EKSTRA
MENÜ

Mithat Sancar

Mithat Sancar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Mithat Sancar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 378 Mithat Sancar haberi bulunmuştur.

Mithat Sancar (1963, Mardin), akademisyen, yazar ve politikacı. Siyaset bilimi, insan hakları ve devlet kuramı konularındaki uzmanlığıyla bilinir.
Diyarbakır Öğretmen Lisesi'nden mezun oldu ve daha sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne başladı.
1995 yılında “Temel Hakların Yorumu” konulu teziyle doktor ve 1999’da “Hukuk Devleti” konulu teziyle doçent ünvanını kazandı. 2007 yılında da profesör olarak Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde ders vermeye başladı ve aynı bölümün yönetim kurulu üyesidir.

Mithat Sancar Haberleri

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancara terör soruşturması

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar'a terör soruşturması

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar hakkında, Diyarbakırdaki nevruz kutlamalarında yaptığı konuşma nedeniyle Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı.

22.03.2021Gündem
Dava sonrası iki senaryo

Dava sonrası iki senaryo

Kapatma davasının ardından HDP’lilerin nasıl bir yol izleyeceklerine ilişkin senaryolar Ankara kulislerinde tartışılmaya başlandı. İlk senaryo milletvekillerinin istifa edip araseçimi zorlayacağı yönünde... İkincisi ise HDP kapatılırsa, siyasi faaliyetlerin Demokratik Bölgeler Partisi ya da başka bir parti ile sürdürülmesi.

19.03.2021Gündem
HDPye kapatma davası... 609 sayfadaki iddialar

HDP'ye kapatma davası... 609 sayfadaki iddialar

HDP’ye açılan kapatma davası için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı 609 sayfalık iddianame hazırladı. “HDP’nin, PKK elebaşısı Öcalan’ın projesi olduğu” vurgulanarak, “HDP, PKK’nın partisidir” denilen iddianamede, kapatma gerekçesi olarak çukur eylemlerinden 6-8 Ekim olaylarına kadar çok sayıda iddiaya yer verildi...

19.03.2021Gündem
İşte HDP iddianamesinin detayları

İşte HDP iddianamesinin detayları

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın HDP'ye açılan kapatma davasındaki iddianamesinde, HDP'nin devletin bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline geldiği belirtildi. İddianamede aralarında Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve Pervin Buldan'ın da olduğu bazı isimlere siyaset yasağı, HDP'nin ödenecek hazine yardımlarından tamamen yoksun bırakılması istendi.

18.03.2021Haber
Son dakika... İşte HDP iddianamesinin detayları... Yüzlerce kişiye siyaset yasağı talebi: Demirtaş ve Yüksekdağ da var

Son dakika... İşte HDP iddianamesinin detayları... Yüzlerce kişiye siyaset yasağı talebi: Demirtaş ve Yüksekdağ da var

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın HDP'ye açılan kapatma davasındaki 604 sayfalık iddianamesinde, HDP'nin devletin bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline geldiği belirtildi. 580 şüphelinin eylemleriyle yer aldığı iddianamede aralarında Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve Pervin Buldan'ın da olduğu bazı isimlere siyaset yasağı, HDP'nin ödenecek hazine yardımlarından tamamen yoksun bırakılması istendi.

18.03.2021Gündem
Gergerlioğlu’nun vekilliği düştü

Gergerlioğlu’nun vekilliği düştü

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun ‘terör örgütü propagandası yapma’ suçundan aldığı 2 yıl 6 ay hapis cezasının kesinleşmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi dün Meclis Genel Kurulu’nda okundu. Tezkerenin okunmasıyla Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düştü.

18.03.2021Gündem
HDP’ye kapatma davası açıldı

HDP’ye kapatma davası açıldı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, dün HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde dava açtı. Başsavcı Şahin, “PKK terör örgütü ve bağlı örgütlerle birlikte hareket ettikleri anlaşıldığından kapatılması talep edilmiştir” açıklaması yaptı. 609 sayfalık iddianamede 687 HDP’li için siyasi yasak getirilmesi, HDP’nin mal varlığına tedbir konulması da talep edildi.

18.03.2021Gündem
Son dakika haberi: HDPye kapatma davası... Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı iddianameyi AYMye gönderdi

Son dakika haberi: HDP'ye kapatma davası... Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı iddianameyi AYM'ye gönderdi

Son dakika haberi... Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı. İddianame, Yüksek Mahkeme'ye gönderildi. İddianamede, HDP üyelerinin beyan ve eylemleriyle devletin milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı, ortadan kaldırmayı amaçladıkları belirtildi. Öte yandan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin'in, HDP'nin kapatılması istemiyle açtığı davanın iddianamesinde, 600'ün üzerinde HDP'li hakkında siyasi yasak istendi.

17.03.2021Gündem
Erbakan Hoca’ya 10’uncu yıl vefası

Erbakan Hoca’ya 10’uncu yıl vefası

Eski başbakanlardan Necmettin Erbakan, ölümünün 10’uncu yıl dönümünde törenle anıldı. Erbakan için düzenlenen tören siyasi partileri bir araya getirdi.

28.02.2021Gündem
HDP de ‘Bu bir katliamdır’ dedi

HDP de ‘Bu bir katliamdır’ dedi

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Gara’da 13 silahsız vatandaşın şehit edilmesiyle ilgili, “Bu bir katliamdır. Uluslararası insancıl hukukun ağır ve vahim ihlalidir. Şimdi ihtiyacımız olan şey hakikattir” dedi.

17.02.2021Gündem
AK Parti Grup Başkanvekili Turandan Enis Berberoğlu açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili Turan'dan Enis Berberoğlu açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili Turan, "Sayın Berberoğlu'nun vekilliği, Yargıtay'ın kesinleşmiş kararından sonra Meclis'te okunduktan sonra düştü. Dolayısıyla bugün verilen 'AYM kararına uyulması' kararı, ardından hakların iadesi kararı, şahsi kanaatim olarak söylüyorum, Meclis'te okunmadan iade olamaz" dedi.

8.02.2021Gündem
HDP’den CHP’ye ‘demokrasi ittifakı’ için ziyaret

HDP’den CHP’ye ‘demokrasi ittifakı’ için ziyaret

HDP’nin ‘demokrasi ittifakı’ kapsamında muhalefet partilerine düzenlediği ziyaretlerin ikincisi CHP’ye yapıldı.

6.02.2021Gündem
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, HDP heyeti ile görüştü

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, HDP heyeti ile görüştü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve beraberindeki heyet ile parti genel merkezinde görüştü. Görüşmenin ardından HDP'li Sancar tarafından basın mensuplarına yapılan açıklamada Kılıçdaroğlu yer almadı.

5.02.2021Gündem
Mustafa Şentoptan yeni anayasa yorumu: Heyecan verici bir durum

Mustafa Şentop'tan 'yeni anayasa' yorumu: Heyecan verici bir durum

TBMM Başkanı Mustafa Şentop canlı yayında CNN Türk Ankara temsilcisi Dicle Canova'nın sorularını yanıtladı. TBMM Başkanı Şentop, "Yeni anayasa tartışması, Türkiye'de birçok tartışmayı, anayasa içinde düzenlenen hükümler, kurumlar bakımından içinde barındırdığından, bence böyle bir çağrı gerçekten heyecan verici. Daha önce bu işlerin içerisinde bulunan, emek sarf eden biri olarak bunu daha büyük bir heyecanla karşıladım." dedi.

3.02.2021Gündem
Şentop’a HDP ziyareti

Şentop’a HDP ziyareti

HDP yönetimi, ‘acil demokratikleşme ve hukuk devletine dönüş’ adımlarında siyasi uzlaşma sağlamak amacıyla planladığı ‘Demokrasi Programı’nı, Meclis Başkanı Mustafa Şentop’u ziyaretle başlattı. HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan, dün TBMM Başkanı Şentop ile bir araya geldi. Sancar, muhalefet partileriyle görüşme turuna çıkacaklarını ve başlangıcı TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile görüşerek yapmayı tercih ettiklerini belirterek şunları söyledi:

2.02.2021Gündem
HDPli Buldan ve Sancardan TBMM Başkanı Şentopa ziyaret

HDP'li Buldan ve Sancar'dan TBMM Başkanı Şentop'a ziyaret

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Mithat Sancar, muhalefet partilerine yapacakları 'demokratik siyaset' turları öncesi, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'u ziyaret etti.

1.02.2021Gündem
Aşıda da liderlik zamanı

Aşıda da liderlik zamanı

Önceki akşam aşı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sağlık Bakanı Koca, siyasileri aşı olmaya çağırmıştı. Bu çağrıya dün MHP Lideri Bahçeli ve İYİ Parti Genel Başkanı Akşener aşı olarak karşılık verdi. Önce “Bugün yarın aşı olacağım” diyen Kılıçdaroğlu ise daha sonra “Sıramı bekleyeceğim” diye açıklama yaptı.

16.01.2021Gündem
Son güne liderler de katıldı

Son güne liderler de katıldı

2021 yılı bütçesinin tamamı dün TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü.

19.12.2020Gündem
23 vekilin dokunulmazlık dosyası TBMM’de

23 vekilin dokunulmazlık dosyası TBMM’de

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın da aralarında bulunduğu 23 milletvekiline ait dokunulmazlık dosyaları TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

13.12.2020Gündem
Son dakika... Mithat Sancar ve 22 milletvekilinin dokunulmazlık dosyaları TBMMye sevk edildi

Son dakika... Mithat Sancar ve 22 milletvekilinin dokunulmazlık dosyaları TBMM'ye sevk edildi

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar'ın da aralarında bulunduğu 23 milletvekiline ait dokunulmazlık dosyaları TBMM Başkanlığına sunuldu.

12.12.2020Gündem
‘Torunlarımızın geleceğini yaktılar’

‘Torunlarımızın geleceğini yaktılar’

Hatay’ı saran alevlerin ardından gözler yangınları üstlenen ‘Ateşin Çocukları İnisiyatifi’ adlı terör örgütü PKK’nın uzantısında. Adalet Bakanı Gül de dün “Terör örgütü ormanlarımızı, ciğerlerimizi yakıyor” dedi. Alevlerin evlerine dayandığı Hataylılar “Torunlarımızın geleceğini yaktılar” diye isyan etti.

12.10.2020Gündem
Kobani soruşturması | 20 şüpheliye tutuklama istemi

Kobani soruşturması | 20 şüpheliye tutuklama istemi

Kobani soruşturmasında gözaltına alınan 20 kişi savcılık tarafından tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.

2.10.2020Gündem
HDP’ye Kobani operasyonu: 6 eski vekil gözaltında

HDP’ye 'Kobani' operasyonu: 6 eski vekil gözaltında

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 37 kişinin hayatını kaybettiği 2014 yılındaki ‘Kobani olayları’ soruşturmasında, 6 eski HDP’li vekil ile Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen gözaltına alındı. Dosyada halen milletvekili olan 7 şüphelinin haklarında fezleke düzenleneceği belirtildi. Operasyonun liste başı ise Cemil Bayık.

26.09.2020Gündem
HDP Eş Genel Başkanı Sancardan operasyon açıklaması

HDP Eş Genel Başkanı Sancar'dan operasyon açıklaması

HALKLARIN Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Ankara merkezli 7 ilde yapılan PKK/KCK operasyonuna ilişkin, '6-8 Ekim olaylarının sorumlusu partimiz değildir' dedi.

25.09.2020Gündem
Sosyal medyada yeni ‘challenge’

Sosyal medyada yeni ‘challenge’

Sosyal medyayı kasıp kavuran yeni bir ‘challenge’ (meydan okuma) başladı. Sosyal medya kullanıcıları, yıllar önceki halleriyle şimdiki hallerinin fotoğraflarını yan yana koyup paylaşmaya başladı.

9.09.2020Gündem
Oruç Reis’in seferine CHP desteği

Oruç Reis’in seferine CHP desteği

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yeniden oluşturulan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeleri ile ilk toplantısını yaptı. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, MYK sonrası “Türkiye’nin kendi kıta sahasında her türlü tasarrufu yapma hakkı vardır. Oruç Reis’in oraya gitmesi doğrudur” dedi.

12.08.2020Gündem
Milletvekiline ‘tecavüz’ suçlaması... Süryaniler ‘Tuma unsuru’ deyip kınadı

Milletvekiline ‘tecavüz’ suçlaması... Süryaniler ‘Tuma unsuru’ deyip kınadı

Cinsel saldırı suçlamasıyla HDP’den ihraç edilen milletvekili Tuma Çelik ile ilgili Süryani Demokratik Birliği’nden de büyük tepki geldi: “Tuma unsurunun insanlığa karşı yapmış olduğu suçu şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Süryanileri değil partisini bağlar.”

22.07.2020Gündem
Meclis Başkanı adayları kimler oldu TBMM Başkanı Mustafa Şentop seçildi

Meclis Başkanı adayları kimler oldu? TBMM Başkanı Mustafa Şentop seçildi

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un görev süresinin dolması nedeniyle yenilenecek Meclis Başkanlığı seçimi için bugüne kadar 6 isim adaylığını açıkladı. TBMM Genel Kurulu, 27. Dönem ikinci devre Meclis Başkanı'nı seçmek için bugün saat 15.00'te toplandı. İkinci oylamada, TBMM Başkanlığı seçiminin birinci turunda adaylar seçilebilmek için gerekli olan 400 oya ulaşamadı. Meclis Başkanı seçimi için üçüncü tur oylamaya geçildi. Üçüncü tur oylamada AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, yeniden Meclis Başkanı seçildi.

7.07.2020Gündem
Son dakika haberi: Mustafa Şentop, yeniden TBMM Başkanı seçildi

Son dakika haberi: Mustafa Şentop, yeniden TBMM Başkanı seçildi

Son dakika haberi... TBMM Başkanlık seçimi ‘Meclis Başkanlık’ seçimi Genel Kurul’da başladı. TBMM Genel Kurulunda, Meclis Başkanı seçimi için ikinci tur oylama sona erdi. İkinci oylamada, TBMM Başkanlığı seçiminin birinci turunda adaylar seçilebilmek için gerekli olan 400 oya ulaşamadı. Meclis Başkanı seçimi için üçüncü tur oylamada AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, 328 oy alarak yeniden TBMM Başkanı seçildi.

7.07.2020Gündem
TBMMde kritik gün Meclis başkanı seçimi için toplanacak

TBMM'de kritik gün! Meclis başkanı seçimi için toplanacak

TBMM Genel Kurulu, bugün 27'nci dönem ikinci devre Meclis Başkanlığı seçimi için toplanacak. Gizli oyla yapılacak seçim, saat 16.00'da başlayacak.

7.07.2020Gündem
Koronavirüse yakalanan HDPli vekillerin isimleri belli oldu Yürüyüşe katılmışlar

Koronavirüse yakalanan HDP'li vekillerin isimleri belli oldu! Yürüyüşe katılmışlar

Hakkari'den Ankara'ya 'darbeye karşı demokrasi yürüyüşü' adı altında yapılan yürüyüşe katılan HDP'li milletvekilleri Pero Dündar, Nuran İmir ve Mensur Işık'ın koronavirüs testi pozitif çıktı. Bu 3 vekil, yürüyüşten sonra Meclis çalışmalarına da katıldı. Filyasyon ekipleri, yürüyüşe katılanları tespit etmek için çalışma başlattı.

2.07.2020Gündem
HDP Eş Genel Başkanı: PKK’yla hiçbir ilişkimiz yok

HDP Eş Genel Başkanı: PKK’yla hiçbir ilişkimiz yok

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin terör örgütü PKK’ya mesafe koymasına ilişkin taleplere karşı, “Hiçbir ilişkimiz yok” yanıtı verdi.

26.06.2020Gündem
Son dakika haberler: AK Parti Sözcüsü Çelik’ten flaş açıklamalar

Son dakika haberler: AK Parti Sözcüsü Çelik’ten flaş açıklamalar

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), toplantısı sonrası AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulundu. Çelik, ''En büyük düşmanımız rehavettir. Normalleşmenin daha da devam etmesi için maske mesafe temizlik üçgenine ne kadar dikkat ederse elimiz o kadar güçlü olur. Bir takım rakamların artışı üzüntü verici bir durumdur.'' dedi. Çelik ayrıca, "(Sultanahmet Camisi'ni müze yapalım) gibi bir yaklaşım, şimdiye kadar gördüğümüz en İslamofobik yaklaşımdır." ifadelerini kullandı.

15.06.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Türkiye’yi ‘demokratik’ olarak bölme planı: Adı DBP

HDP milletvekilleri TBMM’ye seçildiklerinde her milletvekili gibi Anayasa’ya bağlılık konusunda namus ve şeref üzerine şu yemini ettiler:

24.03.2021

Ekonomi reformunun perspektifi

Ekonomi reformu cuma günü İstanbul’da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak. Ama ben burada ekonomi reformunun perspektifi hakkında bilgi vermek istiyorum.

10.03.2021

Akşener tarzı muhalefet

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, muhalefet lideri olmasına rağmen milli meselelerde, PKK ile mücadelede, Türkiye’nin yurtdışı operasyonlarında sorumlu bir muhalefet örneği veriyor.

18.02.2021

Reform süreci ne olacak, HDP kapatılacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ekonomide ve hukukta yeni bir reform dönemini başlatıyoruz” açıklaması ile Türkiye, yeniden reform iklimine girdi.

15.12.2020

Gülen, Enver Altaylı’yı Gül’e danışman yapmak istemiş

Ümit Özdağ’ın Buğra Kavuncu hakkında ileri sürdüğü “FETÖ’cü” iddiası üzerine yargı harekete geçti. Buğra Kavuncu, Ümit Özdağ’ın iddiaları üzerine savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Meral Akşener de “Sayın Ümit Özdağ’ın iddialarını ispatlaması için imkân sunuyor” demişti.

28.10.2020

Yeni dönemde Meclis’i ne bekliyor?

Siyasetin kalbinin attığı Meclis’i haftanın birkaç günü ziyaret eden bir gazeteci olarak Meclis’i de siyaseti de özlediğimi hissettim.

2.10.2020

Demirtaş’ın parti kuracağını düşünmek PKK’yı tanımamaktır

Şimdi hep beraber 14 Ocak 2014 tarihine dönelim. Yer İmralı Adası. Terör örgütü PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan, kendisini ziyaret eden HDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, İdris Balüken ve Pervin Buldan ile şu sohbeti yapıyor:

16.09.2020

Her cinayette ortaya çıkan karaktersizlerin tam listesi

Vahşice, canavarca işlenmiş bir cinayetin hemen ardından kurbanla değil de vahşi katille empati kurmaya çalışanlar.

23.07.2020

Duvarların ötesi...

Sosyal medyaya karşı değiliz...

4.07.2020

Hangi ihtimal?

HDP Eş Genelbaşkanı Mithat Sancar’ın sözleri, beni epey düşündürüyor.

27.06.2020

İyi ama bundan PKK’nın haberi var mı Mithat Hoca?

HDP Eş Genel Başkanı sıfatıyla Saadet Partisi’ne yakın televizyon kanalına çıkmışsınız Mithat Sancar Hoca.

26.06.2020

Mithat Hoca bizimle eğleniyor

Nazik üslıubu, daha fazlasını söylememe elvermiyor, galiba Mithat Hoca bizimle eğleniyor...

26.06.2020

Çakar lambalı araçlarla yürüyüş!

Pazartesi günü bu köşede “HDP diye bir parti yoktur, terör örgütü PKK vardır” yazdığım için binlerce destek mesajı aldım. Elbette tam da beklediğim gibi, kol kola girmiş PKK yandaşları ve FETÖ’cüler de hakaretlerini yağdırdılar. Tek bir kişinin söylediği hakikat bu haysiyetsizleri hoplattığına göre yolumuz doğru. Zaten bu şeref yoksunları övseydi kendimden şüphe ederdim.

19.06.2020

HDP yoktur, PKK vardır

Son zamanlarda ekranlardaki HDP ile ilgili tartışmalarda, “Neden bu partinin temsilcileri yok” gibi gülünç cümleler kuruluyor.

17.06.2020

Soylu: ‘Toplumun sinir uçlarını hedef alıyorlar’

Bizi bir kez daha aynı tuzağa düşürmeye çalışıyorlar.

3.06.2020

‘12 Eylül kaka 27 Mayıs cici’ martavalına dair

Cumhuriyet Vakfı adına Cumhuriyet gazetesinin sahipliğini üstlenen Alev Coşkun, bir 27 Mayıs yazısı yazdı dünkü Cumhuriyet’te...

28.05.2020