EKSTRA
MENÜ

Nazmi Durbakayım

Nazmi Durbakayım haberleri sayfasında güncel ve son dakika Nazmi Durbakayım hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 333 Nazmi Durbakayım haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Nazmi Durbakayım Haberleri

1 milyon dolara vatandaşlık

1 milyon dolara vatandaşlık

Türkiye’ye 2 milyon dolar yatırım yapan veya 1 milyon dolarlık ev alana, başka bir şart aranmaksızın vatandaşlık verilmesinin yolu açıldı. Dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren bu adımın tamamlayıcısı olarak önümüzdeki günlerde de nitelikli işgücü için turkuaz kart düzenlemesi yürürlüğe girecek.

12.01.2017Ekonomi
Fikirtepe’nin  tamamına talibiz

Fikirtepe’nin tamamına talibiz

Kentsel dönüşümün simge alanlarından Fikirtepe’de sorunlu alanlarda dönüşümü hızlandırmak için özel sektör de devreye giriyor. Teknik Yapı Başkanı Nazmi Durbakayım, “Bölgede 15 sorunlu ada var. Bakanlık 3 proje için çalışmalara başladı. Bölge halkı isterse bölgedeki tüm işleri yapmaya talibiz” dedi.

7.01.2017Ekonomi
Tarihi rekor için geri sayım

Tarihi rekor için geri sayım

Geçen yıl ülke genelinde 1 milyon 289 bin 320 ev satılmış ve tarihi rekor kırılmıştı. Bu yılın 11 ayında ise satılan konut sayısı 1 milyon 198 bin 740 oldu. Siyasi ve ekonomik zorluklara rağmen düzenlenen kampanyaların da etkisiyle konuta talebin devam ettiğini söyleyen gayrimenkul sektörü temsilcileri bu yıl rekor bekliyor. Aralıkta 90 bin 580’den fazla ev satılırsa yeni bir rekora imza atılacak.

23.12.2016Ekonomi
Finansman sorunu olan indirimle ev satıyor

Finansman sorunu olan indirimle ev satıyor

Hürriyet’in kentsel dönüşüm bölgeleri ve lüks konutta ‘Fiyatlar düşüyor’ haberi sektörde tartışma yarattı. Dernek başkanlarının yaptığı ‘Arz-talep dengesi bozuldu, fiyatlar düşüyor’ açıklamasına İNDER’den yanıt geldi. İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, “Küçük ölçekli firma mecbur kalıp elindeki stokun bir kısmını ucuza satıyor. Ama sektör genelinde bir gerileme yok” dedi.

16.12.2016Ekonomi
Kentsel dönüşümde bürokrasi yoruyor

Kentsel dönüşümde bürokrasi yoruyor

İSTANBUL İnşaatçılar Derneği (İNDER) organizasyonuyla düzenlenen ‘Kentsel Dönüşüm Çözümleri Konferansı’nda gayrimenkul sektörünün oyuncuları bir araya geldi.

7.12.2016Ekonomi
Evde 1 milyon aşıldı

Evde 1 milyon aşıldı

Kredi faizlerindeki düşüş ve gayrimenkul şirketlerinin kampanya atağı işe yaradı. Yılın ilk 10 ayında 1 milyon 66 bin konut satıldı. Geçen yıl 1 milyon 289 bin ev satıldığını hatırlatan sektör temsilcileri yaşanan tüm siyasi ve ekonomik sorunlara rağmen bu yıl da rekor beklediklerini dile getiriyor.

23.11.2016Ekonomi
Müteahhitlere Körfez desteği

Müteahhitlere Körfez desteği

Dün kapılarını açan ve yaklaşık 400 projenin tanıtıldığı CNR Emlak Fuarı’na Körfezli yatırımcılar yoğun ilgi gösterdi. Türkiye’de yaşanan siyasi ve ekonomik olumsuzlukların geride kaldığını söyleyen yatırımcılar, “Türkiye’ye güveniyoruz, yatırıma devam edeceğiz” dedi.

17.11.2016Ekonomi
Gayrimenkulde 2016’nın yıldızları

Gayrimenkulde 2016’nın yıldızları

Hürriyet öncülüğünde düzenlenen gayrimenkul yarışması Sign of the City Awards’da sonuçlar açıklandı. Bu yıl 3’üncü kez düzenlenen yarışmada 22 ödül sahibini buldu. Törene katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki inşaat sektörünü canlandıracak yeni düzenlemelerin müjdesini verdi ve “Türkiye’de inşaat sektörünün önü açık” dedi.

10.11.2016Ekonomi
Evde büyük faiz fırsatı

Evde büyük faiz fırsatı

2016 yılında tüm zorluklara rağmen inşaat sektörünün başarılı bir yıl geçirdiğini söyleyen Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, “Gayrimenkul sektörü son 10 yıllık dönemde böyle bir kampanyaya şahit olmadı. 3-4 yıl önce 24-36 ay için 0 faiz denirken şimdi bu süre 100 aya kadar çıktı. Ev almak için en doğu zaman” dedi.

8.11.2016Ekonomi
Yılın ‘en’leri seçildi

Yılın ‘en’leri seçildi

Hürriyet öncülüğünde gayrimenkul sektörünü en iyiye teşvik etmek amacıyla düzenlenen Sign of the City Awards’ın 9 Kasım’daki ödül gecesi için hazırlıklar sürüyor. Gayrimenkul dünyasının profesyonel ve akademik isimlerinden oluşan SotCA jürisi, bir araya gelerek yarışmanın finalistlerini ve ödül kazanan projelerini belirledi.

26.10.2016Ekonomi
Kredili rekor

Kredili rekor

Türkiye’de konut satışları tüm olumsuzluklara rağmen hız kesmiyor. Eylül ayında konut satışı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17.8 arttı ve 108 bin 918 kişi ev sahibi oldu. Bankaların konut kredilerini düşürmesiyle ipotekli satışlar 1.5 yıl sonra en yüksek seviyeyi gördü. Sektör yetkilileri ise TÜİK tarafından açıklanan rakamlarla piyasa gerçeklerinin örtüşmediğini söyledi.

24.10.2016Ekonomi
Konuta indirim benzine zam

Konuta indirim benzine zam

Hükümetten dün bir iyi bir kötü haber geldi. Konut sektörüne müjde gelirken, akaryakıttan alınan Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) artışa gidildi. Konut teslimlerinde yüzde 18 olan KDV, 31 Mart 2017’ye kadar yüzde 8 olacak. Böylece konut sektörünün hareketlenmesi hedefleniyor. Akaryakıttaki ÖTV’de ise 20 kuruş artış yapıldı.

8.09.2016Ekonomi
1 haftada 1 milyar TL

1 haftada 1 milyar TL

Gayrimenkul sektörünün başlattığı kampanya seferberliği konut piyasasını hareketlendirdi. Emlak Konut GYO projelerinden 1 haftada 1 milyar TL’yi aşan konut ve ofis satışı yapıldı. 1 ay sürecek kampanyanın sonunda 2- 2.5 milyar TL’lik satış yapılması bekleniyor.

8.08.2016Ekonomi
Ev alamayan metrekare alacak

Ev alamayan metrekare alacak

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, SPK tarafından ‘gayrimenkul sertifikası’ diye yeni bir tebliğin yayımlanmak üzere olduğunu açıkladı. Gayrimenkul sertifikası ile ‘metrekare’ bazında satın alma mümkün olacak. Yatırımcı isterse sertifikasını paraya da çevirebilecek.

14.07.2016Ekonomi
Yabancıya oturum inşaat sektörünü hareketlendirir

Yabancıya oturum inşaat sektörünü hareketlendirir

Ekonomiden Sorumlu Başkaban Yardımcısı Mehmet Şimşek’in, Türkiye’den ‘belli ölçeğin üzerinde ev alana’ oturma ve çalışma izni vereceklerini açıklaması inşaat sektörünü heyecanladırdı. İnşaat sektörü temsilcileri iç pazarda yaşanan durgunluğu yabancıya satışla telafi etmeye çalışacak. Geçen yıl yabancıya satıştan 5 milyar dolar gelir elde eden gayrimenkul sektörü temsilcileri “Uzun süreli oturum izni gelirse bu yıl en az 10 milyar dolar elde ederiz” diyor.

13.05.2016Ekonomi
Anadolu çıkarması

Anadolu çıkarması

Anadolu’da konut hamlesi başlatan Teknik Yapı ilk adres olarak Denizli’yi seçti. 1500 konutluk Evora Denizli projesinde satışlara başlayan şirket 1 milyar lira hasılat bekliyor.

6.05.2016Ekonomi
Yine en iyiler kazanacak

Yine en iyiler kazanacak

TÜRK gayrimenkul sektörünü ‘en iyiye teşvik etmek’ için Hürriyet öncülüğünde bu yıl üçüncüsü yapılacak Sign of the City Awards ‘gayrimenkul yarışması’ için hazırlıklar başladı. Başvurular haziranda başlayacak.

5.05.2016Ekonomi
Mesleki yeterlilik belgesi almayan işçiler 2 ay sonra şantiyede çalışamayacak

Mesleki yeterlilik belgesi almayan işçiler 2 ay sonra şantiyede çalışamayacak

Mesleki yeterlilik belgesi olmayan inşaat işçileri 25 Mayıs 2016 itibariyle şantiyelerde çalışamayacak. Ancak şu ana kadar 1 milyon işçiden yaklaşık 20 bin yeterlilik belgesini aldı. Yönetmelikte bir erteleme olmazsa 2 ay sonra şantiyelerde belgeli işçi krizi başlayacak.

8.04.2016Ekonomi
Maliye, kredi tutarı ile tapu harcı uyumsuzsa büyük ceza kesiyor

Maliye, kredi tutarı ile tapu harcı uyumsuzsa büyük ceza kesiyor

Maliye, konut kredisiyle yapılan satışları sıkı takibe aldı. Kredi tutarları ve ekspertiz raporlarında belirlenen değerlerle tapu harcına esas tutarlarda uyumsuzluk varsa ağır cezalar kesilmeye başlandı. Bu kapsamda 2015’te 1.036 mükellef incelendi, 129.3 milyon lira ceza kesildi.

13.03.2016Ekonomi
Dar gelirli ev istiyor, müteahhit ‘arsa pahalı, mümkün değil’ diyor

Dar gelirli ev istiyor, müteahhit ‘arsa pahalı, mümkün değil’ diyor 

İstanbu’da ev sahibi olmak giderek zorlaşıyor. Dar ve orta gelirli vatandaş barınma ihtiyacına çözüm beklerken, müteahhitler ‘Bu arsa fiyatları ucuz ev mümkün değil” diyor. Vatandaşın ve müteahhitin gözü kulağı kamuda. TOKİ ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteği ile çözüm formülleri aranıyor.

11.03.2016Ekonomi
Kadıköy’de yüksek bina sınırlaması getirildi

Kadıköy’de yüksek bina sınırlaması getirildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclis kararı ile İstanbul Kadıköy’de binalara 15 kat sınırı getirildi. Şantiye alanına dönen bölgede yeni yapılarda inşaat hakkı aynı kalacak ama yükseklik sınırlanacak. Müteahhitler ise kat sınırı nedeniyle Kadıköy’de 15 kat üstü eski yapıların yenilenemeyeceğini söylüyor.

23.02.2016Ekonomi
TOKİ dar gelirli vatandaşı unuttu

TOKİ dar gelirli vatandaşı unuttu

Dar gelirlinin adresi Kayabaşı lüks konut merkezi oldu. Arsa bulmakta zorlanan müteahhitler Kayabaşı ihalelerine yoğun ilgi gösterdi. İhale bedelleri yükseldikçe bölgede ev fiyatları da tırmandı. Dar gelirli vatandaşa konut üretme hedefi olan TOKİ kendine tahsis edilen arsayı ihale ile satışa çıkardı. Şimdi TOKİ arsasında üst gelir grubuna lüks evler yapılacak.

20.02.2016Ekonomi
İnşaatta belgesiz işçi krizi

İnşaatta belgesiz işçi krizi

Mesleki yeterlilik belgesi olmayan işçiler 25 Mayıs 2016 itibariyle şantiyelerde çalışamayacak. Ancak şu ana kadar 1 milyon işçiden sadece 11 bini 734’ü zorunlu olan yeterlilik belgesini aldı. Eğer bir formül bulunmazsa 3 ay sonra şantiyelerde belgesiz işçi krizi yaşanacak.

Sınırlı destek

Sınırlı destek

Kentsel dönüşüm kapsamında müteahhitlere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca sağlanan muafiyetler Maliye engeline takılıyor. Yasayla sağlanan hakların sahada uygulanamadığı belirtiliyor. Kime nasıl ve ne kadar istisna tanınacağının netleşmesi bekleniyor.

5.01.2016Ekonomi
Türkiye’de 10 ayda satılan ev sayısı rekor kırdı

Türkiye’de 10 ayda satılan ev sayısı rekor kırdı

Ülke genelinde yılın ilk 10 ayında 1 milyondan fazla kişi ev sahibi oldu. Geçen yıl inşaatta rekor yıl olmuş ve 1 milyon 165 bin ev satışı yapılmıştı. 2015 sonunda 1 milyon 200 binden fazla ev satılarak yeni bir rekora imza atılması bekleniyor.

23.11.2015Ekonomi
Denizli’de Durbakayım

Denizli’de Durbakayım

Teknik Yapı İstanbul dışındaki ilk konut yatırımı için Denizli’yi seçti. 115 dönüm arazide 1500 konut yapacaklarını söyleyen Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, “İstanbul’daki evlerimizin yüzde 25’ini Anadolu’ya satıyorduk, şimdi biz Anadolu insanının ayağına gidiyoruz. Yükümüzü sardık ve yola çıktık, tek proje ile dönmeyiz” dedi.

9.11.2015Ekonomi
Gayrimenkulün ödül gecesi

Gayrimenkulün ödül gecesi

Türkiye inşaat ve gayrimenkul sektörünü  en iyiye teşvik etmek amacıyla Hürriyet tarafından düzenlenen “Sign of the City Awards” yarışmasının ödül töreni gerçekleştirildi. Gayrimenkul sektörü aktörlerinin yoğun katılım gösterdiği gecede 31 ödül sahibini buldu.

5.11.2015Ekonomi
Konutta açık 2 ayda kapanır

Konutta açık 2 ayda kapanır

SİYASİ belirsizlik, ülkedeki gerilim ortamı ve faizlerdeki artış konut satışlarının düşmesine neden olmuştu. Eylülde ev satışı 2014’ün aynı dönemine göre yüzde 20 azalmıştı. Yıl genelinde de belirsizlik süreci dönem dönem hem yerli hem de yabancı alıcıları ‘bekle-gör’ pozisyonuna geçirdi.

2.11.2015Ekonomi
Yeni tip imar yönetmeliği 2016 sonuna ertelendi

Yeni tip imar yönetmeliği 2016 sonuna ertelendi

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, 1 Ocak 2016’da yürürlüğe girecek ‘yeni tip imar yönetmeliği’ uygulamasının 2016 yılı sonuna kadar ertelendiğini açıkladı.

24.10.2015Ekonomi
Büyük gün 4 kasım

Büyük gün 4 kasım

 Türk inşaat ve gayrimenkul sektö-rünü en iyiye teşvik etmek amacıyla düzenlenen “Sign of the City Awards” yarışmasının final  jüri toplantısı gerçekleştirildi. Büyük yarışın sonuçları 4 Kasım’da açıklanacak.

23.10.2015Ekonomi
Otomobil satışlarından sonra konut satışlarında da sert fren

Otomobil satışlarından sonra konut satışlarında da sert fren

ÜLKE genelinde eylülde 92 bin 483 kişi ev sahibi oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre geçen ay satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 17,7, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,1 azalış gösterdi. Siyasi belirsizlik ve terör olayları ile Türkiye’nin zor bir yıl geçirdiğini söyleyen gayrimenkul sektörü temsilcilerine göre ise tablo kötü değil.

23.10.2015Ekonomi
Büyük yarışa 140 başvuru

Büyük yarışa 140 başvuru

TÜRK inşaat ve gayrimenkul sektörünü en iyiye teşvik etmek amacıyla Hürriyet tarafından düzenlenen ‘Sign of the City Awards’ başvuruları tamamlandı. Karma Holding proje ortaklığında gerçekleşecek yarışma için 101 projede 140 başvuru yapıldı. En iyiler 4 Kasım’da açıklanacak.

10.10.2015Ekonomi
‘Fiyat artar’ diyen  beklemedi

‘Fiyat artar’ diyen beklemedi

Konut alıcısı bekle-gör dönemini geride bıraktı. Temmuzda son 5 ayın en düşük satışı yapılırken, ağustosta ev satışı bir önceki aya göre yüzde 16.4, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.5 arttı. Dolardaki artışın ev fiyatlarına yansıyacağını söyleyen gayrimenkul sektörü temsilcileri, ‘Zam gelir’ beklentisiyle alım kararı verildiğini belirtti

22.09.2015Ekonomi
Fiyatlar artacak evinizi alın

'Fiyatlar artacak evinizi alın'

Dolar kurunda son dönemde yaşanan artışın konut fiyatlarına zam olarak yansıması beklenirken, sektör paydaşlarından, ev almayı planlayan vatandaşlara fiyatlar zamlanmadan harekete geçmeleri tavsiyesi geldi. .

3.09.2015Ekonomi
Zengine servet dar gelirliye rüya

Zengine servet dar gelirliye rüya

Dolardaki artışla birlikte sıfır evlere gelen zamlar, Türkiye’nin bazı bölgelerinde konut fiyatlarında yüzde 40’a kadar prim sağladı. Ancak dar ve orta gelirliye uygun ev üretilemediği için sadece konuta yatırım yapan orta üstü ve üst gelir grubu kazançlı çıktı.

6.08.2015Ekonomi
‘En iyiler’ için yarış başlıyor

‘En iyiler’ için yarış başlıyor

Türk inşaat ve gayrimenkul sektörünü en iyiye teşvik etmek amacıyla düzenlenen, ‘Sign of the City Awards 2015’ için geri sayım başladı. Hürriyet’in ev sahipliğinde iftarda buluşan sektör temsilcileri, jüri ve yarışma koşullarını öğrendi, başvurular da başladı.

2.07.2015Ekonomi
Gayrimenkulde yarış devam ediyor

Gayrimenkulde yarış devam ediyor

TÜRK gayrimenkul sektörünü en iyiye teşvik etmek amacıyla Hürriyet öncülüğünde gerçekleşen Sign of the City Awards gayrimenkul yarışmasında geri sayım başladı.

2.06.2015Ekonomi
‘Ev’deki yabancı duruma uyandı

‘Ev’deki yabancı duruma uyandı

Yabancılara ev satan bazı gayrimenkul firmaları yerliye ayrı yabancıya ayrı fiyat tarifesi uyguluyor. Aynı evin yabancıya yüzde 30’a varan oranda daha pahalı satıldığını söyleyen sektör temsilcileri, yabancıların da bu uygulamayı fark ettiğini ve güven sorunu başladığını söylüyor.

23.05.2015Ekonomi
Kentsel dönüşümde kendin yık kendin yap modeli

Kentsel dönüşümde kendin yık kendin yap modeli

KENTSEL dönüşüm kapsamında yeni bir model geliştiriliyor. İnşaatına başlanan dönüşüm projelerinin finansmanı ek emsal verilmesi ile sağlanıyor. Emsal artışı verilmeyen bölgelerde ise dönüşüm yapılamıyor. Müteahhit ilave kat alamadığı yapıların dönüşüm sürecine girmiyor. Bu bölgeler için uygulanacak yeni modelde vatandaş kendini evini kendi dönüştürecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteği, Garanti Mortgage ile Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu işbirliği ile başlanılan ‘Anahtar Teslim Kentsel Dönüşüm’ projesi ilk etapta İstanbul’da uygulacak. İstanbul İnşaatçılar Derneği’nin (İNDER) öncülüğünde yapılacak dönüşümde işin patronu malikler olacak.

18.05.2015Ekonomi
Bankayla ‘EV’lendİk

Bankayla ‘EV’lendİk

Türkiye genelinde yılın ilk üç ayında 297 bin 218 konut satıldı. Geçtiğimiz aylarda ‘senetle’ satışlar öne çıkarken martta banka kredisiyle satışlar yüzde 85.2 arttı.

25.04.2015Ekonomi
Her eve bir otopark

Her eve bir otopark

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, otopark sorununu çözmek için yeni bir yönetmelik hazırlıyor. Artık her daireye en az bir otopark alanı zorunlu olacak. Otopark sorununu kendi parselinde çözemeyenler için ise ‘otopark sertifikası’ uygulanacak. Yol boyu otopark alanından her daireye yer ayrılacak, bu alan evle birlikte alınıp satılacak.

14.02.2015Ekonomi
PAHALIZEDE OLMAYIN

PAHALIZEDE OLMAYIN!

Farklı iş kollarından inşaat sektörüne giren tecrübesiz firmalar hatalı hesaplarla konut fiyatlarını artırınca yeni konutzede riski ortaya çıktı. Bir dönem ucuz fiyatla satışa çıkan konutların yarım kaldığını ve arkasında bir çok mağdur bıraktığını hatırlatan sektör temsilcileri önümüzdeki dönemde ise ‘pahalı konutzedeler’ olacağı uyarısında bulunuyor.

6.02.2015Emlak
Alan memnun satan memnun

Alan memnun satan memnun

Başbakan Davutoğlu’nun iki gündür kamuoyunun gündemine getirdiği ‘Konut alımlarında yüzde 25’lik peşinata yüzde 15 devlet katkısı’ uygulaması olumlu dönüşler aldı. İnşaatçılar desteğin sektörü olumlu etkileyeceğini belirtirken ev alacaklar da katkının çok yeterli olmasa da bütçelere olumlu katkısı olacağını söylüyor. Bankacılar ise tasarrufları teşvik edecek, piyasayı canlandıracak uygulamanın kayıt dışının engellenmesine de destek olacağını belirtiyor.

29.01.2015Ekonomi
Yeni vergi zam getirmez

Yeni vergi zam getirmez

İmar artışı olursa yüzde 40 ile 100 arası vergi alınacak.

16.01.2015Ekonomi

Yazar Sonuçları

Başkan Balıkesir’i öyle bir ateşledi ki

BALIKESİR Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur bir uçak dolusu yatırımcıyı Balıkesir’de iki gün süreyle ağırladı.

8.05.2015