MENÜ

Mesude Erşan

Mesude Erşan ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Mesude Erşan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 884 Mesude Erşan haberi bulunmuştur.

Mesude Erşan Haberleri

Çekya mı, Çek Cumhuriyeti mi

Çekya mı, Çek Cumhuriyeti mi?

HÜRRİYET ile birlikte hemen tüm medyada yayınlanan “Çek Cumhuriyeti’nin adının artık resmen Çekya olduğu” haberlerini okumuştum.

Tam bir tahrik kalıbı

Tam bir 'tahrik kalıbı'

Bir belediye otobüsünde sırf şort giyiyor diye hemşire A.T.’yi tekmeleyen Abdullah Çakıroğlu’nun polis ifadesinden: “Olurunda giyinmiş olsaydı biz de manen tahrik olup bu hareketi yapmazdık!”

20.09.2016Gündem
Türkiye’de 10 yıl daha erken başlıyor

Türkiye’de 10 yıl daha erken başlıyor

Türkiye verileri kalp yetersizliğinin batılı toplumlara göre bizde daha genç yaşta başladığını ortaya koyuyor.

11.08.2016Sağlık
Birliğe akın

Birliğe akın

Türkiye’nin kalbi dün İstanbul Yenikapı’da attı. Karadan ve denizden milyonlarca insan Yenikapı’ya aktı. Darbe girişiminin ardından başlayan demokrasi nöbeti, 23’üncü gününde Yenikapı’da milyonlarca kişinin tanıklığında zirve yaptı. 81 il meydanında dev ekranlardan izlenen mitingle, tüm dünyaya ‘Türkiye tek yürek’ mesajı verildi.

7.08.2016Gündem
Kanseri bitkilerle tedavi edemezsiniz

Kanseri bitkilerle tedavi edemezsiniz

Kanser hastası ve yakınları en çok istismar edilenlerin başında geliyor. Yaşanan panik, modern yöntemlere duyulan kuşku ve yan etki endişesi, “doğal olan zararsızdır” inanışıyla birleşince, bitkisel (ve bazı hayvansal) kökenli tıp dışı tedavilere yönelim artıyor.

5.07.2016Sağlık

Özellikle seçildiler

TÜRKİYE Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, “Son tutuklanan üç arkadaşımızın isim olarak seçilmesi çok önemli. İktidarın gözdağı verdiği anlaşılıyor. Bu bir korkutma” dedi.

24.06.2016Gündem
Bu mesele ortaçağda kapanmıştı

'Bu mesele ortaçağda kapanmıştı'

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğum kontrolü karşıtı açıklamaları tartışılıyor. TTB Başkanı Beyazıt İlhan açıklamaya tepki gösterirken, gelişmiş ülkelerde erkeklerin, kadının bedeni üzerinden yürüttüğü tartışmaların ortaçağda sona erdiğini vurguladı.

31.05.2016Sağlık
Böbrekleri bitiren hastalığa ilaç freni

Böbrekleri bitiren hastalığa ilaç freni

Böbrek ve diyalize ihtiyaç duyan her 10 hastadan birinde polikistik böbrek sorunu var.

10.05.2016Sağlık
Bedenimde ve beynimde 100 bilyenin izi duruyor

Bedenimde ve beynimde 100 bilyenin izi duruyor

Suruç’taki saldırının sembol fotoğraflarından biri, yerde yatan iki yaralı kadının el ele tutuşarak birbirlerine güç verdiği kareydi. Kadınlardan biri Gökçe Çetin, diğeri Dr. Çağla Seven’di. Dr. Seven, 9.5 aydır patlamanın ve isabet eden 100’ün üzerinde bilyenin bedeni İle ruhunda yarattığı yaraları sarmaya çalışıyor.

8.05.2016Sağlık
TBVden Hürriyete 2 ödül

TBV'den Hürriyet'e 2 ödül

Bu yıl üçüncü kez düzenlenen Türk Böbrek Vakfı Medya Ödülleri, Zorlu Center PSM'de yapılan törenle sahiplerini buldu. Hürriyet.com.tr sağlık editörü Buse Özel "İnternet Röportajı Dalında", Hürriyet Gazetesi deneyimli sağlık muhabiri Mesude Erşan ise Yazılı Basın Yazı Dizisi Dalında ödül aldı. Doğan Haber Ajansı da gecede TBV Özel Ödülüne layık görüldü.

27.04.2016Sağlık
Türk Böbrek Vakfından Doğan Grubuna dört ödül

Türk Böbrek Vakfı'ndan Doğan Grubu'na dört ödül

Türk Böbrek Vakfı tarafından bu yıl üçüncü kez düzenlenen TBV 3. Medya Ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu.Türk Böbrek Vakfı'nın çalışma alanları içinde yer alan konularda dahil olmak üzere tüm sağlık alanında toplumun bilinçlendirilmesi, farkındalığın arttırılması, kamu ve özel sağlık kuruluşlarınca bu alanda verilen hizmetlerin geliştirilmesine katkı sağlamak üzere düzenlenen 'Türk Böbrek Vakfı 3. Medya Ödülleri', Zorlu Performans Sanatları Merkezi Stüdyo Salonu'nda, düzenlenen tören ile sahiplerini buldu. Düzenlenen gecede Türk Böbrek Vakfı tarafından Doğan Grubu'na 4 ödül taktim edildi.Yazılı Basın Yazı Dizisi Konu Dalında Kanserle Savaşta En Son Tedaviler başlıklı haberiyle Hürriyet Gazetesi'nden Mesude Erşan, Televizyon Röportaj Dalı'nda Yürüyemiyorlar Ama Dans Ediyorlar başlıklı haberiyle Kanal D'den Özay Erad, İnternet Röportajı dalında Benim de Ruhum Kanser Oluyor başlıklı haberiyle ödül almaya hak kazanan hurriyet.com.tr'den Buse Özel, Türk Böbrek Vakfı Yönetim Kurulu tarafından, toplumda sağlık bilincinin gelişmesine yönelik yaptıkları haberlerle Doğan Haber Ajansı Spor Servisi ödüle layık görüldü. 

27.04.2016Diğer Videolar
Hürriyet’e iki ödül

Hürriyet’e iki ödül

Tüm sağlık alanında toplumun bilinçlendirilmesi, farkındalığın artırılması, kamu ve özel sağlık kuruluşlarınca bu alanda verilen hizmetlerin geliştirilmesine katkı sağlamak üzere verilen Türk Böbrek Vakfı Medya Ödülleri, Zorlu Performans Sanatları Merkezi’ndeki törenle sahiplerini buldu.

26.04.2016Gündem
TGC seçimini Turgay Olcaytonun listesi kazandı

TGC seçimini Turgay Olcayto'nun listesi kazandı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyeleri, üç yıl süreyle görev yapacak yönetim kadrosunu belirlemek için sandık başına gitti. İki listenin yarıştığı seçimi Turgay Olcayto’nun Başkanlığını yaptığı Bağımsız Bağlantısız Özgür Gazetecilik Grubu kazandı.

23.04.2016Gündem
70 yıllık doktordan meslektaşlarına son mektup

70 yıllık doktordan meslektaşlarına son mektup

İstanbul Tabip Odası’ndan 70’inci Yıl Hizmet Plaketi almasına 15 gün kala yaşamını yitiren 93 yaşında ki Nöropsikiyatri Uzmanı Dr. Erdoğan Noyan’ın kendi deyimiyle “giderayak” hazırladığı konuşması meslektaşlarını duygulandırdı. Dr. Noyan’ın 27 Şubat’da vefat etmeden önce, 22 Ocak’da hazırladığı konuşmasını kızı İdil Kartal okudu. Meslektaşlarına hitap eden Dr. Noyan, “Mesleğimizin temel unsurlarını teşkil etmesi gereken önleyici ve koruyucu sağlık hizmetleri günümüzde arkaya itilmiş, tedavi edici hizmetler baskın ve yaygın şekilde ön plana yerleştirilmiştir” eleştirisi yaptı.

15.03.2016Sağlık
Muhabirimize haber ödülü

Muhabirimize haber ödülü

Sağlık muhabiri Mesude Erşan’ın, “Sağlık Hizmetleri Felç” haberi, İstanbul Tabip Odası’nın düzenlediği 14 Mart Tıp Haftası Basında Sağlık Ödülleri kapsamında Yazılı Basın Haber Ödülü’ne layık görüldü.

1.03.2016Sağlık
Mesude Erşan’a haber ödülü

Mesude Erşan’a haber ödülü

SAĞLIK muhabirimiz Mesude Erşan’ın, ‘Sağlık Hizmetleri Felç’ haberi, İstanbul Tabip Odası’nın düzenlediği 14 Mart Tıp Haftası Basında Sağlık Ödülleri kapsamında Yazılı Basın Haber Ödülü’ne layık görüldü.

29.02.2016Gündem

Yazar Sonuçları

Seyahatten kilo alarak dönmeyin

Tatillerde genellikle diyetleri devre dışı bırakıyor. “Şunu da tadayım”, “bunu da tadayım”, “bir daha mı geleceğim, yiyeyim bari” diyerek rutin beslenme alışkanlıkların değiştiği ve miktarların üstüne çıkıldığı seyahatlerden kilo almadan dönmek için birkaç küçük önlem almanız mümkün.

23.03.2017

Gezginler dikkat! Bunları yapmadan sakın seyahate çıkmayın!

Seyahate nereye giderseniz gidin, alabileceğiniz bazı standart önlemler var. İdeali, seyahatinizden 4-6 hafta önce seyahat sağlığı merkezine gidip danışmanlık hizmeti almanız. Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü seyahat sağlığı merkezlerinden bu hizmeti ücretsiz veriyor.

15.02.2017

Üşüyünce hastalanır mıyız sahiden?

Korkularımızdan biri de ‘üşüme’ ya da ‘üşütme’. Güneş aldırmak için çıkardığımız çocuklarımızı en ılık hatta sıcak havalarda bile sıkı giydiriyoruz ki üşüterek hasta olmasın. Nezle de olmuşsak üşütmeyi sorumlu tutuyoruz, zatürree de olsak. Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Fuat Kalyoncu, aslında insanlardaki otomatik ısı kontrol sisteminin dış ortam ısısı ne olursa olsun, vücut ısısını 36.5 derecede tutabilen gelişmiş bir sistem olduğunu hatırlatıyor.

21.01.2017

'Giyotin' ama tek taraflı kesecek

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, Anayasa değişikliği gerçekleşirse hem Meclis’in hem de Cumhurbaşkanı’nın birbirlerini karşılıklı olarak seçime götürebileceğini söyledi.

19.01.2017

İyi ve uzun bir yaşam için 3 mühim soru

Ömür süresi için kimi “70 yeter, fazlası lükstür” kimi “Hakkımız en az 120 yıl” der... Kim ne derse, ne ümit ederse etsin, ömrün uzunluğu 3 kritik ‘belirleyici’ye bağlıdır... Peki bu üç kritik belirleyici nelerdir?

15.01.2017

Grip her yerde

Grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonları kış aylarında tavan yapıyor. Gerek Türkiye gerekse kışın sürdüğü kuzey yarım kürede özellikle grip etkisini artırarak sürdürüyor. Dünya Sağlık Örgütü Global Grip İzleme Ağı’nın raporlarına göre grip ve başka sık görülen solunum yoluyla bulaşan enfeksiyonlar, coğrafyalara göre şu seyri gösteriyor...

12.01.2017

Sinemada 2016 böyle geçti

Nizam Eren her yıl olduğu gibi sinema sektörüyle ilgili analizlerini bu yıl da yaptı ve gönderdi...İlginç rakamlar, ilginç notlar çıktı bu araştırmasından.

10.01.2017

Yılbaşı gecesi sendromuna ertesi gün formülü basit: Bol su ve hareket

Şu veya bu nedenle içki ve yemeği fazla kaçırdığınız akşamların ertesi gününde kendinizi daha kolay toparlamak için birkaç önerimiz önerimiz var. Beslenme uzmanlarının ilk önerisi, ertesi günü iki-üç litre su içmeniz.

2.01.2017

Ertesi gün formülü basit: Bol su ve hareket

Şu veya bu nedenle içki ve yemeği fazla kaçırdığınız akşamların ertesi gününde kendinizi daha kolay toparlamak için birkaç önerimiz var. Beslenme uzmanlarının ilk önerisi, ertesi gün iki-üç litre su içmeniz.

31.12.2016

Sık seyahat edenlere yetişkin aşısı

Uzun süre hareketsiz kalmak ölüme neden olur mu? Evet, olabilir. Tam da bu nedenle 4 saatten uzun uçuşlarda bazı küçük önlemler almanızda yarar var.

17.12.2016

4 saatten uzun uçuşlara dikkat

Uzun süre hareketsiz kalmak ölüme neden olur mu? Evet olabilir. Tam da bu nedenle 4 saatten uzun uçuşlarda bazı küçük önlemler almanızda yarar var.

12.12.2016

4 saatten uzun uçuşlara dikkat!

Uzun süre hareketsiz kalmak ölüme neden olur mu? Evet, olabilir. Tam da bu nedenle 4 saatten uzun uçuşlarda bazı küçük önlemler almanızda yarar var.

10.12.2016

Altı saatten az uyku kaza yaptırıyor

Yolculuğu kendi kullanacağınız araçla yapacaksanız uykunuzu iyi alın. Zira altı saatten az uyumak, trafik kazası riskini 3 kat artırıyor. Trafik kazalarının beşte birinden gündüz uykululuk hali sorumlu.

9.12.2016

Çok hareket et, çok su iç

Bilhassa uzun süren seyahatler hayatımızın rutinini bozuyor. Vücudun beslenme, uyku, hareket ve dışkılama düzeni değişiyor. Sonuçlarından biri de kabızlık sorunu. Oysaki bazı küçük önlemlerle kabızlığın önüne geçmek mümkün.

26.11.2016

Suyla gelen sağlık

SPA’lara günümüzde yeni yeni uygulamalar eklense de temeli ‘su ile yapılan terapiler ve masaj’ çeşitleri. Sadece iyi zaman geçirmek için değil, bedensel, zihinsel ve ruhsal etkisiyle sağlık ve zindeliğe katkıda bulunuyor. 

12.11.2016

Suya sabuna en az 30 saniye dokunun

Sadece soğuk algınlığı ve gribe yol açan virüsler değil, pek çok hastalık etkeni-ni ellerimizden alıyoruz. Aslında sadece kışın ve seyahatlerde değil her mevsim el temizliğine özen göstermek gerekiyor. Ancak el temizliği için su ve sabuna dokunmak yetmiyor.

22.10.2016

En iyi hastalık savar güçlü bağışıklık sistemi

Hastalıklarla mücadelede en büyük kozumuz güçlü bağışıklık sistemi. İyi bir bağışıklık içinse sağlıklı beslenmek ve yeterli uyku şart.

16.10.2016

En iyi hastalıksavar güçlü bağışıklık sistemi

Hastalıklarla mücadelede en büyük kozumuz güçlü bağışıklık sistemi. İyi bir bağışıklık içinse sağlıklı beslenmek ve yeterli uyku şart.

15.10.2016

Şimdi aşı zamanı

Kuzey yarım- kürede grip sezonu açılıyor. Enfeksiyon hastalıkları uzmanları özellikle kıtalar arası seyahat edenlere bir an önce grip aşısı yaptırması uyarısında bulunuyor.

8.10.2016

Seyahat edenler için aşı zamanı

Kuzey yarım kürede grip sezonu açılıyor. Enfeksiyon hastalıkları uzmanları özellikle kıtalar arası seyahat edenlere biran önce grip aşısı yaptırması uyarısında bulunuyor.

7.10.2016

Kalbimiz tehlikede mi

Kalp uzmanlarımızın açıklamalarına bakılırsa, “Kalbimiz tehlikede mi?” sorusunu maalesef “evet” diye yanıtlamak zorundayım. Kalp sağlığından sorumlu uzmanlar, yani kardiyologlara göre biz Türkler, Avrupalı yaşıtlarımıza göre 10 yıl daha erken kalp krizi geçiriyoruz.

28.09.2016

Siz de hayat kurtarabilirsiniz

Doğru yapılan ilkyardım hayat kurtarıyor. Sadece seyahatlerde değil, günlük yaşamın her alanında ilkyardım uygulamalarına ihtiyaç duyabilirsiniz.

17.09.2016

Çocuklar yazın daha çok yaralanıyor

Acil sağlık hizmetleri veren Medline Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay çocukların sakatlanma ve ciddi yaralanmalarının Temmuz ayında en yüksek düzeye ulaştığı uyarısı yapıyor.

26.08.2016

Soğuk suya ani dalış yapmayın

Malum vücut sıcaklığı güneşin altında yüksek düzeye ulaşıyor. Üzerine birden bire soğuk suya dalmak, aniden vücudu soğutuyor. Bu durum suyun altında bayılma, kalp krizi gibi sorunlara zemin hazırlayabiliyor.

21.08.2016

Soğuk suya ani dalış yapmayın

Malum vücut sıcaklığı güneşin altında yüksek düzeye ulaşıyor. Üzerine birden bire soğuk suya dalmak, aniden vücudu soğutuyor. Bu durum suyun altında bayılma, kalp krizi gibi sorunlara zemin hazırlayabiliyor.

20.08.2016

Güneş çarpmasında ilk yardım

Soru: Güneş çarptığını düşündüğümüz kişiye ilk yardımı nasıl yapmalılız?

14.08.2016

Güneş çarpmasında ilkyardım

Soru: Güneş çarptığını düşündüğümüz kişiye ilkyardımı nasıl yapmalıyız?

13.08.2016

Rio’ya zika gölgesi

Özellikle güney yarımkürede geçen yaz(bizim bulunduğumuz kuzey yarımküreye göre kış) büyük salgınlara yol açan zika virüsü, Olimpiyatlar için Rio’ya gidenlerin korkulu rüyası. Aslında bu endişe haksız değil. Ancak ülkede halen kışın sürüyor olması bu riski çok yüksek oranda azaltıyor.

6.08.2016

Afrika’da kolera can alıyor

Yolunuz Afrika’ya düşecekse, koleraya dikkat... Kısa bir süre önce kısa adı UNICEF olan Çocuklara Yardım Fonu, Güney Sudan’da kolera şüphesiyle hastaneye kaldırılan 11 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Birleşmiş Milletler de geçen haziran ayında aynı yerde 5 bin çocuğun kolera salgını riskiyle karşı karşıya olduğunu bildirmişti.

30.07.2016

Kurtarma eğitimi almadıysanız denemeyin

Sadece yüzme bilmeyenler boğulmuyor. Yüzerken yorulanlar, kramp girenler, sara nöbeti, kalp krizi geçirenler de boğulabiliyor.

29.07.2016

Bahaneyi bırakın egzersiz yapın

Yiyip içmek güzel bir şey. Ona hepimiz hiçbir zaman “hayır” demiyoruz! Ama egzersize sıra geldi mi işler karışıyor, bahaneler artıyor. Zira egzersiz emek ve kararlılık, sabır ve süreklilik istiyor.

13.07.2016

Tatil tüketmesin

Dinlenme ve keyifli günler geçirme umuduyla bazen bir yıl boyunca plan yaptığımız tatil, bazen tek başına ciddi stres yaratmaya yetebiliyor.

2.07.2016

Check-up mı make up mı

Düzenli yapılan check-up’ların zaman zaman işe yaramadığı görülmektedir. Check-up’ların beklenen faydayı sağlamamasının bir değil, birçok yanıtı olabilir ama en önemli sorun yapılan işin check-up’tan çok, make-up’a benzemesidir.

22.03.2016