EKSTRA
MENÜ

Moğolistan

Moğolistan ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Moğolistan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.194 Moğolistan haberi bulunmuştur.

Moğolistan Haberleri

Cengiz Han kimdir İşte savaş tarihi ve hayatı

Cengiz Han kimdir? İşte savaş tarihi ve hayatı

1162’de Moğolistan’da doğdu. 1183’te Kerait Hükümdarı Tuğrul Han’ın emrine girdi. 1204’de Chakirmaut Savaşı’nda Naymanlar’ı yendi. 1206’da Cengiz unvanıyla hakan ilan edildi. 1220’de Buhara’yı ele geçirdi. 1227’de Kuzeybatı Çin’de öldü.

6.03.2018Gündem
Geven otunun faydaları neler  Geven otu neye iyi gelir, nasıl kullanılır

Geven otunun faydaları neler? Geven otu neye iyi gelir, nasıl kullanılır?

Şifalı bitkiler arasında sayılan geven otunun faydaları merak ediliyor. Yapılan deneylerde soğuk algınlığına ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu etkisi olduğu ortaya çıkan geven, 1980’lerde ABD bitkisel tıbbında popüler olmaya başlamıştır. Peki geven otunun faydaları neler? Geven otu neye iyi gelir, nasıl kullanılır?

1.03.2018Gündem
Gıyaseddin Keyhüsrev kimdir Gıyaseddin Keyhüsrevin ölümü kaç yaşında gerçekleşti

Gıyaseddin Keyhüsrev kimdir? Gıyaseddin Keyhüsrev'in ölümü kaç yaşında gerçekleşti?

Gıyaseddin Keyhüsrev, Anadolu Selçuklu Devleti'nin önemli hükümdarları arasında yer almaktadır. Alaeddin Keykubad'ın oğlu olan 2. Gıyaseddin Keyhüsrev, 9 yıl tahtta kalmıştır. Döneminde büyük eserler inşa ettiren Gıyaseddin Keyhüsrev'in annesi Mahperi Sultan'dır. Peki, çok genç yaşta vahim bir olayla hayata gözlerini yuman Gıyaseddin Keyhüsrev kimdir? İşte, Aleaddin Keykubad'ın büyük oğlunun ölümü ve detaylı bilgiler

1.03.2018Gündem
Meyan kökü nedir, faydaları nelerdir

Meyan kökü nedir, faydaları nelerdir?

Karmaşık tombul köklü (teknik ifadesiyle rizomlu) meyan kökünün bu kadar hoş bir tatlılığa sahip olduğunu ilk olarak kimin keşfettiği bilinmez. Ancak meyan kökünün antik kültürlerde kullanımına dair kanıtlar vardır. Peki Meyan Kökü nedir faydaları nelerdir?

1.03.2018Gündem
Goji berry (kurt üzümü)  faydaları neler Goji berry çayı nasıl yapılır

Goji berry (kurt üzümü) faydaları neler? Goji berry çayı nasıl yapılır?

Son yıllarda ülkemizde de popülerleşen goji berry (kurt üzümü) faydaları nedeniyle de uzmanlar tarafından öneriliyor. Kapsülü ve çayı yaygın olarak kullanılan goji berry bitkisi, hücrelere zarar veren ve kansere neden olan kimyasallar- karşı etkili olduğu kanıtlanan antioksidanlar açısından zengindir. Peki goji berry bir diğer adıyla kurt üzümünün faydaları neler? Goji berry çayı nasıl yapılır? İşte şifalı bitkinin tarihçesi ve sağlığa olan katkıları!

28.02.2018Gündem
Rhodiola (altın kök) bitkisinin yararları nelerdir Rhodiola bitkisi hangi tedavilerde kullanılır

Rhodiola (altın kök) bitkisinin yararları nelerdir? Rhodiola bitkisi hangi tedavilerde kullanılır?

Rhodiola bitkisinin yararları birçok kişi tarafından oldukça büyük bir merakla araştırılmaya devam ediyor. Çin tıbbında da hong jing tian olarak adlandırılan rhodiola geçmiş yıl ve dönemlerde oldukça önemli tedavilerde kullanılmıştır. Peki, Rhodiola (altın kök) bitkisinin yararları nelerdir? Rhodiola bitkisi hangi tedavilerde kullanılır?

27.02.2018Gündem
Her şeylerini satıp dünya turuna çıktılar

Her şeylerini satıp dünya turuna çıktılar

Dünya turu için 4 ay önce İngiltere’den yola çıkan seyyah çift, Bursa’nın İznik ilçesinde konakladı. İngiliz çift, ev ve arabalarını satıp, motosikletle 10 yıl sürecek dünya turuna çıktıklarını söyledi.

23.02.2018Dünya
Çinde 2 bin yıllık antik kent bulundu

Çin'de 2 bin yıllık antik kent bulundu

Çin'in İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde yapılan arkeolojik kazılarda, 2 bin yıl öncesine ait olduğu düşünülen antik kentin kalıntılarına ulaşıldı.

23.02.2018Dünya
Tour Of Antalya, heyecanı başladı

Tour Of Antalya, heyecanı başladı!

ULUSLARARASI Bisiklet Birliği’nin (UCI) 2.2 Etaplı Yol Yarışı kategorisinde yer alan Tour Of Antalya, Korkuteli etabıyla başladı. 4 etaplı yarışta 20 ülkeden 25 takım ve 175 sporcu pedal çevirecek.

22.02.2018Diğer
Moğolistan’da görmeniz gereken büyüleyici yerler

Moğolistan’da görmeniz gereken büyüleyici yerler

Dünyanın en bakir ülkelerinden biri olan Moğolistan, metrekare başına düşen insan sayısının dünyada en az olduğu yer. İnsan az, coğrafya büyük, ulaşım zor olunca da pek az insanın seyahat planları arasında yer alıyor. İşte size Moğolistan gezi rehberi…

20.02.2018Seyahat
Çizgi film karakterine özendi, dünya turuna çıktı

Çizgi film karakterine özendi, dünya turuna çıktı

Bir kurumda memur olarak çalışan Osman Muzaffer Afyon, İzlediği çizgi film karakterinden imrendi yola çıktı. Kazandığı tüm parasını gezmeye ayırarak 8 yılda 101 ülkeye gitti. İşte detaylar…

14.02.2018Seyahat
Nevşehirde sanat buluşması

Nevşehir'de sanat buluşması

Nevşehir'in Uçhisar beldesinde düzenlenen 15. Uluslararası Kapadokya Sanat Buluşması başladı.

25.01.2018Keyif
Moğollar neden çam fıstığına düşkün

Moğollar neden çam fıstığına düşkün?

Batılı ülkelerin vazgeçilmezi olan patlamış mısır, kızarmış patates ve cipsler bizim de en çok tükettiğimiz atıştırmalıklar. Bir film izlerken veya sohbet ederken vazgeçilmezimiz haline geldiler. Moğolistan’da da bu atıştırmalıkların yine torba torba çam fıstığı tüketiliyor. Peki Moğollar neden çam fıstığına bu kadar düşkün? İşte sebebi…

16.01.2018Seyahat
Kuraklıkla mücade eden ülke 850 göl ve 2000’in üzerinde nehir kurudu...

Kuraklıkla mücade eden ülke! 850 göl ve 2000’in üzerinde nehir kurudu...

Göçebe yaşam tarzı, tarihin çok eski zamanlarından bu yana Moğol kültürünün ayrılmaz bir parçası. Ancak küresel ısınma diğer bölgelerde olduğu gibi Moğolistan’da da sorunlara sebebiyet veriyor. İşte Güney Koreli fotoğrafçı Daesung Lee’nin gözünden Moğolistan’da yaşanan kuraklık…

9.01.2018Seyahat
Birleşmiş Milletler gibi üniversite

Birleşmiş Milletler gibi üniversite

Yaklaşık 76 bin öğrencisiyle Türkiye'deki üniversiteler arasında öğrenci sayısı bakımından ilk 10'da yer alan Uludağ Üniversitesi, 124 ülkeden 5 bin yabancı öğrenciye eğitim veriyor.

8.01.2018Kampüs
Karsın 5 bin yıllık Türkleri

Kars'ın 5 bin yıllık Türkleri

Atatürk Üniversitesi Eski Çağ Tarihi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Kars’taki yüzey araştırmaları sırasında M.Ö. 3000-2000 yılları arası Türk kültürüne ait olduğu düşünülen kaya resimleri ile kurgan tipi mezarlara ulaştı. Prof. Ceylan, boynuna fotoğraf makinesi asıp, Anadolu’da Türk izlerini yok etmeye çalışanlar olduğu için bulguların yerini açıklamayacağını söyledi.

5.01.2018Gündem
Kartallar şık uçar

Kartallar şık uçar

Türkiye’nin son dönemde, en iyi uluslararası çıkış yapan markası Les Benjamins, bir ilkle karşımızda: Beşiktaş’la işbirliği yapan marka, özel bir kapsül koleksiyon yarattı. Markanın yaratıcısı Bünyamin Aydın’la spor ve moda buluşmasını ve yeni projelerini konuştuk.

6 yaşında 41 ülke gezen minik gezgin

6 yaşında 41 ülke gezen minik gezgin

Romanyalı Mihai ve Oana çifti iki yıl önce dört yaşındaki çocukları Vladimir'e dünyayı göstermek isteyip motosikletleriyle dünya turuna çıkmışlardı. Kariyerlerine ara veren Romanyalı çift, ilginç bir Avrupa tatiline imza atmıştı. Dört ay boyunca kıtada hemen her ülkeyi gezmişlerdi. O zamanlar kızları Vladimir 4 yaşındaydı, şuan 6 yaşında ve hâlâ gezmeye devam ediyor. Gezgin aile şimdi de Asya kıtasını baştan başa dolaştı… İşte Mihai ve Oana çiftinin ilginç dünya turu hikayesi…

5.01.2018Seyahat
Annesini kıskandı piyanist oldu

Annesini kıskandı piyanist oldu

Henüz 3,5 yaşındayken annesini kıskanarak piyano çalmaya başlayan, müzik otoritelerinin o dönem "harika çocuk" olarak nitelendirdiği devlet sanatçısı Gülsin Onay, bugüne kadar 5 kıtada 80 ülkede sahne aldı.

22.12.2017Keyif
Dünyanın en garip 20 yemeği

Dünyanın en garip 20 yemeği

Seyahate çıkarken gideceğiniz ülkede farklı dünya mutfaklarının tadına varacağınızı düşünüp heyecanlanıyorsunuzdur. Belki de şu an bile düşününce ağzınızın suyu akmıştır. Dikkat, bu yazıyı okuduktan sonra iştahınız kaçabilir. İşte dünyanın en garip 20 yemeği...

22.12.2017Seyahat
Çin’de 8 bin yıllık köy bulundu

Çin’de 8 bin yıllık köy bulundu

Çin'in İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde 8 bin yıllık köy bulundu.

21.12.2017Dünya
Üniversite öğrencisine tecavüz dehşetinde karar

Üniversite öğrencisine tecavüz dehşetinde karar

İSTİNAF Mahkemesi, Şişli’de üniversite öğrencisi A.Ç.’yi 2 metrelik duvardan cami avlusuna atarak belini kıran ve tecavüz eden Moğolistan vatandaşı Tuvshınbayar E.’ye verilen 26 yıl 8 aylık hapis cezasını onadı.

6.12.2017Gündem
AB’den 17 ülkenin yer aldığı kara liste

AB’den 17 ülkenin yer aldığı kara liste

Avrupa Birliği (AB), vergi alanında iş birliği yapmayan 17 ülkenin içinde olduğu ‘kara liste’ yayınladı.

5.12.2017Ekonomi
Batman Havalimanı için Batman isyanı Biz de onların isimlerine baksak...

Batman Havalimanı için 'Batman' isyanı! 'Biz de onların isimlerine baksak...'

Uçuş karşılaştırmaları yapan İngiltere kökenli Skyscanner adlı internet sitesi, veri tabanında yer alan dünya çapındaki on bin havalimanı içinde en komik, en kaba ve en tuhaf isimlere sahip olanları derledi. "Batman Havalimanı" yazılış olarak, bir çizgi roman kahramanı olan Batman'i (Yarasa Adam) andırdığı için listede birinci sıraya yerleşti.

5.12.2017Gündem
100den fazla ülke vatandaşı yaşamak için Antalya’yı tercih etti

100'den fazla ülke vatandaşı yaşamak için Antalya’yı tercih etti

YILDA 10 milyonu aşkın turist ağırlayan Antalya, yabancıların gözde yaşam merkezleri arasında yer alıyor. 100’den fazla ülkeden 60 bin 534 yerleşik yabancı bulunan kentte, ilk sırayı 9 bin 35 kişiyle Ruslar aldı. Antalya’da vatansız konumda ise 4 kişi, ikamet ediyor.

29.11.2017Ekonomi
Çine bak dünyayı gör

Çin'e bak dünyayı gör!

Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından bu yıl 1 ile 7 Aralık tarihleri arasında 20. kez gerçekleştirilecek olan Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, fark yaratacak etkinliklerini sinemaseverlerle buluşturmak için gün sayıyor. Her yıl farklı bir ülkenin sinemasını mercek altına alan “Randevu İstanbul” bu yıl Çin Sinemasını konuk ediyor.

29.11.2017Keyif

Yazar Sonuçları

Marmara Grubu Vakfı aydınlık yüzümüz oldu

TÜRKİYE’nin en önemli sivil toplum inisiyatiflerinden Marmara Grubu Vakfı, yaptığı etkinliklerle uzun yıllardır adından söz ettiriyor.

27.01.2018

Çocukların hayatını değiştiriyor

Ece Çiftçi 14 yaşındayken karar verdi; sanatın lüks gibi görüldüğü yerlerde onu evlere sokacak ve bunu yaparken çocukların yeteneklerini keşfetmelerini sağlayacaktı.

13.12.2017

Japonlar 'doğrudan' çağırdı, Eximbank'a 1 milyar dolar göründü

GEÇEN ağustos ayında Londra’da 22 bankanın katıldığı 640 milyon dolarlık sendikasyona liderlik yapan Japon Mizuho Bank yönetimi, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’a uzun vadeli kaynak için farklı bir formül önerdi:

7.12.2017

Türk Cumhuriyetleri’nden altı ülkede yapılan anket çarpıcı sonuçlar ortaya koydu: Türk dünyasında Atatürk sevgisi

TÜRK dünyasında hangi kuruluşlar yer alıyor; Türk Konseyi, Türksoy, Türk-Pa, Türk Akademisi de Astana’da kurulu bulunuyor.

29.11.2017