MENÜ

Milis

Milis ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Milis haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.967 Milis haberi bulunmuştur.

Milis Haberleri

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalından önemli açıklamalar Temel çizgimiz Soçi Mutabakatına geri dönülmesidir

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan önemli açıklamalar! 'Temel çizgimiz Soçi Mutabakatı'na geri dönülmesidir'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Beştepe'deki Kabine Toplantısı sonrasında İdlib'de yaşanan gelişmelerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kalın, 'Rus Heyeti ile görüştük, İdlib'de bizim temel çizgimiz, Soçi Mutabakatı'na geri dönülmesidir. Şu an itibari ile çıkan karar görüşmelerin devam etmesi yönünde' ifadelerini kullandı.

18.02.2020Gündem
Rejim Halep’in batısına yüklendi

Rejim Halep’in batısına yüklendi

Türkiye ile Rusya arasında dün yapılan görüşmeler öncesinde rejim, Halep’in batı kırsalında saldırıya geçti. Rus uçaklarının saldırısı ve İranlı milisler sayesinde rejimin kısa bir sürede muhaliflerin kontrolündeki toprakları ele geçirdiği bildirildi.

18.02.2020Dünya
Yemen Ulaştırma Bakanı Cebvani: BAE ve militanları Riyad Anlaşmasını akamete uğratıyor

Yemen Ulaştırma Bakanı Cebvani: BAE ve militanları Riyad Anlaşması'nı akamete uğratıyor

Yemen Ulaştırma Bakanı Salih el-Cebvani, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve milis güçlerinin Riyad Anlaşması'nı akamete uğrattığını söyledi.

10.02.2020Dünya
Libyalı sözcü: UMH saflarında Suriyeli radikal unsurların bulunduğu iddiası yalan

Libyalı sözcü: UMH saflarında Suriyeli radikal unsurların bulunduğu iddiası yalan

UMH'ye bağlı Öfke Volkanı Operasyonu Sözcüsü Abdulmalik e-Medeni, "Bizler kesinlikle, bu çarpıtılmış haberde olduğu gibi Suriyeli aşırı grupların burada bulunduğu iddiasını reddediyoruz." dedi.

5.02.2020Dünya
Erdoğan da işaret etmişti... Sudanda BAE çatlağı

Erdoğan da işaret etmişti... Sudan'da BAE çatlağı!

Sudan, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) ait bir şirket tarafından kandırılarak Libya’ya gönderildiği ileri sürülen Sudanlıların durumuna ilişkin soruşturma açıldığını duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Libya Konferansı dönüşü o soruna dikkat çekmişti.

29.01.2020Dünya
İranda Dışişleri Bakanının ABD ile müzakere açıklamaları protesto edildi

İran'da Dışişleri Bakanı'nın "ABD ile müzakere açıklamaları" protesto edildi

İran'ın başkenti Tahran'da muhafazakar kanattan onlarca kişi, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in ABD yönetimi ile müzakerelere açık oldukları yönündeki açıklamasına tepki gösterdi.

27.01.2020Dünya
Hafter Libyalıları Libya ile savaştırıyor

Hafter Libyalıları Libya ile savaştırıyor

Libya’da Türk kökenli aşiretlerin yoğun bulunduğu Mısrata kenti, Hafter’e karşı durmakta kararlı. Mısratalı gazeteci Hasan el Bağdadi, isyancı lider için “Hafter, Libyalıları, Libya’ya karşı savaştırıyor” diyor.

26.01.2020Dünya
Bağdat’ta yüz binler sokakta ‘ABD askerleri gitsin’ gösterisi

Bağdat’ta yüz binler sokakta ‘ABD askerleri gitsin’ gösterisi

IRAK’ın başkenti Bağdat’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr’ın çağrısı üzerine ABD güçlerinin ülkeden çıkarılması için dün gösteri düzenlendi.

25.01.2020Dünya
Gri kategorideki terörist PKKdan kaçmak için 150 bin lira vermiş

Gri kategorideki terörist PKK'dan kaçmak için 150 bin lira vermiş

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 300 bin lira ödülle gri kategoride aranırken yakalanan "Nirvana" kod isimli terörist Semra Tunçer hakkında iki kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

23.01.2020Gündem
Son dakika haberleri Tarihi zirvenin sonuç bildirgesi açıklandı

Son dakika haberleri! Tarihi zirvenin sonuç bildirgesi açıklandı

Libya'da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen Libya Konferansı'nın sonuç bildirgesinde ateşkesin yanı sıra taraflara ve destekçilerine askeri faaliyetlerine son vermeleri ve Birleşmiş Milletlerin (BM) silah ambargosuna uyma çağrısında bulunuldu.

19.01.2020Dünya
Trablusta ateşkes sağlandı ancak gergin bekleyiş devam ediyor

Trablus'ta ateşkes sağlandı ancak gergin bekleyiş devam ediyor

Türkiye ile Rusya arasında varılan mutabakat sonucunda ateşkesin sağlandığı Libya'nın başkenti Trablus'ta taraflara ait cephe hatlarında gergin bekleyiş sürüyor.

13.01.2020Dünya
Son dakika haberi... Hafterden ateşkes çağrısına ret

Son dakika haberi... Hafter'den ateşkes çağrısına ret

Libya'nın doğusundaki silahlı milislerin lideri Halife Hafter, krize çözüm arayışı kapsamında Türkiye ve Rusya'nın Libya'daki taraflara 12 Ocak'tan itibaren ateşkes yapılması çağrısını reddetti. Öte yandan, Hafter'in ateşkes çağrısını reddetmesinin ardından başkent Trablus'ta patlama sesleri duyuldu.

9.01.2020Dünya
Hafter milisleri yüzünden yerlerinden olan Libyalılar evlerine dönmeyi bekliyor

Hafter milisleri yüzünden yerlerinden olan Libyalılar evlerine dönmeyi bekliyor

Trablus’un Ebu Selim ilçesine sığınan Muntasır Cilani el-Breki, "Nasıl kalabilirsin ki? İnsanlar ölüyor. Herkes kaçtı. Bölge tümüyle boşaldı. (Hafter milisleri) Evlerimizin kapılarını açtılar. Evlere zarar verdiler. Eşyalarımızı çaldılar." dedi.

9.01.2020Dünya
İşte tüm dünyanın konuştuğu bayrağın anlamı

İşte tüm dünyanın konuştuğu bayrağın anlamı

İran'ın Kasım Süleymani suikastının ardından Kum kentindeki Cemkeran Camisi kubbesine astığı kırmızı bayrak uluslararası basın tarafından 'savaş ilanı' olarak yorumlansa da bayrağın sembolü yas ve intikama işaret ediyor.

7.01.2020Dünya
Son dakika haberi... İşte Süleymani ile görüşen Amerikalı ajanın sözleri...

Son dakika haberi... İşte Süleymani ile görüşen Amerikalı ajanın sözleri...

2004 yılında Iraklı yetkililer ABD ve İran arasında müzakerelere aracılık yaparken Kasım Süleymani ile yüz yüze görüşen CIA Irak Harekâtı Ekibi’nin ikinci ismi John Maguire, Süleymani hakkındaki izlenimlerini son 7 yılda verdiği ender mülakatlarla anlattı.

6.01.2020Dünya
Son dakika haberi: Bakan Çavuşoğlundan Süleymani açıklaması

Son dakika haberi: Bakan Çavuşoğlu'ndan Süleymani açıklaması

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Ankara’da 2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı'nda konuştu. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "(İranlı komutan) Süleymani'nin öldürülmesi bölgemizin barışı için ciddi bir risk olmuştur" ifadesinde bulundu. Bakan Çavuşoğlu ayrıca, "(ABD-İran arasındaki) Gerginliğin azaltılması için diğer ülkelerle çaba sarfetmeye devam edeceğiz" dedi.

6.01.2020Dünya
Tehdit bombardımanı

Tehdit bombardımanı

ABD’nin İranlı General Süleymani’yi öldürmesinin ardından iki ülke birbirini tehdit bombardımanına tuttu. İranlı bir generalin saldırı için 35 ABD hedefi belirlediklerini açıklamasının ardından ABD Başkanı Trump da karşı tehditte bulundu. Trump, “Bazıları İran ve İran kültürü için önemli olmak üzere 52 hedef belirlemiş bulunmaktayız” diye uyardı.

6.01.2020Dünya
Son dakika... Irak Başbakanından flaş Süleymani açıklaması

Son dakika... Irak Başbakanı'ndan flaş Süleymani açıklaması

Irak Meclisi'nin, ülkedeki ABD varlığını görüşmek üzere toplandığı oturumda, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, ABD'nin Kasım Süleymani saldırısı ile ilgili flaş açıklamalarda bulundu. Toplantının sonunda; Irak Meclisi, ABD güçlerinin ülkeden çıkarılmasına karar verdi.

5.01.2020Dünya
ABD basınına göre Trump’ın suikast kararı sürpriz oldu

ABD basınına göre Trump’ın suikast kararı sürpriz oldu

Amerikan Washington Post gazetesi, Başkan Trump’ın İranlı komutan General Süleymani’ye yönelik suikast kararı almasının kendi ekibi içinde bile şaşkınlık yarattığını yazdı.ABD’nin etkin gazetelerinden Washington Post, İranlı General Kasım Süleymani’nin öldürülmesiyle ilgili kararın perde arkasını yazdı. Buna göre geçen pazar günü ABD Başkanı Donald Trump, üst düzey güvenlik danışmanlarıyla Noel ve yeni yıl tatilini geçirdiği Florida’daki Mar-a Lago golf kulübünde bir araya geldi.

5.01.2020Dünya
İpler kopuyor mu Ve Iraktan ilk hamle geldi...

İpler kopuyor mu? Ve Irak'tan ilk hamle geldi...

Irak hükümetinin, ABD güçlerinin ülkedeki çalışmalarını sınırlandıran karar aldığı bildirildi. IKBY'den yapılan açıklamada ise karışıklığın devam etmesi halinde DEAŞ gibi örgütlerin yeniden güçlenebileceği uyarısında bulunulurken "Irak ülkelerin çekişme sahasına dönüşmemelidir" denildi. İran Devrim Muhafızları'ndan yapılan açıklamada ise "Kasım Süleymani'ye suikast, ABD'nin bölgedeki varlığının sona ermesinin başlangıç noktasıdır" ifadesi kullanıldı. Sabah saatlerinde Irak Ulusal Güvenlik Konseyi 'ABD'nin Irak'taki askeri varlığı sonlandırabilir' mesajını vermişti. Süleymani'ni cenazesindeki ABD karşıtı sloganlar da dikkat çekmişti.

4.01.2020Dünya
Amerika, İran’ı beyninden vurdu

Amerika, İran’ı beyninden vurdu

ABD, Tahran ile tırmanan gerilimin ardından dün İran Devrim Muhafızları’nın Kudüs Gücü biriminin komutanı General Kasım Süleymani’yi Bağdat’ta düzenlediği İHA saldırısıyla öldürdü. Süleymani, İran’ın Ortadoğu’daki politikalarının baş mimarıydı. Saldırıyla bölgedeki gerilim tavan yaptı. İran yönetimi intikam yemini etti. Saldırı emrini bizzat Başkan Trump verdi. Saldırı sonrasında ABD bayrağını Twitter’da paylaşıp sabitleyen Trump sonraki mesajında Süleymani’nin doğrudan veya dolaylı milyonlarca kişinin ölümünden sorumlu olduğunu iddia ederek ‘çok daha önce ortadan kaldırılmalıydı’ dedi. Başta Türkiye olmak üzere birçok ülke tarafları sağduyuya çağırdı.

4.01.2020Dünya
Kritik tarih belli oldu... Saldırıya kim ne dedi BM ve ABnin tavrı dikkat çekti

Kritik tarih belli oldu... Saldırıya kim ne dedi? BM ve AB'nin tavrı dikkat çekti

NATO, Süleymani'nin ABD hava saldırısında öldürülmesiyle ilgili bölgedeki gelişmeleri yakından takip ettiğini açıkladı. Rusya'dan gelen son açıklamada saldırının uluslararası güvenlik sistemi için olumsuz sonuçlara yol açtığı bildirildi. BM ve AB'nin açıklamalarında isim geçmemesi dikkat çekerken İsrail'den de ilk yorum geldi. Öte yandan Süleymani'nin cenazesinin pazar günü İran'ın Kirman kentinde defnedileceği açıklandı.

3.01.2020Dünya
İşte Kasım Süleymani istihbaratını sızdıran ülke

İşte Kasım Süleymani istihbaratını sızdıran ülke

Irak'taki milis gücü Haşdi Şabi, İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'e yönelik bilgilerin Iraklı taraflarca ABD'lilere verildiğinin tahmin edildiğini belirtti.

3.01.2020Dünya
Son dakika.. Devrim Muhafızları Ordu Sözcüsü canlı yayında hıçkıra hıçkıra ağladı

Son dakika.. Devrim Muhafızları Ordu Sözcüsü canlı yayında hıçkıra hıçkıra ağladı

İran Devrim Muhafızları Ordu Sözcüsü Ramazan Şerif, Kasım Süleymani'nin ölümünün ardından canlı yayında ilginç anların yaşanmasına neden oldu.

3.01.2020Dünya
Son dakika: Trablustaki tek sivil havalimanında uçuşlar durduruldu

Son dakika: Trablus'taki tek sivil havalimanında uçuşlar durduruldu

Libya’nın başkenti Trablus'taki tek sivil havalimanına düzenlenen roket saldırıları nedeniyle uçuşlar durduruldu

3.01.2020Dünya
Haşdi Şabi nedir

Haşdi Şabi nedir?

Haşdi Şabi, yaşanan olayların ardından gündeme gelmesiyle birlikte pek çok vatandaşın araştırdığı konu oldu. Haşdi Şabi nedir ve ne anlama gelmektedir sorusu ile konu hakkında bilgi edinmek isteyen vatandaşlar, internet üzerinden araştırmalarını gerçekleştirmeye başladı. Peki, Haşdi Şabi nedir? İşte, o konuda AA'dan alınan bazı bilgiler

3.01.2020Gündem
Son dakika: Bağdatta ABD operasyonu...İranlı komutan Kasım Süleymani öldürüldü

Son dakika: Bağdat'ta ABD operasyonu...İranlı komutan Kasım Süleymani öldürüldü

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD Başkanı Donald Trump'ın talimatı ile düzenlenen operasyonda İran Devrim Muhafızları Ordusu'na (DMO) bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani'nin öldürüldüğünü açıkladı.

3.01.2020Dünya
İşte son durum... ABD uçakları havada

İşte son durum... ABD uçakları havada!

Irak'ın başkenti Bağdat'taki ABD Büyükelçiliğine yönelik eylemlerin ardından, bu ülkeye ait uçaklar başkent semalarında uçuşlarını sürdürüyor.

2.01.2020Dünya
ABDden bomba çıkış: Artık oyun değişti, gereken ne ise yapacağız

ABD'den bomba çıkış: Artık oyun değişti, gereken ne ise yapacağız

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, İran destekli Şii milislerden gelebilecek saldırılara karşı ön alma adımları da atacaklarını ifade ederek, "Artık oyun değişti. Gereken ne ise yapacağız" dedi.

2.01.2020Dünya
Libya tezkeresi nedir

Libya tezkeresi nedir?

TBMM, Libya'ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin görüşmeleri için olağanüstü toplandı. Görüşmelerin ardından yapılan oylamada tezkere kabul edildi. Bu gelişmenin ardından Libya tezkeresi hakkındaki gelişmeler merak konusu oldu. Peki, Libya tezkeresi nedir?

2.01.2020Gündem
Yüksek gerilim: Irak’ta ABD-İran ihtilafı

Yüksek gerilim: Irak’ta ABD-İran ihtilafı

Irak’ta yılın son günü Şii Haşdi Şabi milisleri ve destekçilerinin ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’ne baskın düzenlemesi Washington ile Tahran arasında tansiyonu yükseltti. ABD Başkanı Trump İran’ı tehdit ederken, İran’ın dini lideri Hamaney Trump’a sert yanıt verdi.

2.01.2020Dünya
İstanbul polisinden 2019’da terör örgütlerine darbe

İstanbul polisinden 2019’da terör örgütlerine darbe

İstanbul’da ‘terörle mücadele’ kapsamında bölücü terör örgütü PKK/PYD, FETÖ/PDY, DEAŞ ve diğer terör örgütleriyle mücadelede 2019 yılı içinde düzenlenen son bir yıllık operasyonlarda 11 kiloya yakın patlayıcı madde, 28 el yapımı (EYP) bomba ve çok sayıda silah ele geçirildi. Çeşitli örgütlere mensup 2 bin 604 terörist şüphelinin etkisiz hale getirildiği baskınlarda, çeşitli menşeli 3 bin 701 fişek ve mermi, 20 av ve pompalı tüfek ve 6 molotof kokteylinin de olduğu çok sayıda mühimmat ve para ele geçirildi.

1.01.2020Gündem
Libyadaki UMH güçleri, Haftere bağlı 25 milisi esir aldı

Libya'daki UMH güçleri, Hafter'e bağlı 25 milisi esir aldı

Uluslararası tanınırlığa sahip Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçleri, darbeci General Halife Hafter'e bağlı milislerden 25'ini esir aldı.

1.01.2020Dünya
Son dakika: ABDnin Bağdat Büyükelçiliği önündeki gösteriler devam ediyor

Son dakika: ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği önündeki gösteriler devam ediyor

Irak'ta İran'a yakın grupların ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği önünde düzenlediği gösteriler ikinci gününde de devam ediyor.

1.01.2020Dünya
Irak’ta ABD elçiliğine baskın

Irak’ta ABD elçiliğine baskın

Irak’ta Şii milis gücü Haşdi Şabi yanlısı protestocular, ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği binasına baskın düzenledi. Büyükelçinin ülkede olmadığı açıklanırken, silahlı ABD helikopterleri bina üzerine alçak uçuş yaptı.

1.01.2020Dünya
Trump açık açık tehdit etti: Büyük bir bedel ödeyecekler

Trump açık açık tehdit etti: Büyük bir bedel ödeyecekler

ABD Başkanı Donald Trump, Irak'taki herhangi bir Amerikan tesisine yapılacak herhangi bir saldırıdan İran'ı sorumlu tutacağını kaydederek, "O durumda çok büyük bir bedel ödeyecekler. Bu bir uyarı değil, tehdittir." uyarısı yaptı.

31.12.2019Dünya

Tehlikeli tırmanış.. 3 ülkeyi daha hedefe koydu

Irak'taki ABD Büyükelçiliğine düzenlenen saldırıyla ilgili Washington yönetiminden gelen son açıklamada İran kaynaklı herhangi bir tehdide karşı (ABD) vatandaşlarını koruma konusunda kararlı oldukları vurgulandı. Trump da saldırıdan İran'ı sorumlu tutarken ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği, vatandaşlarına büyükelçilik binasına yaklaşmama uyarısında bulundu. Öte yandan Haşdi Şabi ABD dışında 3 ülkenin daha hedeflerinde olduğunu kaydetti.

31.12.2019Dünya
Son dakika... Bağdattaki ABD Büyükelçiliği işgal edildi

Son dakika... Bağdat'taki ABD Büyükelçiliği işgal edildi

Irak'ta Şii milis gücü Haşdi Şabi taraftarları, ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği binasının duvarını ateşe verdi. Iraklı protestocular ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği binasını basarak içeri girdi. Irak'ta ABD'nin Bağdat Büyükelçiliğine giren göstericilere, güvenlik güçleri gaz bombasıyla müdahale etti. ABD Başkanı Trump'tan açıklama geldi. ABD'li keskin nişancılar büyükelçiliğin çatısına sıralandı.

31.12.2019Dünya
Libyadaki çatışmalarda 10 Hafter milisi öldürüldü

Libya'daki çatışmalarda 10 Hafter milisi öldürüldü

Libya'da uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), başkent Trablus'taki çatışmalarda darbeci General Halife Hafter milislerinden 10'unun öldürüldüğünü duyurdu.

31.12.2019Dünya
İran’ı kızdıran Amerikan hamlesi: F-15’ler Şii milisleri vurdu

İran’ı kızdıran Amerikan hamlesi: F-15’ler Şii milisleri vurdu

ABD, Irak ve Suriye’de İran’a yakınlığıyla bilinen Şii milis güçlerine ilk kez hava saldırısı düzenledi. Irak’taki ABD-İran hesaplaşması saldırıyla yeni bir boyut kazandı. Saldırılarda 25 milisin öldüğü bildirildi.

31.12.2019Dünya
Saldırı sonrası peş peşe açıklamalar Ülkeden çıkarmaya hazırım

Saldırı sonrası peş peşe açıklamalar! "Ülkeden çıkarmaya hazırım"

Irak’taki Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, ABD’nin Şii milis gücü Haşdi Şabi bünyesindeki Hizbullah Tugaylarının mevzilerine yönelik hava saldırısına ilişkin "ABD’li askerleri siyasi ve hukuki yollarla ülkeden çıkarmaya hazır olduğunu" bildirdi. ABD’nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook, İran'a yakınlığı ile bilinen Ketaib Hizbullah örgütüne yönelik saldırılara ilişkin, "Obama’nın nükleer anlaşması için kaybettiğimiz caydırıcılığımızı tekrardan inşa etme politikasını yürütüyoruz çünkü İran yıllarca yayılmacı bir politika izlerken ülkemiz nükleer anlaşmasını devam ettirmek için bunu görmemezlikten geldi." dedi.

30.12.2019Dünya
Libya nerede Libyanın komşuları kimler

Libya nerede? Libya'nın komşuları kimler?

Libya'ya asker gönderilmesi ile ilgili tezkere Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Bu gelişmenin ardından Libya'nın nerede yer aldığı, harita konumu ve Türkiye ile arasında kaç km mesafe olduğu gibi konular vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. İşte, Libya hakkında tüm merak edilenler...

30.12.2019Gündem
Son dakika... ABD duyurdu O noktalar vuruldu

Son dakika... ABD duyurdu! O noktalar vuruldu

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran'a yakınlığıyla bilinen Ketaib Hizbullah (KH) örgütüne ait Irak ve Suriye'deki 5 hedefi vurduğunu duyurdu.

29.12.2019Dünya
The Guardiandan yüzlerce Sudanlı paralı askerin Hafter güçlerine katıldığı iddiası

The Guardian'dan yüzlerce Sudanlı paralı askerin Hafter güçlerine katıldığı iddiası

Yüzlerce Sudanlı paralı askerin, Libya'da darbeci lider Halife Hafler'in uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne karşı yürüttüğü savaşa katıldığı iddia edildi.

25.12.2019Dünya
Hafter ABD’de savaş suçuyla itham ediliyor

Hafter ABD’de savaş suçuyla itham ediliyor

Libya’da eski General Hafter güçlerinin öldürdüğü kişilerin aileleri ABD’de savaş suçları davası açtı. Hürriyet Virginia eyaletinde görülen 125 milyon dolarlık davanın dosyasına ulaştı. Dosyada ABD vatandaşı da olan Hafter’e bağlı güçlerin Libya’da işlediği suçlara dair çok sayıda fotoğraf yer alıyor.

23.12.2019Dünya

Yazar Sonuçları

İdlib neden önemli?

Türk dış politikasının odak noktasını bir süreden beri İdlib oluşturuyor. İdlib 9 seneye yakın bir süredir devam eden Suriye Savaşı’nda her şeyin önüne geçmiş gibi görünüyor. Bunun haklı sebepleri var.

20.02.2020

Büyükelçiliklerin güvenliği ve deneyimlerim

ABD-İran çatışması geçen haftanın ikinci yarısından itibaren bir ölçüde de olsa yatışma sinyalleri göstermekte; bu durum Dünya’ya şimdilik rahat bir nefes aldırmışa benzemektedir. Öte yandan Başkan Trump’ın Kasım Süleymani’nin öldürülmesini İran’ın 4 ülkedeki ABD Büyükelçiliklerine saldırı düzenlemeye çalışmasına bağlaması diplomatik misyonların güvenliği konusunu tekrar gündeme getirmiştir.

14.01.2020

Irak'ta ABD-İran çatışması

Geçen yılın son günü Bağdat’taki ABD Büyükelçiliğinin saldırıya uğraması ve Büyükelçiliğin girişindeki güvenlik bölümünün yakılması dikkatleri bir kez daha Irak üzerine topladı. ABD bu saldırıdan doğrudan İran’ı sorumlu tuttu.

7.01.2020

2020'ye bakınca

Türkiye’den bakınca 2019 dış politika açısından çok hızlı bir yıl olarak geçti. Türk dış politikasının odak noktasında geçen sene içinde Suriye yine en ön plandaydı. Suriye’de savaş 8 yıldan bu yana sürüyor. Bu durum, 931 km uzunluğunda bir kara sınırını paylaştığı bu ülkedeki gelişmeleri Türkiye açısından çok önemli bir hale getirmiş durumda.

2.01.2020

Fırat’ın doğusu, Libya derken İdlib yine kendini gösterdi

ANKARA cephesinde dikkatlerin önce Fırat’ın doğusunda yürütülen ‘Barış Pınarı harekâtı’na, ardından Doğu Akdeniz’deki deniz sınırları ve Libya’ya kaydığı bir sırada, Hatay’ın doğusundaki İdlib yeni bir sıcak krizin odağı olarak bir kez daha Türkiye’nin gündemine yerleşiyor.

25.12.2019