EKSTRA
MENÜ

Muharrem Ayı

Muharrem Ayı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Muharrem Ayı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.959 Muharrem Ayı haberi bulunmuştur.

Muharrem Ayı Haberleri

TRTden 12 gün boyunca Muharrem Ayı programı

TRT'den 12 gün boyunca Muharrem Ayı programı

TRT tarafından hazırlanan “Bir'iz” adlı muharrem ayı özel programı, bu akşamdan itibaren 12 gün boyunca izleyici karşısında olacak. Program, Aleviliğin doğuşu, yayılması ve geleneklerini uzman konuklar eşliğinde ele alacak.

17.12.2009Gündem
Aşure geleneği yaşatılıyor

Aşure geleneği yaşatılıyor

Hicri takvimin ilk ayı olan ve Müslümanlar için kutsal kabul edilen Muharrem ayı başlarken, geleneklerin yaşatıldığı bu ayda aşure ön plana çıkıyor.

19.12.2009Kelebek
Pakistanda muharrem ayında camiler kapalı olacak

Pakistan'da muharrem ayında camiler kapalı olacak

Pakistan İçişleri Bakanı Rahman Malik, muharrem ayı nedeniyle olası provokasyonların önüne geçmek amacıyla, başkent İslamabad'da akşamları camilerin kapalı tutulması talimatı verdi.

21.12.2009Dünya
Bardakoğlundan Muharrem ayı mesajı

Bardakoğlu'ndan Muharrem ayı mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Muharrem ayı ve Aşure günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, bu ayda hicretin gerçekleştiğini ve Hz. Peygamber'in bu ayı “Allah'ın ayı” olarak nitelediğini belirtti.

25.12.2009Gündem
Hindistanda Şiiler polisle çatıştı: 60 yaralı

Hindistan'da Şiiler polisle çatıştı: 60 yaralı

Hindistan'ın Keşmir bölgesindeki Srinagar kentinde, muharrem ayı nedeniyle düzenlenen törene katılan yüzlerce Şii ile polis arasında çıkan çatışmada en az 60 kişi yaralandı.

26.12.2009Dünya
Pakistandaki saldırıda ölü sayısı 38 oldu

Pakistan'daki saldırıda ölü sayısı 38 oldu

Pakistan'ın güneyindeki bulunan metropol kent Karaçi'de, Şiileri hedef alan saldırıda ölenlerin sayısı 38'e yükseldi, patlamadan sonra sokak aralarına yönelen öfkeli kalabalık da 500 iş yerini ve 50'den fazla arabayı ateşe verdi.

29.12.2009Dünya
Erdoğan 2009u değerlendirdi

Erdoğan 2009'u değerlendirdi

Başbakan Erdoğan, televizyonlarda yayınlanan “Ulusa Sesleniş” konuşmasında vatandaşlara seslendi.

30.12.2009Gündem
Aynı bayrak altında geleceği inşa edeceğiz

Aynı bayrak altında geleceği inşa edeceğiz

Erdoğan, 2009’un son Ulusa Sesleniş konuşmasında demokratik açılım süreciyle ilgili mesajlar verdi. Erdoğan özetle şöyle konuştu:

30.12.2009Gündem
6 kişilik aşurenin malzemesi 6 lira

6 kişilik aşurenin malzemesi 6 lira

Hicri takvime göre yılın ilk ayı “Muharrem”in 10'ncu günü olan ve bu yıl 16 Aralık'ta gerçekleşecek “Aşure günü” nedeniyle aşure malzemeleri, baharatçı vitrinlerini süslemeye başladı.

8.12.2010Ekonomi
Yumurta borsasında sert düşüş

Yumurta borsasında sert düşüş

Son günlerde siyasilere yapılan yumurtalı protestoların ardından yumurta gündemin en önemli maddelerinden biri haline geldi. Yumurtaların son hedefi ise dün Ankara'da AKP Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu oldu.

9.12.2010Ekonomi
Din dersinin yeni müfredatı Alevilere anlatılacak

Din dersinin yeni müfredatı Alevilere anlatılacak

Alevi vatandaşların katıldığı ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi müfredatında Alevilik konusunun yer almasına yönelik oluşturulan komisyonun çalışması, Pazartesi günü düzenlenecek bir toplantıyla Alevi inanç ve kanaat önderlerine sunulacak.

11.12.2010Gündem
Erdoğan salavatlarla karşılandı

Erdoğan salavatlarla karşılandı

Muharrem ayı etkinlikleri kapsamında Halkalı’da düzenlenen Aşure törenlerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Erdoğan tören alanına girişte salavatlarla karşılandı.

16.12.2010Gündem
Muharrem teşekkürü

Muharrem teşekkürü

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın görüştüğü Şiiler’in dini lideri Ayetullah Ali Sistani, samimi havada geçen Erdoğan-Sistani görüşmesinde, Hz. Hüseyin’in şehit edildiği Muharrem Ayı’nın 10’uncu Günü’nde İstanbul’da yapılan Kerbela Şehitleri’ni anma etkinliğine katıldığı için Erdoğan’a teşekkür etti.

30.03.2011Gündem
Alevilik ders kitaplarına girdi

Alevilik ders kitaplarına girdi

Alevi Çalıştayları sonucunda alınan kararlar doğrultusunda bu eğitim-öğretim yılından itibaren ilköğretim 4. sınıftan lise son sınıfa kadar Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarında Alevilik konusu işlenecek.

8.09.2011Gündem
CHPli Akkiraz: Siz Maraş ve Sivas katliamıyla yüzleştiniz mi

CHP'li Akkiraz: Siz Maraş ve Sivas katliamıyla yüzleştiniz mi?

CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz, “(CHP Dersim ile yüzleşsin) deniliyor. Peki siz Maraş ve Sivas katliamıyla yüzleştiniz mi?” diye sordu.

25.11.2011Gündem
Maraş ve Sivas’la siz yüzleştiniz mi

Maraş ve Sivas’la siz yüzleştiniz mi?

CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz, “CHP Dersim ile yüzleşsin, deniliyor. Peki siz Maraş ve Sivas katliamıyla yüzleştiniz mi?” diye sordu.

25.11.2011Gündem
Seyidoğlundan aşure severlere özel seçenekler

Seyidoğlu'ndan aşure severlere özel seçenekler

Bolluk ve bereketin simgesi: Aşure

1.12.2011Alışveriş
Almanya’da muharrem iftarı

Almanya’da muharrem iftarı

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, önceki akşam Alevi Kültür Birliği tarafından Almanya’nın Hamm kentinde düzenlenen muharrem ayı iftarına katıldı.

4.12.2011Gündem
Herkes içindeki Yezid’i öldürsün

Herkes içindeki Yezid’i öldürsün

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Halkalı’da Caferilerin Kerbela matemi törenlerine katıldı. Kılıçdaroğlu törendeki konuşmasında, “Şii, Alevi, Sünni, herkes içindeki Yezid’i öldürebilirse işte o zaman Hz. Hüseyin’i yüceltir ve yaşatırız” dedi.

5.12.2011Gündem
Serdar İnan’dan twitter takipçilerine Aşure Partisi

Serdar İnan’dan twitter takipçilerine Aşure Partisi

İnanlar İnşaat'ın patronu Serdar İnan, Muharrem Ayı’nın 10. Gününe rastlayan 5 Aralık Pazartesi günü twitter grubunu bir araya getirerek Günay Restorantta Aşure Partisi gerçekleştirdi.

6.12.2011Ekonomi
Demirtaş: Şikeciliğe izin vermeyeceğiz

Demirtaş: "Şikeciliğe izin vermeyeceğiz"

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün veto ettiği şike kanunuyla ilgili, yasa o haliyle tekrar gelirse yine muhalefet edip hayır oyu kullanacaklarını söyledi. Demirtaş, “Biz şikeciliğe de Meclis’in şike yapmasına da izin vermeyeceğiz” dedi.

6.12.2011Gündem
Kahramanmaraş’ta kardeşlik iftarı

Kahramanmaraş’ta kardeşlik iftarı

Kahramanmaraş’ta muharrem ayı dolayısıyla “kardeşlik ve hoşgörü” iftarı verildi.

7.12.2011Gündem
Polis simit dağıttı

Polis simit dağıttı

Kula İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polisler, Muharrem ayı dolayısıyla simit alıp pazaryerinde vatandaşlara ve esnafa dağıttı.

7.12.2011Ege
Gürsel: Bu bir komedi

Gürsel: "Bu bir komedi"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, “Kasaplar Odasının seçimi hangi tarihte belli, Pazarcılar Odasının seçiminin hangi tarihte olacağı belli. Türkiye'nin en önemli, devletin başını temsil edecek kurumunun seçim tarihi belli değil. Bu komedi... Çok ayıptır. Türkiye'ye yakışacak bir manzara değildir” dedi.

14.12.2011Gündem
Hz. Hüseyin ve 72 şehit anıldı

Hz. Hüseyin ve 72 şehit anıldı

Kerbela'da şehit düşen Hz. Hüseyin ve ashabından 72 kişi, Küçükçekmece Belediyesinin Muharrem ayı etkinlikleri kapsamında anıldı.

23.12.2011Gündem
Polisle muharrem iftarı

Polisle muharrem iftarı

Tunceli Emniyet Müdürlüğü, ilde görevli polislerin Alevi kültürünü yakında tanımaları ve geleneklerini öğrenmeleri amacıyla muharrem ayı boyunca cemevine gitmeleri ve dedeler ile sohbet etmesi için çalışma başlattı.

18.11.2012Gündem
ERZİNCANDA TEHLİKELİ GERGİNLİK

ERZİNCAN'DA TEHLİKELİ GERGİNLİK

Erzincan'da Pir Sultan Abdal Derneğine ait Muharrem ayı çadırındaki 'Madımak müze olsun' ve 'Din dersleri kaldırılsın' yazılı iki flama, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından yakılmaya çalışıldı. Çadır önünde toplanan yaklaşık 300 kişi, olayı gerçekleştirenlerin yakalanmasını istedi. Recep DEMİRCİ-ERZİNCAN-DHA

19.11.2012Haber
Muharrem provokasyonu

Muharrem provokasyonu

ERZİNCAN kent merkezindeki Belediye Kültür Evi arkasına kurulan Pir Sultan Abdal Derneği Muharrem Ayı Çadırına önceki gün saat 19.30 sıralarında bir saldırı yapıldı.

19.11.2012Gündem
Başbakan Yardımcısından tarikat açıklaması

Başbakan Yardımcısı'ndan tarikat açıklaması

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türkiye’de tarikatların yasaklanmasıyla, tekkeler ve zaviyelerin kapanmasıyla tarikatların yok olmadığını, zikirlerin ve ayinlerin devam ettiğini belirterek, “İnşallah diyorum önümüzdeki zaman içerisinde bu noktalarda da önemli adımları birlikte atma imkanını yine beraber yakalayacağız” diye konuştu.

22.11.2012Gündem
Başbakan’ın kaldığı otele 10 km mesafede patlama

Başbakan’ın kaldığı otele 10 km mesafede patlama

İslamabad'da Ravalpindi bölgesinde Kasr Şebir adli Şiilerin en büyük camisinde bir intihar bombacısı, geceyarısı saldırı gerçekleştirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu ve liderlerin konakladığı Serena Oteli’ne 10 km uzaklıktaki camiye yapılan saldırı nedeniyle güvenlik önlemleri artırıldı.

22.11.2012Gündem

Yazar Sonuçları

Aşurenin Faydaları Saymakla Bitmiyor

Aşurenin Faydaları Saymakla Bitmiyor

Geleneksel tatlımız aşure, hem yetişkinler hem de çocuklar için vitamin deposu!

16.12.2010

Kerbelâ Mersiyeleri

ÖNEMLİ ve yoğun bir emekle hazırlanmış bir çalışmayı yazacağım:

26.12.2010

Edebiyatta Kerbelâ

KERBELÂ MERSİYELERİ kitabının ana özelliği hiç kuşkusuz, edebiyatımızda yer alan metinleri içermesidir.

27.12.2010
Parti parti aşure

Parti parti aşure

Her yıl yaptığım aşure son üç yıldır kızımında bana katılması ile ritüele dönüştü. Minnacık elleri ile badem ayıklarken, şimdi bütün süslemelerde iş başında...

6.12.2011

Kutsal yemek aşure (2)

Arapça aşara sözcüğünden türemiş olan aşure bugün de pek çok Müslüman toplumunda ve Anadolu’da pişirilmeye devam ediyor.

15.12.2011

Gidenin arkasından konuşulmaz ama değinmeden de olmaz!

GEÇEN hafta yeni yıl kutlamalarına karşı duran bazı karanlık kafalara ışık tutacağımdan bahsetmiştim.

31.12.2011

İşte o hesap!

REİNA içindeki Blue Topaz, dünkü “Balotelli bile Selçuk kadar hesap ödememiş!” yazısı üzerine bir açıklama gönderdi.

27.07.2012

Beşiktaş’a darbe

BEŞİKTAŞ Kulübü Derneği’ne ait 2006’da Fulya’da15.3 dönüm, imar planlarında spor alanı olarak geçen ve üzerinde basket sahaları bulunan arsasının ‘emsal 2 ticaret konut alanına’ dönüştürülmesi talebi İBB Meclisi’nde reddedildi.

16.11.2012
Aşure Günü neden kutlanır

Aşure Günü neden kutlanır?

Aşure tatlısı niye yapılır, faydası var mıdır? İşte tüm merak edilenler!

23.11.2012