EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Moğolistan

Moğolistan ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Moğolistan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.200 Moğolistan haberi bulunmuştur.

Moğolistan Haberleri

Bakan Çay: Orhun Abideleri’ni Japonlar tahrip etti

Bakan Çay: Orhun Abideleri’ni Japonlar tahrip etti

MHP'li Devlet Bakanı Abdulhaluk Mehmet Çay, Japonlar'ı üzerinde çalıştıkları Orhun Abideleri'ne ait taları "tahrip" etmekle suçladı.

25.07.2001Gündem
Bikinide bikini giymek yasak

Bikini'de bikini giymek yasak

Bir İtalyan dergisi tatilini yurt dışında geçirecek olanlar için örf ve adetler rehberi yayınladı. ‘Ülkelerin inançlarına saygı göstermezseniz, dayak yiyebilir, hatta tutuklanabilirsiniz’ diye de uyardı.

28.07.2001Dünya
Türkiye geçen yıl 221 milyon dolar yardım yaptı

Türkiye geçen yıl 221 milyon dolar yardım yaptı

Türkiye geçen yıl 221 milyon 851 bin 830 dolarlık resmi yardım yaparken, gelişmekte olan ülkelere 26 milyon 145 bin 521 dolar, geçiş ülkelerine ise 3 milyon 821 bin 385 dolar tutarında bağışta bulundu.

12.08.2001Ekonomi
Bilge Kağanın hazinesi günışığına çıktı

Bilge Kağan'ın hazinesi günışığına çıktı

Moğolistan'da yürütülen Türk Anıtları Projesi kapsamında günışığına çıkarılan ve Bilge Kağan'a ait olduğu düşünülen kıymetli eserlerden oluşan toplu buluntu basına tanıtıldı. 1300 yıl öncesinin Türk sanat ve kültür hayatına dair önemli veriler taşıyan eserler çok büyük olduğu için toplu olarak Türkiye'ye getirilemiyor.

14.08.2001Gündem
11 ülkeden 76 Türk araştırmacıya burs

11 ülkeden 76 Türk araştırmacıya burs

Kültürel ilişkiler çerçevesinde 11 ülke, 76 Türk vatandaşına araştırma, sanat ve dil bursu verecek. Burslar, ilgili ülkede bir üniversite veya araştırma kurumunda, kendi konularında bilimsel çalışma yapmak isteyen 4 yıllık fakülte mezunu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilecek.

11.10.2001Gündem
En çok estetikçiler şikayet ediliyor

En çok estetikçiler şikayet ediliyor

Kadın Doğum Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Erez, yaklaşık 3 yıldır İstanbul Tabipler Odası Onur Kurulu üyeliği yapıyor. Onur Kurulu'nun görevi hekimler hakkında yapılan şikayetleri değerlendirmek ve gerekirse hekimi cezalandırmak.

12.10.2001Gündem
Yurtdışından burs fırsatı

Yurtdışından burs fırsatı

Ülkeler arası kültürel ilişkilerin geliştirilmesi kapsamında 11 ülke, 76 Türk vatandaşına araştırma, sanat ve dil bursu veriyor. Burs alabilmek için Türkiye'de dört yıllık bir lisans programından başarıyla mezun olmak veya yükseklisans eğitimi yapmak gerekiyor.

4.11.2001Gündem
Şamı Türkiye kurtardı

Şam'ı Türkiye kurtardı

Suriye 1998'de ‘PKK’yı desteklemeyeceğim' sözünü verdiği Adana Mutabakatı'nı, BM'ye ‘Terörle mücadele belgesi’ diye sundu. Yıllarca Apo’yu besleyen Şam, teröre karşı kanıt olarak sadece bu mutabakatı gösterdi ve Türkiye sayesinde zor durumda kalmadı.

25.12.2001Gündem
Anavatanı Türkiyeymiş

Anavatanı Türkiye'ymiş

Son yıllarda etinden tüyüne kadar ürünleriyle karlı bir yatırım haline gelen devekuşunun, milyonlarca yıl önce Batı Anadolu’da yaşadığı bildirildi.

3.03.2002Kelebek
Devekuşlarının soyunu tüketmişiz

Devekuşlarının soyunu tüketmişiz

Devekuşlarının 1 milyon yıl öncesine kadar Batı Anadolu'da yaşadıkları, Afrika'ya buradan göç ettikleri iddia edildi. Prof. Ak devekuşlarının Anadolu’da aşırı avlanma ile tüketildiğini söyledi.

4.03.2002Gündem
UCMnin kuruluşu onaylandı

UCM'nin kuruluşu onaylandı

İnsanlık tarihinin ilk uluslararası ceza mahkemesi olan Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) kurma hayali, bugün merkezi ABD'nin New York kentinde bulunan BM binasında gerçek oldu.

11.04.2002Gündem
Köksal ve Öymen merkeze alındı

Köksal ve Öymen merkeze alındı

Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Sönmez Köksal, NATO Daimi Temsilcisi Onur Öymen merkez göreve çekilirken Tel Aviv Büyükelçisi Ahmet Üzümcü Öymen'in yerine, OECD Temsilcisi Uluç Özülker de Köksal'ın yerine atandı

12.04.2002Gündem
Arap dünyasına 2nci kadın büyükelçi

Arap dünyasına 2'nci kadın büyükelçi

Türkiye, son bir yıl içinde 2'nci kez bir Arap ülkesine kadın büyükelçi atadı. Sivil Havacılık Teşkilatı Daimi Temsilcisi Oya İnkaya, Türkiye'nin Doha (Katar) Büyükelçisi olarak atandı. Geçen yıl da Hilal Başkal, Türkiye'nin Manama (Bahreyn) Büyükelçisi olarak görevlendirilmişti.

12.04.2002Gündem
KKTCye Türki kazık

KKTC'ye Türki kazık

KKTC'de düzenlenen 5'inci Avrasya İslam Şûrası, KKTC'nin resmen tanınmaması gölgesinde başladı. Rusya'nın yanı sıra Türk Cumhuriyetlerinden Türkmenistan, Kırgızistan, Özbekistan ile Çavuşistan, Dağıstan, Belgrad ve Bosna Hersek temsilcileri, ‘‘KKTC tanınmıyor’’ gerekçesiyle temsilci göndermedi.

15.04.2002Gündem

Yazar Sonuçları

Adam yokluğu

TÜRKİYE, hemen her alanda dünya çapında adamlar çıkardı. Bunlar ülkemizi başarıyla temsil etti ve etmeye devam ediyor.

17.08.2001