EKSTRA
MENÜ

Neil Armstrong

Neil Armstrong haberleri sayfasında güncel ve son dakika Neil Armstrong hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 346 Neil Armstrong haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Neil Armstrong Haberleri

Uzay teknolojileri bağlamında bilim ve teknoloji farkındalığı

Uzay teknolojileri bağlamında bilim ve teknoloji farkındalığı

Öncelikle “uzay teknolojileri” kavramına açıklık getirmek gerekir. Bu bağlamda ilk olarak “uzay çalışmaları” kavramını açıklamak gerekir. “Uzay”, evrenin, dünyamızın dışında kalan kısmıdır. Dünya ise üzerinde yaşadığımız gezegen olup, atmosferi ile bir bütündür. Ne yazık ki atmosferin nerede bittiği konusunda kesin bir bilgimiz yoktur. Genel bir kabul olarak yeryüzünden 110 km yükseklik uzayın sınırı kabul edilir. Bu yükseklikte atmosferin yoğunluğu, yeryüzündeki değerinin yaklaşık olarak milyonda biri kadardır. Buna göre Yeryüzünden 110 km’den daha fazla yükseldiğimizde uzaya çıkmış sayılıyoruz ve bu bölgede yapılan çalışmalar “uzay çalışmaları” sayılır.

25.10.2021Eğitim
20 Temmuz hangi burç ve burcu ne 20 Temmuz tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

20 Temmuz hangi burç ve burcu ne? 20 Temmuz tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Astroloji çoğu kişinin ilgisini geçmişten günümüze dek çekmektedir. Herkes kendi burcu ile ilgili merak ettiği şeyleri öğrenmek ister. Bu nedenle de doğum tarihini bilmek çok önemlidir. 20 Temmuz tarihinde dünyaya gelen kişiler yengeç burcuna sahip olurlar. Yengeç burcunun da kendine has bazı farklı özellikleri bulunur. 20 Temmuz hangi burç ve burcu ne? İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.09.2021Burçlar
5 Ağustos hangi burç ve burcu ne 5 Ağustos tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

5 Ağustos hangi burç ve burcu ne? 5 Ağustos tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Geçmişten günümüze kadar her geçen gün astrolojiye olan ilgi daha da artıyor. Burçlar genellikle hayatın pek çok alanına ilişkin önemli ayrıntılar verir. Güneşin ve gezegenlerin konumuna göre 12 farklı burç belirlenmiştir. 5 Ağustos hangi burç ve burcu ne? İşte, tüm detaylar.

14.09.2021Burçlar
İlklerin fuarı ziyaretçilerini bekliyor

İlklerin fuarı ziyaretçilerini bekliyor

İzmir Enternasyonal Fuarı, 3 Eylül’de 90’ıncı kez kapılarını açmaya hazırlanırken; ‘90 Yıldır Birlikte Kutluyoruz’ ve ‘Geleceği İzmir’de Birlikte Kuruyoruz’ temalarıyla konuklarını ağırlayacak. 12 Eylül Pazar gününe kadar sürecek fuarla ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Uluslararası ticaretin en önemli buluşmalarının adresi olan fuar şimdiye kadar çok sayıda ilke imza attı” dedi.

31.08.2021Ekonomi
Aya ilk ayak basan kişi kimdir İşte Aya ilk çıkan astronot hakkında bilgiler

Ay'a ilk ayak basan kişi kimdir? İşte Ay'a ilk çıkan astronot hakkında bilgiler

Ay'a ilk ayak basan astranot zaman zaman gündeme gelen konular biri. Ay'a ilk insanlı uçuş 20 Temmuz 1969’da yapıldı. Apollo 11, Ay'a inerek önemli bir görevi yerine getirdi. Neil Louis Armstrong da Ay’a ayak basan ilk insan olarak tarihe geçti. İşte Ay'a ilk ayak basan Neil Louis Armstrong hakkında bazı bilgiler...

7.08.2021Gündem
Uzay giysileri ile ilgili şoke eden gerçekler Kurşunu durduruyor ama...

Uzay giysileri ile ilgili şoke eden gerçekler! Kurşunu durduruyor ama...

İnsanlık tarihinin belki de en önemli giysilerinden elde sadece dört adet kaldı. Bu nedenle NASA harıl harıl yeni uzay giysisi geliştirmeye çalışıyor. Bu girişimlerin faturası da oldukça büyük. Peki böyle bir zamanda bu kadar büyük bir masrafa gerçekten ihtiyaç var mı? Tüm detaylar haberimizde...

24.06.2021Dünya
NASA fotoğrafları açık artırmada

NASA fotoğrafları açık artırmada

NASA’nın orijinal fotoğrafları Münih’te açık artırmayla satışa çıkıyor. Aralarında Ed White, Neil Armstrong ve James McDivitt gibi ABD’li astronotların uzaydaki ilk adımlarını gösteren toplam 377 fotoğrafın bulunduğu özel albümün Münih’teki Ketterer Müzayede Evi’nde meraklısını beklediği duyuruldu.

20.06.2021Avrupa
Michael Collins kimdir, kaç yaşındaydı, neden öldü ABDli astronot Michael Collinsin hayatı hakkında bilgiler

Michael Collins kimdir, kaç yaşındaydı, neden öldü? ABD'li astronot Michael Collins'in hayatı hakkında bilgiler

ABD'li astronot Michael Collins hayatını kaybetti. Apollo 11'in komuta modülünde pilot olarak görev yapan ve bazılarınca "tarihteki en yalnız adam" olarak nitelendirilen Michael Collins, 90 yaşında yaşamını yitirdi. Michael Collins'in kanser tedavisi gördüğü öğrenildi. Neil Armstrong ve Buzz Aldrin'in aksine, asla ayda yürümeyen Collins geride kaldı ve yukarıda daire çizerken komuta modülüne pilotluk yaptı. Peki, Michael Collins, kimdir? İşte, ABD'li astronot Michael Collins'in hayatı ile ilgili ayrıntılar.

28.04.2021Dünya
Son dakika: Tarihteki en yalnız adam Michael Collins hayatını kaybetti

Son dakika: Tarihteki en yalnız adam Michael Collins hayatını kaybetti

Son dakika haberi... Neil Armstrong'un Ay'a ayak bastığı Apollo 11 misyonunun üç isminden biri olan ABD'li astronot Michael Collins'in 90 yaşında hayatını kaybettiği açıklandı.Kanser tedavisi gören Collins, 1969 yılında Ay zeminine ayak basmamış ve yörüngede dönen uzay aracında arkadaşlarını beklemişti.

28.04.2021Dünya
Elon Musk: Marsa gidenler muhtemelen ölecek

Elon Musk: Mars'a gidenler muhtemelen ölecek

Özel Uzay şirketi SpaceX'in sahibi Elon Musk Mars kolonisi ile ilgili oldukça ilginç açıklamalara imza attı. Musk, 'Mars'a gidecek insanlar muhtemelen ölecek' dedi.

25.04.2021Teknoloji
Bezos ve Musk yine karşı karşıya geldi, son gülen iyi güldü

Bezos ve Musk yine karşı karşıya geldi, son gülen iyi güldü

Dünyanın en zengin iki insanı Jeff Bezos ile Elon Musk arasında 15 yıldır devam eden gerginlik, geçtiğimiz hafta yeni bir dönemece girdi. İki devin uzay girişimleri bu kez NASA'nın bir projesi için karşı karşıya geldi.

21.04.2021Dünya
NASA, SLS roketini başarıyla test etti

NASA, SLS roketini başarıyla test etti

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay'a ilk kadın astronotu taşıyacak roketin motorunu test etti. NASA, testin başarı ile sonuçlandığını duyurdu.

19.03.2021Haber
NASAdan tarihi adım: Testleri geçti

NASA'dan tarihi adım: Testleri geçti

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay'a ilk kadın astronotu taşıyacak roketin motorunu test etti. NASA, testin başarı ile sonuçlandığını duyurdu.

19.03.2021Teknoloji
Aya yolculuk: İnsanlık ve Türkiye için ne anlama geliyor

Ay'a yolculuk: İnsanlık ve Türkiye için ne anlama geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzay çalışmalarını başlatacaklarını ve Türkiye'nin kendi milli ve özgün hibrit roketiyle Ay'a iniş gerçekleştireceğini söyledi. Peki aya gitmek insanlık için ne anlama geliyor? Türkiye gerekli altyapıya sahip mi? İşte Türkiye'nin uzay macerasında merak edilenler...

13.02.2021Gündem
Aya ilk çıkan insan kimdir Aya ilk ayak basan astronot hakkında merak edilenler

Ay'a ilk çıkan insan kimdir? Ay'a ilk ayak basan astronot hakkında merak edilenler

Aya ilk ayak basan astronot, gündemde yer alan konuların başında geliyor. Uzay Çağı'nda yaşanan gelişmeler ile tarihe adını yazdıran bu kişi günümüzde halen adından söz ettiriyor. 20 Temmuz 1969 tarihinde Apollo 11 ile yaptığı Ay yolculuğunda Ay'a ilk ayak basan insan olan Neil Alden Armstrong, Gemini 8 uçuşuyla ilk kez uzaya gitti. ABD uzay programına astronot olarak katılmak için başvurup, denemelerden başarıyla geçen Armstrong'un Ay üzerinde yaptığı yürüyüşte ilk söylediği söz tarihe geçti. İşte, Ay'a ilk çıkan insan ile ilgili ayrıntılı bilgiler.

9.02.2021Gündem
CEO’luktan dünyayı kurtarmaya: Jeff Bezos şimdi ne yapacak

CEO’luktan dünyayı kurtarmaya: Jeff Bezos şimdi ne yapacak?

Jeff Bezos, Amazon çalışanlarına önceki gece gönderdiği bir e-postayla yakın zamanda dev şirketin CEO koltuğunu Andy Jassy’e bırakacağını, kendisinin ise Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine devam edeceğini ve “enerjisini ve dikkatini yeni ürünlere ve erken girişimlere odaklayacağını” duyurdu ve herkesin aklına aynı soruyu getirdi: Sırada ne var? Yorumculara göre, Bezos’un gelecek planlarının arkasında saçını kazıtmasıyla aynı sebep yatıyor. Bir başka deyişle Bezos, bundan sonra insanlığın geleceğini kurtarmaya odaklanacak.

4.02.2021Dünya
TEKNOFEST 2021in tanıtım toplantısı gerçekleştirildi

TEKNOFEST 2021'in tanıtım toplantısı gerçekleştirildi

TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 2021'in (TEKNOFEST 2021) tanıtım toplantısı Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirildi.

3.02.2021Teknoloji
Selçuk Bayraktar: Projeleri sabırsızlıkla bekliyoruz

Selçuk Bayraktar: Projeleri sabırsızlıkla bekliyoruz

TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, "Yarışmalar daha da kapsamını genişleterek, geçen yıl 23 yarışma vardı bu yıl 35 yarışma olacak şekilde Teknofest tam hızıyla devam ediyor olacak. Yarışmalarımızın biraz daha tematik olarak sağlık teknolojilerine, biyoteknoloji gibi alanlara yöneldiğini görüyoruz" dedi.

3.02.2021Ekonomi
Aradan yıllar geçti, bu görüntünün esrarı çözülemiyor

Aradan yıllar geçti, bu görüntünün esrarı çözülemiyor

İnsanlığın Ay'a ayak basıp basmadığı 50 yılı aşkın bir süredir tartışılıyor. Apollo 11 misyonu uzun yıllar boyunca komplo teorilerinin odak noktasıydı. Peki, gerçekten Ay'a ayak basıldı mı? Konuyla ilgili yapılan açıklamalar oldukça dikkat çekici...

21.12.2020Teknoloji
İşte Aya inşa edilecek evler: İlk kez görüntülendi

İşte Ay'a inşa edilecek evler: İlk kez görüntülendi

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Ayda yaşayacak ilk astronotların evlerinin nasıl görüneceğini ortaya koyan fotoğraflar paylaştı.

14.12.2020Teknoloji
Bu görüntülerin hepsi yalan mı Yıllardır çözülemeyen sır

Bu görüntülerin hepsi yalan mı? Yıllardır çözülemeyen sır

İnsanlığın Ay'a ayak basıp basmadığı 50 yılı aşkın bir süredir tartışılıyor. Apollo 11 misyonu uzun yıllar boyunca komplo teorilerinin odak noktasıydı. Peki, gerçekten Ay'a ayak basıldı mı? Konuyla ilgili yapılan açıklamalar oldukça dikkat çekici...

25.09.2020Teknoloji
5. Sınıf Fen Bilimleri Ayın Yapısı Ve Özellikleri konu anlatımı

5. Sınıf Fen Bilimleri Ay'ın Yapısı Ve Özellikleri konu anlatımı

Dünyamızdan çıplak gözle baktığımız zaman Ay’ı rahatlıkla görebiliriz. Çünkü Ay, Dünya'ya çok yakındır ve özellikle geceleri parlak bir görünüme sahiptir. Şimdi Ay’ın özellikleri ve yapısı hakkında bilgi alalım. İşte 5. sınıf fen bilimleri Ay'ın yapısı ve özellikleri konu anlatımı.

13.09.20205. SINIF
Tek taş bile yerinden oynatılmasın çağrısı

"Tek taş bile yerinden oynatılmasın' çağrısı

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Yardımcısı Kaya, Ağrı Dağı eteklerinde Nuh’un Gemisi'ne ait kalıntıların olduğuna inanılan alanın korunması gerektiğini belirtti.

21.08.2020Keyif
ABD ile Çin arasındaki rekabet uzaya sıçradı

ABD ile Çin arasındaki rekabet uzaya sıçradı

Soğuk Savaş döneminde stratejik bir alan olan uzayda, ABD ile Sovyetler Birliği arasında keşif-gözlem ve istihbarat uyduları fırlatma, kıtalararası füze sistemleri geliştirme, insanlı uzay seyahati, dünyanın uydusu Ay’a ayak basma, yeni gezegen keşifleri ve dış uzay alanında bir uzay istasyonu inşa etme konularında büyük bir rekabet yaşanmıştı. Yarışa dayalı rekabetin temeli, bilim ve teknolojide küresel lider olarak insanlığa yön veren ülke olma hedefiydi. Bu aynı zamanda iki ülke arasındaki nükleer silahlanma yarışının da bir parçasıydı. Bu nedenle uzay yarışı bir silah yarışı olarak da görülebilir. Uzay yarışı Sovyetler Birliği’nin 1957’de insanlığın ilk yapay uydusu Sputnik 1’i fırlatmasıyla başladı. Söz konusu yarışta ABD 1969’da Ay’a ilk ayak basan Amerikalı astronot Neil Armstrong ile öne geçse de, Sovyetler Birliği’nin ekonomik olarak çöküşe geçmesi ve Soğuk Savaşı kaybetmesiyle uzay programları ertelendi ve bu yarış da sona erdi. Her iki ülke de ulaştıkları uzay kabiliyetleri bakımından uluslararası ilişkiler literatüründe o dönemden beri birer “uzay gücü” olarak nitelendiriliyorlar.

5.08.2020Teknoloji
Ay’a ayak basma hedefi, bilimsel değil siyasi güdülerle şekillendi

Ay’a ayak basma hedefi, bilimsel değil siyasi güdülerle şekillendi

İnsanoğlunun Ay’a ilk ayak bastığı günün üzerinden 51 yıl geçti. Astronot Neil Armstrong'un "bir insan için küçük fakat insanlık için büyük" diye tasvir ettiği adıma giden yolun taşları, ABD ile Sovyetler Birliği (SSCB) arasında güç mücadelesinin gölgesinde döşendi.

20.07.2020Teknoloji
Aya yeniden gitmenin maliyeti 187 milyon dolar

Ay'a yeniden gitmenin maliyeti 187 milyon dolar

Yıllar önce Ay'a ayak basan Neil Armstrong'un ardından Ay'a yeniden yolculuk planları yapılıyor. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), özel bir uzay şirketiyle çalışarak Ay yolculuğunu gerçekleştirecek. Ancak bu yolculuğun maliyeti 187 milyon doları bulacak.

10.06.2020Evdehayat
Uzay yolculukları insanlığı yeni ufuklara taşıyor

Uzay yolculukları insanlığı yeni ufuklara taşıyor

İnsanlığın asırlardır düşlerinden biri olan uzay yolculukları, geçen yüzyılın ikinci yarısında gerçeğe dönüştü.

13.04.2020Teknoloji
Bu görüntüler yalan mı 50 yıl sonra ortaya çıkan sır

Bu görüntüler yalan mı? 50 yıl sonra ortaya çıkan sır

İnsanlığın Ay'a ayak basıp basmadığı 50 yılı aşkın bir süredir tartışılıyor. Apollo 11 misyonu uzun yıllar boyunca komplo teorilerinin odak noktasıydı. Peki, gerçekten Ay'a ayak basıldı mı? Konuyla ilgili yapılan açıklamalar oldukça dikkat çekici...

6.02.2020Teknoloji
İnsanlık Aya gerçekten ayak bastı mı Yoksa hepsi yalan mı

İnsanlık Ay'a gerçekten ayak bastı mı? Yoksa hepsi yalan mı?

ABD ve Rusya arasında süregelen uzay savaşlarında ABD son sözü söylemiş ve Ay'a ayak basan ilk insan ve ekip de yine ABD'den çıkmıştı. Ancak aradan yıllar geçmesine karşın Ay'a insanlığın ayak basıp basmadığı halen pek çok kişi için büyük bir soru işareti. Peki hâlâ, insanların aslında Ay'a hiç ayak basmadığında ısrar edenler gerçekten haklı mı?

16.12.2019Teknoloji
Ayın gizemli yüzü Kundurada

Ay'ın gizemli yüzü Kundura'da

Amerikalı astronot Neil Armstrong’un Ay’a ilk adımı atmasının 50’nci yıldönümünde Kundura Sinema 'Ay’a Yolculuk' temalı bir film seçkisi ile sinemaseverlerle buluşuyor.

21.10.2019Kitap Sanat
Cem Yılmaz: Ben bu işe Nasreddin Hoca’yla başladım buralara sonra düştüm

Cem Yılmaz: Ben bu işe Nasreddin Hoca’yla başladım buralara sonra düştüm

O kadar bomba espri güme gitti ki bu söyleşide, sansürsüz koysam krize girerdiniz.

20.10.2019Hürriyet Pazar
Efsane astronotun ailesine 6 milyon dolar tazminat

Efsane astronotun ailesine 6 milyon dolar tazminat

Dünya’nın uydusu Ay’da yürüyen ilk insan ABD’li Neil Armstrong’un, 2012’de 82 yaşında hayatını kaybettiği hastanenin gizli bir anlaşma ile efsanevi astronotun ailesine yaklaşık 6 milyon dolar (34 milyon 146 bin TL) tazminat ödediği ortaya çıktı.

26.07.2019Dünya
NASA, Aya inişin 50. yıldönümüne özel saat geliştirdi

NASA, Ay'a inişin 50. yıldönümüne özel saat geliştirdi

Ay'a inişin 50. yıldönümünü kutlayan NASA, bu yıldönümüne özel Xeric ile işbirliğine gitti ve ortaya çok özel bir saat çıkardı. Trappist-1 NASA Edition ismini alan saate gelin yakından bakalım.

25.07.2019Teknoloji
O detay ilk kez ortaya çıktı... Gizli anlaşma

O detay ilk kez ortaya çıktı... Gizli anlaşma!

Ay'a ayak basan ilk insan olan Amerikalı astronot Neil Armstrong’un öldüğü hastanenin, yanlış tedavi uygulandığını iddia eden astronotun ailesine 6 milyon dolar tazminat ödediği belirtildi.

24.07.2019Dünya
Aya tarihi yolculuğun 50. yıl dönümünden sonra öldü

Ay'a tarihi yolculuğun 50. yıl dönümünden sonra öldü

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) ilk uçuş direktörü Chris Kraft, Ay'a yapılan tarihi yolculuğun 50. yıldönümünden birkaç gün sonra öldü.

24.07.2019Teknoloji
Aya ayak basan ilk insan nasıl bir miras bıraktı

Ay'a ayak basan ilk insan nasıl bir miras bıraktı?

Bundan tam 50 yıl önce, 20 Temmuz 1969'da Ay'a ayak basan ilk insan olan Neil Armstrong, insanlık tarihinin en ünlü isimlerinden biri.

23.07.2019Teknoloji
Neil Armstrong: Aydan bakınca Dünya çok güzel görünüyor

Neil Armstrong: Ay'dan bakınca Dünya çok güzel görünüyor

Apollo 11 programıyla Ay'a yapılan ilk insanlı yolculuğun 50. yıl dönümü, ABD'de törenlerle kutlanıyor. Ay'a ayak basan ilk astronot olan Neil Armstrong, 1970 yılında BBC'den Patrick Moore'a deneyiminlerini anlatıyor. Mesafe algısı bakımından zorlandığını anlatan Armstrong, "Mesela kameramız kokpitten 15 metre uzakta görünüyordu ama oraya 30 metrelik bir kablo çektiğimizi biliyorduk" diyor.

22.07.2019Teknoloji
Kaçırdığınız diziler Emmy adaylığını kaçırmadı

Kaçırdığınız diziler Emmy adaylığını kaçırmadı

Geçen salı günü 71’inci Emmy adaylıkları açıklandı. En çok adaylık 32 dalla ‘Game of Thrones’da. ‘The Marvelous Mrs. Meisel’ 20, ‘Chernobyl’ ise 19 adaylıkla onu takipte. Ödüller, 15 Eylül gecesi sabaha karşı sahiplerini bulacak, bu da demektir ki kaçırdıklarınızı izlemek için bol bol vaktiniz var. İşte üç ana kategorideki dizi adaylıkları ve onları izleyebileceğiniz platformlar... İZLEMEDEN GEÇMEYİN Elçin Yahşi öneriyor

Apollo 11in görevi 50. yılında Doodle oldu  Apollo 11in görevi nedir

Apollo 11'in görevi 50. yılında Doodle oldu! Apollo 11'in görevi nedir?

Google, Apollo 11’in görevi olan insanın Ay’a ilk kez gidişinin 50. Yılını Doodle tasarımı ile hatırlattı. Doodle tasarımında yer verilen videoda astronot Micheal Collins’in kendi sesiyle Apollo 11'in tarihi anlatılıyor. İşte, Apollo 11'in göreviyle ilgili bilgileri merak edenler için detaylar…

19.07.2019Gündem
Google Aya ilk inişi Doodle yaptı - Apollo 11 nedir

Google Ay'a ilk inişi Doodle yaptı - Apollo 11 nedir?

Arama motoru Google, 19 Temmuz tarihinde kullanıcılarını şaşırtarak yeni bir doodle tasarımı hazırladı. Google'ın ana sayfası üzerinde, Apollo 11 ilk uzay aracı ile Ay'a inişin 50. yılını anımsamak için astronot ve Dünya görseli yer aldı. Peki, Apollo 11 nedir? İşte, konu hakkında bilgiler.

18.07.2019Gündem
Aya seyahat sahte diyen komplo teorileri nasıl çürütülüyor

"Ay'a seyahat sahte" diyen komplo teorileri nasıl çürütülüyor?

Temmuz 1969'da, Ay'a ilk iniş yayını dünya çapında milyonlarca kişi tarafından izlenmişti. Ancak hâlâ, insanların aslında Ay'a hiç ayak basmadığında ısrar edenler var.

12.07.2019Teknoloji
Apollo 11 bundan 50 yıl önce Ayda ne arıyordu

Apollo 11 bundan 50 yıl önce Ay'da ne arıyordu?

ABD, ilk kez bir astronotu Ay'a göndereli ve Ay'da ilk ayak izi bırakılalı neredeyse 50 yıl oldu. Apolo 11'in yerine getirdiği görev, hem ABD hem dünya tarihi için bir dönüm noktası oldu. Peki gerçekte ne olmuştu?

10.07.2019Teknoloji
NASA, Aya kadın astronot çıkaracak

NASA, Ay'a kadın astronot çıkaracak

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, 2024 yılına kadar Ay yüzeyine bir kadın astronot çıkaracağını açıkladı.

15.05.2019Teknoloji
NASA, Aya kadın astronot çıkaracak

NASA, Ay'a kadın astronot çıkaracak

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, 2024 yılına kadar Ay yüzeyine bir kadın astronot çıkaracağını açıkladı.

14.05.2019Dünya

Yazar Sonuçları

Uzay da turistik yer oldu!

Uzay turizmi henüz uzayın kıyılarından, yani yörünge altı bölgeden faaliyete başlamış olsa da geleceği büyük potansiyele sahip... Uzayın sonsuzluğunda 3 dakika havada durmak için yüzbinlerce dolar harcamaya hazır yüzlerce insan var.

25.07.2021

Mars'ı kadınlar fethedecek!

Bilim ve teknoloji sahnesinde yüzyıllardır erkekler saltanat sürüyor. İlahi adalet... Öyle bir zamana geldik ki en ileri teknolojilerin kullanıldığı, bilimin sınırlarının aşıldığı uzay çağında ilerleyebilmek için artık kadınların üstünlüğüne ihtiyacımız var. Üstelik son derece rasyonel sebeplerle!

1.11.2020

Meclis Başkanlığı düğümü nasıl çözüldü?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Haziran Pazartesi günkü MYK toplantısında Meclis Başkanlığı seçimi için “İki arkadaşımız talip, temayül yapalım” diyor.

22.06.2020

Milyarderlerin uzay yarışı

SpaceX’in uzaya astronot taşıyan ilk özel şirket olması az bir başarı değil! Ancak uzayı kolonileştirmek için milyarderlerin birbiriyle yarışması akıllara birçok soru getiriyor: Elon Musk ve Jeff Bezos’un bu işten çıkarı ne? Neden Dünya’yı daha iyi bir yere dönüştürmek için para harcamıyorlar?

7.06.2020

Pera Palas’ta Geceyarısı

C. S. Lewis “İyi yemek ve iyi kitap kadar birbirine yakışan az zevk vardır” der.

26.02.2020

ülkeler arası rekabet

20 Temmuz Ay’a ilk insan ayak basışının 50. yıldönümü idi. İlk mürettebatlı uzay aracı Ay’a 20 Temmuz 1969 yılında indi ve aya ayak basan ilk insan Neil Armstrong oldu.

25.07.2019