EKSTRA
MENÜ

Moğolistan

Moğolistan ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Moğolistan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.194 Moğolistan haberi bulunmuştur.

Moğolistan Haberleri

Japon Büyükelçiden üniversite öğrencilerine diplomasi semineri

Japon Büyükelçiden üniversite öğrencilerine diplomasi semineri

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesince düzenlenen seminere katılan Büyükelçi Miyajima “21. Yüzyıl’da Asya ve Japonya” üzerine değerlendirmelerde bulundu.

28.06.2018Kampüs
Havayı en çok Çin kirletti

Havayı en çok Çin kirletti

Çin'in karbondioksit emisyon miktarı geçen yıl önceki yıla göre yüzde 1,6 artarak, 9 milyar 232 milyon tona çıktı. Çin, geçen yıl dünya kömür tüketiminin yaklaşık yüzde 50'sini tek başına gerçekleştirerek kömürü en çok kullanan ülke oldu.

23.06.2018Ekonomi
Türkiye demek insanlık demektir

Türkiye demek insanlık demektir

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, seçim çalışmaları kapsamında bulunduğu İzmir’de kadın girişimcilerle buluştu ardından Menderes’e geçti. İlçe girişinde ‘cumhur ittifakı’nın seçim koordinasyon merkezini ziyaret eden Yıldırım, yetkililerden seçim çalışmaları hakkında bilgi aldı.

22.06.2018Gündem
Türkiye her zaman hayatımda olacak

Türkiye her zaman hayatımda olacak

ABD’li Emma Walker Silverman, ilk kez 13 yıl önce 10 yaşındayken ailesiyle birlikte gezmek için Türkiye’ye gitti. Bu ziyarette hayran kaldığı Türkiye’ye yeniden gitmek için fırsatlar aramaya başladı. Birkaç yıl sonra istediği oldu. Lisedeyken değişim programı, üniversitede de kazandığı bursla Türkçe öğrenmek için Türkiye’ye gitti. Dokuz aydır Yaşar Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Gökay Özerim ile göç konusunda araştırmacı olarak çalışan Silverman, “Gelecekte tam olarak ne yapacağımı, nerede olacağını bilmiyorum ama Türkiye her zaman hayatımda olacak” diyor.

17.06.2018Avrupa
Putin Çin’e hamam kuracak

Putin Çin’e hamam kuracak

Çin’in Qingdao kentinde dün başlayan 18’inci Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesinde Batı’ya alternatif güç merkezi vurgusu yapıldı.

9.06.2018Dünya
Rezak’ın başını ağrıtacak cinayet

Rezak’ın başını ağrıtacak cinayet

Malezya’da hakkında yolsuzluk suçlamaları bulunan eski başbakan Necip Rezak’ın adının karıştığı cinayet de yeniden gündeme geldi. Eski Malezya Başbakanı'nın sevgilisi olduğu iddia edilen ve öldürülüp cesedi havaya uçurulan Moğol manken Altatunya Shaariibuu için Moğolistan devreye girdi, devlet başkanı adalet istedi.

20.05.2018Dünya
Diyarbakır şalları 20 kadına iş yarattı

Diyarbakır şalları 20 kadına iş yarattı

Silk and Cashmere markası, Diyarbakır Kulp ilçesinde yürüttüğü Diyarbakır şalları projesi kapsamında üretilen ipek şalları Zürih, Londra gibi yurtdışı mağazalarında satıyor. Proje 20 Diyarbakırlı kadına iş sağlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yüksek yargı ile yemekte buluştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan yüksek yargı ile yemekte buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Danıştay'ın kuruluşunun 150. yılı dolayısıyla verilen akşam yemeğine katıldı.

12.05.2018Gündem
Rus büyükelçi: İlişkilerimiz kriz öncesinden bile iyi

Rus büyükelçi: İlişkilerimiz kriz öncesinden bile iyi

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Türkiye ile Rusya arasında gelişen ilişkilerle ilgili, "İlişkilerimizi kriz öncesi durumdan bile daha iyi bir noktaya taşıdık" dedi.

9.05.2018Gündem
Milli savunma teknolojileri Efes-2018de sergilendi

Milli savunma teknolojileri Efes-2018'de sergilendi

İzmir'in Seferihisar ilçesinde devam eden Efes-2018 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı, Türk savunma sanayi firmalarının gövde gösterisine sahne oldu.

7.05.2018Teknoloji
Uluslararası Telefon Çağrıları için Ülke Kodları

Uluslararası Telefon Çağrıları için Ülke Kodları

Uluslararası telefon kodlarını kullanarak yurt dışında herhangi bir ülkeye arama yapabilirsiniz. İşte ülke kodları...

7.05.2018Teknoloji
Kökbörü nedir

Kökbörü nedir?

Kökbörü, Türk tarihinde önemli bir yer tutan spor dalları arasında yer almaktadır. Eski zamanlarda atlı savaşçıların kendilerini diri ve zinde tutabilmek için oynadığı Kökbörü oyunu, günümüzde de oynanmaya devam etmektedir. Kökbörü oyununu at üzerinde gerçekleşmektedir. Kökbörü oyunu böyle özellikleri ile halkı, kötü niyetli düşmanlara karşı daima hazır olmalarını sağlamıştır

16.04.2018Spor Arena
Zenginlerin yeni merakı satılık dinozor

Zenginlerin yeni merakı 'satılık dinozor'

Allosaurus ve Diplodocus cinsi iki dinozorun iskeleti, Paris’te bu hafta açık artırmayla satışa çıktı. İskeletler ‘iç tasarım’ objesi olarak pazarlanırken, satın alacak kişilerin yeterli büyüklükte bir salona sahip olması gerektiği bildirildi.

10.04.2018Dünya
Enver Yücel’e ‘Moğolistan Kültür Elçiliği Nişanı’ verildi

Enver Yücel’e ‘Moğolistan Kültür Elçiliği Nişanı’ verildi

Moğollarla olan kültürel ortaklık eğitim işbirlikleriyle geliştiriliyor. Türkiye ve Moğolistan arasındaki eğitim, kültür ve sanat alanındaki işbirliklerinin geliştirilmesi amacıyla Enver Yücel’e ‘Moğolisten Kültür Elçiliği Nişanı’ verildi.

9.04.2018Eğitim
Moğolistan turu

Moğolistan turu

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, Moğolistan temaslarının ikinci gününde tarihi başkent Karakurum'a geçti.

7.04.2018Gündem
Tanrı Dağının son efendileri... Tarihimizin başladığı yer

Tanrı Dağı'nın son efendileri... Tarihimizin başladığı yer

Kırgızistan’a adım atar atmaz Tanrı Dağları’na neden bu adın verildiğini anlıyorsunuz. Dört bir yanda yüceliğiyle boy gösteriyor. Uçsuz bucaksız bozkırlar, göğe yükselen zirveler... Orta Asya’daki bu topraklara tam 3 bin yıldır devam eden bir geleneğin izlerini sürmeye gittim. Artık sadece üç ülkede kartalla avcılık yaşatılıyor; Kırgızistan, Moğolistan ve Kazakistan. Ben Kırgızistan’da kartalla avcılık yapan son aileleri buldum. Onlar için kartallar kutsal birer emanet. Hayvanların olağanüstü yeteneklerine çok saygı duyuyorlar. Daha yavruyken yuvalarından alıp eğitiyorlar. Evcilleştiriyorlar. Ava gittikleri bu yırtıcılarla adeta bir aile bağı kuruyorlar. Bir zamanlar atalarımızın, Türklerin Batı’ya yayıldığı nokta olan Issık Gölü’nde bu geleneği yaşatan son insanlarla at bindim, ok attım.

Biz insanı merkez aldık

Biz insanı merkez aldık

Başbakan Binali Yıldırım, Moğolistan’da yaptığı açıklamada “Münasebet kurduğumuz ülkelerin yeraltı ve yerüstü zenginliklerini değil insanını merkeze alan dış politika anlayışıyla hareket ediyoruz. Bizim ülkelerle ilişkilerimize baktığımızda göreceğiniz şey insanlıktır, dostluktur” dedi.

6.04.2018Gündem
Başbakan Yıldırım’dan istifa açıklaması: Şimşek arkadaşımız görevinin başında

Başbakan Yıldırım’dan istifa açıklaması: Şimşek arkadaşımız görevinin başında

BAŞBAKAN Yardımcısı Mehmet Şimşek’in ‘istifa ettiği, ancak Başbakan Yıldırım’dan geri döndüğü’ iddiası dün piyasaları karıştırdı.

5.04.2018Ekonomi
Başbakan Binali Yıldırım gündeme dair  açiklamalarda bulundu

Başbakan Binali Yıldırım gündeme dair açiklamalarda bulundu

Başbakan Binali Yıldırım Moğolistan ziyareti öncesi Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in istifasını ilettiği iddialarına "görevinin başındadır" sözleriyle cevap verdi.

5.04.2018Haber
Son dakika: Başbakandan Mehmet Şimşek açıklaması

Son dakika: Başbakan'dan Mehmet Şimşek açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım Moğolistan ziyareti öncesi Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in istifasını ilettiği iddialarına "görevinin başındadır" sözleriyle cevap verdi.

5.04.2018Gündem
Çevrimdışı şiir festivali başladı

Çevrimdışı şiir festivali başladı

Bu yıl ikincisi düzenlenen Çevrimdışı İstanbul Uluslararası Şiir Festivali, Çevrimdışı İstanbul dergisinin ev sahipliğinde, Hollanda Başkonsolosluğu’nun ana sponsorluğunda, etc. Stratejik İletişim ve DAM’ın katkılarıyla bugün başladı.

5.04.2018Keyif
‘Karındeşen Gao’ idama mahkûm

‘Karındeşen Gao’ idama mahkûm

Çin’de 11 kadın ve kız çocuğunu öldüren Gao Chengyong (54) adlı seri katil idama mahkûm edildi.

30.03.2018Dünya
Hackerların hedefi Uzak Doğu’daki askeri ve diplomatik kurumları

Hacker'ların hedefi Uzak Doğu’daki askeri ve diplomatik kurumları

Kaspersky Lab araştırmacıları, APT28 veya Fancy Bear olarak da bilinen, Rusça konuşan tehdit grubu Sofacy’nin hedefini Uzak Doğu’ya çevirdiğini ve NATO ile ilgili hedeflere ek olarak askeri ve diplomatik kurumlara büyük ilgi göstermeye başladığını gözlemledi. Araştırmacılar Sofacy’nin kurbanları hedef alırken zaman zaman diğer tehdit gruplarıyla kesiştiğini de keşfetti. Bunlar arasında Rusça konuşan Turla ve Çince konuşan Danti gibi gruplar yer alıyor. Ayrıca, Lambert saldırılarının ardındaki İngilizce konuşan tehdit grubunun daha önceden ele geçirdiği bir sunucuda Sofacy’e ait arka kapılar bulundu. Sunucu, Çin’deki büyük bir askeri uzay ve havacılık şirketine aitti.

14.03.2018Teknoloji
10 bin yıl öncesi gibi yaşayan Türkler

10 bin yıl öncesi gibi yaşayan Türkler

Moğolistan’ın Sayan Dağları’nda ren geyikleriyle birlikte göçebe hayatı süren ve Türkçe’nin bir lehçesini konuşan bir kabile var: Dukhalar… Bir başka deyişle ise Tsaatan halkı… Avlarını paylaşarak, ormanlardan yemiş toplayarak doğayla uyum içinde yaşıyorlar. Harvard Üniversitesi'nde Çin-Tibet Dilleri üstüne doktora yapan ve aynı zamanda fotoğrafçı da olan Sardar-Afkhami Dukhalar’ın hayatına konuk oldu. Çektiği fotoğrafların yanı sıra elde ettiği bilgiler de oldukça ilginç… İşte Dukhalar’ın ilginç hayatları…

13.03.2018Seyahat