EKSTRA
MENÜ

Oecd

Oecd ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Oecd haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.889 Oecd haberi bulunmuştur.

Oecd Haberleri

Başbakan Yıldırım: Hasar Rus krizi kadar

Başbakan Yıldırım: Hasar Rus krizi kadar

Başbakan Binali Yıldırım piyasalarda hiç panik yaşanmadığına dikkat çekerek “Ekonomiyi alt üst edecek bir değişim yaşanmadı. Rusya ile uçak krizi kadar etkisi var” dedi.

25.07.2016Ekonomi
Türkiyenin büyüme beklentileri değişmedi

Türkiye'nin büyüme beklentileri değişmedi

OECD'nin Türkiye Ekonomik İnceleme Raporu'na göre, Türkiye için büyüme beklentisi 2016 için yüzde 3,9 ve 2017 için yüzde 3,7 oldu - Enflasyonun 2016'da yüzde 7,4, önümüzdeki yıl ise yüzde 7,5 olması bekleniyor.

15.07.2016Ekonomi
Eski Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ilk kez konuştu

Eski Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ilk kez konuştu

Türkiye’nin OECD Daimi Temsilcisi Erdem Başçı OECD’de ülkemizi büyükelçi sıfatıyla temsil eden ikinci iktisatçı. Başçı OECD’nin son dönemlerde vergi konularına yoğunlaştığını dile getirerek “Dünyanın hemen her ülkesinde şirketler yasalar çerçevesinde daha düşük vergi ödemenin yollarını arıyor. OECD, ‘Vergini parayı kazandığın yerde öde’ prensibini benimsiyor” diyor.

14.07.2016Ekonomi
Türkler matematikte daha az ezberci

Türkler matematikte daha az ezberci

OECD’nin ‘Ezberleme Matematik Öğreniminde İyi Bir Strateji mi?’ raporuna göre 15 yaş düzeyindeki Türk öğrenciler, Batı Avrupa’daki yaşıtlarına göre ezber yöntemini matematikte daha az kullanıyor.

23.06.2016Eğitim
Karne hediyesi bilim kitabı

Karne hediyesi bilim kitabı

İş Bankası bu yılki karne hediyesi olarak çocuklara ‘Mars’a Nasıl Giderim? Bilim yolunda eğlenceli adımlar’ kitabını hediye edecek. Kitabın basın toplantısına Nobel ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar da katıldı.Türkiye İş Bankası’nın 2007-2008 eğitim öğretim yılında başlattığı ‘Karneni Göster, Kitabını Al’ kampanyasının bu yılki kitabı Genel Müdür Adnan Bali’nin ev sahipliğinde yapılan basın toplantısıyla tanıtıldı.

30.05.2016Eğitim
Yeni bakanı bekleyen 10 sorun

Yeni bakanı bekleyen 10 sorun

65. hükümette Milli Eğitim Bakanlığı koltuğuna İsmet Yılmaz otururken, önünde ikili eğitim, atanamayan öğretmenler, meslek liseleri, kız çocuklarının okullaşması gibi sorun listesi var.

30.05.2016Eğitim
OECD: ‘Öğretmene özerklik profesyonelliği getiriyor

OECD: ‘Öğretmene özerklik profesyonelliği getiriyor'

OECD’nin ‘Öğretmenlerin Profesyonelliğini Desteklemek’ raporunda, öğretmenlerin mesleki anlamda nasıl daha profesyonelleşebileceği ile ilgili önerilere yer verildi. Bunlardan biri de, müfredat ve yöntemler konusunda daha fazla özerlik tanınması. Ayrıca, mesleğe alma ve mentorluk programlarının geliştirilmesi de öneriler arasında yer alıyor.

28.04.2016Eğitim
300 milyar dolarlık fırsat

300 milyar dolarlık fırsat

Türkiye ile AB’nin ‘etle tırnak’ gibi olduğunu vurgulayan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Gümrük Birliği reform programının gerçekleşmesi durumunda Türkiye AB ticaretinin 300 milyar dolara çıkabileceğini vurguladı.

25.04.2016Ekonomi
Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya Kimdir

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya Kimdir?

Merkez Bankasında Erdem Başçı'nın görev süresinin dolmasıyla Murat Çetinkaya Merkez Bankası Başkanlığına getirildi. Murat Çetinkaya dün yapılan devir teslim töreniyle göreve başladı. Peki, paranın yeni patronu Murat Çetinkaya kimdir?

20.04.2016Gündem
IMF, BM, OECD ve DBden vergi için işbirliği

IMF, BM, OECD ve DB'den vergi için işbirliği

Dünyanın önde gelen dört uluslararası kuruluşu, vergilendirme konusundaki sorunları çözmek için "Vergide İşbirliği Platformu" adlı yeni bir platform oluşturdu.

19.04.2016Ekonomi
UNICEFten ‘çocuk eşitsizliği’ raporu

UNICEF'ten ‘çocuk eşitsizliği’ raporu

UNICEF, yüksek gelirli ülkelerde farklı ekonomik sınıflarda yer alan çocuklar arasında gelir, eğitim, sağlık ve yaşam memnuniyeti konularındaki eşitsizliği raporladı. Rapora göre eşitsizliğin en az olduğu ülke Danimarka. Ardından Finlandiya, Norveç ve İsveç geliyor. Eşitsizliğin en fazla olduğu ülke İsrail olurken, Türkiye İsrail’in bir basamak üstünde kaldı ve 34’üncü oldu.     

15.04.2016Eğitim
Türkiye 2030’da en çok STEM alanı mezununa sahip ülkelerden biri olacak

Türkiye 2030’da en çok STEM alanı mezununa sahip ülkelerden biri olacak

OECD, yükseköğretimde STEM alanları ile ilgili birçok veri paylaşıyor. Buna göre 2030’da Çin’de yükseköğretim mezunlarının yüzde 37’si STEM alanlarından mezun olacak.

13.04.2016Eğitim
Kim ne kadar vergi ödüyor

Kim ne kadar vergi ödüyor?

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün OECD) üye ülkelerde çalışanların ödediği vergi ve sosyal kesintilerle ilgili hazırladığı 2016 Raporu yayınlandı. Rapora göre Türkiye'de bekar bir işçi gelirinin yüzde 38.3'ünü iki çocuklu çalışan bir aile ise gelirinin yüzde 36.9'unu vergi olarak ödüyor. İşte OECD rakamlarına göre diğer ülkelerdeki oranlar:

13.04.2016Ekonomi
Erdem Başçı’nın yerine Merkez Bankası’nın başına Murat Çetinkaya geliyor

Erdem Başçı’nın yerine Merkez Bankası’nın başına Murat Çetinkaya geliyor

Görev süresi 19 Nisan’da dolacak olan Erdem Başçı, Merkez Bankası Başkanlığı’nı yardımcısı Murat Çetinkaya’ya devredecek. Erdem Başçı’nın ise OECD nezdinde büyükelçi olarak atanacağı kaydedildi. Başçı, atamalara ilişkin resmi açıklamanın beklenmesini isterken, “Merkez’e güvenmeye devam edin” dedi.

12.04.2016Ekonomi
Rus zenginlerin Güney Kıbrıs korkusu

Rus zenginlerin Güney Kıbrıs korkusu

Rus zenginleri Güney Kıbrıs korkusu sardı… Panama Belgeleri’nin açıklanmasından sonra bugün Güney Kıbrıs Merkez Bankası bir açıklama yaparak ülkede offshore hesapların daha sıkı denetleneceğini belirtti. Rus milyarderlerin vergi kaçırmak için Güney Kıbrıs’ta yüksek miktarda döviz bulundurduğu biliniyor.

7.04.2016Ekonomi
Fransa’dan bütün dünyaya Panama çağrısı

Fransa’dan bütün dünyaya Panama çağrısı

Panama Belgeleri fırtınası devam ediyor... Fransa OECD ülkelerini Panama'yı kara listeye alma çağrısında bulunurken FIFA Başkanı Gianni İnfantino hakkındaki off-shore iddialarını yalanladı.

6.04.2016Ekonomi
Patronlar asgari ücretten rahatsız

Patronlar asgari ücretten rahatsız

Yıllar sonra ilk kez asgari ücret tespit komisyonu toplantısında artışa karşı çıkan taraf işçiler değil işverenler olmuştu. Üç aydır 1300 liralık asgari ücret ödeniyor, işveren desteği de başladı. Ancak patronlar hâlâ rahatsız. TİSK Başkanı Yağız Eyüboğlu istihdam üzerindeki yüklerin asgari ücretle arttığını ve OECD’de 8’inciliğe çıktığımızı dile getirdi.

27.03.2016Ekonomi
Milli Eğitim Bakanı Avcı: Müfredat konusunda ciddi adımlar attık

Milli Eğitim Bakanı Avcı: Müfredat konusunda ciddi adımlar attık

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Dünya Bankası’nın raporunda Türkiye’nin 2003-2009 yıllarında hem okullaşma oranlarını hem de ortalama başarı puanlarını arttırdığının görüldüğünü belirtti. Avcı, “Aynı raporda Türkiye'nin, 2003'ten bu yana özellikle daha yoksul halk katmanlarından gelen öğrenciler bazında fevkalade bir gelişme gösterdiği vurgulandı. Bu da Türkiye'nin 2003’den beri eğitimde sosyal adaleti en hızlı geliştiren ülke olduğu anlamını taşıyor” dedi. Müfredat konusunda ciddi adımlar attıklarını belirten Bakan Avcı, kodlama dersi ile ilgili müfredat çalışmalarının da sonuçlanmak üzere olduğunu söyledi.

24.03.2016Eğitim
Öğrencileriniz temel becerileri kazanamıyor

'Öğrencileriniz temel becerileri kazanamıyor'

OECD Eğitim ve Beceriler Başkanlığı Direktörü Andreas Schleicher, Türkiye’de genç nüfus doğru beceriler kazanırsa bunun, doğal kaynaklardan bile daha önemli olduğunu söylüyor. Schleicher’e göre Türkiye’nin öğrencilere temel beceriler kazandırma, öğretmen eğitimi gibi birçok konuda daha iyi performans göstermesi gerekiyor.

17.03.2016Eğitim
Havada, karada, denizde bütçe

Havada, karada, denizde bütçe!

Türkiye’nin ilk finansal okuryazarlık derneği FODER’in eğitimlerine askerlerden yoğun ilgi geldi. FODER Genel Sekreteri Yasemin Demirağ, “Bütçe yönetimi eğitimlerimize her kademeden silahlı kuvvetler mensupları katılıyor. İlk olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile başladık, sonra Deniz ve Hava Kuvvetleri’nden de talep geldi” dedi.

11.03.2016Ekonomi
Kadınlarla güçleniriz

Kadınlarla güçleniriz

Türkiye’de kadın erkek eşitsizliğini hiçbir alanda sağlayamamak en büyük sorunlarından biri. Dünya Ekonomik Forumu (WEF) her yıl cinsiyet eşitsizliğinde 145 ülkenin durumunu ortaya koyan bir rapor hazırlıyor. Global Cinsiyet Eşitsizliği raporu Türkiye’nin 145 ülke arasında en eşit 130’uncu ülke olduğunu gösteriyor ki bu bizi aynı zamanda eşitsizlikte dünyanın ilk 15 ülkesi arasına da sokuyor.

7.03.2016Ekonomi
Küresel Turizm İstatistikleri Forumu için makale çağrısı

Küresel Turizm İstatistikleri Forumu için makale çağrısı

23-25 Kasım’da İtalya’da düzenlenecek 14’üncü Küresel Turizm İstatistikleri Forumu için makale çağrısı yapılıyor. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) makale çağrısı ile ilgili duyurusunda en fazla 400 kelimeden oluşacak İngilizce makale özetlerinin 30 Nisan’a kadar ‘globalforum2016@istat.it’ e-posta adresine gönderilmesi gerektiğini belirtti.

4.03.2016Eğitim
İşgücüne katılım ve istihdam oranında göçmen işçiler Türkleri geçti

İşgücüne katılım ve istihdam oranında göçmen işçiler Türkleri geçti

OECD’nin göçmenlerin işgücü piyasasındaki yerine yönelik araştırması Türkiye için oldukça çarpıcı sonuçları ortaya koydu. OECD verilerine göre Türkiye’de göçmenlerin istihdam oranı ve işgücüne katılım oranı Türk vatandaşlarından yüksek. Göçmenlerde istihdam oranı yüzde 54 iken Türk vatandaşlarında yüzde 49.6.

25.02.2016Ekonomi
Uluslararası öğrencilerden yeterince yararlanabiliyor muyuz

Uluslararası öğrencilerden yeterince yararlanabiliyor muyuz?

Uluslararası öğrenci dolaşımı dünya genelinde son yıllarda belirgin bir artış gösterdi, bunun önümüzdeki yıllarda da artarak devam etmesi bekleniyor. Uluslararası öğrenciler sadece birer yükseköğretim öğrencisi olmanın ötesinde, üniversitelerin kalitesinden ülkelerin ekonomilerine ve sosyal, kültürel ve politik alanlara kadar çok farklı katmanlarda ve geniş bir spektrumda çok önemli katkılar yapabilme kapasitesine ve potansiyeline sahip bulunuyor.

22.02.2016Eğitim
Boşanma nedenlerinin ilk sıralarında işsizlik geliyor

Boşanma nedenlerinin ilk sıralarında işsizlik geliyor

Son istatistiklerde işsizliğin boşanma nedenleri arasında ilk sıralarda olduğu ortaya çıkarken, boşanmış kadınların daha fazla istihdam edildiği belirlendi.

19.02.2016Ekonomi
OECDdan karamsar 2016 tahmini

OECD'dan karamsar 2016 tahmini

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), dünya ekonomisinin 2016 yılında son beş yılın en düşük büyümesini göstereceği öngörüsünde bulundu.

18.02.2016Ekonomi
Başarıyı düşüren çift dikiş

Başarıyı düşüren çift dikiş

OECD’nin ‘Düşük Performanslı Öğrenciler’ raporuna göre, Türkiye’deki başarıyı en çok sosyo-ekonomik durum ve sınıf tekrarları etkiliyor.

10.02.2016Dünya
Başarıyı düşüren çift dikiş

Başarıyı düşüren çift dikiş

OECD’nin ‘Düşük Performanslı Öğrenciler’ raporuna göre, Türkiye’deki başarıyı en çok sosyo-ekonomik durum ve sınıf tekrarları etkiliyor. Rapora göre Türkiye’de PISA 2012 matematik testine katılan öğrencilerden sınıf tekrarı yapanların yüzde 77.4’ü ve sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlıların yüzde 56.9’u düşük performans gösteriyor. Sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlılar, avantajlılara göre yüzde 34.2 oranında daha az başarılı. 

10.02.2016Eğitim
OECD Başkanından tedirgin eden sözler

OECD Başkanı'ndan tedirgin eden sözler

Çin'den gelen büyüme rakamlarının düşüklüğü ve petrol fiyatlarındaki gerilemeyle küresel ekonominin gidişatına ilişkin artan kaygılara bugün OECD'nin üst düzey bir uzmanından gelen uyarı eklendi.

20.01.2016Ekonomi
Davutoğlu: Ülkem potansiyelini terörün nihilizmine heba ettirmeyecek

Davutoğlu: Ülkem potansiyelini terörün nihilizmine heba ettirmeyecek

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin IŞİD tehdidini yok etmek için her türlü adımı atmaya ve koalisyon ortaklarıyla savaş vermeye devam edeceğini bildirdi. Öte yandan, Davutoğlu, The Wall Street Journal gazetesinde yayınlanan "Türkiye terör karşısında sarsılmayacak. Ülkem, potansiyelini terörün nihilizmine heba ettirmeyecek kadar büyük ilerlemeler kaydetti" başlıklı makalesinde, Türkiye'nin ekonomik kalkınması ve terörle mücadelesine ilişkin görüşlerini paylaştı.

20.01.2016Dünya
Türkiye kayıtdışı ekonomide birinci

Türkiye kayıtdışı ekonomide birinci

Türkiye ekonomisindeki yüzde 28.72’lik kayıtdışılık OECD’nin 34 ülkesinin en yükseği. ABD sadece yüzde 7.95 olan kayıt dışı ekonomi oranıyla OECD’nin en iyisi olurken yapılan araştırmalar 2023’te ekonomideki kayıt dışılık oranının yüzde 24 olacağını gösteriyor.

17.01.2016Ekonomi
Uzmanlardan elyazısı yorumu: Faydalı ama uygulama yanlış

Uzmanlardan elyazısı yorumu: Faydalı ama uygulama yanlış

Birinci sınıflarda elyazısının kaldırılması tartışmaları sürerken Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, uygulamanın devam edeceğini açıklamıştı. Bitişik eğik yazının getirilmesini öneren, zamanın MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, “Uygulamadaki beceriksizlik yazının türüyle ilişkilendirilmeye çalışılıyor” dedi.

11.01.2016Eğitim
Uzmanlardan el yazısı yorumu

Uzmanlardan el yazısı yorumu

“Elyazısı kaldırılmalı mı?” tartışmalarına Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, kaldırılmasının söz konusu olmadığını açıklayarak son noktayı koymuştu. Bakan Avcı, “Öğretmenlerimiz, öğrenciliklerinde bu eğitimden gelmedikleri için burada biraz zorlandılar” diyerek öğretmenlere hizmet içi eğitim verilebileceğini belirtmişti.

10.01.2016Gündem
Çin dünyayı alev alev yaktı, borsalar düştü, dolar güçlendi

Çin dünyayı alev alev yaktı, borsalar düştü, dolar güçlendi

Çin’de ekonomideki yavaşlamaya bağlı dün borsa yüzde 7 düşünce hemen kapatıldı ama risk tüm dünyayı yakmaya yetti. Çin endişesi ile dünya borsaları bir kez daha kırmızıya boyadı. Borsalarda kayıplar yüzde 3’e yaklaştı, dolar ise tüm para birimlerine karşı güçlendi.

7.01.2016Ekonomi
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu: Tıp fakültelerinin kontenjanları dondurulacak

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu: Tıp fakültelerinin kontenjanları dondurulacak

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Tıp fakültelerindeki kontenjanlarda 12 binlere çıktık. Bu 12 bin olarak devam ederse 2023'ten sonra hızla hekim fazlasına döner gibi bir fotoğraf oluşacak. 1 Ocak'ta YÖK Başkanımızla görüştük. Tıp fakültesi kontenjanlarını şimdi donduruyoruz. Yavaş yavaş da aşağı çekmeye başlayacağız" dedi.

6.01.2016Eğitim
Mesleki ve teknik eğitimin sorunları

Mesleki ve teknik eğitimin sorunları

TÜİK’in 2015 verileri, Türkiye’deki 15-24 yaş arası genç nüfusta işsizlik oranının yüzde 20 olduğunu gösteriyor. Buna ek olarak OECD’nin 2015 verilerine göre de, 15-19 yaş arasındaki gençlerin yüzde 22’si ne çalışıyor, ne de eğitim-öğretimlerine devam ediyor.

4.01.2016Eğitim

Yazar Sonuçları

OECD, 'vergiyi kazanılan yerde ödeyin' diyor

Türkiye’nin OECD Daimi Temsilcisi Erdem Başçı, OECD’de ülkemizi büyükelçi sıfatıyla temsil eden ikinci iktisatçı. Başçı, OECD’nin son dönemlerde vergi konularına yoğunlaştığını dile getirerek, “Dünyanın hemen her ülkesinde şirketler yasalar çerçevesinde daha düşük vergi ödemenin yollarını arıyor. OECD, ‘Vergini parayı kazandığın yerde öde’ prensibini benimsiyor” diyor. 

14.07.2016

Türkiye'nin daha acil ve önemli başka işi yok

EVET, ayrılıkçı terör patladı, her gün can kayıpları veriyor, adı konmamış bir savaşın içinde yaşıyoruz.

23.06.2016

Yurtdışına beyin göçü

Bizim sektörde pek çok kişi yurtdışına göç edip gitmeyi konuşuyor. “Abi bu memlekette çocuk yetiştirilmez” diyerek giden de var, “bu memlekette doğru düzgün mühendislik yapılmıyor” diyen de.

11.06.2016

Haydi kadınlar eve

CİNSİYET Eşitliği’nde “Dünya Mersin’e, Biz Tersine” serisine devam ediyorum.

23.05.2016

Hayalini yitiren ülkeden girişimci çıkar mı?

Türkiye’de bir hayal kıtlığı yaşanıyor. Çocuklarımızın yarısı, yetişkinlerimizin ise yalnızca % 14’ü hayal kuruyor! Hayalini yitiren bir ülkenin yeni ekonomide rekabet etmesi mümkün değil. Ne yapmalı?

15.05.2016

35 bin hastaya ücretsiz bakıldı, 66 milyon lirayı vakıf karşıladı

Son 5 yılda 35 bin hastaya ücretsiz 100 bin muayene hizmeti verdiklerini anlatan Anadolu Sağlık Merkezi CEO’su Türkan Özilhan, “Maddi durumu iyi olmayan hastalarımıza bedelsiz hizmet veriyoruz. Bunlardan tahsil etmediğimiz rakam 66 milyon lirayı buldu” dedi.

9.04.2016

Bitmiş bir yarışa oyuncu hazırlamak niye?

İlk milli otomobilimiz 2020’de üretilecekmiş.

31.01.2016