EKSTRA
MENÜ

Muhalif

Muhalif ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Muhalif haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 14.809 Muhalif haberi bulunmuştur.

Muhalif Haberleri

Somalideki seçim görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı

Somali'deki seçim görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı

Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu'nun liderliğinde ortak seçim takvimi belirlemek amacıyla eyalet başkanlarıyla yapılan 3 günlük görüşmelerin, anlaşma sağlanamadan sona erdiği bildirildi.

6.02.2021Dünya
Dış politikada Bidenın ilk 10u

Dış politikada Biden'ın ilk 10'u

ABD Başkanı Joe Biden, halefi Donald Trump döneminde izlenen dış politikada değişikliğe gidiyor. Rusya ve Çin’le rekabete vurgu yapan Biden; salgın, iklim değişikliği, nükleer yayılmacılık gibi küresel konularda ise uluslararası ortaklıkların önemine dikkat çekti.

6.02.2021Dünya
AB, Navalninin serbest bırakılması çağrısında bulundu

AB, Navalni'nin serbest bırakılması çağrısında bulundu

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, Rus muhalif Navalni'nin hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin, "Lavrov ile görüşmemizde, Navalni'nin serbest bırakılması ve zehirlenmesiyle ilgili kapsamlı soruşturmanın başlatılması çağrısında tekrar bulundum." dedi.

5.02.2021Dünya
ABD dış politikasına Biden ayarı

ABD dış politikasına Biden ayarı

Trump döneminin tartışmalı dış politika adımlarını revize etme vaadi veren Biden yönetimi, son olarak Almanya’dan asker çekme planını askıya aldı. Yemen savaşında Suudi Arabistan’a sağlanan destek de sonlandırıldı.

5.02.2021Dünya
ABD Başkanı Biden kritik kararları peş peşe açıkladı

ABD Başkanı Biden kritik kararları peş peşe açıkladı!

ABD Başkanı Joe Biden, ülkesinin Yemen'deki savaşta Suudi Arabistan'a verdiği askeri desteği sona erdirdiğini ve ilgili silah satışlarını durdurduğunu açıkladı. Öte yandan Biden, ABD'nin Almanya'dan asker çekme sürecinin de askıya alındığını duyurdu.

4.02.2021Dünya
Rus muhalif lider Navalnı’ya ilk müdahaleyi yapan doktor hayatını kaybetti

Rus muhalif lider Navalnı’ya ilk müdahaleyi yapan doktor hayatını kaybetti

Rusya’da muhalif lider Aleksey Navalnı’ya zehirlendiği iddiasıyla kaldırıldığı Omsk Hastanesi’nde ilk müdahaleyi yapan Dr. Sergei Maksimishin, 55 yaşında hayatını kaybetti. Doktorun ölüm nedeni ise kalp krizi olarak duyuruldu. Dr. Maksimishin’in meslektaşlarından Maria Morozova, Maksimishin’in ölümünün ‘beklenmedik’ olduğunu ifade etti.

4.02.2021Dünya
İranlı diplomata Belçikada 20 yıl hapis cezası

İranlı diplomata Belçika'da 20 yıl hapis cezası

Belçika'da bir mahkeme, Fransa'daki muhalif İranlıların 2018'de yaptığı toplantıya bombalı saldırı planlamak suçlamasıyla yargılanan İranlı diplomat Asadullah Asadi'yi 20 yıl hapis cezasına çarptırdı.

4.02.2021Dünya
Fransa ‘Stop’, Almanya ‘Devam’ diyor

Fransa ‘Stop’, Almanya ‘Devam’ diyor

Rus gazının Baltık Denizi üzerinden Avrupa’ya sevkiyatı için yapımı nerdeyse tamamlanmakta olan ‘Kuzey Akım 2’ doğal gaz boru hattı projesine, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) eski Başkanı Donald Trump, baştan beri karşıydı.

3.02.2021 Avrupa
Rusya’da muhalif lider Navalni’ye hapis cezası

Rusya’da muhalif lider Navalni’ye hapis cezası

Kremlin muhalifi Aleksey Navalni, Almanya’dan dönüşünde tutuklanmasına gerekçe gösterilen davada mahkûm edildi.

3.02.2021Dünya
Son dakika haberi: Rus muhalif lider Aleksey Navalnıya hapis şoku

Son dakika haberi: Rus muhalif lider Aleksey Navalnı'ya hapis şoku

Son dakika haberine göre; Rus muhalif Aleksey Navalnı'ın 3,5 yıllık ertelenmiş hapis cezası, adli kontrol şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle normal hapis cezasına çevrildi. Öte yandan Aleksey Navalnı'nın tutuklanmasına ABD ve Fransa'dan tepki geldi.

2.02.2021Dünya
Rusyada kritik anlar... Dünyanın beklediği duruşmada karar bekleniyor

Rusya'da kritik anlar... Dünyanın beklediği duruşmada karar bekleniyor

Rusya'da muhalif Aleksey Navalni'nin duruşmasının yapılacağı mahkeme önünde toplanan çok sayıda kişi gözaltına alındı. Dünya nefesini tutmuş şekilde Moskova'daki Navalni davasının kararını bekliyor. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı mahkeme önünde gergin anlar yaşanıyor.

2.02.2021Dünya
Rus muhalif Navalninin eşine para cezası

Rus muhalif Navalni'nin eşine para cezası

Rusya, (DHA) - Rusya’da muhalif Aleksey Navalni'nin eşi Yulia Navalnaya, eşini destekleyen protestolara katıldığı gerekçesiyle 20 bin Ruble (1.896 TL) para cezasına çarptırıldı.

1.02.2021Dünya
Trump’ın damadı Kushner Nobel Barış Ödülüne aday gösterildi

Trump’ın damadı Kushner Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi

ABD eski Başkanı Donald Trump’ın damadı Jared Kushner ve yardımcısı Avi Berkowitz Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi. İkilinin İsrail ve Arap ülkeleri arasında "Abraham Anlaşmaları" olarak bilinen normalleşme anlaşmasında kilit rol üstlendikleri gerekçesiyle ödüle aday gösterildikleri açıklandı.

1.02.2021Dünya
Rusya’da Navalni yanlıları sokakta

Rusya’da Navalni yanlıları sokakta

Rusya’da muhalifler Aleksey Navalni’nin serbest bırakılması için sokaklarda. Moskova ve St. Petersburg’da yoğunlaşan gösteriler sırasında 5000 binden fazla kişi gözaltına alındı.

1.02.2021Dünya
Rusya karıştı Binlerce kişi gözaltında

Rusya karıştı! Binlerce kişi gözaltında

Rusya'da binlerce kişi, yoğun güvenlik önlemlerine rağmen, tutuklu Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın serbest bırakılması için Moskova ve St. Petersburg'da çok sayıda gösteri düzenledi. Göstericilere müdahale eden polis, birçok kişiyi gözaltına aldı. İnsan hakları örgütleri, 82’si gazeteci olmak üzere 3 bin 800’den fazla kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

31.01.2021Dünya
Rusya’da gerilim tırmanıyor

Rusya’da gerilim tırmanıyor!

Rusya'nın başkenti Moskova'da tutuklu Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın serbest bırakılması için yeniden yapılacak gösterilerden önce polis sıkı güvenlik önlemleri aldı. Rusya İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, gösterilerin izinsiz olduğu vurgulandı. Gösterilerde, provokasyonların yaşanabileceği belirtilen açıklamada, Rus vatandaşlarına gösterilere katılmama çağrısı yapıldı.

31.01.2021Dünya
Rusya’da gerilim tırmanıyor Vatandaşlara bu çağrı yapıldı

Rusya’da gerilim tırmanıyor! Vatandaşlara bu çağrı yapıldı

Rusya'nın başkenti Moskova'da tutuklu Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın serbest bırakılması için yeniden yapılacak gösterilerden önce polis sıkı güvenlik önlemleri aldı. Rusya İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, gösterilerin izinsiz olduğu vurgulandı. Gösterilerde, provokasyonların yaşanabileceği belirtilen açıklamada, Rus vatandaşlarına gösterilere katılmama çağrısı yapıldı.

31.01.2021Dünya
İlk kazancım 100 paraydı; ekmek, tuz, şeker aldım

İlk kazancım 100 paraydı; ekmek, tuz, şeker aldım

CHP İstanbul Milletvekili, eski Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarı İlhan Kesici ile geçmişe yolculuk yaptık… Kesici bizi doğduğu topraklara götürdü. Sivas Zara’da çokkültürlülük içinde geçen çocukluğunu, yaz tatillerini geçirdiği yaylaları, terzi çıraklığından kazandığı ilk parasını, evde onu bekleyen buz kovalarının sırrını anlattı...

31.01.2021Gündem
Navalnıyın en yakınındakilere ev hapsi cezası

Navalnıy'ın en yakınındakilere ev hapsi cezası

Rusya'da, tutuklu muhalif Aleksey Navalnıy'ın kardeşi Oleg Navalnıy, avukatı Lubov Sobol, şahsi doktoru Anastasiya Vasilyeva ile başkent Moskova'daki karargah koordinatörü Oleg Stepanov ev hapsi cezasına çarptırıldı.

30.01.2021Dünya
Çin, İngilterenin Hong Konglular için çıkarttığı pasaportları artık tanımayacak

Çin, İngiltere'nin Hong Konglular için çıkarttığı pasaportları artık tanımayacak

Çin, İngiltere'nin Hong Konglular için çıkarttığı İngiliz Ulusal Denizaşırı (BNO) pasaportlarını artık tanımayacağını açıkladı.

29.01.2021Dünya
Rusyadan Batıya Navalnıy yanıtı: Kendi sorunlarınıza odaklanın

Rusya'dan Batı'ya 'Navalnıy' yanıtı: Kendi sorunlarınıza odaklanın

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Batı ülkelerinin kendi sorunlarının çözümüne odaklanmaları gerektiğini söyledi.

28.01.2021Dünya
Son dakika... Mahkemeden flaş karar: Navalni tutuklu kalacak

Son dakika... Mahkemeden flaş karar: Navalni tutuklu kalacak!

Almanya’daki tedavisinin ardından Rusya’ya döndüğü sırada 17 Ocak'ta tutuklanan Rus muhalif lider Aleksey Navalni bugün çıktığı duruşmaya online olarak katıldı. Mahkeme, Navalni'nin bir sonraki duruşmaya kadar tutukluluğunun devam etmesi kararını verdi. Ülkede Navalni'nin gözaltına alınması büyük protesto gösterilerine sebep olmuştu.

28.01.2021Dünya
Navalninin kardeşi, avukatı ve şahsi doktoru gözaltına alındı

Navalni'nin kardeşi, avukatı ve şahsi doktoru gözaltına alındı

Rusya'da tutuklu muhalif Aleksey Navalni'nin kardeşi Oleg Navalni, avukatı Lubov Sobol ve şahsi doktoru Anastasiya Vasilyeva gözaltına alındı.

28.01.2021Dünya
ABD ile Rusya füzesiz kavga edecek

ABD ile Rusya füzesiz kavga edecek

ABD Başkanı Biden ile Rusya lideri Putin arasındaki telefon görüşmesi sonrasında nükleer füze anlaşmasının uzatılması yönünde irade ortaya çıktı. İki ülke nüfuz savaşını nükleer füzeler olmadan sürdürecek.

28.01.2021Dünya
Rus muhalif lider Navalninin evi ve ofislerine polis baskını

Rus muhalif lider Navalni'nin evi ve ofislerine polis baskını

Rusya'da zehirlendiği iddia edilen ve Almanya'da gördüğü tedavi sonrası ülkesine dönen muhalif lider Aleksey Navalni'nin evi ve ofislerine polis baskını yapıldığı duyuruldu.

27.01.2021Dünya
Siyasette ‘militan’ tartışması ‘Valiye militan diyen faşistin ta kendisidir’

Siyasette ‘militan’ tartışması! ‘Valiye militan diyen faşistin ta kendisidir’

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. "Kılıçdaroğlu, Türkiye'deki valilerimize, kaymakamlarımıza 'militan' diyerek büyük skandallara imza atmaya devam etti." diyen Çelik, "Valilere, kaymakamlara, yargı mensuplarına 'militan' diyenler faşistin ta kendisidir. Bu Nazi ağzıyla konuşmayı bırakmaları lazım." ifadelerini kullandı.

26.01.2021Gündem
Rusya’da Navalni tansiyonu

Rusya’da Navalni tansiyonu

Rusya’da rejim muhalifi Aleksey Navalni’nin serbest bırakılması için 122 kentte 200 bine yakın kişinin katıldığı protesto gösterileri hem yeni Amerikan yönetimi ile Moskova’nın arasını açtı, hem de Cüneyt Arkın’a kadar uzanan bir ‘tekme’ polemiğine neden oldu.

26.01.2021Dünya
ABD Başkanı Joe Bidendan çarpıcı Rusya iddiası

ABD Başkanı Joe Biden'dan çarpıcı Rusya iddiası

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'nın eylemlerinden çok endişeli olduklarını söyledi.

25.01.2021Dünya
Rusyadan Navalni gösterilerini destekleyen paylaşımları nedeniyle ABDye protesto notası verildi

Rusya'dan Navalni gösterilerini destekleyen paylaşımları nedeniyle ABD'ye protesto notası verildi

Rusya'da, tutuklu Rus muhalif Aleksey Navalni'nin serbest bırakılması için 23 Ocak'ta, on binlerce kişinin katıldığı izinsiz protesto gösterisi düzenlenmişti. Ülke genelindeki gösterilerde, 3 binden fazla kişinin gözaltına alındığı ifade edilmişti.

25.01.2021Dünya
Bidenın göreve başlamasından sonra Rusya ile ilk kriz...

Biden'ın göreve başlamasından sonra Rusya ile ilk kriz...

ABD Başkanı Joe Biden'ın göreve başlamasının ardından Rusya ile ilk kriz yaşandı. Kremlin, Rusya’da gözaltında bulunan muhalif figür Aleksey Navalnı’nın serbest bırakılması isteyen destekçilerinin protestolara başlamasından ABD'yi sorumlu tuttu. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, ABD'li diplomatlardan izahat istediklerini belirtti.

24.01.2021Dünya
Rusya, ABDyi iç işlerine müdahale etmekle suçladı

Rusya, ABD'yi iç işlerine müdahale etmekle suçladı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Moskova Büyükelçiliğinin, tutuklu Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın serbest bırakılması için yapılan gösterileri destekleyen paylaşımlar yaparak, iç işlerine müdahale etmekle suçladı.

23.01.2021Dünya
Rusyada Navalni protestoları başladı

Rusya'da Navalni protestoları başladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yönelik sert eleştiriler getiren ve zehirlenerek ölümden dönen muhalif lider Aleksey Navalni Rus vatandaşlarını protesto için sokağa çağırmıştı. Bu çağrıya uyan halk sokaklara döküldü. göstericilerle polis arasında sert arbedeler yaşanırken protesto eylemine katılanlar gözaltına alınmaya başladı.

23.01.2021Haber
Navalni çağrı yaptı, Rusya sokakları karıştı... Eşini de tutukladılar

Navalni çağrı yaptı, Rusya sokakları karıştı... Eşini de tutukladılar!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yönelik sert eleştiriler getiren ve zehirlenerek ölümden dönen muhalif lider Aleksey Navalni Rus vatandaşlarını protesto için sokağa çağırmıştı. Bu çağrıya uyan halk sokaklara döküldü. göstericilerle polis arasında sert arbedeler yaşanırken protesto eylemine katılanlar gözaltına alınmaya başladı. Ajansların geçtiği son dakika bilgisine göre gözaltı sayısı 350'yi geçti. Navalni'nin eşi Yulia Navalnaya da gözaltına alınanlar arasında!

23.01.2021Dünya
Rusya istedi, sosyal medya şirketleri içerikleri siliyor

Rusya istedi, sosyal medya şirketleri içerikleri siliyor

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), ülkede faaliyet gösteren YouTube, TikTok ve Instagram gibi sosyal medya sitelerinin, gençleri izinsiz protestolara katılmaya teşvik eden içerikleri silmeye başladıklarını açıkladı.

22.01.2021Tekno
AB, Rus muhalif Navalnıyın serbest bırakılması çağrısında bulundu

AB, Rus muhalif Navalnıy'ın serbest bırakılması çağrısında bulundu

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderleri, Almanya'dan Moskova'ya dönüşünde gözaltına alınan Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın serbest bırakılmasını istedi.

21.01.2021Dünya
Rusya’dan TikTok uygulaması için önemli uyarı

Rusya’dan TikTok uygulaması için önemli uyarı

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), TikTok ve Vkontakte sosyal medya sitelerine uyarı yazısı göndererek, gençleri izinsiz protestolara katılmaya teşvik eden yayınların durdurulmasını talep etti.

21.01.2021Teknoloji
Venezueladan Brezilyaya koronavirüs hastaları için oksijen tüpü desteği

Venezuela'dan Brezilya'ya koronavirüs hastaları için oksijen tüpü desteği

Venezuelalı yetkililer, Brezilya'ya koronavirüs hastaları için oksijen tüpü gönderdiklerini açıkladı.

21.01.2021Dünya
Venezuela Devlet Başkanı Maduro: ABD ile yeni başlangıç yapmak istiyoruz

Venezuela Devlet Başkanı Maduro: ABD ile yeni başlangıç yapmak istiyoruz

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD ile diyaloğa hazır olduklarını belirterek, "ABD ile karşılıklı saygı ve tanımaya dayalı yeni bir başlangıç yapmak istiyoruz." dedi.

21.01.2021Dünya
İngiltere salgının en ölümcül günlerini yaşıyor İngiliz yetkililer hastaneleri ‘savaş alanına’ benzetti

İngiltere salgının en ölümcül günlerini yaşıyor! İngiliz yetkililer hastaneleri ‘savaş alanına’ benzetti

İngiltere, koronavirüs salgını süresi boyunca karşı karşıya kaldığı en kötü günü yaşadı. Son 24 saatte 1820 kişinin koronavirüsten yaşamını yitirdiği ülkede, bilim insanları Başbakan Boris Johnson'ı bazı hastaneler artık ‘bir savaş alanına benziyor’ diyerek uyardı.

21.01.2021Dünya
Çinden ABDye yaptırım kararı

Çin'den ABD'ye yaptırım kararı!

Çin'in, 45'inci ABD Başkanı Donald Trump dönemi Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun da aralarında olduğu 28 ABD'li yetkiliyi yaptırım listesine dahil ettiği bildirildi.

20.01.2021Dünya
Putin ile ilgili flaş iddialar... Navalni paylaştı ortalık yıkıldı

Putin ile ilgili flaş iddialar... Navalni paylaştı ortalık yıkıldı!

Rusya, Kremlin muhalifi Alexey Navalni’nin hafta başında gözaltına alınmasının ardından yayınlanan belgesel ile çalkalanıyor. YouTube üzerinden yayınlanan belgesel 24 saatte 20 milyona yakın kişi tarafından izlendi! Putin belgeselde yer alan iddialar karşısında küplere binecek gibi görünüyor...

20.01.2021Dünya
Ugandada seçim sonucuna itiraz eden başkan adayı ev hapsinde

Uganda'da seçim sonucuna itiraz eden başkan adayı ev hapsinde

Afrika ülkesi Uganda'da muhalif devlet başkanı adayı Robert Kyagulanyi'nin, seçimin yapıldığı 14 Ocak'tan bu yana ev hapsinde tutulduğu bildirildi.

19.01.2021Dünya

Yazar Sonuçları

CHP’de kriz önlenemez miydi?

24 Haziran seçim gecesi başlayan kriz büyüyerek bugüne geldi. CHP ‘dostlarıyla’ iktidar yürüyüşünde olduğunu söylerken CHP’den kopuşlar başladı. CHP’den başlayan istifa süreci neye yol açacak, hep birlikte göreceğiz. Kılıçdaroğlu, yaşananları göremedi mi? Yoksa Kılıçdaroğlu bu sürecin yaşanmasına bilinçli olarak “yol” mu verdi? CHP kongre-kurultay sürecinde bir değişim sağlayarak bugünkü tabloya engel olabilirdi. 

4.02.2021

AİHM ve AYM içtihatları çerçevesinde toplanma ve gösteri hakkının sınırları nereden geçiyor?

Ne zaman gösteri hakkının kullanılmasından kaynaklanan hadiseler Türkiye’nin gündemine girse aynı egzersizin içinde buluyoruz kendimizi. Bu kez de Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan rektör atamasından sonra tanıklık ettiğimiz olaylarda yaşıyoruz bu durumu.

4.02.2021

Terörist PKK’nın siyasi kolu HDP ile işbirliği uğruna...

Millet ittifakının iki ortağı CHP ve İYİ Parti’deki (İP) ihraç ve istifalara dikkat ediyor musunuz?

1.02.2021

Türkiye'nin en yüksek insani gelişme gösteren 34 ilçesi

Her yıl merakla beklediğim bir çalışmanın sonuçları önceki gün açıklandı.

31.01.2021

Erdil Yaşaroğlu bu işi artık hallet

Karikatüristler muhalif bakış açıları nedeniyle dünyanın her yerinde, her dönemde otorite figürlerle sorun, yaşadı, davalık/mahkemelik oldu. Ama ilk defa bir karikatürist grubu, kendi ülkesinde, kendi halkıyla, kendi insanlarıyla, kendi takipçileriyle davalık oluyor.

27.01.2021

Siyasette taşlar yeniden döşenir mi?

Siyaset 2021 yılına da hareketli başladı. Siyasetin taşları yeniden döşenir mi, göreceğiz... Ancak her ne kadar iktidar, “Erken seçim yok” dese, muhalefet “Erken seçim şart” yanıtını verse, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, “Yeni sistemde erken seçim kavramı yok, seçimlerin yenilenmesi kavramı var” tezini ortaya koysa da 2021’in şimdiden en çok konuşulan konularından biri seçimlerin ne zaman yapılacağı. Diğeri ise sistem...

26.01.2021

Demirel'in yıllar sonra 'yanlış oldu' dediği cümle

Bugünlerde samimi bir MHP’li dostumla karşılaşırsam ona bir cümleyi hatırlatacağım...

21.01.2021