EKSTRA
MENÜ

Mozaik

Mozaik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Mozaik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.264 Mozaik haberi bulunmuştur.

Mozaik Haberleri

Bilecikte tarihi eser operasyonu

Bilecik'te tarihi eser operasyonu

Bilecik'te jandarma ekiplerinin düzenlediği tarihi eser operasyonunda insan figürlü 3 adet mozaik tablo ele geçirildi.İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekipler, merkeze bağlı Başköy'de bir işyerinin otoparkında duran otomobilde arama yaptı. Aramada tarihi eser olarak değerlendirilen 3 adet insan figürlü mozaik ele geçirildi. Ekipler, olayla ilgili M.I., F.Y., R.M., B.G., O.G. ve Ö.A.Ç'yi gözaltına aldı.

17.08.2018Haber
Airbrush ve dövme ustası: Hasan Ataoğlu

Airbrush ve dövme ustası: Hasan Ataoğlu

Airbrush sanatı ustası, dövme artisti, Türkiye’nin en iyi dövme sanatçılarından bir tanesi Hasan Ataoğlu hikayesiyle sizlerle…

16.08.2018Kampüs
Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivalinde kapanışı Şevval Sam yapacak

Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali'nde kapanışı Şevval Sam yapacak

Uluslararası festivaller kapsamında altı kez en iyi festival seçilen Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali dört kıta 64 ülkeden yaklaşık 1500 kültür ve sanat elçisini ağırlıyor. Festivalin son konserinde bu akşam Şevval Sam sahne alacak.

3.08.2018Kitap Sanat
Hilelisi çok tehlikeli: Sucuk nereden alınır

Hilelisi çok tehlikeli: Sucuk nereden alınır?

Kahvaltı sofralarını güzelleştiren sucuk güvenilir yerlerden alınmadığında zehir saçıyor. İşte sucuk satın alma rehberi...

Tirede yeşil serinlik

Tire'de yeşil serinlik

İzmir'in Tire ilçesi, Temmuz sıcaklarından bunalanlar tarafından mesire yerleri ve göletleri için tercih ediliyor. Özellikle İzmirliler, ilçenin doğal klima etkisine sahip park, mesire ve dinlence alanlarına akın ediyor.

1.08.2018Seyahat
Türk Sineması Yaz Okulu bugün başlıyor

Türk Sineması Yaz Okulu bugün başlıyor

Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Türkçe Yaz Okulu’na bu yıl yeni bir program daha ilave ederek, dünyanın farklı ülkelerinden sinema bölümü öğrencilerini ve mezunlarını ‘Türk Sineması Yaz Okulu’nda ağırlayacak.

30.07.2018Kampüs
Antalyada heyecanlandıran keşif: Bu kadar güzeli beklenmiyordu

Antalya'da heyecanlandıran keşif: 'Bu kadar güzeli beklenmiyordu'

ANTALYA'nın Gazipaşa ilçesindeki Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti'ndeki kazılarda hamam içerisinde mozaik zemin bulundu. Kazı Başkanı Prof. Dr. Michael Hoff, "Beklenilen bir şeydi ama bu kadar güzeli beklenmiyordu. O dönemki insanların, halkın refah seviyesini ortaya koyan bir buluntu" dedi.

24.07.2018Gündem
Sivrisinekleri evden uzak tutmanın yolları

Sivrisinekleri evden uzak tutmanın yolları

Yaz aylarına veda ettik ama hala sıcak havalar devam ediyor. Sıcak havalarda çoğumuzun kabusu olan sivrisinek sorunları hala devam ettiği için sizlere sivrisinekleri evinizden uzak tutacak basit öneriler vereceğiz.

Yer Denizli... Villa buldular

Yer Denizli... Villa buldular!

Denizli'nin Buldan ilçesinde bulunan Tripolis Antik Kenti'ndeki kazılarda, 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen 12 odalı, zemini çeşitli figürlerden oluşan mozaikli villa bulundu. Denizli'nin Buldan ilçesindeki Tripolis Antik Kenti kazılarında, 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen, zemini mozaik kaplı, duvarlarında renkli freskler, bitkisel geometrik süslemeler yer alan 12 odalı villa bulundu.Tripolis Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bahadır Duman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 35 kişilik ekiple 6 yıldır çalışma yaptıkları antik kentte daha önceki yıllarda ortaya çıkarılan yerlerin restorasyon faaliyetlerinin yürütüldüğünü anlattı. Çalışmalarda erozyonla oluşan toprağı kademeli olarak temizlemeye çalıştıklarını, üniversite öğrencileri ve akademik personelle hummalı çalışmaların sürdüğünü dile getiren Duman, 2012'den bu yana farklı buluntular elde ettiklerini, bölgede ağırlıklı olarak tarıma dayalı bir toplumun varlığının olduğunu öngördüklerini aktardı. Duman, geçmişte de üzüm, incir, nar gibi çeşitli meyvelerin üretimi ve ticaretinin yapıldığını buluntulardan artık daha net bir şekilde söyleyebildiklerine dikkati çekti.

20.07.2018Haber
Yer Denizli... Villa buldular

Yer Denizli... Villa buldular!

Denizli'nin Buldan ilçesinde bulunan Tripolis Antik Kenti'ndeki kazılarda, 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen 12 odalı, zemini çeşitli figürlerden oluşan mozaikli villa bulundu.

20.07.2018Gündem
2 bin yıllık mozaikli villa bulundu

2 bin yıllık "mozaikli villa" bulundu

 Denizli'nin Buldan ilçesindeki Tripolis Antik Kenti kazılarında, 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen, zemini mozaik kaplı, duvarlarında renkli freskler, bitkisel geometrik süslemeler yer alan 12 odalı villa bulundu.

20.07.2018Keyif
Turner sendromu nedir Turner sendromu tedavisi

Turner sendromu nedir? Turner sendromu tedavisi

Kız çocuklarında görülen Turner sendromu toplumda yeterince bilinmiyor. Kız bebeklerin hücrelerindeki X kromozomlarından birinin eksikliği veya yapısal bozukluğu sonucu ortaya çıkan hastalık, doğumsal bir rahatsızlık olarak ifade ediliyor. Peki, Turner sendromu nedir? Turner sendromu tedavisi nasıl yapılır?

18.07.2018Gündem
İnşaat kazısından antik döneme ait balıkçı evi çıktı

İnşaat kazısından antik döneme ait balıkçı evi çıktı

Muğla'nın Bodrum ilçesinde inşaat için yapılan sondaj kazısında antik döneme ait bir balıkçı evi ve mezarı bulundu. Çalışmalarda mozaik tabanlı iki mekan ile bu mekanlarla bağlantılı yerler, mezarlar, kanallar ve kuyular da gün yüzüne çıkarıldı.

13.07.2018Gündem
Londra’da ‘Türklere şükran’ sergisi

Londra’da ‘Türklere şükran’ sergisi

Avrupa’dan sürüldükten sonra Göke isimli gemi ile Osmanlı topraklarına gelen Türk Sefarad’ların (İspanyol kökenli yahudilere verilen isim) torunlarının torunları, Londra’da ‘1492 Göke’ adlı karma bir sergi açtı. Sergi, günümüzde de 4 milyon mülteciye ev sahipliği yapan Türklere şükran niteliği taşıyor.

4.07.2018Avrupa
Bilkent Gençlik Akademisi programı coşkuyla tamamlandı

Bilkent Gençlik Akademisi programı coşkuyla tamamlandı

Bilkent Üniversitesi’nin 15 – 17 yaş gençler için düzenlediği, bir haftalık Gençlik Akademisi Programı’nın kapanışı; “Mezuniyet Sertifika Töreni” ile sona erdi. Törende öğrencilere Sertifikalarını Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar verdi. Tören ailelerin yoğun katılımı ile çoşku içerisinde gerçekleşti.

3.07.2018Kampüs
Moskovada dünya kupası geyiği

Moskova'da dünya kupası geyiği

Rusya'da düzenlenen 2018 FIFA Dünya Kupası'nda gün geçtikçe futbol heyecanı da Başkent Moskova'da renkli ve ilginç görüntüler de artmaya başladı.

26.06.2018Dünya Kupası
İran’da öğrenci işi ucuz seyahat nasıl yapılır

İran’da öğrenci işi ucuz seyahat nasıl yapılır?

Dünya oldukça büyük ve muhteşem bir yer ancak bir öğrencinin bütçesi de bir o kadar dar ve sevimsizdir. Fakat dünyayı dolaşma hayalleriyle yaşayan öğrenciler, umutsuzluğa kapılmayın. Kıyafetlerinizi ve bilgisayarınızı satmadan seyahat etmenin bir yolu var. Cevap basit: Her şeye açık bir ruh hali ve ‘couchsurfing’. Ben Danimarkalı bir öğrenciyim ve bahsettiğim iki ipucu sayesinde 18 günlük bir sürede İran’da binlerce kilometre seyahat ettim, 6 kent dolaştım. Ve sadece 800 riyal (1000 TL) harcadım. İşte aydınlatıcı ve ucuz yolculuklarınızda bir rehber olarak kullanabilmemiz için öneri ve deneyimlerim.

26.06.2018Seyahat
119 yıldır tarihi mihrabın peşinde

119 yıldır tarihi mihrabın peşinde

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 119 yıl önce Almanya’ya kaçırılan Beyhekim Camisi’nin çini mihrabının iadesi için mücadelesini sürdürüyor. Mihrap iade edilmezse Almanya üniversitelerinin Türkiye’deki arkeolojik kazıları yeniden gözden geçirilecek.

23.06.2018Gündem
Dumankaya ve Fi Yapı mağdurlarını sevindirecek imzalar atıldı

Dumankaya ve Fi Yapı mağdurlarını sevindirecek imzalar atıldı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF'nin) elinde olan Dumankaya Grubu ve Fi Yapı Grubu yarım kalan inşaat projelerini bitirmek üzere dört yabancı şirketten 450 milyon euro kredi tahsis edildi.

21.06.2018Ekonomi
BODRUM 2018 rehberi

BODRUM 2018 rehberi

Bu yaz Bodrum’a mı gideceksiniz? Elbette ki keşfetme, birileriyle tanışıp kendi tatil hikâyenizi yazma hakkınız baki. Biz sadece önden gezdik; niyetiniz varsa, ‘kes-sakla’, bilmeniz gerekenler peşinen cebinizde olsun istedik. Savaş Özbey/sozbey@hurriyet.com.tr

16.06.2018Hürriyet Pazar

Yazar Sonuçları

Amalfi’de kaldığımız ev

Bu bir ev değil, bu bir merdiven’ dedi.

29.07.2018

İdil Biret’in hayatı çocuk kitabı oldu

Dünyaca ünlü piyanistimiz İdil Biret’in yaşamöyküsü Gülçin Alpöge’nin yazdığı bir çocuk kitabına konu oldu. Sanatçıyla “İdil Biret: Dans Esen Parmaklar”ı ve ilham veren hikâyesini konuştuk.

29.06.2018

Erkek egemen sektöre kadın eli

Yıl 1940’ların başları. Yer İzmir Kemeraltı.

24.06.2018

30 milyar lira bile tedirgin etti, 300 milyarı bir düşünün

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin vaatlerinin toplam maliyetinin 300 milyar lirayı bulduğunu dile getirerek, “Bizim 30 milyar liralık ‘önden yüklemeli’ vaatlerimiz bile uluslararası piyasaları tedirgin etti. 300 milyar liranın yaratacağı etkiyi düşünün” diye konuştu.

20.06.2018