EKSTRA
MENÜ

Mit

Mit ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Mit haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 8.180 Mit haberi bulunmuştur.

Mit Haberleri

Google’a göre neden hayatın, evrenin ve her şeyin cevabı 42

Google’a göre neden hayatın, evrenin ve her şeyin cevabı 42?

Douglas Adams’ın Otostopçunun Galaksi Rehberi kitabını okuyanlar için 42 sayısının özel bir anlamı vardır. Peki, Google gibi teknoloji şirketlerinin ve bilim insanlarının bu sayıya yüklediği anlam sembolik mi yoksa bildikleri başka bir şey mi var; gelin beraber ele alalım...

18.11.2019Teknoloji
Bakanlık o teröristin yakalandığını duyurmuştu Detaylar ortaya çıktı

Bakanlık o teröristin yakalandığını duyurmuştu! Detaylar ortaya çıktı

Türk güvenlik güçleri, YPG/PKK'nın Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki Bab'da düzenlediği bombalı saldırıyı Münbiç üzerinden planladığı bilgisine ulaştı.

17.11.2019Gündem
MSB açıkladı: MİT o teröristi yakaladı

MSB açıkladı: MİT o teröristi yakaladı

Milli Savunma Bakanlığı, El Bab'da 18 sivili katleden teröristin MİT operasyonuyla yakalandığını açıkladı.

17.11.2019Haber
Son dakika MSB açıkladı: MİT o teröristi yakaladı

Son dakika! MSB açıkladı: MİT o teröristi yakaladı

Milli Savunma Bakanlığı, El Bab'da 18 sivili katleden teröristin MİT operasyonuyla yakalandığını açıkladı. Öte yandan MSB, terör örgütü PKK/YPG'nin Tel Abyad Hapishanesi’ndeki en az 800 DEAŞ’lıyı serbest bıraktığını da duyurdu.

17.11.2019Gündem
‘Türkland’ Almanya turnesinde

‘Türkland’ Almanya turnesinde

Güzel oyuncu Dilşad Budak Sarıoğlu’nun otobiyografik eserinden uyarlanan multimedya okuma performansı ‘Türkland’, Nürnberg, Saarbrücken, Ludwigshafen ve Berlin’de sahnelenecek.

14.11.2019Avrupa
ABDde robotlar futbol oynadı

ABD'de robotlar futbol oynadı

ABD'de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından üretilen minik robotlar parkta futbol oynadı. MIT Biyobenzetim Robotik Laboratuvarı tarafından üretilen Mini Cheetah robotları, yeşil alanda futbol oynarken görüntülendi. Her biri 9 kilogram ağırlığındaki robotlar, dört bacağıyla hareket ederek kendi etrafında 180 derece dönebiliyor. Mini robotların, saatte yaklaşık 8 kilometre hızla koşabildiği, düştüğünde kendi kendine kalkabildiği ve yüksek bir yerden atladığında yumuşak bir iniş yapabildiği belirtildi.

13.11.2019Teknoloji
MESS, yeni teknoloji merkezi MEXTi tanıttı

MESS, yeni teknoloji merkezi MEXT'i tanıttı

Bu yıl kuruluşunun 60’ıncı yılını kutlayan Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), Türkiye sanayisine katkısını, sosyal projelerini ve dijitalleşmeyle yenilenen vizyonunu anlattığı basın toplantısında, işvereni ve çalışanıyla Türk sanayisini geleceğe taşıyacak teknoloji merkezini duyurdu. MEXT adıyla geliştirilen teknoloji merkezi, kapsamı açısından Türkiye’de bir ilk olacak. MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, projeyle ilgili olarak “Teknoloji bize ne getirecek diye beklemek yerine, Endüstri 4.0 ve dijital dönüşümde sektörümüzü söz sahibi yapacak dünya standartlarında bir teknoloji merkezi açmaya hazırlanıyoruz” dedi.

12.11.2019Teknoloji
Operasyonun görüntüleri ortaya çıktı

Operasyonun görüntüleri ortaya çıktı

İÇİŞLERİ Bakanlığı, Şırnak kırsalı Cudi Dağı’nda Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve jandarma ekiplerince gerçekleştirilen hava destekli operasyonda, 6 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

9.11.2019Gündem
O sevgililer yakalandı MİT mensubuyuz...

O sevgililer yakalandı! 'MİT mensubuyuz...'

ANTALYA'da kendisini Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), görevlisi olarak tanıtarak dolandırıcılık yaptıkları iddia edilen İ.Ö. ile sevgilisi A.S., polis tarafından yakalandı. Çiftin, bir kişinin 650 bin liralık dairesini baskı yaparak almaya çalıştığı, iki kişiyi de yaklaşık 20 bin lira dolandırdıkları öne sürüldü.

8.11.2019Gündem
Robotlar şimdi de Jengada insanı yenmek için mücadele ediyor

Robotlar şimdi de Jenga'da insanı yenmek için mücadele ediyor

Teknoloji geliştikçe hayatımıza daha çok dahil olan robotlar, artık bir mutfak robotundan çok daha fazlası... Son olarak Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki (MIT) makine mühendisleri, yapay zeka ve bazı algılayıcılar kullanarak bu oyunun fiziğini hesaplayan ve onu oynayan iki parmaklı bir robot üzerinde çalışıyor.

8.11.2019Teknoloji
MOBESE’nin B’sine ceza gerekçesi: Yasadışı takip  ve dinleme

MOBESE’nin B’sine ceza gerekçesi: Yasadışı takip ve dinleme

MOBESE’nin ‘B’ si olarak bilinen eski emniyet istihbarat müdürü Basri Aktepe’nin FETÖ üyeliği suçundan aldığı cezanın gerekçesi açıklandı. Kararda, sanığın kurulmasında büyük pay sahibi olduğu MOBESE sistemiyle yasadışı dinleme ve takip yapıldığı anlatıldı.

7.11.2019Gündem
Akademik yıl Dr. Dağdeviren ile açıldı

Akademik yıl Dr. Dağdeviren ile açıldı

İstanbul’daki bir vakıf üniversitesinin 2019-2020 akademik yılı, düzenlenen törenle açıldı. Profesör, öğretim üyesi, idari personel ve öğrencilerin katıldığı törende bilim insanı Dr. Canan Dağdeviren de konuşmacılar arasındaydı.

5.11.2019Eğitim
YÖK, ‘geleceğin meslekleri’nin yeni yol haritasını belirliyor

YÖK, ‘geleceğin meslekleri’nin yeni yol haritasını belirliyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Geleceğin meslekleriyle ilgili yol haritasını belirleme sürecindeyiz. Bu alandaki yeni programların önümüzdeki ilk sene sisteme kazandırılmasını hedefliyoruz” dedi.

5.11.2019Eğitim
Kırmızı kategoride aranan terörist etkisiz hale getirildi

Kırmızı kategoride aranan terörist etkisiz hale getirildi

TSK ve MİT'in Irak kuzeyindeki ortak operasyonuyla, kırmızı kategoride aranan PKK'nın sözde "Metina alan sorumlusu" Müsluh İke etkisiz hale getirildi.

4.11.2019Haber
Son dakika: TSK ve MİTten ortak operasyon Kırmızı kategoride aranan terörist etkisiz hale getirildi

Son dakika: TSK ve MİT'ten ortak operasyon! Kırmızı kategoride aranan terörist etkisiz hale getirildi

IRAK'ın kuzeyindeki Metina bölgesinde Ağustos ayında MİT ve TSK'nın ortak operasyonunda etkisiz hale getirilen PKK'lı 'Tekoşer Zagros' kod adlı Müsluh Ike'nin kırmızı kategoride arandığı ortaya çıktı.

4.11.2019Gündem
Türk bilim insanları Amerika’nın 87 yenilikçi mühendisi arasında yer aldı

Türk bilim insanları Amerika’nın 87 yenilikçi mühendisi arasında yer aldı

Sabancı Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Programı 2009 Yüksek Lisans mezunu Canan Dağdeviren, Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Programı 2005 mezunu Ece Kamar ile Mikroelektronik Mühendisliği Programı 2003 mezunu Kıvılcım Ayşe Coşkun, ABD Ulusal Mühendislik Akademisi (National Academy of Engineering - NAE) tarafından düzenlenen Frontiers of Engineering (Mühendisliğin Yeni Ufukları) sempozyumuna katılan 87 yenilikçi mühendis arasında yer aldı.

31.10.2019Teknoloji
Son dakika: Parti binalarında keşif yaptı, çiftlikte korunuyordu DEAŞın gönderdiği Emrullah A. yakalandı

Son dakika: Parti binalarında keşif yaptı, çiftlikte korunuyordu! DEAŞ'ın gönderdiği Emrullah A. yakalandı

Malatya ve Bingöl'de, emniyet ve MİT'in terör örgütü DEAŞ'a yönelik düzenlediği operasyonda, eylem için örgüt tarafından Türkiye'ye gönderildiği iddia edilen Emrullah A'nın da arasında bulunduğu 13 şüpheli gözaltına alındı.

30.10.2019Gündem
Türk bilim insanları 87 yenilikçi mühendis arasında yer aldı

Türk bilim insanları 87 yenilikçi mühendis arasında yer aldı

Sabancı Üniversitesi mevzunu üç bilim insanı, ABD Ulusal Mühendislik Akademisi tarafından düzenlenen "Mühendisliğin Yeni Ufukları" sempozyumuna katılan 87 yenilikçi mühendis arasında yer aldı.

30.10.2019Teknoloji
Öğretmenlere ‘yaratıcı öğrenme’ kursu

Öğretmenlere ‘yaratıcı öğrenme’ kursu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlere ‘Yaratıcı öğrenme’yi öğretecek. MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile Massachusetts Institute of Technology (MIT) bünyesinde yer alan MIT Media Lab arasında yapılan işbirliğiyle ‘Yaratıcı Öğrenmeyi Öğrenme (LCL)’ çevirim içi kursu düzenlenecek.

27.10.2019Eğitim
MIT işbirliğinde öğretmenlere ‘Yaratıcı Öğrenme’ kursu

MIT işbirliğinde öğretmenlere ‘Yaratıcı Öğrenme’ kursu

MEB, öğretmenlere ‘Yaratıcı Öğrenme’yi öğretecek. MEB ile Massachusetts Institute of Technology (MIT) bünyesinde yer alan MIT Media Lab arasında yapılan işbirliğiyle 28 Ekim’de ‘Yaratıcı Öğrenmeyi Öğrenme (LCL)’ çevrimiçi kursu düzenlenecek.

26.10.2019Eğitim
Türkiye çektiği kartla masayı dağıttı

'Türkiye çektiği kartla masayı dağıttı'

Ankara, uluslararası kurallar ve müttefiklik gereği Barış Pınarı harekâtı başlamadan ABD başta olmak üzere müttefikleri bilgilendirdi. Ankara elde ettiği başarının farkında; ama “temkinli, dikkatli ve tetikte.” Kartların yeniden dağıtıldığı Suriye masasında bir kaynağımın deyişiyle, “Türkiye çektiği kartla masayı dağıttı. Ancak şimdi başka bir aktör, hatta diğer aktörler yeni bir kartla karşılık vermeye çalışacaktır.”

26.10.2019Gündem
MİT  ByLock’çu isimleri savcılığa gönderdi: 1000 kişilik yeni liste

MİT ByLock’çu isimleri savcılığa gönderdi: 1000 kişilik yeni liste

MİT, 1000 kişilik yeni ByLock listesini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’yla paylaştı. Savcılık, analiz araştırmasının ardından listedeki şüpheliler için düğmeye bastı ve dün 53 kişi için gözaltı kararı çıkarıldı. Gözaltına alınan isimler arasında FETÖ’nün firari sivil imamlarından Adil Öksüz’ün kuzeninin de bulunduğu bildirildi.

26.10.2019Gündem
FETÖnün Meksika imamı tutuklandı

FETÖ'nün "Meksika imamı" tutuklandı

MİT'in yurt dışında yakalayarak Türkiye'ye getirdiği FETÖ'nün "Meksika imamı" Osman Karaca tutuklandı.FETÖ'nün Meksika imamı olduğu iddiasıyla MİT'in yurt dışında düzenlediği operasyonda gözaltına alınan Osman Karaca "FETÖ silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçlamasıyla çıkarıldığı Mahkemede tutuklanarak cezaevine gönderildi.

25.10.2019Haber
FETÖnün Meksika imamı adliyeye sevk edildi

FETÖ'nün Meksika imamı adliyeye sevk edildi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Meksika imamı Osman Karaca, Milli İstihbarat Teşkilatı'nca (MİT) yurt dışında düzenlenen operasyonda 14 Ekim’de yakalanmıştı.

25.10.2019Gündem
ABD Tıp Akademisi’nde

ABD Tıp Akademisi’nde

PROF. Dr. Mehmet Toner, Amerikan Ulusal Tıp Akademisi üyeliğine seçilen yeni 100 bilim insanından biri oldu.

25.10.2019Gündem
Son dakika: MİT ve TSKdan kritik operasyon Kim oldukları ortaya çıktı

Son dakika: MİT ve TSK'dan kritik operasyon! Kim oldukları ortaya çıktı

TÜRK Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MIT) koordineli çalışmasıyla, ağustos ayında, Irak'ın kuzeyindeki Gara bölgesine düzenlenen hava harekatında etkisiz hale getirilen 2 teröristin, 'kırmızı kategori'de aranan Servet Aydın ile Söylemez Yaşar olduğu belirlendi.

24.10.2019Gündem
“Sizi MİT’e alacağım” diyerek kandırdı

“Sizi MİT’e alacağım” diyerek kandırdı

Milli İstihbarat Teşkilatı’na işe alma vaadiyle onlarca kişiyi dolandıran bir çete, Jandarma tarafından yakalandı. Dolandırdığı 58 kişiden bir milyon lira vurgun yaptığı öğrenilen çete üyesi 5 kişi tutuklandı. Fırat Alkaç

24.10.2019Haber
İlk 1500’de 37 Türk üniversitesi

İlk 1500’de 37 Türk üniversitesi

ABD merkezli bilgi ve haber yayıncısı US. News, ‘Dünyanın En İyi Üniversiteleri Sıralaması 2020’yi yayınladı. Boğaziçi 186’ncı sırayla ilk 200’e giren tek Türk üniversitesi olurken, Türkiye’den 37 yükseköğretim kurumu listede yer buldu. Dünyanın zirvesindeyse Harvard var.

24.10.2019Eğitim
‘Top secret’ mahkeme

‘Top secret’ mahkeme

Ankara Adliyesi’nde sadece MİT personelinin yargılandığı davalara bakmakla görevli Ankara 34. Ağır Ceza Mahkemesi kuruldu. Kuruluş işlemlerini tamamlayan mahkeme ilk duruşmasını bugün yapacak. Duruşmaların açık olup olmayacağını, görülen dosyanın niteliği belirleyecek. Mahkeme heyetinin, yargılanan şahısların özel görevleri nedeniyle bazı davaları kapalı yapabileceği belirtildi.

23.10.2019Gündem
Kuzeylileri nasıl bilirdiniz

Kuzeylileri nasıl bilirdiniz?

Daniel McCoy imzalı ‘Viking Ruhu: Nors Mitolojisi ve Dinine Giriş’; Vikinglerin dini inançlarını, toplumsal ahlâk anlayışlarını, ölüme ve öbür dünyaya bakışlarını, toplumsal cinsiyet algılarını ve Nors mitolojisine ait hikâyeleri kaynaklarıyla birlikte anlatılıyor.

21.10.2019Kitap Sanat
Gelecek Nesnelerin İnterneti ile mi şekillenecek

Gelecek Nesnelerin İnterneti ile mi şekillenecek?

Akıllı telefonlar, akıllı evler ve akıllı arabalar, cihazları birbirine bağlayan, işlemleri otomatik hâle getirerek insan müdahalesini en aza indiren Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisinin örneklerinden bazıları. IoT kullanımı yayılmaya devam ederken bu sayede edinilen bilginin depolanması ve verinin yönetilmesi daha da önemli hâle geliyor. Bunlara ilaveten IoT’la birlikte sensör ve pil alanında yeni gelişmeler de ortaya çıkıyor.

21.10.2019Teknoloji
Irakın kuzeyinde 2 terörist etkisiz hale getirildi

Irak'ın kuzeyinde 2 terörist etkisiz hale getirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri ile Milli İstihbarat Teşkilatı'nın koordineli çalışmasıyla Irak'ın kuzeyinde tespit edilen 2 PKK'lı terörist, hava harekâtı ile etkisiz hale getirildi.

15.10.2019Gündem
Jandarma ve MİTten ortak operasyon... FETÖnün mahrem imamları hücre evinde yakalandı

Jandarma ve MİT'ten ortak operasyon... FETÖ'nün mahrem imamları hücre evinde yakalandı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) emniyet mahrem yapılanmasından sorumlu mahrem imamlar M.Ö. ve H.Y, saklandıkları "gaybubet evi" olarak adlandırılan hücre evinde yakalandı. FETÖ'nün emniyet mahrem yapılanmasında görevli şüphelilerin, "silahlı terör örgütü kurma ve yönetme" suçundan arandıkları öğrenildi.

10.10.2019Gündem
Almanyada sinagog önünde silahlı saldırı: 2 ölü

Almanya'da sinagog önünde silahlı saldırı: 2 ölü

Almanya'nın Saksonya-Anhalt eyaletindeki Halle kentinde bir sinagogun önünde düzenlenen silahlı saldırıda iki kişinin öldüğü bildirildi.

9.10.2019Dünya
Son dakika: PKK’ya ağır darbe 9 terörist etkisiz hale getirildi…

Son dakika: PKK’ya ağır darbe! 9 terörist etkisiz hale getirildi…

TSK ve MİT'in koordineli çalışmasıyla Irak'ın kuzeyindeki Hakurk ve Haftanin'de tespit edilen 9 terörist, hava harekatıyla etkisiz hale getirildi.

8.10.2019Gündem
Son dakika: PKK’nın kritik ismi nokta atışıyla hedef alındı

Son dakika: PKK’nın kritik ismi nokta atışıyla hedef alındı!

MİT ve TSK'nın Kandil'deki operasyonunda PKK'nın kadın yapılanması KJK'nın kırmızı kategoride aranan sorumlusu Ayfer Kordu nokta atışıyla hedef alındı.

7.10.2019Gündem
Kırmızı listedeki terörist öldürüldü

Kırmızı listedeki terörist öldürüldü

Güvenlik güçlerinin operasyonlarıyla kış üstlenmesine geçemeyen terör örgütü PKK’nın, Tunceli kırsalında kış barınması için yeni arayışlar içerisinde olduğu istihbaratı üzerine çalışma başlatıldı.

6.10.2019Gündem
Son dakika... PKKya büyük darbe Örgütün sözde sorumluları etkisiz hale getirildi

Son dakika... PKK'ya büyük darbe! Örgütün sözde sorumluları etkisiz hale getirildi

Irak'ın kuzeyindeki Gara bölgesinde dün etkisiz hale getirilen 6 PKK'lı teröristin, örgütün sözde istihbarat sorumluları olduğu tespit edildi.

5.10.2019Gündem
Son dakika: Jandarma ve MİTten ortak operasyon 2 terörist etkisiz hale getirildi

Son dakika: Jandarma ve MİT'ten ortak operasyon! 2 terörist etkisiz hale getirildi

Tunceli Pülümür kırsalında, İl Jandarma Komutanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığınca gerçekleştirilen ortak operasyonda, 2 terörist etkisiz hale getirildi.

5.10.2019Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hakan Fidan ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hakan Fidan ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan'ı kabul etti.

3.10.2019Gündem
Son dakika | TSK ve MİTten ortak operasyon 5 terörist etkisiz hale getirildi

Son dakika | TSK ve MİT'ten ortak operasyon! 5 terörist etkisiz hale getirildi

Irak'ın kuzeyindeki Gara bölgesinde 5 PKK'lı teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

2.10.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Hocanın ölüm ilanında göremediğim iki isim

Mümtaz Soysal Hoca’nın dün Hürriyet’teki ölüm ilanına uzun uzun baktım.

13.11.2019

Otizm salgını ile karşı karşıya mıyız?

Dünyanın en büyük ve en saygın araştırma enstitüsü MIT'in geçtiğimiz yıllarda yayınlanan raporuna göre 2025 yılında çocukların yarısının otizmli olacağı açıklandı. Yani bu her iki çocuktan biri otizmli olacak demek! Gerçekten tablo bu kadar ürkütücü mü? Otizm salgını ile mi karşı karşıyayız? Aklımıza takılan tüm soruları değerli uzmanımız Psikolojik Danışman ve Özel Eğitim Uzmanı Bedi Aydın'a yönelttik.

9.11.2019

Oradaki 200 Rus askeri arasında niye sniper var

Önümdeki  “çok önemli istihbarat” şu...

7.11.2019

Dünya yeni bir yön arayışında

EKONOMİLER resesyona girer ve çıkar.

24.10.2019

Nobel’i kazanan ikinci kadın ekonomist Duflo’nun yoksullukla mücadelesi

NOBEL ekonomi ödülü bu yıl yoksullukla mücadeleyle ilgili çalışmaları nedeniyle tanınan üç ekonomiste verildi: Amerikalı-Hintli Abhijit Banerjee, Amerikalı-Fransız Esther Duflo ve Amerikalı Michael Kremer.

16.10.2019

Denktaş yaşasaydı Mustafa Akıncı’ya nasıl saydırırdı?

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın tepki çeken açıklaması aynen şöyle:

14.10.2019

Karar vermişler bir kere: Tarkan’ı, Cem Yılmaz’ı ille de ham yapacaklar!

BARIŞ Pınarı harekâtıyla ilgili Tarkan güzel bir açıklama yaptı.

14.10.2019

PKK’nın Hıristiyan tuzağı

Suriye operasyonu sadece sahada devam etmiyor. Aynı zamanda sosyal medyada da terör örgütünün kirli propagandasına karşı mücadele ediliyor. Türkiye düşmanlığı söz konusu olunca el ele veren PKK ile FETÖ, bu kirli savaşta da işbirliği yapıyor. Amaçları Batı kamuoyunu etkilemek. Onun için kadınların ve çocukların katledildiği savaş görüntülerini, “Türkiye sivilleri katlediyor” diye servis ediyorlar.

11.10.2019