EKSTRA
MENÜ

Muharrem Ayı

Muharrem Ayı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Muharrem Ayı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.961 Muharrem Ayı haberi bulunmuştur.

Muharrem Ayı Haberleri

15 bin kişiye aşure dağıtıldı

15 bin kişiye aşure dağıtıldı

Karşıyaka Belediyesi tarafından geleneksel olarak sürdürülen aşure etkinliği bu yıl yaklaşık 15 bin kişinin katılımı ile gerçekleşti.

16.11.2014Avrupa
Ak Parti Maraş için niye özür dilemiyor

Ak Parti Maraş için niye özür dilemiyor

Reha Çamuroğlu, AK Parti’nin ilk Alevi açılımının kilit ismiydi. 2007’de Tayyip Erdoğan’ın davetiyle AK Parti’ye katıldı, milletvekili seçildi. Hükümetin muharrem ayı iftarlarının ilkinde onun imzası vardı. Hızlı başladı ancak Erdoğan’ın Alevi açılımı konusundaki danışmanlığı sadece sekiz ay sürebildi. AK Parti’den ayrıldıktan sonra hükümeti yüksek perdeden eleştirse de yakın zamana kadar Tayyip Erdoğan’daki kredisi devam etti. Erdoğan en son 1.5 yıl önce demokratikleşme paketi hazırlıkları sırasında davet ederek görüşlerini dinledi. Bugün ise Başbakan Davutoğlu’nun 23 Kasım’daki Dersim ziyareti ile birlikte somutlaşması beklenen son açılım konusunda hayli karamsar, köşeli cümleler kuruyor. Suriye üzerinden yaşananlardan sonra AK Parti ile Alevilerin kopuşunun artık kategorik olduğunu düşünüyor. Davutoğlu’nun U dönüşü yapabilmesinin son 4 yıl için Alevilerden özür dilemesine bağlı olduğunu söylüyor.

16.11.2014Gündem
Karşıyakada kardeşlik kazanı

Karşıyaka'da kardeşlik kazanı

KARŞIYAKA Belediyesi tarafından geleneksel olarak sürdürülen aşure etkinliği bu yıl yaklaşık 15 bin kişinin katılımı ile gerçekleşti.

17.11.2014Ege
13 bin kişiye aşure

13 bin kişiye aşure

BAYRAKLI Belediyesi Muharrem Ayı nedeniyle ilçenin 5 farklı noktasında kurulan çadırlarda 13 bin kişiye aşure dağıttı.

17.11.2014Ege
Kayseride camide siyaset iddiasına Diyanetten inceleme

Kayseri'de 'camide siyaset' iddiasına Diyanet'ten inceleme

Kayseri'nin Talas İlçesi'ndeki Zade Camisi'nde düzenlenen etkinlikte, cami içine kürsü konulması, protokol üyelerinin masada oturması tartışma yarattı. Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu'nun konuşması da camide siyaset yapıldığı iddialarını gündeme getirdi. CHP İl Başkanı Mustafa Ayan, "Eğer bu toplantı Allah adına değilse, inancımız, imanımız adına değilse, camide yapılan her türlü toplantı siyasidir" dedi. Talas Belediye Başkanı Palancıoğlu ise "Kesinlikle siyasi bir konuşmam söz konusu olmadı" diye konuştu. Diyanet'ten yapılan açıklamada da 'konuyla ilgili inceleme başlatıldığı' belirtildi.

18.11.2014Gündem
İnceleme

İnceleme

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kayseri’nin Talas ilçesi Zade Camisi’ndeki etkinlikle ilgili inceleme başlattı.

18.11.2014Gündem
Çukurova Üniversitesinde gerginlik: 10 gözaltı

Çukurova Üniversitesi'nde gerginlik: 10 gözaltı

Adana'daki Çukurova Üniversitesi'nde (ÇÜ) barikat kurarak öğrencilerin derslere girişini engellemeye çalışan eylemci öğrencilere polis müdahale etti. Yaşanan arbedenin ardından 8'i kız 10 öğrenci gözaltına alındı. ÇÜ Kampüs alanındaki merkez kütüphane önünde Muharrem ayı nedeniyle aşure dağıtmak isteyen sağ görüşlü öğrenciler Türk Bayrağı astı. Slogan atarak merkez kütüphane önüne gelen karşıt görüşlü öğrenciler ile aşure dağıtan öğrenciler arasında gerginlik yaşandı. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı alandan ayrılan sol görüşlü öğrenciler, bu kez Fen Edebiyat Fakültesi önüne dersliklerden çıkarttıkları sıralarla barikat kurdu. Fatih KARAÇALI / ADANA DHA

19.11.2014Haber
Başbakan Davutoğlu: Irakla Türkiyenin tehditleri ortak

Başbakan Davutoğlu: Irak'la Türkiye'nin tehditleri ortak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bağdat'ta Irak Başbakanı Haydar El İbadi ile görüştü. Davutoğlu, "Irak'ı tehdit eden yapılar Türkiye için de tehdit niteliği taşıyor" dedi.

20.11.2014Dünya
Anasınıfına din dersi önerisi

Anasınıfına din dersi önerisi

19. Milli Eğitim Şûrası için önerilen rapora Milliyet ulaştı. Raporda karma eğitim mecburiyetinin kaldırılmasından, özel imam hatiplerin açılmasına kadar bir dizi tartışmalı öneri yer alıyor.

1.12.2014Gündem
Komisyon çalışmaları tamamlandı

Komisyon çalışmaları tamamlandı

MEB tarafından düzenlenen "19. Milli Eğitim Şurası"nda komisyonlar, çalışmalarını tamamladı.

5.12.2014Eğitim
Şura’da genel kurul görüşmeleri sona erdi

Şura’da genel kurul görüşmeleri sona erdi

Antalya'daki 19'uncu Milli Eğitim Şurası Genel Kurulu, Bakan Nabi Avcı'nın katılımıyla yapıldı. 4 gün boyunca komisyonlarda kabul edilen görüşler genel kurulda oylamaya sunuldu. İlk olarak "Haftalık ders çizelgeleri ve öğretim programları" ile ilgili maddeler oylandı. Daha sonra yapılan oturumda "Öğretmen niteliği arttırma" komisyonun önerilerinin tamamı kabul edildi. Ardından "Yönetici niteliğinin arttırılması" önerileri oylandı. Son olarak da "Okul güvenliği" komisyonunun aldığı kararların oylamaya sunuldu. Genel kurul görüşmeleri sona erdi. Genel kurulda alınan kararlar, tavsiye niteliği taşıyor. Bakanlık isterse uygulama hakkına sahip.

6.12.2014Eğitim
İlkokul 1’lere zorunlu din dersi

İlkokul 1’lere zorunlu din dersi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye’nin zorunlu din dersini kaldırmasını isterken, dün sona eren 19. Milli Eğitim Şûrası’ndan, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın da, “Doğru bulmuyorum” dediği ilkokul 1, 2, ve 3. sınıflarda din dersinin zorunlu olması tavsiye kararı çıktı.

6.12.2014Gündem
İlkokul 1’lere zorunlu din dersi

İlkokul 1’lere zorunlu din dersi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye’nin zorunlu din dersini kaldırmasını isterken, dün sona eren 19. Milli Eğitim Şûrası’ndan, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın da, “Doğru bulmuyorum” dediği ilkokul 1, 2, ve 3. sınıflarda din dersinin zorunlu olması tavsiye kararı çıktı

7.12.2014Eğitim
Kuran dersi alan öğrenciye ‘Kutlu Doğum’ daveti

Kuran dersi alan öğrenciye ‘Kutlu Doğum’ daveti

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) bu yıl iş takvimine giren ‘Kutlu Doğum Haftası’ etkinlikleri okullarda fiilen yürütülmeye başlandı. Erzincan’da iki anaokulu müdürünün imzasıyla yapılan duyuru ile öğrencilerinin ‘Kutlu Doğum Haftası’ etkinliklerine katılması istendi. İstanbul Esenler’de de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü okullara yazı gönderdi.

26.03.2015Eğitim