EKSTRA
MENÜ

Mu Varyantı

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 124 haberi bulunmuştur.

Mu Varyantı Haberleri

Prof.Dr. Ertuğrul: Koronavirüste varyantlara önlem alamıyoruz

Prof.Dr. Ertuğrul: Koronavirüste varyantlara önlem alamıyoruz

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, koronavirüs salgınında varyantlara önlem alınmasının mümkün olmadığını ifade ederek, "Eğer dünyada daha adil, düzgün bir aşılama politikası yaşama geçirilmezse yeni varyantlarla karşılaşma olasılığımız her an var demektir. Bu da bir sonraki varyantın elimizdeki aşılara dirençli olmasını beraberinde getirebilir" dedi.

8.10.2021Gündem
Mu varyantı nedir, Türkiyede görüldü mü İşte Mu varyantının belirtileri

'Mu varyantı' nedir, Türkiye'de görüldü mü? İşte Mu varyantının belirtileri

Son dönemde adı sıkça duyulan ‘Mu’ varyantı, gündemdeki yerini koruyor. Mu varyantı hızlı bulaşan ama daha ağır seyredip seyretmediği, öldürücü olup olmadığı tam olarak bilinmeyen bir Mutant. Peki, 'Mu varyantı' nedir, Türkiye'de görüldü mü? İşte Mu varyantının belirtileri...

22.09.2021Gündem
Son dakika: Koronavirüs pandemisi nasıl bitecek İşte 2 senaryo

Son dakika: Koronavirüs pandemisi nasıl bitecek? İşte 2 senaryo

2020'nin sün günlerinde hayatımıza giren koronavirüs dünyanın bir numaralı ortak gündemi olmaya devam ederken bilim insanlarından çok konuşulacak uyarılar geldi.

13.09.2021Dünya
Son dakika: Mu varyantı nedir, belirtileri neler İşte Türkiyede tespit edilen mu varyantının görüldüğü il

Son dakika: Mu varyantı nedir, belirtileri neler? İşte Türkiye'de tespit edilen mu varyantının görüldüğü il!

Mu varyantı belirtileri Türkiye'de tespit edilmesinin ardından gündeme geldi. Dünya Sağlık Örgütü tarafından "yakından izlenmesi gereken varyant" kategorisine alınan diğer bir adı ile B.1.621 olarak da bilinen Mu varyantının aşılara karşı daha dirençli kılan mutasyonlar geçirdiğini, ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu öğrenildi. Dünya salgınla mücadele verirken Mu varyantının ülkemizde hangi illerde görüldüğü ve semptomlarının neler olduğu da merak konusu oldu. Mu, aşılardan veya önceki bir enfeksiyondan korunmaya veya direnme potansiyeline sahip olsa da Mu’nun daha yaygın hale gelmediği görüldü. Peki, Mu varyantı nedir, belirtileri nelerdir? İşte, ayrıntılar.

12.09.2021Gündem
Son dakika: DSÖden flaş aşı açıklaması... Uyarıyı o isim yaptı

Son dakika: DSÖ'den flaş aşı açıklaması... Uyarıyı o isim yaptı!

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörü Dr. Hans Kluge'den ezber bozan açıklamalar geldi. Daha önce çift aşıda yüzde 70 seviyesine ulaşılmasının pandemiyi bitirebileceğini belirten Kluge, Kovid-19 aşılarının pandemiyi sona erdirmeyeceğini ve liderlerin uzun vadede virüsle başa çıkmak için yeni aşı stratejileri geliştirmeleri gerektiği konusunda uyardı.

12.09.2021Dünya
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: İki virüs aynı anda vücutta bulunabilir

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: İki virüs aynı anda vücutta bulunabilir

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, geçen yıl çok nadir görülen virüslerin bu sene ciddi bir şekilde artacağını söyledi. Prof. Dr. Ceyhan, "İki virüs de aynı anda vücutta bulunabilir, bunlardan biri hastalık yapabilir, diğeri de boğazda sadece çoğalabilir; ama aynı anda ikisi birden hastalık yapamaz. Grip sezonu başlayınca bunu muhtemelen yaşayacağız. Bu yıl grip artı koronavirüs vakalarını göreceğiz" dedi. Doç. Dr. Ümit Savaşçı da 15 Ekim'den itibaren grip vakalarının görülmeye başlayacağını söyledi.

12.09.2021Gündem
Son dakika... Mu varyantı için son noktayı koydular

Son dakika... Mu varyantı için son noktayı koydular!

Bilim insanları Mu varyantını yakından izliyor. Mu, aşılardan veya önceki bir enfeksiyondan korunmaya veya direnme potansiyeline sahip olsa da Mu’nun daha yaygın hale gelmediği görüldü. Bu da Delta kadar endişe verici olmadığını gösteriyor. Ancak bilim insanları en çok Mu'nun aşı korumasına direnmesinden endişe duyuyor. Bu durum bilim çevrelerince 'kâbus senaryosu' olarak nitelendiriliyor.

12.09.2021Dünya
Son dakika... Prof. Dr. Mehmet Ceyhan tek tek sıraladı Belirtiler tamamen değişti: Bu semptomlara dikkat

Son dakika... Prof. Dr. Mehmet Ceyhan tek tek sıraladı! Belirtiler tamamen değişti: Bu semptomlara dikkat

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, çocuklarda görülen koronavirüse ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Ceyhan, önceden ateş, baş, vücut ağrısının, tat alma duyusunun bozukluğunun ön planda olduğu bir tablo olduğunu ancak şimdi daha çok soğuk algınlığı tablosunun görüldüğünü söyledi. Ceyhan, "Aileler, burnu akan bir çocuğu koronavirüs olabilir diye düşünmeleri lazım" dedi.

10.09.2021Gündem
Mu varyantı nedir, Türkiyede görüldüğü yerler neler İşte Mu varyantı belirtileri...

Mu varyantı nedir, Türkiye'de görüldüğü yerler neler? İşte Mu varyantı belirtileri...

Mu varyantının Türkiye'de görüldüğünün açıklanması ardından varyanta dair detaylar bir kez daha gündeme geldi. Son dönemde adı sıkça duyulan koronavirüs varyantlarından biri de 'Mu’ varyantı oldu. Mu mutantının en önemli özelliği aşıların etkisini daha da azaltan bir mutasyon yapmış olması. Mu varyantı hızlı bulaşan ama daha ağır seyredip seyretmediği, öldürücü olup olmadığına dair kanıtlar henüz ortaya konulmuş değil. Peki, Mu varyantı nedir, Türkiye'de kaç kişide görüldü? İşte Mu varyantı belirtileri...

10.09.2021Gündem
TURKOVAC aşısının seri üretimine ekim ayında başlanabilir

TURKOVAC aşısının seri üretimine ekim ayında başlanabilir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “TURKOVAC aşımız ikinci bir tesiste daha seri üretilecek altyapıya ulaştı. Onay alması halinde ekim ayı içinde seri üretime geçeceğiz” dedi.

10.09.2021 Gündem
MU variantı (varyantı) hangi illerde görüldü MU varyantı Türkiyede var mı Bakan Koca yanıt verdi...

MU variantı (varyantı) hangi illerde görüldü? MU varyantı Türkiye'de var mı? Bakan Koca yanıt verdi...

MU variantı belirtileri gündemde yer almaya devam ederken, MU varyantının Türkiye'de de görüldüğü açıklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de “Mu varyantlı” sadece iki kişinin tespit edildiğini bildirdi. Ocak ayında Kolombiya’da keşfedilen Kovid-19’un Mu varyantı, dünyada yaygınlaşırken, Dünya Sağlık Örgütü tarafından varyant "yakından izlenmesi gereken varyant" kategorisine alınmıştı. Basın toplantısında gazetecilerin "MU varyantı hangi illerde görüldü?" sorusuna Bakan Koca net yanıt verdi. İşte, MU varyantı görülen iller hakkında ayrıntılı bilgiler.

9.09.2021Gündem
Son dakika: Bakan Koca müjdeyi verdi TURKOVAC acil kullanım onayı için başvuracak noktaya geldi

Son dakika: Bakan Koca müjdeyi verdi! TURKOVAC acil kullanım onayı için başvuracak noktaya geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, rutin seyrin dışında akşam saatlerinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Koronavirüsle mücadelede 100 milyonuncu doz aşıya ulaşıldığını belirten Bakan Koca, tablonun ise buna rağmen neden böyle olduğunun gerekçelerini tek tek anlattı. Yerli aşıda da son durumu aktaran Bakan Koca, "Sizlere müjdem var" diyerek TURKOVAC'ın acil kullanım onayına müracaat edebilecek aşamaya geldiğini söyledi. Bakan Koca, TURKOVAC aşısının onay alması halinde Ekim ayında seri üretime geçilebileceğini ifade etti. Ayrıca Bakan Koca, son dönemde adından çok fazla söz ettiren MU varyantıyla ilgili Türkiye'de 2 vaka olduğunu ve 2 vakanın da İstanbul'da tespit edildiğini açıkladı.

9.09.2021Gündem
Uzman isimlerden Mu varyantı açıklaması

Uzman isimlerden Mu varyantı açıklaması

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, Türkiye'de görülen 'Mu' varyantı ile ilgili uyararak "'Mu' varyantı kışın bizim için sorun teşkil edebilir çünkü biraz bulaşıcılığı yüksek, dirençli bir varyant olarak şu anki yayınlarda çıkmaya başladı" dedi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise "İyi yönde ortaya çıkan varyantlar da var; ama bunlar maalesef hızlı bulaşma özelliği de kazandıracak ikinci bir mutasyona uğramadığı için kaybolup gidiyor, yayılmıyor" diye konuştu.

9.09.2021Haber
Uzmanlardan kritik Mu varyantı uyarısı: Kışın sorun teşkil edebilir

Uzmanlardan kritik Mu varyantı uyarısı: Kışın sorun teşkil edebilir

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, Türkiye'de görülen 'Mu' varyantı ile ilgili uyararak "'Mu' varyantı kışın bizim için sorun teşkil edebilir çünkü biraz bulaşıcılığı yüksek, dirençli bir varyant olarak şu anki yayınlarda çıkmaya başladı" dedi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise "İyi yönde ortaya çıkan varyantlar da var; ama bunlar maalesef hızlı bulaşma özelliği de kazandıracak ikinci bir mutasyona uğramadığı için kaybolup gidiyor, yayılmıyor" diye konuştu.

9.09.2021Gündem
Mu varyantı nedir Koronavirüs aşıları Mu varyantında etkili mi

Mu varyantı nedir? Koronavirüs aşıları Mu varyantında etkili mi?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19'un "Mu" varyantının, Türkiye'de 2 kişide tespit edildiğini belirterek, şu an ilave tedbir getirmeyi düşünmediklerini bildirdi. Bu gelişme sonrası Mu varyantı hakkındaki araştırmalar hız kazandı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, Kovid-19'un 'Mu' ve diğer varyantlarına karşı en etkili silahın tam doz aşı olduğu uyarısında bulundu. Vatandaşlar, Mu varyantı ile enfekte olduktan sonra ne gibi belirtiler olduğunu araştırıyor. Peki, Mu varyantı nedir, belirtleri neler?

8.09.2021Gündem
Son dakika: Dünyada Mu varyantı alarmı... Semptomları belli oldu

Son dakika: Dünyada Mu varyantı alarmı... Semptomları belli oldu!

İlk olarak 2019'un son günlerinde Çin'de görülen koronavirüs yeni varyantlar ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Son dönemde adını sıkça duymaya başladığımız Mu varyantı ile ilgili beklenen açıklama geldi. Uzmanlar Mu varyantının en yaygın 3 belirtisini açıkladı.

8.09.2021Dünya
Mu varyantı nedir, belirtleri neler İşte Koronavirüsün Mu vartantı hakkında bilinmesi gerekenler

Mu varyantı nedir, belirtleri neler? İşte Koronavirüsün Mu vartantı hakkında bilinmesi gerekenler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19'un "Mu" varyantının, Türkiye'de 2 kişide tespit edildiğini belirterek, şu an ilave tedbir getirmeyi düşünmediklerini bildirdi. Bu gelişme sonrası Mu varyantı hakkındaki araştırmalar hız kazandı. Vatandaşlar, Mu varyantı ile enfekte olduktan sonra ne gibi belirtiler olduğunu araştırıyor. Peki, Mu varyantı nedir, belirtleri neler?

8.09.2021Gündem
Mu ABD’nin 49 eyaletine sıçradı

'Mu' ABD’nin 49 eyaletine sıçradı

Kovid-19 tespit edilen son varyantı Mu’nun sebep olduğu vakalar, ABD’nin 49 eyaletine yayıldı. Varyant DSÖ tarafından izleme listesine alınmış ve 'endişe verici' olarak tanımlanmıştı.

8.09.2021Dünya
Üst düzey yetkili konuştu: BioNTech-Pfizerdan flaş üçüncü doz ve yan etki açıklaması

Üst düzey yetkili konuştu: BioNTech-Pfizer'dan flaş üçüncü doz ve yan etki açıklaması!

Koronavirüs aşıları tüm dünyada yaygın şekilde uygulanmaya başladı ancak salgının hızı ortaya çıkan yeni varyantlarla birlikte yeniden arttı. Ülkemizde de uygulanan mRNA bazlı Biontech-Pifzer Kovid-19 aşısı üçüncü doz onayı için yapılan başvuru sonucunu beklerken şirketin üst düzey yetkilisi akıllardaki soruları cevapladı ve son günlerde gündeme gelen eleştirilere cevap verdi.

8.09.2021Dünya
Koronadan daha büyük tehlike: Yüz binlerce insan ölecek

Koronadan daha büyük tehlike: Yüz binlerce insan ölecek!

Yoksul ülkelerde koronavirüs salgınından kaynaklı aksamalar diğer hastalıkların tedavisini de etkiledi. Küresel bir yardım fonu yüz binlerce kişinin tedavi edilmeyen tüberkülozdan ölebileceğini açıkladı.

8.09.2021Dünya
Son dakika... Mu varyantından korkalım mı Türkiyede tespit edildi... Mu varyantı nedir, belirtileri nelerdir

Son dakika... Mu varyantından korkalım mı? Türkiye'de tespit edildi... Mu varyantı nedir, belirtileri nelerdir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de “Mu varyantlı” sadece iki kişinin tespit edildiğini açıkladı. Peki bu varyantın etkileri nelerdir? Prof. Dr. İsmail Balık, 'Mu varyantı' ile ilgili merak edilenleri açıkladı.

8.09.2021Gündem
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Okul değil sınıf kapanır

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Okul değil sınıf kapanır

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okulların açılmasıyla birlikte alınan tedbirleri anlatırken,“Öğretmende, öğrencide görülünce ne zaman tatil edilmeli? Okul değil, en fazla sınıf... Sınıf en fazla 14 günlük zaman diliminde tatil edilebilir. Onun dışında bir kapatmayı düşünmüyoruz” dedi.

8.09.2021Gündem
Amasya’nın Taşova ilçesinin Gökpınar köyünde hiç koronavirüs vakası görülmedi

Amasya’nın Taşova ilçesinin Gökpınar köyünde hiç koronavirüs vakası görülmedi!

Amasya’nın Taşova ilçesinin 35 haneli ve 50 nüfuslu Gökpınar köyünde alınan önlemlerle, bu zamana kadar hiç koronavirüs vakası görülmedi. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulduğu köyde yaşayanlar, aşılarını yaptırarak koronavirüse karşı kalkan oluşturdu.

7.09.2021Gündem
Vali Yerlikaya 12 yaş üstü ve 15 yaş üstü aşılama sayılarını paylaştı

Vali Yerlikaya 12 yaş üstü ve 15 yaş üstü aşılama sayılarını paylaştı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından 12 yaş üstü ve 15 yaş üstü çocukların aşılanma sayılarını açıkladı.

7.09.2021Gündem
Koca, “Artık okulları kapatmak istemiyoruz”

Koca, “Artık okulları kapatmak istemiyoruz”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, COVID-19'un "Mu" varyantının, Türkiye'de 2 kişide tespit edildiğini belirterek, şu an ilave tedbir getirmeyi düşünmediklerini bildirdi.

7.09.2021Eğitim
Mu variant nedir Mu mutasyonu ve belirtileri hakkında bilinmesi gerekenler

Mu variant nedir? Mu mutasyonu ve belirtileri hakkında bilinmesi gerekenler

Mu varyantı olarak bilinen ve Mu mutasyonu olarak da anılan Koronavirüsün yeni varyantı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da gündemindeydi. Bakan Koca, 'MU Mutantı’nda ilave tedbir getirmeyi düşünmüyoruz çünkü şu ana kadar bizim yeni varyant olarak tespit ettiğimiz 2 vaka dışında olmadı. Ağırlıklı delta ve delta + şeklinde, yüzde 90’ı geçen oranda' açıklamalarında bulundu. Peki, Mu variant nedir ve Mu mutasyonu belirtileri nasıl görülüyor? İşte, Koronavirüsün yeni varyantı olarak bilinen Mu mutasyonu hakkında her şey

7.09.2021Gündem
Son dakika... Türkiyede Mu varyantı görüldü mü Yeni dönemde kısıtlama olacak mı Bakan Koca açıkladı

Son dakika... Türkiye'de 'Mu varyantı' görüldü mü? Yeni dönemde kısıtlama olacak mı? Bakan Koca açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine Toplantısının ardından soruları yanıtladı. Bakan Koca, "mu" varyantının sadece iki vakada tespit edildiğini belirterek, hastalarda ağırlıklı olarak "delta" ve "delta plus"un etkili olduğunu söyledi. İşte Bakan Koca'nın yaptığı açıklamaları...

7.09.2021Gündem
GÖZDEN KAÇMASIN | Mu varyantı hakkında her şey, Öğrenci depozitosu çılgınlığı, Taliban hakkında korkutan detay, Covid-19 özel grafikleri (30 Ağustos-5 Eylül 2021)

GÖZDEN KAÇMASIN | Mu varyantı hakkında her şey, 'Öğrenci depozitosu' çılgınlığı, Taliban hakkında korkutan detay, Covid-19 özel grafikleri (30 Ağustos-5 Eylül 2021)

Hurriyet.com.tr'de sıcak gündemi size ulaştırdığımız gibi 'son dakika' telaşından uzak; dosya ve analizler içeren, ne olduğu kadar neden olduğunu da irdeleyen haberler üretiyoruz. İşte hafta sonu boyunca 'gözden kaçmış' olabilecek haberlerden bazıları...

5.09.2021Gündem
Aşıya dirençli varyant yayılmaya başladı: Koronada yeni kâbusun adı Mu

Aşıya dirençli varyant yayılmaya başladı: Koronada yeni kâbusun adı Mu!

Koronavirüs salgınında sıkı tedbirler ve aşılarla vaka artışının önüne geçmeye başlayan dünya yeni ortaya çıkan varyantlarla sarsılmaya devam ediyor. Delta, Alfa, Beta derken şimdi de Mu varyantı korku yaratıyor. DSÖ'nün 'endişe verici' dediği varyant farklı ülkelerde aynı anda ortaya çıkmaya başladı...

4.09.2021Dünya
Mu varyantı nedir, belirtileri nelerdir Mu mutasyonu koronavirüs aşılarında etkili mi DSÖden açıklama

Mu varyantı nedir, belirtileri nelerdir? Mu mutasyonu koronavirüs aşılarında etkili mi? DSÖ'den açıklama!

Mu varyantı belirtileri dünyada olduğu gibi ülkemizde de gündeme gelmeye devam ediyor. Yeni tip koronavirüsün ilk kez Kolombiya'da tespit edilen Mu varyantı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından yakından izlenmesi gereken varyant kategorisine alındı. Delta mutasyonunun endişeleri sürerken, Mu varyantının aşılar üzerindeki etkileri de uzmanlar tarafından mercek altına alındı. "B.1.621", diğer adıyla Mu varyantının aşılara karşı daha dirençli kılan mutasyonlar geçirdiğini, ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu DSÖ bildirdi. Peki, Mu varyantı nedir, belirtileri nelerdir? İşte, o konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

3.09.2021Gündem
Mu varyantı nedir, korkmalı mıyız | 8 SORU 8 YANIT

Mu varyantı nedir, korkmalı mıyız? | 8 SORU 8 YANIT

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) koronavirüsün yeni bir versiyonunu varyantlar listesine ekledi. Adı B.1.621 olarak da bilinen 'Mu' varyantı…Ne kadar tehlikeli, hangi ülkelerde görülüyor, aşılara karşı daha mı dirençli, ülkemizde görüldü mü? İşte 8 SORU 8 YANIT...

3.09.2021Gündem
Son dakika... Kâbusun yeni adı: Mu varyantı Ve en yetkili isim konuştu

Son dakika... Kâbusun yeni adı: Mu varyantı! Ve en yetkili isim konuştu

İlk olarak 2019'un son günlerinde Çin'de görülen koronavirüs yeni varyantlar ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Son dönemde adını sıkça duymaya başladığımız Mu varyantı ile ilgili pandemi konusunda ABD'nin en yetkili ismi Dr. Anthony Fauci'den açıklama geldi.

3.09.2021Dünya
Koronavirüste yeni tehlike... MU varyantı nedir

Koronavirüs'te yeni tehlike... MU varyantı nedir?

2019'un son günlerinde Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsün varyantları tabiri caizse paçamızı bırakmıyor. Dünya iki yeni varyantın şokunu yaşarken, DSÖ'den beklenen açıklama geldi. Dünya 2 yıldır koronavirüsün (Kovid-19) pençesinde... 200 milyondan fazla insana bulaşan, 4 milyonun üzerinde insanın hayatına mal olan virüs ise yeni mutasyonları ile gündeme gelmeye devam ediyor.

2.09.2021Gündem
Mu varyantı nedir, hangi ülkelerde var  Mu varyantı (mutasyonu) Türkiyede görüldü mü İşte Mu varyantı ile ilgili bilgiler

Mu varyantı nedir, hangi ülkelerde var? Mu varyantı (mutasyonu) Türkiye'de görüldü mü? İşte Mu varyantı ile ilgili bilgiler

Mu Varyantı DSÖ'nün yayınladığı raporun ardından endişeye neden oldu. İlk olarak Kolombiya'da tespit edilen ve geçtiğimiz haftalarda ABD'de de görülen Mu varyantı, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından "yakından izlenmesi gereken varyant" kategorisine alındı. Peki, Mu varyantı nedir, hangi ülkelerde var? Mu varyantı (mutasyonu) Türkiye'de görüldü mü? İşte Mu varyantı ile ilgili bilgiler

2.09.2021Gündem
Koronavirüse karşı hap şeklindeki ilk ilaç: Molnupiravir | Salgının seyrini değiştirebilir mi 7 SORU 7 YANIT

Koronavirüse karşı hap şeklindeki ilk ilaç: Molnupiravir | Salgının seyrini değiştirebilir mi? 7 SORU 7 YANIT

Koronavirüse karşı, Merck firması tarafından geliştirilen 'Molnupiravir' adlı ilacın Faz-3 çalışmaları belli oldu. Klinik araştırmanın sonuçlarına göre ağır koronavirüs hastalarında hastaneye yatış ve ölüm riskini neredeyse ortadan kaldırıyor. Artık onay bekleyen ilaç için şimdiden ABD, Avustralya ve Singapur sipariş bile verdi. Peki Molnupiravir ilacı salgının seyrini değiştirebilir mi? Prof. Dr. Derya Unutmaz hurriyet.com.tr’ye anlattı.

8.10.2021Gündem
Bu yıl grip salgını bekleniyor Grip aşısı olunmalı mı Kimler yaptırmalı Uzmanlar anlattı...

Bu yıl grip salgını bekleniyor! Grip aşısı olunmalı mı? Kimler yaptırmalı? Uzmanlar anlattı...

Son iki yıldır dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle benzer semptomlar gösteren grip, geçen yıl neredeyse hiç görülmedi ama bu yıl oldukça etkili olması bekleniyor. Peki salgın ne zaman başlayacak? Grip aşısı yaptırmalı mıyız?

15.09.2021Gündem
Delta Virüsü nedir, belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır Koronavirüste boğaz ve baş ağrısı olur mu İşte delta virüs gelişmeleri...

Delta Virüsü nedir, belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır? 'Koronavirüs'te boğaz ve baş ağrısı olur mu? İşte delta virüs gelişmeleri...

Delta Virüsü nedir ve Delta varyantı belirtileri nelerdir, soruları uzmanlar tarafından mercek altına alındı. Koronavirüsün tehlikeli varyantlarından olan Delta varyantı (variantı) ve Delta Plus virüsü belirtileri, Türkiye'de yaygın görülmeye başlanmasıyla bir kez daha gündeme geldi. Delta varyantı belirtileri arasında yer alan baş ağrısı, boğazda kuruluk, burun akıntısı ve ateş gibi grip benzeri semptomları taşıyanlar kaygılanmaya başlarken, araştırmacılar Delta varyantının aşılardaki etkilerine yoğunlaştı. Hindistan'da ortaya çıkan Delta varyantının orijinal virüsten daha hızlı yayıldığı bilimsel olarak kanıtlandı. Son yapılan araştırmaya göre, enfekte olan genç insanlar artık daha hafif soğuk algınlığı semptomları gösteriyor. Peki, Delta Virüsü belirtileri nedir? Delta Plus varyantında ateş ve boğaz ağrısı görülür mü? İşte, Delta mutasyonu semptomları.

25.08.2021Gündem
İzmir Tabip Odası Başkanı Çamlı: Henüz tanımlanamayan yeni bir mutasyon görüldü

İzmir Tabip Odası Başkanı Çamlı: Henüz tanımlanamayan yeni bir mutasyon görüldü

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, koronavirüs vakalarında İzmir ile Türkiye'deki farklı illerde henüz kesinliği tam sağlanamasa da tanımlanamayan yeni bir mutasyon görülmeye başladığını söyledi. Çamlı, İzmir'de tanımlanamayan grubun başlangıçta yüzde 20'lerde iken son günlerde yüzde 40'lara kadar yükseldiğini kaydetti.

25.08.2021Gündem
Gözler bu çalışmada Dünyada koronavirüs çalışmalarında bir ilk

Gözler bu çalışmada! Dünyada koronavirüs çalışmalarında bir ilk

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de koronavirüse karşı çalışmalar devam ediyor. Bilkent ve Hacettepe Üniversitesi bilim insanları tarafından geliştirilen ve hayvan deneyleri başarıyla tamamlanan Kovid-19'a karşı burundan sprey şeklindeki "koruyucu ilaç" için geri sayım başladı. Sprey ilacın, var olan ya da ortaya çıkabilecek tüm varyantlara karşı etkili olması bekleniyor. Griffithsin (GRFT) adı verilen bir proteinle geliştirilen ilaç, Sars-Cov2 virüsünü bloke edecek protein tabanlı bir ilaç adayı olarak da dünyada ilk olacak.

25.08.2021Gündem
‘Tüm öğretmen ve öğrenciler, beklemeden aşı yaptırmalı’

‘Tüm öğretmen ve öğrenciler, beklemeden aşı yaptırmalı’

Sağlık Bakanlığı COVID-19 Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, yüz yüze eğitimin koronavirüs salgını için risk oluşturduğunu ancak uzaktan eğitimin de öğrencileri olumsuz etkilediğini belirterek, “bilimin şu an bize söylediği doğrulara uyarak bir an önce okulları açmalıyız. Tüm öğretmen, okul çalışanları ve öğrencilerle aynı hanede yaşayan bireylerin aşılarını hiç beklemeden yaptırmaları gerekmektedir dedi.

24.08.2021Eğitim
Doğuma günler kala Covid-19’a yakalandı, acil sezaryene alındı... Öleceğimi sandım, tek düşündüğüm bebeğimdi

Doğuma günler kala Covid-19’a yakalandı, acil sezaryene alındı... 'Öleceğimi sandım, tek düşündüğüm bebeğimdi'

Bebeğine zarar verir endişesi ile Covid-19 aşısı olmak istemeyen bir anne, doğuma sayılı günler kala koronavirüse yakalandı. Acil sezaryene alınan ve sonrasında da yoğun bakımda yatmak zorunda kalan Kristen Hutton’un hikayesi, hamileler ve Covid-19 aşısı konusunu bir kere daha gündeme getirdi...

22.08.2021Gündem
Koronavirüs vaka sayılarının 2 kat arttığı kentte yoğunluk

Koronavirüs vaka sayılarının 2 kat arttığı kentte yoğunluk

GAZİANTEP'te, koronavirüs vaka sayısı 20 günde 2 kattan fazla artış gösterdi. Vaka sayılarındaki artışa rağmen kentin çarşı ve meydanlarında yoğunluk gözlendi.

20.08.2021Gündem
Türkiyedeki yoğunluğu yüzde 90ı geçti... Delta varyantı hakkında 11 SORU 11 YANIT

Türkiye'deki yoğunluğu yüzde 90'ı geçti... Delta varyantı hakkında 11 SORU 11 YANIT

Koronavirüsün şu ana kadarki en kuvvetli varyantı olan Delta, hem dünyada hem de ülkemizde yayılmaya devam ediyor. Belirtilerden, aşı etkinliğine Delta varyantı ile ilgili akıllardaki tüm soruları uzmanlarımız hürriyet.com.tr okurlarına özel yanıtladı.

20.08.2021Gündem
Son dakika: Sağlık Bakanı Kocadan flaş açıklamalar Delta ve delta plus varyantı uyarısı... Yeni bir kapanma olur mu

Son dakika: Sağlık Bakanı Koca'dan flaş açıklamalar! Delta ve delta plus varyantı uyarısı... Yeni bir kapanma olur mu?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısının ardından salgın süreciyle ilgili merak edilenleri yanıtladı. Bakan Koca, Türkiye'deki delta varyantı yoğunluğunun yüzde 90’ı geçtiğini söyledi. Bakan Koca, 'Yeni bir kapanma olur mu?' sorusuna yanıt verdi. İşte Bakan Koca'nın açıklamaları...

20.08.2021Gündem
Delta varyantı nedir, belirtileri nelerdir Covid-19 aşılarının delta varyantı üzerinde etkinliği

Delta varyantı nedir, belirtileri nelerdir? Covid-19 aşılarının delta varyantı üzerinde etkinliği

Ülkemizde de yaygın olarak görülmeye başlanan delta varyantının ne olduğu ve belirtileri herkes tarafından merak ediliyor. Koronavirüs ile benzer belirtilerin olduğu delta varyantında hangi semptomlara dikkat edilmesi gerektiği bu nedenle oldukça önemli. Bunun yanında araştırmacılar, delta virüsü ya da delta varyantı olarak adlandırılan bu yeni virüs üzerinde aşının etkinliğine de yoğunlaşmış durumda. Peki, Delta varyantı nedir, belirtileri nelerdir? İşte, covid-19 aşılarının delta varyantı üzerinde etkinliğine dair detaylar…

13.08.2021Sağlık

Yazar Sonuçları

Mu varyantına yakın takip

COVID-19 varyantı Mu son dönemde sık sık haberlere konu oluyor. 40’ın üzerinde ülkede görülen Mu, Delta varyantıyla benzer özellikler gösterdiği için uzmanlar tarafından gözlem altında tutuluyor.

3.10.2021

Hızla yayılıyor, belirtileri Covid ile aynı: Krup'a dikkat!

Baş-boğaz ağrısı, burun akıntısı, ateş ve sürekli öksürük! Çocuğunda bu belirtileri gören soluğu, ‘COVID-19’a yakalandı’ endişesi ile hastanede alıyor. PCR testi negatif çıktığında ise seviniyor ama şaşırıyor da. Oysa bir ihtimal daha var; Krup! Bu hastalık Delta-Delta Plus varyantlarının semptomları ile neredeyse aynı. Maske, mesafe, hijyen gibi kişisel önlemlerin azaldığı yaz aylarında ise artışa geçti. Hele de yüz yüze eğitimin yeniden başladığı bugünlerde daha da sık karşılaşacağız gibi. Uzmanlar anlatıyor...

3.09.2021

“Uzun Süren COVID” tanısı, göz testi ile konuyor

Corona virüs delta varyantı ilk kez Ekim 2020’de Hindistan’da ortaya çıktı. Aşılar delta varyantına karşı, ilk alt türlere (suşlara) olduğu kadar olmasa da etkili…

12.10.2021

Pandemi endemiye dönüşecek mi?

Şimdi işin uzmanı olan bilim insanları, ABD’de bulunan ilacın ne kadar işe yarayacağının yanı sıra, koronavirüs ile ilgili yeni bir tartışma açtılar.

9.10.2021

İşimiz ve kışımız zor

Beyoğlu’ndan Çiçek Pasajı’na doğru yürüdüm geçen gün.

9.09.2021