EKSTRA
MENÜ

Mevsimsel Depresyon

Mevsimsel Depresyon ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Mevsimsel Depresyon haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 193 Mevsimsel Depresyon haberi bulunmuştur.

Mevsimsel Depresyon Haberleri

Bahar Sendromuyla Nasıl Başa Çıkabilirsiniz

Bahar Sendromuyla Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

Sonbahar günlerinde kendinizde psikolojik değişimler hissediyorsanız bahar sendromu yaşıyor olabilirsiniz.

13.09.2010Sağlık
Yaz depresyonunu kolay atlatmanın yolları

Yaz depresyonunu kolay atlatmanın yolları

Sosyal ve psikolojik etkenlerin yanı sıra yaz tatili dönüşleri biyolojik ritmimiz açısından da risk altında olduğumuz mevsimsel bir döneme, sonbahara denk gelir.

Depresyondan korunmanın yolları

Depresyondan korunmanın yolları

Soğuk kış mevsimi yerini bahara bıraktığında tüm doğada olduğu gibi insanlarda da canlanma, neşe ve coşku hali uyanmaktadır. Bununla birlikte bazı insanlarda bunun tam tersi olan bahar depresyonu görülebilir.

4.03.2010Kelebek
Depresyonda mısınız Test edin

Depresyonda mısınız? Test edin

Mevsim değişiklikleri kişilerde birtakım ruhsal sorunlar yaratabiliyor.

17.10.2009Kelebek
Çağın hastalığı mı

Çağın hastalığı mı?

Çağın hastalığı depresyon en çok sonbaharda görülüyor. Sonbahar depresyonu var mı? Yoksa sonbaharı bahane mi ediyoruz?

SORU VE CEVAPLAR 71

SORU VE CEVAPLAR 71

NPİSTANBUL Hastanesi ve Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden 33 uzman tüm psikoloji ve nöroloji konusundaki sorularınızı cevaplandırıyor!...

9.01.2008Sağlık
Ebedi gençlik bir hayal insan 120 yıl yaşayamaz

Ebedi gençlik bir hayal insan 120 yıl yaşayamaz

Yüz bin dolarlık Vehbi Koç Ödülü’nü alan Moleküler Biyolog Prof. Dr. Aziz Sancar "DNA’yı çözmek bir işe yaramaz. Ay’a gitmenin ne yararı oldu? Gen ve genomların ne yaptığını çözmek lazım" dedi.

8.06.2007Gündem
Bahar yorgunluğu sendromuna dikkat

Bahar yorgunluğu sendromuna dikkat!

Havaların ısınmasıyla birlikte bitkinlik, güçsüzlük, enerji eksikliği, isteksizlik, uykusuzluk, vücutta karıncalanma ve hatta depresyon gibi belirtilerle ortaya çıkan "bahar yorgunluğu"na dikkat!

Bahar depresyonuna dikkat

Bahar depresyonuna dikkat

Uzmanlar, havaların ısınmasıyla birlikte bitkinlik, güçsüzlük, enerji eksikliği, isteksizlik, uykusuzluk, depresyon ve vücutta karıncalanma gibi belirtilerle ortaya çıkan "bahar yorgunluğu"na karşı uyarıyor.

23.03.2005Kelebek
Bahar depresyonu geliyor

Bahar depresyonu geliyor

Kış aylarında havanın soğuk ve kapalı olmasının etkisiyle ortaya çıkan "kış depresyonu" yerini havaların ısınmasıyla "bahar depresyonu"na bırakıyor.

27.03.2004Gündem
Kış depresyonunu yenin

Kış depresyonunu yenin!

Kış yüzünü gösterdi. Günler kısaldı, güneş azaldı. Karanlık, soğuk ve yağmurlu günler, bitmeyen geceler kapıda. Birçok kişi için bu durum 'mevsimsel depresyon'un habercisi.

Gülümse biraz

Gülümse biraz

Kış yüzünü gösterdi. Günler kısaldı, güneş azaldı. Karanlık, soğuk ve yağmurlu günler, bitmeyen geceler kapıda. Birçok kişi için bu durum 'mevsimsel depresyon'un habercisi. Bugünlerde kendinizi depresif, yorgun, bitkin hissediyorsanız, bir türlü yataktan kalkamıyorsanız, iştahınız arttıysa ve kilo alıyorsanız, iş verimliliğinizde düşüş varsa siz de kış tipi mevsimsel depresyondan muzdarip olabilirsiniz.

7.11.2003Kelebek
Depresyondan kurtulmak için ayrı bir depresyona girmeyin

Depresyondan kurtulmak için ayrı bir depresyona girmeyin

Hayır, Göksel'in söylediği şarkıdan söz etmiyoruz ama onunla da ilgisi var elbet. Günümüzde artık her şey depresyon nedeni olabiliyor.

14.01.2002Kelebek
Depresyondan kurtulmak için ayrı bir depresyona girmeyin

Depresyondan kurtulmak için ayrı bir depresyona girmeyin

Hayır, Göksel'in şarkısından söz etmiyoruz ama onunla da ilgisi var elbet. Günümüzde herşey depresyon nedeni olabiliyor. Depresyon son günlerin en popüler kelimelerinden biri.

14.01.2002Kelebek
Depresyona teslim olmayın

Depresyona teslim olmayın

Depresyona girme olasılığı mevsim dönümlerinde artış gösteriyor.

Mevsim değişikliğinde yaygınlaşan üst solunum yolu enfeksiyonlarına dikkat

Mevsim değişikliğinde yaygınlaşan üst solunum yolu enfeksiyonlarına dikkat!

Mevsim değişikliği sonrası, üst solunum yolu enfeksiyonlarının yaygınlaştığını vurgulan, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Çelik, alerjik, atopik ya da kronik rahatsızlığı bulunan hastaların özellikle dikkatli olması gerektiğini söyledi. Çelik, ”Enfeksiyon deyip geçmeyin, kronik hastalarda hayati önem taşıyor. Hastanın psikolojisi bile çok önemlidir” uyarısında bulundu.

3.11.2020Sağlık
Enfeksiyon deyip geçmeyin

Enfeksiyon deyip geçmeyin!

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Çelik, mevsim değişikliği sonrası, üst solunum yolu enfeksiyonlarının yaygınlaştığını vurgulayarak, alerjik, atopik ya da kronik rahatsızlığı bulunan hastaların özellikle dikkatli olması gerektiğini söyledi. Çelik, ''Enfeksiyon deyip geçmeyin, kronik hastalarda hayati önem taşıyor. Hastanın psikolojisi bile çok önemlidir'' uyarısında bulundu.

3.11.2020Sağlık
Kışa girerken dikkat Sedef hastalığı bu aylarda alevleniyor

Kışa girerken dikkat! Sedef hastalığı bu aylarda alevleniyor

Sedef hastalığı (psoriasis), deride sedef rengi pullarla kaplı kızarıklıklar şeklinde ortaya çıkan bir hastalık... Genellikle 15-35 yaş aralığında ortaya çıkıyor, yaşam boyu iyileşmeler ve tekrarlarla devam ediyor. Soğuktan etkilenen cilt nedeniyle kış aylarında daha aktif hale geliyor. Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Öztürkcan, 29 Ekim Dünya Sedef Haftalığı (Psoriasis) günü öncesinde hastalık hakkında detaylı bilgiler verdi, konuyla ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

27.10.2020Sağlık
Bahar depresyonu sizi esir almasın İşte başa çıkmak için öneriler…

Bahar depresyonu sizi esir almasın! İşte başa çıkmak için öneriler…

Bahar depresyonu daha çok kadınları etkiliyor. Güneşin yüzünü daha az gösterdiği bu dönemde ruh durumunda da değişiklikler yaşanabiliyor. Peki, sonbahar depresyonunun belirtileri neler? Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğit, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi ve basit yöntemlerle sonbahar depresyonundan korunmanın ipuçlarını paylaştı.

7.10.2020Sağlık
Bipolar bozukluğu mevsim geçişlerinde farklı etkilere yol açabiliyor

Bipolar bozukluğu mevsim geçişlerinde farklı etkilere yol açabiliyor

Mevsimsel özellik gösteren bipolar bozukluk, sonbaharda farklı etkilere yol açabiliyor. Sonbaharın son günleri ve kışın ilk günlerine doğru çökkünlük belirtilerinin ortaya çıkabileceğini belirten uzmanlar, bu dönemde içe kapanma, isteksizlik, karamsar düşünceler, derin bir mutsuzluk, geleceğe dair ümitsizlik ve zaman zaman intihar düşünceleri ve davranışı görülebileceği uyarısında bulunuyor.

16.09.2020Sağlık
Dikkat Ani başlayan koku alma kaybı Corona Virüsün erken belirtisi olabilir

'Dikkat! Ani başlayan koku alma kaybı Corona Virüsün erken belirtisi olabilir'

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. İsmail Koçak, Avrupa’dan gelen son çalışmalara göre aniden ortaya çıkan koku alma kaybının Corona Virüse işaret edebileceğini söyledi. Prof. Dr. Koçak, “Ancak koku alma kaybı mevsimsel alerji, ileri yaş veya ilaç kullanımı gibi etkenlerle de ortaya çıkabilir. Sağlık çalışanları, kuryeler, kasiyerler gibi temas açısından risk grubundaki kişilerde başka hiçbir neden yokken ani koku alma kaybı başlarsa mutlaka değerlendirilmeli” dedi.

20.04.2020Gündem
Kış depresyonu çocuklarda da görülüyor

Kış depresyonu çocuklarda da görülüyor

Sadece yetişkinlere özgü olduğu sanılan kış depresyonu, çocuklarda ve ergenlerde de görülebiliyor. Kız çocuklarında erkeklere oranla 4 kat fazla görülen kış depresyonunda uzmanlar ebeveynlere önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Depresyonun bir mevsimi var mı

Depresyonun bir mevsimi var mı?

Depresyon, temel belirtileri; isteksizlik, hayattan zevk alamamak, içinden hiçbir şey gelmemek olan bir hastalık halidir. Psikiyatrist Uzm. Dr. Burak Toprak, depresyon belirtilerini, neden depresyona girdiğimizi,mevsim değişikliklerinin ruh halimizi nasıl etkilediğini anlatıyor.

28.11.2019Sağlık
Memesizlik kader değil, kazanılmış bir zaferdir

Memesizlik kader değil, kazanılmış bir zaferdir

Meme kanserinin ardından yaşanan meme kaybını ortadan kaldırmak için yapılan işlemlerinin, tek başına bir estetik operasyon olarak tanımlanamayacağını vurgulayan Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı Op. Dr. Evrim Uçkunkaya, “Meme kanseri sonrasında yeniden meme yapma işlemi, hayatını tekrar kazanmaya çalışan bir kadın için, yeniden özgüven kazanma sürecinin bir paçasıdır. Memesizlik bir kader değil, yeni bir hayat için kazanılmış bir zaferdir!” diyor.

2.10.2019Sağlık
Mevsim Geçişleri Migreni Artırıyor

Mevsim Geçişleri Migreni Artırıyor

Nörolojik bir hastalık olan migreni tetikleyenler arasında yiyecek içeceklerden, mevsimsel değişikliklere kadar pek çok etken yer alıyor. Hastalığın seyrinde günlük hava değişiklikleri bile etkili olabiliyor. Nöroloji Uzmanı Dr. Nurettin Varolgüneş, migren hakkında bilgiler verdi.

12.09.2019İyi Yaşam
Ozon tedavisi birçok hastalıkta uygulanıyor

Ozon tedavisi birçok hastalıkta uygulanıyor

Ozon tedavisi hakkında bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Ümit Yalçın, “Ozon tedavisi, canlanan bağışıklık sistemi etkisi ile mikropları öldürerek enfeksiyon hastalıklarına karşı direnci arttırır, eklem ağrılarında ve kas rahatsızlıklarında iyileşme sağlar, beyin fonksiyonlarını ve hafızayı kuvvetlendirir, ferahlatıcı etkisiyle depresyon ve anksiyete tedavisinde olumlu etkisi vardır” dedi.

12.06.2019Sağlık
Ozon Tedavisi Nedir

Ozon Tedavisi Nedir?

Ozon tedavisi hakkında bilgi veren Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Öğretim Görevlisi Ümit Yalçın, “Ozon tedavisi, canlanan bağışıklık sistemi etkisi ile mikropları öldürerek enfeksiyon hastalıklarına karşı direnci artırır, beyin fonksiyonlarını ve hafızayı kuvvetlendirir, ferahlatıcı etkisiyle depresyon ve anksiyete tedavisinde olumlu etkisi vardır” dedi.

Melatonin Hormonu Nedir Melatonin Hormonunu Azaltan Etkenler

Melatonin Hormonu Nedir? Melatonin Hormonunu Azaltan Etkenler

Melatonin hormonunun hücrelerin yenilenmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, uyku ritminin ve vücut ısısının ayarlanması gibi birçok görevi olduğunu belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murtaza Çit, "Işık, stres, uyumadan önce yemek yemek melatonin hormonu düzeyini azaltır" dedi. Çit, antioksidan özelliğinden dolayı melatoninin kalp ve damar sistemini koruyucu etkisi olduğu da belirtti.

Bipolar Bozukluk Hakkında Bilinmeyenler

Bipolar Bozukluk Hakkında Bilinmeyenler

“Manik depresif hastalık” ve “İki uçlu mizaç bozukluğu” olarak bilinen bipolar bozukluk, bireylerde; “mani-hipomani”, “depresyon” ve “karma” olmak üzere çeşitli dönemleri kapsayan duygu durum atakları halinde görülüyor. Yrd. Doç. Dr. Emre Tolun Arıcı, bipolar bozukluk hakkında doğru bilinen yanlışlara dikkat çekti.

İlkbahar Depresyonunun Belirtileri Nelerdir

İlkbahar Depresyonunun Belirtileri Nelerdir?

Dışarıda güneş daha parlak, gökyüzü daha maviyken, kış mevsiminin etkileri yavaş yavaş silinirken hala kendinizi yorgun mu hissediyorsunuz? Pencereden içeri süzülen ışık size enerji değil, isteksizlik mi veriyor? Eğer bu sorulara cevabınız evet ise farkında olmasanız bile bahar depresyonu ile karşı karşıya olabilirsiniz. Nörolog Mehmet Yavuz, bahar depresyonuna karşı almamız gereken önlemleri anlattı.

D vitamini eksikliği neden olur Sonucu depresyona kadar gidiyor

D vitamini eksikliği neden olur? Sonucu depresyona kadar gidiyor

D Vitamini eksikliği, beraberinde birçok hastalığı da getirmektedir. D vitamini eksikliği sonucunda depresyon gibi sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Peki, D vitamini eksikliği durumunda neler yapılmalıdır? İşte, o konu hakkında bazı önemli bilgiler...

14.02.2019Sağlık
Gebelik depresyonunda gün ışığı mucizesi

Gebelik depresyonunda gün ışığı mucizesi

Depresyon tedavisinde yüksek oranda başarı sağlanırken, gebelikte meydana gelen bazı duygu durumları, tedavi sürecini etkileyebiliyor. Annenin bebeğine zarar gelmesi ile ilgili endişeleri, depresyon tedavisini karmaşık hale getiriyor.

Gebelik Depresyonuna İyi Gelen Öneriler

Gebelik Depresyonuna İyi Gelen Öneriler

Depresyon tedavisinde yüksek oranda başarı sağlanırken, gebelikte meydana gelen bazı duygu durumları, tedavi sürecini etkileyebiliyor. Annenin bebeğine zarar gelmesi ile ilgili endişeleri, depresyon tedavisini karmaşık hale getiriyor. Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar, gebelik depresyonunda güvenli bir tedavi olan 'fototerapi' hakkında önemli bilgiler verdi.

Sonbaharda saçlarınız değil yapraklar dökülsün

Sonbaharda saçlarınız değil yapraklar dökülsün

Kalıcı bir saç sorunu yok ise mevsimsel geçişler ile birlikte eski saçlarınızda dökülme artarken yerine yenileri gelecektir. Saç dökülmelerini sadece mevsime bağlamak eksik kalır. Aynı zamanda testosteron düzeyinde yaşanan dengesizlik de bunun başlıca nedenlerinden olabilir.

10.10.2018Kişisel Bakım
Tatil dönüşü depresyon yapar mı

Tatil dönüşü depresyon yapar mı?

Peş peşe gelen bayram, yaz tatilleri bitti. Rutinimizin değiştiği, bazen çok anlam yüklediğimiz tatillerin arkasından günlük hayata dönmek zorlayabiliyor. Mevsim geçiş dönemi olmasının da etkisiyle depresyona uzanan ciddi tablolar yaşanabiliyor. İşini ve okulunu sevmeyenler, ‘tatil dönüşü depresyonu’nu daha çok yaşıyor.

23.09.2018Seyahat
Mayıs’ta hangi balıklar yenir Hangi ayda hangi balık tercih edilmeli

Mayıs’ta hangi balıklar yenir? Hangi ayda hangi balık tercih edilmeli?

Vücudumuz için oldukça önemli bir besin kaynağı olan balığın lezzeti mevsime göre değişiyor. Bazı balıklar bazı aylarda çok daha lezzetli oluyor. Vatandaşlar Mayıs ayında hangi balıkların yenilmesi gerektiğini araştırıyor. Peki, hangi balık hangi ayda yenmeli? Mayıs ayında hangi balık tüketilmeli?

12.04.2018Keyif
Gün ışığı neden çok önemlidir

Gün ışığı neden çok önemlidir?

Hipokrat, çok eski zamanlarda mevsimsel hava değişikliklerinin insan sağlığıyla ilgili olduğuna inanıyordu. Aradan yüzyıllar geçti ve bugün de bilim insanları aynı şeyi söylüyor. İnsanlar bilgisayar ve televizyon gibi ekranlara kendilerini kitlerken bilim, güneş ışığına maruz kalmanın vücutta birçok sistemi harekete geçirdiğini belirtiyor.

6.03.2018Sağlık

Yazar Sonuçları

Tatiller şimdilik bitti, sıra depresyonda!

Yaz tatili, aradan uzun zaman geçmeden gelen bayram tatili de bitti. Sıra depresyonda! Psikiyatri uzmanları artık "tatil dönüşü depresyonu"ndan söz ediyor.

12.10.2008

Kalp krizleri kadın ve gençlerde daha tehlikeli

Yaşlanan erkeklerin kalp krizi geçirme riskleri daha yüksektir ama kriz bir kez geldi mi "tehlike" gençler ve kadınlarda daha fazladır.

27.06.2007

Sağlık Sektörünün Yeni Normali

Korona ile birlikte hayatımıza giren ve her sektörü, firmayı, bireyi değişime zorlayan, “yeni normal” olarak adlandırmaya başladığımız sürecin temelinde sağlık sektörü yer alıyor…

7.09.2020

Yaşadığınız Bahar Depresyonu Olabilir

Havaların ısınmaya başladığını penceremizin arkasından hissettiğimiz şu günlerde kış günlerinin o soğuk ve kasvetli havalarını geride bıraktık. Bahar mevsimi aslında doğanın uyanışını, masmavi gökyüzünü, güneşin sıcaklığını aynı zaman da canlılık ve neşeyi, bir bakıma geleceğe yönelik ümitleri ve hayalleri temsil eder. Doğanın bir parçası olan bizler de doğanın bu canlılığı hisseder ve yaşarız.

2.05.2020

Depresyon ve beslenme ilişkisi

Çağımızın en yaygın problemlerinden biri “depresyon”.. Özellikle de şehir hayatı, stres, maddi zorluklar, iş hayatı, hastalıklar, ilişkilerde yaşanan sorunlar, yalnızlık duygusu her geçen gün bireylerin depresyona girme oranını attırmaktadır.

22.09.2019

Her sabah yorgun mu uyanıyorsunuz?

Yetersiz ve kalitesiz uyku yorgunluğun en önemli nedenidir. Kaliteli uykunun sırlarını keşfetmek, yorgunluk hastalığını yenmek için elzem adımdır.

30.11.2018

Bahar yorgunluğu

Sabahları uykudan uyanmakta güçlük mü çekiyorsunuz?

29.03.2018