EKSTRA
MENÜ

Newton

Newton ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Newton haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.255 Newton haberi bulunmuştur.

Newton Haberleri

Stephen Hawking: Öğretmenim Bay Tahta hayatımı değiştirdi

Stephen Hawking: Öğretmenim Bay Tahta hayatımı değiştirdi

Dünyanın en tanınmış bilim insanlarından Stephen Hawking, kendisini matematik profesörlüğüne yönlendirerek hayatını değiştiren öğretmenini anlattı. Hawking, "Dikran Tahta olmasaydı bugün olduğum yerde olamazdım" dedi.

11.03.2016Dünya
Yıldızlar neden göz kırpar

Yıldızlar neden göz kırpar?

Yıldızlar göz kırpar mı? Optik illüzyon olarak tanımlanan bu olay gerçekten var mı? İşte yıldızlar neden göz kırpar sorusunun cevabı..

17.02.2016Gündem
Yaratıcılık kabiliyeti çok gelişmiş olanların nevrotik oldukları doğru mu

Yaratıcılık kabiliyeti çok gelişmiş olanların nevrotik oldukları doğru mu?

Yaratıcılık kabiliyeti çok gelişmiş insanların duygu ve düşünceleri nasıl oluyor? Bilim insanları bu konuda ne diyor? Yaratıcılık kabiliyeti çok gelişmiş olanların nevrotik olduklarımı doğru mu? İşte sorularınız cevabı..

17.02.2016Gündem
Önümüzde yepyeni bir evren açıldı...

Önümüzde yepyeni bir evren açıldı...

Uzun uzun tarihini anlatmayacağım ama gözümüzle gördüğümüz ışıkla doğal mıknatısların birbirini çekme-itme kuvveti olarak tecrübe ettiğimiz manyetizm ve elektriğin aslında aynı şeyin farklı dışa vurumları olduğunu ilk söyleyen James Clark Maxwell oldu. Yıl 1865.

11.02.2016Dünya
Uzayda bir silahla ateş etsek ne olur

Uzayda bir silahla ateş etsek ne olur?

Kısa cevap: Nasıl ve ne yöne ateş ettiğinize göre değişiyor.

10.02.2016Gündem
İngiliz Büyükelçi Richard Mooreu da isyan ettirdik

İngiliz Büyükelçi Richard Moore'u da isyan ettirdik

İngiliz Büyükelçisi Richard Moore Kayseri'de gerçekleştirdiği ziyaretleri Twitter hesabından paylaştı.

29.01.2016Gündem
Spordaki son çılgınlık: Dab dance

Spordaki son çılgınlık: Dab dance

Juventus’un yıldız futbolcusu Paul Pogba’nın son dönemlerde yaptığı dans figürü taraftarlar arasında kısa sürede fenomene dönüştü.

27.01.2016Futbol
Albert Einstein hangi çalışmasıyla Nobel ödülü almıştır

Albert Einstein hangi çalışmasıyla Nobel ödülü almıştır?

Dün akşam ekrana gelen Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasında izleyenler heyecan dolu sahnelere şahit oldu. 125 bin TL’lik soruya kadar gelen yarışması, karşısına çıkan 125 bin TL’lik “Einstein hangi çalışmasıyla Nobel ödülü almıştır?” sorusuna ne yanıt verdi. Detaylar haberimizde…

20.01.2016Kelebek
ABD Başkanı Obama: Herkesin elindeki silahı almıyoruz

ABD Başkanı Obama: Herkesin elindeki silahı almıyoruz

ABD Başkanı Barack Obama, ülkede silah sahibi olmayı zorlaştıracak yeni idari kanunları açıklamasının ardından, özellikle Ulusal Silah Birliği tarafından silah alımının tamamen durdurulacağı yönünde oluşturulan gündemi "hayali bir kurgu" olarak değerlendirdi. Öte yandan, New York Times gazetesi için bir makale kaleme alan Obama, "Silah reformunu desteklemeyen adayları kendi partimden dahi olsa savunmayacağım ve oy vermeyeceğim" ifadesini kullandı.

8.01.2016Dünya
Geç kalınmış operasyon

Geç kalınmış operasyon

İZMİR’de polis, Dikili ve Ayvalık’ta onlarca mültecinin üzerlerinde incecik can yelekleriyle kıyıya vurduğu saatlerde, bu can yeleklerinin üretildiği atölyeye baskın yaptı.

5.01.2016Ege
Çok satanlarda bir fizik kitabı

Çok satanlarda bir fizik kitabı!

İtalyan yazar ve fizikçi Carlo Rovelli'nin 'Seven Brief Lessons on Physics' adlı kitabı, filmiyle de olay yaratan 'Grinin Elli Tonu' kitabının satışını solladı.

15.12.2015Keyif
Kadın yöneticilerin şirketleri daha başarılı

Kadın yöneticilerin şirketleri daha başarılı

ABD merkezli bir araştırma şirketinin son çalışmasına göre, yönetimlerinde daha fazla kadın olan şirketler, diğerlerine göre yatırımcılarına daha fazla kazandırıyor.

8.12.2015Ekonomi
Öğrencilerinin hayatını değiştiren yıldız öğretmenler

Öğrencilerinin hayatını değiştiren yıldız öğretmenler

Onlar Türkiye’deki on binlerce fedakar öğretmenden sadece birkaçı... Dokundukları öğrencilerinin hayatını değiştiren, eğitimde üstün başarı göstermiş, projeler gerçekleştirmiş, yetenekli öğrencileri topluma kazandırmış, farklılıklar ortaya koyan bu yıldız öğretmenlerin hikayeleri birçok kişiye örnek olacak nitelikte... İşte o sıra dışı hikayeler...

23.11.2015Eğitim
Jane Birkin ve Serge Gainsbourg: Bohem alemin kült aşkı

Jane Birkin ve Serge Gainsbourg: Bohem alemin kült aşkı

Serge Gainsbourg ve Jane Birkin'in 1968'de St. Tropez'de başlayan ikonik aşkları, seks, skandal ve kederle yoğruldu. Bugün hâlâ siyah-beyaz bir karede, özgürce sevişmeyi, çekip gitmeyi, hasretle geri gelmeyi, ağlayarak ayrılmayı ve âşık kalmayı hayal edenleri erotik bir rüyaya davet ediyorlar.

16.11.2015Hayat
Ekrandaki aile meseleleri

Ekrandaki aile meseleleri

Ekranda zevkle izlediğimiz ‘kutsal aileler’ gerçekten kutsal mı?

13.11.2015Keyif
Karadelik yakınından geçen yıldızı parçaladı

Karadelik yakınından geçen yıldızı parçaladı

NASA, PGC 043234 adı verilen galaksinin merkezindeki karadeliğin,kütlesi Güneş'ten birkaç milyon kat daha fazla olan bir yıldızı nasılparçaladığını gözlemledi. Karadeliğin olağanüstü çekim gücüne karşıkoyamayarak parçalanan ve karadelik tarafından yutulan yıldız, uzayaX-ray ışınları saçmaya başladı. Kozmik olayın ardından uzayboşluğun saçılan ışınlar, Chandra X-Ray Gözlemevi, Swift Gamma-ray BurstExplorer ve XMM-Newton teleskopları tarafından tespit edildi. ASAS-SNadı verilen ve Kasım 2014'te yapılan çalışma, son 10 yılda bir yıldızınkaradelik tarafından parçalandığı en yakın mesafeli gözlem olarakaçıklandı. Araştırmada yer alan Michigan Üniversitesi'nden JonMiller, 'karadeliğe yaklaşan bir yıldıza ne olduğuna dair en iyigözlemlerden birini yaptıklarını' söyledi. Yıldız yok olduktan sonrakaradeliğin içine çektiği kalıntılar milyonlarca dereceye ısınıyor vebüyük miktarda X-ray ışını oluşturuyor. Karadeliğin ışığın bilekaçamadığı 'olay ufkuna' düşen materyalin artmasıyla, yayılan ışıkmiktarı azalıyor. Elde edilen yeni bilgiler, karadeliğin çokyüksek kütleli yıldızı sindirmekte çok hızlı davranamadığını ve yıldızmateryalinin bir kısmını dışarı çıkardığını gösterdi. Işık saçan yıldızmateryalinin karadeliğin var olabilecek tek sabit yörüngesi içindekiveya yakınında yer aldığı düşünülüyor. Bilgiler aynı zamandakaradelikten uzaklaşan bir rüzgarın oluştuğunu ancak karadeliğin çekimgücünden kaçamadığını gösterdi. Bunun bir açıklaması olarak, yutulanyıldızdan saçılan gazların karadeliğin etrafında eliptik bir yörüngeizlediği ve bulunabildiği en uzak mesafede en yavaş hızda hareket ettiğiifade edildi. Gökbilimciler, ASASSN-14li olarak adlandırılankozmik olay sayesinde karadeliklerin çevrelerini nasıl etkilediğihakkında yeni modeller çıkarabileceklerini belirtti. 

22.10.2015Haber
TÜBİTAK-RCUK Fonu için çağrı

TÜBİTAK-RCUK Fonu için çağrı

Kâtip Çelebi-Newton Fonu çerçevesinde Türkiye ile İngiltere arasındaki bilim, teknoloji ve inovasyon işbirliklerini güçlendirmeye yönelik faaliyetlerden biri olan “TÜBİTAK - Research Councils UK“ için ilk çağrı yapıldı.

13.10.2015Eğitim
Bunu hiç düşünmemiştim dedirtecek en enteresan 10 soru ve cevabı

'Bunu hiç düşünmemiştim dedirtecek' en enteresan 10 soru ve cevabı

İlginç, tuhaf, garip, enteresan... Az sonra okuyacaklarınızı belki de ilk defa duyacaksınız! İnsanlar doğası gereği oldukça meraklıdırlar, işine yarayacaklarının yanında yaramayacak olan pek çok şeyi de merak eder. İşte, BBC Magazine'nin derlediği tüm zamanların en iyi sorular ve yanıtları...

7.10.2015Kelebek
Kariyerlerinin başında tacize uğradılar

Kariyerlerinin başında tacize uğradılar

Artık hepsi Hollywood'un en gözde, zengin ve aranılan yıldızlarından. Ancak bu zamana gelmeleri hiç kolay olmamış. Kariyerlerinin ilk dönemlerinde kapısını çaldıkları yönetmen ve yapımcılar onlardan akıl almaz isteklerde bulunup çeşitli şekillerde taciz etmiş.

2.10.2015Magazin
Romario: Messi otistik

Romario: 'Messi otistik'

Barcelonalı Lionel Messi'nin, Albert Einstein ile aynı hastalığa sahip olduğu öne sürüldü.

25.09.2015Futbol
Bilinmeyen Bodrum Hikayesi

Bilinmeyen Bodrum Hikayesi

Çok kişi için tarihi Cevat Şakir’in (Halikarnas Balıkçısı) sürgün olarak gelmesi ile başlar. Çok kişi için ise sadece denizi güzel bir tatilin adresi. Hâlbuki milattan önce 3 binlere uzanan bir tarihi, Halikarnas Balıkçısı’ndan önce ve sonra, Bodrum’u Bodrum yapan şahsiyetleri var

4.09.2015Seyahat
Hollywoodun en kötü öpüşen oyuncuları

Hollywood'un en kötü öpüşen oyuncuları

Siz filmlerdeki romantik sahnelerden hoşlanıyor olabilirsiniz. Ama bazen o sahnelerde kamera karşısına geçen oyuncular için o anlar cehenneme dönüşebiliyor. Hollywood'un kamera karşısında en kötü öpüşen" ünlüleri.

29.08.2015Magazin
Sinemaya en iyi aktarılan 10 yaşanmış hikaye

Sinemaya en iyi aktarılan 10 yaşanmış hikaye

Gerçek olaylara dayanan hikayeler sinemanın vazgeçilmezleri arasında. Yaşanmış öykülerden ilham alarak beyazperdeyle buluşan bu filmlerin bazıları hafızalardan silinmeyecek bir yer edindi.

26.08.2015Keyif
Cinsel Arzunun Bittiği Nokta: Aseksüalizm

Cinsel Arzunun Bittiği Nokta: Aseksüalizm!

İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı 'Cinsel Yaşam Sorunları ve Tedavileri Programı'ndan sorumlu öğretim üyesi Prof. Dr. Doğan Şahin,aseksüelliğin altında yatan nedenleri anlatıyor...

28.07.2015Cinsellik
Kuzey Kutbunda kaybolan Rus pilot sağ bulundu

Kuzey Kutbu'nda kaybolan Rus pilot sağ bulundu

Robinson R 22 tipi tek kişilik helikopteriyle Kanada'nın Iqualit kentinden Cuma günü havalandıktan sonra kaybolan Rus pilot Sergey Ananov kurtarıldı.

28.07.2015Dünya
Ölüm yeleği ile umuda yolculuk

Ölüm yeleği ile umuda yolculuk

İZMİR’de "merdiven altında" üretilen ve ölüm yeleği olarak tanımlanan kalitesiz can yelekleri, Ege Denizi’nde umut yolculuğuna çıkanların sonu oluyor.

2.07.2015Ege
Ölüm yeleği ile umuda yolculuk

Ölüm yeleği ile umuda yolculuk

İZMİR’de ’merdiven altında’ üretilen ve ölüm yeleği olarak tanımlanan kalitesiz can yelekleri, Ege Denizi’nde umut yolculuğuna çıkanların sonu oluyor.

2.07.2015Gündem
Hastalığı anlayan akıllı prezervatif

Hastalığı anlayan akıllı prezervatif

İngiltere’nin Ilford kentindeki Isaac Newton Akademisi’nden öğrenciler cinsel yolla bulaşan hastalıklarla temas ettiğinde renk değiştiren bir prezervatif üretti.

24.06.2015Avrupa
Bodrumda Tunç dönemi kalıntıları...

Bodrum'da Tunç dönemi kalıntıları...

MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'ndeki Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Emel Özkan, sondaj ve kurtarma kazıları sonucunda Bodrum yarımadasının tarihsel gelişimi ile ilgili oldukça şaşırtıcı sonuçlara ulaştıklarını söyledi. Özkan, Gümüşlük Mahallesi'nde yapılan kazılarda Tunç dönemine ait, Ortakent'te yapılan kurtarma kazılarında ise Miken dönemine ait mezarlar ve ölü eşyalarına rastladıklarını açıkladı.

23.05.2015Ege
Konu yine ‘Future tense’*

Konu yine ‘Future tense’*

Geçen hafta ‘Mad Max: Fury Road’, bu hafta ‘Yarının Dünyası’... Sinema salonlarında ‘gelecek öyküleri’ devam ediyor. Haftanın bilimkurgusunda George Clooney, genç oyuncular Britt Robertson ve Raffey Cassidy’yle bugünden yarınlarımızı kurtarmaya çabalıyor.

22.05.2015Keyif
11 yeni film vizyonda

11 yeni film vizyonda

Türkiye sinemalarında bu hafta 5'i yerli 11 film vizyona girecek.

21.05.2015Keyif
Bu Hafta Vizyona Giren Filmler

Bu Hafta Vizyona Giren Filmler

Bu hafta vizyona giren filmleri kaçırmayın...

20.05.2015İyi Yaşam
Tartışılan program devlet televizyonundan...

Tartışılan program devlet televizyonundan...

Norveç devlet televizyonunda yayınlanan ve 8-12 yaş arasındaki çocuklara cinsellik eğitimi vermeyi amaçlayan Newton adlı program, içeriğin hedef kitlesinin yaş ortalamasının çok üstünde olması nedeniyle tepki çekti.

15.05.2015Avrupa
Matematiğin büyüleyici sonuçları

Matematiğin büyüleyici sonuçları

Matematik, keşfedildiğinden beri insanlığı şaşırtan bir semboller bütünü. İşte Matematikte bilinmeyen 9 şaşırtıcı sonuç.

3.05.2015Keyif

Yazar Sonuçları

Beynimizin konuştuğu dil

ÇOK uzun zamandır kafamı kurcalayan, fırsat buldukça uzmanlarına sorduğum, hakkında çıkan yazıları okumaya çalıştığım bir soru bu:

5.02.2016

Takdir ve Teşekkür belgesi vermek saçma mı?

Instagram hesabımda “Takdir ve teşekkür belgeleri, eğitim sistemimizin büyük bir sorunudur.” diye yazınca, bir okur “Çok saçma fikir.

27.01.2016

Saçmalama özgürlüğü olmayan üniversitede bilim olur mu?

ŞU hoş tesadüfe bakın, Türkiye nihayet bilimsel ve teknolojik gelişmeyi teşvik etmek için (eksikleri olsa da) bütüncül bir teşvik yasasını çıkarmak üzere harekete geçiyor, bu yasayı bizzat Başbakan’ın katıldığı bir toplantıyla kamuoyuna duyuruyor; bu duyurunun üzerinden 24 saat geçmeden üniversitelerde görevli onlarca akademisyenin evini sabahın kör vaktinde polis basıyor, onları gözaltına alıyor.

15.01.2016

Öğreten babaya veda!

LATİF Mutlu hayata veda ettiğinde 92 yaşındaydı.

13.01.2016

‘Kütle çekim dalgaları bulundu’ dedikodusu bu sefer doğru mu?

FİTİLİ 25 Eylül 2015’te, yani dört ay önce, ‘Hiç Yoktan Bir Evren’ adlı kitabıyla Türkiye’de de epey tanınan Amerikalı astrofizikçi Lawrence Krauss ateşledi.

12.01.2016

Geçmişten daha çok geleceği düşünmek

UĞUR Yüce’den her ay bir mesaj posta kutuma düşer.

26.12.2015

Prof. Sancar’dan sonra Nobel ödülü sayımız artar mı?

Bir ülke, olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yaparsa, bir sonraki olimpiyat oyunlarında o ülkenin olimpiyat başarısı artıyor.

21.10.2015

Yarın asla bitmez

“Görevimiz Tehlike 4 - Hayalet Protokol” ile kurmacaya başarılı bir geçiş yapan Brad Bird, yeteneğini bu kez de bilimkurgu türündeki “Yarının Dünyası” filminde gösteriyor.

21.05.2015