EKSTRA
MENÜ

Öğrenme Güçlüğü

Öğrenme Güçlüğü haberleri sayfasında güncel ve son dakika Öğrenme Güçlüğü hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 795 Öğrenme Güçlüğü haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Öğrenme Güçlüğü Haberleri

Serebral Palsi (SP) nedir

Serebral Palsi (SP) nedir?

Serebral palsi (SP) beynin bir grup nörolojik bozukluklarını içeren geniş bir terimdir. Prematüre doğum, düşük kilolu doğum, kanın pıhtılaşma problemleri, anne – bebek arasında kan uyuşmazlığı, gebelikte ya da doğum esnasında bebeğin oksijensiz kalması, beyin kanamaları, annenin hamilelik döneminde alkol, sigara, /veya çeşitli ilaçlar kullanması, yaşadığı psikolojik sorunlar ve karın bölgesine gelen darbeler serebral palsiye neden olabilir. Peki, Serebral palsi (SP) nedir?

4.09.2019Sağlık
ÖSYMden ‘dürtücü’ istedi

ÖSYM'den ‘dürtücü’ istedi

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Engelli Adaylar Daire Başkanı Belma Atak, sınavlarda özel durumu olan adaylara değinerek kendilerini şaşırtan bir hastalıktan bahsetti. Uyku felci hastalığı olan bir adayın kuruma dilekçe yazdığını belirten Atak, “İki dakika sonra çocuk sınavda uykuya geçiyor, birinin ona mutlaka dokunması gerekiyor. Adayımız dilekçede ‘Bende uyku felci var, bana dürtücü verin’ talebinde bulunuyor” dedi.

8.07.2019Gündem
Yükseköğretimdeki engelli öğrenci sayısı yaklaşık 48 bin

Yükseköğretimdeki engelli öğrenci sayısı yaklaşık 48 bin

Down sendromlu, otistik ve diğer gelişim bozukluklarına sahip bireyler ile ailelerinin sorunlarının tespiti, problemlerin çözümü için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Başkanvekili, AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu başkanlığında toplandı.

5.07.2019Eğitim
MEB, 1974 yükseköğrenim yurdunu devredecek

MEB, 1974 yükseköğrenim yurdunu devredecek

Yükseköğrenim düzeyindeki yurtların açılış izni ve denetleme yetkisinin MEB’den Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devredilmesine yönelik çalışmalar kapsamında, 1974 yurdun devri yapılacak.

4.07.2019Eğitim
“Çocuğum ne zaman konuşacak”

“Çocuğum ne zaman konuşacak?”

Çocuklarda geç konuşma, çocuğun gelişim döneminde aileleri endişelendiren konulardandır. Konuşma bozukluğu veya çocuklarda geç konuşma tedavisi için ise öncelikle doğru tanı konulması gerekir. Günümüzde artan ekran maruziyeti, genetik ve farklı sebeplere bağlı olarak görülebilen çocuklardaki konuşma bozuklukları hakkında Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı Doç. Dr. Bülent Gündüz, önemli bilgiler verdi.

İmamoğlu: Türkiye demokrasi süreci adına beni mutlu etti

İmamoğlu: Türkiye demokrasi süreci adına beni mutlu etti

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, "İstanbul'da Hayatı Kolaylaştıracak Çözümler" başlıklı basın toplantısında açıkladı. İmamoğlu, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ile çıkacağı canlı yayın için, ‘’Beni Türkiye demokrasi süreci adına mutlu etmiştir" dedi.

11.06.2019Gündem
Çocuğunuzu Şekerle Zehirlemeyin

Çocuğunuzu Şekerle Zehirlemeyin!

Ramazan bayramında sıklıkla tüketilen şekerlemeler, çikolata ve baklava gibi şerbetli tatlıların baş aktörü olan şekerin çocuklarda yarattığı olumsuz etkilere dikkat çeken Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, aileleri uyardı.

‘Jenny ve ben köfte ve patates gibiydik’ repliği ile hafızalara kazınan film hangisi

‘Jenny ve ben köfte ve patates gibiydik’ repliği ile hafızalara kazınan film hangisi?

Forrest Gump, 1986 yılında Winston Groom tarafından aynı adla yayımlanan romandan esinlenerek çekilmiş, 1994 yapımı epik, romantik, komedi-drama dalında bir filmdir. Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise ve Sally Field’in başrollerini paylaştığı film ‘Jenny ve ben köfte ve patates gibiydik’ repliği ile hafızalara kazınmıştır.

27.05.2019Gündem
Yaşlanmayı Geciktiren Besinler

Yaşlanmayı Geciktiren Besinler

Güzellik reçeteleri için en iyi yol doğadan yardım almaktır. Hele bazı besinler var ki, deyim yerindeyse yaşlanma ile savaşıyorlar. İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hakan Terekeci, yaşlanmayı geciktiren besinleri anlattı.

Bitkiler sağlıklı yaşlanmayı destekliyor

Bitkiler sağlıklı yaşlanmayı destekliyor

İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hakan Terekeci, dengeli beslenme, düzenli spor, iyi ve kaliteli uykunun sağlıklı yaşlanmayı getirdiğini belirterek, bazı bitkisel desteklerin de yarar sağlayabileceğini söyledi.

9.05.2019Sağlık
Her yaştan insan menenjite dikkat etmeli

Her yaştan insan menenjite dikkat etmeli

Aşıyla önlenebilir hastalıkların farkındalığını artırmak amacıyla kutlanan 24-29 Nisan Dünya Aşı Haftası kapsamında, Prof. Dr. Mehmet Ceyhan önemli bilgiler verdi.

25.04.2019Sağlık
Bu fotoğrafı nereden buldunuz

Bu fotoğrafı nereden buldunuz?

Candan Erçetin, Girne Rocks Hotel’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle iki konser verdi.

24.04.2019Magazin
Bizi, 5 yıl önce bugün aşk birleştirdi...

Bizi, 5 yıl önce bugün aşk birleştirdi...

Selen Görgüzel, eşi Hamdi Alkan ile evlilik yıl dönümünü sosyal medyadan kutladı.

24.04.2019Magazin
Özel öğrenme güçlüğü

Özel öğrenme güçlüğü

Özel öğrenme güçlüğü nedir, nasıl anlaşılır? Cocukludunya.com Eğitim Danışmanı ve Pedagog Prof. Dr. Norma Razon anlatıyor… #ÇocuklarlaBirÖmür

24.04.2019Anne Baba
Sahipsiz hayvanlar için oynadı

Sahipsiz hayvanlar için oynadı

Emre Karayel, tiyatro oyunu “Oksimoron”u önceki akşam Bana Göz Kulak Ol Derneği yararına sahneledi.

24.04.2019Keyif
Ödül gecesi

Ödül gecesi

İstanbul Kültür Üniversitesi Kariyer Kulübü tarafından bu yıl üçüncü kez düzenlenen Kariyer Onursal Ödülleri, önceki akşam sahiplerini buldu.

24.04.2019Keyif
Şirin gerçek sevgiyi bilmiyor

Şirin gerçek sevgiyi bilmiyor

Tiyatro sahnesinden dizi setlerine adım atan Tuğçe Açıkgöz, yine bir Kanal D projesiyle seyirci karşısına çıktı. “Leke” adlı yeni dizide Şirin karakterini canlandıran oyuncu, “Kamera önü oyunculuğu çok hakim olduğum bir alan değil. Her şeyi öğrenmeye çalışıyorum. Kamera başka bir oyunculuk istiyor” diyor.

23.04.2019Televizyon
Survivor gibiyiz buradan aşk çıkmaz

Survivor gibiyiz buradan aşk çıkmaz

“Çok Güzel Hareketler Bunlar”ın ikinci kuşak oyuncuları ekranda 10’uncu haftalarını doldurdu. Tanındıkça, sevildikçe her hafta reytingleri de artmaya başladı, şöhretleri de... Yılmaz Erdoğan’ın Köyceğiz’de kampa almasıyla birlikte şakaları, oyunculukları sıçrama yapan ekiple buluştum. 9’u kadın 13’ü erkek oyuncudan oluşan, haftanın 7 günü beraber çalışan ekibe değişen hayatlarını da sordum, “aşk var mı” diye de... “Survivor’dakiler gibiyiz, bizde metin yazmaktan, şaka aramaktan, bölüm çekmekten kimsenin aşk düşünecek zamanı olmuyor” dediler. Haklılar çünkü ilk Çok Güzel Hareketler Bunlar ekibi haftada 4 skeç yazarken, bu yeni ekip haftada 9 yeni skeçle seyirci karşısına çıkıyor...

21.04.2019Televizyon
Hafta hafta hamilelik-1. hafta ile 18 hafta arası

Hafta hafta hamilelik-1. hafta ile 18 hafta arası

Hamileliğinizin ilk haftası sizin en son periyodunuzun ilk günüdür!

Diskalkuli nedir Matematik öğrenme güçlüğü hakkında bazı bilgiler

Diskalkuli nedir? Matematik öğrenme güçlüğü hakkında bazı bilgiler

Matematik öğrenme güçlüğü olarak tanımlanan Diskalkuli, bilim dünyası tarafından ele alınmış ve beynin matematiksel bölümlerinde oluşan bozukluk sebebiyle ortaya çıkmıştır. Peki, Diskalkuli nedir ve ne anlama gelmektedir? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

7.04.2019Gündem
Akraba evliliği, epilepsi riskini 40 kat artırıyor

Akraba evliliği, epilepsi riskini 40 kat artırıyor

Beyindeki ritim bozukluğu olarak tanımlanan epilepsinin, her yaşta ortaya çıkabildiğini hatırlatan Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl, akraba evliliklerinin epilepsi riskini artırdığını söyledi. Türkiye'de yaptıkları bir araştırmaya dayanarak verdiği bilgilere göre, epilepsinin, akraba evliliği yapan bireylerde 40 kat daha fazla görüldüğünü belirtti.

25.03.2019Sağlık
Babaya üç çocuğunun öldüğü söylenmedi...

Babaya üç çocuğunun öldüğü söylenmedi...

Düzce'nin Yığılca ilçesinde 2 katlı müstakil evde sobadan çıkan yangında 3 çocuk yanarak can verirken, çocuklarını kurtaramayınca pencereden atlayan Muhammet Korkmaz’ın bacağı kırıldı. Hayatını kaybeden 3 kardeşin zihinsel engelli olduğu ve öğrenme güçlüğü çektikleri için rehabilitasyon merkezinde eğitim gördükleri öğrenildi. Yangında 3 evladı ölen Muhammed Korkmaz’a çocuklarını kaybettiği söylenemedi.

14.12.2018Gündem
Özel eğitime ‘Türk İşaret Dili’ dersi

Özel eğitime ‘Türk İşaret Dili’ dersi

MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2018-2019 eğitim yılından itibaren özel eğitim öğretmenliği programında ‘Türk İşaret Dili’ dersinin yer alacağını açıkladı.

4.12.2018Eğitim
Öğrendiğini uygulayamıyorsa bir sorun olabilir

Öğrendiğini uygulayamıyorsa bir sorun olabilir!

Okuma bozukluğu ile belirtiler gösteren disleksinin belirtileri, okul öncesi dönemde görülebiliyor. Özellikle geç konuşma, beklenen düzeyde kelime dağarcığının olmaması ve kelimeleri yanlış söyleme gibi belirtilerin görüldüğü dislekside zekâ problemi olmadığının altını çizen uzmanlar, bu durumun bireysel planlanmış eğitim programları ile tedavi edilebildiğini vurguladı.

Çocuklarda odaklanma sorunu nasıl çözülür

Çocuklarda odaklanma sorunu nasıl çözülür?

Günümüzün en sık karşılaşılan sorunlarının başında gelen, bir işe yoğunlaşamama ve odaklanma problemi, DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) gibi psikiyatrik sorunların habercisi olabilir.

Probiyotik nedir Probiyotik zengini besinler hangileri

Probiyotik nedir? Probiyotik zengini besinler hangileri?

Uzmanların dost bakteriler olarak nitelediği probiyotikler, bağırsak duvarını kaplayarak koruyucu bir tabaka oluşturur ve çeşitli sağlık problemlerine neden olan düşman bakterilere karşı doğal biyolojik barajlar inşa eder. Probiyotikleri koruyup desteklemenin bir yolu yanlış beslenme ve gereksiz ilaç kullanımından uzak durmaktır. Peki, probiyotik tam olarak nedir, hangi besinlerde bulunur?

2.10.2018Gündem
Çocuğum okuma yazma öğrenemiyor, ne yapmalıyım

Çocuğum okuma yazma öğrenemiyor, ne yapmalıyım?

Bireylerde öğrenme güçlüğü olarak görülen ve nöropsikiyatrik bir bozukluk olan disleksi, aileler tarafından çoğu zaman fark edilmiyor. Bireyin okuma, yazma ve sayısal işlemleri öğrenememesinin disleksi belirtisi olduğunu ifade eden uzmanlar, anne-babaları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

19.09.2018Eğitim
Bursada Sınır Tanımayan Bilim Projesi

Bursa'da "Sınır Tanımayan Bilim Projesi"

Bursa Uludağ Üniversitesi ve Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM) iş birliğiyle yapılacak "Sınır Tanımayan Bilim" projesinin başvuruları başladı.

18.09.2018Teknoloji
Bebeğinizin beyin gelişimine yön verebilirsiniz

Bebeğinizin beyin gelişimine yön verebilirsiniz!

“İster anne karnında olsun, ister doğduktan sonra olsun bir çocuğun beyin gelişimini tek başına artıracak bir yöntem, ilaç veya besin maddesi olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Aksi takdirde insanlarda boyut ve gelişim olarak çok farklı düzeyde beyin yapılarıyla karşılaşırdık” diyen Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç. Dr. Adnan Ayvaz, anne karnındaki bebeklerin beyin gelişimini etkileyen faktörleri açıkladı.

Okul fobisi varsa yargılamayın, uzman desteği alın

Okul fobisi varsa yargılamayın, uzman desteği alın

Çocuğun okula gitmeye karşı korku duyması, okul zamanına doğru yoğun kaygı ve panik belirtileri göstermesi şeklinde görülüyor. Okul saati yaklaştıkça çocukta, karın - baş ağrısı ve mide bulantısı gibi şikâyetlerle birlikte öfke nöbetlerinin de görülebildiğini belirten uzmanlar, ‘Bir süre bekleyelim, belki geçer’ yaklaşımının sorunu daha da büyütebileceği uyarısında bulunuyor. Uzmanlar, böyle durumda profesyonel desteğin önemini vurguluyor.

11.09.2018Eğitim
Duymuyorsa sebebi var

Duymuyorsa sebebi var!

Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Denizhan Dizdar, “Bazı anne-babalar çocuklarının ilgi çekmek, onları kızdırmak için duymuyormuş gibi davrandıklarını söyleyebilir. Bu tarz davranışların altında bazen gerçekten dikkat bozukluğu veya ilgi isteği gibi durumlar olsa da, duymama veya ilgilenmeme gibi durumlarda ilk yapılması gereken çocuğun kulaklarında bir problem olup olmadığına bakılmasıdır” diyerek uyardı.

Yeni İstanbul Milli Eğitim Müdürü: Okuma güçlüğü çeken çocuklara destek vereceğiz

Yeni İstanbul Milli Eğitim Müdürü: Okuma güçlüğü çeken çocuklara destek vereceğiz

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yeni atanan Levent Yazıcı’yı göreve başladığının ertesi günü ziyaret ettim.

31.08.2018Eğitim
Kaynaştırma öğrencilerine bilim projesi

Kaynaştırma öğrencilerine bilim projesi

TÜBİTAK'ın desteği ve UÜ Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümünün iş birliğiyle ortaokul seviyesinde öğrenme güçlüğü çeken ve hafif düzeyde zihinsel yetersizlik tanısı konulan kaynaştırma öğrencilerine yönelik proje hazırlandı. Proje kapsamındaki eğitim programından yararlanmak isteyenler 15 Eylül'e kadar başvuru yapabilecek.

28.08.2018Eğitim
Bırakın çocuklar merak etsin, soru sorsun

Bırakın çocuklar merak etsin, soru sorsun

Erken çocukluk döneminde çocuklar merak duygularının tetikleyici etkisiyle, her yeri ve her şeyi karıştıran, kurcalayan davranışlarda bulunmaya başlıyorlar. Bundan rahatsız olup çocuğuna kızan ebeveyn olmak yerine merak ettiği nesneleri tanıtarak uyaran zenginliği olan ortam yaratan anne baba olmak gerekiyor.

13.08.2018Eğitim
Sözleşmeli öğretmen atama sonuçları erişime açıldı..En çok atama nereye yapıldı

Sözleşmeli öğretmen atama sonuçları erişime açıldı..En çok atama nereye yapıldı?

MEB tarafından 20 bin öğretmen ataması bilgisayar kurası ile gerçekleştirildi. Saat 13.00'te açıklanacağı duyurulan sözleşmeli öğretmen atama sonuçları, beklenenden önce erişime açıldı. Atama öncesinde Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk açıklama yaptı. İşte, 20 bin öğretmenin görev yerini öğrendiği sözleşmeli öğretmen atama sonuçları ve atamaların yoğunlukla yapıldığı bölgeler hakkında detaylar

24.07.2018Eğitim
Otizm nedir Otizm belirtileri neler

Otizm nedir? Otizm belirtileri neler?

Doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir gelişimsel bozukluk olan otizm, sosyal davranış bozuklukları, iletişim kurma güçlüğü ve tekrar edici hareketlerle seyreden bir bozukluk olarak biliniyor. Peki, otizm nedir? Otizm belirtileri neler?

22.07.2018Gündem
Turner sendromu nedir Turner sendromu tedavisi

Turner sendromu nedir? Turner sendromu tedavisi

Kız çocuklarında görülen Turner sendromu toplumda yeterince bilinmiyor. Kız bebeklerin hücrelerindeki X kromozomlarından birinin eksikliği veya yapısal bozukluğu sonucu ortaya çıkan hastalık, doğumsal bir rahatsızlık olarak ifade ediliyor. Peki, Turner sendromu nedir? Turner sendromu tedavisi nasıl yapılır?

18.07.2018Gündem

Yazar Sonuçları

130-160 puan aralığı, üstün zekayı gösteriyor

130-160 puan aralığı, üstün zekayı gösteriyor

Kimi zaman ailelerin merakı kimi zaman ise uzman gereksinimi dolayısı ile çocuklara zeka testi yapılır. Peki, zeka testi süreci nasıl gerçekleşir, çocuğun zekası nasıl ölçülür, sonuçlar nasıl hesaplanır? Bu konu hakkında ailelerin merakını Pedagog Elif İpek verdiği bilgilerle gideriyor.

27.07.2019

Disleksi nedir? Disleksi neden olur?

Çocuklarda disleksi denilen durum okuma ve yazma ile ilgili öğrenme güçlüğünü ifade ediyor. Zekâ seviyesi normal olan çocuklar okuma ve yazmada sorun yaşıyorlar. Bu durumun farkına genelde ilk okula başladıkları sene ya da 2. sınıfta varılıyor. Harfleri karıştırdıkları gibi, kelimeleri de sondan başa doğru okuyabiliyorlar.

13.05.2019

Ekmek mi şeker mi?

Ardı ardına yayınlanan bilimsel bulgular her iki besinin de sağlığımız için son derece ciddi tehditler oluşturduğunu gösteriyor. Bu nedenle “şeker mi, un mu daha zararlı?” sorusuna yanıt aramaktan vazgeçip ikisinden de uzak durmamızda fayda var.

16.04.2019
Özgül öğrenme güçlüğü: Disleksi, Disgrafi, Diskalkuli

Özgül öğrenme güçlüğü: Disleksi, Disgrafi, Diskalkuli

Özgül öğrenme güçlüğü; bireyin normal zekâ düzeyine sahip olmasına rağmen matematik, okuma ve yazma alanında beklenenin önemli ölçüde altında olmasıdır.

4.02.2019

'Okuma güçlüğü çeken çocuklara destek vereceğiz'

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yeni atanan Levent Yazıcı’yı göreve başladığının ertesi günü ziyaret ettim.

30.08.2018

Çocuk ihmalini ve istismarını önlemek elimizde

Günümüzde tüm Dünya’da önemli bir problem olan çocuk istismarı ülkemizde de çok sık görülen toplumsal bir sorun halini aldı. Tüm Türkiye’yi yasa boğan, sokaklara döken Eylül ve Leyla ne yazık ki ilk acımız olmadıkları gibi hala endişe ile yolunu beklediğimiz kayıp çocuklarımız bulunuyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre 2008-2016 yılları arasında resmi olarak kayıp müracaatı yapılan çocuk sayısı 100 bini geçmiş durumda. Veriler de bu duruma alışmamamızı, çocuk istismarını fiziksel, ruhsal, sosyal, kültürel, ahlaki ve hukuki boyutlarda birçok yönden acilen ele almamız gerektiğini gösteriyor.

9.07.2018