EKSTRA
MENÜ

Metabolizma

Metabolizma ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Metabolizma haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.741 Metabolizma haberi bulunmuştur.

Metabolizma Haberleri

30 saniyede 3 boyutlu tarama

30 saniyede 3 boyutlu tarama

İnsan vücudunu 30 saniyede tam olarak tarayabilen dünyanın ilk üç boyutlu görüntüleme cihazı ‘Explorer’ın tanıtımı yapıldı.

1.12.2018Dünya
D vitamini eksikliği nasıl giderilir

D vitamini eksikliği nasıl giderilir?

D vitamininin genellikle kemik yoğunluğu oluşumunda önemli bir etkisi olduğuna işaret eden uzmanlar,  D vitamini eksikliğinin, kanserden Tip 1 diyabet gelişimine, bağışıklık sistemi hastalıklarının gelişimine kadar çok geniş yelpazede bir öneme sahip olduğunu vurguluyor. İleri düzeyde olan D vitamini eksikliği halsizlik, yorgunluk ve denge kayıplarına hatta yaşlılarda düşme gibi sorunlara yol açıyor. Peki, D vitamini eksikliği nasıl giderilir?

30.11.2018Sağlık
İşte jardelin yeni mesleği

İşte jardel'in yeni mesleği!

Futbolculuk sonrası siyasete atılan ancak hakkındaki suçlamaların ardından milletvekilliği askıya alınan Galatasaray’ın eski futbolcusu, kendisine yeni bir meslek edindi.

30.11.2018Avrupa
Ünlüler tanıtmış, zehir çıkmıştı Firmadan flaş açıklama

Ünlüler tanıtmış, zehir çıkmıştı! Firmadan flaş açıklama

SAĞLIK Bakanlığı geçtiğimiz günlerde sahte Teff tohumlu çayı üreten bir firmaya baskın düzenleyerek çayın içerisinde sibutramin denilen zehirli madde olduğunu açıklamıştı. Birçok ünlünün tanıtımını yaptığı ve Teff tohumlu çayın orijinalini üreten firmadan ilk açıklama geldi. Firmanın Genel Müdürü Erdi Taşçı, "Toplatılan Teff tohumlu çay ürünleri sahte, bizi birebir taklit ettikleri için onları bakanlığa şikayet ettik, ama orijinalini üreten biz mağdur olduk" dedi.

28.11.2018Gündem
6 Adımda Metabolizmanızı Canlandırın

6 Adımda Metabolizmanızı Canlandırın!

Metabolizma; vücudumuzda gece gündüz çalışan bir sistem. Hepimizde mevcut olan; kimimizde hızlı, kimimizde daha yavaş çalıştığını bildiğimiz doğal bir düzen. Aktif bir şekilde çalışan metabolizmayı, kendisine gün boyu gönderilen yiyeceklerden elde ettiği kaloriyi kusursuz biçimde kullanabilen bir makineye benzetebiliriz. Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Sinem Usuk, 6 adımda metabolizmayı canlandırmanın yollarını açıkladı.

Anne adayları hamilelik şekerine dikkat

Anne adayları hamilelik şekerine dikkat!

Hamilelik şekeri nedir? Hamilelik şekeri sebepleri nelerdir, nasıl kontrol altına alınabilir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Gökçenur Gönenç, hamilelik şekeri hakkında merak edilenleri yanıtlıyor.

Karnabahar bel çevresindeki yağları eritiyor

Karnabahar bel çevresindeki yağları eritiyor!

İşte karnabaharın bilmediğiniz muhteşem faydaları...

14.11.2018Sağlık
Dünya Diyabet Günü nasıl ortaya çıktı Diyabet nedir

Dünya Diyabet Günü nasıl ortaya çıktı? Diyabet nedir?

Kronik bir hastalık olan diyabet, her yaş grubu için tehdit oluşturmaktadır. Özellikle hızlı sosyal ve kültürel değişimler, nüfusun yaşlanması, kentleşme oranındaki artış, fiziksel aktivitelerde azalma, sağlıksız yaşam tarzı ve davranış biçimleri gibi nedenler diyabeti tetikleyen durumlardır. İşte, diyabet hakkında detaylı bilgi

14.11.2018Gündem
Yer elması metabolizmayı hızlandırıyor

Yer elması metabolizmayı hızlandırıyor

Günümüzde sık duyduğumuz metabolizma sözcüğü artık hayatımızda korkutan bir sözcük olmaya başladı. Bunun en büyük sebebi ise zamanla birçok sebebe bağlı olarak yavaşlamaya hazır olan bazal metabolizmamız. Bunu hızlandırmanın en iyi yolu ise bol bol yer elması tüketmek! Faydalarını ve pişirilme yöntemlerini Beslenme ve Diyet uzmanı Hülya Çağatay anlattı.

13.11.2018Sağlık
Diyabet 20 yaş üzeri her 7 kişiden birinde görülüyor

Diyabet 20 yaş üzeri her 7 kişiden birinde görülüyor

Halk arasında ‘şeker hastalığı’ olarak bilinen diyabetin görülme sıklığı, sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı gibi sebeplerle hızla artıyor. Yapılan çalışmalara göre 2035 yılında dünyada 600 milyona yakın diyabet hastası olması bekleniyor.

13.11.2018Sağlık
Yeme Bozukluğunun Yol Açtığı 3 Ciddi Tehlike

Yeme Bozukluğunun Yol Açtığı 3 Ciddi Tehlike!

Yeme bozukluğu çağımızın sorunu! Özellikle de görselliğin ön plana çıktığı günümüzde pek çok kişi ince ve fit görünme isteğiyle rejim yapıyor; öyle ki fazla kilonun sağlığa zararlarından çok, estetik kaygılarla hareket ediliyor. Psikolog Simay Arslan sizler için anlattı...

Kadınlarda beslenme alışkanlığı yaşa göre değişiyor

Kadınlarda beslenme alışkanlığı yaşa göre değişiyor

Her yaşın ayrı bir güzelliği var fakat önce sağlıklı olmak şartıyla… Yapılan son araştırmalar kadınların yaş almaya başladıkça beslenme alışkanlıklarını gözden geçirip düzenli egzersiz ve kalp dostu gıdalarla sağlıklarını korumaları gerektiğinin önemine bir kez daha vurgu yapıyor. Beslenme Danışmanı Susan Bowerman, 20'lerinden 60’larına ve daha sonraki yaşlarına kadar kadınların sağlıklı ve dinç kalabilmeleri için uygulamaları gereken beslenme ve egzersiz formüllerini anlatıyor.

9.11.2018Sağlık
Yeme bozukluğu genç kızlarda daha sık görülüyor

Yeme bozukluğu genç kızlarda daha sık görülüyor

Yeme bozukluğu çağımızın sorunu... Özellikle de görselliğin ön plana çıktığı günümüzde pek çok kişi ince ve fit görünme isteğiyle rejim yapıyor; öyle ki fazla kilonun sağlığa zararlarından çok, estetik kaygılarla hareket ediliyor. Hele de ergenlik döneminde. Ancak aman dikkat! Yeme tutumlarında meydana gelen değişimler yeme bozukluklarına yol açabilirken, hem fiziksel hem de psikolojik olarak sağlığa büyük zararlar verebiliyor.

Metabolizmayı yavaşlatan 6 önemli neden

Metabolizmayı yavaşlatan 6 önemli neden

Arkadaşınız yıllardır hiç diyet yapmamasına rağmen hep aynı kiloda kalıyor. Siz ise “Su içsem yarıyor” şeklinde yakınan grupta yer alıyorsunuz. Peki, kulağa hiç adil gelmeyen bu probleminiz metabolizma hızınızın yavaş çalışmasından kaynaklanıyor olabilir mi?

3.11.2018Sağlık
Libidonuzu Uçuran Yiyecekler

Libidonuzu Uçuran Yiyecekler

Linidonuzu yükseltecek 8 besin önerisi...

31.10.2018Cinsellik
Yağ Yakımını Hızlandıran 10 Besin

Yağ Yakımını Hızlandıran 10 Besin

Yiyerek kilo vermek mi? Kulağa çok güzel geldiği doğru. Son zamanlarda yapılan araştırmalar bunu destekler şekilde bazı besinlerin vücutta yağ yakıcı etkiye sahip olabileceğini gösteriyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı MERVE TIĞLI yağ yakımını hızlandıran 10 besini açıkladı.

Bütün Gün Yağ Yakmanın 10 Yolu

Bütün Gün Yağ Yakmanın 10 Yolu

Sadece bir günde yağ yakma formülleri...

Yorgun hissetmenizin sebebi bunlardan biri olabilir

Yorgun hissetmenizin sebebi bunlardan biri olabilir!

İç hastalıkları, endokronoloji ve matabolizma bölümünden Prof. Dr. Haluk Sargın, pek çoğumuzun yaşadığı kronik yorgunlukla savaşta adım adım öneriler getiriyor.

30.10.2018Sağlık
Yorgunluğun 20 Sebebine Dikkat

Yorgunluğun 20 Sebebine Dikkat!

İç hastalıkları-endokronoloji ve matabolizma bölümünden, Prof. Dr. Haluk Sargın pek çoğumuzun yaşadığı kronik yorgunlukla savaşta adım adım öneriler getiriyor...

Soğuk algınlığı ve gribin doğal ilacı beyran çorbası

Soğuk algınlığı ve gribin doğal ilacı beyran çorbası

UNESCO'nun gastronomi dalında "yaratıcı şehirler" ağında olan Gaziantep'in tescilli lezzetlerinden "beyran" özellikle kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirerek, soğuk algınlığı ve gribe karşı koruyor.

Kış aylarını sağlıklı karşılamak için ipuçları

Kış aylarını sağlıklı karşılamak için ipuçları

Havaların soğuması ile kış kapılarımızı çalmaya hazırlanıyor. Kış depresyonuna davetiye çıkartan çokça olumsuzluk da peşimizi bırakmaz. Soğuk havalarda dışarı çıkmak yerine evde oturma isteği, gecelerin uzayıp gündüzlerin kısalması ile negatif düşünceler kişinin istem dışı kilo almasına sebep olabilir. Diyetisyen Emre Uzun’un sindirim sistemini güçlendiren tarifi ile kış aylarına daha mutlu ve sağlıklı girebilirsiniz.

26.10.2018Sağlık
Ruja gerek kalmadan daha canlı, çok daha dolgun

Ruja gerek kalmadan daha canlı, çok daha dolgun

Antik çağlardan modern zamanlara kadar makyaj, özellikle de dudak renklendirme güzelliğin en önemli rutinleri arasında sayıldı. Trendler değişse de dudakları, tahtından hiçbir makyaj uygulaması indiremedi.

21.10.2018Kişisel Bakım
3 ay önce düzenli beslenmeye başlayın

3 ay önce düzenli beslenmeye başlayın

Tüp bebek tedavisinde beslenmenin önemi nedir? Tüp bebek tedavi sürecinde ne yiyip içmek gerekir? Opr. Dr. Selen Sakar Ecemiş anlatıyor.

Aralıklı açlık diyetleri işe yarıyor mu

Aralıklı açlık diyetleri işe yarıyor mu?

Aralıkla yapılan açlık diyetlerinin son yıllarda hız kazandığını belirten Ünlü diyetisyen Selahattin Dönmez, uygulanması gereken yöntemleri ve yapılmaması gerekenleri anlatıyor.

19.10.2018Sağlık
Kan tahlili içerisinde WBC nedir WBC yüksekliği ve düşüklüğü ne demek

Kan tahlili içerisinde WBC nedir? WBC yüksekliği ve düşüklüğü ne demek?

WBC düşüklüğü ya da yüksekliği, genellikle kan tahlillerinde merak edilen unsurlar arasında yer almaktadır. WBC (White Blood Cell) yani beyaz kan sayımı anlamına gelen bu tahlil, düşük ya da yüksek değerler ile araştırılıyor. Peki, WBC ne demek ve kan tahlili içerisinde düşüklüğü ve yüksekliği ne anlama geliyor? İşte, WBC hakkında merak edilen bazı bilgiler

18.10.2018Sağlık
Vücudunuza Göre En İdeal Diyet

Vücudunuza Göre En İdeal Diyet

Kilo verme ya da kilo kontrolü için yapılan diyetlerin metabolizma ya da vücut tipinize uygun olması çok önemli. . Daha sağlıklı ve bilinçli bir şekilde kilo vermek için vücudunuza uygun programları tercih etmelisiniz. Böylece istediğiniz forma kavuşmanız çok daha kolay olur.

Kavrulmuş fındığı 3 günden fazla bekletmeyin

Kavrulmuş fındığı 3 günden fazla bekletmeyin

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Fatih Kılıçlı, içinde protein, lif bulunduran ve kalbi koruyan fındığın kavrulup 3 günden fazla bekletildiğinde besin değerlerinin düştüğünü söyledi.

17.10.2018Sağlık
Metabolizmayı Bozmadan Kilo Vermenin Yolları

Metabolizmayı Bozmadan Kilo Vermenin Yolları

Metabolizmanın düzenli ve hızlı çalışması, beslenme programının düzenli olması ve organların düzenli sistematik bir şekilde çalışması anlamına gelmektedir. Metabolizma hızı ile organlar çalışmak için gerekli enerjiyi sağlarlar. Metabolizma ne kadar güçlü ve sağlam çalışırsa , organlarımızın durumu o kadar sağlıklı olur. Bunu göz önünde bulundurarak , sadece kilo verme amacı olmadan organ sağlığımız için her şeyden önce metabolik hızımızı kontrol altına almalı ve ona göre beslenmeliyiz.

Kahvenize 1 Tatlı Kaşığı Ekleyin

Kahvenize 1 Tatlı Kaşığı Ekleyin!

Metabolizmayı hızlandıran, kanser hücrelerinin çoğalmasını önleyen Hindistan cevizi yağının sindirim sisteminden beyin sağlığına kadar birçok olumlu etkisi bulunuyor. Beslenme Danışmanı Uz. Dyt. Yeşim Temel Özcan, Hindistan cevizi yağının faydaları hakkında bilgi verdi.

Yazar Sonuçları

Hazer Amani’nin ‘kara elmas’ı

Kömür sever misiniz? Seversiniz, seversiniz... Ya da en azından, Ataşehir’deki Fireroom’un siyah burgerlerini tatmadan karar vermeyin. Önünde sabah-akşam kuyruk var.

1.12.2018

Neden yorgunuz?

Yorgunluğun farklı nedenleri var. Bazen fiziksel sebeplerle ortaya çıkıyor. Yani fiziki bir problem yorgunluğu tetikliyor.

23.11.2018

Nezleyim ne yapayım?

Nezleyi de gribi de kolay atlatmakta boğaz bölgesini koruyan özel bazı probiyotik pastillerin etkili olduğunu gösteren ciddi yayınlar var. Bu nedenle hem “ koruyucu” hem de “tedavi edici” özelliği olan ve çoğu Laktobasillus Casei içeren farklı probiyotik çiğneme pastillerini kullanmak, tedavide de korunmada da oldukça etkili.

21.11.2018

Kilo koruma dönemi için 7 beslenme tüyosu

Zayıflamak, zor ve uzun bir süreçtir. Zayıflamak için verdiğiniz emek kadar kilo koruma dönemi için de aynı emeği vermeniz gerekir.

5.11.2018

Torunlarımız bizden az yaşayacak

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr Halit Yerebakan, modern tıp hekimlerinin yaptığı en iyi şeyin insan ömrünü uzatmak olduğunu belirtirken, hayatımızın merkezinde yer alan stres ve sağlıksız beslenme ile tüm kazanımlarımızı kaybetmekle karşı karşıya olduğumuza dikkat çekti. Dr. Yerebakan, “Çocuklarımıza böyle sağlıksız bakmaya devam edersek, torunlarımız bizden daha az yaşayacak,” dedi.

29.10.2018
Şimdi tam mevsimi Sağlık için bol bol yiyin

Şimdi tam mevsimi! Sağlık için bol bol yiyin

Cennet elması, cennet hurması, yaş hurma gibi birçok isimle biliniyor. Ekim ayı meyvelerinden Trabzon hurmasının ismi gibi faydaları da oldukça fazla. Metabolizma hızını artıran ve tokluk sağlayan bu meyvenin yararlarını Diyetisyen Deniz Zünbülcan anlattı.

17.10.2018
Her şeyden yiyerek zayıflamak mümkün mü

Her şeyden yiyerek zayıflamak mümkün mü?

Hızlı kilo vermek ve daha hızlı yağ yakmak için karbonhidratsız diyet uygulayanlar ya da karbonhidrat alımını maksimum düzeyde azaltanlar başarıya ulaşıyor mu? Beslenmede belirli besin gruplarını azaltıp, belirli besin gruplarını yoğun olarak tüketmek kilo verdiriyor mu? Beslenme ve Diyet Uzmanı Banu Kazanç kısa sürede kilo vermek için tek tip beslenmeye yönelenleri uyarıyor.

15.10.2018