MENÜ

Mesud Barzani

Mesud Barzani ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Mesud Barzani haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.010 Mesud Barzani haberi bulunmuştur.

Mesud Barzani 16 Ağustos 1946 yılında Mahabad'da doğmuştur. Iraklı Kürt siyasetçi ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı'dır. Ayrıca Kürdistan Demokratik Partisi'nin 1979 yılından beri başkanlığını yürütmektedir.

DEVAMI

Mesud Barzani Haberleri

Tweet yağmuru

Tweet yağmuru

Suriye’den asker çekme kararı üzerine Amerikan Kongresi’nin topa tuttuğu ABD Başkanı Donald Trump, dün Türkiye ile ilgili yeni paylaşımlar yaptı. Türkiye’nin F-35 uçaklarının çelik iskeletini üreten, ABD’nin önemli bir ticari ortağı ve NATO ülkesi olduğunu vurgulayan Trump, Suriyeli Kürtleri yüzüstü bırakmadıklarını belirterek gereksiz bir çatışmanın Türkiye’nin ekonomisine zarar verebileceğini kaydetti.

9.10.2019Dünya
‘Umarız Suriye’de yeni bir operasyona mecbur kalmayız’

‘Umarız Suriye’de yeni bir operasyona mecbur kalmayız’

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ortadoğu gezisi kapsamında Mısır’ın başkenti Kahire’ye ziyaretinde ABD’nin Ortadoğu politikasına ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

11.01.2019Dünya
‘PYD, muhalif  gruplara büyük baskı uyguluyor’

‘PYD, muhalif gruplara büyük baskı uyguluyor’

Terör örgütü PKK’nın uzantısı PYD/YPG’nin Suriye’de kendisiyle aynı çizgide olmayan Kürtlerin ofislerini bastığı, liderlerini tutukladığı, gençlerini zorla silah altına aldığı, sivillerin evlerine el koyduğu iddia edildi.

27.12.2018Dünya
Barzani Suriye’nin kuzeyi için devrede

Barzani Suriye’nin kuzeyi için devrede

IRAK Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro Sorumlusu Mele Bahtiyar, Başkan Mesud Barzani’nin Suriye’nin kuzeyinde bir çözüm bulabilmek için çalıştığını söyledi.

27.12.2018Dünya
Jeffrey: Devlet altı yapılarla daimi ilişkilerimiz yoktur

Jeffrey: Devlet altı yapılarla daimi ilişkilerimiz yoktur

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, ABD ile YPG/PKK arasındaki ilişkiye atfen, "Devlet altı yapılarla daimi ilişkilerimiz yoktur." dedi.

18.12.2018Dünya
Barzani Bağdat’tan sonra Abu Dabi’de

Barzani Bağdat’tan sonra Abu Dabi’de

Eski Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı ve KDP lideri Mesud Barzani, geçen hafta Bağdat’ta yaptığı temasların ardından Abu Dabi’ye gitti.

27.11.2018Dünya
Barzani’den Bağdat’a buzları eritme turu

Barzani’den Bağdat’a buzları eritme turu

Irak ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) yapılan seçimlerde partisinin güçlenerek çıkmasının ardından geçen yıl fiyaskoyla sonuçlanan tek taraflı bağımsızlık referandumu sonrasında IKBY liderliğini bırakan Mesud Barzani siyaset sahnesine geri döndü. Barzani, referandum sonrasında kriz yaşadığı Bağdat’la buzları eritme turuna çıktı.

25.11.2018Dünya
IKBY’deki seçimlerde KDP birinci oldu

IKBY’deki seçimlerde KDP birinci oldu

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) yapılan milletvekili seçiminin nihai sonuçlarına göre, Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) birinci parti oldu.

21.10.2018Dünya
IKBY’de rötarlı sandık başı

IKBY’de rötarlı sandık başı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) 3 milyonu aşkın seçmen, milletvekili seçimleri için bugün sandık başına gidiyor.

29.09.2018Dünya
Irakta peş peşe dikkat çeken temaslar

Irak'ta peş peşe dikkat çeken temaslar

Irak'ta seçimin birincisi Muktada es-Sadr'ın Sairun koalisyonu, Başbakan Haydar el-İbadi'nin Nasır koalisyonu, Şii liderlerden Ammar el-Hekim'ın Ulusal Hikmet ve eski Başbakanlardan İyad Allavi’nin Vataniyye koalisyonundan oluşan bir heyet, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkanı Mesud Barzani ile bir araya gelerek oluşturulmak istenen en büyük meclis koalisyonunu görüştü. IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani de ABD Başkanı Donald Trump'ın DEAŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Irak'ta yeni hükümet kurma arayışlarını görüştü.

27.08.2018Dünya
Barzani ile yeni hükümeti görüştü: Dikkat çeken temaslar

Barzani ile yeni hükümeti görüştü: Dikkat çeken temaslar

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Eski Başkanı ve Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) Genel Başkanı Mesud Barzani, ABD Başkanı Donald Trump'ın DEAŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk ile Erbil'in Salahaddin kasabasındaki konutunda bir araya geldi.

20.08.2018Dünya
Irakta flaş iddia: O belge basına sızdı

Irak'ta flaş iddia: O belge basına sızdı

Irak'ta Haşdi Şabi gruplarının yer aldığı Fetih Koalisyonu ile eski Başbakan Nuri el-Maliki'nin başını çektiği Kanun Devleti koalisyonunun, Mesud Barzani'nin lideri olduğu Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığının yanı sıra Kerkük petrolleri ve kentin güvenlik mekanizması konusunda anlaşmaya vardığı iddia edildi. Öte yandan Irak'ta Kerkük Havalimanı'nın yurt içi ve yurt dışı uçuşlara açılacağı duyuruldu.

9.07.2018Dünya
Bağdat-Erbil arasında buzlar eriyor

Bağdat-Erbil arasında buzlar eriyor

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin eylülde düzenlediği bağımsızlık referandumuyla gerilen Erbil-Bağdat arasındaki ilişkiler nispeten normalleşiyor. Bağdat yönetimi, IKBY havalimanlarını uluslararası uçuşlara açtıktan sonra IKBY’nin memur maaşlarının yarısını ödemeyi kabul etti. Irak Başbakanı İbadi de Kürtçe Nevruz’u kutladı.

22.03.2018Dünya

Sincar nerede ve neden önemli? İşte Sincar'ın haritadaki konumu

Sincar nerede sorusu, son günlerin araştırılan konuları arasında yer alıyor. Terör örgütü PKK'nın ikinci bir Kandil haline getirmek istediği Sincar, harita üzerinde konumu ile sorgulanmaya devam ediliyor. Peki, Sincar neresidir? Merak edilen bölge harita üzerinde nerede yer almaktadır? İşte, o bölge hakkında bazı bilgier

19.03.2018Gündem
Barzaniden PKKya şok

Barzani'den PKK'ya şok

Barzani yönetimi, Zeytin Dalı Harekatı'na karşı düzenlenmek istenen eylemlere izin vermedi, bölgede kısa süreli gerginlik yaşandı.

15.02.2018Dünya
Barzani: Afrine peşmerge göndermek sorunu çözmez

Barzani: 'Afrin'e peşmerge göndermek sorunu çözmez'

IKBY eski başkanı Mesud Barzani, BBC’ye verdiği röportajda, TSK'nın Afrin'de başlattığı Zeytin Dalı Harekatını değerlendirdi.

27.01.2018Dünya
Barzaniye kötü haber: Müdahale ederiz...

Barzani'ye kötü haber: Müdahale ederiz...

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, ülkenin kuzeyindeki göstericilere zarar verilmesi halinde müdahalede bulunacaklarını açıkladı. Dün Kuzey Irak'taki Süleymaniye kentinde öğretmenlerin geciken maaşları için yaptıkları eylem bugün kitlesel eylemlere dönüşmüş çıkan olaylarda 5 kişi hayatını kaybetmiş 93 kişi de yaralanmıştı. Öte yandan muhalif NRT TV kanalına 'halkı hükümete karşı kışkırttığı ve şiddete teşvik ettiği' gerekçesiyle 1 hafta yayın durdurma cezası verildi.

19.12.2017Dünya
Kuzey Irak karıştı... Ölü ve yaralılar var...

Kuzey Irak karıştı... Ölü ve yaralılar var...

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) yer alan Süleymaniye kentinde dün başlayan hükümet karşıtı gösterilerde 5 kişinin hayatını kaybettiği, yaralı sayısının 93'e yükseldiği bildirildi.

19.12.2017Dünya
Kuzey Irak karıştı

Kuzey Irak karıştı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) Süleymaniye kentinde Kürt protestocular, IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani’nin lideri olduğu Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) ofislerini ateşe verdi.

18.12.2017Dünya
Barzani ders almıyor... Yeni açıklama geldi

Barzani ders almıyor... Yeni açıklama geldi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) eski Başkanı Mesud Barzani, 25 Eylül’de gerçekleştirdikleri bağımsızlık referandumu ile bağımsızlık anahtarını ellerine aldıklarını belirterek, "Bir gün bu anahtar ile bağımsız Kürdistan'ın kapısını açacağız" dedi.

14.12.2017Dünya
Iraka Haşdi Şabiyi lağvedin çağrısı

Irak'a 'Haşdi Şabi'yi lağvedin' çağrısı

Paris’te IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ile görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Bağdat’tan milis güçlerini lağvetmesini istedi. Macron ayrıca iki taraf arasında diyalog çağrısında bulundu.

3.12.2017Dünya
Son dakika... Barzani Türkiyeye geldi

Son dakika... Barzani Türkiye'ye geldi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKYB) Başbakanı Neçirvan Barzani Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye geldi. Neçirvan Barzani'nin Türkiye üzerinden yurt dışına gideceği öğrenildi.

1.12.2017Gündem
IKYB lideri  tedavi için  Almanya’ya uçtu

IKYB lideri tedavi için Almanya’ya uçtu

Geçtiğimiz günlerde rahatsızlanan ve bağırsak kangreni teşhisi konulan Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreter Yardımcısı Kosret Resul’ün, dün tedavi için Türkiye üzerinden Almanya’ya götürüldüğü açıklandı.

15.11.2017Dünya
Barzaninin partisinden flaş karar

Barzani'nin partisinden flaş karar

Eski Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP), Irak Parlamentosu'ndaki oturumlara yeniden katılma kararı aldığı bildirildi.

15.11.2017Dünya
IKBY, Bağdat’ın kararını tanıdı

IKBY, Bağdat’ın kararını tanıdı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) hükümeti, Irak Federal Mahkemesi’nin tek taraflı referandumla ilgili aldığı kararı saygıyla karşıladığını duyurdu.

14.11.2017Dünya
Referandumu neden ertelemediğini açıkladı

Referandumu neden ertelemediğini açıkladı

ESKİ Irak Kürt Bölgesel Yönetimi lideri Mesud Barzani, ABD’nin 25 Eylül’deki bağımsızlık referandumunun ertelenmesi için sunduğu öneriyi neden kabul etmediğini açıkladı.

11.11.2017Dünya
Barzani ABD ile neden anlaşamadıklarını açıkladı

Barzani ABD ile neden anlaşamadıklarını açıkladı!

Eski IKBY lideri Mesud Barzani, ABD'nin bağımsızlık referandumunun ertelenmesi için sunduğu öneriyi neden kabul etmediğini açıkladı. Barzani, Washington'dan ileri tarihteki olası bir referandum için destek garantisi istediklerini ama bunu alamadıklarını söyledi.

11.11.2017Dünya
Barzaninin hedefinde yine ABD var: Biliyorlardı

Barzani'nin hedefinde yine ABD var: Biliyorlardı

IKBY eski Başkanı Mesud Barzani, geçen ay Kerkük ve diğer Kürt bölgelerini ele geçirmek için gerçekleştirilen Irak operasyonunun ABD ve İngiltere'nin bilgisi dahilinde gerçekleştiğini bildirdi.

8.11.2017Dünya
Referandumdan pişman  değilmiş

Referandumdan pişman değilmiş

IRAK Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki başkanlık görevinden ayrıldıktan sonra ilk kez verdiği röportajda Mesud Barzani, bağımsızlık mücadelesine destek vermediği gerekçesiyle ABD ile ilişkilerin yeniden ele alındığını söyledi.

7.11.2017Dünya
Barzani gitti, yeğeni başkomutan

Barzani gitti, yeğeni başkomutan

IRAK Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani’nin görev süresi dün sona erdi ve yetkileri devredildi. IKBY Parlamentosu, geçen hafta pazar günü düzenlediği olağan oturumda 12 yıldır başkan olan Barzani’nin görevi bırakma kararını kabul etmiş, yetkileri oy çokluğuyla hükümet, parlamento ve adalet konseyine verilmişti.

1.11.2017Dünya
Bağdat kapısı

Bağdat kapısı

27 yıldır peşmergenin kontrolünde olan Habur Sınır Kapısı’nın karşısındaki İbrahim Halil Sınır Kapısı’nın Irak merkezi yönetimine teslimat operasyonu dün başladı. Silopi’de tatbikat yapan Irak askerleri, Mehmetçik’le birlikte İbrahim Halil kapısına gitti. Başbakan Binali Yıldırım, “Habur Sınır Kapısı bu sabah (dün) itibarıyla Irak Merkezi Hükümeti’ne teslim edildi” dedi. Kapıyı birkaç gün içerisinde Bağdat’ın devralması bekleniyor.

31.10.2017Gündem
Barzani gitti, İran kapıyı açıyor

Barzani gitti, İran kapıyı açıyor

IKBY Başkanı Barzani’nin görevi bırakma kararı sonrası açıklama yapan İran Genelkurmay Başkanı Bakıri, ülkesinin IKBY ile olan sınır noktalarındaki kısıtlamaları kaldıracaklarını söyledi. Öte yandan Irak lideri İbadi, Erbil’i uyararak, Türkiye’ye ihraç edilen petrolün geçtiği sınır kapılarında kontrolü sağlamadıkları takdirde krizin derinleşeceğini kaydetti.

30.10.2017Dünya
ABDden flaş Barzani açıklaması

ABD'den flaş Barzani açıklaması

ABD yönetimi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'nin başkanlık için bir dönem daha yarışmayacağını açıklamasından memnuniyet duyduğunu açıkladı.

30.10.2017Dünya
Son dakika İran duyurdu Kısıtlamalar kalkıyor

Son dakika! İran duyurdu! 'Kısıtlamalar kalkıyor'

İran, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne yönelik sınırdaki kısıtlamaları önümüzdeki günlerde kaldıracağını açıkladı.

30.10.2017Dünya
Giderayak ABD’yi suçladı

Giderayak ABD’yi suçladı

IKBY Başkanı Barzani, 1 Kasım’da görevi bırakacağını yerel parlamentoya gönderdiği bir mektupla doğrularken, giderayak zehir zemberek açıklamalarda bulundu. Irak güçlerinin kendilerine Amerikan silahlarıyla saldırdığını ve ABD’nin buna sessiz kaldığını söyleyen Kürt lider, “Dağlarımızdan başka kimse arkamızda durmadı” dedi.

29.10.2017Dünya
Barzani sonunda açıkladı: 1 Kasımdan itibaren yokum

Barzani sonunda açıkladı: 1 Kasım'dan itibaren yokum

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, kapalı parlamento oturumuna yolladığı mektupta 1 Kasım'dan itibaren görevden ayrılacağını söyledi. Fransız haber ajansı AFP, Barzani'nin mektubunun bir kopyasını gördüğünü belirtip, bu mektubun bölgesel parlamentoda okunduğunu bildirdi.

29.10.2017Dünya

Yazar Sonuçları

Suriyeli Kürtlerin yeni hamisi Putin mi?

Bundan yedi yıl önce 26 Temmuz 2012 tarihinde yazdığım bir yazı “Kürtlerin en sessiz iktidar hamlesi” başlığını taşıyordu. Yazı, Esad rejimi iç savaş nedeniyle Fırat’ın doğusundaki askeri gücünü ülkenin batısına kaydırınca, kuzeyde ortaya çıkan otorite boşluğunu 2012 temmuz ayında Suriyeli Kürtlerin doldurduğunu anlatıyordu.

24.10.2019

ABD ile yeni yol haritası

Türk-Amerikan ilişkilerini Brunson öncesi-Brunson sonrası diye ayırmak mümkün. Trump’ın Türk ekonomisini hedef alan tweet’leri sonucunda doların 7.2’ye tırmandığı 13 Ağustos’ta ilişkilerimiz nasıl dibe vurduysa, 14 Aralık’ta Erdoğan-Trump görüşmesinden sonra ABD’nin Suriye’den çekilme kararı almasıyla füze hızıyla düzelmeye başladı.

25.12.2018

Kaya Toperi Dışişleri Bakanlığı ile nasıl helalleşti

DİPLOMATLARIN ‘monşer’ sıfatıyla anılmayı fazlasıyla hak eden salon adamları olduğu yolundaki yaygın kanaati çürütmek için bir örnek gerekirse, Dışişleri Bakanlığı’nda bulunabilecek en etkili şahsiyetlerden biriydi.

28.09.2018

Diyarbakır’dan seçim izlenimleri

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi kayyuma devredildikten sonra hiç Diyarbakır’a gitmemiştim. Havaalanından şehre giderken ilk dikkatimi çeken şehrin temizliği oldu. Yollar ve binalar da muntazamdı. Benzer durum şehrin merkezinde de dikkat çekiyordu. Belli ki kayyum belediyeyi aktif çalıştırıyor, kentin temel belediyecilik hizmetlerini layıkıyla yerine getiriyordu.

7.06.2018

Irak’ta Mukteda El Sadr ile diyaloğa hazır mıyız

ABD’de dönemin başkanı George Bush’u “Demokrasi de getireceğiz” diyerek, Irak’ı işgale ikna eden Neocon ekip, günün birinde ABD’ye karşı savaşmış bir Şii din adamı ile komünistlerin kurduğu bir ittifakın sandıktan birinci çıkacağını bilseydi, sizce bu ülke için yine demokrasi talebinde bulunur muydu?

24.05.2018

24 Haziran ve Kürt seçmenlerin tutumu

GEÇEN salı günü çıkan yazımız, 24 Haziran’da yapılacak parlamento seçiminde HDP’nin alacağı oy miktarının ve barajı aşıp aşamayacağı sorusunun yeni dönemdeki siyasi güç dengelerinin şekillenmesi üzerinde önemli bir etki icra edebileceğini konu almıştı.

23.05.2018

2019’un anahtarı da Kürt seçmen

HER ne kadar Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AK Partililer erken seçim olmayacağını söylese de siyaset, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin “ittifak” çıkışıyla seçim atmosferine girdi. Seçim dönemi söylem ve söylevleri boy göstermeye başladı.

11.01.2018

Irak Kürtleri arasındaki İngiliz casusu

Irak’ın kuzeyinde etkili Kürt isimlerle irtibat kuran İngiliz ajanını Ankara’ya bildiren, Irak’ta saha görevi yapan Türk istihbarat ajanları oldu.

2.01.2018

AK Parti MHP çizgisine mi geldi

AK Parti içinde “milliyetçilik tartışması” yaşandığını ilk gündeme getiren Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi olmuştu.

24.11.2017

“Avcı” huzur getirebilecek mi?

25 Eylül 2017 günü Kuzey Irak’ta yapılan referandumdan sonra başlayan kriz, dün Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin istifasıyla yeni bir aşamaya geçti.

30.10.2017