MENÜ

Nukleer Enerji

Nukleer Enerji ile ilgili tüm haberleri, son dakika Nukleer Enerji haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Nukleer Enerji haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 6.363 Nukleer Enerji haberi bulunmuştur.

Nukleer Enerji Haberleri

Petrol fiyatlarında 100 dolar beklentisi

Petrol fiyatlarında 100 dolar beklentisi

Gubkin Rus Devlet Üniversitesi'nden Prof. Zolotukhin: "2020'ye doğru, petrol fiyatlarının 100 dolar civarında seyretmesini bekliyoruz. Bu rakamdan daha fazla yükseleceğini düşünmüyoruz" açıklamasında bulundu.

15.04.2017Ekonomi
Fransanın en eskisi kapatılıyor

Fransa'nın en eskisi kapatılıyor

Fransa'nın en eski nükleer enerji santralinin 2020 yılında kapatılmasına karar verildi.

11.04.2017Ekonomi
Greenpeace: Fessenheim hemen kapatılsın

Greenpeace: Fessenheim hemen kapatılsın

Fransa’nın nükleer enerji santrallerini işleten şirket (EDF), ülkenin en eski nükleer santralinin kapatılmasına, uzun tartışmaların ardından şartlı onay verdi.

7.04.2017Dünya
Nükleer enerjinin geleceği yok

'Nükleer enerjinin geleceği yok'

Japonya'nın Fukuşima felaketini yaşadığı dönemde Başbakanlık yapan Naoto Kan, Nükleer santrallere yatırım yapılmasını eleştirdi.

1.04.2017Ekonomi
Akkuyu NGSye Körfez ilgisi

Akkuyu NGS'ye Körfez ilgisi

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Başkanı Lihaçev: "Körfez ülkeleri ve Rus şirketleri Akkuyu'nun inşaat süreciyle ilgileniyor. Projeye yönelik yatırım anlaşmasının 2018'de imzalanmasını bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

30.03.2017Ekonomi
Nükleerde süreç 2018de netleşecek

Nükleerde süreç 2018'de netleşecek

Japon Mitsubishi'nin Sinop Nükleer Enerji Şirketi Başkanı Kanda: "Teknik fizibilite kapsamında Sinop'taki sahanın santral yapımı için uygunluğunu bu yıl sonunda teyit edeceğiz" açıklamasında bulundu.

24.03.2017Ekonomi
Nükleer enerjide işbirliği...

Nükleer enerjide işbirliği...

Fransa ve Japonya, sivil nükleer enerji alanında iş birliğini artıracak.

21.03.2017Ekonomi
Hollande: Japonlar bizim ayrıcalıklı ortağımız

Hollande: Japonlar bizim ayrıcalıklı ortağımız

Fransa ve Japonya, sivil nükleer enerji alanında iş birliğini geliştirmek için anlaşma imzaladı. İmzanın ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Hollande, Japonya’nın, Fransa’nın ayrıcalıklı ortağı olduğunu söyledi.

21.03.2017Dünya
Fransız seçmene göre ‘en inandırıcı’ Macron

Fransız seçmene göre ‘en inandırıcı’ Macron

Fransa’da cumhurbaşkanı seçimlerine katılacak olan ve anketlerde en fazla şans verilenler arasında yer alan beş aday, televizyonda canlı yayınlanan açık oturumda kozlarını paylaştı. TF1’deki tartışmaya aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen, bağımsız aday Emmanuel Macron, merkez sağdaki Cumhuriyetçi Parti adayı François Fillon, Sosyalist Parti adayı Benoit Hamon ile radikal solun adayı Jean-Luc Melenchon katıldı.

21.03.2017Dünya
Nükleerde Ukraynayla işbirliği

Nükleerde Ukrayna'yla işbirliği

AÜ Nükleer Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Meriç: "Nükleer santrallerle ilgili eğitim için yurt dışında pratik şart" açıklamasında bulundu.

18.03.2017Ekonomi
YÖKten iki uluslararası anlaşma

YÖK'ten iki uluslararası anlaşma

YÖK ile Pakistan ve Ukrayna'daki yükseköğretim kurumları arasında stratejik iş birliğini öngören mutabakat zaptları imzalandı.

15.03.2017Eğitim
10 yılda 1 dolar kar edemedi Bırakıyor

10 yılda 1 dolar kar edemedi! Bırakıyor

Japon devi Toshiba, 10 yılda 1 dolar kar edemediği işten çıkıyor.

14.03.2017Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin görüşmesi sona erdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin görüşmesi sona erdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşmesi sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye, Rusya'dan MS-21 uçakları almakla ilgileniyor. Rusya ve Türkiye arasında vize serbestisi sağlanması için eylemlerimizi hızlandırmalıyız, bu konu yakın zamanda çözümlenebilir. Suriye'de akan kanın durması için ortak çabalarda bulunmalıyız" dedi.

10.03.2017Dünya
Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi İstanbul’da başladı

Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi İstanbul’da başladı

Nükleer endüstrinin önde gelen yerli ve yabancı 900 temsilcisini ağırlayan, 4’üncü Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi İstanbul’da başladı.

8.03.2017Ekonomi
Nükleer santral işçileri için eğitim merkezi kuruluyor

Nükleer santral işçileri için eğitim merkezi kuruluyor

Ankara Sanayi Odası (ASO) 4’üncü Nükleer Santraller Zirvesi’nde Rusya ve Çek Cumhuriyeti’nin eğitim ve tedarikçi grubuyla iş birliği anlaşmaları imzaladı.

8.03.2017Ekonomi
4 yıl boyunca ayda 1.550 lira burs geliyor

4 yıl boyunca ayda 1.550 lira burs geliyor

YÖK, 2 bin kişiye aylık bin 550 lira doktora bursu verecek. Burs, 53 üniversitede 100 alanda doktora yapmak isteyen adaylara verilecek.

16.02.2017Ekonomi
YÖK 1000/1 doktora hedefi için düğmeye bastı

YÖK "1000/1 doktora" hedefi için düğmeye bastı

YÖK, "Türkiye'de her 1000 kişiye bir doktoralı insan" hedefiyle başlatılan proje kapsamında, öncelikli olarak belirlenen 100 alanda 2 bin öğrenciye aylık 1500 lira ‘YÖK bursu’ verilecek doktora programlarıyla üniversiteleri açıkladı.

16.02.2017Eğitim
Rolls-Roycetan tarihi zarar

Rolls-Royce'tan tarihi zarar

İngiltere'nin dünyaca ünlü şirketi Rolls-Royce, geçen yıl için 4,6 milyar sterlin ile tarihinin en yüksek zararını açıkladı.

14.02.2017Ekonomi
Fransa nükleer enerji üretiminde dünya lideri

Fransa nükleer enerji üretiminde dünya lideri

France 3 televizyon kanalının araştırmasına göre, Fransa’nın elektrik ihtiyacının yüzde 76’sını, nükleer enerji santralleri karşılıyor. Bu ihtiyacın yüzde 16’sı yenilenebilir enerji kaynakları, yüzde 6’sı ise termik santrallerden temin ediliyor.

25.01.2017Ekonomi
Türkiyede ele geçirildi... 2.5 kilo 3.5 milyon lira...

Türkiye'de ele geçirildi... 2.5 kilo 3.5 milyon lira...

Aksaray’da polisin düzenlediği operasyonda, bir ekmek fırınında nükleer enerji ve füze imalatında kullanıldığı belirtilen piyasa değeri 3.5 milyon lira olduğu belirtilen 2.5 ağırlığında saf alüminyum ele geçirildi.

20.01.2017Gündem
EPDK: Enerjinin yüzde 20sini nükleerden üretelim istiyoruz

EPDK: Enerjinin yüzde 20'sini nükleerden üretelim istiyoruz

EPDK Üyesi Şenel: "Avrupa'da bazı ülkelerde nükleer enerjinin toplam enerji üretimindeki yeri yüzde 80'leri buluyor. Kiminin yüzde 50, kiminin 60 kiminin de 80. ABD'de bile bu durum yüzde 35'lerde, orada kömür de çok ileri seviyelerde. Bizim istediğimiz enerji potföyümüzün en azından yüzde 20'lik kısmını biz nükleerden üretelim istiyoruz" açıklamasında bulundu.

20.01.2017Ekonomi
Suudilerden yenilenebilir enerji atağı

Suudilerden yenilenebilir enerji atağı

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al-Falih, ülkesinin yenilenebilir enerji üzerine yaptığı master programın ve buradaki projeler için açılacak ihalelerin gelecek birkaç hafta içerisinde açıklanacağını belirterek, "Planımız, 2023'e kadar 10 gigavat yenilenebilir enerji kapasitesi daha oluşturmak. Bunun için 30 ile 50 milyar dolar arasında yatırım olacağını öngörüyoruz." dedi.

16.01.2017Ekonomi
Suudilerden 10 gigavatlık yenilenebilir enerji atağı

Suudilerden 10 gigavatlık yenilenebilir enerji atağı

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Al-Falih: "Önümüzdeki birkaç hafta içerisinde Suudi Arabistan'ın yenilenebilir enerji üzerine yaptığı master planını açıklayacak ve bu kapsamda yapılacak yatırımlar için ihaleleri açmış olacağız" dedi.

16.01.2017Ekonomi
Nükleer enerji şirketi sermaye artıacak

Nükleer enerji şirketi sermaye artıacak

AB Komisyonu, Fransa’nın nükleer enerji şirketi Areva’ya 4.5 milyar euro sermaye aktarmasına onay verdi. Komisyon, sermaye aktarılmasını, AB kamu destek kurallarına uyumlu bulunduğunu açıkladı.

11.01.2017Ekonomi
Areva için 10 milyar dolarlık kurtarma planı

Areva için 10 milyar dolarlık kurtarma planı

Fransa'nın nükleer enerji grubu Areva için devletin öncülüğünde bir kurtarma programının Mayıs ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanırsa kazansın, devam edeceği bildiriliyor. Programın devlete maliyetinin 10 milyar euroya kadar çıkması mümkün.

5.01.2017Ekonomi
Nükleerde yerli sanayiciye 10 milyar dolarlık fırsat

Nükleerde yerli sanayiciye 10 milyar dolarlık fırsat

Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şule Ergün, Türkiye'de yapılacak nükleer santral projeleriyle Türk firmalarının birçok alanda iş yapma imkanı bulacağını belirterek, "42 milyar dolarlık nükleer santral yatırımları Türk firmaları için yaklaşık 10 milyar dolarlık bir fırsat oluşturacak." ifadesini kullandı.

15.12.2016Ekonomi
Potansiyel de  var irade de

Potansiyel de var irade de

Rus ve Türk başbakanlar iki ülke arasında ilişkilerin arttırılması konusunda görüş birliğine vardı. Yıldırım ile Medvedev, “Önemli anlaşmalar hazırlıyoruz. İmzası önümüzdeki yıl liderlerimizin katılımıyla gerçekleşecek Üst Düzey İşbirliği Konseyi zirvesinde olacak” bilgisini verdi.

6.12.2016Ekonomi
Putin: Erdoğana minnettarız

Putin: Erdoğan'a minnettarız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye ve Rusya arasında neredeyse tüm alanlarda ilişkilere yeniden başlanmasından memnuniyet duyduğunu belirtti. Putin, Kremlin Sarayı'nda Başbakan Binali Yıldırım ile 1 saat 15 dakika görüştü. Görüşmeye ilişkin Kremlin resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre Putin, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a en samimi selamlarımızı iletmenizi rica ediyorum. Türk Akımı anlaşmasına dair kanunu imzaladığı için kendisine minnettarız. Bu gerçekleştirmek istediğimiz büyük projelerden sadece birisi" ifadesini kullandı.

6.12.2016Gündem
Başbakandan Rusya mesajı: Birlikte karar verebiliriz

Başbakan'dan Rusya mesajı: Birlikte karar verebiliriz

Başbakan Binali Yıldırım, "Rusya Türkiye ilişkileri sadece iki ülke arasında olan ilişkiler değil. Aynı zamanda bölgemizi de çok yakından ilgilendiriyor. Bu coğrafyaya biz karar vermedik ama bu coğrafyanın geleceğinin nasıl olacağına biz karar verebiliriz" dedi.

6.12.2016Gündem
İşte o an ‘Güneşi neden soğutmuyoruz’ diye düşünmeye başladım

İşte o an ‘Güneşi neden soğutmuyoruz?’ diye düşünmeye başladım

Almanya’nın Aachen kentinde yaşayan Dr. Ahmet Lokurlu, Türkiye kökenli ünlü bir bilim ve iş adamı. ‘Güneşi soğutan adam’, ‘Güneşin efendisi’ olarak da tanınan Lokurlu, kendisine ait Soliterm Group ile dünyanın dört bir yanında güneş enerji sistemleri kuruyor. Açık teninden dolayı çocukluğundan beri güneşle sorun yaşayan Lokurlu, Türkiye tatilinde güneş çarpmasına maruz kalınca bu sektöre yönelmiş. İnsanların pek çok alanda olduğu gibi enerjide de zekalarının çok küçük bir kısmını’ kullandıklarını söyleyen Ahmet Lokurlu, Türkiye’nin nükleer enerji yatırımını da gereksiz buluyor.

2.12.2016Ekonomi
İşte o an ‘Güneşi neden soğutmuyoruz’ diye düşünmeye başladım

İşte o an ‘Güneşi neden soğutmuyoruz?’ diye düşünmeye başladım

Almanya’nın Aachen kentinde yaşayan Dr. Ahmet Lokurlu, Türkiye kökenli ünlü bir bilim ve iş adamı. ‘Güneşi soğutan adam’, ‘Güneşin efendisi’ olarak da tanınan Lokurlu, kendisine ait Soliterm Group ile dünyanın dört bir yanında güneş enerji sistemleri kuruyor. Açık teninden dolayı çocukluğundan beri güneşle sorun yaşayan Lokurlu, Türkiye tatilinde güneş çarpmasına maruz kalınca bu sektöre yönelmiş. İnsanların pek çok alanda olduğu gibi enerjide de zekalarının çok küçük bir kısmını’ kullandıklarını söyleyen Ahmet Lokurlu, Türkiye’nin nükleer enerji yatırımını da gereksiz buluyor.

2.12.2016Ekonomi
İsviçre nükleerle devam edecek

İsviçre nükleerle devam edecek

İSVİÇRE’de yapılan referandumda, ülkenin nükleer enerji programına son verilmesi ve var olan nükleer reaktörlerin kapatılmasını öneren tasarı reddedildi.

27.11.2016Dünya
Geleceğin enerjisi genç beyinlerde

Geleceğin enerjisi genç beyinlerde

Zorlu Enerji, bundan altı yıl önce Türkiye’nin ilk ulusal ölçekli enerji eğitim projesini başlattı. Bugüne kadar 190 bin çocuğa ulaşan proje ile farklı enerji kaynakları, enerjinin verimli kullanılması gibi kavramlar anlatılıyor. Hedef, çocukların geleceği düşünerek yeni çözümler üretebilmeleri…

17.11.2016Ekonomi
Akkuyu’da Türk ortak netleşiyor

Akkuyu’da Türk ortak netleşiyor

AKKUYU Nükleer Santralı için Rus nükleer enerji şirketi Rosatom ile Cengiz-Kolin-Kalyon (CKK) şirketleri arasındaki ortaklık görüşmelerinin, yıl sonuna kadar belli bir aşamaya getirilmesi kararlaştırıldı.

14.11.2016Ekonomi
TSE, nükleere  hazırlanıyor

TSE, nükleere hazırlanıyor

TÜRK Standartları Enstitüsü (TSE), Akkuyu ve Sinop başta olmak üzere Türkiye’de yapılacak nükleer santralların yapımında gözetim ve muayene kuruluşu olmak için ilk adımı attı.

12.11.2016Ekonomi
Trump gölgesinde  iklim zirvesi

Trump gölgesinde iklim zirvesi

ABD’nin 45. Başkanı seçilen Donald Trump, Fas’ta başlayan iklim görüşmelerine de damgasını vurdu. Henüz mart ayında Washington Post’a yaptığı açıklamalarda, “iklim değişikliği üzerindeki insan etkisine inanmıyorum” ifadelerini kullanan Trump, başkan adayı olmadan önce ise iklim değişikliğinin Çinliler tarafından uydurulduğunu belirtmiş ve “durması gereken bir saçmalık” demişti.

9.11.2016Ekonomi
Nükleerde kararlıyız

Nükleerde kararlıyız

Türkiye’nin 7 farklı bölgesinde yatırım değeri 5 milyar doları bulan 158 enerji santralı dün Beştepe’de düzenlenen törenle devreye girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin nükleer santraller konusunda önemli adımlar attığını belirterek, “Mersin Akkuyu ve Sinop’tan sonra üçüncü bir nükleer santral için ön hazırlıklara başladık. Her 3 projeyi de tamamlayarak, ülkemizin hizmetine sunmakta kararlıyız” dedi.

7.11.2016Ekonomi
İki gözümüzü çıkarmaya çalışanlar kaybettikleri gözleriyle kalacak

'İki gözümüzü çıkarmaya çalışanlar kaybettikleri gözleriyle kalacak'

Batılı ülkelerin teröre verdiği desteği sert sözlerle eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bumerang gibi bir gün gelecek onları da vuracak. Bugün bizi sıkıntıya sokmak için terör örgütlerine kucak açanlar, artık kendinizi gizlemeniz mümkün değil. Verdiğiniz silahlarla hepinizi biliyoruz. PYD işte, PKK’nın yan kolu. YPG, PKK’nın yan kolu. Bunu dünyada kimse yutmaz. Bizim iki gözümüzü çıkarmaya çalışanlar sadece çıkardıkları gözleriyle kalacaklar" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca terör örgütlerine silah verenlere de seslendi. Erdoğan 'Verdiğiniz silahlarla hepinizin adresini biliyoruz' diye konuştu.

7.11.2016Gündem

Yazar Sonuçları

Türkiye-Rusya ilişkilerinin 96. yılını S-400'lerle kutlamak...

Türkiye'nin Avrupa ile ilişkilerinin her an yeni bir sınav yaşadığı günlerden geçiyoruz.

15.03.2017

Yeni yılda daha iyi bir insan olun

Hepimizin ortak kanaati: 2016 zor bir yıldı. Yeni yılın barış, mutluluk, sevinç, huzur, kısaca güzel şeyler getirmesi de hepimizin ortak arzusu. Ancak bütün bunların biraz da kendi çabalarımızla olabileceğini unutmamakta fayda var. İşte 2017’de destek olabileceğiniz sosyal sorumluluk kampanyalarından bir seçki...

30.12.2016