EKSTRA
MENÜ

Oecd

Oecd ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Oecd haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.870 Oecd haberi bulunmuştur.

Oecd Haberleri

Vatandaşlık veya süresiz oturum satan ülkeler

Vatandaşlık veya süresiz oturum satan ülkeler

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), yatırım karşılığı vatandaşlık ya da süresiz oturum vererek vergi kaçırma ile mücadele çabalarını baltalamakla suçladığı 21 ülkeyi kamuoyuna açıkladı. OECD'ye göre yabancılar, vakıf fonlarına bağış yaparak ya da mülk veya devlet tahvilleri alarak, daha önce hiç yaşamadıkları ülkelerin vatandaşları olabiliyorlar.

17.10.2018Teknoloji
OECD vatandaşlık veya süresiz oturum satan 21 ülkeyi açıkladı

OECD 'vatandaşlık veya süresiz oturum satan' 21 ülkeyi açıkladı

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), yatırım karşılığı vatandaşlık ya da süresiz oturum vererek vergi kaçırma ile mücadele çabalarını baltalamakla suçladığı 21 ülkeyi kamuoyuna açıkladı. Kara listede Malta, Monako ve Kıbrıs gibi Akdeniz ülkeleri de var; Katar, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi Körfez ülkeleri de.

17.10.2018Dünya
Fazla çevrimiçi olmak gençleri mutsuz ediyor

Fazla çevrimiçi olmak gençleri mutsuz ediyor

OECD’nin ‘Dijital Çağda Çocuk ve Gençlerde Zihinsel Sağlık’ raporuna göre organizasyona üye ülkelerde gençlerin yüzde 25’i zihinsel rahatsızlık yaşıyor. Aşırı internet ve sosyal medya kullanımı, çocukların zihinsel sağlığını bozuyor. Günde altı saatten fazla çevrimiçi olan ergenlerin mutlu olma şansı azalıyor. En uygun süre 1-2 saat. Rapordan öne çıkan bulgular şöyle:

15.10.2018Eğitim
Küresel ekonominin önündeki riskler artıyor

Küresel ekonominin önündeki riskler artıyor

2018 yılını yüzde 3'ün üzerinde büyümeyle tamamlaması öngörülen küresel ekonominin önündeki riskler giderek artıyor. Yüksek borçlar, ticaret savaşları, zorlu Brexit, İtalyan’nın borçları ve hükümet politikası, ABD ekonomisindeki büyümenin yavaşlaması ve dünyanın en büyük iki ekonomisi ABD ve Çin arasındaki ticaret ihtilafları küresel ekonominin en büyük riskler olarak sıralanıyor.

14.10.2018Ekonomi
Türk sosyolog İtalya’da göç araştırmaları yapacak

Türk sosyolog İtalya’da göç araştırmaları yapacak

Türk Sosyolog Cansu Sönmez Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), L’Aquila ile Londra Ekonomi üniversiteleri işbirliğiyle göç, suç ve mağduriyet araştırmalarında yer alacak.

1.10.2018Eğitim
Tecrübeli öğretmen kazanamıyor

Tecrübeli öğretmen kazanamıyor

OECD’nin ‘Eğitime Bir Bakış 2018’ raporunda dikkat çekici bir başlık da öğretmenlere ayrıldı. Raporun bu kısmında öğretmenlerin gelir düzeyleri ülkeler arasında kıyaslandı. Hazır yeni öğretim yılı açılmışken ülkemizdeki öğretmenlerin ekonomik durumlarını bir gözden geçirmekte fayda var.

25.09.2018Eğitim
Türkiye için gelişme var ama hâlâ geride

Türkiye için gelişme var ama hâlâ geride

OECD, ‘Eğitime Bir Bakış 2018’ raporunda Türkiye’nin eğitim performansını değerlendirdi. Buna göre, okul öncesi eğitime ve yükseköğretime katılım ile eğitim harcamaları arttı. Ancak hâlâ OECD ortalamalarını yakalamaktan çok uzak. 25-34 yaş arasının neredeyse yarısı lise mezunu değil.

24.09.2018Eğitim
OECDden 2008 finansal krizi itirafı

OECD'den 2008 finansal krizi itirafı

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı Genel Sekreteri Angel Gurria, 2008 finansal krizi öncesi küresel ekonominin eskisinden daha iyi olduğunu söylediklerini ve bu konuda yanıldıklarını itiraf etti.

15.09.2018Ekonomi
Harvard’ın ödüllü akademisyeni Prof. Dr. Felix Oberholzer-Gee: Başarı için dünya problemlerine cevap arayın

Harvard’ın ödüllü akademisyeni Prof. Dr. Felix Oberholzer-Gee: Başarı için dünya problemlerine cevap arayın

En iyi öğretim ödülü sahibi Harvard Üniversitesi MBA Programı öğretim üyesi Prof. Dr. Felix Oberholzer-Gee, gençlere başarılı olmak istiyorlarsa dünyanın en önemli problemlerine çözüm aramalarını önerdi. Üniversitelere ise bilginin internette zaten olduğunu hatırlatarak, daha fazlasını yapmaları gerektiğini belirtti.

12.09.2018Eğitim
Yarını kodlayanlar eğitim tırının 6. durağı Erzincan oldu

Yarını kodlayanlar eğitim tırının 6. durağı Erzincan oldu

Toplumsal değişim ve gelişimin öncüsü olma hedefiyle faaliyet gösteren Türkiye Vodafone Vakfı, dijital geleceğe hazır nesiller yetiştirilmesi hedefiyle Habitat Derneği işbirliği ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın desteği ile hayata geçirdiği “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında Erzincan’ın köy ve kasabalarında kodlama eğitimleri düzenledi.

10.09.2018Teknoloji
10 bin kadın üyesini 3 bine yakın işverenle buluşturdu

10 bin kadın üyesini 3 bine yakın işverenle buluşturdu

25 bin üyeye ulaşan kariyer platformu Pariyer, kadın istihdamını artırmak için 10 bin kadın üyesini 3 bine yakın işverenle buluşturdu.

6.09.2018Teknoloji
Türkiye’de çevrecilik: Bilinç arttı kaygı büyüdü

Türkiye’de çevrecilik: Bilinç arttı kaygı büyüdü

OECD’nin yaptığı araştırmaya göre Türkiye, son 10 yılda organizasyona üye ekonomiler arasında 15 yaş düzeyindeki öğrencilerde çevre farkındalığının en çok arttığı ülkelerden biri oldu. Ancak Türkiye’de öğrenciler bu alandaki problemlerin çözülebileceği konusunda iyimser değil.

4.09.2018Eğitim
Sizi geleceğe taşıyacak 5 duygusal beceri

Sizi geleceğe taşıyacak 5 duygusal beceri

OECD, öğrencilerin okul başarısıyla birlikte refahını da geliştiren beş duygusal ve sosyal beceriyi sıraladı: ‘Görev performansı’, ‘açık fikirlilik’, ‘dışa dönüklük’, ‘başkaları tarafından kabul görme’ ve ‘duygusal denge’. Organizasyonun analizlerine göre bunlara sahip çocuklar daha mutlu bireylere dönüşüyor. İyi bir kariyere sahip oluyor. İşte o yetenekler.

20.08.2018Eğitim
Vodafone, Sivasın köy ve kasabalarına kodlama götürdü

Vodafone, Sivas'ın köy ve kasabalarına "kodlama" götürdü

Türkiye Vodafone Vakfı, dijital geleceğe hazır nesillerin yetiştirilmesi hedefiyle, Habitat Derneği işbirliği ve Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’nın desteği ile hayata geçirdiği “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında, Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sivas Belediyesi’nin yerel desteği ile Sivas’ın köy ve kasabalarında kodlama eğitimi verdi. Eğitim Tırı’nda düzenlenen eğitimlerle, yaşları 7-14 arasında değişen yaklaşık 250 Sivaslı çocuğa kodlama öğretildi.

4.08.2018Teknoloji
‘Hizmet içi eğitimler yetersiz’

‘Hizmet içi eğitimler yetersiz’

Türkiye’de 50 farklı şehirde 2 bin 476 öğretmenle yapılan araştırmaya göre, eğitimciler hizmetiçi programları etkisiz ve yetersiz buluyor. Öğretmenler, programların ciddiyetten uzak bir yaklaşımla düzenlendiğini söylüyor.

27.07.2018Eğitim
Yeni bakanı bekleyen 10 önemli eğitim sorunu

Yeni bakanı bekleyen 10 önemli eğitim sorunu

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un ne gibi yenilikler yapacağı şimdiden merak konusu. Prof. Dr. Selçuk’un projeleri henüz bilinmiyor ama yeni bakanı bekleyen önemli eğitim sorunları var. Liselere yerleştirme, üniversite sınavı, açık lise, eğitimde kalite; başlıca sorunlardan. Bakan Selçuk, geçen hafta ilk kez basın önüne geçtiğinde yol haritasıyla ilgili ufak da olsa ipuçları verdi. Örneğin, çok tepki çeken öğretmen performans sistemiyle ilgili, “İlan edilenin işlevsel olduğunu düşünmüyorum ve böyle bir şeyi bakanlık olarak uygulamayacağız” dedi.

23.07.2018Eğitim
Her 10 liseliden biri doktor olmak istiyor

Her 10 liseliden biri doktor olmak istiyor

OECD’nin PISA 2015 verilerine göre, 72 ülkede 15 yaş düzeyindeki her 10 öğrenciden biri doktor olmak istiyor. İkinci en çok istenen meslek öğretmenlikte oran yüzde 8; hukukta ise yüzde 4 civarında. Kararsızların oranı ise yüzde 15.

15.07.2018Eğitim
OECD Bölgesinde işsizlik yüzde 5,2ye geriledi

OECD Bölgesi'nde işsizlik yüzde 5,2'ye geriledi

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'ne (OECD) üye ülkelerde işsizlik, mayısta bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 5,2'ye geriledi. Böylece OECD Bölgesi'nde işsizlik oranı üst üste 2 ay düşüş kaydetmiş oldu.

10.07.2018Ekonomi
Bakan Zeybekci : Güçlü refleksler verebilen bir ekonomimiz var

Bakan Zeybekci : Güçlü refleksler verebilen bir ekonomimiz var

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: "Okyanuslarda büyük dalgalarla mücadele edebilen, ne yapsalar boş dedirtecek kadar güçlü refleksler verebilen bir ekonomimiz var."

20.06.2018Ekonomi
Bakan Yılmaz’dan tam gün eğitim açıklaması: İstanbul’da biraz zorlanacağız

Bakan Yılmaz’dan tam gün eğitim açıklaması: İstanbul’da biraz zorlanacağız

Eğitim gündemi ile ilgili açıklamalar yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tam gün eğitime geçiş konusunda, “İstanbul’da biraz zorlanacağız. Özel bir seferberliğin başlatılması lazım. İnanıyorum ki, Türkiye eğitimin kalitesinin artırılması adına ikili eğitime son verecek” dedi. Bakan Yılmaz, "21’inci yüzyılın dili kodlama.Öğrencilere bilgisayar dağıtımını 5 ve 9’uncu sınıflardan başlatacağız" diye konuştu. LGS sorularının zor olduğuna yönelik eleştirilere de, "1 milyon öğrencinin 300 bini tam 500 puan alsaydı, nasıl yerleştireceksiniz? Bu sınavın amacı haksızlık yapmadan, adaletten ayrılmadan sıralamak öğrencileri" değerlendirmesini yaptı.

19.06.2018Eğitim
OECD başarılı öğretmenin peşinde

OECD başarılı öğretmenin peşinde

OECD, PISA 2015 verilerinden yola çıkarak, başarılı ülkelerin ‘öğretmen politikaları’nı inceledi. ‘Etkili Öğretmen Politikaları Raporu’na göre, bu ekonomilerde üç noktanın benzer olduğu tespit edildi: Mesleğe adım atmadan önce kapsamlı pratikler, öğretmenlere özel olarak oluşturulan kişisel gelişim fırsatları ve yapıcı güçlü değerlendirmeler.

18.06.2018Eğitim
‘Türkiye yol kat etti ama kalite hâlâ sorun’

‘Türkiye yol kat etti ama kalite hâlâ sorun’

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü OECD, ‘Eğitim Politikaları Raporu 2018’i yayınladı.

16.06.2018Eğitim
OECD’nin eğitim karnesi: ‘Türkiye yol kat etti ama kalite hâlâ sorun’

OECD’nin eğitim karnesi: ‘Türkiye yol kat etti ama kalite hâlâ sorun’

EKONOMİK Kalkınma ve İşbirliği Örgütü OECD, ‘Eğitim Politikaları Raporu 2018’i yayınladı. 35 OECD ülkesinin eğitim politikalarının değerlendirildiği raporda, Türkiye’nin 2008-2017 arasında eğitimde önemli gelişmeler elde etmesine rağmen birçok OECD ülkesinin hâlâ gerisinde kaldığı belirtildi.

16.06.2018Eğitim
Erdoğandan flaş OHAL mesajı

Erdoğan'dan flaş OHAL mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "24 Haziran'dan sonra bu göreve devamım halinde ilk işimiz inşallah OHAL'i kaldırmak olacaktır. OHAL'i kaldırmak demek, tamamıyla yok etmek, geri dönmemek anlamında değil. Biz terörü gördüğümüzde en sert tedbir neyse onu yine alırız" dedi. Erdoğan S-400 tartışmalarına da değinerek "Rusya bize sağ olsun çok uygun şartlarda kredi verdi. Hem de işin ikinci, üçüncü kademesinde ortaklaşa bir üretime gireceğiz. Ayrıca S-500'lerin ortak yapılması konusunda Rusya'ya teklif yaptım" ifadelerini kulandı.

13.06.2018Gündem
Berlin’de dikkat çeken toplantı

Berlin’de dikkat çeken toplantı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin’de, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Genel Sekreteri Jose Angel Gurria, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Dünya Ticaret Örgütü (WTO) Genel Müdürü Roberto Azevedo, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Genel Müdürü Guy Ryder, Afrika Kalkınma Bankası (AFDB) Başkanı Akinwumi Adesina ve Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim’i temsilen Dünya Bankası CEO’su Kristalina Georgieva ile bir araya geldi.

12.06.2018Avrupa
Erdoğandan İnceye: O da çakma Kılıçdaroğlu

Erdoğan'dan İnce'ye: O da çakma Kılıçdaroğlu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz CHP Genel Başkanının çarkçılığına, dün söylediğini bugün yalanlamasına, yüzü kızarmadan yalan söylemesine, iftira atmasına alışkındık. Bunların cumhurbaşkanı adayları da başımıza kesildi. O da bir küçük Kılıçdaroğlu. Daha doğrusu o da çakma Kılıçdaroğlu. Türkiye bunların aslından ne gördü ki çakmasından hayır bulsun" dedi.

11.06.2018Gündem
En güçlü büyüme gösteren ülkelerin başındayız

'En güçlü büyüme gösteren ülkelerin başındayız'

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde OECD, Avrupa Birliği (AB) ve G20'de en güçlü büyüme performansı gösteren ülkelerin başında yer aldığını belirterek, "2018 yıl bütününde büyümenin OVP ile uyumlu gerçekleşmesini bekliyoruz" ifadesini kullandı.

11.06.2018Ekonomi
Daha az suyla daha çok büyüme

Daha az suyla daha çok büyüme

Water Risk Monetizer isimli uygulama, işletmelerin su riskini ölçerek, potansiyel su maliyetlerini hesaplıyor. İşletme sahipleri 10 yıl sonra maliyetlerinin nereye gideceğini yapılan analiz tahminleriyle görebiliyor. Uygulama 10 yıl içerisinde ne kadar verimli iş yapıp yapamayacağınızı gösteriyor.

7.06.2018Ekonomi
Eğitim mitleri

Eğitim mitleri

PISA’nın patronu olarak bilinen OECD Eğitim ve Beceriler Başkanlığı Direktörü Andreas Schleicher, ‘Dünya Sınıfları, 21’inci Yüzyıl Eğitim Sistemlerini Nasıl İnşa Edebiliriz’ adlı bir rapor hazırladı.

1.06.2018Eğitim
OECD ile yeni sayfa

OECD ile yeni sayfa

EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, “OECD Bakanlar Konseyi Toplantısı” için gittiği Paris’te ‘OECD İstanbul Merkezi’nin açılmasına ilişkin mutabakat zaptını imzaladı.

31.05.2018Ekonomi
Bakan Ağbaldan çok önemli açıklamalar

Bakan Ağbal'dan çok önemli açıklamalar

Maliye Bakanı Naci Ağbal, katıldığı canlı yayında ekonomi gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulunuyor... Bakan Ağbal, emekli ikramiyelerine ilişkin yaptığı açıklamada "Emeklilerimize her iki dini bayramda 1000 lira ikramiye ödeyeceğiz. Bu kalıcı bir düzenleme, önümüzdeki yıllarda da devam edecek" dedi. Bakan Ağbal, Merkez Bankası eski başkanı Durmuş Yılmaz'ın, 'Maliye Bakanlığı 30 milyar liralık danışmanlık ücreti ödedi' yönündeki sözlerine ise sert tepki gösterdi. Bakan Ağbal, konu ile ilgili kapsamlı bir değerlendirme yapacağını açıkladı.

31.05.2018Ekonomi
OECD, İstanbula merkez açacak

OECD, İstanbul'a merkez açacak

Merkezi Paris'te bulunan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), buradaki gibi bütün konularda politika üretebilecek bir merkezi İstanbul'da açacak.

30.05.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Tecrübeli öğretmen kazanamıyor

OECD’nin ‘Eğitime Bir Bakış 2018’ raporunda dikkat çekici bir başlık da öğretmenlere ayrıldı.

24.09.2018

Eyvah robotlar geliyor

 İzmir’in dört bir yanı Atatürk Organize, Kemalpaşa, Torbalı, Aliağa, Manisa, Menemen, ESBAŞ  gibi organize sanayi bölgeleriyle çevrili.

29.07.2018

Yüzde 7’lik cari açıkla yüzde 7 büyüme

BUGÜN çoğu gazetenin ekonomi sayfalarında G20 ve OECD’de “yüzde 7’lik büyüme rekorumuzdan” bahseden siyasi açıklamaları okuyacağız.

11.06.2018

OECD: Güvenilir makroekonomik çerçeve gerekiyor

EKONOMİK İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Türkiye ekonomisiyle ilgili yayınladığı analizde, “Türkiye için güvenilir bir makroekonomik çerçevenin hayati önemi bulunduğu” belirtti.

3.06.2018

Eğitim mitleri

PISA’nın patronu olarak bilinen OECD Eğitim ve Beceriler Başkanlığı Direktörü Andreas Schleicher, ‘Dünya Sınıfları, 21’inci Yüzyıl Eğitim Sistemlerini Nasıl İnşa Edebiliriz’ adlı bir rapor hazırladı.

31.05.2018

Girişimcilikten başka çare yok!

Son yıllarda Türkiye’de girişimcilik ve yetkinlik gelişimi konularında aktif olarak çalışmalar yürüten MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut, aynı zamanda ülkemizde üniversite içindeki ilk hızlandırıcı, kuluçka merkezini açan isim. Özellikle bu alanda kariyer planlayanlar tarafından aranan isimlerin başında gelen Prof.Erkut ile Kalite ve Başarı Sempozyumu için geldiği Bursa’da girişimcilik üzerine önemli mesajlar içeren bir söyleşi gerçekleştirdik. Prof.Dr. Erhan Erkut, Türkiye’nin istihdam sorununun giderek büyüdüğüne dikkat çekerek, girişimcilikten başka çare olmadığının altını çizdi.

28.05.2018

OECD, İstanbul’u ‘merkez’ yapacak

DÖVİZ kurlarında yaşanan aşırı dalgalanma gündemin ilk sıralarına oturmuşken, ekonomi aktörlerine moral verecek bir bilgi Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den geldi:

27.05.2018