EKSTRA
MENÜ

Murat Çetinkaya

Murat Çetinkaya ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Murat Çetinkaya haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.951 Murat Çetinkaya haberi bulunmuştur.

Murat Çetinkaya Haberleri

Piyasalarda Süper Salı: Merkez ve Şimşek etkisi

Piyasalarda 'Süper Salı': Merkez ve Şimşek etkisi

Başbakan Binali Yıldırım, yeni kabineyi açıkladı. Kabine'de Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek görevini devam ettirdi. Piyasalarda Şimşek'in görevine devam edeceği beklentisi hakimdi. Merkez Bankası marjinal fonlama faizini 50 baz puan indirdi. Faiz indirimi kararı beklentiler dahilindeydi. Açıklamalar öncesinde 3,01 seviyesine kadar çıkan dolar/TL, yeni ekonomi yönetiminin netleşmesi ve Merkez'den gelen faiz kararının ardından 2,9464 seviyesine kadar geriledi.

24.05.2016Ekonomi
İşte dolarda son durum / (Dolar ne kadar oldu)

İşte dolarda son durum / (Dolar ne kadar oldu?)

Yurt içi gelişmelerle dün hızlı bir şekilde düşüşe geçen dolar/TL, bugün 2,9342 ile son 15 günün en düşük seviyesine geriledi.

25.05.2016Ekonomi
Yeni başkan yardımcısı Murat Uysal

Yeni başkan yardımcısı Murat Uysal

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nda çoğunluk sağlandı.

9.06.2016Ekonomi
Merkez Bej Kitap yayımlamayı planlıyor

Merkez 'Bej Kitap' yayımlamayı planlıyor

Merkez Bankası ekonomik aktivitenin nabzını daha iyi tutabilmek için küresel merkez bankalarında da örneği görülen Bej Kitap yayımlamaya başlamayı planlıyor.

28.06.2016Ekonomi
Muhsin Yazıcıoğlu soruşturmasında 132 şüpheliye takipsizlik

Muhsin Yazıcıoğlu soruşturmasında 132 şüpheliye takipsizlik

BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu' nun helikopterinin düşmesiyle ilgili bir takipsizlik daha verildi

29.06.2016Gündem
Muhsin Yazıcıoğlu davasına takipsizlik kararı

Muhsin Yazıcıoğlu davasına takipsizlik kararı

Büyük Birlik Partisi (BBP) merhum lideri Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

29.06.2016Gündem
Çetinkaya: Türkiye pozitif ayrışıyor

Çetinkaya: Türkiye pozitif ayrışıyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, küresel büyüme zayıf seyrederken, Türkiye'nin olumlu yönde ayrıştığını bildirdi.

12.07.2016Ekonomi
Kredi ve mevduat faizi sınırlı oranda düştü

Kredi ve mevduat faizi sınırlı oranda düştü

MERKEZ Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, bankalara yaptığı sunumda, ‘kredi ve mevduat faiz oranlarında yakın dönemde sınırlı düşüş gözlendiğini’ söyledi.

12.07.2016Ekonomi
Piyasalar açık tedbirler alındı

Piyasalar açık tedbirler alındı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, piyasalara ‘paniğe gerek yok’ mesajı verdi. Şimşek, piyasanın normal işlemesi için her türlü tedbiri aldıklarını ve gerekeni yaptıklarını söyledi. Dün telekonferansla 500 uluslararası yatırımcı ile görüşen Şimşek, yabancının kafasındaki sorulara da net bir şekilde yanıt verdiklerini vurguladı. Şimşek, “Normalleşmenin göstergesi olarak kendimize güveniyoruz” dedi.

17.07.2016Ekonomi
TÜSİAD: Üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz

TÜSİAD: Üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz

 TÜSİAD, Cuma gecesi yaşanan darbe girişiminin ardından bugün de yeni bir açıklama yaptı.

18.07.2016Ekonomi
Temkinli indirim

Temkinli indirim

Merkez Bankası, mart toplantısında başladığı indirim sürecine devam etti ve faiz koridorunun üst bandında 0.25 puanlık indirim yaptı. Piyasanın beklentileri dahilindeki indirimi temkinli bir adım olarak değerlendirildi.

19.07.2016Ekonomi
İş dünyası tek ses, bir yürek

İş dünyası tek ses, bir yürek

Ülkenin önde gelen iş insanlarının, ekonomiye yön veren derneklerin darbe girişimi sonrası Türkiye’ye güvenleri tam. İş dünyasına göre, darbe girişimi sonrası demokrasi güçlenecek, ülke tek vücut daha hızlı kalkınacak.

1000 yatırımcıya olağan mesaj

1000 yatırımcıya olağan mesaj

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yatırımcılarla mesaisi bitmiyor. Dün G-20 toplantısı için Çin’e giden Şimşek, öncesinde 1000 uluslararası yatırımcı ile telekonferans düzenledi ve tüm soruları yanıtladı.

22.07.2016Ekonomi
Merkez enflasyon tahmini değiştirmedi

Merkez enflasyon tahmini değiştirmedi

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, yılın üçüncü enflasyon raporunu açıklıyor. Çetinkaya, "TCMB olarak piyasa derinliği ve fiyat oluşumunu takip ederek ihtiyaç duyulacak tüm önlemleri alacağız" dedi. Çetinkaya, enflasyon tahminlerinde değişiklik yapmadıklarını ifade etti. Çetinkaya, Merkez Bankası'nın sadeleşme adımlarına yönelik de önemli açıklamalar yaptı.

26.07.2016Ekonomi
Güven kaybı yaşanmadı

Güven kaybı yaşanmadı

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, darbe girişimi sonrasında piyasaların sıkıntı yaşamaması için tüm kurumların koordinasyonla her türlü tedbiri aldığını belirterek, “Güven kanalında erozyona işaret eden bir şeyle karşılaşmadık, tüm önlemleri de almaya hazırız” dedi.

26.07.2016Ekonomi
İstanbul Finans Zirvesi 6-7 Eylülde

İstanbul Finans Zirvesi 6-7 Eylül'de

İstanbul Finans Zirvesi (IFS), bu yıl "Jeopolitik Riskler ve Finans" teması ile 6-7 Eylül tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek.

11.08.2016Ekonomi
Merkez Bankası yönetimine yeni isim

Merkez Bankası yönetimine yeni isim

Merkez Bankası'nda (TCMB) halihazırda boş bulunan iki başkan yardımcılığından birine Özyeğin Üniversitesi'nden Emrah Şener'in getirilmesi planlanıyor.

11.08.2016Ekonomi
2.90  neden olmasın

2.90 neden olmasın

Analistler, piyasalarda olumlu havanın Fitch’in notu değiştirmeyip görünümü negatife çevirmesiyle bozulmasını beklemiyor. Global piyasalarda sıkıntı olmadığı sürece doların yönünün 2.90 liraya ineceği görüşü hakim.

21.08.2016Ekonomi
Merkez Bankasında atama

Merkez Bankası'nda atama

Merkez Bankası'nda (TCMB) halihazırda boş bulunan iki başkan yardımcılığından birine Özyeğin Üniversitesi'nden Emrah Şener atandı.

2.09.2016Ekonomi
Merkez Bankası Başkanından önemli açıklama

Merkez Bankası Başkanı'ndan önemli açıklama

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, banka olarak yeni dönemde de iletişimi daha da güçlendirerek, elimizdeki tüm araçları fiyat istikrarına yönelik kullanmayı sürdüreceklerini söyledi.

6.09.2016Ekonomi
Merkezden kredi piyasasına 3 kriter

Merkez'den kredi piyasasına 3 kriter

MERKEZ Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, “Finansal koşullara finansal istikrar ve parasal aktarım açısından bakıyoruz. Örneğin kredi piyasası açısından bakıldığında üç kritere önem verdiğimizi söyleyebilirim.

6.09.2016Ekonomi
Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı sona erdi

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı sona erdi

 Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı sona erdi.

20.09.2016Ekonomi
Merkez Bankası Başkanı konuşacak

Merkez Bankası Başkanı konuşacak

TCMB Başkanı Çetinkaya 28 Eylül'de İSO'da bir konuşma yapacak

26.09.2016Ekonomi
Dolar ne kadar oldu

Dolar ne kadar oldu

Moody's kararına ilk tepkinin ardından piyasalarda sakin seyir bekleniyor; küresel gelişmeler ve Çetinkaya'nın açıklamaları izlenecek.

28.09.2016Ekonomi
Çetinkaya Moody’s sonrası ilk kez konuştu

Çetinkaya Moody’s sonrası ilk kez konuştu

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, İSO’da yaptığı konuşmada önemli açıklamalar yaptı.

28.09.2016Ekonomi
MB Başkanı Çetinkayadan önemli açıklamalar

MB Başkanı Çetinkaya'dan önemli açıklamalar

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Washington DC’de IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları sırasında 'Ekonomik Görünüm ve Para Politikası' başlıklı sunum yaptı.

7.10.2016Ekonomi
Türkiye’ye güçlü ilgi devam ediyor

Türkiye’ye güçlü ilgi devam ediyor

BAŞBAKAN Yardımcısı Mehmet Şimşek, küresel yatırımcıların Türkiye ile ilgilenmeyi sürdürdüğünü belirterek, "Türkiye'ye güçlü ilginin devam ettiğini söylemek mümkün" dedi.

7.10.2016Ekonomi
Merkez Bankası enflasyon tahminini yükseltti

Merkez Bankası enflasyon tahminini yükseltti

Merkez Bankası, yüzde 5.0 olarak hedeflediği enflasyonun, bu yıl yüzde 50 sapmayla yüzde 7.5, gelecek yıl da yüzde 30 sapmayla yüzde 6.5 olarak gerçekleşeceğini öngörüyor.

27.10.2016Ekonomi
Dolar bu hafta Clintonı takip edecek

Dolar bu hafta Clinton'ı takip edecek

Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör, dolar varlıklarında bu hafta Demokrat Parti adayı eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton soruşturmasının ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artışına ilişkin mesajların takip edileceğini belirtti.

31.10.2016Ekonomi

Yazar Sonuçları

Hedef yüzde 8'lik faiz

Merkez Bankası, ABD’den gelen olumsuz veriler ile enflasyondaki düşük seyri bu ayki Para Politikası Kurulu toplantısında lehine kullanabilir. Merkez Bankası, yüzde 9.50 olan tepe faizi yüzde 9’a indirip, yüzde 7.50 olan politika faizini yüzde 8’e çıkarıp, “bundan sonra piyasaya paranın tümünü bu orandan vereceğini” söyleyebilir.

5.06.2016

Merkez Bankası’ndan sisli havada ‘çan sesi’

MERKEZ Bankası’nın dün TL zorunlu karşılıkları yarım puan düşürmesinin anlamı, darbe girişimi sonrasında ekonomiye moral vermeye dönük, basit bir sinyal etkisi yaratmak; ‘buradayım’ demek, hepsi bu.

9.08.2016

Vadiden yatıştırıcı ve çoğulcu mesaj

MERKEZ bankacılığının küresel çapta duayenleri, yaz sıcağında ABD’deki Wyoming eyaletindeki Jackson Hole adlı serin bir vadiye gidiyorlar.

26.08.2016

Eylül gelişen ülkeler için sonbahar mı?

AĞUSTOS ayının son haftası, küresel ekonomi basınında tek bir konunun hakim olduğu bir gündeme sahiptir; Jackson Hole toplantıları.

30.08.2016

Döviz freni

Merkez Bankası, mart ayından beri sürdürdüğü faiz koridorunun üst bandında indirime ekimde ara verdi. Dünkü toplantıda Merkez, faiz oranlarını sabit bıraktı. Dolar, karar sonrası 3.07 liradan 3.05 liraya kadar geriledi.

20.10.2016

Herkes enflasyona değil faize odaklandı

DÜN Merkez Bankası’nın Enflasyon Raporu’nun sunumu için medya üyeleri ve ekonomistler salonda yerlerini almış salonda beklerken, biri hariç tüm Para Politikası Kurulu üyeleri başka bir kapıdan tek sıra halinde podyuma çıkarak yerlerine oturdular.

27.10.2016