EKSTRA
MENÜ

Mezbaha

Mezbaha haberleri sayfasında güncel ve son dakika Mezbaha hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 764 Mezbaha haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Mezbaha Haberleri

Bir zamanlar şampiyondular... İnanılmaz skandal: Binlercesi böyle katledildi

Bir zamanlar şampiyondular... İnanılmaz skandal: Binlercesi böyle katledildi!

İngiltere ve İrlanda'da yarış kariyerleri biten binlerce at mezbahalarda öldürüldü. BBC'nin yaptığı araştırmayla ortaya çıkan korkunç olay infiale yol açarken mezbaha sahipleri olayı inkar ettiler.

19.07.2021Dünya
Bozcaadada rüzgâr ayarlı yaşam

Bozcaada'da rüzgâr ayarlı yaşam

Bozcaada, mitolojideki adıyla Tenedos... Tenes’in oğlu Tenedos’un yurdu… Türkiye’nin köyü olmayan tek ilçesi. İrili ufaklı birçok koya sahip olmasıyla her rüzgârda denize girilecek kuytu bir yer bulmaya olanak sağlıyor. Adayı, pandemi nedeniyle yazı da kışı da burada geçiren yazar, psikoterapist Tuğçe Isıyel’in rehberliğinde gezelim…

11.07.2021Seyahat
Yıllar önce küçük bir atölyede başladığı gıda saklama işinde 65 ülkeye ihracat yapıyor

Yıllar önce küçük bir atölyede başladığı gıda saklama işinde 65 ülkeye ihracat yapıyor

30 sene önce küçük bir atölyede gıda saklama işini hayata geçiren Can Hakan Karaca bugün, ürettiği makineleri 65 ülkeye ihraç ediyor.

14.05.2021Haber
Yıllar önce küçük bir atölyede başladı Şimdi 65 ülkeye ihracat yapıyor

Yıllar önce küçük bir atölyede başladı! Şimdi 65 ülkeye ihracat yapıyor

30 sene önce küçük bir atölyede gıda saklama işini hayata geçiren Can Hakan Karaca bugün, ürettiği makineleri 65 ülkeye ihraç ediyor.

14.05.2021Ekonomi
Mevsimlik işçilere koronavirüs çengeli

Mevsimlik işçilere koronavirüs çengeli!

Federal Alman hükümeti koronavirüs pandemisine karşı yürüttüğü mücadele kapsamında mevsimlik işçi istihdam eden işletmeleri ilgilendiren bir yasayı yürürlüğe koydu. Buna göre, 01.04.2021’den itibaren, Almanya’daki işletmelerde güvenliğin ve sağlıklı çalışma koşullarının sağlanması amacıyla mevsimlik işçi istihdamı ikinci bir emire kadar yasakladı. Bu ayın başında yürürlüğe giren İşyeri Güvenliğini Denetleme Kanunu hangi işletmeleri kapsıyor?

24.04.2021Avrupa
Şarbon hastalığında erken tanı önemli

Şarbon hastalığında erken tanı önemli

Sığır, koyun, keçi gibi ot yiyen hayvanlarda görülen ve insanlara geçebilen şarbon hastalığının erken tanı ve uygun tedavi ile hızlıca tedavi edildiğini söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı ve Klinik Mikrobiyolog Prof. Dr. Emine Sönmez, “Şarbon şüphesi olan hayvanların kesilmemesi, derilerinin yüzülmemesi ve etlerinin tüketilmemesi için farkındalık oluşturulmalıdır” dedi.

15.04.2021Sağlık
Martılara neler oluyor Vapurda simit atarken iyilik etmiyoruz...

Martılara neler oluyor? Vapurda simit atarken iyilik etmiyoruz...

'Denizlerin çöpçüsü' martılar dünyanın her yerinde benzer bir tehlikeyle karşı karşıya: İnsan yiyecekleriyle beslenmeye alışıyor, avlanmayı bırakıp kilo alıyorlar. Bunun hem martılara hem de ekosistemin geneline etkilerini uzmanlara sorduk.

7.03.2021Dünya
Nazilli Belediye Mezbahası’nda ’koronavirüs’ karantinası

Nazilli Belediye Mezbahası’nda ’koronavirüs’ karantinası

Aydın'ın Nazilli Belediye Mezbahası, bir personelin Kovid-19 testinin pozitif çıkması üzerine karantinaya alındı. Mezbaha 15 günlüğüne kapatıldı.

19.11.2020Gündem
Elbistanda 5 bin kişiye istihdam fırsatı

Elbistan'da 5 bin kişiye istihdam fırsatı

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesine 5 bin kişinin istihdam edileceği Besi Organize Sanayi Bölgesi kurulacak.

23.10.2020Ekonomi
İlçe belediyelerine daha çok yetki

İlçe belediyelerine daha çok yetki

AK Parti’nin 60 maddelik yeni yasa tasarısı çalışmasına göre İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde ilçe belediyelerinin yetkisinin arttırılması planlanıyor. Çöp, mezarlık, toptancı hali gibi alanlarda yetkilerin tamamen ilçeye devredilebileceği belirtiliyor.

22.08.2020Gündem
Şarbon nedir ve hayvanlardan insanlara bulaşır mı

Şarbon nedir ve hayvanlardan insanlara bulaşır mı?

Hayvanlarda görülen şarbon hastalığı, ülkemizde çoban çıbanı ve karakabarcık gibi isimlerle adlandırılır. Hayvanlar arasında salgınlara neden olarak ölümlere yol açan şarbon hastalığına Bacillus anthracis isimli bakteri neden olur. Böcek ısırığına benzer biçimde kabarık, kaşıntılı bir şişlikle kendisini gösteren hastalık hayvanlardan insanlara bulaşabilir. Peki, şarbon hastalığı nedir? İşte, şarbon belirtileri ve hastalıkla ilgili ayrıntılı bilgiler.

17.08.2020Sağlık
‘Riskli bölgelerden gelenleri almayacağız’

‘Riskli bölgelerden gelenleri almayacağız’

Almanya’nın Gütersloh bölgesinde koronavirüsün mezbaha skandalı sonrası hızla yayılması üzerine bazı eyaletler bu bölgede yaşayanlara yönelik seyahat kısıtlaması getirdi. Bu bölge yaşayanlar, ülkenin en çok tercih edilen tatil yerlerinden olan Mecklenburg Vorpommern’e belli kısıtlamalar altında alınıyor. Koronavirüs testi olmayanların otellerde konaklamalarına izin verilmiyor.

26.06.2020Avrupa
Düsseldorf Başkonsolosluğu virüs nedeniyle geçici süre kapatıldı

Düsseldorf Başkonsolosluğu virüs nedeniyle geçici süre kapatıldı

Türkiye’nin Düsseldorf Başkonsolosluğu, personelinde koronavirüs tespit edilmesi üzerine 26 Haziran tarihine kadar kapatıldığı belirtildi.

23.06.2020Avrupa
Mezbaha skandalı sonrası gözler et sektörüne çevrildi

Mezbaha skandalı sonrası gözler et sektörüne çevrildi

Almanya’da, ülkenin en büyük mezbahasında yaşanan koronavirüs skandalı sonrası gözler et sektörüne çevrildi. Sektöre yönelik baskılar artarken hükümet sektörde yeni yasal düzenlemeler yapmayı gündemine aldı. Hem Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil, hem de Federal hükümet sözcüsü Steffen Seibert yaptığı açıklamalarla bu yönde çalışmaların başlayacağının sinyalini verdiler.

23.06.2020Avrupa
Bild Muhabiri yazdı: Antalya, Berlin’den tedbirli

Bild Muhabiri yazdı: Antalya, Berlin’den tedbirli

Merkel, Almanların Türkiye’ye gelmesine engel olurken, Bild’in muhabiri, uçağa binip turist gibi Antalya’ya tatile geldi. Türkiye’nin salgına karşı eksiksiz önlemler aldığını yazdı.“Antalya Havalimanı, Berlin-Tegel Havalimanı’ndan daha iyi” dedi.

23.06.2020Dünya
Sonuçlar geldikçe sayı artıyor

Sonuçlar geldikçe sayı artıyor

Almanya’nın Gütersloh kentindeki mezbahada son yapılan testlerin sonuçlarına göre vaka sayısı 1331’e çıktı.

22.06.2020Avrupa
Uzmanlar uyarıyor: Kene ısırmalarına karşı tedbirinizi alın

Uzmanlar uyarıyor: Kene ısırmalarına karşı tedbirinizi alın

Normalleşme süreciyle birlikte, eskiye nazaran dışarıda açık alanlarda aktiviteler yaptığımız bu günlerde karşılaşılabilecek kene ısırması tehlikelerine karşı Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, önemli uyarılarda bulundu.

22.06.2020Sağlık
Ya ete bulaştıysa..

Ya ete bulaştıysa!..

Almanya’nın Gütersloh şehri yakınlarındaki Rheda Wiedenbrück’teki Tönnies et fabrikasında yüzlerce çalışanın koronavirüse yakalanması, et tüketiminde endişelere yol açtı. Mezbahadaki ikinci hastalık dalgası, ‘virüsün etten bulaşıp bulaşmayacağı’ sorularını akla getirdi.

19.06.2020Avrupa
İşte kene için uyarılar

İşte kene için uyarılar

- Keneye kolonya dökmeyin- Üzerinde sigara söndürmeyin- Vücudu örten giysiler giyin

17.06.2020Gündem
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi nedir, belirtileri neler KKKA vakaları hakkında son durum

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi nedir, belirtileri neler? KKKA vakaları hakkında son durum

Türkiye genelinde haziran ayı itibarıyla, KKKA (Kırım Kongo Kanamalı Ateş) vaka sayısı geçen yıla göre artış gösterdi. Dünya genelinde 30'dan fazla ülkede görülen KKKA'nın, Türkiye'de İç Anadolu'nun kuzeyi, Orta Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde yoğunlaşmış durumda. Özellikle yaz ve sonbahar aylarında sıklaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı, kene tutunması veya keneyle temas sonucunda bulaşabiliyor. Peki, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi nedir? Kırım Kongo Kanamalı Ateşi belirtileri neler?

11.06.2020Sağlık
Yeşiller kendi ayağına sıkıyor

Yeşiller kendi ayağına sıkıyor

Almanya’da koronavirüse yakalananların sayısı 177 bini geçti. Bunlardan 154 bini iyileşerek ‘şimdilik’ bu beladan kurtuldu. Ama 8 bin 150’nin üzerinde kişi yaşamını yitirdi.

20.05.2020Avrupa
Mezbahada çalışan 92 kişide virüs çıktı

Mezbahada çalışan 92 kişide virüs çıktı

Almanya’da son dönemlerde mezbahalarda Kovid-19 salgınına sık sık rastlanılıyor. Daha önce başka eyaletlerdeki kesimhanelerinde çalışanlarda tespit edilen hastalık, şimdi de Aşağı Saksonya Eyaleti’ndeki mezbahada ortaya çıktı. Osnabrück’teki mezbahada çalışan 92 kişide koronavirüs tespit edildi.

18.05.2020Avrupa
Dev market et satışına sınırlama getirdi

Dev market et satışına sınırlama getirdi

ABD'nin en büyük market zincirlerinden Costco, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle et endüstrisinin yavaşladığını ve bu yüzden et ve et ürünleri satışına kısıtlama getirdiğini açıkladı.

5.05.2020Ekonomi
Şarbon hastalığı tespit edildi Mezbaha ve havyan pazarı kapatıldı

Şarbon hastalığı tespit edildi! Mezbaha ve havyan pazarı kapatıldı

Bursa'da, kesim için mezbahaya getirilen büyükbaş hayvanda şarbon tespit edildi. Belediye Mezbahası ve Hayvan Pazarı, Hayvan Sağlığı Komisyonu kararıyla tedbir amaçlı 15 günlüğüne kapatıldı.

15.02.2020Gündem
Türkiyede ham deri ihtiyacı sürse de ihracatın büyümesi bekleniyor

Türkiye'de ham deri ihtiyacı sürse de ihracatın büyümesi bekleniyor

Türkiye Deri Sanayicileri Derneği (TDSD) Yönetim Kurulu Başkanı Burak Uyguner, "Her yıl deri sektörü 6-6,5 milyon adet büyükbaş hayvan ham derisine ve 50 milyon adet küçükbaş hayvan ham derisine ihtiyaç duyuyor." dedi.

19.01.2020Ekonomi
Sokak ortasında dehşet Etraf kan gölüne döndü

Sokak ortasında dehşet! Etraf kan gölüne döndü

Şanlıurfada Irak uyruklu bir kasabın iş yerinin önünde deveyi kesmesi işkenceye dönüştü. Cep telefonu ile görüntülenen kesim sırasında, devenin dakikalarca can çekmesi tepkilere neden oldu. İhbar üzerine iş yerine giden Eyyübiye Belediyesi Zabıta ekipleri 215 TL para cezası kesip, iş yerini mühürledi.

3.01.2020Gündem
Adanada kaçak et uyarısı: Resmi kesimden fazla tüketim var

Adana'da kaçak et uyarısı: Resmi kesimden fazla tüketim var

ADANA Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, kentteki ruhsatlı 5 kesimhanede veteriner hekim kontrolünde yıllık 20 bin ton küçük ve büyükbaş et kesilirken, vatandaşların bunun 3 katı et tükettiğini söyledi. Kasaplar Odası Başkanı Murat Saruhan Yağmur ise kaçak et kesen merdiven altı kasaplara yönelik ihbar hattı kurduklarını, zabıta müdürlükleri, ilçe belediyeleri, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleriyle gece gündüz denetimler yaptıklarını vurguladı.

14.12.2019Gündem
Şarbon nedir belirtileri nelerdir Şarbon nasıl bulaşır

Şarbon nedir belirtileri nelerdir? Şarbon nasıl bulaşır?

"Şarbon nedir?" sorusu gündeme gelen haberlerin ardından merak konusu oldu. Genellikle Asya, Afrika ve Güney Amerika gibi Akdeniz ülkelerinde görülen ve bakteriyel bir hastalık olan şarbon, insanlara üç şekilde bulaşabiliyor. Tehlikeli bir hastalık olan şarbon akciğer ve bağırsak yoluyla bulaşması durumunda insan sağlığını tehdit edebiliyor. Peki, şarbon belirtileri nelerdir? Şarbon nasıl bulaşır? İşte, merak edilen bilgiler.

25.11.2019Sağlık
Kore’nin ‘Mezbaha’sı

Kore’nin ‘Mezbaha’sı

Kore edebiyatının yükselen yıldızı Kim Un-su, ‘Komplocular’da yalnız bir tetikçinin gözünden Seul’un yeraltı dünyasındaki değişimi anlatıyor. Kara mizahı ve gerilimi hiç düşmeyen ‘Komplocular’, şiddetin felsefi derinlikle dengelendiği, mükemmel dille yazılmış bir kara roman.

7.11.2019Kitap Sanat
Şükran Moral: Acımın kaynağını biliyorum; erkek egemen toplum  ve adil olmayan düzen

Şükran Moral: Acımın kaynağını biliyorum; erkek egemen toplum ve adil olmayan düzen

Erkekler hamamında da performans sergiledi, genelevde de... Akıl hastanesine de girdi, morga da, mezbahaya da... Toplumun namus ve ahlak kavramlarına bakışını, erkek şiddetini, göçmenlere yapılan ayrımcılığı ilk konu edenlerden biriydi. Çağdaş sanatın önde gelen isimlerinden Şükran Moral’la son sergisi ‘Espulsa’ vesilesiyle buluştuk.

27.10.2019Hürriyet Pazar
SETBİRden mutlu hayvancılık için AB projesi

SETBİR'den "mutlu" hayvancılık için AB projesi

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği, AB'nin Sivil Toplum Diyaloğu Programı çerçevesinde, İspanya'nın Valensiya Bölgesi Gıda İşleri Federasyonu ile "AB ve Türkiye'de Mutlu Hayvancılık Projesi" başlattı.

22.10.2019Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Önümüzdeki dönem hedeflerimize ulaştığımız bir dönem olacaktır

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Önümüzdeki dönem hedeflerimize ulaştığımız bir dönem olacaktır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Konya Mevlana Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış töreninde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Partimizin olağan genel kurul sürecini de başlatarak orada bir değişim sürecini başlattık. İnşallah önümüzdeki dönem işlerin tıkır tıkır yürüdüğü ve hedeflerimize ulaştığımız bir dönem olacaktır" dedi.

1.09.2019Gündem
Frankfurt Belediyesi’nden Karmez’e destek ziyareti

Frankfurt Belediyesi’nden Karmez’e destek ziyareti

Frankfurt Büyükşehir Belediyesi Ekonomi Encümeni Markus Frank, uzun yıllar Avrupa‘da döner üretiminde liderliği elinde tutan ve kısa bir süre önce iflas ettiği açıklanan Karmez Döner fabrikasını ziyaret ederek işletmedeki yeniden yapılanma süreci hakkında bilgi aldı.

23.08.2019Avrupa
Bakanlık uyardı Sokakta kurban kesimine ceza

Bakanlık uyardı! Sokakta kurban kesimine ceza

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, belediyelerin gösterdiği yerler dışında park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri ve meydan gibi umuma açık yerlerde kurban satışı ve kesimi yapanlara 287 lira idari para cezası verileceği bildirildi.

8.08.2019Ekonomi
Elektrikler ne zaman gelecek 31 Temmuz İstanbul planlı elektrik kesintileri

Elektrikler ne zaman gelecek? 31 Temmuz İstanbul planlı elektrik kesintileri

AYEDAŞ ve BEDAŞ, vatandaşları elektrik kesintisi programı konusunda uyardı. Planlı kesinti programına göre, Avrupa ve Anadolu Yakası'ndaki birçok ilçede elektrik kesintisi yaşanacak. Peki, elektrik kesintileri hangi ilçelerde yaşanacak, hangi mahalleler kesintiden etkilenecek? Elektrikler ne zaman gelecek? İşte, AYEDAŞ ve BEDAŞ, 31 Temmuz kesinti programı...

31.07.2019Gündem
KKKA’da erken tedavi hayati önem taşıyor

KKKA’da erken tedavi hayati önem taşıyor

Bahar ve yaz aylarında sıkça görülen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının tedavisinde zamanlamanın önemine dikkat çeken Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, "Tedavi ne kadar erken başlarsa yaşam kaybı o kadar düşer. Tedavide önemli olan sıvı ve elektrolit takibi ve kanama kontrolüdür" dedi.

2.07.2019Sağlık
İstanbulda hangi ilçelerde elektrik kesintisi olacak Elektrikler ne zaman gelecek

İstanbul'da hangi ilçelerde elektrik kesintisi olacak? Elektrikler ne zaman gelecek?

İstanbul'un farklı ilçelerinden elektrik kesintisi haberleri gelmeye devam ediyor. BEDAŞ ve AYEDAŞ 17 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul'da yapılacak planlı elektrik kesintilerini internet sitesi üzerinden duyurdu. Buna göre planlı bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle birçok ilçeye elektrik verilemeyecek. Peki, İstanbul'da hangi ilçelerde elektrik kesintisi olacak? Elektrikler ne zaman gelecek?

17.05.2019Gündem
Maltepede silahlı kavga

Maltepe'de silahlı kavga

İstanbul, Maltepe'de çıkan silahlı kavgada bir kişi pompalı tüfekle vurularak ağır yaralandı.

24.04.2019Gündem
Kırım Kongo Kanamalı Ateş (KKKA)  hastalığı nedir

Kırım Kongo Kanamalı Ateş (KKKA) hastalığı nedir?

Halk arasında bilinen adıyla kene ısırması olan Kırım Kongo Kanamalı Ateş( (KKKA) hastalığı Türkiye'de özellikle kırsal kesimlerde kentlere oranla daha fazla görülüyor. KKK, keneler yoluyla insana bulaşarak ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve ağır vakalarda kanama gibi bulgular ile kendisini gösterebiliyor. Peki, tedavi edilmediği takdirde hayati risk oluşturan Kırım Kongo Kanamalı Ateş hastalığı nedir? KKKA nasıl tedavi edilir?

14.04.2019Sağlık
Mezbahalar ‘deri’ doldu

Mezbahalar ‘deri’ doldu

Deri sektörü son günlerde mezbahalarda kalan derileri tartışıyor. Bir taraf deri ihracatına 2017’de getirilen 500 dolarlık fonun etkisi olduğunu söylerken, diğer taraf dünya çapında deriye olan ilginin azaldığını ifade ediyor. Ancak bazı mezbaha sahipleri, ellerinde kalan derileri ihraç edemezlerse çöpe atmaktan başka çareleri kalmadığını belirtiyor.

3.03.2019Ekonomi

Yazar Sonuçları

Uykuluğun lüks hali

Uykuluk deyince hâlâ aklınıza sadece Sütlüce mi geliyor? Gelmesin. Çünkü artık bu lezzet, yeni nesil şeflerin restoran menülerinde en havalı haliyle arzı endam ediyor. Çiğdem Seferoğlu’nun Hodan’ı ve Umut Karakuş’un Muutto’su bu restoranlardan ikisi...

15.08.2021

Vegan ve kasap kelimeleri aynı cümlede nasıl kullanılır?

Türkiye’nin ilk vegan kasabı Limonita, Kadıköy Moda’da açıldı. Şehrin farklı yakalarındayız ama karşıya geçtiğimde ilk işlerimden biri buraya gidip alışveriş etmek olacak. Çok kızacaklar biliyorum ama bu felsefede veganları anlamadığım birkaç nokta var.

17.01.2021

Kadın kadının kurdu değildir

Kadınlar birbirini çekemez, kadın kadının kurdudur falan diyenler, geçin bunları.

28.07.2020

Boşken Roma

İtalya yavaş yavaş normale dönmeye başladı.

1.06.2020

Botanik Park kan ağlamasın

Okurlarımızdan Sibel Üzüm, “Botanik Parkı kan ağlıyor” diyor ve ekliyor:

30.05.2020

O mısırlı röportajı hatırlıyor musunuz?

Hatırlayın 2019’un ilk günlerine müthiş bir mısır tartışmasıyla girmiştik.

29.10.2019

Mezbahaya değil barınağa

Bafta ödüllü kısa film “73 Cows”, beslediği inekleri mezbahaya kesime götürürken vicdanıyla savaş veren Jay Wilde adlı çiftçinin hikayesini anlatıyor.

13.08.2019

Ataşehir’in en lezzetli dalları döner ağacı

Dalları koca bir restoranı saran, kökleri Biga’daki çiftliğe kadar uzanan bir ağaç düşünün. Üstelik de yaprak yaprak döner versin, siz de tuttuğunuzu koparıp ağzınıza atın... Ataşehir’de yeni açılan Döner Ağacı işte böyle bir kebapçı. Üstelik ağacın dönerlerinden ‘Türkburger’ yapıyorlar.

15.06.2019