EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Muharrem Ayı

Muharrem Ayı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Muharrem Ayı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.959 Muharrem Ayı haberi bulunmuştur.

Muharrem Ayı Haberleri

Aşure ayı

Aşure ayı

18.05.2000Ege
Dünyaya geçilen Muharrem fotoğrafı

Dünyaya geçilen Muharrem fotoğrafı

Dünyanın önde gelen haber ajanslarından Amerikan Associated Press, Lübnan'daki Muharrem ayı anma törenlerini dünyaya bu resimle duyurdu.

25.03.2002Gündem
Dünyaya geçilen Muharrem fotoğrafı

Dünyaya geçilen Muharrem fotoğrafı

Dünyanın önde gelen haber ajanslarından Amerikan Associated Press, Lübnan'daki Muharrem ayı anma törenlerini dünyaya bu resimle duyurdu.

25.03.2002Dünya
Şiilere bombalı saldırı

Şiilere bombalı saldırı

Irak'ta 35 yıl aradan sonra ilk kez özgürce kutlanan Muharrem ayı matemleri kana bulandı. Kerbela ve Bağdat'taki patlamalarda 187 kişi öldü, yüzlerce yaralı var.

2.03.2004Dünya
Pakistanda Şiilere saldırı: 45 ölü

Pakistan'da Şii'lere saldırı: 45 ölü

Pakistan'da da Muharrem ayı matemleri kana bulandı. Tören sırasında kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısı sonucu 45 kişi öldü. Öte yandan Afganistan'ın başkenti Kabil'de harp okulu öğrencileri ile Şiiler arasında çıkan çatışmada 1 Şii öldü, 16 kişi yaralandı.

2.03.2004Dünya
MEDYADAN : Genel

MEDYADAN : Genel

Eskiden erkekler kadın olurdu - Sanal muhalif Baykal, “AKP’yi önce kafanızda yenin” demiş - Ruhat Mengi: Amerikan Başbakanı - Sobadan zehirlenmeleri önlemek için kömüre zam yapalım - Serin Duruş’tan haftalık olağan araklar - Kerbela Kutlamaları - Sen misin törende sakız çiğneyen - Asker herkesi potansiyel vatan haini ilan edince bilin bakalım Tercüman hangi “uzmana” fikir danıştı - Fadime’nin donuna mali yaklaşım - Mağrur olma Başbakan Babam, senden büyük Allah var - Kalp krizinden ölüp de dirilenler muhabiri - Kabahat Ankara’da olmasın...

14.03.2004Gündem
Saddamın duruşması ertelendi

Saddam'ın duruşması ertelendi

Eski Irak diktatörü Saddam Hüseyin'in duruşması çarşamba gününe ertelendi.

29.01.2006Gündem
Alevilik müfredata alınıyor

Alevilik müfredata alınıyor

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, yeni hazırlanan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitaplarıyla, Aleviliğin de müfredata alınacağını açıkladı.

8.02.2006Gündem
Aşure gününden kanlı törenler

Aşure gününden kanlı törenler

İmam Hüseyin'in katledilişinin 1326'ncı yıldönümü anıldı ve

9.02.2006Gündem
Aşure baskını

Aşure baskını

Hz. Muhammed’in torunu Hz.Hüseyin’in şehit edilmesinin anıldığı Muharrem ayı etkinlikleri dolayısıyla Şiilerin çoğunlukta olduğu Irak’ta alarm verildi. Kerbela’da toplanan Şiilere saldırı düzenleneceği istihbaratı üzerine ABD ve Irak güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonlarda 300 kişi öldürüldü.

29.01.2007Dünya
Türkmen lidere suikast

Türkmen lidere suikast

Irak'ta her gün yüzlerce kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırılar bu kez Irak Türkmen Cephesi'nin (ITC) Başkanı Sadettin Ergeç'i hedef aldı. Ergeç, bombalı sukisttan şans eseri kurtuldu.

31.01.2007Gündem
Diyanet, Alevi dedeleri Almanyaya gönderdi

Diyanet, Alevi dedeleri Almanya'ya gönderdi

Cem Vakfı yetkililerince belirlenen 6 “Alevi dedesi”, Muharrem ayında Alevi cemaatinin bilgilendirilmesi amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığıyla Almanya'ya gönderildi.

4.02.2007Gündem
Erzincanda cemevine saldırı

Erzincan'da cemevine saldırı

Erzincan’a bağlı Çayırlı İlçesi'nde bulunan, Cemevi’ne yönelik kimliği belirsiz kişilerin düzenlediği saldırılar ilçede endişeye neden oldu. Çayırlı Kaymakamı Abdullah Akdaş ise olayı provokasyon olarak nitelerken, olayın ardından gerekli tedbirleri aldıklarını kaydetti.

9.02.2007Gündem
Can kardeşlerim gönül dostlarım

Can kardeşlerim gönül dostlarım

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem Ayı İftarı’nda yaptığı konuşmada, katılımcılara "Sevgili canlar, can kardeşlerim" diyerek hitap etti. Erdoğan, "Sevgili canlar, ben buraya, sizin mateminizi paylaşmaya değil, hep birlikte bizim matemimizi paylaşmaya geldim. Bu matem, bizim matemimizdir. Bu duygu seli olarak, bizim ortak dünyamızın bir parçasıdır" dedi.

11.01.2008Gündem
Siyasi partilerden Alevi iftarına tepki

Siyasi partilerden Alevi iftarına tepki

Uzun süredir kamuoyunda tartışılan alevi yemeği dün Başbakan Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleştirilirken, siyasi parti temsilcileri de, yemeği “fiyasko ve şova yönelik” olarak değerlendirdi.

12.01.2008Gündem
Muharrem ayında niye yardım yok

Muharrem ayında niye yardım yok

İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Üyesi ve Sanatçı Arif Sağ’ın yeğeni Hüseyin Sağ, dünkü Meclis oturumunda gündem dışı söz alarak, Ramazan Ayı’nda ihtiyaç sahibi ailelere Büyükşehir ve ilçe belediyeleri tarafından yapılan erzak yardımına karşılık, Muharrem Ayı’nda neden gıda yardımı yapılmadığını sordu.

14.01.2008Gündem
Muharrem hutbesinde Kerbela mesajı

Muharrem hutbesinde Kerbela mesajı

ANKARA Müftülüğü, Muharrem Ayı nedeniyle Cuma günü Ankara’daki camilerde hutbe okutacak.

15.01.2008Gündem
Alevilerden AKPye karşı yürüyüş

Aleviler'den AKP'ye karşı yürüyüş

AKP’nin “Alevi Açılımı”na sıcak bakmayan Alevi örgütleri, 3 Şubat’ta Kadıköy Meydanı’nda “Öğretimize, Özgürlüğümüze Saygı Mitingi” düzenlemeye hazırlanıyor.

16.01.2008Gündem
Muharrem dayağı Meclis’e gidiyor

Muharrem dayağı Meclis’e gidiyor

İstanbul Şişli Endüstri Meslek Lisesi’nde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni M.K.’den yediği dayak nedeniyle hastanelik olan B.T.’nin durumu Meclis’e taşınıyor.

18.01.2008Gündem
Fenerbahçede buz ısırığı önlemi

Fenerbahçe'de 'buz ısırığı' önlemi

'Buz ısırması' vakalarına karşı da tedbir alan Zico'nun, oyuncularına siyah renkli özel kulaklıklar taktırdığı gözlendi.

27.01.2008Futbol
Erdoğan: Birbirimizle aynı olmak zorunda değiliz

Erdoğan: Birbirimizle aynı olmak zorunda değiliz

Yeni yılın ilk Ulusa Sesleniş konuşmasını yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, millet olarak farklılıkların kendilerini zenginleştirdiğini iyi bilmek durumunda olduklarını belirterek, “Birbirimizle aynı olmak zorunda değiliz ama bir ve beraber olmak zorundayız” dedi.

31.01.2008Gündem
Alevilerden “AKP karşıtı” mitingi

Alevilerden “AKP karşıtı” mitingi

AKP’nin “Alevi Açılımı”na samimi bulmayan Aleviler, Kadıköy İskele Meydanı’nda “Öğretimize, Özgürlüğümüze, Onurumuza ve Geleceğimize Sahip Çıkıyoruz” mitingi düzenliyor.

3.02.2008Gündem
TRT’den Muharrem’de canlı yayın sürprizi

TRT’den Muharrem’de canlı yayın sürprizi

TRT, bugün başlayacak İslamiyet’in kutsal aylarından Muharrem’de Alevilere yönelik yayın yapacak.

28.12.2008Gündem
Gazze Kerbela gibi

"Gazze Kerbela gibi"

İranlı Ayetullah Rafsancani "Siyonist düşmanlar, İmam Hüseyin'in düşmanlarından farksız. Gazze Kerbela gibi" dedi.

2.01.2009Dünya
Muharrem iftarına Erdoğan mesajı

Muharrem iftarına Erdoğan mesajı

Dünya Ehl-i Beyt Vakfı’nın Muharrem Ayı dolayısıyla düzenlediği iftar yemeğinde, alevi-sünni kardeşliği ve beraberlik mesajı verildi.

3.01.2009Gündem
Kadın bombacıdan aşure katliamı

Kadın bombacıdan aşure katliamı

Irak’ta bir kadın intihar bombacısının Şiilerin aşure töreni için geldikleri Kadimiye Türbesi yakınlarında düzenlediği saldırıda çoğu kadın ve çocuk en az 35 kişi öldü.

4.01.2009Dünya
TRTden Alevi açılımı

TRT'den Alevi açılımı

TRT 1, Muharrem ayının 10. günü dolayısıyla yarınki ana haber bültenini Karacaahmet Cem Evinden yayınlayacak ve akşam saatlerinde Muharrem Ayı ve Kerbela temalı konser programı düzenleyecek.

6.01.2009Gündem
Başbakan Erdoğan İstanbula geldi

Başbakan Erdoğan İstanbul'a geldi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak “ANA” ile saat 16.50'de İstanbul'a geldi.

7.01.2009Gündem
Gazze’de yaşananlar Kerbela’nın izdüşümü

Gazze’de yaşananlar Kerbela’nın izdüşümü

İlki geçen yıl Ankara’da verilen ve tartışmalara neden olan Alevi iftarının ikincisi dün İstanbul’da verildi. Feshane’de düzenlenen Muharrem ayı iftar yemeğine katılan Başbakan Erdoğan, Gazze’nin herkesin içini burkan Kerbela’nın izdüşümü olduğunu söyleyerek, "Tarih boyunca insanları birbirine düşman eden, işi savaşa kadar götüren, Kerbela’nın anlaşılmaması değil midir" diye konuştu.

7.01.2009Gündem
İBBde Muharrem ayında da yardım yapılsın önerisi

İBB'de Muharrem ayında da yardım yapılsın önerisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis Toplantısında, üç meclis üyesi Muharrem ayında da yardım yapılması için önerge verdi.

12.01.2009Gündem
TRT Genel Müdürü Şahine ziyaret

TRT Genel Müdürü Şahin'e ziyaret

Karacaahmet Sultan Kültürünü Tanıtma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Muharrem Ercan, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'i ziyaret etti.

15.01.2009Gündem
Başbakan Erdoğandan önemli açıklamalar

Başbakan Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Belçika'da gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan İsrail'i sert sözlerle eleştirdi.

18.01.2009Gündem

Yazar Sonuçları

Efsane gibi hikayeler

Bazı kitaplar vardır, şöyle bir bakayım, sayfalarını karıştırayım diye başlarsınız, bir bakmışsınız ki, bitirivermişsiniz.

10.08.2001

Muhteşem yürüyüş: Hicret

MEKKE’de çember daralıyordu. İlk Müslümanlar dayanılmaz bir zulmün kavşağındaydılar. Hz. Yasir ve Hz. Sümeyye gibi mazlumlar hunharca öldürülüyorlardı.

10.01.2008

Başbakan’ın dilinin altındaki bakla

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan dün yurtdışına eğitime gönderilecek 1000 öğrencinin yönlendirme programının tanıtımı için düzenlenen toplantıda bir konuşma yaptı.

24.01.2008

Türk soykırımı için özür dileyen Fransız solcu lider öldürüldü

Bir grup liberal aydının peşine takıldık ve neredeyse üç-beş ayda bir onların topladıkları imza metinlerini tartışmaktan yorulduk. Bu kez gündemde 1915 tehciri nedeniyle Ermenilerden özür dileme kampanyası var. Ben de bu fırsattan yararlanıp Balkanlar’da Türklere yapılan soykırımı anlatmak için Fransa’ya giden Osmanlı heyetinin yaşadıklarını anlatayım. Heyet hangi ünlü siyasi isimlerden oluşuyordu? Paris’te kimlerle görüştüler? Neler anlattılar? Ve heyetin anlattıkları karşısında şaşkınlığa uğrayan Fransa solunun efsanevi ismi Jean Jaures, Türk heyetine ne önerdi?

20.12.2008

Alevilerin muharrem ayı

BİRKAÇ yıl önce de yazmıştım: 1975 yılı ramazan ayından önceydi. TRT Televizyon Program ve Yayın Planlama Müdürü idim ve dostum Zeki Sözer yurtdışında olduğu için onun görevi olan Televizyon Daire Başkanlığı’na vekálet ediyordum. Yapımcı şube müdürleri ile program planlaması toplantısı yapıyorduk.

3.01.2009

Doğalgaz milli geliri yok edecek

RUSYA akıllı bir politika uygulayıp Türkiye’ye doğalgazı önce ucuz verdi. Ne zaman ki doğalgaz bağlanan il sayısı 63’e çıktı, elektrik üretiminde kullanılmaya başlandı, ağır zamlara başladı. Yanına İran’ı da aldı. Petrol fiyatlarına endeksli bir fiyat uygulayacağını taahhüt ederken 3/1 oranında düşen petrole karşın ancak % 20 indirim yapabileceğini açıkladı.

5.01.2009

Alevi yurttaşların anımsattığı adalet...

SEÇİMLER yaklaştı ya; yine mavi boncuk.

6.01.2009