EKSTRA
MENÜ

Müşterek Harekat Merkezi

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 214 haberi bulunmuştur.

Müşterek Harekat Merkezi Haberleri

Bakan Akar ve TSK komuta kademesi sınır hattında

Bakan Akar ve TSK komuta kademesi sınır hattında

Milli Savunma Bakanı Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ve kuvvet komutanları ile sınır birliklerinde inceleme ve denetlemelerde bulunuyor. En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar teröristle mücadelenin devam edeceğini vurgulayan Akar, "Aziz milletimizi inşallah bu terör belasından kurtaracağız. Bu konuda azimli ve kararlıyız." değerlendirmesinde bulundu.

30.12.2020Haber
Son dakika: Bakan Akar ve komutanlardan sınırda önemli ziyaret

Son dakika: Bakan Akar ve komutanlardan sınırda önemli ziyaret

Milli Savunma Bakanı Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ve kuvvet komutanları ile sınır birliklerinde inceleme ve denetlemelerde bulunuyor. En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar teröristle mücadelenin devam edeceğini vurgulayan Akar, "Aziz milletimizi inşallah bu terör belasından kurtaracağız. Bu konuda azimli ve kararlıyız." değerlendirmesinde bulundu.

30.12.2020Gündem
Son dakika haberler: Cumhurbaşkanı Erdoğan komutanlara hitap etti: Bu birliğimiz dünyayı ülkemize hayran bırakacak

Son dakika haberler: Cumhurbaşkanı Erdoğan komutanlara hitap etti: Bu birliğimiz dünyayı ülkemize hayran bırakacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Akar ve komutanların sınır bölgesindeki toplantısına telefonla katılarak birlik komutanlarına hitap etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu birliğimiz, dayanışmamız inanıyorum ki dünyayı ülkemize hayran bırakacak, NATO içindeki durumumuzu çok daha güçlü hale getirecektir." dedi

5.06.2020Gündem
Son dakika... Bakan Akar ve TSKnın komuta kademesinden sürpriz ziyaret

Son dakika... Bakan Akar ve TSK'nın komuta kademesinden sürpriz ziyaret

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK Komuta Kademesi, yeni yıla kara, deniz ve hava birliklerine düzenledikleri sürpriz ziyaretlerle girdi. Suriye’nin sıfır noktasında "karacılar", Diyarbakır’da "havacılar" ve Trabzon'da "denizcilerle" bir araya gelen Akar ile telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mehmetçiğe hitap ederek, "Sizin duruşunuz dosta güven düşmana korku veriyor." dedi. Akar ve TSK Komuta Kademesi’nin inceleme ve denetlemelerde bulundukları birliklerdeki Mehmetçiğe bir de sürprizi oldu. Akar'ın davetlisi olarak ziyaretlere eşlik eden ünlü sanatçı Esat Kabaklı da mini konser verdi.

1.01.2020Gündem
Sınır ziyareti

Sınır ziyareti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün Suriye sınırına sürpriz bir ziyaret yaptı. Şanlıurfa’daki Kara Kuvvetleri Komutanlığı İleri Müşterek Harekât Merkezi’nde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ve kuvvet komutanlarıyla birlikte Barış Pınarı harekâtı hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı, bölgedeki askerlerle canlı bağlantı kurarak kendilerine moral verdi.

4.11.2019Gündem
İşte ilk görüntüler Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye sınırında

İşte ilk görüntüler! Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye sınırında

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanlıurfa’daki KKK İleri Müşterek Harekat Merkezi’ni ziyaret ederek Barış Pınarı Harekatı ile ilgili bilgi aldı.

3.11.2019Gündem
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye sınırında...

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye sınırında...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa'ya gelerek, 20'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndaki Kara Kuvvetleri Komutanlığı İleri Müşterek Harekat Merkezi’ni ziyaret ederek, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili bilgi aldı. Erdoğan'ın Şanlıurfa ziyareti bugünkü programında yer almıyordu.

3.11.2019Gündem
Son dakika... Bakan Akardan yakalanan 18 rejim askeri hakkında açıklama

Son dakika... Bakan Akar'dan yakalanan 18 rejim askeri hakkında açıklama

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rasulayn'ın güneydoğusundaki arama tarama faaliyetleri sırasında ele geçirilen 18 kişinin durumuna ilişkin, "Rejim ordusuna mensup olduğu anlaşılan 18 kişinin Ruslara teslim edilmesi konusu şu anda Ruslarla görüşülüyor, konuşuluyor. Bu konudaki gelişmeleri Sayın Cumhurbaşkanı'mıza arz ettik, talimatlarını aldık." dedi.

31.10.2019Dünya
PKK/YPGli teröristlerden bu kez de üniforma oyunu

PKK/YPG'li teröristlerden bu kez de 'üniforma' oyunu

TÜRK Silahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen Barış Pınarı Harekatı ile ağır darbe alan terör örgütü PKK/YPG, kimyasal silah kullanıp Türkiye’yi suçlamaya yönelik hain planının deşifre olmasının ardından bu kez de rejim askeri üniforması giyerek yeni bir algı operasyonuna başladı. İstihbarat birimlerinin belirlemelerine göre teröristlerin, Tel Rıfat’ta rejim askerlerinin üniformaları ile dolaşarak olası bir operasyona engel olmayı veya rejimin desteğini almayı amaçladıkları ortaya çıktı.

21.10.2019Gündem
Sınırda son durum

Sınırda son durum

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de, Fırat’ın doğusundaki terör örgütlerine yönelik yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı’na, ABD ile varılan uzlaşma çerçevesinde 5 gün ara vermesiyle birlikte, bölgede sessizlik hakim oldu. Çatışmaların yoğun olarak yaşandığı Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin karşısındaki Tel Abyad ile Ceylanpınar’ın karşısındaki Resulayn ilçelerinde silah sesleri susarken, sınır hattında güvenlik güçlerinin teyakkuz hali ise sürüyor.

18.10.2019Gündem
Barış Pınarı Harekatı’nda 6’ncı gün

Barış Pınarı Harekatı’nda 6’ncı gün

Türk Silahlı Kuvvetleri'nce Fırat’ın doğusuna yönelik başlatılan Barış Pınarı Harekatı 6’ncı gününe girdi. Telabyad ve Resulayn ilçe merkezlerinde kontrolün sağlandığı harekatta iki kent arasındaki köylerin terör örgütü PKK/YPG’den arındırılmasına devam ediliyor.

14.10.2019Gündem
Son dakika Milli Savunma Bakanı Akar ve komutanlar sınırda... Önemli açıklamalar

Son dakika! Milli Savunma Bakanı Akar ve komutanlar sınırda... Önemli açıklamalar

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK Komuta Kademesi, Kara Kuvvetleri Komutanlığının sınır hattı yakınındaki Harekat Merkezine gelerek Barış Pınarı Harekatı’ndaki son durumu bir kez de sahada inceledi. Faaliyetlere ilişkin bilgi alan, talimatlar veren Akar ve Komutanların Harekat Merkezi’ndeki çalışmaları sabahın ilk ışıklarına kadar devam etti. Bakan Akar, "Kesinlikle ABD ve koalisyon askerinin vurulması söz konusu değil. Zaten karargahlarımızla ABD’liler arasında gerekli koordinasyon yapılıyor." dedi.

12.10.2019Gündem
Suriye sınırına komando sevkiyatı

Suriye sınırına komando sevkiyatı

TÜRKİYE’nin Fırat’ın doğusuna yönelik olası askeri harekatı öncesi Suriye sınırındaki Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine komando sevkiyatı yapıldı.

8.10.2019Gündem
ABDnin Avrupa komutanından Türkiye açıklaması: Oldukça etkili oldu

ABD'nin Avrupa komutanından Türkiye açıklaması: Oldukça etkili oldu

ABD'nin Avrupa Kuvvetleri ve NATO Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı Orgeneral Tod Wolters, Türkiye ile ABD'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda güvenli bölge kurma çabalarına ilişkin, "Bu devriyeler, oldukça etkili oldu. Güvenlik mekanizması alanındaki siperlerin durumuna yönelik inceleme amacı taşıyor." ifadelerini kullandı.

3.10.2019Dünya
Helikopterler 80 KM daha doğuya uçtu

Helikopterler 80 KM daha doğuya uçtu

Türkiye ile ABD, Suriye’de Fırat’ın doğusunda dün sabah 7’nci ortak hava devriyesi yaptı. Bu devriyeye de daha önceki 6 devriyede olduğu gibi ikisi Türk Hava Kuvvetleri, ikisi de ABD Hava Kuvvetleri’ne ait 4 helikopter katıldı. Akçakale’de kurulu Müşterek Harekât Merkezi’nden saat 10.30’da kalkan helikopterler önce Tel Abyad’ın merkezi ile biraz güney kırsalına indikten sonra doğuya doğru yöneldi.

29.09.2019Gündem
Fıratın doğusunda yedinci ortak helikopter uçuşu

Fırat'ın doğusunda yedinci ortak helikopter uçuşu

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları, Suriye'de Fırat'ın doğusunda güvenli bölge birinci safha uygulamaları kapsamında yedinci ortak helikopter uçuşu gerçekleştiriyor.

28.09.2019Gündem
15 kilometrede ABD ile 2. devriye

15 kilometrede ABD ile 2. devriye

TÜRK Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile ABD Silahlı Kuvvetleri arasında Fırat’ın doğusunda kurulması planlanan güvenli bölge faaliyetleri kapsamında iki ülke askerleri, bölgede ikinci kez ortak kara devriyesi yaptı. Dünkü ortak devriye sabah saat 08.30’da başladı ve yaklaşık 3.5 saat sürdükten sonra öğlen saat 12.00’de sona erdi. 16 gün önce 8 Eylül’de yapılan ilk ortak devriyeye her iki ülkeden altışar olmak üzere toplam 12 zırhlı araç katılırken, dünkü devriyede zırhlı araç sayısının azalması dikkat çekti. TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri'nden dörder olmak üzere toplam sekiz araç devriye yaptı.

25.09.2019Gündem
Türk F-16’ları Fırat’ın doğusunda

Türk F-16’ları Fırat’ın doğusunda

Türkiye’nin Suriye’de terör örgütüne yönelik ‘harekat’ mesajlarının ardından dün ilk kez iki F-16 savaş uçağı Fırat’ın doğusunda uçuş yaptı. İki saat süren uçuş ‘Doğal Kararlılık Harekâtı’ kapsamında gerçekleştirildi.

24.09.2019Gündem
Akçakale’de askeri hareketlilik  ABDye ait 2 helikopter geldi

Akçakale’de askeri hareketlilik! ABD'ye ait 2 helikopter geldi

Suriye sınırındaki Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde helikopter hareketliliği yaşanıyor. Suriye'den gelen ABD'ye ait 2 adet askeri helikopter Akçakale İlçe Jandarma Komutanlığı'na indi.

23.09.2019Gündem
Sınır birliklerine sevkiyat devam ediyor

Sınır birliklerine sevkiyat devam ediyor

Suriye sınırındaki Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde, zırhlı araçlarla askeri hareketliliğin olduğu gözleniyor. TSK’ya ait üs noktasında konuşlu zırhlı araçlara, bakımları yapılarak, Türk bayrakları asıldı. Hazırlıkları tamamlanan zırhlı araçların, Fırat’ın doğusunda, ABD ile ikinci ortak kara devriyesinde kullanılabileceği belirtildi.

23.09.2019Gündem
Türkiye sınırında kirli oyun Böyle görüntülendiler...

Türkiye sınırında kirli oyun! Böyle görüntülendiler...

TERÖR örgütü PKK/YPG, kontrolünde bulunan Suriye'nin Telabyad kentinin Türkiye sınırına yakın noktalarındaki bazı mevzilerine, omurgasını oluşturarak kendilerini kamufle etmeye çalıştıkları Suriye Demokratik Güçleri (SDG) isimli yapıya ait bez parçalarını asmaya başladı.

23.09.2019Gündem
Tel Abyad’da mevziler denetlendi

Tel Abyad’da mevziler denetlendi

Suriye'de Fırat’ın doğusunda Türkiye ile ABD helikopterleri tarafından 6’ncı hava devriyesi dün yapıldı. Yaklaşık bir saat süren devriyenin en önemli özelliği, Tel Abyad ile bu bölgenin iç kesimlerine doğru yapılması oldu. Bundan önceki beş devriye çoğunlukla Türkiye sınırına yakın noktalarda yapılmıştı.

22.09.2019Gündem
ABD ile 5. ortak hava devriyesi başladı

ABD ile 5. ortak hava devriyesi başladı

Akçakale İlçe Jandarma Komutanlığı'ndan kalkan helikopterler, 5'inci ortak hava devriyesine başladı.

16.09.2019Dünya
Teröristler, Türkiye sınırında dolaşmayı sürdürüyor

Teröristler, Türkiye sınırında dolaşmayı sürdürüyor

Suriye’nin kuzeyine ABD ile ortak tesis edilmesi planlanan güvenli bölgeye yönelik çalışmalar sürdürülürken, iki ülke askerlerinin çalışma yürüttüğü Müşterek Harekat Merkezi’nin kurulu olduğu Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin karşısındaki Telabyad’da, PKK/YPG’li teröristler Türkiye sınırına yakın noktalarda silahlarıyla dolaşmayı sürdürüyor.

13.09.2019Haber
Türkiyeden görüntülendiler Sınırda böyle dolaşıyorlar...

Türkiye'den görüntülendiler! Sınırda böyle dolaşıyorlar...

Suriye’nin kuzeyine ABD ile ortak tesis edilmesi planlanan güvenli bölgeye yönelik çalışmalar sürdürülürken, iki ülke askerlerinin çalışma yürüttüğü Müşterek Harekat Merkezi’nin kurulu olduğu Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin karşısındaki Telabyad’da, PKK/YPG’li teröristler Türkiye sınırına yakın noktalarda silahlarıyla dolaşmayı sürdürüyor.

13.09.2019Gündem
Şanlıurfa’da sıcak anlar Helikopterler peş peşe havalandı…

Şanlıurfa’da sıcak anlar! Helikopterler peş peşe havalandı…

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları, Suriye'de Fırat'ın doğusunda güvenli bölge birinci safha uygulamaları kapsamında dördüncü ortak helikopter uçuşu gerçekleştiriyor.

12.09.2019Gündem
Güvenli bölge çıkışı: Milli güç unsurlarıyla ansızın girmeli

Güvenli bölge çıkışı: Milli güç unsurlarıyla ansızın girmeli

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Birleşmiş Milletler 74’üncü Genel Kurulu’nda Türkiye-ABD arasındaki görüşme trafiğinin, güvenli bölge etrafındaki kuşkuları gidermesini ve gereğinin yapılmasını dilediğini belirterek, “Aksi halde Türkiye, Fırat’ın doğusuna milli güç imkânlarıyla ansızın girmeli” dedi.

12.09.2019Gündem
ABD’li komutanlar harekât merkezinde

ABD’li komutanlar harekât merkezinde

Suriye'de Fırat’ın doğusunda kurulması planlanan güvenli bölge için Genelkurmay Karargâhı’nda görüşmeler yapan ABD Avrupa Kuvvetler Komutan Yardımcısı (EUCOM) Korgeneral Stephen M. Twitty ve ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutan Yardımcısı Korgeneral Thomas W. Bergeson dün öğleden sonra Müşterek Harekât Merkezi’nin kurulduğu Akçakale’de inceleme ve temaslarda bulundu.

12.09.2019Gündem
ABDli komutanlar Şanlıurfada

ABD'li komutanlar Şanlıurfa'da

ABD Avrupa Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korgeneral Stephen Twitty ve ABD Merkez Kuvvetler Komutan Yardımcısı Korgeneral Thomas Bergeson, Suriye sınırında incelemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa'ya geldi.

11.09.2019Gündem
Suriye sınırına beton blok sevkiyatı

Suriye sınırına beton blok sevkiyatı

Suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan güvenli bölge için Müşterek Harekat Merkezi’nin kurulduğu Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin sınır hattına beton bloklar sevk edildi. 4 TIR ile sınıra sevk edilen beton bloklar ile TSK’nın mevcut mevzilerindeki nöbet kulübelerinin güçlendirileceği belirtildi.

11.09.2019Haber
Sınırda dikkat çeken görüntü

Sınırda dikkat çeken görüntü

Suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan güvenli bölge için Müşterek Harekat Merkezi’nin kurulduğu Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin sınır hattına beton bloklar sevk edildi. 4 TIR ile sınıra sevk edilen beton bloklar ile TSK’nın mevcut mevzilerindeki nöbet kulübelerinin güçlendirileceği belirtildi.

11.09.2019Gündem
ABD’li komutanlar Türkiye’de: İlk kez ikisi birden

ABD’li komutanlar Türkiye’de: İlk kez ikisi birden

Suriye'de Fırat’ın doğusunda ilk ortak kara devriyesi yapılmasına rağmen terör örgütü PYD/YPG’ye askeri desteğini sürdüren Washington yönetimine başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Türkiye sert tepki gösterince, ABD’li iki üst düzey komutan dün Ankara’ya geldi.

11.09.2019Gündem
Türk ve ABD askerlerinden sınırda inceleme

Türk ve ABD askerlerinden sınırda inceleme

SURİYE’nin kuzeyine kurulması planlanan güvenli bölge için Şanlurfa’nın Akçakale ilçesinde oluşturulan Müşterek Harekat Merkezi’nde görevli Türk ve ABD’li askeri yetkililer, sınır hattında incelemelerde bulundu.

10.09.2019Gündem
Son dakika: Genelkurmaydaki kritik görüşme tamamlandı

Son dakika: Genelkurmay'daki kritik görüşme tamamlandı

ABD Avrupa Kuvvetler Komutan Yardımcısı Twitty ve ABD Merkez Kuvvetler Komutan Yardımcısı Bergeson'un Genelkurmay'daki temaslarının sona erdiği, görüşmelere Akçakale'deki Birleşik Müşterek Harekat Merkezi'nde devam edileceği bildirildi.

10.09.2019Gündem
Fırat’ın doğusunda ABD ile ilk ortak devriye

Fırat’ın doğusunda ABD ile ilk ortak devriye

Suriye'de Fırat’ın doğusunda ‘güvenli bölge’ oluşturmak için Türkiye ve ABD arasında varılan mutabakatın en kritik safhalarından biri olan ortak kara devriyesi dün ilk kez yapıldı.

9.09.2019Gündem
MSB’den önemli açıklama: Önümüzdeki günlerde devam edilecek…

MSB’den önemli açıklama: Önümüzdeki günlerde devam edilecek…

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan son dakika açıklamasında ‘Fırat'ın doğusunda, teröristlerin çekilmesi ve Suriyelilerin dönmesi için (ABD ile) ortak faaliyetler gecikmeye meydan vermeden sürmektedir. Güvenli Bölgenin tesisinin takvime uygun ilerlenmesi maksadıyla havadan ve karadan ortak devriyelere önümüzdeki günlerde devam edilecektir’ ifadeleri kullanıldı.

8.09.2019Gündem
TSK 4.5 yıl sonra yine  Fırat’ın doğusunda

TSK 4.5 yıl sonra yine Fırat’ın doğusunda

TÜRKİYE ile ABD silahlı kuvvetleri arasında Suriye’de Fırat’ın doğusunda güvenli bölge kurmak için başlatılan süreçte bugün kritik bir aşamaya geçilecek.

8.09.2019Gündem
Akçakale’ye büyük sevkıyat

Akçakale’ye büyük sevkıyat

TÜRK Silahlı Kuvvetleri (TSK), Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Eylülün son haftasına kadar Fırat’ın doğusundaki güvenli bölge oluşumunu istediğimiz şekilde fiilen başlatmakta kararlıyız” mesajını vermesinin ardından Suriye sınırına son günlerin en yoğun sevkıyatlarından birini yaptı.

7.09.2019Gündem
Son dakika: Bakan Akardan kritik helikopter uçuşu mesajı

Son dakika: Bakan Akar'dan kritik helikopter uçuşu mesajı

Milli Savunma Bakanı Akar güvenli bölge konusunda, "Müşterek kara devriyesinin 8 Eylül’de başlamasını planladık." açıklamasında bulundu. Akar ayrıca, "Helikopter uçuşlarını tahkimatın tahribi dahil arazide yapılan, yapıldığı iddia edilen her şeyi bizzat görme fırsatı olarak değerlendiriyoruz." ifadelerinde bulundu.

6.09.2019Gündem
ABDnin kapatıldı dediği çukurların son hali görüntülendi

ABD'nin "kapatıldı" dediği çukurların son hali görüntülendi

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin Suriye sınırındaki Güvenç köyünün hemen karşısında yer alan Tel Abyad'a bağlı Tel Ham köyü yakınlarındaki YPG/PKK terör örgütüne ait mevziler görüntülendi.

6.09.2019Gündem
Son dakika Bakan Akar: Türkiye ve TSKnın B planı da var, C planı da var

Son dakika! Bakan Akar: Türkiye ve TSK'nın B planı da var, C planı da var

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, T-38 jet eğitim uçağı ile Ege Denizi üzerindeki uçuşa katılarak 2019-2020 Uçuş Eğitim Yılı’nınaçılışını gerçekleştirdi.

3.09.2019Gündem
AK Parti Sözcüsü Çelik: Reddediyoruz ve protesto ediyoruz

AK Parti Sözcüsü Çelik: Reddediyoruz ve protesto ediyoruz

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. "Lübnan Cumhurbaşkanı'nın Osmanlı imparatorluğuna karşı dar ve yakışıksız ifadeleri oldu. Bu ifadeleri tümüyle reddettiğimiz gibi aynı zamanda protesto ediyoruz." diyen Çelik, "Tarihi gerçekleri çarpıtmayan yaklaşım sergilenmeli." ifadelerini kullandı.

2.09.2019Gündem
Son dakika... Bakan Çavuşoğlundan F-35 açıklaması

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu'ndan F-35 açıklaması

Temasları kapsamında Norveç'in başkenti Oslo'da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Norveç Dışişleri Bakanı Ine Eriksen Soreide ile ortak basın toplantısı düzenledi.

30.08.2019Dünya
İddia: YPG sınırdan çekiliyor

İddia: YPG sınırdan çekiliyor

Suriye’nin kuzeyinde, Fırat Nehri’nin doğusunda yer alan terör örgütü PKK’nın uzantısı YPG’nin, Türkiye ve ABD arasında varılan Birleşik Müşterek Harekât Merkezi mutabakatının ardından ağır silahlarını bölgeden çekmeye başladığı ileri sürüldü. Fransız haber ajansı AFP’ye göre çekilme cumartesi Resulayn’da başladı. Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Abdurrahman Mustafa, YPG’nin Tel Abyad’dan çekildiğini söyledi.

28.08.2019Gündem
Sınırın sıfır noktasında hareketlilik Helikopterler konuşlandı…

Sınırın sıfır noktasında hareketlilik! Helikopterler konuşlandı…

AKÇAKALE ilçesinde iki gündür devriye görevine ara veren askeri helikopterler sabah saatlerinde yeniden gelerek, ilçe jandarma komutanlığına konuşlandı.

27.08.2019Gündem
Türkiye’nin ABD ve Rusya ile ilişkileri... Temel ilke Suriye’nin toprak bütünlüğü

Türkiye’nin ABD ve Rusya ile ilişkileri... Temel ilke Suriye’nin toprak bütünlüğü

İdlib’de Türk Silahlı Kuvvetleri konvoyunun açılan ateş sonrasında durdurulmasıyla gerginleşen ilişkiler nereye gidiyor? Sınırımızda göç dalgası var, Ankara ‘milli güvenlik tehdidi’ ifadesini kullanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Lideri Putin yarın Moskova’da bir araya gelecek, ne sonuç çıkar? Türk-Rus ilişkileri alarm mı veriyor? Kuşatılan Han Şeyhun’un önemi nedir, Türkiye gözlem noktalarını kaydırmalı mı? Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz’a göre bölgede altın kural, Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlayıcı adımları atmak ve ABD’yi oyun dışına itebilmek. Bu da bizi Suriye devletiyle işbirliğine zorluyor. Yavuz bu noktada Atatürk gibi düşünmenin önemine vurgu yapıyor: Çözüm odaklı ol, merkeze kendini değil işi koy...

26.08.2019Gündem
Pentagondan Fıratın doğusunda ilk ortak helikopter uçuşu açıklaması

Pentagon'dan 'Fırat'ın doğusunda ilk ortak helikopter uçuşu' açıklaması

Pentagon Sözcüsü Robertson, Fırat'ın doğusunda ilk ortak helikopter uçuşuna ilişkin, "Bu dönüm noktasına, hafta başında ortak koordinasyon merkezinin kurulmasının ardından gelinmiştir." dedi.

25.08.2019Dünya
Komutanlar ‘Tuğgeneral’ seviyesinde

Komutanlar ‘Tuğgeneral’ seviyesinde

SURİYE’de Fırat’ın doğusunda tesis edilecek ‘Güvenli Bölge’ için faaliyete geçen Müşterek Harekât Merkezi ile sınır hattında yapılan ilk ortak helikopter uçuşunun ayrıntıları belli oldu.

25.08.2019Gündem
Ve ilk uçuş gerçekleşti Twitterdan duyuruldu

Ve ilk uçuş gerçekleşti! Twitter'dan duyuruldu

 Fırat'ın doğusunda güvenli bölge birinci safha uygulamaları kapsamında Türk ve ABD’li komutanların katılımıyla ilk ortak helikopter uçuşu gerçekleştirildi.

24.08.2019Gündem

Yazar Sonuçları

‘Astana ruhu’ Fırat’ın doğusuna geçebilecek mi?

Önceki akşam Çankaya Köşkü’ndeki basın toplantısında sıra en son soruya gelmişti. NTV muhabiri Serkan Kaya, “Güvenli bölge konusunda her üç lidere de soru sormak istiyorum” diyerek sorusunu yöneltti:

18.09.2019