EKSTRA
MENÜ
Arşiv
Etiketler

Muradiye

Muradiye ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Muradiye haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.034 Muradiye haberi bulunmuştur.

Muradiye Haberleri

HADEP: Dilekçe eylemini biz düzenlemedik

HADEP: Dilekçe eylemini biz düzenlemedik

HADEP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Türk, ‘anadilde eğitim’ konusundaki talepleri kendilerinin organize etmediğini söyledi. Bu arada, geçen yıl gözaltında kaybolduğu iddia edilen iki HADEP'li yöneticinin bulunması talebiyle yapılan eylemlerde çok sayıda kişi gözaltına alındı.

25.01.2002Gündem
Yüzyılda 56 depremde 78 bin kişi öldü

Yüzyılda 56 depremde 78 bin kişi öldü

Afyon'un Bolvadin İlçesi'nde meydana gelen deprem, gözleri bir kez daha yeraltından gelen tehlikeye çevirirken, Türkiye'de son 100 yılda meydana gelen 6 ve üzeri büyüklüğe sahip 56 depremde 78 bin 826 kişi hayatını kaybetti.

3.02.2002Gündem
Muradiyeli gençlerden tiyatro

Muradiyeli gençlerden tiyatro

Muradiyeli gençler önce okuma- yazma öğrendi sonra da tiyatro grubu kurdu. Van'ın Muradiye ilçesindeki Açık İlköğretim Öğrenme Merkezi'ne kayıt yaptıran 6 köyden 12 kız ve 6 erkek "Mavigöl" adlı bir tiyatro grubu kurdu. Grup ilk sahne deneyimini de ilçede öğretmen olarak görev yapan Abdulvahit Çelik'in yazdığı "Kardelen" adlı oyunla yaptı.

11.05.2002Gündem
Açık İlköğretim’li köylü kızlar tiyatrocu oldu

Açık İlköğretim’li köylü kızlar tiyatrocu oldu

Van’ın Muradiye İlçesi’nde Yetişkin Kızlar Açık İlköğretim Merkezi bünyesinde okuma-yazma öğrenen köylü kızların oluşturduğu ‘Mavi Göl’ adlı tiyatro grubunun sahnelediği ‘Kardelen’ adlı oyun ilgiyle izlendi. Başlık parası, kan davası ve tefeciliğin işlendiği oyunda, köylü kızlar büyük alkış aldı.

11.05.2002Gündem
Mesut Yılmaz: Gerekli yardım yapılacak

Mesut Yılmaz: Gerekli yardım yapılacak

ANAP Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, beraberindeki bakanlarla, Rize'de sel felaketi yaşanan bölgelerde incelemelerde bulunmak üzere Rize'ye gitti.

25.07.2002Gündem
Şelaledeki bataklık öğretmeni yuttu

Şelaledeki bataklık öğretmeni yuttu

Van'ın Erciş İlçesi Ziyaret Köyü İlköğretim Okulu'nda görevli Erkan Avcı (24) ile Muradiye İlçesi'nden stajyer öğretmen Yüksel Adıyaman (23) piknik yapmak için önceki gün Bendimahi Şelalesi'ne gitti. Serinlemek için şelalenin altına giren genç öğretmenler, hemen yakında, ırmağın getirdiği alüvyonlarla oluşan bataklığı farketmeyip saplandı.

25.07.2002Gündem
En ağır darbe Rizede: 29 ölü

En ağır darbe Rize'de: 29 ölü

Rize, Yozgat, Çorum, Tokat, Kars ve Muş'ta sel, toprak kayması ve yıldırım çarpması sonucu ölenlerin sayısı dün bulunan cesetlerle 42'ye ulaştı. En çok can kaybı Rize'de oldu. Rize'de, yaşamını yitirenlerin sayısı 29'ye yükselirken, toprak altında kalan ve sel sularına kapılan 7 kişi de aranıyor.

25.07.2002Gündem
Doğu Beyazıt’tan Van’a

Doğu Beyazıt’tan Van’a

Bu hafta Türkiye'nin en uzak noktalarında, İran sınırında ve Van Gölü'nün civarında dolaşacağız. İshak Paşa Sarayı, heybetli dağlar, büyüleyici şelaleler, üstüste binmiş medeniyetler ve masmavi Van Gölü... Bugüne kadar böylesine büyüleyici bir gezi yapmadığımı anladım.

27.07.2002Seyahat
Rizede selin faturası 13 trilyon

Rize'de selin faturası 13 trilyon

Devlet Bakanı Mehmet Kocabatmaz, Rize'ye bugüne kadar 1 trilyon 300 milyar liralık maddi yardım yapıldığını ancak yörenin yeniden yapılanması için 13 trilyon liraya ihtiyaç olduğunu söyledi.

29.07.2002Gündem
Tanpınar anısına şiir yarışması

Tanpınar anısına şiir yarışması

Bursa'nın Osmangazi Belediye Başkanlığı tarafından "Bursa'da Zaman" şiirinin yaratıcısı Ahmet Hamdi Tanpınar anısına düzenlenen edebiyat yarışması, bu yıl şiir dalında yapılacak. Belediye Başkanı Hilmi Şensoy, düzenlediği basın toplantısında "Yarışma, Bursa doğumlu olmasa da çoğumuzdan daha çok Bursalı bir edebiyat ustasına saygı niteliği taşıyor" dedi.

31.07.2002Gündem
Hormonlu ve Katkılı Ürünlerden Korunmanın Yolları ve Adresleri

Hormonlu ve Katkılı Ürünlerden Korunmanın Yolları ve Adresleri

Alışveriş yapmak artık çok zor! Elinizi hangi ürüne atsanız kimi hormonlu, kimi katkılı, kimi ilaçlı. Bu durumda ne yapmalı? Yapılacak tek şey, ince eleyip sık dokumak. Bilinçli bir tüketici olmak sizin elinizde!

Tarikatlarda 28 Şubat hesabı

Tarikatlarda 28 Şubat hesabı

Türkiye'deki etkin cemaat ve gruplar, ikinci bir 28 Şubat yaşamamak için AKP ve SP yerine merkez sağ partilere yönelme eğilimi içine girdi. Cemaatlerin bir bölümü, "ikinci bir 28 Şubat'ı daha kaldıramayız’’ endişesiyle, AKP ve SP'ye destek vermiyor. Bunun yerine merkez sağ partilere yönelen tarikatlardan CHP'yi destekleyen bile var.

15.10.2002Gündem
Tarikatlarda 28 Şubat hesabı

Tarikatlarda 28 Şubat hesabı

Nurcular ve Süleymancılar başta olmak üzere, köklü cemaatlerin bir bölümü, ‘‘ikinci bir 28 Şubat'ı daha kaldıramayız’’ endişesiyle, AKP ve SP'ye destek vermiyor. Bunun yerine merkez sağ partilere yönelen tarikatlardan CHP'yi destekleyen bile var.

15.10.2002Gündem
Karanlığın çocukları

Karanlığın çocukları

Güneşe çıktıklarında deri üzerindeki hücrelerin değişime uğraması nedeniyle karanlıkta yaşamayı zorunlu kılan "Xeroderma pigmentosum" adlı hastalık ABD'de milyonda bir, Japonya'da 250 binde bir kişide görülürken, Van ve çevresinde 16 kişide tespit tedildi.

17.10.2002Gündem
İtalyanlarla aynı genleri taşıyoruz

İtalyanlarla aynı genleri taşıyoruz

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), Malatya İnönü Üniversitesi ve Amerikan National Institues Health Enstitüsü işbirliğiyle yapılan bir araştırmada, Türkler ile İtalyanların aynı geni taşıdığı ve akraba oldukları ortaya çıktı.

17.10.2002Gündem
Ankaranın dört yanı tiyatro sahnesi

Ankara'nın dört yanı tiyatro sahnesi

Tiyatronun kalbi başkent Ankara'da atıyor. Ethos Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali başladı. Türkiye'nin yanısıra dünyanın çeşitli ülkelerinden tiyatro topluluklarının katıldığı festival, 27 Ekim tarihine kadar sürecek. Tiyatro sanatçılarının katıldığı söyleşi ve paneller de festivalin yan etkinliklerinden. Bakalım Ethos Ankara Uluslararası Tiyatro Festicali'nin programında neler var:

19.10.2002Gündem
DEHAP seçim bürosu kundaklandı

DEHAP seçim bürosu kundaklandı

Demokratik Halk Partisi'nin Antalya'nın Manavgat İlçesi'nde bulunan seçim bürosu, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce kundaklandı. Öte yandan Van'ın Muradiye İlçesi'nde Anavatan Partili köylüler ile DEHAP'lı müşahit oy kullanma nedeniyle kavga etti.

3.11.2002Gündem
Sandık başında kavga: 4ü ağır 10 yaralı

Sandık başında kavga: 4'ü ağır 10 yaralı

Seçimde Van, Batman ve Siirt´te sandık başında çıkan kavgalarda 4´ü ağır 10 kişi yaralanırken, çeşitli illerde istenmeyen olaylar meydana geldi. Sandık başına giden 53 yaşındaki Ulvi Aslantaş kalp krizi, 72 yaşındaki Salih Sarıoğlu ise yüksek tansiyon sonucu öldü. Mükerrer oy kullanma girişiminde bulunan 6 kişi de gözaltına alındı.

3.11.2002Gündem
Sandıkta kavga: 11 yaralı

Sandıkta kavga: 11 yaralı

Milletvekili Genel Seçimleri yurt genelindeki kavgalarda 4'ü ağır 11 kişi yaralandı. Ancak, ölümle sonuçlanan bir olay olmadı.

4.11.2002Gündem
Zeki Mürenin vasiyeti yerine getiriliyor

Zeki Müren'in vasiyeti yerine getiriliyor

"Sanat Güneşi" Zeki Müren'in servetinin bir bölümünü bağışladığı Türk Eğitim Vakfı ve Mehmetçik Vakfı, sanatçının vasiyeti doğrultusunda okul yaptırdı. İhalesi 1998 yılında yapılan Zeki Müren Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nin, 2002-2003 öğretim yılının ikinci yarısında hizmete girmesi planlanıyor.

19.11.2002Gündem
60lık balerinler bile var

60'lık balerinler bile var

Kültür Bakanı Hüseyin Çelik, sanat kurumlarında personel reformuna hazırlanıyor. ‘‘60 yaşına gelmiş bir insanın bale yapması mümkün mü?’’ diyen Çelik, sanatçıları tatmin edecek bir emeklilik düzenlemesi sözü verdi.

26.11.2002Gündem