EKSTRA
MENÜ

Milli Savaş Uçağı

Milli Savaş Uçağı haberleri sayfasında güncel ve son dakika Milli Savaş Uçağı hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 744 Milli Savaş Uçağı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Milli Savaş Uçağı Haberleri

Milli savaş uçağının dijital ikiz çalışmalarına başlandı

Milli savaş uçağının dijital ikiz çalışmalarına başlandı

Dijital ikiz teknolojileri yardımıyla MMU'nun tüm tasarım ve testlerini gerçekleştirecek olan TUSAŞ, bu sayede ürün geliştirme sürecini hızlandıracak ve dijital teknolojilerle üretim ve test işlemlerini devam ettirecek.

16.09.2021Ekonomi
Milli gemiye içinde birçok mesajı barındıran özel amblem

Milli gemiye içinde birçok mesajı barındıran özel amblem

Seri üretim hattından çıkan ilk milli güdümlü füze Atmaca'nın test atışının yapıldığı TCG Kınalıada için özel olarak hazırlanan amblem, içinde barındırdığı birçok mesajla dikkati çekiyor. Tarihte kurulan büyük Türk devletleri, amblemdeki 16 yıldızla temsil edilirken harita da geminin mavi vatandaki hak ve menfaatleri koruma iradesini simgeliyor. Göğe yükselen roket ucundaki yıldız ve çok katmanlı gökyüzü ile geminin Atmaca güdümlü mermisiyle kazandığı uzun menzilli angajman yeteneği anlatılırken yeni nesil milli savaş yönetim sistemi Advent'i ilk kullanan gemi olduğu da bulutların arasına gizlenen figürle sergileniyor.

20.06.2021Ekonomi
İlk kez CNN Türkte Türkiyenin milli savaş uçağı burada test edilecek

İlk kez CNN Türk'te! Türkiye'nin milli savaş uçağı burada test edilecek

TUSAŞ bünyesinde Türkiye'nin en büyük Avrupa'nın ikinci büyük ses altı rüzgar tüneli tesisi inşa ediliyor. Milli Muharip Uçak Türkiye'nin ilk yerli savaş uçağı uçuş öncesi burada teste girecek. CNN Türk muhabiri Ahmet Türkeş gelişmeleri aktardı.

18.06.2021Ekonomi
Milli Muharip Uçak sergileniyor... Büyük ilgi var

Milli Muharip Uçak sergileniyor... Büyük ilgi var

Türkiye'nin önemli projelerinden olan Milli Muharip Uçak 3. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı'nda sergileniyor. İlk kez görücüye çıkan uçağa yönelik vatandaşlardan büyük ilgi var. Uçak 1.8 mach hıza (2205 km) ulaşabilirken 55 bin feet yüksekliğe de çıkabiliyor.

9.06.2021Ekonomi
‘F-35’leri vermemeleri en hayırlı iş olabilir’

‘F-35’leri vermemeleri en hayırlı iş olabilir’

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması üzerine yaptığı açıklamada, “F-35’leri vermiyor olmaları bugün bizim için dezavantaj gibi gözükse de yarın milli savunma sanayimiz için en hayırlı işlerden biri olabilir” dedi.

23.04.2021Gündem
Milli savaş uçağı için yazılım çalışmaları başlıyor

Milli savaş uçağı için yazılım çalışmaları başlıyor

Türkiye'nin 5'inci nesil bir muharip uçak üretmesi amacıyla Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi için Türk savunma sanayisindeki güç birliği genişliyor.

4.05.2020Teknoloji
Milli savaş uçağı için önemli adım Çalışmalar başlıyor

Milli savaş uçağı için önemli adım! Çalışmalar başlıyor

Türkiye'nin 5'inci nesil bir muharip uçak üretmesi amacıyla Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi için Türk savunma sanayisindeki güç birliği genişliyor.

2.05.2020Ekonomi
Milli savaş uçağı için yüksek gerilim sınavı

Milli savaş uçağı için yüksek gerilim sınavı

Milli Muharip Uçak Projesi kapsamında, sayılı ülkede bulunan ve hava platformlarının yıldırım etkilerine karşı test edilmesine imkan sağlayan Yıldırım Test Tesisi, Türkiye'ye kazandırılacak.

24.02.2020Teknoloji
Milli Savaş Uçağı için Malezyaya ortaklık daveti

Milli Savaş Uçağı için Malezya'ya ortaklık daveti

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ Genel Müdürü Temel Kotil, "Malezya, Milli Muharip Uçak Projesi'ne davet ediliyor. 'Bitirelim sonra satarız' da bir metot ama ortak almak daha iyi." dedi.

10.01.2020Teknoloji
Milli savaş uçağı ilk kez Paris’te tanıtıldı…

Milli savaş uçağı ilk kez Paris’te tanıtıldı…

TUSAŞ, ‘Milli Muharip Uçağı’nın birebir modelini ilk kez Uluslararası Paris Airshow'da görücüye çıkardı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ Genel Müdürü Temel Kotil "Milli Muharip Uçağını ilk kez Paris’te tanıttık. Bu Avrupa'nın en iyi savaş uçağı olacak" dedi. İşte Türkiye'nin milli savaş uçağından ilk görüntüler…

17.06.2019Gündem
Paris Havacılık Fuarında milli savaş uçağı rüzgarı esti

Paris Havacılık Fuarı'nda milli savaş uçağı rüzgarı esti

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ Genel Müdürü Temel Kotil, "Milli Muharip Uçağını ilk kez Paris’te tanıttık. Bu Avrupa'nın en iyi savaş uçağı olacak" açıklamasında bulundu.

17.06.2019Ekonomi
Milli savaş uçağı dünya sahnesine böyle çıkacak

Milli savaş uçağı dünya sahnesine böyle çıkacak

İlk kez Paris Airshow'da sergilenecek birebir ölçülerdeki Milli Muharip Uçak modeli için ocak ayından itibaren yoğun ve detaylı çalışma yürütüldü.

17.06.2019Teknoloji
Milli savaş uçağı dünya sahnesine böyle çıkacak

Milli savaş uçağı dünya sahnesine böyle çıkacak

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilen Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi'nde gelinen aşama gün yüzüne çıkıyor.

15.06.2019Gündem
Milli Savaş uçağı görücüye çıkıyor

Milli Savaş uçağı görücüye çıkıyor

Dünyanın en büyük havacılık fuarı Paris Airshow, bu yıl 15-23 Haziran tarihleri arasında 53’üncü kez kapılarını açarken, Türkiye de gövde gösterisi yapacak. TUSAŞ, Türkiye’nin 5’inci nesil savaş uçağı olacak Milli Muharip Uçağı’nın (MMU) birebir ölçüdeki maketini (Mockup) ilk kez bu fuarda sergileyecek. Fransa'nın başkenti Paris’te iki yılda bir düzenlenen Paris Airshow, bu yıl da havacılık ve uzay sanayisinin önde gelen firmalarını buluşturuyor.

7.06.2019Gündem
Milli Savaş Uçağı ilk kez Pariste ortaya çıkacak

Milli Savaş Uçağı ilk kez Paris'te ortaya çıkacak

TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, Milli Muharip Uçağın birebir ölçülerdeki modelinin ilk kez bu yıl ki Paris Air Show'da sergileneceğini bildirdi.

3.05.2019Teknoloji
Milli Savaş Uçağı ilk kez Pariste ortaya çıkacak

Milli Savaş Uçağı ilk kez Paris'te ortaya çıkacak

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil "Milli Muharip Uçağın "mockup"ını Paris Air Show'da göreceksiniz" dedi.

2.05.2019Ekonomi
Milli mikroişlemci Çakıl geliyor

Milli mikroişlemci "Çakıl" geliyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: "Silah sistemlerimizde kullanılan yabancı menşeli mikroişlemcilerin yerini alabilecek hızda ve düşük güç tüketen, lisans ve satış hakları ülkemize ait milli bir işlemci tasarlanıyor. Savunma Sanayi Başkanlığımız tarafından 'Çakıl' onaylandı. Bundan sonra ikinci faza geçeceğiz ve Çakıl'ın mobil cihazlarda kullanılabilecek çok çekirdekli versiyonunun çalışmalarına başlanacak" açıklamasında bulundu.

28.12.2018Ekonomi
Milli savaş uçağı rüzgar tünelinde

Milli savaş uçağı rüzgar tünelinde

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, Türk Hava Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirilen Milli Muharip Uçak için rüzgar tüneli testleri gerçekleştirildiğini belirterek, "Konfigürasyonun son şeklini vermeye çalışıyoruz. Çok hızlı şekilde uçağı tamamlamak istiyoruz." dedi.

5.12.2018Teknoloji
Milli savaş uçağında önemli gelişme

Milli savaş uçağında önemli gelişme!

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil: "Uçağımız şu anda rüzgar tünelinde, konfigürasyonun son şeklini vermeye çalışıyoruz. Çok hızlı şekilde uçağı tamamlamak istiyoruz. Avrupa'da şu anda en önde giden 5. nesil savaş uçağı projesi bu. Milli Muharip Uçak, ağırlıkla kompozit olacak. Kompozit yapısını oluşturmak için şu anda 200 milyon dolarlık bir yatırım yapıyoruz" açıklamasında bulundu. Uçağın seri üretiminin 2033'te başlaması ve o aşamaya kadar 400 adetlik siparişe ulaşılması öngörülüyor.

5.12.2018Ekonomi
Milli savaş uçağı sürprizi Herkes görebilecek

Milli savaş uçağı sürprizi! Herkes görebilecek

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, TEKNOFEST'te sanal gerçeklik uygulamasıyla, ürünlerinin yer aldığı "sanal hangar"ın kapısını açacak. Uygulama sayesinde şirketin diğer ürünlerinin yanı sıra Milli Muharip Uçak, tasarımının aldığı son şekil ve birebir ölçülerde sanal gerçeklik gözlüğüyle yakından incelenebilecek.

19.09.2018Ekonomi
Milli savaş uçağı için yazılım iş birliği

Milli savaş uçağı için yazılım iş birliği

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) ile Fransız yazılım şirketi Dassault Systemes arasında yazılım ve desteği konusunda iş birliğine gidildi.

22.06.2018Teknoloji
Milli savaş uçağında kritik 2 ay

Milli savaş uçağında kritik 2 ay

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın İngiltere ziyareti sırasında Rolls Royce ile Milli Muharip Uçağı (MMU) projesi için kritik önem taşıyan bir “niyet beyanı” anlaşması yapıldı. 2020’den sonra üretimine başlanacak uçağın ihracatında sorun yaşamak istemeyen Türkiye, motor geliştirme sürecine dahil olmak isteyen Rolls Royce’a, başta ihraç izinleri olmak üzere çeşitli konulardaki şartları kabul etmesi için 2 aylık süre tanıdı.

23.05.2018Ekonomi
Türkiyeye 5 ayda 5 kıtadan yatırım

Türkiye'ye 5 ayda 5 kıtadan yatırım

Dünyada jeopolitik riskler ve belirsizliklerin etkisiyle uluslararası doğrudan yatırım (UDY) akışları dalgalı seyir izlerken Türkiye'ye bu yılın ilk 5 ayında 5 kıtadan yatırım geldiği bildirildi. Ocak-mayıs döneminde gelen UDY, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artışla 4,7 milyar doları geçerken, yatırımların yüzde 70'inin son dönemde siyasi tartışmaların yoğunlaştığı Avrupa ülkelerinden yapılması dikkati çekti.

7.08.2017Ekonomi
Yerli uçakta  dev ortaklık

Yerli uçakta dev ortaklık

Türkiye’de yerli uçak motoru üretmek için Kale Grubu ve uçak motoru üreticilerinden Rolls-Royce işbirliği anlaşması yaptı. Ortak şirket kuran iki grup Türkiye’nin milli savaş uçağı projesi TF-X olmak üzere, sivil ve askeri alanda ihtiyaç duyulan uçak motorlarını üretmeyi hedefliyor. Yerli motorla ilk uçuşun 2023’te yapılması planlanıyor.

8.05.2017Ekonomi
İngiliz devi ile ortak şirket kuracak

İngiliz devi ile ortak şirket kuracak

Kale Grubu ve dünyanın en büyük uçak motor üreticilerinden Rolls-Royce, Türkiye'ye uçak motorları geliştirmek için el sıkıştı. Yüzde 51 Kale Grubu, yüzde 49 Rolls-Royce ortaklığıyla bir şirket kuracak olan iki grup, başta Türkiye'nin milli savaş uçağı projesi TF-X olmak üzere, ülkenin sivil ve askeri alanda ihtiyaç duyduğu uçak motorlarını geliştirmeyi hedefliyor.

8.05.2017Ekonomi
İngiltere Başkonsolosu Judith Slater: Türkiye’nin AB’ye katılımını hâlâ destekliyoruz

İngiltere Başkonsolosu Judith Slater: Türkiye’nin AB’ye katılımını hâlâ destekliyoruz

İngiltere’nin yeni İstanbul Başkonsolosu Judith Slater, sadece bir diplomat değil, aynı zamanda çok renkli bir kişilik: İngiltere’nin eski milli kürekçisi, tutkulu bir futbol izleyicisi, sıkı bir Stock City taraftarı. Her ne kadar geçen yaz düzenlenen referandumda alınan ‘Brexit’ kararından sonra İngiltere AB’den çıkmaya hazırlansa da Türkiye’nin AB üyeliğini desteklemeye devam edeceğini söylüyor. Judith Slater’la İstanbul’daki İngiltere Başkonsolosluğu’nda konuştuk:

11.02.2017Dünya
Rolls Royceun Türkiye yatırımları

Rolls Royce'un Türkiye yatırımları

Uçak motoru ve enerji sistemlerinin dünya devi Rolls Royce, Türkiye yatırımlarına hız verdi. Türkiye’de 2023 yılına kadar bir çok heyecan verici proje olduğuna dikkat çeken Rolls Royce Türkiye CEO’su Patrick Regis, "Amacımız bir çok projede birlikte yürümek. Teknoloji transferinden, üretime, Türkiye bizim gözümüzde Çin, Hindistan ve Uzakdoğu’dan sonra dünyadaki dördüncü öncelikli pazar" dedi.

1.12.2015Ekonomi
Milli savaş uçağında konsept belli oldu

Milli savaş uçağında konsept belli oldu

Milli otomobilden sonra milli savaş uçağında da konsept belli oldu. İki yıl önce üç farklı konsept üzerinde çalışmalarını sürdüren TAİ ve Hava Kuvvetleri sonunda çift motorlu uçakta karar kıldı. FX-1’in seri üretimi 2015’te başlıyor.

26.10.2015Ekonomi
Davutoğlu Nevşehirde konuştu

Davutoğlu Nevşehir'de konuştu

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Adana'da Mersin'de de bugün HDP binalarına saldırı oldu. Bütün bu saldırıları en şiddetli şekilde kınıyoruz. AK Parti kadrolarına buradan talimat veriyorum; ne olursa olsun hiçbir AK Parti'li tek bir şiddet veya herhangi bir gerginliğin parçası olmayacak. AK Parti barış hareketidir" dedi.

18.05.2015Gündem
Bahçeli’yi  yuhalatmam

Bahçeli’yi yuhalatmam

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye seçim bölgesinde yüklenerek, “Alparslan Türkeş’i 165 aydın ile birlikte tabutluklara koydular. Kim koydu bunları tabutluklara? CHP. Böyle bir CHP ile nasıl çatı aday peşinde koşarsın Bahçeli” dedi.

2.05.2015Gündem
Başbakandan Kuvayı Milliye vurgusu

Başbakan'dan Kuvayı Milliye vurgusu

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Nasıl Kuvayi Milliye Türkiye Cumhuriyeti'ne giden yolu açıp, istiklalimizi kurtarmışsa, 2002'de iktidara gelen AK Parti kadroları da ekonomik anlamda bağımsızlığını kaybetmiş, savunma sanayi anlamında namerde muhtaç olmuş bir Türkiye'den yeni Türkiye'yi inşa etmek için yola çıktı" dedi.

26.04.2015Gündem
Başbakan Davutoğlu: Aşkın ne zaman geleceği belli olmaz

Başbakan Davutoğlu: Aşkın ne zaman geleceği belli olmaz

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında geçtiğimiz hafta açıkladığı Aile Paketi ile ilgili konuştu. Davutoğlu, çeyiz hesabından bahsederken ''Anne ve baba çocuk evlilik çağına gelinceye kadar biriktirdikleri miktar ne ise devlet yüzde 15 katkıda bulunacak. Çünkü aşkın ve muhabbetin ne zaman geleceği belli olmaz, geldi mi insanı çarpar. O anda anne ve babanın sıkıntıda kalmaması için, yüzde 15 katkıda bulunacağız'' dedi.

13.01.2015Gündem
Altay motoru TÜMOSAN’ın

Altay motoru TÜMOSAN’ın

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ettiği Savunma Sanayii İcra Komitesi, milli tank Altay’ın motorunun Albayrak Grubu’na ait TÜMOSAN tarafından yapılmasını kararlaştırdı.

12.08.2014Ekonomi
Savunma harcamasını kısamayız

Savunma harcamasını kısamayız

Savunma Sanayii Müsteşarı (SSM) Murad Bayar bu kritik görevdeki onuncu yılını tamamlamak üzere. Başında olduğu kurum bu dönemde, Genelkurmay’ın savunma sanayisini millileştirme çabalarıyla AK Parti’nin bölgesinde daha fazla söz sahibi olma hedefinin kesiştiği bir alanda çalışmanın avantajını yaşadı. 30 yıl önce uzman olarak girdiği SSM’de çekirdekten yetişme bir yönetici olan Bayar, savunma sanayisinde Türkiye’nin geldiği noktayı ‘Nehir yatağını değiştirdik’ diye özetliyor. Görev süresi uzayacak mı henüz bilmiyor. ‘10 senede geliştirdiğimiz 400 projenin bütün hesabını benden sorabilirler’ diyecek kadar açık yürekli. Belki görevdeki son röportajı, belki daha önünde kaptanlık yapacağı başka projeler var. Kişisel tarihindeki bu kritik eşikte ülkenin savunma alanındaki performansına dair samimi değerlendirmelerde bulundu.

17.02.2014Gündem
Tatbikata milli damga

Tatbikata milli damga

ASELSAN, Havelsan ve TÜBİTAK’ın uzun zamandır üzerinde çalıştığı milli askeri proje ürünleri ilk kez bir tatbikatta kullanılacak.

21.06.2013Ekonomi
Milli beyinli F-16

Milli beyinli F-16

F-16’LARIN beyni millileşiyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, F-16’ların en kritik parçası olan elektronik harp sistemlerinin yerli olarak geliştirilmesi ve üretilmesi için TÜBİTAK’ın destek vereceğini belirterek, “Uçak başına yaklaşık maliyeti birkaç milyon dolar olan bir sistemi yerli olarak üreteceğiz” dedi. Savunma alanında önemli projelere imza atan TÜBİTAK, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) vurucu gücünü artırıyor.

23.04.2013Ekonomi
F-35 projesinden Türk şirketlere 8 milyar dolar

F-35 projesinden Türk şirketlere 8 milyar dolar

Dünya havacılık ve savunma sanayinin devleri İzmir'de biraraya geldi. F-35 savaş uçağı projesi için Türk şirketlerinin 8 milyar dolarlık iş aldığı açıklandı.

21.05.2012Ege
TAI: Milli savaş uçağını geliştirme projesi başlıyor

TAI: Milli savaş uçağını geliştirme projesi başlıyor

Türkiye, milli savaş uçağı geliştirmek için ilk adımları atmaya başladı. Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) arasında dün imzalanan ‘Milli Savaş Uçağı Geliştirme Projesi’ne ilişkin imzalanan sözleşmeyle Türkiye, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 2020’li yıllardan sonraki jet eğitim uçağı ve muharip uçak ihtiyacını milli geliştirme projesi olarak karşılamayı amaçlıyor.

23.08.2011Ekonomi
Milli savaş uçağı projesi imzalandı

Milli savaş uçağı projesi imzalandı

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) arasında “Jet Eğitim Uçağı ve Muharip Uçak Kavramsal Tasarım Projesi” sözleşmesi imzalandı.

23.08.2011Ekonomi

Yazar Sonuçları

F-35 krizinde ikinci perde açılıyor

Hatırlayacaksınız... Türk-Amerikan ilişkilerinin tamamen Amerikalı din adamı Pastör Andrew Brunson’a özgürlük kriterine kilitlendiği sıcak yaza girerken Washington merkezli bir başka krizi daha konuşuyorduk.

1.12.2018

Downing Street’te Türk-İngiliz yakınlaşması

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın Londra’ya gitme nedeni, iki ülke ilişkilerini geliştirmeyi amaçlayan ancak ‘Tatlı Dil Forumu’ (Sweet Talk) adındaki yarı resmi nitelikteki gelenekselleşmiş bir etkinliğe katılmaktı.

16.05.2018

‘Mahalle mahalle kapı kapı, tam saha!’

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan hemen her gün AK Parti’nin bir teşkilatıyla birlikte oluyor...

19.11.2017

2019 senaryoları

NORVEÇ’te olan affedilir gibi değil.

17.11.2017

Metrekaresi 20 kilo hafifledi, ‘taşa basma’ hissine çözüm arıyor

KALE Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Bologna’daki (İtalya) dünyanın en büyük seramik fuarı Cersaie’deki stantlarında Kaleseramik Ürün Geliştirme Müdürü Erdal Demirci ve KaleItalia Ürün Müdürü Massimo Ferri’yi tanıştırdı:

28.09.2017

TAI’ye ‘borcunu’ ödeyecek, 10 milyar dolara kilitlenecek

1970’li yıllar Türkiyesi... İktidarda Ecevit-Erbakan hükümeti var... O yıllarda üniversite sınavlarına hazırlanan Temel Kotil’in eline milli savaş uçağı projesini tanıtmak üzere yayınlanan renkli dergiler geçti. Kotil, o dergilerden etkilenerek karar verdi:

26.11.2016

Yerli savaş uçağı bu üç tasarımdan biri olacak

Türkiye’nin havacılıkta en önemli projesi ‘Milli Muharip Uçak’ için üç farklı tasarım ortaya çıktı.

25.05.2013