EKSTRA
MENÜ

Migren

Migren ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Migren haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.890 Migren haberi bulunmuştur.

Migren Haberleri

Bel ameliyatı oldum hafızamı kaybettim

Bel ameliyatı oldum hafızamı kaybettim

Ünlü Amerikalı aktör George Clooney, son iki aydır migren ağrısının yanı sıra zaman zaman hafıza kaybına uğradığını bildirdi. Clooney, İtalya’da Como Gölü kıyısındaki villasında ABC Televizyonu’na verdiği söyleşide, konuya ilk kez değinerek geçen yıl belinden geçirdiği ameliyat sırasında bel kemiğinin üzerindeki dokuların zedelendiğini ve beyne giden sinirlerin de bundan etkilenerek müthiş baş ağrısı yaptığını söyledi.

1.10.2005Kelebek
Seks yap, sağlıklı kal

Seks yap, sağlıklı kal!

Sevişmek için geçerli bir çok nedenimiz var. Uzmanlara göre, modern zamanların zedelediği cinsel yaşamlarımız, sağlıklı bir vücut ve dengeli psikoloji için vazgeçilmez bir kaynak...

Migren acısına karşı panzehir: akupunktur

Migren acısına karşı panzehir: akupunktur

Başağrısı deyip geçmeyin. Aşırı duyarlılık, huzursuzluk ve iştahsızlığı da beraberinde getiriyor.

Panik atak hastalık değil belirti

Panik atak hastalık değil belirti

Panik atak altında ne olduğu araştırılıp bulunması gereken bir durum.

1.11.2005Gündem
Migren titizleri seviyor

Migren titizleri seviyor

Takıntılı ve mükemmeliyetçi kişiliklerde migrene daha sık rastlanıyor.

Migrene en çok titiz kişilerde rastlanıyor

Migrene en çok titiz kişilerde rastlanıyor

Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Yasef Özsarfati, migren hastalığının daha çok kadınlarda görüldüğünü, migrenlilerin titiz ve ‘mükemmeliyetçi’ kişiler olduklarını söyledi. Prof. Özsarfati, ‘Birçok insan migreni tedavisi mümkün olmayan bir hastalık olarak görüyor. Oysa migren tedavisinde çok başarılı sonuçlar alıyoruz’ dedi.

8.11.2005Kelebek
Sakarin savaşları

Sakarin savaşları

Şu anda Amerika’da tam anlamıyla bir sakarin savaşı yaşanıyor. Reklamlarındaki ‘tadı şeker gibi çünkü şekerden yapılıyor’ ibaresi nedeniyle Şeker Derneği ve Reklamcılar Derneği tarafından dava edilen Splenda adındaki ürün 2 milyar dolarlık marketin lideri. Diğer sakarin markaları da buna karşılık hem agresif bir reklam kampanyası başlattı, hem de Splenda’nın yan etkileriyle ilgili web siteleri açılmasına ön ayak oldu. Anlayacağınız sakarin dünyasında pek de tatlı olmayan bir rekabet var.

19.11.2005Kelebek
Türkiyenin ağrı haritası çıkarılacak

Türkiye'nin ağrı haritası çıkarılacak

Klinik Farmakoloji, Türkiye Baş Ağrısıyla Savaş ve Türkiye Baş Ağrısı derneklerinin birlikte yapacağı çalışmayla “Türkiye'nin ağrı haritası” çıkarılacak.

9.12.2005Gündem
Migren başa bela

Migren başa bela

Şiddetli başağrısı olarak bilinen migren, hastanın günlük hayatını en çok etkileyen rahatsızlıklardan biri.

Tedavi edilmeyen ağrı cinsel yaşamı bozuyor

Tedavi edilmeyen ağrı cinsel yaşamı bozuyor

Klinik Farmakoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Cankat Tulunay, Türkiye’de her 100 kişiden 80’inin ağrısına yanlış teşhis konulduğunu belirterek, ‘Hastalar boş yere ağrı çekiyor. Oysa doğru teşhis ve tedaviyle ağrıların yüzde 90’ı dindirilebiliyor’ dedi.

15.12.2005Kelebek
Gözün sessiz hırsızı glokom

Gözün sessiz hırsızı glokom

Göziçi basıncının yüksekliği, migren ve genetik nedenlerle ortaya çıkan Glokom hastalığı, erken teşhis edilmemesi halinde körlüğe neden olabiliyor.

Migrenli hayat

Migrenli hayat

Baş ağrıları ve migren, çok yaygın bir sorun. Türkiye'de her 16 kişiden biri migren ağrıları çekiyor.

Baş ağrısı bir ilaçla geçer demeyin

Baş ağrısı bir ilaçla geçer demeyin!

Şu yoğun, stresli, koşuşturmalı hayatta baş ağrısından yakınmayan kaldı mı? Hemen hemen herkesin ortak derdi baş ağrıları.

Kış hastalıklarına boyun eğmeyin

Kış hastalıklarına boyun eğmeyin

Vücudumuzun çeşitli organlarında görülen sağlık sorunlarının dışında, bir de mevsimlerin getirdiği sorunlar vardır. Özellikle kış aylarında hastalıklara daha sık rastlandığını hepimiz biliyoruz. Kış soğuklarıyla gelen sağlık sorunları, minik bebekler dahil herkesi etkileyebiliyor.

22.01.2006Kelebek
Bilinen sorunlara bilinmeyen çözümler

Bilinen sorunlara bilinmeyen çözümler

Menopoz, aşırı şişmanlık, stres gibi sıkıntılar, hiçbirimiz için duyulmamış, görülmemiş sorunlar sayılmaz. Ama bunların ve benzeri sorunların giderilmesinde yeni bazı yöntemlerin uygulandığından habersiziz. İşte bildiğiniz sorunlara bilmediğimiz bazı çözüm önerileri...

6.02.2006Kelebek
Göz tansiyonunuz mu var

Göz tansiyonunuz mu var?

Halk arasında göz tansiyonu olarak da bilinen glokom eğer tedavi edilmezse sinsice görme kaybına yol açıyor.

Baş ağrılarınıza son verin

Baş ağrılarınıza son verin!

Memorial Hastanesi Nöroloji uzmanları başağrısı ve migrenle ilgili e-kolay Sağlık okuyucularına bilgi verdi.

Elektrikle kalp, sinir, kronik ağrı ve depresyon tedavisi

Elektrikle kalp, sinir, kronik ağrı ve depresyon tedavisi

Elektriksel implant’lerin iyileştirdiği hastalıkların sayısı artmaya başladı. Bu hastalıklar kalp sorunlarından işitme bozukluklarına, idrar tutamamaktan kronik ağrılara dek uzanan geniş bir spektrumu kapsıyor.

7.04.2006Spor
Migrene davetiye çıkarmayın

Migrene davetiye çıkarmayın!

Hafta içi çok çalışan ve hafta sonunda bol bol uyumayı düşünen kişilerde, migren olma olasılığının arttığı belirlendi.

Hipnoz, anestezinin yerini alabilir mi

Hipnoz, anestezinin yerini alabilir mi?

Son yıllarda bazı ameliyat hastaları anesteziye alternatif olarak hipnoz ile uyutuluyor. Özellikle anestezik ilaçlara alerjisi olan hastalarda hipnozun anestezi kadar etkili olduğu görülüyor.

21.04.2006Spor
Yapay tatlandırıcılar zararlı mı

Yapay tatlandırıcılar zararlı mı?

Meyveli yoğurttan dondurulmuş tatlılara, diyet içeceklere, dondurmadan naneli şekerlere, düşük kalorili gıdalardan ilaçlara, sakızdan meyveli içeceklere kadar pek çok gıdanın içinde bulunan yapay tatlandırıcı aspartam hakkında her gün yeni bir gelişme ile karşı karşıya kalıyoruz. 2005 yılında İtalya’da Ramazzini Enstitüsü’nün fareler üzerinde yapılan deneylere dayanarak aspartamın kansere yol açtığını belirten araştırması, ortalığı bir kez daha karıştırdı.

13.05.2006Gündem
Hollywood yıldızlarına nazar değdi

Hollywood yıldızlarına nazar değdi

Hollywood'un ünlü yıldızları, son günlerde sağlık problemleri yaşıyor. İnternetteki “people” ve “imdb” sitelerinde yer alan haberlere göre sinema dünyasının ünlü oyuncularına nazar değdi. Halle Berry, Ben Affleck ve Sandra Bullock'ın oyuncu eşi Jesse James'in yolları son günlerde sık sık hastanelere düşüyor.

31.05.2006Gündem
Bir kaleciyi, bir de Türkiye’yi affetmiyor

Bir kaleciyi, bir de Türkiye’yi affetmiyor

Amerika’nın yıldız futbolcularından olan Ermeni asıllı Alecko Eskandarian, Washington Post’a verdiği röportajda, bir sakatlanarak aylarca sahalardan uzak kalmasına yol açan Amerikalı kaleciyi, bir de Ermeni soykırımını reddettiği gerekçesiyle Türkiye’yi affetmediğini söylüyor.

31.05.2006Dünya
Yaz mevsimi derdiyle geldi

Yaz mevsimi derdiyle geldi!

Yaz gelirken birçok derdi geride bırakacağımıza inanırız. Kış aylarının sorunları bizi bunaltır. Oysa yaz mevsiminde de sorunlarla karşılaşmak kaçınılmaz. Özellikle çocukları bekleyen tehlikeleri unutmak mümkün mü?

İnsanı yorgun düşüren 11 enerji dusmani

İnsanı yorgun düşüren 11 enerji dusmani

İnsanı yorgun düşüren 11 enerji dusmaniCep telefonu, floresan ışık, küf gibi etkenler enerjimizden çalıyorlar. Bilim adamları, kronik yorgunluk ile tüm bu etkenler arasında şaşılacak bağlantılar olduğunu tespit ettiler. Seninle dergisi bu konuyu yeni sayısında sayfalara taşıdı.

14.06.2006Kelebek
Zayıflama çaylarına dikkat

Zayıflama çaylarına dikkat!

Denizli Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Okan Bölükbaşı, zayıflama çaylarının, özellikle yaz aylarında baygınlık ve havaleye yol açabildiğini belirtti.

Migrene mucize cihaz

Migrene mucize cihaz

ABD’de geliştirilen ve henüz deneme aşamasında olan cihaz, migren hastaları için umut oldu. Kullanımı son derece basit olan el cihazının, dayanılmaz migren ağrılarını geçirdiği ya da hafiflettiği belirtiliyor.

23.06.2006Gündem
Stresle baş edebilirsiniz

Stresle baş edebilirsiniz!

Anadolu Sağlık Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Banu Büyükkal, stresi ve stresle başa çıkmanın yollarını anlattı.

Auralı migren kalp riskini artırıyor

Auralı migren kalp riskini artırıyor

Aura, karıncalanma gibi emareler eşliğinde şiddetli migren ağrısından şikayetçi olan orta yaşlı kadınların ağır kalp hastalıklarına yakalanma olasılığı daha yüksek.

21.07.2006Kelebek
Güzel bir cilt için...

Güzel bir cilt için...

Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmayı bütün kadınlar ister. Bu, sanıldığı kadar zor değil. Bazı şeylere dikkat ederek istediğiniz cilde ulaşabilirsiniz.

14.08.2006Kişisel Bakım
Aspartam yeni bir bilimsel saldırı karşısında

Aspartam yeni bir bilimsel saldırı karşısında!

25 yıl önce besinlerde kullanımının onaylanmasından beri, beyindeki urlardan uykusuzluğa ve ruh durumundaki dalgalanmalara dek, sağlıkla ilgili birçok sorunla aspartam arasında bir bağlantı kuruldu. Ancak, her seferinde kanıtlar olayın yakından incelenmesi sonucunda yerle bir oldu. Fakat...

25.08.2006Spor
Türk’ün tercihi nane-limon

Türk’ün tercihi nane-limon

Türkiye Sağlık Davranışları ve Yaşam Tarzları Araştırması 2006’ya göre, hastalanan her beş kişiden biri doktora gitmek yerine, bildiği ilaçları kullanıp kendi kendini iyileştirmeye çalışıyor. 100 kişiden 5’i ise yine tıptan yardım almak yerine, kendince pratik bulduğu başka yöntemleri kullanıyor. 10 Türk’ten biri ise sağlığını Allah’a havale ediyor. "Yatarsam bir şeyim kalmaz" diye düşünüyor.

16.09.2006Kelebek
Sağlıklı olmayı hak edin

Sağlıklı olmayı hak edin!

Yoğun bir tempoda çalışıp, günlük hayatın dayattığı sağlıksız seçimleri reddedip, sağlıklı beslenmek isteyenler. Bu haber tam sizlik.

Ne yediğinizin farkında mısınız

Ne yediğinizin farkında mısınız?

Gün içerisinde tüketilen yiyeceklerin faydalarını ve bizi hangi hastalıklara karşı koruduklarını biliyor musunuz?

Yazar Sonuçları

İletişim kuramayana hipnoz yapılmaz

Sigara bırakma, kekemelik, beslenme bozukluklarına karşı tedavide kullanılan hipnoz bazı ülkelerde kriminoloji alanında bile kullanılıyor.

26.11.2005

Taşıt tutmasından etkilenmemek için

Taşıt tutması otobüs, gemi, uçak seyahatlerini eziyete, hatta kabusa çevirir. "Hareket hastalığı" da denen taşıt tutması çocukları ve kadınları daha fazla etkiliyor.

1.01.2006

Stresinizi iyi yönetin

Stres, talepler karşısında vücudunuzun gösterdiği tepkiler toplamıdır. Gündelik hayatın olağan ve olmazsa olmaz bir parçasıdır.

25.01.2006

Sanatçıların dünyası bambaşkadır

HEP düşünmüşümdür, Tanrı’nın olağanüstü yeteneklerle yarattığı insanlar neden bunun değerini bilmezler.

10.02.2006

Botoks hakkında doğrular ve yanlışlar

Botoks, son yüzyılın en mucizevi estetik yöntemlerinden biri olarak gösterilse de, konu ile ilgili yanlış yorumlar var.

5.03.2006

Sürpriz, yine lodos!!!

Bugün Marmara ve Ege’de, yarın orta ve batı bölgelerin tamamında fırtına var. Gözü yaşlı lodos Kıyı Ege ve Batı Akdeniz’e yağış taşıyacak. Pazar akşamı yağış Marmara’da da bekleniyor. Uzun vadeli bir öngörü; önümüzdeki hafta içinde sıcaklıklarda yine bir dalgalanma olabilir. Bu sefer dalgalanma daha çok Karadeniz’de hissedilecek.

10.03.2006

Bahar geldi alerjimiz azdı

Hiçbir şeyden çekmedik alerjiden çektiğimiz kadar... Uyandığımız andan itibaren gün boyunca yakamızı bırakmayan hapşırık, göz yaşarması, göz kızarması şikayetlerimiz bu yıl erken başladı.

17.03.2006

Şimdi bahar yorgunluğu zamanı

Baharla, uzun kış uykusuna yatan doğa uyanıyor, allanıyor, pullanıyor, renkleniyor...

3.04.2006

Devremülkünüzü iyi kullanın

Hücrelerimizin bölünme ve yenilenmelerinin belirli bir sınırı vardır! O sınırdan sonrası hücrelerimiz için de sonsuz hayattır!

8.04.2006

Rüyada görülen renkler ne anlama geliyor

Hepimizin yaşamı kendi acı ve tatlı gerçeklerini barındırıyor içinde.

19.04.2006

Çocukluk çağı migreni

Çocuğunuz arada başının ağrıdığını söylüyorsa ya da hiç baş ağrısından yakınmaksızın tekrarlayan kusma, karın ağrısı, ses ve ışıktan uzaklaşma isteği varsa, çocukluk çağı migreni yaşıyor olabilir.

28.09.2006

Genetik mirasını iyi yönetiyor

Hayat kalitemizi ve sağlığımızı belirleyen 3 halkanın kesiştiği bir noktada yaşarız. Bu halkaları iyi tanımak zorundayız : Genetik miras, biyolojik potansiyel ve yaşam tarzı.

7.10.2006

Hormon iniş çıkışlarına dikkat!

Hamileliğin 8. haftasından itibaren artan, doğumdan hemen sonra süt salgılanmasını sağlayan Prolaktin hormonu emzirme dönemi dışında da kendiliğinden yükselebiliyor muş.

19.10.2006