EKSTRA
MENÜ

Misafir İşçi

Misafir İşçi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Misafir İşçi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 513 Misafir İşçi haberi bulunmuştur.

Misafir İşçi Haberleri

Biz 60 yıldır buradayız, buralıyız

Biz 60 yıldır buradayız, buralıyız

Evet... Yeni bir yıla girdik. ‘Karanlık’ bir yılı geride bıraktık. Kelimenin tam anlamıyla hem de ‘kapkaranlık’ bir yılı.

2.01.2021Avrupa
Rusya, göçmenler için çekim merkezi olma niteliğini kaybediyor

Rusya, göçmenler için "çekim merkezi" olma niteliğini kaybediyor

Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından 1990'lı yıllarda eski Sovyet ülkelerinden yoğun göç alan Rusya, istihdam yaratma konusunda yarattığı ivmeyi devam ettiremiyor. İstikrarlı ekonomik büyüme yaratmakta zorlanan Rusya, ülkeye gelen göçmenler için "cazibe merkezi" olma özelliğini kaybediyor.

24.12.2020Dünya
‘Der Retter kommt’ (Kurtarıcı geliyor)

‘Der Retter kommt’ (Kurtarıcı geliyor)

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs (COVID-19) belasına karşı Türkiye kökenli Dr. Özlem Türeci ile Prof. Dr. Uğur Şahin çiftinin kurduğu Alman BioNThech şirketinin kısa bir süre içinde BNT162b2 adı altında ürettiği aşıyı piyasaya sürmeye hazırlandığının açıklanması üzerine, gözler birden Almanya’daki, Avrupa’daki Türklere çevrildi.

18.11.2020Avrupa
Almanyaya Türk iş gücü göçü başlayalı 59 yıl oldu

Almanya'ya Türk iş gücü göçü başlayalı 59 yıl oldu

İkinci Dünya Savaşı’nda yerle bir olan ve Alman Anayasası’nın kabulüyle 23 Mayıs 1949 tarihinde resmen kurulan Almanya Federal Cumhuriyeti, kısa sürede toparlanmaya başlayınca, işçi açığını kapatmak için ilk ‘İş Gücü Anlaşması’nı 1955 yılında İtalya ile yaptı. 1960 yılında da İspanya ve Yunanistan’la.

31.10.2020Avrupa
Irkçılık yeşil sahalara da indi

Irkçılık yeşil sahalara da indi

Almanya’da son dönemlerde artan ırkçılık, yeşil sahalara da indi. Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde Arnsberg bölgesi amatör ligde oynayan Türkiyemspor Neheim-Hüsten ile FC Erlenbruch-Neheim, deplasmanda seyircilerin ırkçı hakaretlerine hedef oldu. FC Balve-Garbeck deplasmanında FC Erlenbruch-Neheim’lı oyunculara seyirciler, “Döner adamlar, geldiğiniz yere geri gidin. Döner satmaya gidin. Ülkenize gidin” diye sataşıp ırkçı bir tutum sergilediler.

19.10.2020Avrupa
NTM ve DTI iş birliğiyle ‘Sözsüz İletişim’ atölyesi

NTM ve DTI iş birliğiyle ‘Sözsüz İletişim’ atölyesi

‘National Theater Mannheim’ (Mannheim Ulusal Tiyatrosu) (NTM) ve Deutsch-Türkisches Institut (Alman-Türk Enstitüsü) ortaklaşa gerçekleştirecekleri projeler ile şehre yeni göç eden öğrencilerin dil eğitimine ve Mannheim’da 60 yıllık misafir Türk işçiler konusuna odaklanıyor. İş birliğinin başlangıç noktası ve ilham kaynağı ise, 2018 yılında NTM’de prömiyeri yapılan ve en son Türkçe alt yazılı sahnelenen ‘İstanbul’ oyunu.

16.10.2020Avrupa
Türk diasporasının temelleri 60’larda atıldı

Türk diasporasının temelleri 60’larda atıldı

Son 10 yılda Türkiye’nin yakaladığı gelişme ivmesinin, yurt dışındaki Türklerin hayatına da yansıdığını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, “Kamu diplomasisi ve farklı dış politika imkânlarının daha etkin kullanılması ile Türk diasporasını güçlendirmek ve Türkiye ile bağlarını en üst seviyede muhafaza etmek için çeşitli önlemler art arda hayata geçirilmiştir” dedi.

22.09.2020Avrupa
Mehmet Kaymakçı, 35 yıl sonra ilk kez anıldı

Mehmet Kaymakçı, 35 yıl sonra ilk kez anıldı

Üç neonazin 24 Temmuz 1985’de Hamburg’un Nord ilçesinin Langenhorn semtinde vahşice öldürdüğü Mehmet Kaymakçı (29), ırkçı cinayetten 35 yıl sonra ilk kez Hohe Liedt sokağında anıldı. Hamburg’da 2010 yılından beri ırkçı cinayet kurbanlarının anılması için çaba harcayan Ramazan Avcı İnisiyatifi (RAİ), 21 Aralık 1985’de eşi dazlaklar tarafından öldürülen Gülüstan Avcı ve 1992’de Mölln kundaklamasında annesi, kızı ve yeğenini kaybeden Faruk Arslan tarafından düzenlenen anma törenine yaklaşık 50 kişi katıldı.

26.07.2020Avrupa
Bu mektup bal gibi ayrımcılık

Bu mektup bal gibi ayrımcılık

‘Misafir işçi’ olarak Almanya’ya gelen Türkler, 60 yıldır bu ülkenin ekonomisine, sosyal kültürel yaşamına, sanatına katkı sunuyor. Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’den Başbakan Angela Merkel’e, bakanlardan milletvekillerine ya da yerel siyasetçilere kadar herkes, her fırsatta Türklerin Alman ekonomisine sunduğu katkıyı övüyor. Ancak konu çifte vatandaşlığa gelince frekanslar değişiyor.

20.07.2020Avrupa
‘Tamamen yalan haber... Ben de korona mağduruyum’

‘Tamamen yalan haber... Ben de korona mağduruyum’

Hannover Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye de dahil koronavirüs nedeniyle riskli bölge ilan edilen ülkelere gidecek çalışanlarına yazı göndererek üstü kapalı ‘işten çıkarmakla’ tehdit ettiği haberlerine, Büyükşehir Belediye Başkanı Belit Onay’dan sert tepki geldi. Haberleri tamamen asılsız olarak niteleyen Onay, kendisinin de korona mağduru olduğunu söyledi.

9.07.2020Avrupa
Bu ne yaman çelişki

Bu ne yaman çelişki!

Avukat Mustafa Kaplan, Almanya hukuk tarihinin en önemli davası olan, ülkede şehir şehir dolaşıp 8’i Türk 10 kişiyi öldüren neonazi terör örgütü NSU davasında kurban ailelerinin başarılı müdahil avukatları arasında yer aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Alman komedyen Jan Böhmermann’a karşı açtığı davada avukatlığını yaptı.

24.06.2020Avrupa
Nürnberg’de Türk müzesine yoğun ilgi

Nürnberg’de Türk müzesine yoğun ilgi

Almanya’nın Nürnberg kentinde 1995 yılından bu yana Medina Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Türk müzesi ziyaretçi akınına uğruyor.

9.06.2020Avrupa

Babasını şiirleriyle yaşatıyor

Haftalardır koronavirüsle yatıp koronavirüsle kalkıyoruz. Ruhumuz da, içimiz de karardı. İşte bu yüzden bugün ‘renkli’ bir şeyler yazmak istedim.

30.03.2020Avrupa
Kretschmann: Özdemir, Yeşiller’in başbakan adayı olabilir

Kretschmann: Özdemir, Yeşiller’in başbakan adayı olabilir

Alman Yazı İşleri Ağı’na (Redaktionsnetzwerk Deutschland) bir mülakat veren Baden-Württemberg Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann, Cem Özdemir’in bir sonraki seçimlerde partisi Yeşiller’in başbakan adayı olabileceğini söyledi.

5.12.2019Avrupa
Türkiye’de piyano var mı

Türkiye’de piyano var mı?

Dünya çapında tanınmış Türk piyanist ve bestekar Fazıl Say, geçen hafta yine Berlin’deydi. Tarihi Brandenburg Kapısı’nın yakınlarındaki ‘Komik Opera’ (Komische Oper) salonunda muhteşem bir konser verdi.

18.11.2019Avrupa
Mehmet Alagöz’ün ‘göç’ sergisi sanatseverlerle buluşacak

Mehmet Alagöz’ün ‘göç’ sergisi sanatseverlerle buluşacak

Misafir işçi olarak geldiği Almanya’da göçmen olarak yaşadığı dönemi sanatına yansıtan akademisyen-sanatçı Mehmet Alagöz, göç temalı eserleriyle sanatseverlerle buluşacak.

15.11.2019Avrupa
‘Türkland’ Almanya turnesinde

‘Türkland’ Almanya turnesinde

Güzel oyuncu Dilşad Budak Sarıoğlu’nun otobiyografik eserinden uyarlanan multimedya okuma performansı ‘Türkland’, Nürnberg, Saarbrücken, Ludwigshafen ve Berlin’de sahnelenecek.

14.11.2019Avrupa
‘Almanya’yı yönetmeye hazırız ve talibiz’

‘Almanya’yı yönetmeye hazırız ve talibiz’

Almanya Türk Toplumu (TGD) Başkanı Gökay Sofuoğlu, Belit Onay’ın yüzde 52.9 oyla Hannover Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesini Hürriyet’e değerlendirdi. Türk toplumunun Almanya’da yönetime talip olduğunu belirten Sofuoğlu, “Alman toplumu Hannover’de Belit Onay’ı seçerek buna hazır olduğunu gösterdi” dedi.

13.11.2019Avrupa
Almanya Belit Onay’ı konuşuyor: Sandığın mesajı beni mutlu etti

Almanya Belit Onay’ı konuşuyor: Sandığın mesajı beni mutlu etti

Almanya, ülkenin dördüncü büyük kenti olan Hannover’de büyükşehir belediye başkanı seçilen Türkiye kökenli Belit Onay’ı konuşuyor. Almanya’da aşırı sağın yükseldiği bir dönemde belediye başkanı seçilen Yeşiller Partisi’nden Onay, “Böyle bir süreçte sandıkta böyle bir güzel mesajın verilmesi beni çok memnun etti. İki toplumu tanıyan biri olarak köprüler inşa etmek istiyorum” dedi.

12.11.2019Dünya
Bu ırkçılık değil de nedir

Bu ırkçılık değil de nedir?

Benigna Munsi. 17 yaşında bir lise öğrencisi. Almanya’nın Nürnberg kentinde dünyaya gelmiş. Doğuştan Alman vatandaşı. Hıristiyan. Annesi Alman, babası Hint kökenli Alman vatandaşı. Jüri üyelerinin oy birliğiyle 25 kız yarışmacı arasından Nürnberg’in ‘Noel Çocuğu’ seçildi. Mutluluktan uçuyordu. Ellerinde çiçeklerle ‘uçarken’ görülen fotoğrafları yayınlandı.

4.11.2019Avrupa
Türkiye’yi de özlüyoruz, Almanya’yı da

Türkiye’yi de özlüyoruz, Almanya’yı da

Fırsat buldukça hafta sonları Berlin’in çeşitli kesimlerindeki antika pazarları ile bit pazarlarını dolaşırım. Geçen hafta sonu, ABD Başkanı John F. Kennedy’nin 26 Haziran 1963 tarihinde Berlin ziyareti sırasında, “Ich bin ein Berliner” (Ben bir Berlinliyim) dediği Schöneberg Belediyesi’nin önünde kurulan antika pazarına uğradım.

25.09.2019Avrupa
Zayıflatmak için kaburga kemiği almıyoruz

Zayıflatmak için kaburga kemiği almıyoruz

Prof. Dr. Can Cedidi, Almanya’daki Bremen Mitte Hastanesi’nde plastik cerrahi bölümü başkanı ve alanında tam bir otorite. Focus dergisi sağlık komisyonu, yaptığı zor ve başarılı ameliyatlarla tanınan Prof. Dr. Cedidi’yi yılın en iyi 15 doktoru arasında gösterdi. Prof. Can Cedidi ile plastik cerrahiyi ve yaşanan komplikasyonları konuştuk.

17.08.2019Avrupa
‘Misafir işçi’ yerine nitelikli iş gücü

‘Misafir işçi’ yerine nitelikli iş gücü

Almanya, nüfusun yaşlanmasıyla doğan nitelikli iş gücü ihtiyacını yurt dışından karşılamak için yasa çıkardı. Yasa, 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek. Yasa henüz yürürlüğe girmeden harekete geçen Sosyal Hayır Kurumu (AWO), Türkiye’den alacağı sağlık çalışanlarıyla ilgili İletişim ve Strateji Şirketi (PKS) ile iş birliği yapacak. Türkiye’den Tüm Sağlık-Sen ile iş birliği yapan PKS ise hasta ve yaşlı bakımı alanında çalışacak kişilerle ağustos ayında İstanbul’da görüşmelere başlayacak.

31.07.2019Avrupa
Gurbette 55 yıl

Gurbette 55 yıl

Geçtiğimiz günlerde Ankara’da “Gurbette” adlı bir sergi fotoğraf meraklılarıyla buluştu. Eski Çalışma Bakanı Ali Naili Erdem ve Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Marjanne de Kwaasteniet ile 29 Haziran’a kadar açık kalan o sergide buluştum. Görüşmede dünden bugüne “göç” olgusu, o dönemde “gurbette” yaşananlar ve Hollanda’ya işçi olarak giden ilk Türklerin kat ettikleri yolu konuştuk.

2.07.2019Magazin
Dram mevsimi... Mevsimlik işçilerin emek göçü başladı

Dram mevsimi... Mevsimlik işçilerin emek göçü başladı

- Bahar, mevsimlik tarım işçileri için ekmek uğruna çile dolu bir göç sürecinin başlangıcı demek...Önümüzdeki dört ay onlar için meyvenin, sebzenin hasat zamanına göre şehirden şehre savrularak geçecek. - Kamyon kasalarında dram dolu yolculuklar bekliyor onları. Sonrası ise suyun, gıdanın, sağlığın olmadığı işçi kampları, emek sömürüsü, okuldan alınan çocuklar...

12.05.2019Gündem
Japonya’ya ‘Gastarbeiter’ (misafir işçi)

Japonya’ya ‘Gastarbeiter’ (misafir işçi)

Japonya, 127 milyon nüfuslu Büyük Okyanus’ta takımadalardan oluşan bir Doğu Asya ülkesidir. Dünyada ekonomik güç olarak üçüncü sırada yer almaktadır. Yaşam süresi beklentisi sıralamasında da öyle. Ortalama yaşam süresi erkeklerde 81’e, kadınlarda 87’ye ulaşmaktadır.

8.04.2019Avrupa
Gayrimenkul sektörünün kalbi yarından itibaren Almanyada atacak

Gayrimenkul sektörünün kalbi yarından itibaren Almanya'da atacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteği, Demirören Medya ve İstexpo ortaklığıyla 8-10 Şubat 2019 tarihlerinde Almanya’nın Düsseldorf kentinde düzenlenecek olan Evim Türkiye Fuarı’na ziyaretçi kayıtlarında büyük talep var.

7.02.2019Ekonomi
76 firma gurbetçilerle buluşacak

76 firma gurbetçilerle buluşacak

Almanya’nın Düsseldorf kentinde 8-10 Şubat 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek Evim Türkiye Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı’nda son hazırlıklar tamamlandı. Türkiye’nin önde gelen 76 gayrimenkul firmasının yer alacağı fuarda ziyaretçiler 100’ün üstünde proje arasından istedikleri özellikteki ev, işyeri ve dükkân seçeneklerini inceleyecek ve en uygun şartlarda satın alma imkânı bulacak.

3.02.2019Ekonomi
bpb Başkanvekili Cemile Giousouf oldu

bpb Başkanvekili Cemile Giousouf oldu

CDU’nun ilk Müslüman milletvekili olan Cemile Giousouf, şimdi de Almanya’nın çok önemli kurumlarından Federal Siyasi Eğitim Merkezi (bpb) Başkanvekili oldu.

14.01.2019Avrupa
Hollanda, çifte pasaporta sahip 15 kişinin vatandaşlığını iptal etti

Hollanda, çifte pasaporta sahip 15 kişinin vatandaşlığını iptal etti

Hollanda, "terör suçlarından mahkûm edilen veya terör örgütlerine katılmak için yurtdışına giden" 15 cihatçının vatandaşlığını iptal etti.

9.01.2019Dünya
Değişmedi, değişmeyecek de

Değişmedi, değişmeyecek de

Almanya’da özellikle son dönemlerde tam bir paranoya yaşanmaya başladı. Nerede bir bomba patlasa, ilk akla gelen aşırı İslamcı teröristler oluyor. Nerede bir cinayet işlense, ilk akla gelen Müslüman sığınmacılar oluyor. Nerede bir sarkıntılık olsa, ilk akla gelen yine Müslümanlar oluyor.

2.01.2019Avrupa
Günaydın Almanya

Günaydın Almanya

İsviçreli yazar Max Frisch, “Wir riefen Arbeitskraefte, und es kamen Menschen” (Biz iş gücü çağırdık ve insanlar geldi) diyor. Hem de 1965 yılında. Yani bundan tam 53 yıl önce.

22.12.2018Avrupa
Bir 40 yıl daha beklemeyin, beklemeyelim

Bir 40 yıl daha beklemeyin, beklemeyelim

Almanya’ya yabancı iş gücü göçü 1955’te başladı. O zamanlar ‘Gastarbeiter’ olarak nitelenen ilk ‘misafir işçiler’ İtalya’dan geldi. 1960’da Yunanistan ve İspanya, 1961’de Türkiye, 1963’te Fas, 1964’de Portekiz, 1965’te Tunus ve 1968’de de eski Yugoslavya ile imzalanan anlaşmalar yoluyla yüz binlerce ‘misafir işçi’ Almanya’ya geldi.

15.12.2018Avrupa
Avusturya’da en büyük sorun, çifte vatandaşlık

Avusturya’da en büyük sorun, çifte vatandaşlık

Avusturya’daki Türk toplumunun en büyük sıkıntılarından birinin çifte vatandaşlık olduğunu belirten Avusturya Türk Federasyonu Başkanı Ali Can, “Yaklaşık 30 bin kişinin Avusturya vatandaşlığından çıkarılacağıyla ilgili sıkıntılar yaşıyoruz. Toplumumuz da ciddi manada gergin, psikolojik sıkıntılar yaşanıyor” dedi.

6.12.2018Avrupa
Hück: İki ülkenin dostluğu için, morlukları göze aldım

Hück: İki ülkenin dostluğu için, morlukları göze aldım

Volkswagen-Porsche Yönetim Kurulu Üyesi ve Porsche İşçi Sendikası Başkanı Uwe Hück ile Türk kökenli dünya şampiyonu boksör Fırat Arslan, Türk-Alman dostluğu için 24 Kasım’da ringe çıkacak.

2.11.2018Avrupa
Uzaklaştıkça uzaklaştırıyorsunuz

Uzaklaştıkça uzaklaştırıyorsunuz

Almanya’ya Türk iş gücü göçü 1961 yılında başladı. Federal Almanya Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında 30 Ekim 1961 tarihinde Almanya’nın o dönemdeki başkenti Bonn’da imzalanan ‘İş gücü Anlaşması’ ile göçün temeli atıldı.

15.10.2018Avrupa
Türkçe’me dokunmayın

Türkçe’me dokunmayın

Almanya Federal Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki eğitim ve kültür alanındaki ilişkiler, 1957 yılında imzalanan Türkiye-Almanya Kültür Anlaşması ile hayata geçirildi.

22.08.2018Avrupa
Almanya’da ‘misafir işçi’ydi, köyünde ‘eğitim dede’ oldu

Almanya’da ‘misafir işçi’ydi, köyünde ‘eğitim dede’ oldu

Almanya’ya gelen ilk işçi kafilesinde yer alan ilkokul mezunu Cevat Kenanoğlu (71), emekli olduktan sonra döndüğü Zonguldak’taki evinin alt katını çocuklar için halk kütüphanesine dönüştürdü. Çocukların ‘eğitim dede’ dediği Kenanoğlu, “Bu, Türkiye’ye örnek olacak. Kütüphaneler kapanmasın. İnsanların bilgi dağarcıkları, kapanmasın” diye konuştu.

13.08.2018Avrupa
‘Üzülüyoruz ama yılmadık, yılmayacağız’

‘Üzülüyoruz ama yılmadık, yılmayacağız’

Avrupalı Türk İşletmeler Ağı’nın Berlin’deki iftarında konuşan Başkan Veli Karakaya, Almanya’ya ‘misafir işçi’ olarak gelen Türklerin 15 milyar euro yatırım, 50 milyar euro ciro yapmalarına rağmen hala ayrımcılığa maruz kaldıklarını söyledi.

10.06.2018Avrupa
Allianz Kültür’ün yeni genel müdürü

Allianz Kültür’ün yeni genel müdürü

Almanya’nın en büyük kültür vakıflarından Allianz Kültür Vakfı’nın Genel Müdürlüğü’ne Hamburg doğumlu Esra Küçük getirildi. Daha önce Berlin’de Maxim Gorki Tiyatrosu yönetim kurulu üyesi olan Esra Küçük’le Allianz Kültür Vakfı daha siyasi olacak.

12.04.2018Avrupa
Seçilirsem dar gelirliye konut için çalışacağım

Seçilirsem dar gelirliye konut için çalışacağım

Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanlığı için pazar günü yapılacak ikinci tur seçimin favorisi Soysal Demokrat Parti (SPD) adayı Peter Feldmann, Hürriyet’in sorularını yanıtladı.

7.03.2018Dünya
O masada olmazsak başkaları karar verir

O masada olmazsak başkaları karar verir

Almanya’da başarılı göçmen kökenli gençlere iş, siyaset ve toplumsal hayatta kariyer yollarını açmak için çalışmalar yapan Almanya Uyum Vakfı’nın yeni müdürü Gonca Türkeli... Vakfın genç ama tecrübeli yüzü Gonca Türkeli Dehnert iddialı konuştu.

28.02.2018Dünya
Almanya hükümete kavuştu: Son anda uzlaştılar

Almanya hükümete kavuştu: Son anda uzlaştılar

Almanya’da yeni hükümeti kurmak için 10 gündür süren müzakerelerde son anda uzlaşma sağlandı. CDU lideri Angela Merkel 4’üncü kez Başbakanlık koltuğuna oturacak. Ancak Merkel’in çok uzun ve çetin geçen müzakerelerde önemli tavizler verdiği aktarılıyor. Müzakerelerin sonunda en önemli bakanlıkları SPD aldı. Uzlaşma sonucunun Merkel’in partisinde siyasi depreme yol açması bekleniyor.

7.02.2018Dünya
Türkçe dil eğitimi çağın gerisinde kaldı

Türkçe dil eğitimi çağın gerisinde kaldı

Almanya’nın Hessen Eyalet Meclisi SPD milletvekili Turgut Yüksel ile bağımsız milletvekili Mürvet Öztürk, eyalette başlatılan Türkçe kampanyasına neden destek verdiklerini anlattı. Turgut Yüksel, öğrencilerin ailelerinden edindikleri dillerinin yük değil, aksine desteklenmesi ve teşvik edilmesi gereken çok önemli zenginlik olduğunu söylerken Mürvet Öztürk, “Genç kuşak için dil eğitimi kültürel zenginlik anlamına gelir. Çocuklar okullarda neden seçmeli ders çerçevesinde anadil eğitimini almasınlar!” dedi.

13.11.2017Dünya
Peter Feldmann 2018de yine aday

Peter Feldmann 2018'de yine aday

Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann, 25 Şubat 2018’de yapılacak yerel seçimler için partisi SPD tarafından yeniden aday gösterildi.

11.11.2017Dünya

Yazar Sonuçları

Gurbette 55 yıl

Geçtiğimiz günlerde Ankara’da “Gurbette” adlı bir sergi fotoğraf meraklılarıyla buluştu. Eski Çalışma Bakanı Ali Naili Erdem ve Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Marjanne de Kwaasteniet ile 29 Haziran’a kadar açık kalan o sergide buluştum. Görüşmede dünden bugüne “göç” olgusu, o dönemde “gurbette” yaşananlar ve Hollanda’ya işçi olarak giden ilk Türklerin kat ettikleri yolu konuştuk.

2.07.2019

Almanya Merkel sonrasına hazır mı

AVRUPA Birliği’nin motor ülkesi Almanya, bir daha başbakan adayı olmayacağını açıklayan Angela Merkel sonrası döneme ne kadar hazır?

21.06.2019

Toplumsal eşitlik hepimizin konusu

Akhisarlı Müjgan Suver, Manisa Öğretmen Okulu’nu bitirdikten sonra Münih’te sosyal pedagoji eğitimi almış ve gerek kadın gerekse toplumsal eşitlik konularında uzun yıllar çalışmış bir kadın.

3.06.2018