EKSTRA
MENÜ

Nimrud

Nimrud haberleri sayfasında güncel ve son dakika Nimrud hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 25 Nimrud haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Nimrud Haberleri

Kırmızı liste ile aranıyor

Kırmızı liste ile aranıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Uluslararası Müzeler Konseyi tarafından hazırlanan Irak’taki müze ve ören yerlerinden kaybolan eserlerin listesini Türkçeye çevirerek Türkiye’deki emniyet birimlerini, koleksiyonerleri ve müzeleri uyardı.

22.03.2017Gündem
Güzellik karanlığı yenecek

Güzellik karanlığı yenecek!

IŞİD'in yok ettiği eserleri genç sanatçı yeniden yaratıyor!

22.11.2016Kampüs
DEAŞ antik kent Nimrudu böyle dümdüz etmiş

DEAŞ antik kent Nimrud'u böyle dümdüz etmiş

Terör örgütü DEAŞ'ın Irak'taki Nimrud antik kentinde büyük yıkım gerçekleştirerek sağlam tek bir tarihi eser bırakmadığı ortaya çıktı.

16.11.2016Dünya
DEAŞ antik Nimrud kentini paramparça etmiş

DEAŞ antik Nimrud kentini paramparça etmiş!

Terör örgütü DEAŞ'ın Irak'taki Nimrud antik kentinde büyük yıkım gerçekleştirerek sağlam tek bir tarihi eser bırakmadığı ortaya çıktı.

16.11.2016Dünya
Temnos’u böyle talan etmişler

Temnos’u böyle talan etmişler

Roma döneminin 12 Aiolis (Batı Anadolu) kentinden biri olan Temnos defineciler tarafından talan edildi. Arkeologlara taş çıkaracak şekilde Temnos Antik Kenti’ni kazan defineciler tarihi mezarlarda hiçbir eser bırakmadı.

13.11.2016Dünya
Işid Antik Kent Nirmudu Yok Etti

Işid Antik Kent Nirmud'u Yok Etti

IŞİD Irak'ın İslam öncesi tarihiniyıkmaya devam ediyor. Örgüt, daha önce zarar verdiği 3 bin yıllık Asurbaşkenti Nimrud'u yerle bir ettiğine dair video yayınladı.

13.11.2016Haber
Nimrudda DEAŞ barbarlığından kareler

Nimrud'da DEAŞ barbarlığından kareler

Irak'ın antik kenti Nimrud 2015 yılının Mart ayından beri elinde bulunduğu terör örgütü DEAŞ'tan kurtuldu.

13.11.2016Dünya
Nimrud antik kenti DEAŞtan alındı

Nimrud antik kenti DEAŞ'tan alındı

Irak'ın antik kenti Nimrud terör örgütü DEAŞ'tan temizlendi. Şehir Mart 2015'ten beri DEAŞ'ın elindeydi.

13.11.2016Dünya
IŞİD, Iraktaki antik Nabu Tapınağını patlattı

IŞİD, Irak'taki antik Nabu Tapınağı'nı patlattı

Terör örgütü IŞİD'in, Irak'ta Asur medeniyetinden kalma Nimrud antik kentinin doğu kesimindeki Nabu Tapınağı'nı patlattığı bildirildi.

7.06.2016Dünya
Agatha Christie hakkında 25 bilinmeyen

Agatha Christie hakkında 25 bilinmeyen

Dünyanın en çok okunan yazarlarından, Agatha Christie. Kitapları İncil ve Shakespeare’den sonra en çok satanlar arasında. Doğumunun 125’inci yılı kutlanırken, sizi onun gizemleri ile tanıştıralım.

14.11.2015Eğitim
IŞİD, 2 bin yıllık heykeli parçaladı

IŞİD, 2 bin yıllık heykeli parçaladı

Her gün yeni bir vahşetle gündeme gelen IŞİD, insanlığın kültür mirasına da zarar vermeye devam ediyor. Terör örgütü, Palmira Antik Kenti'ndeki harabelerden kaçırıldığını öne sürdüğü heykellerin parçalanma görüntülerini yayınladı. Suriye Müzeler ve Tarihi Eserler Genel Müdürü, IŞİD'ın Palmira Müzesi'nin önündeki 2 bin yıllık aslan heykelini de parçaladığını doğruladı.

4.07.2015Dünya
Suriyenin yarıdan çoğu IŞİDin kontrolünde

'Suriye'nin yarıdan çoğu IŞİD'in kontrolünde'

Muhaliflerin kurduğu Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, son olarak antik Palmira ve modern Tedmur kentlerini alan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün ülkenin yarısından çoğunu ele geçirdiğini açıkladı.

21.05.2015Dünya
Çölün antik gelini IŞİD’in yoluna çıktı

Çölün antik gelini IŞİD’in yoluna çıktı

Ortadoğu’yu kana boğan, Irak’ta tarihi eserleri balyozlarla kıran IŞİD terör örgütü, Suriye’nin ‘Çölün Gelini’ denen 2 bin yıllık tarihi antik kenti Palmira’ya 2 kilometre kadar yaklaştı.

15.05.2015Dünya
Antik kentten geriye yıkım kaldı

Antik kentten geriye "yıkım" kaldı

IŞİD Irak'ın İslam öncesi tarihini yıkmaya devam ediyor. Örgüt, daha önce zarar verdiği 3 bin yıllık Asur başkenti Nimrud'u yerle bir ettiğine dair video yayınladı.

13.04.2015Dünya
IŞİD Antik kenti yerle bir etti

IŞİD Antik kenti yerle bir etti

IŞİD, Irak’ın Musul kenti yakınlarındaki tarihi Asur kenti Nimrud’daki yıkımın görüntülerini içeren 7 dakikalık videoyu internette yayınladı. 

12.04.2015Haber
IŞİD bu kez Hatrayı hedef aldı

IŞİD bu kez Hatra'yı hedef aldı

Kuzey Irak'taki Kürt kaynakları İslam Devleti militanlarının antik Hatra kentinin kalıntılarını yok etmeye başladıklarını söylüyorlar.

7.03.2015Dünya
Irakta tarih katliamı

Irak'ta tarih katliamı

IŞİD’in Irak’ın Musul kenti yakınındaki Ninova Müzesi’nde binlerce yıllık heykelleri parçaladıktan sonra dün de buldozerle antik Nimrud kentine girdiği, tarihi eserleri yıktığı öne sürüldü. IŞİD’in Musul’da bir Osmanlı camisini de havaya uçurduğu iddia edildi. UNESCO Başkanı Irina Bokova, “Kültürel mirasın kasten yok edilmesi bir savaş suçudur” dedi.

6.03.2015Dünya
IŞİD antik kente dozerlerle girdi

'IŞİD antik kente dozerlerle girdi'

Irak hükkümeti IŞİD militanlarının Asur medeniyetinden kalma Nimrud antik kentini iş makinalarıyla yıkmaya başladığını söyledi.

6.03.2015Dünya
Irak’ın hazineleri Amerika yolcusu

Irak’ın hazineleri Amerika yolcusu

Bağdat Müzesi en değerli sanat eserlerinin bir kısmını ABD’ye ödünç verecek. “Gezici sergide” gösterilmesi planlanan eserler, Bağdat düştükten kısa bir süre sonra yağmalanmaya başlamıştı. Fakat çalındığı düşünülen eserlerin büyük kısmı sonradan ortaya çıktı.

2.08.2003Seyahat
Irakta yine çatışma: 11 Iraklı öldürüldü

Irak'ta yine çatışma: 11 Iraklı öldürüldü

Irak'taki bir otoyolda ABD askeri konvoyuna pusu kuran 11 Iraklının öldürüldüğü bildirildi. ABD askeri sözcüsü, Iraklıların, başkent Bağdat'ın kuzeyindeki bir otoyolda konvoya el bombalarıyla saldırdığını kaydetti.

4.07.2003Dünya