EKSTRA
MENÜ

Mobbing Nedir

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 87 haberi bulunmuştur.

Mobbing Nedir Haberleri

İşyerinde terör var

İşyerinde terör var

Mobbing... İngilizce'de saldırma, aşağılama, hor görme demek. Artık yönetim literatürüne de girdi. İşyerinde tüm iyiniyetinize, çok çalışmanıza rağmen 'ekipten' dışlanıyor musunuz? Sözlü tacize uğrayıp, sürekli dedikodu malzemesi mi oluyorsunuz? Kimse sizi umursamıyor, angarya işlere mi gömülüyorsunuz? Müdürünüz sizi dinlemeyip istifa etmeniz için elinden geleni yapıyor mu? Bunlardan biri ya da birkaçına maruz kalıyorsanız size 'mobbing' uygulanıyor demektir. Yurtdışında olsaydınız eliniz kolunuz bağlı olmayacaktı. Türkiye'de ise ya katlanacaksınız ya da kapıyı çarpıp gideceksiniz.

4.05.2002Gündem
Konyalı işçiden ‘Mobbing davası

Konyalı işçiden ‘Mobbing' davası

KONYA'da bir ilaç firmasında çalışırken haksız yere işten çıkarıldığını öne süren ilaç mümessili 40 yaşındaki Metin Erkul, Mobbing (Psikolojik Taciz) davası açtı. Dünyada birçok ülkede hukuk sisteminde yer alan Mobbing, Türkiye'de 2008 yılı Aralık ayında, TBMM Adalet Komisyonu'nun Türk Borçlar Kanunu Tasarısı'ndaki düzenlemesi ile hukuk sistemine alınmıştı.

7.02.2009Gündem
Mümessilden ilaç şirketine ’mobbing’ davası

Mümessilden ilaç şirketine ’mobbing’ davası

Konya’da bir ilaç firmasında çalışırken haksız yere işten çıkarıldığını öne süren ilaç mümessili 40 yaşındaki Metin Erkul, mobbing (psikolojik taciz) davası açtı.

7.02.2009Ekonomi
Gerçek bir mobbing* öyküsü…

Gerçek bir mobbing* öyküsü…

Herkesin içinde toplantı odasında bana bağırdığı günün akşamı “görüşebilir miyiz?” diye sordum. Yarım ağız, “çok vaktim yok, bir beş dakika için gel sadece” dedi.

3.09.2009Ekonomi
‘Mobbing’e Meclis eli

‘Mobbing’e Meclis eli

Çalışmalarına şikâyet dilekçeleriyle yön veren TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, başvuruları dikkate alarak, ‘mobbing’ denen ‘işyerinde her türlü yoğun baskı ve tacizleri’ ayrı bir gündem maddesi yapmaya karar verdi. Bir alt komisyon, şikâyetleri inceleyip önlemlerle ilgili rapor verecek.

11.06.2010Gündem
Mobbing nedir

Mobbing nedir?

Mobbing kelimesini son zamanlarda sıkça duyuyoruz. İşyerinde psikolojik şiddet ve kötü muamele mobbing oluyor. Peki, neler mobbing kapsamına giriyor? Siz de bir mobbing maduru musunuz?

24.03.2011İyi Yaşam
İşyerinde psikolojik şiddete yasalar dur diyecek

İşyerinde psikolojik şiddete yasalar dur diyecek!

İşyerinde psikolojik şiddet, yani "mobbing" konusunda, ilk kez yasal düzenlemeye gidiliyor!

24.03.2011İyi Yaşam
Görme engelli öğretmene röntgencilik cezası AİHMe taşındı

Görme engelli öğretmene röntgencilik cezası AİHM'e taşındı

ADANA’da görev yaptığı lisedeki sınıfta, iki erkek öğretmenin eşcinsel ilişkisini kapının anahtar deliğinden gözetlediği ve okula yaydığı iddiasıyla soruşturma geçiren yüzde 100 görme engelli tarih öğretmeni 44 yaşındaki Ali Ercan, kendisine ’maaş kesme cezası’ verilmesi üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu.

6.02.2012Gündem
Rektöre “mobbing” davası

Rektöre “mobbing” davası

Ege Üniversitesinde (EÜ) güvenlik görevlisi olarak çalışan Servet Cankurt, “mobbing” uyguladıkları iddiasıyla Rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, üniversitenin güvenlik müdürü Hacer Çolpan ve güvenlik şefi Ercan Aksakal aleyhine 18 bin liralık tazminat davası açtı.

9.03.2012Gündem
Başhemşireyle kadın başhekim mahkemelik

Başhemşireyle kadın başhekim mahkemelik

Kuşadası Devlet Hastanesi’nde 7’si başhemşirelik olmak üzere 14 yıldır çalışan Naciye Aksoy ile başhekim Dr. Selma Özcan arasında yaşananlar yargıya taşındı.

19.03.2012Ege
Mobbing nedir

Mobbing nedir?

Avukat Özlem Ayata mobbingi anlatıyor.

29.01.2016Diğer Videolar
 Erkan Petekkaya sette bana mobbing uyguladı diyen  Nurgül Yeşilçaya Paramparçanın yapımcısından cevap

' Erkan Petekkaya sette bana mobbing uyguladı' diyen Nurgül Yeşilçay'a Paramparça'nın yapımcısından cevap

Oyuncu Erkan Petekkaya'nın, Nurgül Yeşilçay'ın 'Paramparça' dizisinden ayrılmasıyla ilgili "Gerçek o kadar kötü ki...Anlatsam yer yerinden oynar" demesi ortalığı karıştırmıştı. Ayşe Arman'a konuşan Yeşilçay ise Erkan Petekkaya'nın kendise mobbing uyguladığını, yönetmenin ve yapımcının da buna ses çıkarmadığını söyledi.

13.03.2016Magazin
İş yerinde ki görünmez şiddet: Mobbing

İş yerinde ki görünmez şiddet: Mobbing

Günümüzde çalışanlar için hayatı kabusa çevirebilen mobing, iş yerindeki duygusal taciz, psikolojik şiddet, dışlama, aşağılama, rahatsız etme, çalışma motivasyonunu ve özgüvenini kırma ve mutsuz etme gibi pek çok davranışı kapsıyor. Yapılan yeni hukuksal düzenlemelerle artık bu tür uygulamaların tespiti ve dolayısı ile şikayeti de daha kolay hale geldi.

22.03.2016Sağlık
Psikolojik baskıya tazminat cezası

Psikolojik baskıya tazminat cezası

İşyerlerinde psikolojik baskıya ve ayrımcılığa maruz kalan çalışanları kanunlar koruyor. Bunu yapan yönetici ya da işyeri sahipleri hem tazminat ödüyor hem de cezaya çarptırılıyor. Haklarınızı bilin ve arayın

16.06.2016Ekonomi
Atölyeye bak sevişen var mı

Atölyeye bak sevişen var mı?

Akdeniz Üniversitesi Elmalı Meslek Yüksekokulu, Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Halil Demir ile Yüksekokul Sekreteri Ülker Ünal arasında yaşandığı iddia edilen diyaloglar nedeniyle karıştı. Müdür Demir’in kendisine mobbing uyguladığını iddia ederek savcılığa suç duyurusunda bulunan Ünal, “Müdürümüz güvenlik görevlilerinin yanında ‘Sekreter hanım atölyenin arkasını kontrol ediyor musun? Sevişen öğrenci var mı bakıyor musun?’ demiştir. Tüm yetkilerim elimden alınarak temizlik şefi durumuna sokuldum” dedi.

28.11.2016Gündem
Mobbing nedir

Mobbing nedir?

Mobbing nedir sorusunun yanıtını merak eden yüzlerce kişi konuyla alakalı araştırma yapmaya başladı. Birçok iş yerinde ve kurumda çalışan kişilerin karşılaştığı mobbing nedir?

14.09.2017Gündem
Mehmet Ali Erbil Türk Malından kovuldu mu Yanıt geldi

Mehmet Ali Erbil Türk Malı'ndan kovuldu mu? Yanıt geldi

Şovmen Mehmet Ali Erbil hakkında ortaya atılan mobbing iddiası uzun süre konuşulacak gibi görünüyor. Star TV’de yayınlanan Türk Malı’nın yapımcısı Süreç Film ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil’i kovduduğu iddia edildi. Yapım Şirketi sessizliğini korurken ünlü şovmen Instagram hesabından yaptığı bir yayınla yalanladı.

15.09.2017Magazin
Mobbingle baş etmenin yolları

Mobbingle baş etmenin yolları

İş yerinde psikolojik şiddet olarak tanımlanabilen mobbing'e maruz kalan binlerce çalışan var. Peki mobbing ile nasıl başa çıkılabilir?

31.10.2017Kobi
İş hayatındaki psikolojik terör: Mobbing

İş hayatındaki psikolojik terör: Mobbing

75. sayımızın Bakış sayfasında mevzu, Mobbing.

18.12.2017Kampüs
Mobbing hakkında bilmeniz gereken 4 bilgi

Mobbing hakkında bilmeniz gereken 4 bilgi

İlk kez Avusturyalı etolojist Konrad Lorenz tarafından hayvanlar arasındaki ilişkiler üzerinde tanımı yapılan ‘mobbing’ kavramı, 1980’lerde İsveçli Pedagojik Psikolog Dr. Heinz Leymann tarafından ise işyerlerinde çeteleşme ve örgütleşme için kullanılıyor ve günümüze kadar geliyor. Şu an da literature ise ‘Düzenli, tekrar eden ve kasıtlı olan, çalışanın onurunu zedeleyici bir psikolojik terör davranışı’ olarak geçmiş durumda.

20.03.2018Hayat
Size Mobbing Yapan Kişiyle Yüzleşin

Size Mobbing Yapan Kişiyle Yüzleşin

Mobinge uğrayan bireyler, hem psikolojik ve fiziksel sağlık hem de ekonomik ve sosyal konum açısından ciddi şekilde zarar görüyor. Bu gibi durumlarda asla cesaretin yitirilmemesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Pınar Tınaz, “Eğer mümkünse mağdur kişi mobbingcinin yanına gidip, kendisinin davranışlarını mobbing olarak algıladığını, rahatsız olduğunu ve bu davranışlarına hemen son vermesi gerektiğini söylemeli. Ayrıca psikolojik destek de almalı” dedi.

9.01.2019İyi Yaşam
Mobbing nedir Hangi davranışlar mobbing sayılır İşte detaylar…

Mobbing nedir? Hangi davranışlar mobbing sayılır? İşte detaylar…

Gündemdeki haberler ardından mobbing kelimesinin anlamı bir kez daha merak konusu oldu. İş yerinde mobbing'e maruz kalan binlerce çalışan var. Günümüzde çalışanların istemeden de olsa işlerinden çıkmalarına neden olan mobbing, iş yerindeki duygusal taciz, psikolojik şiddet, dışlama, aşağılama, rahatsız etme, çalışma motivasyonunu ve özgüvenini kırma ve mutsuz etme gibi pek çok davranışı kapsıyor. Peki, mobbing nedir?

17.12.2020Gündem
Mobbing nedir ve ne demek

Mobbing nedir ve ne demek?

Mobbing, genel tabiri ile iş yerinde psikolojik şiddet olarak bilinen bir durumu ifade etmektedir. Genel olarak işverenler veya yöneticiler tarafından çalışanlara yapılan ahlaka ve etiğe aykırı manevi bir yıldırma olarak tanımlanan Mobbing, işverenin ceza almasına neden olabilecek bir durumdur. Kanunen işveren, hizmet ilişkisinde işçinin kişiliğini korumak, saygı göstermek, özellikle işçilerin psikolojik ve cinsel tacize uğramamaları için gerekli tedbirleri almakla yükümlüdür. İşte, Mobbing ne demek sorusunun cevabı

17.02.2021Gündem
Mobbing nedir, ne demek Kısaca mobbing kelimesinin anlamı

Mobbing nedir, ne demek? Kısaca mobbing kelimesinin anlamı

Mobbing kelimesinin anlamı araştırılan konular arasında bulunuyor. Hayatın birçok alanında uygulanabilen mobbingin ne demek olduğu merak ediliyor. İşte bir grup insanın, bir kimseye veya başka bir gruba sosyal kabadayılık yapması anlamına gelen mobbing hakkında bilgiler

19.02.2021Gündem
Sağlıkçılardan mobbing isyanı: Gecenin köründe mandalina aradım… Kadın olduğum için istifa ettim

Sağlıkçılardan mobbing isyanı: Gecenin köründe mandalina aradım… Kadın olduğum için istifa ettim!

Sağlık çalışanı Mustafa Yalçın'ın mobbing'e uğradığını belirten bir not bırakarak hayatına son vermesi Türkiye'yi derinden sarstı. Birçok sağlık çalışanı, uğradıkları sistematik mobbing'i Hürriyet'e anlattı.

23.02.2021Gündem
Kriz ruh sağlığınızı da bozmasın

Kriz ruh sağlığınızı da bozmasın!

Türkiye Psikiyatri Derneği, gündemin çarpıcı iki maddesinin ruhsal etkilerini değerlendirmek üzere bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda savaşın ruhsal etkileri, ekonomik krizin getirdiği ruhsal problemlerin yanı sıra son yıllarda iş hayatında sıklıkla karşımıza çıkan "mobbing" kavramı da ele alındı.

26.01.2009Kelebek
İşyerinde tacize uğramak

İşyerinde tacize uğramak

İş yerinde duygusal baskıya uğrayan mobbing kurbanları tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de artıyor. Cinsel tacize kadar uzanan mobbing kurbanlarının yaşadıkları psikolojik yaralanmalar ve bunların nasıl tedavi edileceğini uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecek.

5.01.2010Gündem
İmdat, başbakandan dayak yiyorum

İmdat, başbakandan dayak yiyorum

İngiltere’deki “kabine içi şiddet” skandalı büyüyor. Başbakan Brown, yardımcılarına şiddet uyguladığı iddialarını yalanlasa da, bir acil yardım hattından ilginç bir açıklama geldi: “Başbakanlık’tan telefonla 3-4 şikâyet aldık.”

22.02.2010Dünya
TÜİKte skandal iddia

TÜİK'te skandal iddia

BÜRO Emekçileri Sendikası (BES) üyesi, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İzmir Bölge Müdürlüğü çalışanı Evren Şen, 2 günlük iznine 7 günlük evlilik iznini de ekledi. İzin kullanmayanlarla aynı performansın istendiği Şen, memuriyetten ’Performans düşüklüğü’ gerekçesiyle atıldı. Sendika protesto eylemi yaptı.

3.10.2012Gündem
CHP’den Yağmur Balbay için jet önerge

CHP’den Yağmur Balbay için jet önerge

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın kızı Yağmur’un, “okulda teröristin kızı damgasını yedim” şeklindeki açıklaması nedeniyle orta kısmında okuduğu Tevfik Fikret Lisesi’nden uzaklaştırılması üzerine Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran konuyu acilen TBMM gündemine taşıdı.

28.03.2013Gündem
Vekilden polis intiharlarına önerge

Vekilden polis intiharlarına önerge

CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, 21 yaşındaki polis memuru Hakan Kırmızı’nın intihar etmesiyle ilgili iddialar hakkında, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın cevaplaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

11.01.2014Gündem
CHPli vekil polis intiharlarını meclise taşıdı

CHP'li vekil polis intiharlarını meclise taşıdı

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, polis memuru 21 yaşındaki Hakan Kırmızı'nın başına dayadığı tabancasıyla intihar etmesiyle ilgili iddialar hakkında, İçişleri Bakanı Efkan Ala'ın cevaplaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi verdi.

11.01.2014Ege
Çelebi soruşturmaları Meclise taşıdı

Çelebi soruşturmaları Meclis'e taşıdı

CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi Marmara Üniversitesinde bazı öğretim görevlileri hakkında açılan, sendikal hakları tehdit eden, öğrencileri 'sağcı-solcu' diye ayrıştıran soruşturmalar olduğu iddialarını yazılı bir önergeyle Meclis gündemine taşıdı.

21.05.2014Gündem
Derdim güldürmek değil

Derdim güldürmek değil

Cem Yılmaz’dan “hadi sete gel, filmi konuşalım” mesajı geldiğinde her Cem Yılmaz projesinde olduğu gibi yine heyecanlandım. Ama bu kez heyecan biraz daha fazlaydı çünkü “Pek Yakında”nın çok çok sevdiğim “Hokkabaz” tadında olduğu söylentiler arasındaydı. Bu filmde de kaybedenler vardı, aşk vardı, gerçek karakterler vardı, mücadele vardı ve bunlardan çıkan komedi ile hüzün vardı. “Pek Yakında”yı Cem Yılmaz’la konuştuk.

12.07.2014Magazin

Yazar Sonuçları

Mobbing’e giriş 1

MOBBİNG...Evet, iddialı konuşuyorum...

12.12.2012
Mobbing nedir

Mobbing nedir?

Eğer siz de iş yerinizde mobbinge uğruyorsanız mutlaka destek almalısınız.

31.08.2017

Psikolojik yönüyle mobbing

Mobbing kavramı, sosyal hayatta yıldırma, alay etme, küçükseme ve aşağılama ile bir insana psikolojik baskı ve yıpratma durumunu anlatır.

23.02.2021

Bir Türk kadınının mutluluk projesiyle imtihanı

Amerika’da yok satan ‘Mutluluk Projesi’ adlı kitabı okuyup denedim olmadı. Bir kere ben her şeyden önce mutluluğu hak etmediğimi düşünüyorum; annem de öyledir, teyzelerim de. Biz bu ülkede acı çekmenin kadınlığa ait doğal bir duruş mutluluğun bencillik olduğuna inandırıldık

10.07.2010

“Eğitimli adam” şiddeti

Geçen hafta Hürriyet Treni’nde Muhtarlara Aile İçi Şiddet Eğitimi veren Neşe Hacısalihoğlu’ndan öğrendiklerim insanı hayattan soğutacak nitelikteydi...

17.05.2011

Ayıldım, ayıldınız

Geçen gün yazdığım yazı üzerine sizlerden yine pek çok eposta aldım.

15.09.2011

Nazlıgül intihar mı etti? Biz mi öldürdük?

Bu sayfada fotoğrafını gördüğünüz dünyalar güzeli kadının adı Nazlıgül.

24.11.2012

Çalışana hayatı zehir eden sorun: Mobbing

Şimdi düşünüyorum da, çalışma hayatında ezildiğinden, küçümsendiğinden hatta aşağılandığından şikâyet etmeyen insan yok denecek kadar azdır herhalde.

14.12.2012

10 soruda Tükenmişlik Sendromu

“Muhteşem Yüzyıl”ın Hürrem’i Meryem Uzerli, “Tükendim, dayanamıyorum” dedi, her şeyi yüz üstü bırakıp apar topar Almanya’ya gitti.

31.05.2013

TRT’de bir mobbing hikâyesi

TRT uzun süredir içten içe genel müdür tartışması yaşıyor. Genel müdürlük makamının sadece istifa ile boşalacağı hükmüne rağmen, son 6 ay İbrahim Şahin’in TRT Genel Müdürlüğü’nden alınarak yerine kimin getirileceği kulislerde speküle edildi durdu.

22.07.2014

Odam kamerayla izleniyor

Merhabalar, bir fabrikanın kalite bölümünde çalışmaktayım. Üst amirlerim tarafından bana sürekli baskı yapılıyor. İşten bezdirme yoluna gidilip tazminatsız işten çıkarılmaya çalışılmaktayım.

6.08.2014