EKSTRA
MENÜ

Oecd

Oecd ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Oecd haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.875 Oecd haberi bulunmuştur.

Oecd Haberleri

OECD ile yeni sayfa

OECD ile yeni sayfa

EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, “OECD Bakanlar Konseyi Toplantısı” için gittiği Paris’te ‘OECD İstanbul Merkezi’nin açılmasına ilişkin mutabakat zaptını imzaladı.

31.05.2018Ekonomi
Bakan Ağbaldan çok önemli açıklamalar

Bakan Ağbal'dan çok önemli açıklamalar

Maliye Bakanı Naci Ağbal, katıldığı canlı yayında ekonomi gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulunuyor... Bakan Ağbal, emekli ikramiyelerine ilişkin yaptığı açıklamada "Emeklilerimize her iki dini bayramda 1000 lira ikramiye ödeyeceğiz. Bu kalıcı bir düzenleme, önümüzdeki yıllarda da devam edecek" dedi. Bakan Ağbal, Merkez Bankası eski başkanı Durmuş Yılmaz'ın, 'Maliye Bakanlığı 30 milyar liralık danışmanlık ücreti ödedi' yönündeki sözlerine ise sert tepki gösterdi. Bakan Ağbal, konu ile ilgili kapsamlı bir değerlendirme yapacağını açıkladı.

31.05.2018Ekonomi
OECD, İstanbula merkez açacak

OECD, İstanbul'a merkez açacak

Merkezi Paris'te bulunan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), buradaki gibi bütün konularda politika üretebilecek bir merkezi İstanbul'da açacak.

30.05.2018Ekonomi
Gençlerde takım ruhu evde başlıyor

Gençlerde takım ruhu evde başlıyor

OECD geçen hafta önemli bir rapor yayımladı. Özellikle Türk ailelerinin bu raporu çok iyi inceleyip önerileri uygulamasında yarar var. Rapor, öğrencilerin işbirliği yapmaları halinde takım çalışmalarına yatkınlığını araştırıyor.

22.05.2018Eğitim
Patron olma sevdası

Patron olma sevdası

Yeni ekonomiyle değişen çalışma hayatı, artık patron olma hayali kurdurmaya başladı. Kendi şirketini kurmak isteyenler sıralamasında Türkiye dünyada 4’üncü. LinkedIn profillerine bakıldığında ise Türkiye’de CEO unvanına sahip olan çalışanların sayısı ise 20 bin 740’ı geçmiş durumda.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu seçimde, önceki 12 seçim ve halk oylamasında ne olduysa o olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bu seçimde, önceki 12 seçim ve halk oylamasında ne olduysa o olacak'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bizi ne kur spekülatörleri, ne faiz lobisi, ne de derecelendirme kuruluşu maskesi altında gizlenen Türkiye düşmanları ilgilendirmez, bunlar bizi bağlamaz" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi seçimi diline dolamışlar. Bu seçimde ne mi olacak? Bundan önceki 12 seçim ve halk oylamasında ne olduysa o olacak. Milletimiz sandığa gidecek, özgür iradesiyle tercihini yapacak. Ortaya çıkan sonuca da herkes rıza gösterecek" diye konuştu.

11.05.2018Gündem
OECD: Depresyonun ilacı eğitim

OECD: Depresyonun ilacı eğitim

OECD’nin yeni raporuna göre eğitim seviyesi arttıkça depresyon riski azalıyor. Kadınlar depresyona daha meyilli. Türkiye ise OECD ülkeleri arasında en kaygılı üniversite mezunlarının olduğu ülkelerden biri.

30.04.2018Eğitim
Vodafone, köy ve kasabalara kodlama götürecek

Vodafone, köy ve kasabalara "kodlama" götürecek

Türkiye Vodafone Vakfı, dijital geleceğe hazır nesillerin yetiştirilmesi hedefiyle, Habitat Derneği iş birliği ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın desteği ile hayata geçirdiği “Yarını Kodlayanlar” projesinin kapsamını genişletmeye devam ediyor.

28.04.2018Teknoloji
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: Eğitimin amacı, özgüven kazandırmak

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: Eğitimin amacı, özgüven kazandırmak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, eğitiminin amacının kişiye özgüven kazandırmak olduğunu belirtti. Yılmaz, " Şimdi herkes evlatlarına baksın, kendilerini bizden çok daha iyi ifade edebiliyor mu? Ediyor. İşte bu eğitimin iyiliğindendir. Eğitimin amacı, kişiye öz güven kazandırmak. Evlatlarımızın öz güveni bizden fazla mı? Evet öyle" dedi.

28.04.2018Eğitim
Çalışma saatleri en uzun OECD ülkeleri

Çalışma saatleri en uzun OECD ülkeleri

Güney Kore Parlamentosu, haftalık çalışma süresinin üst sınırını 68'den 52'ye indirecek yasayı onaylayarak çalışanlara uzun yıllardır hak ettiği molayı verdi. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'ne (OECD) göre, Güney Kore, gelişmiş ülkeler arasındaki en uzun çalışma saatlerine sahip.

25.04.2018Ekonomi
Singapur eğitimini dünyaya anlatan Duriye Aziz Türkiye’ye geliyor

Singapur eğitimini dünyaya anlatan Duriye Aziz Türkiye’ye geliyor

Türkiye Özel Okullar Derneği tarafından 28 Nisan’da İstanbul’da özel bir okulda düzenlenecek ‘Singapur Matematik Eğitimi’ seminerinin konuğu Duriya Aziz olacak. Aziz, özellikle Singapur modeli matematik eğitimi çalışmalarıyla tanınıyor.

18.04.2018Eğitim
Eskişehir’de PISA provası

Eskişehir’de PISA provası

Bu yıl yedincisi düzenlenen Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Araştırması (PISA) Eskişehir Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde (MTAL)  gerçekleştirildi.

18.04.2018Eğitim
Öğretmen mutluluğu ölçülecek

Öğretmen mutluluğu ölçülecek

Öğrencilerin okuma, matematik ve fen becerisini ölçtüğü PISA ile gündem yaratan OECD’nin merceğinde öğretmenler de var. Eğitimcilerin iş memnuniyetini ölçen TALIS için hazırlıklar başladı. ‘PISA Patronu’ Andreas Schleicher, Türkiye için özel bilgi notu olacağını söylüyor.

9.04.2018Eğitim
Galatasarayın kaderi eski Başbakanda

Galatasaray'ın kaderi eski Başbakan'da!

Galatasaray'ın UEFA'da finansal fair-play raporunu yazacak komisyonda önemli isimler, siyasi karakterler bulunuyor. Komisyonun başkanı Belçika'nın eski Başbakanı Leterme... Komisyonda Egon Franck, Petro Mavraidis; Damien Neven ve Konstantin Sonin gibi profesörler ile Premier Lig eski Başkanı Richard Parry de bulunuyor.

3.04.2018Futbol
OECD: Korkulandan daha az iş robotların eline geçecek

OECD: Korkulandan daha az iş robotların eline geçecek

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) yayımladığı son raporunda korkulandan daha az işin ileride robotların eline geçeceğini açıkladı.

2.04.2018Teknoloji
OECD ‘Eğitime Bir Bakış 2017’ raporunda Türkiye analizi: İşletme ve hukuka ilgi var, iş yok

OECD ‘Eğitime Bir Bakış 2017’ raporunda Türkiye analizi: İşletme ve hukuka ilgi var, iş yok

OECD’nin ‘Eğitime Bir Bakış 2017’ raporuna göre, Türkiye’de okul öncesi eğitim hâlâ bir sorun olmayı sürdürüyor. Üniversite adayları arasında popüler alan olan işletme ve hukuk mezunları, Türkiye ortalamasına göre iş bulmada sıkıntı yaşıyor. Raporda kolejle devlet okullarındaki makasın gittikçe açıldığı vurgulanırken, son yıllarda eğitime ayrılan kaynak artsa da öğrenci başına düşen harcamalarda OECD’nin üçte biri yakalanabiliyor. Türkiye, kamu harcamaları içinde eğitime OECD ortalamasının üstünde para ayırırken, kalitede aynı oranı tutturamıyor.

31.03.2018Eğitim
Okul öncesinde Avrupa’nın çok gerisindeyiz

Okul öncesinde Avrupa’nın çok gerisindeyiz

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 27 Mart’ta, 2019’da zorunlu eğitim yaşının 6’dan 3’e düşürüleceğini söyledi.

29.03.2018Eğitim
2017 büyüme rakamları böyle yorumlandı

2017 büyüme rakamları böyle yorumlandı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Türkiye ekonomisi, 2017 yılının tamamında yüzde 7,4 büyümüş ve dünya ekonomisinin yüzde 85'ini oluşturan G20 ekonomileri içinde birinci sırada yer almıştır." ifadesini kullandı.

29.03.2018Ekonomi
MEBden ‘Öğretmen ve Öğrenme Anketi’ videosu

MEB'den ‘Öğretmen ve Öğrenme Anketi’ videosu

OECD tarafından yapılan ‘Uluslararası Öğretmen ve Öğrenme Anketi’ (TALIS) 2018’ için MEB yeni bir video yayınladı. Okul müdürleri ile öğretmenlere uygulanan ankette; ülkedeki deneyim ve çalışma koşullarıyla ilgili bilgi ediniliyor. Bu sayede ülkedeki eğitim politikaları hakkında veri toplanıyor.

23.03.2018Eğitim
OECD: Okulda zorbalık yanı başlarında

OECD: Okulda zorbalık yanı başlarında

OECD’nin yeni yayınladığı rapora göre, üye ülkelerde her iki birinci kuşak göçmen öğrenciden biri, temel düzeyde okuma, matematik ve fen bilimleri yeterliliğe sahip değil. Göçmen öğrenciler ayrıca, arkadaşlarından zorbalık görüyor, öğretmenlerinin ayrımcılığına uğruyor. Üstelik bu ülkelerde göçmen öğrencilerin sayısı her geçen artıyor. OECD ile Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde 15 yaş düzeyindeki her 4 öğrenciden neredeyse biri göçmen.

19.03.2018Eğitim
OECDden Türkiyeye iyi haber

OECD'den Türkiye'ye iyi haber

OECD, Türkiye'nin büyüme tahminini 2017 için yüzde 6,9, bu yıl için yüzde 5,3 ve 2019 için yüzde 5,1'e yükseltti.

13.03.2018Ekonomi
Yükseköğretimde en pahalı 10 ülke

Yükseköğretimde en pahalı 10 ülke

Dünyada Türkiye’nin aksine birçok ülkede yükseköğretim ücretli. Bu bazı ülkelerde yoğun eleştiri ve protestolara neden oluyor. Peki, dünyada üniversite eğitiminin en pahalı olduğu ülkeler hangileri? İşte OECD’nin verilerine göre devlet üniversitelerinde bir yıllık ortalama ücretin en pahalı olduğu 10 ülke.

1.03.2018Eğitim
Yükseköğretimde en pahalı 10 ülke

Yükseköğretimde en pahalı 10 ülke

Dünyada Türkiye’nin aksine birçok ülkede yükseköğretim ücretli. Bu bazı ülkelerde yoğun eleştiri ve protestolara neden oluyor. Peki, dünyada üniversite eğitiminin en pahalı olduğu ülkeler hangileri?İşte OECD’nin verilerine göre devlet üniversitelerinde bir yıllık ortalama ücretin en pahalı olduğu 10 ülke.

1.03.2018Haber
OECD 2030 için uyardı: Çocukları geleceğin işlerine hazırlayın

OECD 2030 için uyardı: Çocukları geleceğin işlerine hazırlayın

OECD, ‘Geleceğin Eğitimi ve Becerileri 2030 Projesi’ni başlattı. Bu kapsamda yayınlanan raporda aile, okul ve işverenlerin çocuklardan beklentilerinin uyuşması gerektiği belirtilerek, “Bu yapılamadığında çocuklar yaşamları için yeterli zaman bulamayacak” denildi. Çok fazla ders çalışma anlayışından, kaliteli öğrenme zamanlarına geçilmesi gerektiğine de dikkat çekildi.

26.02.2018Eğitim
OECDden gelişmiş ülkelere uyarı

OECD'den gelişmiş ülkelere uyarı

OECD, faiz oranlarındaki yükseliş nedeniyle, artan borçların ve bütçe açığının zengin ülkeler için ciddi risk oluşturduğu uyarısında bulundu. OECD ülkelerinin 2008'de 25 trilyon dolar olan borcu, bugün 45 trilyon doları geçmiş durumda.

24.02.2018Ekonomi
OECD raporu: Gençler son 15 yılda tembel

OECD raporu: Gençler son 15 yılda tembel

OECD, ‘Gençlerde Fiziksel Hareket ve Refah Durumu’ raporunu yayınladı.

23.02.2018Eğitim
‘İlkokul öğretmeninin eğitimi yetersiz kalabiliyor

‘İlkokul öğretmeninin eğitimi yetersiz kalabiliyor'

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), 35 üye ülkedeki verilere göre ilk ve ortaokul öğretmenlerini karşılaştırdı. ‘İlk ve Ortaokul Öğretmenleri Nasıl Karşılaştırılmalı’ raporundaki bazı başlıklar şöyle:

8.02.2018Eğitim
Petrol ya zirveye ya dibe

Petrol ya zirveye ya dibe

George W. Bush’un üst düzey enerji danışmanlığını yapmış analist Robert McNally, petrol fiyatlarının tarihte görülmemiş bir oynaklık yaşadığını belirterek, “Herkes petrolde yeni normalin ne olacağını merak ediyor. Fakat benim mesajım, ‘Yeni normal 26 dolar da olabilir, 150 de’ gibi hazırlanmak olur” dedi.

5.02.2018Ekonomi
5 yılda 20 okul açacağız

5 yılda 20 okul açacağız

Kadın girişimci Zeynep Dereli, Türkiye’nin en teknolojik okulunu kurdu. Teknoloji ve İnsan Koleji’nde (TINK) öğrencilerin duygusal zekaları ölçülüyor, her öğrenciye öğrendiği konuyla ilgili sorular gönderiliyor, derslerin 20 dakikasını öğrenciler önceden online ortamda öğreniyor, bireysel değerlendirmeleri online yapılıyor, öğrencilere 2 kodlama dili öğretiliyor. Zeynep Dereli geçen yıl açılan TINK Kolejleri’nin sayısını 5 yılda 20’ye ulaştırmayı ve yurtdışına açmayı planlıyor.

Bakan Yılmaz: En büyük eksiğimiz okul öncesi eğitim

Bakan Yılmaz: En büyük eksiğimiz okul öncesi eğitim

Türkiye Özel Okullar Derneği tarafından bu yıl 17’nci kez düzenlenen ‘Geleneksel Eğitim Sempozyumu’nda konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, en fazla öğretmen açığının Marmara Bölgesi’nde ve il olarak İstanbul’da olduğunu söyledi. Bakan Yılmaz ayrıca okul öncesi eğitime de değinerek, “Avrupa’dan eksik olduğumuz tek yön okul öncesidir. En büyük eksiğimiz okul öncesi eğitimi yaygınlaştırıyoruz” dedi.

31.01.2018Eğitim
Türkiye için çarpıcı gelir eşitsizliği raporu

Türkiye için çarpıcı gelir eşitsizliği raporu!

Dünya Ekonomik Forumunun (WEF) yayınladığı Kapsayıcı Büyüme Endeksi (IDI) Raporunda, Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında iyi not alırken, raporda "güçlü büyümeye rağmen gelir ve servet eşitsizliğinin hala yüksek olduğu" vurgulanadı.

23.01.2018Ekonomi
İkili eğitim 2019’a kadar tamamen kalkıyor

İkili eğitim 2019’a kadar tamamen kalkıyor

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, puan uygulamasından dolayı çocukların, evlerinin yakınındaki okullara gitmemesine dikkat çekerek, "Evinin penceresinden baksa yanında okul var ama gönderemiyorsunuz. Niçin? Farklı puanla öğrenci alıyor. Sınavı kaldırmak lazım. Öğrencileri kendi muhitinde eğitim alabilecek hale getirmek lazım" dedi. Bakan Yılmaz, 2019 yılına kadar ikili eğitimin Türkiye'den tamamen kalkacağını da söyledi.

18.01.2018Eğitim
Geçmişe ait bilgi paylaşılacak mı

Geçmişe ait bilgi paylaşılacak mı?

Türkiye’nin de taraf olduğu OECD ülkeleri arasında imzalanarak bu yılın başından itibaren yürürlüğe giren otomatik bilgi paylaşımı Avrupalı Türkleri endişelendiriyor.

15.01.2018Dünya
Üniversiteliler çevrimiçi

Üniversiteliler çevrimiçi

OECD, eğitim düzeyine göre internet kullanımı verilerini yayınladı. 2016 sonuçlarına göre, Türkiye’de az ya da hiç eğitim almamış nüfusun internet kullanım oranı yüzde 41.6 olurken, üniversite mezunlarında bu yüzde 95.6’ya yükseliyor. Yani neredeyse tüm üniversite mezunları internette.

13.01.2018Eğitim

Yazar Sonuçları

Girişimcilikten başka çare yok!

Son yıllarda Türkiye’de girişimcilik ve yetkinlik gelişimi konularında aktif olarak çalışmalar yürüten MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut, aynı zamanda ülkemizde üniversite içindeki ilk hızlandırıcı, kuluçka merkezini açan isim. Özellikle bu alanda kariyer planlayanlar tarafından aranan isimlerin başında gelen Prof.Erkut ile Kalite ve Başarı Sempozyumu için geldiği Bursa’da girişimcilik üzerine önemli mesajlar içeren bir söyleşi gerçekleştirdik. Prof.Dr. Erhan Erkut, Türkiye’nin istihdam sorununun giderek büyüdüğüne dikkat çekerek, girişimcilikten başka çare olmadığının altını çizdi.

28.05.2018

OECD, İstanbul’u ‘merkez’ yapacak

DÖVİZ kurlarında yaşanan aşırı dalgalanma gündemin ilk sıralarına oturmuşken, ekonomi aktörlerine moral verecek bir bilgi Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den geldi:

27.05.2018

Gençlerde takım ruhu evde başlıyor

OECD geçen hafta önemli bir rapor yayımladı. Özellikle Türk ailelerinin bu raporu çok iyi inceleyip önerileri uygulamasında yarar var. Rapor, öğrencilerin işbirliği yapmaları halinde takım çalışmalarına yatkınlığını araştırıyor.

21.05.2018

STEM’de en yüksek kız öğrenci oranına sahibiz ama teknoloji sektöründe kadın oranı düşük

OECD ve Avrupa Birliği’nden 41 ülkeyi kapsayan ve “teknolojide kadını” mercek altına alan önemli bir endeks yayınlandı geçenlerde.

27.03.2018