EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Newton

Newton ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Newton haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.261 Newton haberi bulunmuştur.

Newton Haberleri

Ölüme gülmek...

Ölüme gülmek...

İnternette gezinen bir belge var, okumuşsunuzdur. "Böyle aptalca ölmek sadece Türkler'e hastır" diyen... Hayır, insanlarıma haksızlık ettirmem. Amerika'da her yıl verilen "Darwin Ödülleri" ne güne duruyor?

14.01.2003Gündem
Pearsondan, ‘Türkiye ile iş yapın’ mektubu

Pearson'dan, ‘Türkiye ile iş yapın’ mektubu

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ABD'nin Ankara Büyükelçisi W. Robert Pearson'dan iki ülkenin daha fazla ticaret yapması ve şirket arası işbirliğinin geliştirilmesi için destek istedi. Pearson da Amerikan şirketlerine mektup yazarak, Türklerle iş yapmaları çağrısında bulundu.

19.01.2003Ekonomi
Dünya modasına yön veren en güçlü 30 kişi

Dünya modasına yön veren en güçlü 30 kişi

Pazar günleri yayımlanan İngiliz The Observer Gazetesi, bir uzmanlar grubuna moda dünyasının en büyük isimlerini sordu.

14.02.2003Gündem
Dünya modasına yön veren en güçlü 30 kişi

Dünya modasına yön veren en güçlü 30 kişi

Pazar günleri yayımlanan İngiliz The Observer Gazetesi, bir uzmanlar grubuna moda dünyasının en büyük isimlerini sordu. Ortaya çıkan 30 kişilik listede Fransız Yves Saint Laurent'dan Kıbrıslı Hüseyin Çağlayan'a kadar birçok tasarımcı yer aldı.

14.02.2003Gündem
Newton’a göre kıyamet 2060 yılında kopacakmış

Newton’a göre kıyamet 2060 yılında kopacakmış

Bilim tarihinin kilometre taşlarından İngiliz bilim adamı Isaac Newton'un 2060'da dünyanın sonunun geleceği kehanetinde bulunduğu ortaya çıktı.

22.02.2003Gündem
Sinema ile fotoğrafın buluşması

Sinema ile fotoğrafın buluşması

Geçen yıl ilki düzenlenen "Uluslararası Fotoğraf-Sinema Buluşması" bu yıl tüm Mart ayını kapsayacak. Şenlik kapsamında, uzun ve kısa metrajlı filmler ve fotoğraf sergileri yer alıyor. Etkinlik kapsamında film gösterimlerinin yanısıra ünlü fotoğrafçı ve yönetmenlerin katılacağı söyleşiler de yeralıyor.

27.02.2003Kelebek
Avrupa’da da Vinci, bizde Şair Tosun ...

Avrupa’da da Vinci, bizde Şair Tosun ...

Altı Avrupa ülkesinde ortak bir anket yapılmış. Fransız, Alman, İngiliz, İspanyol, İtalyan ve Polonyalı deneklere sormuşlar: (1) Size, Avrupa kimliğini en iyi temsil eden tarihi bir şahsiyetle, bir saat başbaşa kalıp konuşma imkanı verselerdi, kimi seçerdiniz? (2) Sizce, Avrupa kimliğini en iyi temsil eden insan(lar) kim?

10.03.2003Gündem
Kanseri yendi konsere gidiyor

Kanseri yendi konsere gidiyor

70'li yılların sonunda John Travolta ile oynadığı Grease filmiyle unutulmayanlar listesine giren ünlü sanatçı Olivia Newton-John (sağda) 4 konser vermek üzere Japonya'ya gitti.

1.04.2003Kelebek
Einstein ve Newton otistikmiş

Einstein ve Newton otistikmiş

İngiliz profesör Simon Baron-Cohen’in iddiasına göre, matematik dahisi Einstein ve ünlü fizikçi Newton, bir tür otizm rahatsızlığı taşıyordu. İki bilim adamı da, öğrenme güçlüğüne neden olmayan “Asperger sendromu” olarak bilinen rahatsızlığın, “obsesif davranışlar”, “sosyal ilişki kurma güçlüğü” ve “iletişim problemi” gibi üç belirgin semptomunu taşıyordu.

2.05.2003Gündem
Uzay kampı 20 bin genci ağırladı

Uzay kampı 20 bin genci ağırladı

İzmir'in Gaziemir İlçesi'nde, Ege Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş (ESBAŞ) içinde yer alan "Uzay Kampı Türkiye"de, 3 yıl içinde Türklerin yanı sıra 14 ülkeden gelen 20 bin genç, uzay eğitimi aldı. ESBAŞ Uzay Kampı Türkiye Pazarlama ve Halkla İlişkiler Yöneticisi Melda Güner, İzmir'deki Uzay Kampı'nın, dünyanın 7. uzay kampı olduğunu belirtti.

27.05.2003Gündem
Otoda yaz yeni başladı

Otoda yaz yeni başladı

Otomobilciler yaz nedeniyle durgunluğa giren satışlarını canlandırmanın çaresini kampanyalarda buldu. Düzenlenen kampanyalarda peşin ödeme indirimleri, düşük faizli kredi ve takas desteği gibi cazip koşullar sunuluyor.

13.07.2003Ekonomi
Japonlar, Tekel için Petroyu sahaya sürdü

Japonlar, Tekel için Petro'yu sahaya sürdü

JTI Başkan Yardımcısı Hiroshi Kimura'nın ‘Tekel’i kimseye kaptırmayız' mesajının ardından, şirketin Türkiye birimi St. Petersburg'da özelleştirmeden alınıp, ‘Rusya’nın en büyük tesisi' haline getirilen ‘Petro II’yi örnek gösterdi. JTI, St. Petersburg'a 500 milyon dolar yatırdı.

19.07.2003Ekonomi
Hasılı, evlilik dediğin şey...

Hasılı, evlilik dediğin şey...

Hem bu yazıyı size okutacağım, hem de bir arkadaşımın sitesini (çaktırmadan) tanıtacağım size... Akif Özerdem benim asker arkadaşım, oda arkadaşım. Bursa’da yaşıyor. “Doktordan Haber” diye de bir sitesi var. İki tecrübeli gazeteciyle birlikte (Ahmet Vardar Abim ve Bengüç Özerdem) ben de ara sıra bir yazı attırıyorum doktordanhaber.com için. Aşağıdaki haber de, sitede geçen hafta çıktı, ama görmediyseniz sizinle de paylaşmak istedim.

23.07.2003Kelebek
Türkler arkeoloji sponsorluğunu keşfetti

Türkler arkeoloji sponsorluğunu keşfetti

Geçen yıl ölen büyük arkeolog Prof. Dr. Ekrem Akurgal, Hürriyet Pazar'da yayımlanan söyleşisinde Türkiye'nin arkeolojik servetini şöyle anlatıyordu:

‘‘O kadar zengin ki Türkiye; Kültür Bakanlığı da o kadar fakir ki...’’

30.08.2003Gündem
Başkent Kupası G.Sarayın: 62-48

Başkent Kupası G.Saray'ın: 62-48

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Faal Basketbol Hakemleri Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen Başkent Basketbol Turnuvası'nda Galatasaray, Fenerbahçe'yi 62-48 yenerek şampiyon oldu.

4.09.2003Spor
Pamuk Prenses’i kim zehirletti

Pamuk Prenses’i kim zehirletti?

Eğer sorumun cevabını biliyorsanız bu haberi okumayın. Olur a, belki de siz benim yeni öğrendiğim acı gerçeği çoktandır biliyorsunuzdur. Bilen söylemesin ki, yazının canına okumasın...

14.10.2003Kelebek
Fotoğrafın şövalyesi trafik kazası kurbanı

Fotoğrafın şövalyesi trafik kazası kurbanı

Fotoğrafçılığa tüm yaşamını adayan, kadın fotoğrafları ve moda çekimlerinin efsanevi ismi Helmut Newton, önceki gün Los Angeles'ta otomobiliyle duvara çarparak yaşamını yitirdi. Erotik ve çıplak kadın fotoğraflarıyla ünlü sanatçı, renk körüydü.

24.01.2004Dünya
Kara delik güneş büyüklüğünde yıldızı yuttu

Kara delik güneş büyüklüğünde yıldızı yuttu

Avrupa ve ABD'deki iki uzay gözlemevi, dev bir kara deliğin, çekim alanı içine giren güneş büyüklüğündeki bir yıldızı parçaladığını ve bir kısmını yuttuğunu saptadı. Bu tür olayların olabileceği daha önce teorik olarak öne sürülmüşse de olay ilk kez belgelenmiş oluyor. Olayın, NASA'ya ait Chandra ve Avrupa Uzay Ajansı'na ait Newton gözlemevi tarafından saptandığı belirtildi.

19.02.2004Gündem
Da Vincinin şifresi beyaz perdeye aktarılıyor

"Da Vinci'nin şifresi" beyaz perdeye aktarılıyor

Dünyanın dört bir yanında satış rekorları kıran gerilim romanı “Da Vinci Şifresi-The Da Vinci Code” beyazperdeye aktarılıyor. Filmde, dört ünlü aktör George Clooney, Russel Crowe, Tom Hanks ve Hugh Jackman rol alacak.

29.05.2004Dünya
Türkiye, AB’ye girince Avrupa’dan göç alacak

Türkiye, AB’ye girince Avrupa’dan göç alacak

Yaptığı bir espriden dolayı aleyhinde gerçekleştirilen politik kampanyayı eleştiren Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Avrupa Parlamentosu adayı Vural Öger, Der Spiegel’e konuştu. Ünlü işadamı, ‘Avrupa Newton, Beethoven ve Descartes’tan ibaret değil, engizisyon, cadı yakmalar ve soykırım da var. Avrupa bir
Hıristiyan devleti olamaz’ dedi.

30.05.2004Dünya

Yazar Sonuçları

Sophie Germain

KADIN matematikçilerin öğretmenlikle başlayıp bilime katkı yapma sürecinde en önde gelen isimlerden biri Marie-Sophie Germain'dir. Tek kelimeyle müthiş bir kadındır.

9.02.2003

Pako'ya...

ADAŞIM ve meslektaşım Sevgili Pako,

24.02.2003

Devenin dişi

ETOBUR olduğum söylenemez.

10.05.2003

Değişik bir kadın bilimci: Chatelet

İSKENDERİYELİ Hypatia'dan sonra uzun süre bilim dünyasında bir kadın ismine rastlanmıyor. Avrupa'nın orta çağ ile birlikte karanlık bir döneme girmesiyle aslında bilim dünyasında yalnızca kadınların değil, erkeklerin de ismine zor rastlanır oluyor.

17.05.2003

Mücadeleci bir matematikçi: Mary Somerville (1780-1872)

BABASI bir İngiliz deniz subayı, annesi ise çok okumamış bir ev kadınıydı. Yedi kardeşlerdi. Üç kardeşi çok küçük yaşlarda Mary doğmadan öldüler.

25.05.2003

Tangadan sonra ne gelecek?

Mevsimin ilk kar fırtınası nihayet dindi. Isı sıfırın az üstünde, tepede çanak boyu güneş, palto-kaşkol-eldiven-beyzbol kasketiyle donanıp kendimizi sokağa attık.

14.12.2003

Hababam’a elveda dediler...

2004 başında gösterime giren Hababam Sınıfı Merhaba filminin yapımcıları Şenol Zencir ve Cengiz Çağatay, Arzu Film’le olan bağlarını koparıp Zero Film adlı yeni bir şirket kurdular.

26.04.2004