EKSTRA
MENÜ

Nezle

Nezle ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Nezle haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.242 Nezle haberi bulunmuştur.

Nezle Haberleri

Hürriyet Bilim Kurulu yanıtlıyor: AVM çalışanları ne yapsın

Hürriyet Bilim Kurulu yanıtlıyor: AVM çalışanları ne yapsın?

Semra BİCİK soruyor: Bayan giyim mağazamızı belirtilen koruma kuralları doğrultusunda açacağız. Birkaç sorumuz var... Müşterinin, el dezenfektanı kullanarak raflarda veya askıda dokunduğu giysilerde sorun olur mu? Giysileri kabindeki denemeler sonrasında ne kadar süre kaldırmalıyız? Bu ürünler 100 derecelik buharlı ütü ile dezenfekte olabilir mi? Ne şekilde dezenfekte ile satışa sunabiliriz? UV ile dezenfeksiyon deniyor, bu nasıl olacak? Çalışanlarımızı nasıl koruyacağız?

13.05.2020Gündem
Koronavirüse iki kez yakalanmak mümkün mü

Koronavirüse iki kez yakalanmak mümkün mü?

Koronavirüse yakalanmış birinin iyileştikten sonra yeniden yakalanması mümkün mü? Neden bazı insanlar hastalığı daha ağır geçiriyor? Aşı işe yarayacak mı? Koronavirüse yakalanıp iyileşen kişilere bağışıklık belgeleri verilerek işe dönmelerini sağlamak mümkün mü? Uzun vadede virüse karşı hangi tedbirler alınabilir, virüsle nasıl yaşanır?

4.05.2020Teknoloji
Alıç sirkesi nasıl yapılır

Alıç sirkesi nasıl yapılır?

Son dönemlerde faydalarıyla adından sıkça söz ettiren alıç sirkesini evinizde kolayca hazırlayabilir, salatalarınızda tat katması için kullanabilirsiniz.

27.04.2020Evdehayat
Corona Virüsün neden olduğu koku ve tat kaybını araştırmak için uluslararası konsorsiyum kuruldu

Corona Virüsün neden olduğu koku ve tat kaybını araştırmak için uluslararası konsorsiyum kuruldu

Yeni tip Corona Virüsün (Kovid-19) hastalarda neden olduğu koku ve tat kaybını araştırmak üzere dünya genelinde 500’den fazla bilim insanından oluşan bir konsorsiyum kuruldu. Konsorsiyumun kurucularından ABD’de yaşayan Türk bilim adamı Dr. Hakan Özdener, "Kovid-19 hastalarında daha hastalık tablosu ortaya çıkmadan, tat ve koku kaybı hastalığın erken bulgusu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu tat ve koku kaybı hastaların yüzde 60’ında görülebilen bir durum, bu çok ciddi bir rakam. Bu konsorsiyumun içinde bulunmak çok özel ve güzel bir duygu. Ülkemi temsil etmek, Türkiye’nin virüse karşı gösterdiği üstün başarıya küçük bir katkıda bulunmak için çok büyük bir fırsat" dedi.

20.04.2020Gündem
14 gün tat ve koku alamadım

14 gün tat ve koku alamadım

İzmir Barosu yönetim kurulu üyesi avukat Afhan Topel (55), eşiyle birlikte koronavirüse yakalandı. “Koronavirüsü yenmek için doktorların verdiği ilaçların dışında başka bir ilaç daha var, o da moral” diyen Topel, yaşadıklarını Hürriyet’e anlattı:

16.04.2020Gündem
Bahar Alerjisi İle Koronavirüs Arasındaki Farklar Neler

Bahar Alerjisi İle Koronavirüs Arasındaki Farklar Neler?

Mevsim geçişlerinde birçoğumuz hasta olabiliyor, bahar alerjisi yaşayabiliyoruz. Dr. İbrahim Çelik, bahar alerjisinin koronavirüs ile karıştırılmaması gerektiğini söyledi ve iki hastalık arasındaki farkları anlattı.

13.04.2020İyi Yaşam
Koronavirüs, Anne Karnındaki Bebeğe Geçer mi

Koronavirüs, Anne Karnındaki Bebeğe Geçer mi?

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından “Pandemi” ilan edilen Koronavirüs (Covid-19) salgını, her bireyi olduğu gibi, anne adaylarını da oldukça endişelendirmektedir. Anne adaylarının, Koronavirüs salgınından dolayı dünyaya gelecek bebekleri konusunda ciddi kaygı taşıdıkları gözlemlenmektedir. Peki Koronavirüs, anne karnındaki bebeğe geçer mi? Virüs nedeniyle erken doğum gerçekleşebilir mi?

Koronavirüs erken doğum riski oluşturuyor mu

Koronavirüs erken doğum riski oluşturuyor mu?

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından “pandemi” ilan edilen koronavirüs (COVID-19) salgını, her bireyi olduğu gibi, anne adaylarını da oldukça endişelendirmektedir. Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Ekiz, gebelerin endişeleri ve koronavirüs teşhisi almış gebeler üzerinde yapılan araştırma hakkında açıklamalarda bulundu.

D Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar

D Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

Koronavirüsten korunmak adına bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan içeriği yüksek besinlerin tüketilmesi gerektiğini belirten Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ülkü Demirci, D vitamini takviyesinin önemine dikkat çekti, “Güneş ışınından yeterli yararlanamayan, vücudunda D vitamini düzeyi düşük olan kişilerin solunum yolları enfeksiyonlarına yakalanma riski daha yüksek” dedi.

30.03.2020İyi Yaşam
Direncimizi artıralım

Direncimizi artıralım

Tavman’ın Fit Dünyası’ndan hepinize iyi haftalar. Fiziksel aktivite ve egzersizler, bakteri ve mikropları akciğerlerimizden solunum yolları aracılığıyla dışarı atmamıza yardımcı olur. Nezle, gribal veya viral enfeksiyon riskini azaltır.

30.03.2020Magazin
Sumak faydaları nedir Sumak bitkisi suyu ve sumağın faydaları dilden düşmüyor

Sumak faydaları nedir? Sumak bitkisi suyu ve sumağın faydaları dilden düşmüyor!

Son günlerde sumak suyu ile gündemde yer alan sumağın faydaları saymakla bitmiyor. Kan şekerini dengeleyici bir etkiye sahip olan sumak bitkisi, idrar söktürücü, solunum sistemini rahatlatıcı ve ateş düşürücü etkilere sahiptir. Sumak faydaları arasında anti mikrobiyal özellik ise dikkat çeken unsurlardan birisidir. Adet düzensizliği olanlara da tavsiye edilen sumak, anne sütünü destekleyici özelliğe sahiptir. İşte, mucizevi bitki sumak faydaları ve sumak suyu ile yapılabilecek olan kür bilgileri

27.03.2020Sağlık
Koku almamak korona belirtisi mi Dikkat

Koku almamak korona belirtisi mi? Dikkat

Doç. Dr. Aytuğ Altundağ, koku alma bozukluğunun virüs belirtisi olduğunu söyledi. Hürriyet bu konuyu Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Füsun Eyüpoğlu ile Prof. Dr. Tevfik Özlü’ye sordu. Onlar ise “Koku alma kaybı tek başına virüs belirtisi değildir” dedi. İşte uzmanların görüşleri:

27.03.2020Gündem
Koronavirüsün alerji hastalıklarının üzerindeki etkisi nedir

Koronavirüsün alerji hastalıklarının üzerindeki etkisi nedir?

Bahar mevsimini yaşadığımız şu dönemde, özellikle polen alerjisi olanlar, sık sık ellerini burun ve gözleriyle temas ettirebiliyorlar. Peki, koronavirüs alerji hastaları için risk oluşturuyor mu? Çocuk Alerjisi ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, bu konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

25.03.2020Sağlık
Corona virüsü testi nasıl yapılır Sağlık Bakanlığı online corona virüsü (koronavirüs) kontrol testi uygulaması

Corona virüsü testi nasıl yapılır? Sağlık Bakanlığı online corona virüsü (koronavirüs) kontrol testi uygulaması

Ülkemizde corona virüsüne karşı yapılan çalışmalar kapsamında Sağlık Bakanlığı, online corona virüsü testi ekranını hizmete sundu. Bakanlığın özel olarak corona virüsüne karşı açtığı web sitesinde kişisel bilgiler doldurularak giriş yapılıyor. Corona virüsü testine online giriş yapanlara, belli sorularına yanıt vermesi bekleniyor. Peki, Corona virüsü testi nasıl yapılır? İşte, Sağlık Bakanlığı online corona virüsü kontrol testi uygulaması hakkında ayrıntılı bilgiler....

22.03.2020Gündem
Bill Gates Corona Virüsü salgınını 5 yıl önce bilmiş Bakteriler: 1 İnsanlar: 0

Bill Gates 'Corona Virüsü' salgınını 5 yıl önce bilmiş! Bakteriler: 1 İnsanlar: 0

Dünyanın en zengin insanlarından birisi olan Microsoft'un kurucusu Bill Gates'in, 2015 yılında Batı Afrika'yı saran Ebola salgınıyla ilgili konuşmasında söylediği sözler tekrar gündeme geldi. "Önümüzdeki 10 yılda eğer bir şey 10 milyondan fazla insanın hayatına son verirse bu bir savaştan çok, yüksek derecede hızlı yayılan bir virüs olur." diyen Gates, "Salgın hastalıkları durdurmak için ise çok az yatırım yaptık. Bir sonraki salgın için hazır değiliz." ifadelerini kullanmıştı.

18.03.2020Teknoloji
Solunum sistemi nedir Solunum sistemi organları ve hastalıkları nelerdir

Solunum sistemi nedir? Solunum sistemi organları ve hastalıkları nelerdir?

Solunum sistemi, insanın hayati fonksiyonlarını düzenleyen sistemlerin başında yer almaktadır. Bu sebeple de ilkokul çağlarından başlayarak öğretilmeye çalışılmaktadır. Sizin için solunum sistemi nedir, organlarını, görevlerini ve hastalıklarını tüm detaylarıyla derledik.

15.03.2020Sağlık
21 bin umreciye sıkı takip

21 bin umreciye sıkı takip

Sağlık Bakanlığı, Suudi Arabistan’ın kapıları kapatmasının ardından orada kalan 21 bin umrecinin dönüşü için teyakkuza geçti.

15.03.2020Gündem
Risk taşıyana evde namaz

Risk taşıyana evde namaz

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, risk taşıyan vatandaşların cuma namazına gitmeyip evde öğle namazı kılabileceklerini belirterek, “Camilerde tokalaşma, kucaklaşma gibi hususlara risk bitinceye kadar ara verilmesi gerekiyor. Camilerden tüm tespihler toplandı” dedi.

14.03.2020Gündem
Son dakika haberler... Diyanetten Corona Virüsü önlemleri

Son dakika haberler... Diyanet'ten Corona Virüsü önlemleri

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, koronavirüs tedbirleri kapsamında Kur'an kurslarının 16 Mart'tan 29 Mart'a kadar 2 hafta tatil edildiğini açıkladı.

13.03.2020Gündem
Son dakika haberler... İstanbulda Corona Virüsü önlemleri: Etkinlikler iptal

Son dakika haberler... İstanbul'da Corona Virüsü önlemleri: Etkinlikler iptal!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, koronavirüs tedbirleri kapsamında Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Şehir Tiyatroları, İSMEK ve İBB'ye bağlı müzelerdeki etkinliklerin ve ziyaretlerin ay sonuna kadar durdurulduğunu açıkladı. İmamoğlu, Nisan ayı başında yapılacak değerlendirmelerin ardından etkinliklere devam edilip, edilmeyeceğine karar verileceğini açıkladı.

12.03.2020Gündem
Corona virüsün nezle ve gripten farkı ne

Corona virüsün nezle ve gripten farkı ne

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap, Hürriyet’e nezle, alerji ve koronavirüs arasındaki farkları anlattı:

12.03.2020Gündem
20 soruda koronadan nasıl korunalım

20 soruda koronadan nasıl korunalım

Türkiye’de ilk koronavirüs vakasına rastlanması, bu hastalığı tanımanın ve korunma yollarını öğrenmenin önemini daha da arttırdı. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Füsun Öner Eyüboğlu, koronavirüs ile ilgili merak edilenleri Hürriyet’e anlattı.

12.03.2020Gündem
Grip Hakkında Doğru Sanılan 10 Hatalı Bilgi

Grip Hakkında Doğru Sanılan 10 Hatalı Bilgi

Influenza virüslerinin neden olduğu grip yaşam kalitesini oldukça düşüren bir hastalık. Çoğu zaman “nasıl olsa kendiliğinden geçer” düşüncesiyle hafife alınsa da, özellikle çocuklarda, yaşlılarda, akciğer, kalp ile diyabet gibi kronik hastalıkları olan kişilerde; bronşit ve zatürree gibi komplikasyonlara, hatta ölümlere bile yol açabiliyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Süha Alzafer grip hakkında doğru sanılan 10 hatalı bilgiyi anlattı, önemli öneriler ve uyarılarda bulundu.

4.03.2020İyi Yaşam
Ihlamurun faydaları nelerdir Ihlamur çayı neye iyi gelir

Ihlamurun faydaları nelerdir? Ihlamur çayı neye iyi gelir?

Mevsim geçişlerinde yaşanan hastalıklar denildiğinde akla ilk olarak ıhlamur gelir. Çayıyla, soğuk algınlığını gidermeye yardımcı olan ıhlamur, bilinmeyen pek faydasıyla da dikkat çekiyor. İşte ıhlamurun vücut için faydaları…

3.03.2020Sağlık
Sivasta Corona Virüs hareketliliği

Sivas'ta 'Corona Virüs' hareketliliği!

Sivas'ta Afganistan uyruklu Najibullah Sultani (29), yüksek ateş ve grip şikayetiyle kaldırıldığı hastanede Corona Virüs şüphesiyle gözlem altına alındı. Sultani'yi karşılayan hastane personelinin özel tulum giyerek, maske taktıkları görüldü. Sivas Valiliği'nden yapılan açıklamada "Afganistan vatandaşı göçmen şahıs, yaklaşık 4 yıldır ilimizde ikamet etmektedir ve salgın hastalığın başladığı ülke ve bölgelerde, salgının başladığı tarihlerde kesinlikle bulunmamıştır. Şahıs olağan ve mevsimsel grip nezle belirtileri göstermektedir" denildi.

3.03.2020Gündem
İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’dan Koronavirüs için sık sorulan sorular kılavuzu

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’dan Koronavirüs için 'sık sorulan sorular' kılavuzu

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpașa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, koronavirüs hakkında halkı bilgilendirmek amacıyla “sık sorulan sorular” kılavuzu hazırladı.

2.03.2020Gündem
Sarımsak yutmanın faydaları nelerdir Sarımsak yutmak neye iyi gelir

Sarımsak yutmanın faydaları nelerdir? Sarımsak yutmak neye iyi gelir?

Kalp sağlığının iyileştirilmesinden, saç köklerinin güçlenmesine kadar birçok faydaya sahip olan sarımsak, önemli besin kaynağıdır. Sarımsak yutularak doğal bir antibiyotik etkisi yaratılabilir. İşte sarımsak tüketiminin faydaları ve içeriği hakkında tüm ayrıntılar.

2.03.2020Sağlık
Burun spreyi kalıcı hasar verebilir

Burun spreyi kalıcı hasar verebilir

Özellikle toplumda burun tıkanıklığı için çok sık tercih edilen bazı burun spreylerinin uzun süre kullanılmasının sakıncalı olduğuna dikkat çeken Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları Öğretim Üyesi Dr. Kenan Selçuk Tuncay, “Bazı burun spreyleri uzun süre kullanıldığında burundaki normal olan fizyolojik mekanizmaları kalıcı olarak yok ettiği için şikayetlerinin daha da artmasına ve hastaları çözümü olmayan bir yola sürüklemektedir” dedi.

26.02.2020Sağlık
Nakit paraların üzerinde 26 bin farklı bakteri yaşıyor

Nakit paraların üzerinde 26 bin farklı bakteri yaşıyor

Yılbaşından bu yana tüm dünyayı endişelendiren salgın hastalıkların yayılmasında, elden ele dolaşan nakit paranın da etkisi olduğu ve nakit paraların temizlik işlemine tabi tutulması gündemde. Mastercard öncülüğünde, Oxford Üniversitesi bilim adamları tarafından, Avrupa çapında 15 ülkenin para birimine yönelik olarak gerçekleştirilen araştırma, banknotların üzerinde barındırdığı bakterileri ortaya koydu. Bilimsel testler, banknotların üzerinde 26 bini aşkın bakteri bulunduğunu kanıtladı. Bu bakteriler arasında, solunum ve idrar yolunda enfeksiyona neden olan bakteri bile bulunuyor.

18.02.2020Teknoloji
Son dakika: Corona Virüsü durdurulamıyor Coronavirusde son durum ve gelişmeler

Son dakika: Corona Virüsü durdurulamıyor! Coronavirus'de son durum ve gelişmeler

Corona virüsü ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. İlk olarak Çin'in Wuhan kentinde görülen ve daha sonrasında farklı ülkelere de sıçramış olan coronavirus'ın şu ana kadar dünya genelinde 71.810 kişiye bulaştığı bildirildi. Koronavirüsü sebebiyle ölüm sayısı 1.775 kişiye çıktı. Corona virüsü tedavisi için kullanılacak aşının 18 ay içerisinde üretilmesi bekleniyor. Corona virüsü nedir? belirtileri nelerdir? Türkiye ve Dünya'dan son durum gelişmeleri haberimizde..

17.02.2020Haber
Çörek otu nedir, nasıl kullanılır Çörek otu faydaları neler

Çörek otu nedir, nasıl kullanılır? Çörek otu faydaları neler?

Hava sıcaklığının düşmesiyle birlikte soğuk algınlığına yakalananlar ve ağırlıklı olarak kadınların tercih ettiği çörek otu yağının faydaları saymakla bitmiyor. Siyatik ağrılara olan faydasıyla ön plana çıkan çörek otu, şeker hastalığı, reflü, göğüs ve sırt ağrıları, prostat, meme ve rahim kanseri gibi yüzlerce hastalığı karşı şifa yöntemi olarak kullanılıyor. Peki, çörek otu nasıl kullanılır, çörek otu faydaları neler?

14.02.2020Sağlık
Aileden ’Egemen’i yaşatalım’ çağrısı

Aileden ’Egemen’i yaşatalım’ çağrısı

BURDUR Bucak’ta henüz 5 aylıkken menenjit hastalığını yenen, 1 yaşına geldiğinde ise Mikrovillus inklüzyon (kronik ishal) hastalığına yakalanan 14 aylık Egemen Özbek’in ailesi, çocuklarının tedavisi için 4 hastaneye gitmelerine rağmen çözüm bulamadı. Baba Cahit Özbek, tek isteğinin oğlunun sağlığına kavuşması olduğunu söyledi.

11.02.2020Gündem
Uyurken sürekli üstünü açan çocuklarla ilgili uyarı

Uyurken sürekli üstünü açan çocuklarla ilgili uyarı

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hülya Çarman, çocuğun üzerine üşür diye fazladan örtülen örtülerin rahatlatma değil aksine sıkıntı ve boğucu bir his yaratacağını söyledi.

Uzmanlar öneriyor: Yemeklerin suyuna sarımsak atarsanız…

Uzmanlar öneriyor: Yemeklerin suyuna sarımsak atarsanız…

Burun akıntısı, hapşırık, öksürük, halsizlik, baş ve kas ağrıları… Hemen hepimiz soğuk havanın kendini iyiden iyiye hissettirdiği şu günlerde grip, nezle, bronşit ve sinüzit gibi üst solunum yollarının yol açtığı bu tür sorunlardan sıkça yakınıyoruz. Hele bir de bağışıklık sistemimiz zayıfsa bu hastalıklar bizi yorgan döşek yatırabiliyor.

6.02.2020Sağlık
Virüse karşı bağışıklığı güçlendirir

Virüse karşı bağışıklığı güçlendirir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bünyesini güçlü tutmak için kullandığı dut pekmezinin faydalarını uzmanlara sorduk.

5.02.2020Gündem
Birçok sağlık probleminin doğal ilacı: Alıç sirkesi

Birçok sağlık probleminin doğal ilacı: Alıç sirkesi

Elma ve üzüm sirkesinden daha çok faydalı olduğu söylenen alıç sirkesi son zamanlarda daha popüler hale geldi. Alıç sirkesi halk arasında aluç, yemişen olarak da bilinen alıç meyvesinden elde edilir. Neredeyse her konuda vücuda faydası olan alıç meyvesi ülkenin pek çok yerinde kolaylıkla yetişebiliyor. Peki, alıç sirkesinin faydalarını biliyor musunuz?

3.02.2020Sağlık
Corona virüsü kedilerde nasıl anlaşılır Corona virüsü belirtileri nelerdir

Corona virüsü kedilerde nasıl anlaşılır? Corona virüsü belirtileri nelerdir?

İleri seviyelerde öldürücü sonuçlara neden olan dünya gündeminde yer alan corona virüsü insanlar haricinde kedilerde de görülebiliyor. Coronaviridae ailesi içinde yer alan corona virüsü başlıca dört türde sınıflandırılıyor. Evcil ve yabani hayvanlarda da görülen corona virüsü bazı belirtilerle kendisini gösterebiliyor. Peki, Corona virüsü kedilerde nasıl anlaşılır? Corona virüsü belirtileri nelerdir? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler.

3.02.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Peki ya aşı bulunamazsa

Pandemide kalıcı çözümün bulunabilecek etkili bir aşı olduğu kesin. 

7.05.2020

Covid 19 Sonrası Tatil Psikolojimiz Nasıl Olacak?

Korona virüs covid19 tablosunda iyileşen hastaların sayısı günlük vaka sayılarını 23 Nisan itibariyle geçmeye başladı. Bu da demek oluyor ki virüs kontrol altına alındı. Turizm bakanı Mayıs ayının sonunda iç turizmin açılacağını söyledi. İç hat uçuşlar da kontrollü olarak başlayacakmış.

27.04.2020

Bahar alerjisi çocukları vuruyor

 İÇİNDE bulunduğumuz mevsimde tavan yapan alerjik reaksiyonlar yaşam kalitesini düşürür.

26.04.2020

Borsada seçicilik zamanı

Son zamanlarda altından sonra en verimli yatırım aracı borsalar oldu. Borsada tepki yükselişi sürerken, ilk dirençler 99.500-100.000 seviyelerinde görünüyor. Çıkışın devamı için 100.000 seviyesinin geçilmesi önemli olacak. Borsalarda tepki çıkışıyla kısa dönemde oldukça iyi primler elde edildi. Yaşanan süreçte bakıldığında borsalarda ‘seçici dönemin’ başladığı söylenebilir.

26.04.2020

Korona, sorular ve cevaplar

Bugün sizlerle koronavirüse karşı zorlu bir mücadele veren Amerika’nın köklü gazetesi New York Times’ın uzmanlardan derlediği bazı soru-cevapları paylaşacağım.

2.04.2020

Bağışıklık en mühim meselemiz

Neden virüsü alan herkes hasta olmuyor? Virüsü kapıp enfekte olanlardan niçin bazıları hastalığı neredeyse hiç belirti yaşamadan, örneğin sadece basit ağrılar/yorgunluklarla atlatırken, neden diğerlerinde şiddetli boğaz ağrısı, ateş, öksürük var? Daha da önemlisi nasıl oluyor da bazılarında sorun zatürreye hatta ölümcül solunum yetmezliğine dönüşebiliyor? Bu soruların çok az bir kısmı genetikle ilgili. Diğerleri neler mi? Buyurun...

31.03.2020

FETÖ ile mücadele edenler mağdur oluyor

ANKARA’dan kent mimarı Tahir Çalgüner, gönderdiği mektupta, 15 Temmuz 2016 sonrası FETÖ zanlılarının, kendilerinden şikâyetçi olan müştekilerden rövanş almaya ve sözde aklanmaya yönelik bir yöntem geliştirdiklerini, böylelikle ceza mahkemeleri ve savcılıklarda kayda girmeden hukuku arkadan dolanma faaliyeti içinde olduklarını söyledi.

12.03.2020

Ege’nin karşı kıyısındaki kardeşlerimize bin selam

YUNANİSTAN sınırında Yunan devletinin resmi gaddarlığı yaşanırken...

7.03.2020

COVİD-19’un en büyük darbesi küresel turizme

Japonya’dan Hong Kong’a, Kamboçya’dan Vietnam’a Asya’daki pek çok ülke Çin’de patlak veren COVİD-19 korona virüsü salgını nedeniyle turistler tarafından terkedilmiş durumda.

26.02.2020

Şefler ve doktorlar artık kol kola

Hepimiz farkındayız, dışarıda daha çok yemek yedikçe sağlığımız daha çok bozuldu. Tanımadığımız hastalıklarla iyi geçinmek durumunda kaldık. Öte yandan da sağlıklı yemek deyince çoğunluğun suratı düşüyor, değil mi? Oysa birkaç hafta sağlıklı beslenmekle sağlığımıza kavuşmayacağımız bir gerçek. İşte bunu sürekli kılabilmemiz için artık doktorlar ve şefler birlikte çalışıyor.

16.02.2020

Zerdeçalın 5 faydası

GRİP-nezle karışımı bir kış enfeksiyonu ile “yorgan döşek yatağa düşen” Ahmet Hakan, bizim pek beğenip sık sık köşemize konuk ettiğimiz Uzak Doğulu harika baharat zerdeçala saydırmış da saydırmış.

3.02.2020

Ebola virüsü aşısı

Son günlerin sıkça duyulan koronavirüs hastalığı gibi Ebola virüsü de çok öldürücü bir hastalık.

2.02.2020