EKSTRA
MENÜ

Obsesif-Kompulsif Bozukluk Belirtileri

Obsesif-Kompulsif Bozukluk Belirtileri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Obsesif-Kompulsif Bozukluk Belirtileri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 55 Obsesif-Kompulsif Bozukluk Belirtileri haberi bulunmuştur.

Obsesif-Kompulsif Bozukluk Belirtileri Haberleri

Survivor yarışmacısı Hanzade geçirdiği ağır hastalık ile ilgili konuştu - Obsesif kompülsif bozukluk nedir

Survivor yarışmacısı Hanzade geçirdiği ağır hastalık ile ilgili konuştu - Obsesif kompülsif bozukluk nedir?

Survivor gönüllüler takımının sempatik ismi Hanzade geçirdiği ağır hastalık ile ilgili konuştu. Bir dönem obsesif kompülsif bozukluk ile mücadele eden Hanzade, 2,5 yılda normale dönebildiğini anlattı. Hanzade’nin açıklamaları ardından obsesif kompülsif bozukluk ile ilgili araştırmalar başladı. Peki, Survivor yarışmacısı Hanzade’nin de bir dönem yaşadığı obsesif kompülsif bozukluk nedir?

14.01.2021Televizyon
Obsesif Kompülsif Bozukluk 50 Kişiden Birinde Görülüyor

Obsesif Kompülsif Bozukluk 50 Kişiden Birinde Görülüyor!

Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB), obsesyon yani takıntılı düşünceler ve kompülsiyon olarak adlandırılan yineleyici davranışların oluşturduğu bir ruhsal hastalıktır. Obsesif kompülsif bozukluğun 50 kişiden birinde görüldüğünü ancak her takıntıya obsesif kompülsif bozukluk demenin doğru olmadığını belirten Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, hastalıkla ilgili önemli bilgiler verdi.

Dizilerin Gündeminin Değişmesi O Sorunun Giderilmesi İçin Önemli Bir Adım

Dizilerin Gündeminin Değişmesi O Sorunun Giderilmesi İçin Önemli Bir Adım!

Bazen romantik komedi bazen ise dram gibi birçok konudan senaryoların işlendiği dizilerin bu ara gündeminde gerçek yaşam hikayeleri yer alıyor. Bu konulardan biri olarak ise Obsesif Kompulsif Bozukluk yani ‘’Takıntı Hastalığı’’ karşımıza çıkıyor. Bu problemin dizi senaryolarında işlenmesi, sorunu yaşayan kişilerin çözüm arayışında bir farkındalık yaratmak adına önemli bir adım olduğunu dile getiren Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Uzaklaştırılamayan Düşünceler Kaygıya Dönüşüyor

Uzaklaştırılamayan Düşünceler Kaygıya Dönüşüyor!

Takıntılı düşünceler alt edilemez ve günlük yaşamımızı etkileyecek, günlük etkinliklerimizi kısıtlayacak düzeye gelirse takıntı-zorlantı hastalığı (Obsesif-Kompulsif Bozukluk) adı verilen bir ruhsal hastalık akla gelmelidir. Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sercan, en sık görülen takıntıları, nedenlerini ve tedavisini anlattı...

Obsesif-Kompulsif Bozukluk Hayatı Nasıl Etkiliyor

Obsesif-Kompulsif Bozukluk Hayatı Nasıl Etkiliyor?

‘Fırın açık kaldı mı?’ ya da ‘Kapıyı kilitledim mi?’ gibi günlük hayatta çeşitli endişelere, düşüncelere kapılabiliriz. Fakat bu durumun sık sık görülmesi ise bir sorunun habercisi olabilir. Son yıllarda görülme sıklığı oldukça fazla artan Obsesif-kompulsif bozukluk (OKB), kişilerin isteği dışında ortaya çıkan tekrarlayan ve rahatsızlık verici düşünce ve davranışlar olarak tanımlanıyor. Peki, bu durum hayatımızı nasıl etkiliyor? Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz anlatıyor.

Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB) Nedir

Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB) Nedir?

“Takıntılı düşünceler alt edilemez ve günlük yaşamımızı etkileyecek, günlük etkinliklerimizi kısıtlayacak düzeye gelirse takıntı-zorlantı hastalığı (Obsesif-Kompulsif Bozukluk) adı verilen bir ruhsal hastalık akla gelmelidir” diyen Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sercan, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

9.10.2019İyi Yaşam
Obsesyon nedir

Obsesyon nedir?

Obsesyon ve kompulsiyonlar toplumdan topluma, kültürden kültüre değişiklik gösterebilir. Obsesif hastalar kaygı verici düşünceler ile bu düşüncelerden kaçarak ve kaçınarak başa çıkmaya çalışırlar. Ne var ki düşüncelerden kaçmaya çalıştıkça bu düşünceler daha da artmakta ve böylelikle kısır bir döngü oluşmaktadır. Peki, obsesyon nedir?

28.05.2019Sağlık
PANDAS hastalığı nedir PANDAS hastalığıyla ilgili detaylar…

PANDAS hastalığı nedir? PANDAS hastalığıyla ilgili detaylar…

PANDAS açılımı ile Streptokok enfeksiyonu ile ilişkili pediatrik otoimmün nöropsikiyatrik hastalıklar, genellikle ergenlik dönemi öncesinde görülen obsesif kompulsif bozukluk belirtileri veya tiklerle kendini gösteren bir sağlık problemidir. PANDAS, daha çok ilkokul çağındaki çocuklarda görülüyor. İşte, PANDAS hastalığıyla ilgili detaylar…

12.12.2018Sağlık
OKB tedavi edilmezse olumsuz sonuçlara neden olabilir

OKB tedavi edilmezse olumsuz sonuçlara neden olabilir

Psikiyatri Uzmanı Dr. Enver Gül, hayatı zorlaştıran takıntı hastalığının tedavi edilmemesi durumunda olumsuz sonuçlara yol açabileceğini söyledi.

5.01.2021Çocuk-Aile
Koronavirüs hepimizin psikolojisini bozdu

Koronavirüs hepimizin psikolojisini bozdu

Pandemi tüm dünyada insanların kaygı seviyelerinin artmasına neden olurken bu salgının ne zaman biteceğinin bilinememesi de tahammül gücümüzü olumsuz etkiliyor. Türkiye’de mart ayından beri yayılan ve hayatı altüst eden virüsün psikolojik etkilerini iki psikiyatrla konuştuk. Hem psikolojimizin nasıl bozulduğunu hem de ruh sağlığımızı korumak için ne gibi önlemler alabileceğimizi anlattılar.

Masumlar Apartmanı Safiye’nin hastalığı nedir, tedavisi var mı Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) hastalığı ile ilgili bilgiler

Masumlar Apartmanı Safiye’nin hastalığı nedir, tedavisi var mı? Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) hastalığı ile ilgili bilgiler

Obsesif kompulsif bozukluk hastalığı Masumlar Apartmanı dizisiyle beraber merak konusu oldu. Dizide Safiye karakterindeki bir kadının sürekli temizlik yapması ve temizlik krizlerine girmesi dikkat çekerken, halk arasında takıntı hastalığı olarak da bilinen Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) belirtileri gündeme geldi. Mantıksız ve rahatsız edici tekrarlayan düşünce, davranışlar ise obsesif kompulsif bozukluk (OKB) durumunu ortaya çıkarıyor. Peki, Masumlar Apartmanı Safiye’nin hastalığı nedir? İşte, Obsesif kompulsif bozuklukla ilgili bilgiler.

29.09.2020Televizyon
Takıntı Hastalığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Takıntı Hastalığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Takıntılı düşünceler alt edilemez ve günlük yaşamımızı etkileyecek, günlük etkinliklerimizi kısıtlayacak düzeye gelirse takıntı-zorlantı hastalığı (Obsesif-Kompulsif Bozukluk) adı verilen bir ruhsal hastalık akla gelmelidir. Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sercan, hayatı zorlaştıran takıntıları anlattı.

Psikolojik Rahatsızlıkların Fiziksel Belirtilerine Dikkat

Psikolojik Rahatsızlıkların Fiziksel Belirtilerine Dikkat!

Psikolojik sorunlar ruhumuzu olduğu kadar bedenimizi de etkileyebiliyor. Uzman Klinik Psikolog Fundem Ece Kaykaç, psikolojik rahatsızlıkların fiziksel belirtilerini anlattı.

Sosyal mesafeye dikkat ederek rutin hayatınıza dönün, psikolojinizi bozmayacak kadar bilgilenin

Sosyal mesafeye dikkat ederek rutin hayatınıza dönün, psikolojinizi bozmayacak kadar bilgilenin

Önceki salgınlar gösterdi ki insanlık bu süreçlerden geçtiğinde arkada kaygı, depresyon ve takıntı gibi psikolojik hastalıklar kalabiliyor. Korona sonrasını sorduğumuz psikiyatr Eylem Cankurtaran “Virüs kaparım korkusuyla abartılı önlemler alanlar olacak. Maske ve sosyal mesafeyle rutin hayatınıza dönerek ruh sağlığınızı koruyabilirsiniz. Asıl risk grubuysa sağlık çalışanları” diyor.

14.06.2020Hürriyet Pazar
Bilim Kurulu Üyesi uyardı: Hasta bina sendromuna dikkat

Bilim Kurulu Üyesi uyardı: Hasta bina sendromuna dikkat!

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik'ten ‘hasta bina sendromu’ ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Çelik açıklamasında ‘Biz hep kapalı mekanlara gidip oralarda günlerimizi saatlerimizi geçiriyoruz. Bu son derece yanlış bir şey, en güzeli doğada olmak. Doğanın o temizliğini ve güzelliğini almak gerekiyor. Bence koronavirüsün en güzel yanı da bunu ortaya çıkartması’ dedi.

10.05.2020Gündem
Güzellik Takıntısı Psikolojik Sorun Belirtisi Olabilir

Güzellik Takıntısı Psikolojik Sorun Belirtisi Olabilir

Bakımlı olmak, istenen ve güzel bir durum iken hayatımızı etkilemeye başladığı noktada çeşitli problemler var demektir. Dış görünüşe verilen aşırı önem bazı psikolojik problemlerden kaynaklanıyor olabilir. Uzman Klinik Psikolog Fundem Ece Kaykaç konu hakkında önemli bilgiler verdi.

HIV Fobisi İle Başa Çıkma Yolları

HIV Fobisi İle Başa Çıkma Yolları

HIV KORKUSU (Aids Takıntısı) nedeniyle pek çok insan hastanelerde onlarca kez test yaptırmaktadır. Psikolog Gülcem Yıldırım HIV korkusu ve tedavisi konusunda önemli bilgiler verdi.

HIV fobisi ile nasıl başa çıkılır

HIV fobisi ile nasıl başa çıkılır?

Psikolog Gülcem Yıldırım HIV korkusu ve tedavisi konusunda önemli bilgiler verdi.

22.04.2019Sağlık
Kendinizi Alamadığınız Bir Takıntınız Varsa Dikkat

Kendinizi Alamadığınız Bir Takıntınız Varsa Dikkat!

Obsesif kompulsif bozukluk yani takıntı zorlantı bozukluğu; kişinin tekrarlayıcı, rahatsız edici, üzücü, korkutucu düşünceler, şüpheler, dürtüler ve isteklerle mücadele ettiği; bu durumdayken de sıkıntısını azaltmak için tekrarlayıcı bazı davranışları veya zihinsel uğraşıları yerine getirdiği bir psikiyatrik bozukluk olarak tanımlanıyor. Psikiyatri Bölümü’nden Uz. Dr. Serkan Akkoyunlu bilgi verdi.

Çocuğunuz aynı ödevi tekrar tekrar yapıyorsa dikkat

Çocuğunuz aynı ödevi tekrar tekrar yapıyorsa dikkat!

Halk arasında “takıntı hastalığı” olarak bilinen Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), kişide ciddi düzeyde kaygı ve huzursuzluğa yol açıyor. Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre, yaşam kalitesini düşüren hastalıklar içinde ilk 10’da yer alan OKB, yetişkinlerin yanı sıra çocuklarda da görülebiliyor. Ergen Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Başak Ayık, çocukluk çağında görülen Obsesif Kompulsif Bozukluk hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Bu Korkuları Yaşıyorsanız Dikkat

Bu Korkuları Yaşıyorsanız Dikkat!

Evden çıkmakta zorlanıyor, kalabalık ortamlarda bulunmak istemiyor, tünele girmekte, sinema veya tiyatroya gitmekte hatta kapalı otoparklarda bulunmaktan ve asansör, uçak, otobüse binmekten korkuyorsanız agorafobi olabilirsiniz! Uzm. Klinik Psikolog Serkan Elçi, agorafobi hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Sizi de etrafınızdaki sesler rahatsız ediyor mu

Sizi de etrafınızdaki sesler rahatsız ediyor mu?

Siz de nedenini anlayamamakla birlikte etrafınızdaki seslere karşı aşırı duyarlı ve hassar oluyor musunuz? "Acaba ben niye böyleyim, neden ufacık sesler bile rahatsız ediyor" diye düşünüyorsanız siz de misofonya rahatsızlığına yakalanmış olabilirsiniz!

12.04.2018Sağlık
Hazal Kaya yakalandığı hastalığı açıkladı

Hazal Kaya yakalandığı hastalığı açıkladı!

Fox TV ekranlarından yayınlanan Bizim Hikaye dizisinde rol alan ünlü oyuncu Hazal Kaya'nın peşini hastalıklar bırakmıyor.

6.12.2017Etkinlikler
Tourette sendromu nedir, hangi şartlarda oluşur

Tourette sendromu nedir, hangi şartlarda oluşur?

Tourette sendromu nedir hangi şartlarda meydana gelir. Gündeme gelen haberlerin ardından Tourette sendromu vatandaşlar tarafından merak edilmeye başlandı. Peki Tourette sendromu nedir, hangi şartlarda oluşur? İşte detaylar

20.10.2017Gündem
Instagram depresyonu ortaya çıkarabilir mi

Instagram depresyonu ortaya çıkarabilir mi?

Sevimli evcil hayvanlar ya da çok güzel görünen bir tabak yemek...

12.01.2017Dünya
Instagram depresyonu ortaya çıkarabilir mi

Instagram depresyonu ortaya çıkarabilir mi?

Sevimli evcil hayvanlar ya da çok güzel görünen bir tabak yemek... Instagram'da paylaşılan birçok fotoğraf, "Hayat güzel" mesajı veriyor. Fakat son araştırmalar, sosyal medyadaki bazı fotoğrafların da paylaşımcının yaşadığı depresyon hakkında ipuçları verebileceğini söylüyor.

27.09.2016Kampüs
Instagram depresyonu ortaya çıkarabilir mi

Instagram depresyonu ortaya çıkarabilir mi?

Sevimli evcil hayvanlar ya da çok güzel görünen bir tabak yemek... Instagram'da paylaşılan birçok fotoğraf, "Hayat güzel" mesajı veriyor. Fakat son araştırmalar, sosyal medyadaki bazı fotoğrafların da paylaşımcının yaşadığı depresyon hakkında ipuçları verebileceğini söylüyor.

5.09.2016Teknoloji

Bir obsesifin travmatik mücadelesi

Tüm sivri cisimleri erkek cinsel organı olarak algılayan, kendisine tecavüz edilecekmiş gibi hatta tecavüz edilmiş gibi hisseden, bu yüzden mutfağa giremeyen, evin içinde dolaşamayan, halka açık hiçbir banka ya da toplu taşıma aracına oturamayan, eğer bunları yaparsa hamile kalacağını düşünen bir kadın düşünün. A. L.’nin başına gelen, duyabileceğiniz en garip obsesif kompulsif bozukluk hikayelerinden...

5.12.2015Sağlık
Kimse bana yardım edemez diyorsanız

'Kimse bana yardım edemez' diyorsanız

Ocağı açık unutmuş olabilir miyim? Ütüyü prizden çıkarmış mıydım? Ya sevdiklerimin başına kötü bir şey gelirse! Ya insanlara zarar verirsem ya da kötü bir söz söylersem!

13.02.2015Sağlık
Depremin yarattığı travma

Depremin yarattığı travma

Depremzedeleri ne gibi psikolojik sorunlar bekliyor?

27.10.2011Sağlık
Kurtulması en zor hastalık kadınlarda daha çok

Kurtulması en zor hastalık kadınlarda daha çok

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Pskiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi, Konsültasyon-Lizeyon Psikiyatrisi ve Onkoloji Enstitüsü Psikososyal Onkoloji bilim dalları Başkanı Prof. Dr. Sedat Özkan, takıntı görülme sıklığının kadınlarda biraz daha fazla olduğunu belirterek mükemmeliyetçilik ve başarı endeksli yaşamın halk arasında takıntı olarak nitelendirilen obsesif kompulsif bozukluk' rahatsızlığını artırdığını ve azdırdığını bildirdi.

12.10.2011Gündem
Kurtulması en zor hastalık kadınlarda daha çok

Kurtulması en zor hastalık kadınlarda daha çok

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Pskiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi, Konsültasyon-Lizeyon Psikiyatrisi ve Onkoloji Enstitüsü Psikososyal Onkoloji bilim dalları Başkanı Prof. Dr. Sedat Özkan, takıntı görülme sıklığının kadınlarda biraz daha fazla olduğunu belirterek mükemmeliyetçilik ve başarı endeksli yaşamın halk arasında takıntı olarak nitelendirilen obsesif kompulsif bozukluk' rahatsızlığını artırdığını ve azdırdığını bildirdi.

11.10.2011Gündem
Sizin Takıntınız Hangisi

Sizin Takıntınız Hangisi?

Gerçekten takıntılı olmak nasıl bir şey?

16.03.2011Sağlık
Hastalık hastası mısınız

Hastalık hastası mısınız?

Hiçbir şeyiniz yokken kendinizi hasta mı sanıyorsunuz? Endişeleriniz mi var? Psikolojiniz mi bozuldu? Kendinizi kötü mü hissediyorsunuz?

SORU VE CEVAPLAR 122

SORU VE CEVAPLAR 122

NPİSTANBUL Hastanesi ve Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden 33 uzman tüm psikoloji ve nöroloji konusundaki sorularınızı cevaplandırıyor!...

23.05.2008Sağlık
SORU VE CEVAPLAR 105

SORU VE CEVAPLAR 105

NPİSTANBUL Hastanesi ve Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden 33 uzman tüm psikoloji ve nöroloji konusundaki sorularınızı cevaplandırıyor!...

12.04.2008Sağlık
SORU VE CEVAPLAR 103

SORU VE CEVAPLAR 103

NPİSTANBUL Hastanesi ve Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden 33 uzman tüm psikoloji ve nöroloji konusundaki sorularınızı cevaplandırıyor!...

9.04.2008Sağlık
SORU VE CEVAPLAR 102

SORU VE CEVAPLAR 102

NPİSTANBUL Hastanesi ve Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden 33 uzman tüm psikoloji ve nöroloji konusundaki sorularınızı cevaplandırıyor!...

8.04.2008Sağlık
SORU VE CEVAPLAR 78

SORU VE CEVAPLAR 78

NPİSTANBUL Hastanesi ve Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden 33 uzman tüm psikoloji ve nöroloji konusundaki sorularınızı cevaplandırıyor!...

29.01.2008Sağlık
SORU VE CEVAPLAR 76

SORU VE CEVAPLAR 76

NPİSTANBUL Hastanesi ve Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden 33 uzman tüm psikoloji ve nöroloji konusundaki sorularınızı cevaplandırıyor!...

23.01.2008Sağlık
SORU VE CEVAPLAR 39

SORU VE CEVAPLAR 39

NPİSTANBUL Hastanesi ve Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden 33 uzman tüm psikoloji ve nöroloji konusundaki sorularınızı cevaplandırıyor!...

15.11.2007Sağlık

Yazar Sonuçları

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Acaba ütünün fişini çektim mi? Duaları üç kez okumazsam kabul olmaz, Kara kedi gördüm hemen saçımı çekmeliyim, Ellerimi sürekli yıkamazsam mikrop kaparım, Kapıyı kilitledim mi? gibi cümlelere hepimizin aşinalığı vardır. Hemen herkesten sıklıkla duyarız bu cümleleri. Peki bu cümlelerin birer hastalık belirtisi olduğunu biliyor muydunuz?

21.07.2020

Sinir transferi

Öncelikle sinir sistemi nedir, onu bir tanıyalım. Sinirler, vücudumuzu örümcek ağı gibi tümüyle kaplayan, vücuttaki sinyallerin her yere iletimini sağlayan ve kasların işlevlerini düzenleyen bir sistem. Bu uzantıların en çok bulunduğu ve sinir sisteminin asıl yönetildiği kısım da beyin. Vücudun bu en önemli kısmında yani beyinde meydana gelen felç ya da diğer adıyla inme son yıllarda Çin’de Sanghay Huashan Hastanesi’nde geliştirilen bir yöntemle tedavisi mümkün bir hal almaya başladı.

20.05.2018

Cinsel tiksinti bozukluğu neden olur?

Tedavi edilmediği takdirde kadın erkek ilişkilerini sürdürülemez hale getirebilir.

31.05.2016

Deliriyor muyum?

“Acaba ben de şizofren miyim? Ya ben de şizofren olursam? Ya şizofren olduğumu anlamazsam?” Akıldan bir türlü atılamayan bu gibi sorular, şizofreniden ziyade başka bir hastalığın habercisi: Obsesif Kompulsif Bozukluk...

14.01.2016
Çocuklarda en sık görülen obsesyonlar

Çocuklarda en sık görülen obsesyonlar

Obsesif yani bilinen adıyla takıntı çocukluk döneminden başlıyor.

4.06.2015

Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları

Bir tehlike ya da uyarı sinyali olan “kaygı” aslında herkesin zaman zaman hissettiği normal ve yaygın bir duygu… Diğer bir değişle, dışarıdan zarar gelecek korkusuyla yaşanan ruhsal, zihinsel ve fizyolojik uyarılmaya kaygı adı veriliyor.

2.06.2014

Psikoloji ile ilgili merak edilen 10 soru

Bugünkü yazımda, birçok kişinin psikolojik hastalıklar ve psikoterapi süreci ile ilgili merak ettiği bazı sorulara kısa kısa cevaplar vermeye çalışacağım.

8.02.2013