MENÜ

Mozart

Mozart ile ilgili tüm haberleri, son dakika Mozart haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Mozart haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 4.112 Mozart haberi bulunmuştur.

Wolfgang Amadeus Mozart (Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart) (d. 27 Ocak 1756 Salzburg , Avusturya - ö. 5 Aralık 1791 Viyana) Klasik Batı Müziği'nde Klasik dönemin etkili ve üretken bestekarlarından biridir. Yapıtları, senfonileri, konçertoları, oda orkestralarını, piyanoyu, operayı ve korolu müzikleri etkilemiştir. 35 yıllık ömrüne 626 eser sığdırmıştır. Mozart, Avrupalı bestekârların en popülerlerindendir ve birçok eseri standart konser repertuarlarında kullanılır. Günümüzde müzik tarihinin en büyük dehalarından biri olarak kabul görmüştür. Babası Leopold Mozart, ablası ise Nannerl Mozart'tır.

Mozart Haberleri

17 yaşındaki Kaya, Hollanda’yı hayran bıraktı

17 yaşındaki Kaya, Hollanda’yı hayran bıraktı

Hollanda’nın en prestijli müzik ödüllerinden ‘Davina Van Wely’ bu yıl parlayan genç keman yıldızı Kaya Gür’e gitti. 17 yaşındaki Den Haag Kraliyet Konservatuvarı öğrencisi Kaya Gür, Keman konkurunda birinci oldu.

13.02.2020Avrupa
Türk-Alman İş ve Eğitim Enstitüsü’yle kültür-sanat turu

Türk-Alman İş ve Eğitim Enstitüsü’yle kültür-sanat turu

Kunsthalle Mannheim (Mannheim Sanat Müzesi) ile Türk-Alman İş ve Eğitim Enstitüsü, bir şehir turu düzenledi. Mannheim’lı heykeltraş Gustav Seitz’ın (1906–1969) yapıtlarının sergilendiği Kunsthalle’de başlayan etkinlikte katılımcılar, serginin başlığına atıfla ‘beden ve ruh’ üzerine fikir yürüttükleri sanatsal buluşmanın ardından Mannheim’da Türkiye’den Almanya’ya göç edenler için özel bir anlama sahip yerleri gezdiler.

13.02.2020Avrupa
Mersin Devlet Opera ve Balesinde sezon kapalı gişe geçiyor

Mersin Devlet Opera ve Balesi'nde sezon "kapalı gişe" geçiyor

Renkli repertuvarıyla her kesimdenizleyici kitlesine ulaşan Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), 28. sezonunda115 temsille 50 bin seyirciye ulaşmayı hedefliyor.

12.02.2020Keyif
İstanbulda konser salonları hareketli

İstanbul'da konser salonları hareketli

Farklı müzik türlerinde ün kazanmış yabancı sanatçılar, İstanbullu müzikseverlere renkli bir ay yaşatacak.

31.01.2020Keyif
Mozart maskelerle anıldı

Mozart maskelerle anıldı

Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertainment işbirliği ile sahnelenen Selçuk Yöntem, Okan Bayülgen ve Özlem Öçalmaz’ın başrolünde olduğu “Amadeus”un Şubat ayı biletleri de tükendi.

29.01.2020Keyif
Samsun’daki opera yıkılsa saldırıya geçerim

Samsun’daki opera yıkılsa saldırıya geçerim

Dünyaca ünlü orkestra şefi Gürer Aykal (77), New York Türk Amerikan Sanat Topluluğu çatısı altında, Türk müzisyenlerden oluşan bir orkestra kurdu. New Manhattan Sinfonietta (NMS) isimli orkestranın Mozart’ın ‘Türk Marşı’nı da seslendireceği ‘Anadolu Esintileri’ adındaki ilk konseri 8 Şubat’ta ünlü Carnegie Hall’da. Büyük şefle New York’ta konuştuk.

26.01.2020Hürriyet Pazar
BİFO Beethovenın 250. doğum yılını kutladı

BİFO Beethoven'ın 250. doğum yılını kutladı

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), Ludwig van Beethoven'ın doğumunun 250. yılında özel bir konsere imza attı.

24.01.2020Keyif
Programı belli oldu, biletler tükendi

Programı belli oldu, biletler tükendi

Almanya, ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın 2020 yılı programında yine geniş yer tutuyor. Sanatçının mart ayı sonuna kadar katılacağı konserlerin 13’ü Almanya’nın önde gelen kültür ve sanat mekanlarında gerçekleştirilecek.

21.01.2020Avrupa
Okan Bayülgen:Libido konusunda Can Yaman haklı

Okan Bayülgen:Libido konusunda Can Yaman haklı

25 yıldır şov dünyasının yıldızı. Sivri diliyle hep gündemde. Kendini ‘zıpçıktı ama hakkaniyetli’ olarak anlatıyor. Yine kendi ifadesiyle ‘erk’in önünde ortalığı karıştırmaya bayılıyor, “Sesim kazanan gibi çıksa da ben bir kaybedenim” diyor. Konu ekrandaki oyunculara gelince, Can Yaman’ın libido açıklamasına destek verip, dizi oyuncularını “Kakaları gelmiş gibi oynuyorlar” diye eleştiriyor. Çekinmeden, “Çok aldatıldım ve aldattım” itirafını yapıp, ‘heteroseksüalitenin içinde sıkışmış bir adam’ olduğunu söylüyor. Okan Bayülgen’le yeni oyunu ‘Amadeus’ için buluştuk. Hayatını, yeni nesli, ekrandaki oyuncuları, aşkı ve seksi konuştuk.

19.01.2020Hürriyet Pazar
Viyana Müzesinde Türk damgası

Viyana Müzesi'nde Türk damgası

Viyana’ya çok sayıda zengin turist gidiyor. Özellikle Rusya ve Doğu Avrupa’dan turist çeken Viyana’da lüks markalara da ilgi arttı. Viyana Doğu Avrupa’nın lüks tüketim merkezine haline geldi. Viyana’da 2 butiği olan Atıl Kutoğlu, “Lüks tüketiminde önemli bir pazar payına sahibiz. Markamız, Avusturya ve Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde, ABD ve Ortadoğu’da seçkin mağaza ve zincirlerde satışa sunuluyor. MAK Viyana müzesinde ‘100 yıllar boyunca Avusturya Modası’ adıyla şubat ayında sergi açılacak. 8 kreasyonum sergilenecek” dedi.

13.01.2020Ekonomi
Londra 2020’nin en iyi konserlerine hazır

Londra 2020’nin en iyi konserlerine hazır

İngiltere’nin başkenti Londra yeni yılla birlikte çeşitli konserlere ev sahipliği yapıyor. Galerileri, müzeleri, müzikalleri, tiyatro gösterimleriyle sanatsal etkinliklerde zengin bir çeşitliliğe sahip Londra’da konser verecek sanatçılar sırasıyla şöyle: Leman Sam&Rubato, Okay Temiz, Fazıl Say, ünlü grup İstanbul Girls Orkestrası, Ferhat Göçer, Genco Erkal, Manuş Baba ve Cem Yılmaz...

10.01.2020Avrupa
Ezeli rekabet ve ebedi dostluğun tarihi

Ezeli rekabet ve ebedi dostluğun tarihi

Fransız tarihçi Jean-François Solnon’un daha evvel ‘Sarık ve İstanbulin’ başlığıyla yayımlanmış, Osmanlı-Avrupa ilişkilerine savaş ve çatışma ekseninin ötesinden bakan hacimli eseri ‘Osmanlı İmparatorluğu ve Avrupa’, ‘öteki’lerin birbirini nasıl etkilediğini teferruatlı biçimde inceliyor.

9.01.2020Kitap Sanat
Özel tiyatroların müthiş yükselişi... Hevesten zirveye

Özel tiyatroların müthiş yükselişi... Hevesten zirveye!

300’ün üstünde yeni oyunla başlayan tiyatro sezonu hız kesmeden sürüyor. Bu yıl 600’ün üzerinde yeni oyunun sahnelenmesi beklenirken salonlarda doluluk oranı yüzde 90’lara ulaşıyor. Özel tiyatrolarda yaşanan yükselişin nedenlerini değerlendirdik ve ünlü isimleri sahneye çeken yeni oyunları derledik.

8.01.2020Gündem
Tekirdağda Gülsin Onay Piyano Günleri başladı

Tekirdağ'da "Gülsin Onay Piyano Günleri" başladı

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "Gülsin Onay Piyano Günleri" etkinliğinin açılışı yapıldı.

23.12.2019Keyif
CSOdan İsmet İnönü anısına özel konser

CSO'dan İsmet İnönü anısına özel konser

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın, İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü anısına 19 ve 20 Aralık'ta düzenleyeceği konserleri şef Rengim Gökmen yönetecek.

17.12.2019Keyif
Nasıl bir şeye bakmıştınız

Nasıl bir şeye bakmıştınız?

Yılbaşı coşkusunun da katkısıyla bu hafta aktivitelerin sonu gelmiyor. Bu gece eğlencenin ekseni 90’lar. Kalan günlerdeyse yeme-içmeden sinemaya, müzikten stand-up’a seçenek bolluğu var.

Neyzen Erguner: Müziğimiz, kültürümüz mirasımızdır

Neyzen Erguner: Müziğimiz, kültürümüz mirasımızdır

Geleneksel Mevlevi sufi müziğinin dünyaca ünlü ustası, neyzen Kudsi Erguner, tasavvuf musikisinin tam olarak doğru bilinmediğine ve yanlış kullanıldığına işaret ederek, Batılılaşmak için medeniyetin terk edildiğini ve ithal edilen medeniyet arasında bir denge kurulamadığını söyledi.

13.12.2019Keyif
İlber Ortaylı ve BİFO sahnede buluşuyor

İlber Ortaylı ve BİFO sahnede buluşuyor

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), 12 Aralık Perşembe akşamı İstanbul Lütfi Kırdar ICEC’te özel bir konser verecek. BİFO’nun operanın farklı dönemlerinden rolleri ustalıkla seslendiren soprano Dorothea Röschmann’a eşlik edeceği Müzik Tarihinden Altın Bir Yaprak konserinde Prof. Dr. İlber Ortaylı da eşzamanlı anlatımlar yapacak.

10.12.2019Kitap Sanat
Amadeus-Mozartın biletleri 1 günde tükendi

Amadeus-Mozart'ın biletleri 1 günde tükendi

Selçuk Yöntem, Okan Bayülgen ve Özlem Öçalmaz’ın rol aldığı “Amadeus-Mozart”ın prömiyeri 11 Ocak’ta Uniq İstanbul’da gerçekleşecek.

6.12.2019Magazin
Çılgın klasikçiler: Pagagnini

Çılgın klasikçiler: Pagagnini

Klasik müzik tarihinin en önemli keman virtüözlerinden Paganini’nin yaratıcı eserlerinden ilham alan ve izleyicilere eğlenceli ve dinamizmi hiç düşmeyen, çağdaş bir klasik müzik dinletisi sunan Pagagnini, 9 Aralık akşamı CRR Konser Salonu’na konuk oluyor.

5.12.2019Kitap Sanat
Opera sanatçısıyım diye Aşık Veysel dinlemeyeyim mi

"Opera sanatçısıyım diye Aşık Veysel dinlemeyeyim mi?"

Dünya’nın en önemli opera sahnelerinde Türkiye’yi gururlandıran, ülkemizi yurtdışında başarılı ve ses getiren performansları ile temsil eden, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan ile opera yolculuğunu, Türk operasının seyrini ve bu sezonun sürpriz temsillerini konuştuk...

4.12.2019Kitap Sanat
Özlem Öçalmaz: Onun kadar cesur olamazdım

Özlem Öçalmaz: Onun kadar cesur olamazdım

Çolpan İlhan&Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertainment işbirliğiyle sahneye konulan “Amadeus” oyununun galası, 11 Ocak’ta Uniq İstanbul’da yapılacak.Işıl Kasapoğlu’nun yönettiği oyunda Mozart’ın eşi Constanze’yi Özlem Öçalmaz canlandıracak.

4.12.2019Keyif
10. Uluslararası Şefika Kutluer Festivali başladı

10. Uluslararası Şefika Kutluer Festivali başladı

"Sihirli Flüt" olarak tanınan Şefika Kutluer adına bu yıl 10'uncu kez düzenlenen uluslararası festival, açılış konseriyle başladı.

4.12.2019Keyif
Özlem Öçalmaz: Onun kadar cesur olamazdım

Özlem Öçalmaz: Onun kadar cesur olamazdım

ÇOLPAN İlhan&Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertainment işbirliğiyle sahneye konulan “Amadeus” oyununun galası, 11 Ocak’ta Uniq İstanbul’da yapılacak.

4.12.2019Keyif
‘Sihirli Flüt’ün notaları Ankara ve Tarsus’ta yankılanacak

‘Sihirli Flüt’ün notaları Ankara ve Tarsus’ta yankılanacak

Ankara'nın yanı sıra Mersin'in Tarsus ilçesinde düzenlenecek etkinliklere ev sahipliği yapacak festivalde, Meksikalı besteci Jose Elizondo'nun Şefika Kutluer için hazırladığı beste, ilk kez seslendirilecek.

3.12.2019Keyif
Nisan Ak: Dinleyiciler konserlerime gelsin istiyorsam beni keşfetmelerini sağlamalıyım

Nisan Ak: Dinleyiciler konserlerime gelsin istiyorsam beni keşfetmelerini sağlamalıyım

28 yaşındaki orkestra şefi Nisan Ak’la dört sene önce yurtdışında eğitim almak için burs ararken yine Hürriyet Pazar için buluşmuştuk. Aradan geçen sürede ABD’de iki orkestranın müzik direktörü, iki orkestranın yardımcı şefi oldu. Geçen hafta Meksika’da konuk şefti ve Forbes Türkiye’nin ‘30 altı 30’ listesine girdi. Açtığı YouTube kanalıyla da yüzlerce gence ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Peki sırada neler var? Hepsini konuştuk...

Mozartın çocukluk portesi 4 Milyon Euroya satıldı

Mozart'ın çocukluk portesi 4 Milyon Euro'ya satıldı

Avusturyalı müzisyen Wolfgang Amadeus Mozart'ın çocukluk portesi Fransa'da yapılan açık artırmada 4 Milyon Euro'ya (25,4 milyon liraya) satıldı.

29.11.2019Keyif
Avusturya’da ‘Farklı Kültürlere Müzikal Yolculuk’ konseri

Avusturya’da ‘Farklı Kültürlere Müzikal Yolculuk’ konseri

Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliğinde, ‘Farklı Kültürlere Müzikal Yolculuk’ adlı klasik müzik konseri düzenlendi.

29.11.2019Avrupa
Mozart’ın çocukluğu 25 milyon liraya satıldı

Mozart’ın çocukluğu 25 milyon liraya satıldı

Avusturyalı ünlü müzisyen Wolfgang Amadeus Mozart’ı 13 yaşındayken 1770’te İtalya’da verdiği konser sırasında gösteren portre, Fransa’daki açık artırmada 4 milyon Euro’ya (25.4 milyon lira) alıcı buldu.

29.11.2019Dünya
Tiyatronun Mozartı Okan Bayülgen

Tiyatro'nun Mozart'ı Okan Bayülgen

Okan Bayülgen, “Amadeus” oyununda efsanevi müzisyen Wolfgang Amadeus Mozart’ı canlandıracak.

29.11.2019Keyif
Mozartın çocukluk portesi 4 milyon euroya satıldı

Mozart'ın çocukluk portesi 4 milyon euroya satıldı!

Avusturyalı müzisyen Wolfgang Amadeus Mozart'ın çocukluk portesi Fransa'da yapılan açık artırmada 4 milyon euroya (25,4 milyon liraya) satıldı.

28.11.2019Dünya
Piyanonun altın kızı Nil Göksel Viyanadan birincilikle döndü

Piyanonun 'altın kızı' Nil Göksel Viyana'dan birincilikle döndü

Viyana'da düzenlenen 16 ülkenin piyanistlerinin yer aldığı Edelweiss 2019 Uluslararası Piyano Yarışması'na Antalya'dan katılan 8 yaşındaki Nil Göksel, kendi yaş kategorisinde birinci oldu.

27.11.2019Keyif
Selçuk Yöntemin zamanda yolculuğu

Selçuk Yöntem'in zamanda yolculuğu

Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertainment işbirliği ile ocak ayında prömiyerini gerçekleştirilecek olan “Amadeus” oyununun provaları tüm hızıyla devam ediyor.

26.11.2019Keyif
İdil Biret, BBDSO ile çalıyor

İdil Biret, BBDSO ile çalıyor

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası (BBDSO), Devlet Sanatçısı İdil Biret'i ağırlayacak.

22.11.2019Keyif
Öğretmeni ‘Müzik kulağı yok, futbol oynasın’ demişti ama...

Öğretmeni ‘Müzik kulağı yok, futbol oynasın’ demişti ama...

Solfej hocası “Müzik kulağı yok, futbol oynasın” demişti ama Xavier de Maistre, günümüzün en önemli ve en yaratıcı arpistlerinden biri oldu. 23 Kasım Cumartesi akşamı CRR’de sahneye çıkacak Xavier de Maistre “Arp, çok duygusal ve asil bir enstrüman” diyor.

22.11.2019Kitap Sanat
Amadeus ve Mozart

Amadeus ve Mozart

ÇOLPAN İlhan&Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertainment işbirliğiyle sahneye konulan “Amadeus-Mozart” oyununun kadrosu belli oldu.

21.11.2019Keyif
Amadeusa Dev Kadro

Amadeus'a Dev Kadro!

Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertainment iş birliği ile ocak ayında prömiyerini gerçekleştirecek merakla beklenen 'Amadeus' oyununun oyuncu kadrosu belli oldu.

Yazar Sonuçları

Onlar mutsuzsa herkes mutsuz!

Çocuklu aileler genellikle yolculuk sırasında sıkıntı yaratabilecek, hem kendilerini hem de varsa diğer yolcuları rahatsız edebilecekuzun araba, tren ya da uçak etaplarından uzak duruyorlar. Böyle olunca rotalar da mecburen sınırlı kalıyor. Eğer siz de yol boyunca sürekli çocuk şarkıları dinlemekten, ufaklıkların çeşitli tonlarda mızmızlanmalarına maruz kalmaktan ya da “Daha varmadık mı?” sorusunu yüz kez cevaplamaktan yorulduysanız etkili çocuk oyalama önerilerime kulak verin.

16.02.2020

Alpler’in en güzel manzaralı kayak merkezi

Hangi ülke Alp dağlarını içeriyorsa hatırı sayılır bir zenginliğe sahip şüphesiz. Her kayakseverin hayalinde mutlaka vardır kilometrelerce uzanan pistlere sahip eşsiz güzellikteki Alp dağlarında kayak yapmak. Benim de uzun zamandır hayalimdeydi. Sonunda bu kış rotamı Alpler’e çevirdim ve harika bir kayak deneyimi yaşadım. Alpler’de nerede kayak yapmalı diye sorarsanız vereceğim tek bir yanıt var: her yerinde! Alpler’in cazibesine kapılmamak mümkün değil. Hangi bölgeyi seçerseniz seçin müthiş bir kayak deneyimi yaşayacaksınız. Ancak Avusturya Alpleri, İsviçre ve Fransa Alpleri’ne göre daha ekonomik olacaktır. Alpler’de kayak düşünüldüğü kadar maliyetli değil. Uludağ’da yapılacak bir kayak tatilinden daha pahalı değil kesinlikle.

5.02.2020

Karlı dağlar mutfağı Avusturya

Dağlar ülkesi Avusturya’daki tuz çeşitliliğine hayran kalıp en sevdiğim şehri Salzburg’da dünyaca ünlü çikolatalı kek ‘sacher torte’yi tattım.

2.02.2020

Bu dünya artık başka dünya

2000 yılında yapılan milenyum konuşmalarında liderler farklı bir dünyanın olacağını söylemişlerdi.

31.01.2020

Bir orkestra şefinden konser dinleme dersi

ORKESTRA şeflerinin disipline çok önem verdikleri bilinen bir gerçek. Yaklaşık 100 kişiye hâkim olmak, uyum içinde bir eseri yorumlamalarını sağlamak kolay değil. Hatta Gael Garcia Bernal’in genç ve sıra dışı bir şefi canlandırdığı ödüllü dizi ‘Mozart in the Jungle’ orkestra üyeleri ve şef arasındaki gerilimli ve eğlenceli ilişkiyi konu eder.

15.01.2020

Oyunculuk, ses, müzik, kostüm... Hepsine 10 üzerinden 10

Cumartesi akşamı Uniq Hall’de sezonun merakla beklenen oyunlarından “Amadeus”un prömiyeri vardı.

14.01.2020

Sultanlık vergisi

Pazar sabahı bir uyandım ki Twitter’da TT: Bekarlara vergi getiriliyor. Aslının astarının olmadığını öğrenmek kısa sürdü ama o kısa sürede aklımdan neler geçti...

14.01.2020

Sayım’ın Bavulu

“Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı?” sorusuna cevap bulmak için gezmeye başlamadım ama gezmenin yepyeni şeyler keşfetmeye ve öğretmeye yaradığını kabul etmek gerek.

9.01.2020

Amedeus mu Salieri mi?

Bu fotoğrafta gördüklerinizden biri Amadeus Mozart, diğeri onu çılgınlar gibi kıskanan Salieri... Mozart’ı Okan Bayülgen oynuyor, Salieri’yi Selçuk Yöntem...

7.01.2020

Alanis Morissette’den Müzikal, Yeni Şarkı, Yeni Albüm Müjdesi!

Önümüzdeki sene Alanis Morissette’nin ‘Jagged Little Pill’ albümünün 25. senesi olacak. Yani Alanis Morissette’nin hayranlarıyla tanışmasının da 25. yılı oluyor. Söz konusu albümün aynı isimli Broadway müzikali bu hafta Newyork’ta vizyona girdi. 2020 hedeflerimden biri de bu müzikali izlemek olacak.

11.12.2019

Klasik müziğe DJ dokunuşu

Yadsıyamayacağımız bir gerçek varsa, o da klasik müziğin giderek dinleyici ve hayran kaybediyor olduğu...

26.11.2019