MENÜ

Mühendislik

Mühendislik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Mühendislik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 16.788 Mühendislik haberi bulunmuştur.

Mühendislik Haberleri

İnsansız sualtı aracı TEKNOFESTte finalde yarışacak

İnsansız sualtı aracı TEKNOFEST'te finalde yarışacak

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin oluşturduğu “ASÜ DYNAMIC” takımı, geliştirdiği İnsansız Sualtı Aracı (İSAA) ile Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde (TEKNOFEST) final aşamasına yükseldi.

11.07.2020Teknoloji
Bakteriyi hızlıca yok edebilen yerli robot

Bakteriyi hızlıca yok edebilen yerli robot

Türk şirketi DOF Robotics'in geliştirdiği ultraviyole dezenfeksiyon robotu RoboCare, İtalya başta olmak üzere Kovid-19 salgınıyla zorlu bir mücadele içinde bulunan ülkeler tarafından rağbet görüyor.

11.07.2020Teknoloji
YÖK, Türk üniversitelerine yatay geçişler için web sitesini erişime açtı

YÖK, Türk üniversitelerine yatay geçişler için web sitesini erişime açtı

YÖK tarafından, küresel Kovid-19 salgını nedeniyle yurtdışında okuduğu üniversiteye dönmek istemeyen Türk öğrenciler ile Türkiye'de eğitim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin yatay geçiş işlemlerini içeren web sitesi erişime açıldı. Yatay geçiş kapsamında üniversitelerce belirlenen kontenjanlar ve her üniversite için farklı tarihlerde olan başvuru süreçleri web sitesi üzerinden öğrencilerin kullanımına sunuldu.

8.07.2020Eğitim
Kırklareli Kıyıköy sahilinde kirliliğin azaldığı belirlendi

Kırklareli Kıyıköy sahilinde kirliliğin azaldığı belirlendi

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, Avrupa Birliği destekli "Karadeniz Havzası Sınır Ötesi İşbirliği Ortak Programı" çerçevesinde yaptıkları çalışmada, Karadeniz'in Kıyıköy sahilindeki kirliliğin geçen yıl mayıs ayına göre yaklaşık yüzde 50 azaldığını söyledi.

8.07.2020Seyahat
Türkiye’nin ilk Robotik ve Yapay Zeka Enstitüsü kuruluyor

Türkiye’nin ilk Robotik ve Yapay Zeka Enstitüsü kuruluyor

Modern hayatın tüm evresine dokunan robotların üretimine ve gelişmesine katkı sağlamak amacıyla Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nde Robotik ve Yapay Zeka Enstitüsü kuruluyor. Kurulacak olan enstitü, dünyada ikinci Türkiye’de ise ilk olma özelliğine sahip olacak.

8.07.2020Teknoloji
İmam Hüseyin Filiz kimdir İmam Hüseyin Filizin biyografisi

İmam Hüseyin Filiz kimdir? İmam Hüseyin Filiz'in biyografisi

İYİ Parti'nin Meclis Başkanı adayı Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz oldu. Bu gelişmenin ardından İmam Hüseyin Filiz'in kim olduğu merak konusu oldu. Peki, İmam Hüseyin Filiz kimdir? İşte, İmam Hüseyin Filiz'in biyografisi...

7.07.2020Gündem
HP 2019 Sürdürülebilir Etki Raporu‘nu yayınladı

HP 2019 Sürdürülebilir Etki Raporu‘nu yayınladı

HP, şirketin çeşitliliği ve katılım oranını artırmak, karbon ayak izini azaltmak ve toplumları güçlendirmek için yaptığı çalışmaları özetleyen 2019 Sürdürülebilir Etki Raporu‘nu yayınladı.

7.07.2020Teknoloji
Kayseri Bilim Merkezi, yeni yüzüyle kapılarını açtı

Kayseri Bilim Merkezi, yeni yüzüyle kapılarını açtı

Bilimsel bilgiyi geniş kitlelere aktarmayı hedef edinen ve Anadolu’nun en kapsamlı bilim merkezi olan Kayseri Bilim Merkezi, geleceğin bilim insanları için yenilendi. Başkan Büyükkılıç, yenilenen Kayseri Bilim Merkezi’ni çocuklar tarafından yeniden keşfedilmesi gerektiğini söyledi.

7.07.2020Teknoloji
Kadın vekillerin pembe atışması

Kadın vekillerin pembe atışması

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun (KEFEK) hazırladığı raporda yer alan kız çocuklarının pembeyi sevmesine yönelik ifade kadın milletvekilleri arasında tartışmaya neden oldu. CHP’li Saliha Sera Kadıgil Sütlü’nün “Kadın hakları savunucularının reddettiği ve toplumsal cinsiyet rollerini pekiştiren ibareler rapordan çıkarılmalı” önerisine AK Partili Tülay Kaynarca’dan “Pembeyi yedirmeyiz” karşılığı geldi.

6.07.2020Gündem
Yabancı öğrenciler Türkiyede robotik kodlama öğreniyor

Yabancı öğrenciler Türkiye'de robotik kodlama öğreniyor

Bursa'daki Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin meslek öğretmenleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde ülkelerine dönemeyen Uluslararası Murad Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi'ndeki yabancı öğrencilere robotik kodlama başta olmak üzere birçok konuda eğitim veriyor.

6.07.2020Teknoloji
Konut kredisinde tüm zamanların yıllık rekoru 6 ayda kırıldı

Konut kredisinde tüm zamanların yıllık rekoru 6 ayda kırıldı

Ülke genelinde kullanılan konut kredi tutarında 6 ayda tüm zamanların yıllık rekoru kırıldı. Bankacılık sektörünün konut kredi bakiyesi ilk yarıda 32,2 milyar liralık artışla 230,9 milyar liraya ulaştı.

4.07.2020Ekonomi
Zoom CEO’su 90 günlük güvenlik programının sonuçlarını paylaştı

Zoom CEO’su 90 günlük güvenlik programının sonuçlarını paylaştı

Nisan ayında güvenlik ve gizlilik özelliklerini geliştirmek üzere 90 günlük bir program açıklayan Zoom, bu süre içinde 100’den fazla yeni özellik kazanırken, CISO konseyi oluşturdu, liderlik ekibini yeniledi ve bağımsız kuruluşlara testler yaptırdı. Zoom CEO’su Eric S. Yuan, planın sonuçlarını açıklarken şirketin gelecekteki çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

2.07.2020Teknoloji
Hastaların ilaçlarını hemşire robot Atacan verecek

Hastaların ilaçlarını hemşire robot 'Atacan' verecek

Erzurum'da, Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) sağlıkçıları korumak için tasarladığı hemşire robot "Atacan", Kovid-19 servisindeki hastalara yemeklerini dağıtıp ilaçlarını veriyor.

2.07.2020Teknoloji
TÜRKSAT 5A Ekimde uzayda

TÜRKSAT 5A Ekimde uzayda

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TÜRKSAT 5A uydusunun ekim ayında uzayda olacağını açıkladı. Bakan Karaismailoğlu, “Ülkemizin üçü haberleşme üçü de gözlem amaçlı 6 aktif uydusu bulunuyor” diye konuştu.

2.07.2020Ekonomi
Akkuyu NGSnin ilk ünitesinde kullanılacak buhar jeneratörlerinin üretimi tamamlandı

Akkuyu NGS'nin ilk ünitesinde kullanılacak buhar jeneratörlerinin üretimi tamamlandı

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) ilk ünitesinde kullanılacak 4 buhar jeneratörünün üretimi tamamlandı.

30.06.2020Ekonomi
11 yeni fakülte kuruldu, 3 fakülte kapatıldı

11 yeni fakülte kuruldu, 3 fakülte kapatıldı

Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı olarak fakülte, enstitü ve yüksekokul kurulması, kapatılması, birleştirilmesi ile adlarının değiştirilmesi hakkındaki Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. 11 yeni fakülte kurulurken, bazı fakülteleri ise birleştirilerek isimleri değiştirildi.

30.06.2020Eğitim
Beyin tümörlerindeki genetik mutasyonlar makine öğrenmesiyle belirleniyor

Beyin tümörlerindeki genetik mutasyonlar makine öğrenmesiyle belirleniyor

Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü Bilişimsel Görüntüleme Laboratuvarı kurucusu öğretim üyesi Doç. Dr. Esin Öztürk Işık’ın yürütücülüğünde, Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi işbirliği ile beyin tümörlerinde genetik mutasyonların ameliyat öncesi makine öğrenme yöntemleri ile tespiti amacıyla araştırma projesi yürütülüyor. Tıp ve mühendislik alanlarından uzmanların birlikte çalıştığı proje iki sene boyunca devam edecek.

30.06.2020Teknoloji
Astronotların eğitimi için geliştirilen uzay kokusu parfüm oldu

Astronotların eğitimi için geliştirilen 'uzay kokusu' parfüm oldu

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'da çalışan bir kimyagerin geliştirdiği 'uzay kokusu'nun parfüm olarak piyasaya çıkarılması için kitle fonlaması platformu Kickstarter üzerinden bir proje başlatıldı.

29.06.2020Teknoloji
Paratiroid hormonu yerli ve milli olarak üretildi

Paratiroid hormonu yerli ve milli olarak üretildi

Türkiye’de ilk kez yerli ve milli olarak biyobenzer parathormon üretildi. Türkiye’nin her yıl yaklaşık 16 milyon lira harcadığı bu hormon, paratiroid hormon eksikliklerinde, özellikle kadınlarda menopoz sonrası gelişen kemik kayıplarında, kemik ve kıkırdak aşınmalarında, iyileşmeyen kırıklarda fayda sağlıyor. Dünyada bir kutusu yaklaşık 3 bin 200 dolara satılan bu hormon, biyobenzer olması nedeniyle vücuttaki doğal parathormonunun kopyası niteliğinde.

29.06.2020Ekonomi
2 bin 800 yıllık Urartu Şamran Kanalı Vanın cazibe merkezi olacak

2 bin 800 yıllık Urartu Şamran Kanalı Van'ın cazibe merkezi olacak

Van'da Urartu Krallığı döneminde yapılan ve dünya su mühendisliği harikası olarak kabul edilen 51 kilometre uzunluğundaki tarihi Şamran Kanalı, "Menua Yürüyüş Yolu Projesi" kapsamında turizme kazandırılacak.

29.06.2020Seyahat
Karadeniz sahil yolunda çatlak tehlikesi Uzmanlar uyardı...

Karadeniz sahil yolunda 'çatlak' tehlikesi! Uzmanlar uyardı...

Karadeniz'de deniz dolgusu üzerine inşa edilen, Samsun’dan Artvin’in Sarp Sınır Kapısı’na kadar uzanan 542 kilometrelik sahil yolunda çatlaklar oluşmaya başladı. Karayolları ekipleri, alt katmana suyun sızmasıyla yolun bozulması riskine karşı oluşan çatlaklar için önlem aldı. Uzmanlar, kıyıya yakın deniz tabanından kum çekilmesi sonucu kıyı erozyonuyla yollarda çatlaklar oluştuğuna dikkat çekerek, uyarılarda bulundu.

29.06.2020Gündem
​Airbus ve ESA, ISS operasyonlarını sürdürmek için anlaşma tazeledi

​Airbus ve ESA, ISS operasyonlarını sürdürmek için anlaşma tazeledi

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Airbus ile Uluslararası Uzay istasyonundaki (ISS) operasyonun ve Avrupalı bileşenlerinin kullanılmaya devam etmesini kapsayan ve 16 milyon euro değerindeki yıllık yenileme anlaşması imzaladı.

29.06.2020Teknoloji
Türkiye ile ABD arasında yeni iş birliği

Türkiye ile ABD arasında yeni iş birliği

Türkiye ile ABD arasında son dönemde savunma sanayisi alanında F35 projesi özelinde yaşanan sorunlara rağmen iki ülke şirketleri küresel pazarları hedefleyen yeni bir ortaklığı hayata geçirdi.

29.06.2020Teknoloji
Son oturum da tamamlandı, YKS süreci sona erdi

Son oturum da tamamlandı, YKS süreci sona erdi

Üniversiteye girecek öğrencilerin bu yılki sınav maratonu son oturumun da yapılmasıyla sona erdi. Cumartesi günü Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile başlayan süreç, bugün yapılan Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve ardından Yabancı Dil Testinin de tamamlanmasıyla bitmiş oldu. ÖSYM Başkanı Aygün ve sınava giren bazı öğrenciler sınavla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

28.06.2020Gündem
YKSnin son oturumu YDT bitti

YKS'nin son oturumu YDT bitti

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) son oturumu olan Yabancı Dil Testi (YDT) bitti. Yabancı dil puanıyla girilen bölümleri hedefleyen öğrencilerin katıldığı sınav 120 dakika sürdü, 17.45’te sona erdi. Bu testte adaylara Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce veya Rusça dillerinde toplam 80 soru soruldu.

28.06.2020Eğitim
Sınava babalarıyla birlikte girdiler

Sınava babalarıyla birlikte girdiler

Yaklaşık 2 buçuk milyon adayın katılmasının beklendiği Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) bu sabah 10.15'de Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile başladı. Adayların büyük çoğunluğu sınava anne ya da babalarıyla birlikte geldi. Ancak anne babalar çocuklarından okul önlerinde ayrıldı. Sınava çocuklarıyla birlikte gelen iki baba ise ayrıcalıklıydı. Onlar TYT'nin yapılacağı binaya da çocuklarıyla birlikte girdiler. Çünkü onlar hem aday velisi hem de adaydı. Elazığ'da 41 yaşındaki Zülfü Kantarcıoğlu ve Mardin'de 58 yaşındaki Metin Yükseloğlu, sınav heyecanını çocuklarıyla birlikte yaşadı.

27.06.2020Eğitim
Sınava papağanıyla geldi

Sınava papağanıyla geldi

İZMİR'de, Yükseköğretim Kurumu Sınavı'na (YKS) papağanıyla gelen Aleyna Üzer, "7 yıldır onu besliyorum. Birbirimize çok bağlıyız. İnşallah sınavı kazanacağıma inanıyorum" dedi.

27.06.2020Gündem
Elektrikli uçaklarının yeni prototipi 3DEXPERIENCE ile geliştiriliyor

Elektrikli uçaklarının yeni prototipi 3DEXPERIENCE ile geliştiriliyor

Dassault Systèmes, havacılık endüstrisinde inovasyona katkı sağlayan ve uçak yolculuğunu kişiselleştirip karbon içermeyen bir deneyim haline getirerek insanların uçuş alışkanlıklarında bir önemli bir dönemeç olmayı hedefleyen İngiliz Vertical Aerospace şirketiyle çalıştığını duyurdu. Şirket, dikey kalkış ve iniş yapabilen tamamen elektrikli uçaklarının üçüncü nesil prototipini geliştirmek için bulut tabanlı 3DEXPERIENCE platformunu kullanıyor.

26.06.2020 Teknoloji
NASA, ilk siyahi kadın mühendisinin ismini merkez binasına veriyor

NASA, ilk siyahi kadın mühendisinin ismini merkez binasına veriyor

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Washington'daki merkezine, "Gizli Sayılar" filmine konu olan ajansın ilk siyahi kadın mühendisi Mary Winston Jackson'ın adı veriliyor.

26.06.2020Teknoloji
Son dakika haberi: Vanda 5.4 şiddetinde deprem.. Van Valisinden ilk açıklama

Son dakika haberi: Van'da 5.4 şiddetinde deprem.. Van Valisi'nden ilk açıklama

Son dakika Van'da deprem.. Gelen bilgilere göre Van'da 5.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, "Özalp merkez ve köylerinde yaptığımız taramalarda, bir köyümüzde bir evin yıkıldığını bunun dışında bir can ve mal kaybının olmadığını, bazı köylerde hasar gören evlerin olduğu bilgilerini aldık. Ekiplerimiz sahaya doğru hareket ettiler." açıklamasında bulundu.

25.06.2020Gündem
2 bin 800 yıllık Urartu kanalı Vanın cazibe merkezi olacak

2 bin 800 yıllık Urartu kanalı Van'ın cazibe merkezi olacak

Van'da Urartu Krallığı döneminde yapılan ve dünya su mühendisliği harikası olarak kabul edilen 51 kilometre uzunluğundaki tarihi Şamran Kanalı, "Menua Yürüyüş Yolu Projesi" kapsamında turizme kazandırılacak.

25.06.2020Keyif
AMD, mobil işlemcilerinde enerji verimliliğini 31 kat arttırdı

AMD, mobil işlemcilerinde enerji verimliliğini 31 kat arttırdı

AMD, 2014 yılında ilk defa duyurduğu '2020 yılına kadar mobil işlemcilerini 25 kat daha verimli hale getirme hedefi'ni 25x20’ye ulaşıp geride bıraktığını açıkladı.

25.06.2020Teknoloji
Kamikaze dronelar yakında Alpagu ile çeşitlenecek.

Kamikaze drone'lar yakında Alpagu ile çeşitlenecek.

Türk savunma sanayisinin son dönemde en dikkati çeken ürünlerinden "kamikaze drone"lar yakın zamanda ''Alpagu'' ile çeşitlenecek.

25.06.2020Teknoloji
Alpagu nedir, teknik özellikleri nelerdir Dünyada 2 benzeri var

Alpagu nedir, teknik özellikleri nelerdir? Dünyada 2 benzeri var

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından muharebe sahasında etkin şekilde kullanılmaya başlanan "kamikaze drone"lar çeşitleniyor. Türk savunma sanayisinin son dönemde en dikkati çeken ürünlerinden "kamikaze drone"lar yakın zamanda ''Alpagu'' ile çeşitlenecek.

25.06.2020Gündem
Türkiyenin yeni kamikazesi Alpagu geliyor

Türkiye'nin yeni kamikazesi ''Alpagu'' geliyor

Türk savunma sanayisinin son dönemde en dikkati çeken ürünlerinden "kamikaze drone"lar yakın zamanda “Alpagu” ile çeşitlenecek. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Türkiye'ye "kamikaze drone" olarak bilinen vurucu insansız hava araçlarını (İHA) kazandıran STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ, bu alandaki ürün çeşitliliğini ve araçların yeteneklerini artırmaya yönelik çalışmalar yürütüyor.

25.06.2020Haber
Dünyada 2 benzeri var... Türkiyenin yeni kamikazesi geliyor

Dünyada 2 benzeri var... Türkiye'nin yeni kamikazesi geliyor

Türk savunma sanayisinin son dönemde en dikkati çeken ürünlerinden "kamikaze drone"lar yakın zamanda “Alpagu” ile çeşitlenecek. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Türkiye'ye "kamikaze drone" olarak bilinen vurucu insansız hava araçlarını (İHA) kazandıran STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ, bu alandaki ürün çeşitliliğini ve araçların yeteneklerini artırmaya yönelik çalışmalar yürütüyor.

25.06.2020Ekonomi
Yerli helikopter Gökbeyin motoru için önemli imza

Yerli helikopter Gökbey'in motoru için önemli imza

Türkiye'nin ilk yerli ve milli helikopteri olan Gökbey'in motor ihtiyacını yerli ve milli imkanlarla karşılamak üzere yürütülen Turboşaft Motor Geliştirme Projesi kapsamında kurulacak test altyapıları için TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) ile TEKFEN Mühendislik AŞ arasında sözleşme imzalandı.

25.06.2020Teknoloji
Genç bilişimciler, çevirim içi eğitimlerle istihdama kazandırılacak

Genç bilişimciler, çevirim içi eğitimlerle istihdama kazandırılacak

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ile Teknolojide Kadın Derneğinin (wtech) hayata geçirdiği "Genç Dönüşüm" projesiyle genç bilişimciler, çevirim içi eğitimlerle istihdama kazandırılacak.

24.06.2020Teknoloji
Alüminyum meşrubat kutulardan iskeletini yaptıkları robot şampiyonluk getirdi

Alüminyum meşrubat kutulardan iskeletini yaptıkları robot şampiyonluk getirdi

En prestijli robot yarışmalarından biri olarak gösterilen FRC İstanbul Regional Robot Turnuvası’ndan Şampiyonluk Kupası ve iki ödülle dönen River Robotics Team #8079, 2021 yılı Şubat ayında Amerika'nın Houston kentinde yapılacak olan FRC Dünya Şampiyonası'na katılarak Türkiye’yi temsil etme hakkını kazandı. “Fırsat ver” ve “fark yarat” mottoları ile bir robot yapmanın çok ötesine geçen takım, Türkiye’nin imkanları kısıtlı bölgelerinde eğitim gören kardeşlerini bilimle buluşturmayı ve geleceğe daha hazır hale gelmeleri için destek olmayı hedefliyor. Takım 26 Haziran günü 1. yaşını da organize ettiği “Bilim Seferberliği Kampanyası” ile kutlayacak.

24.06.2020Teknoloji
SixLittleMonkeys tehlikesi geri döndü: Hedef kurumlar

SixLittleMonkeys tehlikesi geri döndü: Hedef kurumlar

Bu yıl şubat ayında, devlet kurumlarına ve diplomatik kuruluşlara karşı siber casusluk faaliyetlerinde bulunan bir APT grubu olan SixLittleMonkeys, ya da diğer adıyla Microcin’in, saldırılarda hedef aldığı sistemin belleğine Truva atı indirdiği tespit edildi. Uzmanlar, zararlı yazılımın indirildiği ve kurbanın cihazında komutlar çalıştırmaya başladığı bu son aşamada yeni bir kod stili kullanıldığını keşfetti. API (Application Programming Interface - Uygulama Programlama Arayüzü) benzeri bu mimari, zararlı yazılımın güncellenmesini basitleştiriyor.

23.06.2020Teknoloji
Yeni tehlikeye karşı uyardı Maske, eldivenler, enfekte olmuş atıklar...

Yeni tehlikeye karşı uyardı! Maske, eldivenler, enfekte olmuş atıklar...

TEKİRDAĞ Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Lokman Hakan Tecer, normalleşme sürecinde birçok ilde takma zorululuğu getirilen maskelerin bilinçsizce atılmalarının yanı sıra kafe ve restoranlarda tek kullanımlık plastik kapların tercih edilmesiyle artan plastik kullanımının da yeni bir tehlike yarattığını söyledi.

23.06.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Yeni kaptan pilotun adı: Attol

Airbus bir uçağa otomatik olarak taksi yaptıracak, kaldıracak ve indirecek sistemini net olarak açıkladı. Pilotun yükünü büyük ölçüde alan ve işini kolaylaştıran bu sistemler topluluğu yakın gelecekte kokpitteki bütün görevlere el koyacak gibi görünüyor.

8.07.2020

Orta sınıf liglerin çare aradığı sorun: Orta sıra kabusu

Bitime dört hafta kala iddiasız takım sayısı 4, hatta bu rakam 6’ya çıkabilir. Birçok ülke bu sorunu çözmek için takım sayısını azaltıyor ancak bu, Türkiye için uygun bir yol olmayabilir.

4.07.2020

Sosyal medya aşkları tuzaktır kanmayın

Merhaba Güzin Abla,19 yaşındayım. Diş hekimliğinde okuyorum. Eğitimli bir aileden geliyorum. Yakınlarda çok büyük bir hata yaptım. Bir sosyal paylaşım sitesinde biriyle tanıştım ki o site aslında pek de düzgün bir site değil, biliyorum.

2.07.2020

Hedef Türkiye’den unicorn çıkarmak

Lise yıllarında web sitesi yaparak erken yaşta para kazanır.

28.06.2020

İstanbul’u kirleten hafriyattır

Harfiyatla ilgili bildiğimiz tüm doğruları bıkmadan, usanmadan yıllardır hep yazdık. Hafriyat rantı İstanbul’da inşaat sektörünün ‘eroini’ oldu dedik. Sadece çevreyi değil, ahlakı ve hukuku da yok ettiğini özellikle vurguladık. Yanlış olduğuna inandığımız her adıma zamanında müdahale ettik. “Yapmayın, etmeyin” diye de adeta yalvardık. Rantının yüksek cazibesinden dolayı ne yazık ki hiçbir zaman dikkate alınmadık. Engel olabilen tüm unsurlar da adım adım etkisizleştirildi. İstanbul’un doğası İstanbul’un hafriyatına tamamen teslim edildi. Keşke biz haksız olsaydık da hafriyattan dolayı İstanbul’da hiç sorun yaşanmasaydı.

26.06.2020

Genç Fütüristler ile “Yeni Normal” üzerine

Genç Fütüristler, Fütüristler Derneği tarafından gençlerin, geleceğe yönelik farkındalıklarını artırma ve değişen ve gelişen dünyaya hazır olup geleceğe katkı sağlayacak fikirler üretmesini sağlama misyonuyla 2009 yılında kurulmuş bir alt komite. Yeni Normal’i ve etkilerini analiz ederken, bu sürece yönelik Genç Fütüristler’in de görüşlerini almak istedim.

25.06.2020