EKSTRA
MENÜ

Milli Mücadele

Milli Mücadele ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Milli Mücadele haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 43.230 Milli Mücadele haberi bulunmuştur.

Milli Mücadele Haberleri

Bakan Selçuk: Bu ülkeye ödenecek çok borcumuz var

Bakan Selçuk: Bu ülkeye ödenecek çok borcumuz var

MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimin aynı zamanda ülke ödevi olduğunu belirterek, "Hepimiz elbette aynı geminin içerisinde yol alıyoruz ve bu ülkeye ödenecek çok fazla borcumuz var, bunun bitmesi asla mümkün değil. Birlikte hareket ettiğimizde, bu ülkenin çocuklarını dünyada akranlarıyla beraber yarışacak noktaya getireceğimize inanıyorum" dedi.

24.11.2020Gündem
Son dakika... MHP Genel Başkanı Bahçeliden Kılıçdaroğluna ABD mesajı tepkisi

Son dakika... MHP Genel Başkanı Bahçeli'den Kılıçdaroğlu'na ABD mesajı tepkisi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Kaldı ki, biz ne Biden şakşakçısıyız ne Trump sevdalısıyız, ne filin hortumundan tutuyoruz ne de eşeğe binmek için sıra bekliyoruz, hamdolsun Türk oğlu Türk olarak cihanı kavrıyoruz" dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu da eleştiren Bahçeli, ''Dünya üzerinde kaç muhalefet partisi başkanı alelacele Biden’i tebrik etmiştir? Kılıçdaroğlu, meşruiyetini yabancı başkentlerde arayan, alın beni kullanın mesajı veren kökünden kopmuş, kimliğini kaybetmiş bir siyasetçidir'' ifadelerini kullandı.

11.11.2020Gündem
Milli Mücadele Sergisi’nde tarihe yolculuk

Milli Mücadele Sergisi’nde tarihe yolculuk

Bugün Ulu Önder Atatürk’ü ölümünün 82. yıldönümünde sevgi ve saygıyla anarken, Beştepe’deki ‘Milli Mücadele Sergisi’ de Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet’in kuruluşuna tanıklık eden tarihi objelere ev sahipliği yapıyor. Sergide Atatürk’ün kalpağından dürbününe, TBMM’ye çekilen ilk bayraktan kongre kararlarına kadar şanlı bir tarih var....

10.11.2020Gündem
Anadolu’da farklı boyutlarıyla Atatürk’ü hissedebileceğiniz yerler

Anadolu’da farklı boyutlarıyla Atatürk’ü hissedebileceğiniz yerler

10-16 Kasım tarihleri arası Atatürk Haftası olarak kabul ediliyor. Biz de bu özel gün için Atatürk'ün yaşamı boyunca iz bıraktığı yerlerden bazılarını derledik.

9.11.2020Seyahat
Bakan Karaismailoğlu: Orta Karadeniz sahili ve İç Anadolu Bölgesi Akdeniz limanlarına bağlanacak

Bakan Karaismailoğlu: Orta Karadeniz sahili ve İç Anadolu Bölgesi Akdeniz limanlarına bağlanacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yapımı tamamlanan Kahramanmaraş-Göksun kara yolu ile Orta Karadeniz sahili ve İç Anadolu Bölgesi'nin Akdeniz limanlarına bağlanacağını belirtti.

7.11.2020Ekonomi
Ortak gelecek Cumhuriyet

Ortak gelecek Cumhuriyet

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için başkentte ilk tören Anıtkabir’de yapıldı. ‘Ortak gelecek’ mesajı veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir Özel Defteri’ne, “Zaferlerle dolu şanlı mazimizden cesaret alarak birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde ortak geleceğimize doğru yürümeye devam edeceğiz” diye yazdı.

30.10.2020Gündem
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ABDde kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ABD'de kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 97'nci yıl dönümü, ABD'de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri nedeniyle Türkiye'nin Washington Büyükelçiliğinin, sosyal medya platformları üzerinden düzenlediği programla kutlandı.

29.10.2020Dünya
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli açıklamalar

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Millet Kütüphanesi'nde düzenlenen Cumhuriyetin 97. Yılında Milli Mücadele Sergisi Açılışı'nda konuştu. "En büyük gücümüz tarihi mirasımızdır." diyen Erdoğan, "Bu miras hakkıyla hıfzedilmeden ne 15 Temmuz anlaşılabilir ne Cumhuriyetimizin kıymeti bilinebilir." ifadelerini kullandı.

29.10.2020Haber
Son dakika haberleri... Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli açıklamalar

Son dakika haberleri... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Millet Kütüphanesi'nde düzenlenen Cumhuriyetin 97. Yılında Milli Mücadele Sergisi Açılışı'nda konuştu. "En büyük gücümüz tarihi mirasımızdır." diyen Erdoğan, "Bu miras hakkıyla hıfzedilmeden ne 15 Temmuz anlaşılabilir ne Cumhuriyetimizin kıymeti bilinebilir." ifadelerini kullandı.

29.10.2020Gündem
Milli Mücadele’nin hacimli bir panoraması

Milli Mücadele’nin hacimli bir panoraması

Yunus Nadi ödüllü meşhur eseri ‘Anadolu İhtilali’ ile tanınan Sabahattin Selek’in uzmanı olduğu İstiklal Savaşı döneminin hacimli bir panoramasını sunduğu ‘Milli Mücadele Ulusal Kurtuluş Savaşı’ tam anlamıyla bir başucu kitabı.

29.10.2020Kitap Sanat
Anıtkabir’de mesafeli tören

Anıtkabir’de mesafeli tören

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97’nci yıl kutlamaları bu yıl koronavirüs önlemleri altında yapılacak.

29.10.2020Gündem
TBMM Başkanı Şentop’tan ’29 Ekim’ mesajı

TBMM Başkanı Şentop’tan ’29 Ekim’ mesajı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı yayımladığı mesajla kutladı.

28.10.2020Gündem
29 Ekim Cumhuriyet Bayramına doğru

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na doğru

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Anıtkabir ziyareti ile başlayıp Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde tebrikleri kabulüyle devam edecek 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde, İletişim Başkanlığınca koordine edilen bir dizi özel konser ve program da gerçekleştirilecek.

28.10.2020Gündem
SDT 1919: Şafak adlı oyunu sahneleyecek

SDT "1919: Şafak" adlı oyunu sahneleyecek

Sivas Devlet Tiyatrosu (SDT), 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla "1919: Şafak" adlı oyunu tiyatroseverlerle buluşturacak.

27.10.2020Keyif
Milli Savunma Bakanı Akar Pakistanda

Milli Savunma Bakanı Akar Pakistan'da

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pakistan Savunma Bakanı Pervez Khattak ile bir araya geldi.

25.10.2020Gündem
Kılıçdaroğlu: Ermenistanın işgal ettiği topraklardan çekilmesi gerekiyor

Kılıçdaroğlu: Ermenistan'ın işgal ettiği topraklardan çekilmesi gerekiyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Ermenistan’ın, işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmesi gerekiyor, daha fazla kan akmaması için. Ama başka bir şey de yapıyorlar; sivilleri bombalıyorlar. Bir insanlık suçu, terör suçu; masum insanları öldürmek'' dedi.

13.10.2020Gündem
Afyonkarahisarın tarih kokan beldeleri karavan turizmiyle de tanıtılacak

Afyonkarahisar'ın tarih kokan beldeleri karavan turizmiyle de tanıtılacak

Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, kentin tarihi yerlerini ve doğal güzelliklerini karavan turizmiyle tanıtmak için harekete geçti.

13.10.2020Seyahat
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ankara’nın başkent oluşunun 97’nci yıl dönümü mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ankara’nın başkent oluşunun 97’nci yıl dönümü mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’nın başkent oluşunun 97’nci yıl dönümüne özel mesaj yayımladı.

12.10.2020Gündem
Azerbaycan ordusuna Türkiyeden destek Toplanan paralar gönderildi...

Azerbaycan ordusuna Türkiye'den destek! Toplanan paralar gönderildi...

İş adamı ve Azerbaycan gönüllüsü Bayram Tanrıverdi'nin 'Dedelerimizin borcunu ödüyoruz' diyerek başlattığı destek kampanyasına birçok gönüllü kulak verdi. Tanrıverdi'nin sosyal medyadan kurduğu 'Can Azerbaycan Grubu' yaptığı toplantıda 'Gardaş Azerbaycan'a destek toplandı. Paralar Azerbaycan ordusuna gönderildi.Öte yandan Türkiye'deki Azerbaycanlı İşadamları Birliği (TAİB) bağış kampanyası başlattı.

9.10.2020Ekonomi
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Resmi Gazete, devlet hafızası ve şeffaf yönetim anlayışının vesikasıdır

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Resmi Gazete, devlet hafızası ve şeffaf yönetim anlayışının vesikasıdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Resmi Gazete'nin 100'üncü yılını kutlayarak, "Resmi Gazete bir anlamda devlet hafızası ve şeffaf yönetim anlayışının vesikasıdır" dedi.

7.10.2020Gündem
Ateşten Gömlek kitabını kim yazmıştır Ateşten Gömlek kitabı özeti, konusu ve karakterleri

Ateşten Gömlek kitabını kim yazmıştır? Ateşten Gömlek kitabı özeti, konusu ve karakterleri

Türk edebiyatında oldukça değerli eserler bulunmaktadır. Özellikle bu eserler günümüzde en çok okutulan ve paylaşılan eserler arasındadır. Türk edebiyatının öncü yazarları yazmış olduğu bu eserler ile birlikte edebiyata katkı sunmuştur. Türk edebiyatında yazılmış en iyi eserlerden birisi de Ateşten Gömlek eseridir. Ateşten Gömlek kitabı kurtuluş savaşını konu edinmekte ve bu dönemde yaşanmış olan olayları ele almaktadır. Bundan dolayı kitabın aynı zamanda bir manevi değeri de bulunmaktadır. Ateşten Gömlek kitabı son aylarda arama motorlarında ne fazla araştırılan eserler arasına girmeyi başarmıştır. Peki, Ateşten Gömlek kitabını kim yazmıştır? Ateşten Gömlek kitabının özeti nedir? Ateşten Gömlek kitabının konusu nedir? Ateşten Gömlek kitabının karakterleri kimlerdir? İşte Ateşten Gömlek kitabına dair her şey.

4.10.2020Araştırma
Edirne müzeleriyle ziyaretçilerini geçmişe yolculuğa çıkarıyor

Edirne müzeleriyle ziyaretçilerini geçmişe yolculuğa çıkarıyor

Edirne'de Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı ve özel statülerde 10 müze bulunuyor. İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, "Edirne müze sayısı bakımından Türkiye genelinde 11. sırada yer alıyor." dedi.

30.09.2020Seyahat
Bilim Kurulu Üyesi Gündüz: Yaşlıların bıraktığı yoğun bakımları gençler dolduruyor

Bilim Kurulu Üyesi Gündüz: Yaşlıların bıraktığı yoğun bakımları gençler dolduruyor

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, gençlerin yoğun bakımda tedavi görme oranının yüzde 25'e çıktığını söyledi. Gündüz, "Yaşlıların bıraktığı yoğun bakım alanlarını gençler dolduruyor" dedi. Sonbahar ve kış aylarında mevsimsel gripten de koronavirüs tedbirlerine uyumla korunulabileceğini belirten Prof. Dr. Gündüz, "Belirtileri birbirine çok yakın. O nedenle laboratuvar testleri ve birtakım hastanede yapılan tetkiklerle birini diğerinden ayırt etmek mümkün oluyor. Ancak toplumumuz eğer Covid-19 için alınan önlemlere devam ederse mevsimsel gripten de korunabiliriz. Biz yine maske, mesafe ve el hijyenine dikkat edelim. Düzensiz kalabalıklara girmekten kaçınalım." dedi.

22.09.2020Haber
Son dakika haberler: Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Gündüz: Yaşlıların bıraktığı yoğun bakımları gençler dolduruyor

Son dakika haberler: Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Gündüz: Yaşlıların bıraktığı yoğun bakımları gençler dolduruyor

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, gençlerin yoğun bakımda tedavi görme oranının yüzde 25'e çıktığını söyledi. Gündüz, "Yaşlıların bıraktığı yoğun bakım alanlarını gençler dolduruyor" dedi. Sonbahar ve kış aylarında mevsimsel gripten de koronavirüs tedbirlerine uyumla korunulabileceğini belirten Prof. Dr. Gündüz, "Belirtileri birbirine çok yakın. O nedenle laboratuvar testleri ve birtakım hastanede yapılan tetkiklerle birini diğerinden ayırt etmek mümkün oluyor. Ancak toplumumuz eğer Covid-19 için alınan önlemlere devam ederse mevsimsel gripten de korunabiliriz. Biz yine maske, mesafe ve el hijyenine dikkat edelim. Düzensiz kalabalıklara girmekten kaçınalım." dedi.

22.09.2020Gündem
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Milli Mücadele konu anlatımı

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Milli Mücadele konu anlatımı

Ülkemizde mili mücadele dönemi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a çıkmasıyla başlar. 1923 yılında Kurtuluş Savaşının kazanılması ve cumhuriyetin ilan edilmesi ile birlikte bu dönem sona ermiştir. 4. sınıflar için ''Milli Mücadele'' konusunu detaylarıyla anlattık.

19.09.20204. SINIF
8. Sınıf Sosyal Bilgiler Mondros Ateşkes Antlaşması Ve Kuva-Yı Milliye konu anlatımı

8. Sınıf Sosyal Bilgiler Mondros Ateşkes Antlaşması Ve Kuva-Yı Milliye konu anlatımı

Mondros Ateşkes Antlaşması Osmanlı devletinin sınırlarını çizen bir antlaşma olmuştur. Bu antlaşma birinci dünya savaşı sonrasında imzalanan bir antlaşmadır. Mondros Ateşkes Antlaşması maddeleri ve Osmanlı Devleti açısından neden bu kadar önemli olduğunu ve tüm detaylarını bulabilirsiniz.

15.09.20208. SINIF
8. Sınıf Sosyal Bilgiler Misakımilli konu anlatımı

8. Sınıf Sosyal Bilgiler Misakımilli konu anlatımı

8. Sınıf sosyal bilgiler konuları içinde Osmanlı Devleti'nin yıkılış süreci, I. Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu ve yapılan inkılaplar gibi konular yer almaktadır. Bu sebeple 8. Sınıf konuları öğrencilerimizin milli benliklerini tam olarak idrak edebilmeleri vatanın ne zorluklarla kurtarıldığını görmeleri ve tarihlerinden ders alarak geleceklerine yön vermeleri için oldukça önemli konular içinde yer alır. 8. Sınıf Sosyal Bilgiler konuları içerisinde yer alan Misakı Milli konuları ile ilgili detayları derledik.

15.09.20208. SINIF
8. Sınıf Sosyal Bilgiler Milli Mücadele konu anlatımı

8. Sınıf Sosyal Bilgiler Milli Mücadele konu anlatımı

Milli mücadele sıklıkla duymuş olduğumuz kavramlardan biridir. Özellikle Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı yıllarında bu kavram çok fazla kullanılmıştır. Türk milleti için kavramın anlamı büyüktür. Türk milletinin milli mücadeleyi nasıl gerçekleştirdiğini ve günümüz Türkiye'sinin nasıl kurulduğuna ait detayları bulabilirsiniz.

15.09.20208. SINIF
8. Sınıf Sosyal Bilgiler Milli Mücadele Dönemi Kültürel Olayları konu anlatımı

8. Sınıf Sosyal Bilgiler Milli Mücadele Dönemi Kültürel Olayları konu anlatımı

Milli mücadele döneminde roman, şiir ve makale alanında birçok eser verilmiştir. Dönemin en önemli yazarları arasında Mehmet Akif Ersoy, Ziya Gökalp, Halide Edip Adıvar, Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve Midhat Cemal Kuntay yer alır. 8. sınıflar için milli mücadele dönemi kültürel olaylarını anlattık.

15.09.20208. SINIF
Son dakika... Bakan Kurumdan Giresundaki proje hakkında açıklama Fotoğrafları paylaştı

Son dakika... Bakan Kurum'dan Giresun'daki proje hakkında açıklama! Fotoğrafları paylaştı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Giresun'daki sel hakkında, "Dereli, Doğankent ve köylerimizde 612 bağımsız bölümden oluşan projemizi tamamladık." dedi.

12.09.2020Ekonomi
Trabzon Müzesi Kostaki Konağı Nerede Trabzon Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Trabzon Müzesi Kostaki Konağı Nerede? Trabzon Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Doğal ve tarihi güzellikler cenneti olan ülkemiz birçok eseri bünyesinde barındırmaktadır. Ülkemizde geçmişten bugüne çok farklı kültürler yaşamış ve her kültür mutlaka kalıntılarını bırakmıştır. Ülkenin doğusundan, batısına, kuzeyinden, güneyine her ilde, ilçede ve beldede tarihi kalıntılara rastlamak mümkündür. Tarihi eserlerden bir tanesi de Trabzon müzesi olarak kullanılan Kostaki Konağı’dır. Trabzon'da bulunan bugün Trabzon Müzesi olarak kullanılan Kostaki Konağı ile ilgili detayları derledik.

9.09.2020Seyahat
SOLOTÜRK ekibi, Sivas’ta saygı ve selamlama uçuşu yaptı

SOLOTÜRK ekibi, Sivas’ta saygı ve selamlama uçuşu yaptı

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Sivas Kongresi’nin 101’inci yıl dönümü kapsamında SOLOTÜRK ekibinin, Sivas’ta saygı ve selamlama uçuşu yaptığını bildirdi.

4.09.2020Gündem
SOLOTÜRK ekibi, Sivasta saygı ve selamlama uçuşu yaptı

SOLOTÜRK ekibi, Sivas'ta saygı ve selamlama uçuşu yaptı

MİLLİ Savunma Bakanlığı (MSB), Sivas Kongresi'nin 101'inci yıl dönümü kapsamında SOLOTÜRK ekibinin, Sivas'ta saygı ve selamlama uçuşu yaptığını bildirdi.

4.09.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Müjde gibi yasak

Haftalar önce yazmış, biz maskeleri çifter çifter takarken sigara dumanını yüzümüze gözümüze üfleyen şuursuzlardan dert yanmıştım.

13.11.2020

İstanbul’un yanı başındaki cevher: Kocaeli

Düşük beklentiyle gidip hayran kaldığım şehirleri özlemişim. Bana bu duyguyu yaşatan üç günde gezmeye doyamadığım Kocaeli’yi size aktaracağım. İşte size İstanbul’dan yola çıkıp bir-iki saatte gelebileceğiniz Kocaeli gezi rehberi…

12.11.2020

Ulus bilincine dayalı 97. yıl kutlaması

Cumhuriyetimizin bir asrı devirmesine az bir zaman kala, salgın önlemleri nedeniyle meydanlarda geniş katılımlı kutlamalar yapılamasa da Türkiye’nin dört bir yanı kırmızı-beyaz, yürekler 97. yıl coşkusuyla doluydu. Birçok konuda keskinleşen söylem ve ayrılıklardan uzak, her kesimden Cumhuriyet mesajları geldi. Cumhuriyet’in ortak mutabakat noktamız olduğu anlaşıldı mı? Ben de tarihçi-akademisyenlere sordum.

30.10.2020

Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarken Cumhuriyet’in gücüne inanmak

Bugün 29 Ekim 2020. Bundan tam üç yıl sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yıldönümünü kutlayacağız. Cumhuriyetimizin bir asrı devirmesine fazla bir zaman kalmadı.

29.10.2020

Can Laçin

Fulya Öztürk’ün canlı yayınlarını CNN TÜRK ekranlarında heyecanla izliyoruz.

21.10.2020

Ocak kızıştı!

Osmanlı yıkıldıktan sonra Türk ve İslam dünyası kapanın elinde kaldı.

6.10.2020

Ne Menemen-Kubilay, ne de Şeyh Sait saklanıyor artık

“Milli Eğitim’de müfredat değişikliği sonrası Atatürk, Atatürkçülük ve diğer konularla ilgili ders kitaplarının son hali için ‘Gayrimilli Eğitim’ kitabımı inceleyebilirsiniz” diyor eğitimci Mustafa Solak.

23.09.2020

İslamiyet de bizim, Atatürk de

Aylardan beri her platformda aynı şeyi söylüyorum: Türkiye’de Türk-Kürt, Sünni-Alevi, Atatürk-İslam üzerinden yaratılmaya çalışılan tartışmayla asıl hedeflenen toplumsal kaostur.

14.09.2020