EKSTRA
MENÜ

Morbid Obezite

Morbid Obezite ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Morbid Obezite haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 139 Morbid Obezite haberi bulunmuştur.

Morbid Obezite Haberleri

Samsunda 5 yaşındaki Yağız, 90 kiloya ulaştı

Samsun'da 5 yaşındaki Yağız, 90 kiloya ulaştı

Samsun'da yaşayan Yağız Bekte (5) 'Leptin hormonu eksikliği' nedeniyle 90 kiloya ulaştı. Anne Sevda Bekte, "Yağız şu an Morbid obezite, onun için çok korkuyorum. En ufak bir hastalığında yoğun bakıma yatıyorlar. Artık kilo almasının önüne bir türlü geçemiyoruz.'' ifadelerini kullandı.

1.03.2021Haber
Kilo almasının önüne geçilemiyor... Yağızın annesinden yürek burkan sözler

Kilo almasının önüne geçilemiyor... Yağız'ın annesinden yürek burkan sözler

Samsun'da yaşayan Yağız Bekte (5) 'Leptin hormonu eksikliği' nedeniyle 90 kiloya ulaştı. Anne Sevda Bekte, "Yağız şu an Morbid obezite, onun için çok korkuyorum. En ufak bir hastalığında yoğun bakıma yatıyorlar. Artık kilo almasının önüne bir türlü geçemiyoruz.'' ifadelerini kullandı.

1.03.2021Gündem
5 yaşındaki Yağızın kilo almasının önüne geçilemiyor

5 yaşındaki Yağız'ın kilo almasının önüne geçilemiyor

Samsun'da yaşayan Yağız Bekte (5) 'Leptin hormonu eksikliği' nedeniyle 90 kiloya ulaştı. Anne Sevda Bekte, "Yağız şu an Morbid obezite, onun için çok korkuyorum. En ufak bir hastalığında yoğun bakıma yatıyorlar. Artık kilo almasının önüne bir türlü geçemiyoruz.'' ifadelerini kullandı.

1.03.2021Gündem
Ani atardamar tıkanıklığı ölümcül olabilir

Ani atardamar tıkanıklığı ölümcül olabilir

Pandemide ani atardamar tıkanıklığı şikâyetlerinin atlanmasının ölümcül sonuçları olabileceğini söyleyen Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. İhsan Alur, “Kovid-19 sürecinde ani atardamar tıkanıklığı şikâyetiyle gelen hastaların tanı ve tedavisinde gecikme olmamasına dikkat edilmeli. Ayrıca Kovid-19 enfeksiyonunun da kalp ve damar cerrahi komplikasyonları olduğunu ve akut arteriyel emboliye yol açabileceğini bilerek Kovid-19 hastalarında da çok uyanık olunması gerekmektedir” dedi.

24.12.2020Sağlık
Diyafram yüksekliği nedir Belirtileri ve tedavi şekilleri

Diyafram yüksekliği nedir? Belirtileri ve tedavi şekilleri

Yetişkinlerde nadir görülen bir rahatsızlık olan diyafram yüksekliğinin en belirgin özelliği nefes darlığı… Çoğu zaman tesadüfen tanısı konulan hastalıkta nefes darlığı şikayeti başka bir rahatsızlıktan kaynaklanmıyor ise mutlaka diyafram yüksekliği açısından da değerlendirilip tedavi edilmeli.

10.08.2020Sağlık
Mide Balonu ve Obezite

Mide Balonu ve Obezite

Obezite ile mücadelede önemli bir ilk adım sayılan mide balonu uygulaması, aynı zamanda detayları en az doğru bilinen ve merak edilen konulardan birisi.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ozan Andaç Erbil, konu ile ilgili doğru bilinen yanlışları anlatırken, operasyon ve sürece dair tüm merak edilenleri anlattı.

23.07.2020İyi Yaşam
Kilolar arttıkça vücudun dengesi bozuluyor

Kilolar arttıkça vücudun dengesi bozuluyor

22 Mayıs Avrupa Obezite Günü kapsamında hastalığa dikkat çeken Prof. Dr. Emin Ersoy, “Aşırı kilo, vücudun tüm fonksiyonlarını bozarak, kişiyi her türlü sağlık riski için potansiyel aday haline getirebilir” uyarısında bulundu.

15.05.2020Sağlık
Obezite hastaları koronavirüs sürecinde nelere dikkat etmeli

Obezite hastaları koronavirüs sürecinde nelere dikkat etmeli?

Obezite ile ilişkili kronik hastalıklar, viral akciğer enfeksiyonu ile daha da kötüleşen sağlık sonuçlarına neden olabilir. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Türker Karabuğa, koronavirüs sürecinde obezite olan ve obezite riski taşıyan hastaların nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda önemli bilgiler paylaştı.

14.04.2020Sağlık
Yağ Oranınız Yüzde 25i Geçiyorsa Dikkat

Yağ Oranınız Yüzde 25'i Geçiyorsa Dikkat!

Vücut yağ oranının erkeklerde yüzde 30, kadınlarda ise yüzde 25’in üzerinde olması obezite ile ilişkilendiriliyor. Çağın hastalığının ‘ölümcül’ olarak nitelendirilen morbid obezite olduğunu ifade eden Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hasan Abuoğlu, obezitenin tehlikelerine dikkat çekti.

27.02.2020İyi Yaşam
Modern zamanların salgını: Obezite

Modern zamanların salgını: Obezite

Dünya ve paralel olarak ülkemiz giderek şişmanlıyor. 50 yıl önce daha az konuştuğumuz birçok hastalığı daha sık konuşmak zorunda kalıyoruz. Obeziteye bağlı ortaya çıkan hastalıkların yarattığı ciddi sorunlar ise geri döndürülemez sonuçlar yaratabiliyor. Bir salgın gibi artan obezitenin ortaya çıkmasında ise en çok yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik belirleyici rol üstleniyor.

16.10.2019Sağlık
Obezitenin Vücudumuza ve Sağlığımıza Etkileri

Obezitenin Vücudumuza ve Sağlığımıza Etkileri

Vücutta aşırı miktarda yağ birikmesi olarak tanımlanan obezite, sadece fazla kiloya sahip olmak anlamına gelmiyor. Sağlığı pek çok yönden olumsuz etkileyen obezite hakkında Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Yalım Uçtum önemli bilgiler verdi.

25.09.2019İyi Yaşam
Mide balonunun avantajları ve dezavantajları

Mide balonunun avantajları ve dezavantajları

Son yıllarda mide balonu, obezite tedavisinde uygulanan etkili yöntemlerdendir. Teknik özellikle morbid obezlerde ameliyat risklerini düşürmek için de kullanılır. Peki, mide balonu nedir, kimlere uygulanabilir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

19.07.2019Sağlık
Obezite nedir

Obezite nedir?

Obezite ya da bilinen adıyla şişmanlık, değişen çevresel şartlara ve gıda tüketimindeki değişikliklere bağlı olarak oranı hızla artmakta olan bir sorun haline gelmiştir. Morbid obezite tanımlaması kilonun, boyun karesine bölünmesi ile hesaplanan ve vücut kitle indeksi denen matematiksel bir değerle belirlenmektedir. Bu hesaba göre vücut kitle indeksinin 40 kg/m2 ve üzerinde olması ya da 35 kg/m2 ve üzerinde olup şeker hastalığı, hipertansiyon gibi eşlik eden hastalıkların bulunması morbid obezite olarak tanımlanır.

24.07.2018Gündem
Mide balonu nedir Kimlere mide balonu takılabilir

Mide balonu nedir? Kimlere mide balonu takılabilir?

Son yıllarda obezite alanında sık kullanılan ameliyatsız yöntemlerden biri olan mide balonu, özellikle morbid obezlerde ameliyat risklerini düşürmek için kullanılıyor. Peki, mide balonu nedir, kimler mide balonu ile zayıflayabilir? Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Kar, bu teknikle ilgili önemli bilgiler aktardı.

2.07.2018Sağlık
Türkiye’de her 3 kişiden 1’i obez

Türkiye’de her 3 kişiden 1’i obez!

Değişen dünyada hızını yakalayamadığımız bir diğer mesele de giderek artan obezite. Bu sinsi hastalık öyle bir hal aldı ki, hem dünyada hem de Türkiye’de obezite istatistikleri korkutan rakamlara ulaştı.

18.01.2018Sağlık
Şişmanlık kader değil önlenebilir bir hastalıktır

Şişmanlık kader değil önlenebilir bir hastalıktır

Obezite ve Diyabet Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Sakçak, şişmanlığın tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu söyledi.

18.08.2017Sağlık
Geç kalınan obezite tedavisi ne gibi sorunlar oluşturur

Geç kalınan obezite tedavisi ne gibi sorunlar oluşturur?

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar cevapladı; Geç kalınan obezite tedavisi ne gibi sorunlar oluşturur?

45 Kilo fazlası olanlar obezite riski altında

45 Kilo fazlası olanlar obezite riski altında

İdeal vücut ağırlığınızın 45 kilo üzerinde iseniz morbid obezite risk grubu içindesiniz demektir. 45 kilonun üzerinde fazlası olanlar defalarca diyet ve egzersiz yapmalarına rağmen aşırı kilolarından kurtulmayı başaramıyorlarsa uzman desteği almaları gerekmektedir.

9.08.2016Sağlık
Ameliyatla obezite tedavisi

Ameliyatla obezite tedavisi

Çağımızın hastalığı obezitenin tedavisi var mı? En uygun tedavi yöntemi nedir, yan etkileri var mıdır? Obezite tedavisi hakkında merak edilenleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Burak Uğraş’a sorduk.

18.07.2016Sağlık
Zayıflama ameliyatları riskli mi

Zayıflama ameliyatları riskli mi?

Şişmanlığı gidermede tercih edilen cerrahi tedavileri sıralayan Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Türkçapar, bu tedavilerde dikkat edilmesi gereken noktaları anlatıyor.

3.06.2016Sağlık
Vücut estetiğinin tam zamanı

Vücut estetiğinin tam zamanı

Hamilelik, aşırı kilo alıp verme, hareketsiz yaşam gibi sebepler karın kasları gevşemesine neden olabiliyor. Tüm bu sebepler nedeniyle karın bölgesinde yağ birikir ve ardından da karnın aşağı sarkması ile karın sarkması sorunu ortaya çıkar. Bu gibi vakalarda en iyi tedavi karın germe ameliyatıdır. Karın germe ameliyatı, karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusunun alınarak karın duvarı kaslarının onarılması ile eski gerginliğine ulaştırmayı hedefleyen bir ameliyattır.

18.04.2016Sağlık
Obezite neden bir hastalıktır

Obezite neden bir hastalıktır?

Doç.Dr. Bahadır Ege cevaplıyor: Obezite neden bir hastalıktır? Obezite, ne yazık ki çağımızın en ciddi sağlık problemlerinden biridir. Obezite tek başına; hipertansiyon, diyabet, kalp hastalığı, inme, uyku apnesi, eklem hastalıklarına gibi birçok hastalığa yol açabilir. Ayrıca obezite, birçok kanser türünün gelişmesi için bilinen önemli bir risk faktörüdür.

Obeziteden Metabolik Cerrahi İle Kurtulun

Obeziteden Metabolik Cerrahi İle Kurtulun!

Sağlıklı yaşamın önündeki en büyük engellerden biri olan obezitenin tedavisinde cerrahi yöntemler umut veriyor. Medicorium Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Murat Üstün konuyla ilgili açıklamalarda bulundu!

Morbid obezite cerrahisi hayatınızı değiştirebilir

Morbid obezite cerrahisi hayatınızı değiştirebilir!

Morbit obez olanlar, kanser dahil birçok hastalıkla risk altındadır.

18.11.2015Sağlık
Morbid obezite nedir

Morbid obezite nedir?

Hastanın yaşam kalitesi ve süresi düşer.

5.11.2015Sağlık
Bu ebe beni öldürür lafına içerledi, 60 kilo zayıfladı

'Bu ebe beni öldürür' lafına içerledi, 60 kilo zayıfladı

Adana'da 140 kilo ağırlığındaki 25 yaşındaki ebe Çiğdem Gül, doğum yaptıracağı hamile kadın şişman olduğu için kendinden korkunca, mide küçültme ameliyatıyla 60 kilo zayıfladı.

1.11.2015Kelebek
Obezite cerrahisi kimlere uygulanır

Obezite cerrahisi kimlere uygulanır?

Genel Cerrahi UzmanıDoç. Dr. Kamil Gülpınar cevaplıyor: Obezite cerrahisi kimlere uygulanır? Yöntemler nelerdir?Obezite cerrahisi vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olanhastalara veya vücut kitle indeksi 35-40 arasında olup şeker hastalığı, kalphastalığı gibi yandaş hastalığı olan hastalara yapılır. Bu hastaların mutlaka 2veya 3 kez ciddi diyet denemeleri olmuş olması gerekir. Bu diyet denemelerinerağmen kilo verememiş veya kiloyu vermiş ve çok hızlı bir şekilde daha çok kiloalmış hastalarda operasyon önerilmektedir. www.kamilgulpinar.com

Morbid obezite nedir

Morbid obezite nedir?

Genel Cerrahi UzmanıDoç. Dr. Kamil Gülpınar cevaplıyor: Morbid obezite nedir? Obezite vücutta aşırı yağ depolanmasıdır. İnsanın aldığıkalorinin harcadığı kaloriden daha fazla olduğu durumlarda bu kalorivücudumuzda yağ olarak depolanır. Morbid obezite bu aşırı yağ depolanmasınınvücutta tahribat verdiği durum anlamına gelmektedir. www.kamilgulpinar.com

Morbid obezite nedir Neden tehlikelidir

Morbid obezite nedir? Neden tehlikelidir?

Yandaş hastalıklarla beraber yaşam süresini 10 yıl kısaltıyor!

18.08.2015Sağlık
Obezite hastalarına mide küçültme ameliyatı uyarısı

Obezite hastalarına mide küçültme ameliyatı uyarısı

"Mide küçültme ameliyatı oldu zayıfladı", "Midesine kelepçe taktırdı", "Mide ameliyatından sonra hayatını kaybetti"... Bu ve benzeri birçok haber son yıllarda hızla artış gösterdi. Obezite dünyada artarken, insanlar fazla kilolarından kurtulmak için sıklıkla bu operasyonlara başvurur oldu. Ancak zaman zaman operasyonların risklerinin yeterince anlatılmadığı ve neye göre seçileceğinin yanlış bilindiği ortaya çıktı. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Arsoy, "Ameliyatın başarı ile tamamlanması demek, kilo vermenin başarı ile sonuçlanması anlamı taşımaz." dedi ve ameliyat olurken nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı.

8.07.2015Sağlık
Morbid obezlere özel seminer

Morbid obezlere özel seminer

İZMİR Kent Hastanesi, vücut kitle endeksi 40 ve üzeri, yani "morbid obezite" düzeyinde çıkan, diyet ve egzersizlere rağmen kalıcı kilo veremeyip aşırı kiloları yüzünden günlük yaşamı kabusa dönenlere yönelik bir seminer düzenleyecek. 13 Şubat Cuma günü Kent Alsancak Tıp Merkezi'nde gerçekleşecek "Basküllerle dost sağlıklı hayata ilk adım" seminerinde Obezite Cerrahı Opr. Dr. Koray Tekin'in ameliyat ettiği hastaları da katılıp deneyimlerini anlatacak.

9.02.2015Ege

Yazar Sonuçları

Obezite erken ölüm riskini artırıyor mu?

Obezite, ‘sağlığı bozacak şekilde aşırı yağ birikimi’ olarak tanımlanmaktadır. Vücuttaki bu yağlanma çok fazla hasara sebep olabilir. Diyet, egzersiz, sosyo-ekonomik durum, etnik köken gibi diğer faktörler ve insanların bireysel riskleri, vücut kitle indeksi (VKİ) üzerinde etkili olabilir.

7.12.2020

Obezite tedavisinde tüp mide ameliyatı

Çağımızın hastalığı olan ve giderek artan oranlarda görülen obezite, vücudumuzda anormal düzeylerde yağ birikimi hastalığıdır. Yani alınan kalorinin harcanan kaloriden fazla olması durumunda fazla kalori vücudumuzda yağ olarak depolanır. Vücudumuzda bazı hormonal fonksiyonların normal işleyebilmesi için belli seviyede yağ oranına sahip olmamız gerekir. Yani vücudumuzdaki yağ oranının fazla olması gibi çok düşük olması da anormal bir durumdur.

23.11.2020

Liposuction uygulaması nedir, nelere dikkat edilmeli?

Latince bir kelime olan ‘’lipo’’ yani yağ kelimesinden türeyen liposuction; günümüzde en sık uygulanan yöntemlerden biridir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Buse Çapkınoğlu, konu hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için anlattı.

5.02.2020

Obezite tedavisiyle yeniden doğuş

GÜNÜMÜZÜN en büyük sağlık problemlerinden biri haline gelen obezitenin artmasında pek çok faktör bulunuyor.

28.10.2017
Obezite ameliyatı kimler için uygun

Obezite ameliyatı kimler için uygun?

Tüm dünyanın en önemli sağlık sorunları arasında!

1.04.2016
Obezite tedavisinde etkili olan çözümler nelerdir

Obezite tedavisinde etkili olan çözümler nelerdir?

Obezite ölümcül problemler doğururken yaşam süresini kısaltıyor.

20.07.2015

Obezite vücudun tüm sistemini bozuyor

Sevgili okurlar bu hafta konumuz obezite ve tedavisi...

12.12.2014