EKSTRA
MENÜ

Mevlid Kandili

Mevlid Kandili ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Mevlid Kandili haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 564 Mevlid Kandili haberi bulunmuştur.

Mevlid Kandili Haberleri

Din kültürü dersi-1

Din kültürü dersi-1

Mini anketime katılan gençlere sözüm vardı, kandiller hakkında size kısa bir bilgi toparlarım, diye. Bunu yayın yoluyla yapıyorum ki, herkes müftü torunu Serdar-ı Ekrem’in bu derin bilgisinden feyz alsın! Şaka bir yana, biliyorum, arkamdan diyecekler ki, “Aman be Serdar Abiiii, sana mı kaldı?” E yani, merak da mı etmiyorsunuz be çocuklar!

18.08.2004Seyahat
Yarın Mevlid Kandili

Yarın Mevlid Kandili

Mevlid Kandili yarın kutlanacak. Diyanet İşleri Başkanlığı, Hazreti Muhammed’in doğum günü dolayısıyla kutlanan "Kutlu Doğum Haftası" etkinlikleri çerçevesinde, çocuklara yurt genelinde "Peygamberimi Öğreniyorum" isimli kitapları dağıtacak.

19.04.2005Gündem
Bu gece Mevlid Kandili

Bu gece Mevlid Kandili

Mevlit Kandili, bu gece. Hazreti Muhammed’in 1434’üncü doğum yıldönümü. Tüm İslam dünyası bu kutsal gecede camilere akın edecek. İnananlar, okunacak Mevlit ve Kuran’ı dinleyip, dua edecek.

19.04.2005Gündem
Yarın akşam Mevlid Kandili

Yarın akşam Mevlid Kandili

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, ”İnsanlar arasında kin ve nefretin, farklılıklar arasında çatışmanın alevlendirildiği, ötekinin kutsalına ve bir diğer inanca saygının esasında insana saygı olduğu anlayışının iyice zayıfladığı çağımızda, alemlere rahmet olarak gönderilen Yüce Peygamberimizi anlamaya ve anlatmaya, O'nun sevgisi etrafında birleşmeye daha fazla ihtiyaç duymaktayız” dedi.

8.04.2006Gündem
Pakistanda Mevlid Kandili izdihamı: 26 ölü

Pakistan'da Mevlid Kandili izdihamı: 26 ölü

Pakistan'da Mevlid Kandili için toplanan kadınlar arasında panik yaşanması nedeniyle ilk belirlemelere göre 26 kadın ve çocuk öldü, 70'i yaralandı.

9.04.2006Dünya
Pakistan’da kandil izdihamı: 29 ölü

Pakistan’da kandil izdihamı: 29 ölü

Pakistan’da Mevlid Kandili için çok sayıda kişinin gittiği camide meydana gelen izdiham sonucunda 29 kadın ve çocuk yaşamını yitirdi, 70’i de yaralandı.

9.04.2006Dünya
Rekortmen mevlid

Rekortmen mevlid

Mevlid Kandili'nde Kanal 7’de yayınlanan Eyüp Sultan Yolcusu adlı TV filmi birinci, Mevlid Kandili Özel’ yayını ikinci oldu. İlk iki sıraya oturan Kanal 7 programları, Kanal 7’yi prime time birincisi yaptı.

10.04.2006Kelebek
Bardakoğlundan Mevlid Kandili mesajı

Bardakoğlu'ndan Mevlid Kandili mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Hz. Muhammed'in doğumunun kutlandığı Mevlid Kandili'nde çeşitli dinî, sosyal ve bilimsel ektinliklerin yanı sıra "insan sevgisi" üzerinde durulacağını açıkladı.

29.03.2007Gündem
Siyasilerden Mevlid kandili mesajları

Siyasilerden Mevlid kandili mesajları

Mevlüd Kandili nedeniyle, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Anavatan lideri Mumcu, DYP Genel Başkanı Ağar ve BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu birer mesaj yayınladı.

30.03.2007Gündem
Mevlit Kandili kutlandı

Mevlit Kandili kutlandı

Mevlit Kandili dolayısıyla İstanbul'da Eyüp Sultan, Sultanahmet ve Fatih camilerinin de aralarında bulunduğu pek çok camide mevlit okundu, dualar edildi.

30.03.2007Gündem
Bugün Mevlid Kandili

Bugün Mevlid Kandili

Hazreti Muhammed'in kutlu doğum günü tüm İslam âleminde bu gece coşkuyla kutlanacak.

19.03.2008Gündem
Bu gece Mevlid Kandili

Bu gece Mevlid Kandili

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, “Giderek dünyeviliğe, bireysel benliklerine, çıkar ve hazza dayanan bir hayata yönelen çağımız insanlarının, Hz. Muhammed'in örnekliğine, manevi önderliğine, sevgisine, onu anlamaya ve sevmeye son derece ihtiyacı vardır” dedi.

8.03.2009Gündem
Ahidname’yi kurtlar kemirdi

Ahidname’yi kurtlar kemirdi

KÂBE duvarına asılan “ahidname”yi gören müşrikler çok sevinmişlerdi. Putperestlere göre ıslam nurunun sönmesi için böyle bir “ahidname” gerekiyordu. Müslümanlar pişman olacaklar bu “ahidname” nedeniyle abluka başlayacak ve atalarının dinine döneceklerdi? Ahidname’nin altında 40 kişinin imzası vardı.

4.09.2009Gündem
Yarın Mevlid Kandili

Yarın Mevlid Kandili

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, “Dünyanın sanal ve geçici meşgalelerinin ve sonu gelmez heveslerinin bütün hayatımızı ve geleceğimizi ipotek altına aldığı modern dönemde, Kur'an-ı Kerim'i ve Peygamberimiz'in Sünnetini daha iyi anlamaya, bunun için de gönlümüzü Kur'an'a açmaya ve Sevgili Peygamberimiz'in örnek hayatını ve ahlakını rehber edinmeye ne kadar çok ihtiyacımız var” dedi.

24.02.2010Gündem
Bugün Mevlit Kandili

Bugün Mevlit Kandili

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bugün kutlanacak Mevlit Kandili dolayısıyla mesaj yayımladı.

14.02.2011Gündem
Tamaylıgil: Başbakan gideceğini anladı

Tamaylıgil: "Başbakan gideceğini anladı"

CHP Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Bihlun Tamaylıgil, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gerçeği anladığını ve “giderim” demeye başladığını ileri sürerek, “Dileğimiz, biletini halkımız sandıkta kessin, ama hesabını yargıçlar sorsun” ifadesini kullandı.

14.02.2011Gündem
Cesetler cami avlularında, hastane bahçelerinde

"Cesetler cami avlularında, hastane bahçelerinde"

Suriye Genel Devrim Konseyi üyesi Humuslu aktivist Ebu İzzet, Humus'a yapılan saldırıların gece yarısından sonra başladığını ancak yoğun bir şekilde asıl operasyonların 03:00'da gerçekleştiğini ve operasyonun tam bir saat sürdüğünü söyledi.

5.02.2012Gündem
Davutoğlu: Türkiyede olmasa da bölgede olmasını isteriz

Davutoğlu: Türkiye'de olmasa da bölgede olmasını isteriz

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye konusunda oluşturulması planlanan uluslararası mutabakat platformu hakkında açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, konferansın Türkiye’de yapılma ihtimaliyle ilgili bir soru üzerine, “İlkesel zemin, toplantının mekanından daha önemlidir. Ama mutlaka bölgede olmasını isteriz” dedi.

8.02.2012Gündem
Propaganda zamanı gazetecilik

Propaganda zamanı gazetecilik

Washington Post’un isteyip de gidemediği Suriye’de geçen hafta Hürriyet adına referandumu izledim, çevredeki muhalif yerleşimlerde halkla konuştum. Suriye’den yaptığımız haberleri takdir edenler de, eleştirenler de oldu. İç savaşın sürdüğü bu ülkede her iki tarafın da insanlık suçları işlediği bir dönemde İstanbul’daki “şezlong gazetecilerinin” kestiği ahkâma yanıt verecek değilim. Fakat savaş propagandasının yoğunlaştığı günlerde gazetecilerin etik sorumluluğuna dair genel bir yorum yapmak yararlı olabilir.

6.03.2012Gündem
Camiler doldu taştı

Camiler doldu taştı

Bugün Hz.Muhammed(s.a.v)’in doğum günü ve Mevlid Kandili nedeniyle Müslümanlar camilere akın etti. Kandil gecesini Eyüp Sultan Camii’nde kutlamak isteyenler akşam saatlerinde yola koyuldu. Caminin içi ve çevresi kısa sürede vatandaşlarla doldu taştı.

23.01.2013Gündem
Yarın Mevlid Kandili

Yarın Mevlid Kandili

Rahmet peygamberi Hazreti Muhammed'in doğum günü olan Mevlid Kandili, yarın idrak edilecek.

11.01.2014Gündem
Kılıçdaroğlundan Mevlit Kandili mesajı

Kılıçdaroğlu'ndan Mevlit Kandili mesajı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mevlid Kandili nedeniyle bir mesaj yayımladı.

12.01.2014Gündem
BÜLENT ERSOYUN PROGRAMINDA FETHULLAH GÜLEN SÜRPRİZİ

BÜLENT ERSOY'UN PROGRAMINDA FETHULLAH GÜLEN SÜRPRİZİ

Bülent Ersoy, Mevlid Kandili’ne denk gelen dün geceki TV programına türban takarak çıktı. Ersoy, semazenlerin eşliğinde ilahiler söyledi. Programın bir bölümünde de konuk şarkıcı Umut Zen, Fethullah Gülen'in şiirinden bestelenen Hüzünlü Gurbet adlı şarkıyı seslendirdi. Bülent Ersoy'un da oturuduğu masada eşlik ettiği görüldü.

13.01.2014Ne Oluyor
Haftaya ne yapacak

Haftaya ne yapacak

Bülent Ersoy, Mevlid Kandili’ne denk gelen dün geceki TV programına türban takarak çıktı. Ersoy, semazenlerin eşliğinde ilahiler söyledi. Programın bir bölümünde de konuk şarkıcı Umut Zen Fethullah Gülen'in şiirinden bestelenen Hüzünlü Gurbet adlı şarkıyı seslendirdi. Bülent Ersoy'un da oturuduğu masada eşlik ettiği görüldü.

13.01.2014Spor Arena
Demeti isyan ettiren kilise fotoğrafları

Demet'i isyan ettiren kilise fotoğrafları

Hamileliğinin son haftalarını yaşayan Demet Akalın, Mevlid Kandili gecesinde kiliseye gittiği haberlerine isyan etti.

15.01.2014Kelebek
Fotoğrafını çekerken bir kez daha düşünün

Fotoğrafını çekerken bir kez daha düşünün

Mevlid Kandili'nde ekrana başörtüsüyle çıkmasıyla çok konuşulan Bülent Ersoy, bu kez sokakta bir hayranını tokatladı.

17.01.2014Gündem
Türkiye hepimizin mesajı

Türkiye hepimizin mesajı

İŞVEREN ve işçi örgütlerini temsil eden 7 büyük sivil toplum örgütü, son dönemdeki ‘yolsuzluk ve paralel devlet’ tartışmalarının Türkiye ekonomisini olumsuz etkilememesi için önerilerini içeren ortak ‘bildiri’ yayınladı.

17.01.2014Ekonomi
Yeni Delhi’de Peygamber’in ayak izi

Yeni Delhi’de Peygamber’in ayak izi

Jama Mescid’de önümüze konulan emanetler karşısında nefesimiz tutuluyor; sol eşi Topkapı müzesinde bulunan Hazreti Peygamber’in(sav) mübarek ‘sağ ayak izi’, giydiği sandaletin teki, saç teli, Hz.Ali’nin (r.a) eliyle yazdığı ‘Mushaf’tan sayfalar, Hz.Hasan’ın (r,a) el yazısıyla Mushaf sayfaları ve Hz.Fatıma’nın(r.a) başörtüsü…

1.02.2014Seyahat
Kayseri Müftüsü: Noel Baba bizim neyimiz olur

Kayseri Müftüsü: Noel Baba bizim neyimiz olur?

Diyanet, yılbaşı hutbesinde ''Gayr-i meşru tutum ve davranışlarla, eğlence aldatmasıyla nefesler, hayatlar, yarınlar hiçe sayılarak heba edilmektedir. Bu ne acı bir tablodur'' dedi. Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Emrullah Aydın imzasıyla Bakırköy'deki oullarda yılbaşı etkinliklerine yasak geldi. Son açıklama ise Kayseri Müftüsü Ali Maraşlıgil'den geldi. Maraşlıgil, "O kadar kesilen çamlar, ağaçlar var. Allah aşkına Müslüman kültürüyle ne alakası var. Noel Baba bizim neyimiz olur? Bizim dinimizle, inancımızla, itikadımızla en ufak bağlantısı yok. Bu konularda hassas olmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

30.12.2014Gündem
Mevlid Kandili hangi güne denk geliyor

Mevlid Kandili hangi güne denk geliyor?

Diyanet İşleri Başkanlığı 2015 yılı için dini günler takvimini çıkarttı. Diyanet'in belirlediğine göre 2 Ocak Cuma günü Mevlid Kandili gecesi olacak.

30.12.2014Gündem

Yazar Sonuçları

Is Christmas really un-Islamic?

Every year, toward the end of December, warnings come from some of the conservative Islamic voices in Turkey. They advise their co-religionists to avoid indulging in New Year’s Eve celebrations, which they see as a "Christian tradition." Some of them, especially the most orthodox, even go as far as saying that Muslims will be betraying their faith if they sympathize with Santa Claus or Christmas trees.

24.12.2008

Peygamberimizin son konuşmaları

VEFATINDAN önceki son günlerdir. Henüz hasta değiller. Ama görevinin sona erdiğinin haberini almışlardır. Sahabesiyle sohbetlerini sıklaştırır.

18.02.2010

CHP’nin Şevki Yılmaz’ı

Tam da CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Darbe olursa tankın üstüne çıkarım” şeklinde fiyakalı açıklamalar yaptığı bir dönemde...

6.02.2011

Kandil ve medyadaki bazı hastalıklar

ÖNÜMÜZDEKİ pazartesi akşamı Mevlid Kandili. Hz. Peygamberin dünyayı şereflendirmesini kutlayacağız. Her birimiz kendi bakış tarzımıza göre ‘Sevgilinin’ gelişini kutlayacağız.

10.02.2011

Bana ne Köşk’teki adamın dindarlığından

CAN Dündar’ın kitabından öğrendik:

İsmet Paşa’nın cumhurbaşkanı olarak Çankaya Köşkü’nde hüküm sürdüğü yıllarda bir yılbaşı gecesi Mevlid Kandili’ne denk gelmiş.

31.10.2011

Yeni Delhi’de Peygamber’in ayak izi

Jama Mescid’de önümüze konulan emanetler karşısında nefesimiz tutuluyor: Sol eşi Topkapı Müzesi’nde bulunan Hazreti Peygamber’in (sav) mübarek ‘sağ ayak izi’, giydiği sandaletin teki, saç teli, Hz.Ali’nin (r.a) eliyle yazdığı ‘Mushaf’tan sayfalar, ve Hz.Fatıma’nın (r.a) başörtüsü…

1.02.2014