EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Moğolistan

Moğolistan ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Moğolistan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.200 Moğolistan haberi bulunmuştur.

Moğolistan Haberleri

Papandreu: Türkiyenin cesareti kırılmamalı

Papandreu: Türkiye'nin cesareti kırılmamalı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, yıl sonunda Kopenhag zirvesinde Türkiye'nin AB yolundaki cesaretini kıracak bir karar alınmaması gerektiğini söyledi.

3.09.2002Dünya
Türkiye yatırımda 32. sırada

Türkiye yatırımda 32. sırada

Yabancı Sermaye Derneği (YASED) Başkanı Faruk Yöneyman, BM Ticaret ve Kalkınma Örtü UNCTAD'ın 2002 Dünya Yatırım Rapora'na göre Türkiye'nin, Aria sayesinde 3.2 milyar dolar yatırımla 32. sırada bulunduğunu bildirdi.

17.09.2002Ekonomi
Türk cumhuriyetlerinde bilişim rüzgarı

Türk cumhuriyetlerinde bilişim rüzgarı

Türkiye, AB’nin yürüttüğü e-Avrupa projesinin benzerini Orta Asya Türk cumhuriyetleriyle gerçekleştirecek. Dış Ticaret Müsteşarlığı bünyesindeki Türk Cumhuriyetleri Bilgi Teknolojileri Çalışma Grubu, ilkini geçen yıl düzenlediği toplantının ikincisi bu yıl İstanbul’da yapacak.

27.09.2002Gündem
Ayşen Hanım, Moskovayı Dr. Jivago ile fethedecek

Ayşen Hanım, Moskova'yı Dr. Jivago ile fethedecek

On yıl önce İç Moğolistan'da bir kaşmir tesisine ortak olarak yurtdışında ‘‘Silk & Cashmere’’ markasını yaratan Ayşen Zamanpur, şimdi de Rusya pazarına gözünü dikti. Ayşen Hanım, Moskova'daki ilk mağazasını ‘‘Dr. Jivago’’ koleksiyonu ile açtı. Silk & Cashmere, ilk kez Rus müşterileri için kaşmir kaban, manto ve palto üretti.

29.09.2002Ekonomi
Madalyabizden sorulur

Madalyabizden sorulur

Antalya’da yapılacak olan Dünya Bayanlar Boks Şampiyonası öncesi dişi boksörlerimiz rakiplerine meydan okudu.

16.10.2002Spor
Siyah sağan ‘yılın kuşu’

Siyah sağan ‘yılın kuşu’

Tüm gereksinimlerini uçuş sırasında karşılayan, beslenen, uyuyan ve çiftleşen siyah sağan kuşu, 32. kez bu unvanı aldı.

31.10.2002Spor
Mumbar elden gidiyor

Mumbar elden gidiyor!

Ankara Beypazarı Belediyesi mumbarı yöre yemeği olarak tescil ettirmek için başvurunca Güneydoğulular veryansın etti. Yemek uzmanları ise iki tarafın da haksız olduğunu söylüyor: ‘‘Mumbar Ortaasya kökenli’’

29.11.2002Gündem
Dışişlerinde nöbet değişimi

Dışişleri'nde nöbet değişimi

57'inci hükümet döneminde hazırlanan ve tartışmalara yol açan Büyükelçiler kararnamesi AKP Hükümeti tarafından onaylanarak Resmi Gazete'de yayınlandı. Toplam 36 diplomatı kapsayan kararname ile AB Genel Sekreteri Volkan Vural, Madrid'e, AB'den sorumlu Müsteşar Yardımcısı Akın Alptuna ise Londra'a atandı. 10 diplomatın ilk kez büyükelçi olduğu kararname ile Elçi Osman Alifeyyaz Paksüt Bağdat Büyükelçisi oldu.

13.12.2002Gündem
Uzay yarışına Çin de girdi

Uzay yarışına Çin de girdi

Çin'in 4. uzay aracı "Shenzhou IV", dünya yörüngesinde tur attıktan sonra geri döndü. Böylece Çin, insanlı uzay aracı için önemli bir adım attı.

7.01.2003Gündem
Yarışa Çin de girdi

Yarışa Çin de girdi

Çin'in dördüncü uzay aracı ‘‘Shenzhou IV’’, dünya yörüngesinden 108 tur attıktan sonra önceki gün döndü. Böylece Çin, insanlı uzay aracı için önemli bir adım attı.

7.01.2003Dünya
Çinli astronotlar Ekimde uzayda

Çinli astronotlar Ekim'de uzayda

Uzaya 2003'ün ikinci yarısında ilk insanlı aracını göndermeye hazırlanan Çin Halk Cumhuriyeti, fırlatma işleminin zamanını belirledi. Fransız Haber Ajansı AFP'ye dayandırılan habere göre, Çin Havacılık-Uzay Bilimleri Teknolojisi Şirketi yetkilisi, Çin'in "Ekim civarında yörüngeye ilk insanlı uzay aracını göndereceğinin kesinleştiğini" bildirdi.

17.01.2003Gündem
Sezer: Tezkere için uluslararası meşruiyet şart

Sezer: Tezkere için uluslararası meşruiyet şart

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunabilmesi için bunun uluslararası hukukun meşru saydığı bir durumda olması gerektiğini belirttiklerini kaydederek "Uluslararası hukukun meşru saydığı bir durumun gerçekleşmiş sayılabilmesi için de 1441 sayılı Güvenlik Konseyi kararı dışında yeni bir kararın olması gerektiğine inanıyoruz" dedi.

18.02.2003Gündem
Erkeklerin binde 5i Cengiz Hanın akrabası olabilir

Erkeklerin binde 5'i Cengiz Han'ın akrabası olabilir

Erkeklerin binde 5'inin 1155-1277 yılları arasında yaşayan Moğol İmparatoru Cengiz Han'ın akrabası olduğu iddia edildi.

21.02.2003Gündem
Çindeki büyük depremlerin kronolojisi

Çin'deki büyük depremlerin kronolojisi

Çin'de tespit edilen ilk deprem 1556 yılında, ülkenin kuzeyindeki Şaanşi eyaletinde meydana geldi. Bu depremde 830 bin kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Çin hükümeti, ilk kez 1995'de depremde acil müdahale ile ilgili bir yasa çıkardı. Resmi rakamlara göre, 20. yüzyılda Çin'de meydana gelen depremlerde 610 bin kişi hayatını kaybetti.

24.02.2003Gündem
New York Belediyesinden Türkiyeye vergi davası

New York Belediyesi'nden Türkiye'ye vergi davası

New York Belediyesi Birleşmiş Milletler (BM) Plaza'da bulunan Türkiye ofisine vergi muafiyeti kanunu ihlal ettiği gerekçesiyle 70 milyon dolarlık dava açtı. Financial Times (FT) gazetesinde yer alan haberde diplomatik faaliyetler göstermesi gereken ofisin ticari faaliyetlere yönelerek vergi muafiyet yasasını ihlal ettiği bildirildi.

10.04.2003Ekonomi
Çinde SARStan ölenlerin sayısı 60a çıktı

Çin'de SARS'tan ölenlerin sayısı 60'a çıktı

Çin'de gizemli zatürree hastalığından ölenlerin sayısı 60'a çıktı.

12.04.2003Gündem
Çinde 4 kişi daha SARS kurbanı

Çin'de 4 kişi daha SARS kurbanı

Çin'de, 4 kişinin daha ''Akut Solunum Yetmezliği Sendromu'' (SARS) hastalığından öldüğü açıklandı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada, Çin'de 74 kişide daha SARS virüsü görüldüğü belirtildi.

14.04.2003Gündem
SARS İtalyaya da sıçradı

SARS İtalyaya da sıçradı

İtalya'da, bir kişinin ''akut solunum yetmezliği sendromu''ndan (SARS)öldüğünden şüpheleniliyor. 56 yaşındaki bir İtalya'nın, yaklaşık 10 gün önce Tayland'dan döndüğü ve bu hastalığın belirtilerinin kendisinde görülmesi üzerine Napoli kentinin Castiglione di Ravello kasabasındaki bir hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

15.04.2003Gündem
SARS çocuklarda öldürücü değil

SARS çocuklarda öldürücü değil

Çin ve Hong'da başgösteren ve dünyaya hızla yayılan akut solunum yetmezliği sendromunun (SARS) çocuklarda öldürücü etki yapmadığı ortaya çıktı. Çinli bilimadamları, bugüne kadar salgından ölen çocuk bulunmadığını belirterek, hastalığın çocuklarda nezle etkisi yaptığını bildirdi.

29.04.2003Gündem

Yazar Sonuçları

Sigara kaçakçılığı yeniden hortladı

MERSİN Serbest Bölgesi'nden kaçak sokulan sigaralar, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 500 bin lira ile 1 milyon lira arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Marlboro, Winston, Parliament, Silk Cut, Rotmans gibi tanınmış markaların paketlerinin taklit edildiği bu sigaralar, Marlleak, General, Senator, Vigor, Silk Road, Mirage gibi adlar içeriyor.

30.12.2002

Dünyayı bulan gezginler

Gazetelerde, eski yılın son günlerinde, geçen yılların önemli olayları ve insanları hakkında listeler ve haberler yayınlandı. Her kategoride sıralamalar yapıldı.

4.01.2003

En büyük marka: dolar

Dolar Brezilya'dan Filipinler'e, Kanada'dan Küba ve Tayvan'a 30 ülkenin esas para birimi. Yerkürenin bu en güçlü parasının geçmişi ise oldukça mütevazı. 16'ncı yüzyılda halen Çek Cumhuriyeti'nde olan Joachimstal kenti vadisinde (Almanca Thal) bozuk para üretimine başlanmış. ‘Thaler’ adlı paralar İngilizce'ye ‘dollar’ diye geçmiş.

19.04.2003

Anneler koca baskısından nasıl kurtuldu

ÇOCUĞUNU düşünen annenin, kadınlar aleyhine olan yasa maddesini, nasıl iptal ettirdiğini biliyor musunuz?

10.05.2003