EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Mozaik

Mozaik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Mozaik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.318 Mozaik haberi bulunmuştur.

Mozaik Haberleri

Gutenberg Galaksisi Türkçede

"Gutenberg Galaksisi" Türkçe'de

İletişim kuramcısı Marshall McLuhan'ın, 1962 yılında Kanada'nın en önemli edebiyat ödülü olan Governor General's'a değer görülen Gutenberg Galaksisi (Gutenberg Galaxy) adlı kitabı nihayet Türkçe'de. Üslubunun zorluğu nedeniyle daha önce çevrilemeyen kitap Yapı Kredi Yayınları arasından okuru sunuluyor.

14.07.2001Gündem
Her tarafı etnik müziğe boyadılar

Her tarafı etnik müziğe boyadılar

Kardeş Türküler, adını yavaş yavaş duyduğumuz ama 1990'ların başından bu yana Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu bünyesinde müzik yapan kalabalık bir grup.

14.07.2001Gündem
Kale, dünya devi General Electric ile ortak oldu

Kale, dünya devi General Electric ile ortak oldu

Kale Grubu, dünyanın en büyük şirketlerinden General Electric (GE) ile enerji malzemeleri üretimi konusunda ortaklık yaptı. KaleHover Controls adlı şirket, GE lisansı ile Türkiye'de çeşitli elektrik malzemelerinin üretimini yapacak.

27.07.2001Ekonomi
Yurtdışındaki tarih

Yurtdışındaki tarih

Türkiye, yurtdışındaki tarihi eserlerini dava açarak ya da interpol aracılığıyla geri almaya çalışıyor. Tarihi eserler en çok Almanya'ya kaçırılıyor.

30.07.2001Gündem
Türk musevileri dört sinagogu açıyor

Türk musevileri dört sinagogu açıyor

Yahudi Kültürü Avrupa Günü bu yıl 2 Eylül’de türkiye’de kutlanacak. Türkiye Hahambaşılığı Yahudi kültürünü tanıtmak için Galata’yı seçti. Galata’daki Neve Şalom, Aşkenaz ve İtalyan sinagogu ziyaret edilebilecek. Bu arada Zülfaris Sinagogu’nda da bir sergi açılacak.

31.07.2001Gündem
Kariye ve Ayasofya fotoğrafları Pariste sergilenecek

Kariye ve Ayasofya fotoğrafları Paris'te sergilenecek

İstanbul'un tarihi zenginliğinin önemli parçalarından biri olan Ayasofya ve Kariye'deki eşsiz mozaikleri yansıtan fotoğraflar Paris'te sergilenecek. 20. Uluslararası Bizans Araştırmaları Kongresi kapsamında 19 Ağustos'ta Kültür Bakanı Talay tarafından açılacak olan sergi 4 Eylül'e kadar sürecek.

17.08.2001Gündem
Kariye ve Ayasofya fotoğrafları Pariste

Kariye ve Ayasofya fotoğrafları Paris'te

Ayasofya ve Kariye'nin eşsiz mozaiklerini yansıtan fotoğraflar 20. Uluslararası Bizans Araştırmaları Kongresi kapsamında 19 Ağustos-4 Eylül arasında Paris'te sergilenecek.

17.08.2001Gündem
Türkiyenin taşı toprağı tarih

Türkiye'nin taşı toprağı tarih

Türkiye'nin her köşesinde tarihin izi sürülüyor. Halen 51 ilde 210 kazı çalışması devam ediyor. Buluntular, paleolitik dönemden Osmanlılar dönemine kadar uzanıyor. Bazı kazılar 66 yıldır sürüyor.

19.08.2001Gündem
500 yıldır Türkiyedeyim

500 yıldır Türkiye'deyim

‘Amerika’da olduğu gibi, ‘BEN MUSEVİYİM ARKADAŞ, FAKAT TÜRKÜM’ diyebilmeliyim... Bana bu duygunun hazzını tattırmanız lázım'

26.08.2001Gündem
Freskli ve mozaikli evler günışığında

Freskli ve mozaikli evler günışığında

Balıkesir Altınoluk'taki Antandros Antik Kenti, Arkaik-Klasik Devir nekropollerinin bulunduğu alandaki kazılarda lahitler ortaya çıkarıldı.

8.09.2001Gündem
Teröre karşı ortak mücadele çağrısı

Teröre karşı ortak mücadele çağrısı

ABD'de dün meydana gelen tarihin en kanlı terörist saldırılarının yankıları Türkiye'de de sürüyor. İnsanlık tarihinin karşı karşıya kaldığı bu en büyük terörist saldırılara yönelik bugünkü yorumlar ve tepkiler şöyle:

12.09.2001Dünya
Kayıp tarihi mozaik bulundu

Kayıp tarihi mozaik bulundu

Uşak'ın Banaz İlçesi'ne bağlı Asartepe ören yerinde geçen yıl çıkarılan ve 5 gün sonra da çalınan ''Tanrıça Ticyhe'' mozayiğinin İstanbul'da bulunduğu bildirildi.

24.09.2001Gündem
Kuşların babası uçtu gitti

Kuşların babası uçtu gitti

Kuşların sadece ressamı değil, aynı zamanda babasıydı. Bir yandan resmederken, bir yandan da sevip, bakıp, koruduğu kuşlarla Meriç nehrinin Filibe kıyılarında küçücük bir çocukken kurduğu ilişkiyi, ömrü boyunca hiçbir şeyle değişmedi.

29.09.2001Kelebek
Zeugma turizm merkezi olacak

Zeugma turizm merkezi olacak

Gaziantep'in Nizip ilçesinde Fırat Nehri kıyısında bulunan Zeugma antik kentinin, yapılacak çalışmalardan sonra Aphrodisias antik kenti gibi ziyaretçi çekecek bir cazibe merkezi haline getirilmesi öngörülüyor.

10.10.2001Gündem
Zeugma mozaikleri onarılıyor

Zeugma mozaikleri onarılıyor

Gaziantep'teki antik Zeugma kentinden çıkarılan mozaiklerin onarımı sürüyor. İtalyan ve Türk uzmanlardan oluşan 17 kişilik ekip, ilk etapta, altı mozayiği onararak sergilenmeye hazır duruma getirdi. Geri kalan 5 mozaik de yıl sonuna kadar onarılacak.

13.10.2001Gündem
İki şehrin umut veren hikayesi

İki şehrin umut veren hikayesi

Gündem 21, BM 1992 Rio Konferansı'nın ürünü. Kalkınma ve çevre arasında denge kurulmasını, kalıcı bir gelişmenin hayata geçirilmesini hedefliyor. Bunun için tüm yerel yönetimlerden, halkın da katılacağı projeler başlatmalarını, kendi kentleri için çalışmalarını istiyor.

13.10.2001Gündem
Şellale

Şellale

14.11.2001Gündem
Şellale

Şellale

Yeni film açısından 'verimsiz bir haftanın tek filmi Semir Aslanyürek'in uzun bir aradan sonra kamera arkasına geçtiği Şellale. Senaryosunu da gerçek olaylara dayanarak Aslanyürek'in yazdığı film, Hülya Koçyiğit, Tuncel Kurtiz, Fikret Kuxkan, Ege Aydan Ali Sürmeli, Aykut Oray'ın da aralarında bulunduğu zengin bir oyuncu kadrosuna sahip.

15.11.2001Gündem