EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Nuri Bilge Ceylan

Nuri Bilge Ceylan ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Nuri Bilge Ceylan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.958 Nuri Bilge Ceylan haberi bulunmuştur.

Nuri Bilge Ceylan Haberleri

Altın Portakal ödüllü aktör trafik kurbanı

Altın Portakal ödüllü aktör trafik kurbanı

Anyalya Film Festivali'nde bu yıl ‘Uzak’ adlı filmdeki rolüyle ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ödülünü alan sinema sanatçısı Mehmet Emin Toprak (28), trafik kazasında öldü.

2.12.2002Gündem
Trafik kurbanı aktör toprağa verildi

Trafik kurbanı aktör toprağa verildi

Çanakkale'nin Çan ilçesinde geçirdiği trafik kazası sonucu ölen sinema sanatçısı Mehmet Emin Toprak, Yenice'de toprağa verildi. Yeniceki yakınlarına bayram ziyaretine giderken, kullandığı 35 HRU 52 plakalı otomobilin şarampole düşmesi sonucu ağır yaralanarak kaldırıldığı hastanede ölen 28 yaşındaki Mehmet Emin Toprak'ın cenazesi, Çarşı Camisi'nde kılınan namazın ardından, ilçe mezarlığında defnedildi.

3.12.2002Gündem
Uzak

Uzak

16.12.2002Gündem
Uzak

Uzak

Her filmiyle ödül kazanan yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın üçüncü yapıtı Uzak da bu yıl içinde katıldığı festivallerden eli boş dönmedi. En son Uluslararası Ankara Film Festivali'nde en iyi film ve en iyi yönetmen, en iyi görüntü yönetmeni ve en iyi kurgu ödüllerine değer görülen Uzak haftanın yeni filmlerinden. Filmin ödüllü başrol oyuncusu Mehmet Emin Toprak'ın geçtiğimiz günlerde talihsiz bir trafik kazasına kurban gittiğini de hatırlatalım.

17.12.2002Gündem
Uzak

Uzak

18.12.2002Gündem
SİYADın ödül adayları belli oldu

SİYAD'ın ödül adayları belli oldu

Sinema Yazarları Derneği'nin (SİYAD)2002 Yılı Türk Sineması ödüllerine aday olan isimler açıklandı. Beyoğlu Sineması Fuayesi'nde düzenlenen basın toplantısında adayları açıklayan SİYAD Başkanı Atilla Dorsay, adayları çeşitli yayınorganlarında görev yapan 38 sinema yazarının belirlediğini söyledi.

17.01.2003Gündem
SİYADın en iyisi Uzak

SİYAD'ın en iyisi 'Uzak'

Sinema Yazarları Derneği tarafından geleneksel olarak verilen ödülleri kazananlar belli oldu. Nuri Bilge Ceylan'ın yönettiği Uzak, en iyi film ödülünü kazandı. Yine aynı film, en iyi yönetmen ve en iyi görüntü yönetmeni ödülerinin de sahibi oldu. Zuhal Olcay Hiçbiryerde'deki yorumuyla en iyi kadın oyuncu, Taner Birsel de İtiraf'daki rolüyle en iyi erkek oyuncu ödülüne değer görüldü.

28.01.2003Gündem
Sahnede öpücük

Sahnede öpücük

Sinema Yazarları Derneği'nin önceki gece düzenlenen ödül töreninde ilginç anlar yaşandı.

29.01.2003Gündem
Sinema ile fotoğrafın buluşması

Sinema ile fotoğrafın buluşması

Geçen yıl ilki düzenlenen "Uluslararası Fotoğraf-Sinema Buluşması" bu yıl tüm Mart ayını kapsayacak. Şenlik kapsamında, uzun ve kısa metrajlı filmler ve fotoğraf sergileri yer alıyor. Etkinlik kapsamında film gösterimlerinin yanısıra ünlü fotoğrafçı ve yönetmenlerin katılacağı söyleşiler de yeralıyor.

27.02.2003Kelebek
Yine festival zamanı

Yine festival zamanı

İstanbullu sinemaseverlerin bir yıldır heyecanla beklediği günler yaklaşıyor. Bu yıl 22'nci kez düzenlenen Uluslararası İstanbul Film Festivali 12 Nisan ile 27 Nisan tarihleri arasında yapılıyor. Festival Çinli yönetmen Chen Kaige'nin Han Ni Zai Yiki (Birlikte) adlı filmiye açılıyor. Kapanış filmi ise İspanyol yönetmen Antonio Hernandez'in En La Viudad Sin Limites (Sınırsız Kentte) adlı filmi. Festival kapsamında klasikten moderne 200'e yakın film sanatseverlere sunulacak.

6.03.2003Gündem
Domatesleri hazırlayın

Domatesleri hazırlayın!

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 22'ncisi düzenlenen ''Uluslararası İstanbul Film Festivali'', 11 Nisan Cuma günü başlıyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden 200'e yakın filmin gösterileceği festival, cuma gecesi Beyoğlu Emek Sineması'nda düzenlenen törenle başlıyor. Festivalin açılış filmli Çinli yönetmen Chen Kagie'rin imzasını taşıyan ''Birlikte'. Festival 27 Nisan tarihine kadar sürecek.

9.04.2003Gündem
Uzak Cannesa uzak değil

"Uzak" Cannes'a uzak değil

Nuri Bilge Ceylan'ın son çalışması Uzak, 56. Uluslararası Cannes Film Festivali'nin yarışmalı bölümü için şans arıyor. Bu yıl 15 ile 25 Mayıs arasında yapılacak olan festivalin yarışmalı bölümünde gösterilmeye aday 20 film arasında Uzak da yeralıyor. Yılmaz Güney ve Şerif Gören'in 1982 tarihli Yol adlı filmi festivalin ana yarışma bölümüne kabul edilen ilk Türk filmiydi. Film, büyük ödül Altın Palmiye'yi Costa Gavras'ın Missing (Kayıp) adlı filmiyle paylaşmıştı.

17.04.2003Gündem
Yol’dan sonra Uzak filmi de Cannes’da

Yol’dan sonra Uzak filmi de Cannes’da

Türk sinemasının başarılı yönetmeni Nuri Bilge Ceylan'ın son filmi ‘‘Uzak’’ dünya sinemasının en önemli festivallerinden Cannes Film Festivali'nde ana yarışma bölümünde değerlendirilmek üzere seçildi.

18.04.2003Gündem
Festivalde yarışma heyecanı başladı

Festivalde yarışma heyecanı başladı

''22. Uluslararası İstanbul Film Festivali'' kapsamında düzenlenen ''Uluslararası Altın Lale Ödülü''nü verecek olan jüri İrlandalı ünlü yönetmen Jim Sheridan, ''Ulusal Yarışma''daki dereceyi belirleyecek jüri de yönetmen Tunç Başaran'ın başkanlığında toplanarak çalışmalara başladı.

21.04.2003Gündem
Uzak Altın Palmiye yarışında

"Uzak" Altın Palmiye yarışında

Nuri Bilge Ceylan'ın Uzak adlı filmi, 56. Uluslararası Cannes Film Festivali'nin yarışmalı bölümünde yeralacak. Bu yıl 15- 25 Mayıs arasında yapılacak olan festivalin yarışmalı bölümünde gösterilecek 20 film resmi olarak açıklandı. Bunlar arasında Uzak da yeralıyor. Yılmaz Güney ve Şerif Gören'in 1982 tarihli Yol filmi, festivalin ana yarışma bölümüne kabul edilen ilk Türk filmiydi. Film, büyük ödül Altın Palmiye'yi Costa Gavras'ın Missing (Kayıp) adlı filmiyle paylaşmıştı.

23.04.2003Gündem
Altın Palmiye için 20 filmle yarışacak

Altın Palmiye için 20 filmle yarışacak

Bu yıl 14-25 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan 56. Uluslararası Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye için yarışacak filmler belli oldu. Festival komitesi dün Paris'te düzenlediği basın toplantısında ödüllü yönetmenlerimizden Nuri Bilge Ceylan'ın ‘‘Uzak’’ adlı filminin Altın Palmiye için yarışacak 20 filmden biri olarak seçildiğini açıkladı.

23.04.2003Gündem
En güzel fotoğrafı siz çekin

En güzel fotoğrafı siz çekin!

Fotoğraf çekme alışkanlığını yaygınlaştırmak ve kişilerin yaratıcılıklarını sergileyebilmeleri için bir fırsat sunmak amacıyla Kodak Türkiye tarafından bir fotoğraf yarışması düzenleniyor. “En güzel fotoğraf henüz çekilmedi” başlığı altında düzenlenen yarışma 18 yaşından büyük herkese açık.Yarışmaya son katılma tarihi ise 30 Haziran.

25.04.2003Kelebek
Uzak, ödüle doymuyor

Uzak, ödüle doymuyor

Bu yıl 22'ncisi gerçekleştirilen Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde Altın Lale Ödülü'nü Arjantinli yönetmen Diego Lernan'ın ''Aniden'' filmi kazandı. Ama en çok konuşulan konu, Nuri Bilge Ceylan'ın ‘‘Uzak’’ filminin başarısı oldu. Uzak, Ulusal Yarışma'da en iyi film ve yönetmen ödüllerini kazandı.

26.04.2003Gündem
Samimi sohbet

Samimi sohbet

Uluslararası 22. İstanbul Film Festivali'nin Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen kapanış gecesine katılan Hülya Avşar ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'nın samimi sohbeti, davetlilerin dikkatini çekti. Gazetecilere poz verirken birbirlerine sarılmayı ihmal etmeyen ikilinin, ne konuştukları da merak konusu oldu.

27.04.2003Gündem
Uzak, ödüle doymuyor

Uzak, ödüle doymuyor

Bu yıl 22'ncisi gerçekleştirilen Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde Altın Lale Ödülü'nü Arjantinli yönetmen Diego Lernan'ın ''Aniden'' filmi kazandı. Ama en çok konuşulan konu, Nuri Bilge Ceylan'ın ‘‘Uzak’’ filminin başarısı oldu. Uzak, Ulusal Yarışma'da en iyi film ve yönetmen ödüllerini kazandı.

28.04.2003Gündem
Sinema Platformundan devletin zirvesine mektup

Sinema Platformu'ndan devletin zirvesine mektup

Ulusal Sinema Platformu, sansürün engellenmesinden rüsum gelirlerine kadar çeşitli istekleri için Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve bazı bakanlara mektup gönderdi.

29.04.2003Gündem
MEDYADAN : Haftanın başlıkları

MEDYADAN : Haftanın başlıkları

Evet, haftalık olağan haber başlıklarımızı da vereyim önce. Bu hafta Millî Takım, Çek Cumhuriyeti ile oynayacaktı, içime bir korku düşmüştü doğrusu, “Bizim spor servisleri bu ‘çek’ lafına dayanamaz” diyordum, korktuğum başıma geldi. ÇEKilmez (uhaha) SARS başlıkları da devam maşallah... “Dereceye girenleri” baştan verdim bu sefer. Jüri Özel Ödülü’nü de bir başlığa değil, mahreçe verdim bugün.

4.05.2003Gündem
Cannesda heyecan başlıyor

Cannes'da heyecan başlıyor

Avrupa'nın en köklü sinema festivallerinden biri olan 56'ncı Uluslararası Cannes Film Festivali bu akşam Taxi serisiyle tanınan Fransız yönetmen Gérard Krawczyk'in yönettiği Fanfan La Tulipe adlı filmle başladı. Bu yılki festivalin Türkiye açısıdan en önemli yanı ise 21 yıl sonra ilk kez bir Türk filminin, Nuri Bilge Ceylan'ın "Uzak"ının yarışmalı bölüme davet edilmiş olması.

14.05.2003Gündem
Cannesda İspanyol rüzgarı

Cannes'da İspanyol rüzgarı

56'ncı Cannes Film Festivali dün düzenlenen bir törenlebaşladı. Dünya sinemasının yıldızlarını buluşturan festivalin ilk günü bütün dikkatler açılış filmi Fanfan La Tulipe'nin başrol oyuncusu Penelope Cruz'un üstündeydi. İspanyol asıllı Cruz, rol arkadaşı Vincent Perez ve yapımcı Luc Besson ile geldiği açılışta flamenko tarzı siyah elbisesi ve dansçıları andıran saç şekliyle büyük ilgi çekti.

15.05.2003Gündem
Cannesda İspanyol rüzgarı

Cannes'da İspanyol rüzgarı

56'ncı Cannes Film Festivali başladı. Tüm gözler açılış filminde Vincent Perez ile başrolleri paylaşan İspanyol yıldız Penelope Cruz'un üzerindeydi.

15.05.2003Gündem
Türkiye Limba ile Venedik Bienalinde

Türkiye "Limba" ile Venedik Bienali'nde

Türkiye, 50'nci Venedik Sanat Bienali'ne, "In Limbo" başlıklı sergiyle, Arsenale'de açacağı pavyon ile katılacak. Dışişleri Bakanlığı, 15 Haziran-2 Kasım 2003 tarihleri arasında düzenlenecek olan 50'nci Venedik Sanat Bienali'ne, Türkiye'nin iki ana mekandan biri olan Arsenale'de bir pavyonla katılacağını duyurdu. 13 Haziran 2003 tarihinde saat 16:30'da açılacak olan Türkiye Pavyonu'nun ana sponsorluğunu, TOFAŞ A.Ş.'nin üstlendiği bildirildi.

15.05.2003Gündem
İlk kez film gibi bir film izledik

İlk kez film gibi bir film izledik

İtalyan basını, Cannes Film Festivali'nde yaşanan düş kırıklığının ‘‘Uzak’’ filmiyle şimdilik giderildiğini ve yarışmada ilk kez ‘‘film gibi film izlendiğini’’ yazdı.

18.05.2003Gündem

Yazar Sonuçları

Ödülü yakın eden UZAK

NURİ Bilge Ceylan'ın Uzak filmi Uluslararası İstanbul Festivali'nde birçok ödül kazandı.

28.04.2003