EKSTRA
MENÜ

Nobel

Nobel ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Nobel haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 8.708 Nobel haberi bulunmuştur.

Nobel Haberleri

Dışişleri Bakanlığından Yunanistana 19 Mayıs tepkisi

Dışişleri Bakanlığından Yunanistan'a '19 Mayıs' tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan makamlarının sözde '19 Mayıs Pontus Soykırımı' açıklamalarına, "Kendi tarihiyle yüzleşemeyen Yunan liderliği, Tahkikat Komisyonu raporlarını ve Lozan Barış Antlaşması'nın savaş suçlarına ilişkin maddesinin altında yatan gerçekleri hatırlamalıdır" sözleriyle tepki gösterdi.

19.05.2020Gündem
Türk bilim insanları doğa dostu nanoteknolojik güneş pili üretecek

Türk bilim insanları doğa dostu nanoteknolojik güneş pili üretecek

İstanbul Teknik Üniversitesi Nanoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde geliştirilen projeyle nanoteknolojik malzeme olan grafen kullanılarak, güneş pili üretilmesi hedefleniyor.

18.05.2020Teknoloji
19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı için bilim gönüllüleri projesi

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı için 'bilim gönüllüleri' projesi

Young Guru Academy (YGA), 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda ‘Bilim Gönüllüleri’ projesini başlattı. Proje kapsamında dört yıl içerisinde dünyada kaynakları kısıtlı 100 milyon çocuğu bilimle buluşturmak hedefleniyor.

18.05.2020Teknoloji
Corona virüs aşısı gerginliği... Fransız ilaç şirketinin skandal açıklamasına büyük tepki

Corona virüs aşısı gerginliği... Fransız ilaç şirketinin skandal açıklamasına büyük tepki

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, koronavirüs aşısı geliştirmesi halinde ABD pazarına öncelik vereceğini açıklayan Fransız ilaç şirketi Sanofi'ye tepki gösterdi.

15.05.2020Ekonomi
Koronavirüse karşı aşının ilk test iznini alan Türk doktor Uğur Şahin DHAya konuştu

Koronavirüse karşı aşının ilk test iznini alan Türk doktor Uğur Şahin DHA'ya konuştu

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) can almaya devam ederken, virüse karşı küresel ölçekte aşı çalışmaları da sürüyor. Koronavirüse karşı bağışıklık kazandıracak aşının ilk test iznini alan Türk doktor Prof. Uğur Şahin Demirören Haber Ajansı'na (DHA) konuştu. Şahin yaptığı açıklamada, "ilk 8 haftada aşının 500 kişi üzerinde daha sonraki klinik deneylerde ise on binlerce insan üzerinde deneneceğini belirterek," Türkiye ile de temas halindeyiz.TUBİTAK ve TÜSEB ile görüşüyoruz. Görüşmeler olumlu geçmesi durumunda 2 ay içerisinde Türkiye’de klinik deneylere başlayabiliriz" dedi

14.05.2020Dünya
Bizi uyarmışlardı

Bizi uyarmışlardı!

Tüm dünyayı etkisine alan bir salgını konu alan kaç filme, kaç kitaba rastladınız? Vaktiyle seyrettiğimizde ya da okuduğumuzda, “Çok abartmışlar” dediğimiz ama günümüzde yaşananlardan sonra dönüp bakınca gerçeğe yakınlıklarıyla bizi hayrete düşüren eserleri birlikte hatırlayalım...

10.05.2020Hürriyet Pazar
“Küçüğüm”ün çizeri Albertinee Hans Christian Andersen Ödülü

“Küçüğüm”ün çizeri Albertine'e Hans Christian Andersen Ödülü

Küçüğüm’ün çizeri Albertine, çocuk edebiyatının Nobel'i olarak kabul edilen Hans Christian Andersen 2020 Ödülü’ne değer görüldü. Ödülün sahipleri bu yıl çevrimiçi gerçekleştirilen Bolonya Çocuk Kitapları Fuarı'nda açıklandı.

9.05.2020Keyif
‘İşletmeler kilit rol oynayacak’

‘İşletmeler kilit rol oynayacak’

Hem dünyada hem de Türkiye’de yoksul kadınlara mikrofinans desteği vererek girişimci olmalarını sağlayan Grameen Bankası kurucusu Muhammed Yunus, salgından sonraki yeniden yapılanma döneminin sosyal ve çevre odaklı bir ekonominin başlangıcı olacağını söyledi. Yunus, yeniden yapılanma döneminde işletmelerin anahtar rol oynayacağına da dikkat çekti.

5.05.2020Ekonomi
Türk bilim kadınından çok önemli başarı

Türk bilim kadınından çok önemli başarı

Dünya'nın en seçkin bilim kurumlarından Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’nin 157 yıllık tarihinde ilk kez bir Türk kadını ’üye’ olarak seçildi. Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilgisayar Destekli Sistem Biyolojisi Bölümü Kurucu Başkanı Prof. Dr. İvet Bahar, ilaç tasarımları üzerine çalışıyor. Şimdilerde Kovid-19’a çare olacak bir ilaç geliştirme projesinde de yer alan Prof. Dr. Bahar, 2016 yılında da ABD Başkanı Obama’nın davetlisi olarak Beyaz Saray’da bir konuşma yapmıştı.

4.05.2020Teknoloji
Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’nde bir ilk

Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’nde bir ilk

Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’nin 157 yıllık tarihinde ilk kez bir Türk kadını 'üye' olarak seçildi. Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilgisayar Destekli Sistem Biyolojisi Bölümü Kurucu Başkanı Prof. Dr. İvet Bahar, Aziz Sancar, Daron Acemoğlu, Celal Şengör ve Mustafa Özdoğan’dan sonra Akademi’nin 5'inci Türk üyesi oldu.

2.05.2020Eğitim
İlk kez Türk bilim kadını Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi üyeliğine seçildi

İlk kez Türk bilim kadını Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi üyeliğine seçildi

Dünyanın en seçkin bilim kurumlarından Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'nin 157 yıllık tarihinde ilk kez bir Türk kadını 'üye' olarak seçildi. Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilgisayar Destekli Sistem Biyolojisi Bölümü Kurucu Başkanı Prof. Dr. İvet Bahar, ilaç tasarımları üzerine çalışıyor. Şimdilerde Kovid-19'a çare olacak bir ilaç geliştirme projesinde de yer alan Prof. Dr. Bahar, 2016 yılında da ABD Başkanı Obama'nın davetlisi olarak Beyaz Saray'da bir konuşma yapmıştı.

2.05.2020Dünya
Hermann Hesse’nin doğum sancısı

Hermann Hesse’nin doğum sancısı

Nobel ödüllü yazar Hermann Hesse’nin 23 yaşında yayımladığı kitabı ‘Hermann Lauscher’, yazarın ileride kendini bulacak ve milyonlarca kişiyi etkileyecek huzursuzluğunun ilk örneklerinden. Bir anlamda Hesse’nin kendi çocukluğuna yolculuğu.

30.04.2020Kitap Sanat
Aşk hikâyesinden aşk mücadelesine

Aşk hikâyesinden aşk mücadelesine

Yakıcı gerçekliklerin içinde her zaman büyülü bir anlatım dili yaratabilen Toni Morrison’dan okuduğumuz ‘Katran Bebek’; farklı sosyal sınıfların, aynı renklerin ve yine aynı yıkılışların hikâyesi. Pulitzer ve Nobel ödüllü yazardan, yazıldığı dönemde de hayli ses getiren, sert ve sarsıcı bir roman.

30.04.2020Kitap Sanat
İşte salgınlara karşı milyonların hayatını kurtaran bilim insanları

İşte salgınlara karşı milyonların hayatını kurtaran bilim insanları

Kovid-19 salgınının yayılımını durduracak aşıyı bulmak için zamana karşı yarış sürerken, tarihte milyonlarca kişinin ölümüne neden olan hastalıkların aşılarını bulan bilim insanlarının kıymeti, bu süreçte bir kez daha anlaşıldı.

27.04.2020Teknoloji
Almanya’da ilk test izni Türk Profesöre

Almanya’da ilk test izni Türk Profesöre

Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin, koronavirüse karşı umut oldu. Almanya’da aşı araştırmalarına izin veren Paul Ehrlich Enstitüsü’nün Başkanı Prof. Paul Cichutek, virüse karşı bağışıklık kazandıracak aşının ilk test iznini Prof. Şahin’in başında bulunduğu Mainz’daki BioNTech şirketine verdiklerini açıkladı.

22.04.2020Avrupa
Küresel ekonomide daralma kesin, yeniden çıkışın şekli tartışılıyor

Küresel ekonomide daralma kesin, yeniden çıkışın şekli tartışılıyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası neredeyse tüm kurum, kuruluş ve ekonomistler küresel ekonomide sert bir daralmanın yaşandığı görüşünde birleşirken, pandeminin kontrol altına alınmasının ardından yeniden toparlanmanın ne kadarlık bir zamana yayılacağı ve ne şekilde gerçekleşeceği konusunda farklı değerlendirmeler öne çıkıyor.

19.04.2020Ekonomi
Sağlık çalışanlarına bağışıklığı güçlendirici 300 bin kefir dağıttılar

Sağlık çalışanlarına bağışıklığı güçlendirici 300 bin kefir dağıttılar

Koronavirüsle mücadele kapmasında başlatılan yardımlara iş insanlarından da büyük destek geldi. İş insanı Fatih Altınkılıç, 1.2 milyon TL değerindeki, bağışıklığı güçlendirici etkisi bulunan 300 bin kefiri sağlık çalışanlara dağıttı. Zor şartlar altında çalışan sağlık çalışanları ise bu jest karşısında tek tek teşekkür etti.

18.04.2020Sağlık
Nobel ödüllü Fransız doktor, Kovid-19un Çinde laboratuvarda üretildiğini iddia etti

Nobel ödüllü Fransız doktor, "Kovid-19'un Çin'de laboratuvarda üretildiğini" iddia etti

Nobel Tıp Ödülü'nü 2008'de alan Fransız doktor Luc Montagnier, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Çin'in Vuhan kentindeki bir laboratuvarda üretildiğini ileri sürdü.

17.04.2020Dünya
Chernobyl dizisinin konusu nedir Çernobil dizisi hangi kanalda yayınlanmıştı

Chernobyl dizisinin konusu nedir? Çernobil dizisi hangi kanalda yayınlanmıştı?

Çernobil'de çıkan ve kontrol altına alınamayan yangın sonrasında Çernobil (Chernobyl ) dizisi yeni gündeme geldi. Ülkemiz de dahil olmak üzere çevre bölgede büyük bir yıkıma sebep olan Çernobil faciasını anlatan pek çok dizi ve film çekilmişti. Geçtiğimiz yıl yayınlanan 5 bölümlük mini dizi Chernobly, en çok ses getiren yapım olmuştu. Peki, Chernobyl dizisinin konusu nedir? Çernobil dizisi hangi kanalda yayınlanmıştı?

14.04.2020Televizyon
Kovid-19 aşısı geliştirme çalışmalarında ilk aşama tamamlandı

Kovid-19 aşısı geliştirme çalışmalarında ilk aşama tamamlandı

Ege Üniversitesi (EÜ) Aşı Araştırma ve Geliştirme Grubu, yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) korunmak amacıyla başlattığı yerli DNA aşısında ilk aşama olan antijen tasarımını laboratuvar ortamında test etmeye başladı.

14.04.2020Teknoloji
Nobelli yazarların fotoğrafçısı Özkök anlatıyor

Nobelli yazarların fotoğrafçısı Özkök anlatıyor

İstanbul Modern, küresel koronavirüs salgını nedeniyle evde kalıp sosyal etkileşimi sınırladığımız bu günlerde dijital platformlardaki ulaşılır içeriklerine bir yenisini daha ekledi. “Lütfi Özkök: Portreler” sergisinde sanatseverlerle buluşan ‘Fil Gibi Evdeki Şair’ adlı belgesel, müzenin YouTube kanalı ve web sitesi üzerinden izlenebilir. ‘Nobelli yazarların fotoğrafçısı’ olarak Özkök’ün yaşamını anlatan belgeselin yönetmenliğini, ünlü fotoğrafçının torunu Anna Juhlin üstleniyor.

31.03.2020Kitap Sanat
Hayatımızı güzelleştirecek 100 kitap

Hayatımızı güzelleştirecek 100 kitap

Nicedir merak ettiğiniz eserleri okumak, kitaplığınızda hep gözünüze çarpan ama bir türlü okumaya vakit bulamadığınız kitapları elinize almak, yeni yazarlar keşfetmek, yarım kalan klasikleri bitirmek için bundan daha iyi bir zaman olabilir mi? Jürimize danıştık, evde geçirdiğimiz zamanı daha anlamlı kılacak önerilerini sorduk. İster zamana direnen bir kitabın kapağını aralayın, ister çağdaş edebiyatın parlayan yıldızlarının izini sürün...

Koronavirüs ekosistem dengesini nasıl etkiledi

Koronavirüs ekosistem dengesini nasıl etkiledi?

Denge, dünya üzerindeki yaşamın ve işleyişin belki de en önemli yapı taşı. Dünya üzerindeki her sistemin bir dengeye sahip olduğu ve bu dengeyi korumak için de kendi içinde farklı sistemlere sahip olduğu, bozulan dengenin ise yeniden bir düzene getirilmesi için yıkıcı ya da yapıcı çözümlerinin olduğu göz ardı edilemeyecek türden bir gerçek. Diğer bir gerçek ise şu an dünya üzerinde iki salgının olduğu. Koronavirüs salgını ve bilimsel gerçekliğe uyum konusunda yarı sorunlu anlatıya dayanan bir korku salgını.

27.03.2020Sağlık
Pasteur Enstitüsü nerede

Pasteur Enstitüsü nerede?

Sosyal medyada bir kullanıcı corona virüsünüm Pasteur Enstitüsü tarafından üretildiğini iddia etti. Pasteur Enstitüsünde görevli araştırmacı Olivier Schwartz, Le Monde gazetesine açıklama yaparak, ortaya atılan iddiaları yalanladı.Kısa sürede binlerce kişi tarafından izlenen video ardından Pasteur Enstitüsü’nün konumu gündeme geldi. Peki, Pasteur Enstitüsü nerede?

23.03.2020Gündem
Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancarın evinin müzeye dönüştürülmesi çalışmaları sürüyor

Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar'ın evinin müzeye dönüştürülmesi çalışmaları sürüyor

Mardin Valiliği ve Mardin Büyükşehir Belediyesince Savur ilçesinde Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın doğup, büyüdüğü ve bilim insanı olma fikrinin oluştuğu evinin müzeye dönüştürülmesi çalışmaları devam ediyor.

23.03.2020Seyahat
Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancarın evi müze oluyor

Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar'ın evi müze oluyor

Mardin Valiliği ve Mardin Büyükşehir Belediyesince Savur ilçesinde Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın doğup, büyüdüğü ve bilim insanı olma fikrinin oluştuğu evinin müzeye dönüştürülmesi çalışmaları devam ediyor.

18.03.2020Keyif
Nobel ödüllü Aziz Sancarın Mardindeki evi müze oluyor

Nobel ödüllü Aziz Sancar'ın Mardin'deki evi müze oluyor

NOBEL ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın doğduğu ve doktorluk yaptığı sırada yaşadığı Mardin'in Savur ilçesindeki evi müzeye dönüştürülüyor.

18.03.2020Gündem
Bilimin derinlerine yolculuk

Bilimin derinlerine yolculuk

Logos serisinin ilk dört kitabı ‘Telomer Etkisi’, ‘Şekere Karşı’, ‘İklim Kumarı’ ve ‘Başlangıç Hikâyesi’ ile hem tıp hem iklim hem de evren konularında yepyeni hakikatlere erişmek mümkün...

12.03.2020Kitap Sanat
Bilimin derinlerine yolculuk

Bilimin derinlerine yolculuk

Logos serisinin ilk dört kitabı ‘Telomer Etkisi’, ‘Şekere Karşı’, ‘İklim Kumarı’ ve ‘Başlangıç Hikâyesi’ ile hem tıp hem iklim hem de evren konularında yepyeni hakikatlere erişmek mümkün...

12.03.2020Kitap Sanat
Ünlü oyuncu annesiyle ilgili acı gerçeği ilk kez anlattı

Ünlü oyuncu annesiyle ilgili acı gerçeği ilk kez anlattı!

Mucize Doktor dizisinin Tanju Hocası oyuncu Murat Aygen hurriyet.com.tr’ de Ferit Ömeroğlu’na çarpıcı açıklamalarda bulundu. Gittiği her ortamda kendisini doktor sandıklarını söyleyen Murat Aygen bir ödül almak istese bunun dizi oyunculuğu olmasını tercih edeceğini belirterek dizi oyunculuğunun tiyatroda oynamaktan çok daha zor olduğunu söyledi. Dizide en zorlandığı sahne sorusuna verdiği yanıtla yürekleri dağlayan Murat Aygen annesini iki buçuk yaşında bir yangında kaybettiğini ve hayatının en büyük travması olduğunu söyledi. Aygen soruya cevap olarak, “Mucize Doktor’da da aynı vakadan bir senaryo geldi. Benim hikayemi bilmeden yazılmış bir şey bu üstelik… Ben o hastayı tedavi ettim ve onunla karşılaştığımda kendimi çok kötü hissetmiştim” dedi.

7.03.2020Magazin
Malala Yusufzay kimdir, nereli

Malala Yusufzay kimdir, nereli?

Pakistanlı insan hakları aktivisti Malala Yusufzay, 2012 yılında kızların okula gitmesi için kampanya yürüttüğü gerekçesiyle bir tetikçi tarafından başından vurulmuş, kafatasının bir bölümü alınıştı. Malala Yusufzay, ileride başbakan olmak istediğini söyleyerek, 'Ülkeme hizmet etmek istiyorum ve hayalim ülkemin gelişmiş bir yer olması ve her çocuğun eğitim alabilmesi' demişti. Peki, Malala Yusufzay kimdir, kaç yaşında?

26.02.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Doğru Aydınlatma ile Gökyüzünün Karanlığını Korumak Mümkün

2014 Nobel Fizik Ödülü günümüzün aydınlatma uygulamalarını başta aşağı değiştiren ve dönüştüren buluşları nedeniyle üç Japon bilim insanına verildi. Isamu Akasaki, Hiroshi Amano ve Shuji Nakamura bugün LED olarak adlandırdığımız teknolojiyi 1990'lı yıllarda geliştirdiler.

17.05.2020

Külliyat gerekliliği

Bir kitap tavsiye ettiğim kişinin okuduktan sonra bana yönelttiği ilk soru şu oluyor:

14.05.2020

Gastronomi idolleri değişiyor

Hayranlık duyulan şeflerin özellikleri değişiyor. Artık tabakta sanat yapmak yetmiyor. Çevre bilinci, yereli ve çiftçiyi destekleme, atık azaltma, malzemeleri boşa harcamama gibi konularda umut veren projelere imza atan şefler öne çıkıyor.

10.05.2020

Haritasız sulardayız

Prof. Dr. Necmi Gürsakal, pandemi sürecinin uzaması halinde işsizliğin, sağlıktan sonra dünyanın karşısına çıkan diğer devasa bir sorun olacağına dikkat çekti. Daha önce bu ölçekte evden çalışma ile hiç karşı karşıya kalınmadığının altını çizen Prof.Dr.Gürsakal, “Karşı karşıya olduğumuz en önemli karar, iş ve sağlık konusunda bir seçim yapmak. Cevabı olmayan sorular soruyor, henüz haritası çizilmemiş sularda yol alıyoruz” dedi.

1.05.2020

İç dünyanıza döndüren kitaplar

Eve kapandığımız bu günlerde neler mi okuyalım? İşte Sayım Çınar’dan 5 farklı tavsiye:

19.04.2020

Hayatın farklılıkları kitaplarda

Eve kapandığımız bu günlerde neler mi okuyalım? İşte Sayım Çınar’dan 5 farklı tavsiye:

18.04.2020

Sessiz bekleyiş

Aralık ayında Çin’de başlayan virüsü yok edecek aşıyı birilerinin bulduklarına dair haberi milyarlarca insan evlerinde oturup sessizce bekleyerek yaşamayı sürdürüyor...

15.04.2020

Kalabalık içinde yalnız olmak

ISSIZ İstanbul sokakları bana başka çağrışımlar getirdi. Şehrin dağdağasını severim, o kalabalığın içinde de yalnızlığa sığınmayı.

12.04.2020

O kalabalıkta bu kadar ağır cübbeyi kaldırıp nasıl yapar

SON 48 saattir Hıristiyan dünyasının koronadan sonraki en önemli meselesi Avustralya’daki cinsel taciz olayıydı.

9.04.2020

Mars’a giden dünyanın ‘maskesi’ düştü

2019 yılı Nobel Tıp Ödülü, “hücrelerin oksijen varlığını algılaması ve uyum sağlaması konusundaki keşifleriyle” ABD’li William G. Kaelin ve Gregg L. Semenza ile İngiliz Peter J. Ratcliffe’e verildi.

8.04.2020

Balkanların cennet köşesi Kuzey Makedonya’daydım

Korona virüsünün dünyamızı henüz sarmadığı günler içinde gidip, gördüğüm ve etkisinden hala kurtulamadığım Kuzey Makedonya’ya götürmek istiyorum sizi.

25.03.2020

EXPO profesörünün uyarısı

 PROFESÖR Gökhan Hotamışlıgil’i İzmirliler tanır. Harvard Üniversitesi’nde Nobel’e aday çalışmalar yapan, şişmanlık genini bulan bilim insanı. EXPO yarışında Paris’te kürsüye çıkıp İzmir’in sağlık temasını desteklemişti.

23.03.2020

Korona günlerinde bünyeye iyi gelecek spor kitap-filmleri

Malum tüm dünyayı saran koronavirüs sebebiyle hepimiz izole hayatlara geçiş yaptık. Evde kalmamız gereken günlerden geçiyoruz. İşlerimizi evden yapıyor, aldığımız önlemlerle bir şekilde virüsün kötü etkilerinden kendimizi korumaya çalışıyoruz

20.03.2020

Sadelik hayatın gerçek amacıdır

Eğer basit yaşamanın gerçek zenginliğini göremiyorsak yaşamın anlamını tam olarak göremiyoruz demektir. Öyle değil mi?

20.03.2020

Marketler neden önlem almıyor?

Cuma namazı için karar alındı, cemaatin bir araya gelmemesi istendi, kafeler, spor salonları, barlar, gece kulüpleri kapandı...

19.03.2020

Koronanın hatırlattığı önemli ihtiyaç: Teletıp

HEPİMİZİN gözünün kulağının ülkemizde ve dünyada gelişen sağlık olaylarında olduğu bu günlerde, hem ABD Başkanı Trump, hem de Başkan Yardımcısı Pence tarafından yapılan açıklamalar dikkat çekiyor.

19.03.2020

“Sıcak Kafa” dizi oluyor!

Afşin Kum’un yeni romanı “Kübra”nın yayımlanma haberini geçtiğimiz günlerde vermiştim. Bu kez yine güzel bir haber aldım; Kum’un ilk romanı “Sıcak Kafa”, dizi oluyor.

18.03.2020

İdlib'te endişe verici gelişmeler

Geçen hafta, 28 Şubat Cuma günü İstanbul Kültür Üniversitesi, Kültürel Siyasi Eğilimler Birimi (GPOT) tarafından Cumhuriyet döneminde Türkiye’ye soydaş göçünün kimlik ve kültürel etkisinin çeşitli yönleriyle ele alındığı ve tartışıldığı “Türk Dünyası ve Göç Çalıştayı” yapıldı.

4.03.2020

Mudanya’dan sonsuza dek barış diye haykıracağız

Mudanya Belediye Bakanı Hayri Türkyılmaz, Mudanya Mütarekesi’nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında ‘Dünya Barış Zirvesi’nin ilçede yapılması için çalışmalara başladıklarını açıkladı. Türkyılmaz “Mütarekeyi imzalayanların çocuklarını, torunlarını buluşturup, yeniden imzalamak, ‘Mudanya’dan Sonsuza Kadar Barış’ diye haykırmak, Dünya Barış Zirvesi’nin Mudanya’da yapılmasına doğru gidilen yolda önemli bir adım olacak” dedi.

28.02.2020