MENÜ

Meslek

Meslek ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Meslek haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 79.353 Meslek haberi bulunmuştur.

Meslek Haberleri

Kayıp Hayriyenin anneannesi: Ben onsuz, o bensiz yaşayamaz

Kayıp Hayriye'nin anneannesi: Ben onsuz, o bensiz yaşayamaz

Antalya'da 'Markete gidiyorum' diyerek, evden ayrılan lise öğrencisi Hayriye Nur Özyurt'tan (16) 17 gündür haber alınamıyor. Anneanne Ayşe Yıldırım (61), torununun hayatından endişe ettiğini belirterek, "Ne olur, torunumu bulun. Ben onsuz, o bensiz yaşayamaz" dedi.

27.04.2020Haber
Ağlayarak böyle seslendi: O arayan kız çocuğu yapmıştır

Ağlayarak böyle seslendi: O arayan kız çocuğu yapmıştır!

Antalya'da 'Markete gidiyorum' diyerek, evden ayrılan lise öğrencisi Hayriye Nur Özyurt'tan (16) 17 gündür haber alınamıyor. Anneanne Ayşe Yıldırım (61), torununun hayatından endişe ettiğini belirterek, "Ne olur, torunumu bulun. Ben onsuz, o bensiz yaşayamaz" dedi.

27.04.2020Gündem
Bel ve Kas Ağrılarından Korunmanın Yolları

Bel ve Kas Ağrılarından Korunmanın Yolları

Günlük hayatta hemen hemen herkesin yakındığı kas ağrıları, yorgunluk ve sakatlıkların yanı sıra daha ciddi durumların habercisi olabilir. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç.Dr.Ahmet İnanır bel ve kas ağrılarından korunmanın yollarını anlattı, önemli bilgiler verdi.

27.04.2020İyi Yaşam
Son dakika haberler... Ankara Barosu hakkında soruşturma başlatıldı

Son dakika haberler... Ankara Barosu hakkında soruşturma başlatıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Barosu yöneticileri hakkında Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a yönelik açıklama nedeniyle soruşturma başlattı.

27.04.2020Gündem
Cerrahi maske tuval oldu

Cerrahi maske tuval oldu

Ressam Funda İyce Tuncel’in başlattığı, "Maskeye Resim" projesi kapsamında, tuval olarak kullanılan cerrahi maskeler sanat eserine dönüşüyor.

27.04.2020Keyif
Türk müziğinde ilk solo konsere imza atan sanatçı: Münir Nurettin Selçuk

Türk müziğinde ilk solo konsere imza atan sanatçı: Münir Nurettin Selçuk

Müzik kariyeri boyunca Türk müziğine farklı bir üslup getiren ve 100'den fazla besteye imza atan sanatçı, vefatının 39. yılında anılıyor.

27.04.2020Keyif
Ve ikincisi de erişime açıldı Milli Eğitim Bakanı’ndan önemli duyuru…

Ve ikincisi de erişime açıldı! Milli Eğitim Bakanı’ndan önemli duyuru…

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), lise öğrencilerine yönelik 750 sorudan oluşan ikinci "Soru Destek Paketi"ni "http://odsgm.meb.gov.tr" internet adresinden erişime açıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise açıklamasında ‘Öğrencilerimizin belirsizlik duygusuna kapılmadan, rahat bir şekilde eğitimlerine devam etmeleri çok önemli. Bunun için ne gerekliyse yapmaya gayret ediyoruz. Bundan sonraki soru destek paketlerini ünite bazında hazırlayacağız. Böylece öğrencilerimiz eksiklerini daha iyi görme ve telafi etme imkanı bulacak’ dedi.

27.04.2020Gündem
Türklere çok şey borçluyuz

Türklere çok şey borçluyuz

Bundan birkaç hafta önce gazetelerde Almanya’nın eski Çalışma Bakanı Norbert Blüm’ün kan zehirlenmesi nedeniyle kollarının ve bacaklarının felç olduğu haberlerini okudum. Tabii tekerlekli sandalyeye mahkûm olduğunu da. Daha bir yıl öncesine kadar çakı gibi olan Norbert Blüm’ün geçen hafta cuma günü sabaha karşı 84 yaşında yaşamını yitirdiğini okuyunca, kendimi birden 80’li yıllarda buluverdim.

27.04.2020Avrupa
Meslek liseleri yarışıyor... Üç cihaz daha üretildi

Meslek liseleri yarışıyor... Üç cihaz daha üretildi

Koronavirüsle mücadelede cerrahi maske, tulum, siperlik, dezenfektan, kolonya gibi ürünlerin yanında, solunum cihazı, video laringoskop cihazı gibi biyomedikal ürünler de üreten meslek lisesi öğretmenleri, şimdi ise kapalı ortamların dezenfeksiyonunu sağlayan 'Ozon hava dezenfekte cihazı' ile bireyin vücut sıcaklığını temas etmeden ölçen 'Kızılötesi (IR) termometre cihazı' üretti.

27.04.2020Eğitim
Arda Turan: Çağların oyun stili Mascheranoya çok benziyor

Arda Turan: Çağlar'ın oyun stili Mascherano'ya çok benziyor

Türk futbolunun yıldız isimlerinden Arda Turan bir yandan yeni sezonu beklerken bir yandan futbol sohbetlerine devam ediyor.

27.04.2020Futbol
Belediye meclis üyesi sağlıkçılar için kirli çamaşır torbası dikti

Belediye meclis üyesi sağlıkçılar için kirli çamaşır torbası dikti

Londra’nın Enfield ilçesi Belediye Meclis Üyesi Ahmet Karahasan, koronavirüs salgını dolayısıyla sağlık çalışanları, polis ve itfaiye görevlilerinin kirli çamaşırlarını koyabileceği çamaşır torbası dikiyor.

27.04.2020Avrupa
Meslek lisesinde üretilen video laringoskop cihazı tanıtıldı

Meslek lisesinde üretilen "video laringoskop" cihazı tanıtıldı

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede yerli üretimi artırmak için yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları sonucu üretilen "video laringoskop" cihazı tanıtıldı.

27.04.2020Teknoloji
ODTÜ, ödüllü dijital sistemiyle uzaktan eğitimde fark yarattı

'ODTÜ, ödüllü dijital sistemiyle uzaktan eğitimde fark yarattı'

Rektör Prof. Dr. Kök, "ODTÜ olarak 2007'den beri açık ders malzemeleri konusundaki deneyimimizle, koronavirüs salgını sürecinde uzaktan öğretim araçlarını örgün öğretim sistemine çok iyi entegre etmeyi başardık." dedi.

27.04.2020Teknoloji
Meslek lisesi öğretmenleri İzole Numune Alma Ünitesi üretti

Meslek lisesi öğretmenleri 'İzole Numune Alma Ünitesi' üretti

Milli Eğitim Bakanlığının koronavirüs salgınıyla mücadelede yerli üretimi artırmak için yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları kapsamında, sağlıkçıların hastalarla temasını azaltan numune alma kabini üretildi.

27.04.2020Teknoloji
Meslek lisesi öğretmenleri sağlıkçılar için üretti

Meslek lisesi öğretmenleri sağlıkçılar için üretti

Konya'daki Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri, sağlık çalışanlarının koronavirüsten korunma ve izolasyonunda katkı sağlayacak 'İzole Numune Alma Ünitesi'ni üretti.

26.04.2020Eğitim
Sandra Oh: Medikal diziler ekipmanlarını hastanelere bağışlasın

Sandra Oh: Medikal diziler ekipmanlarını hastanelere bağışlasın

Karantina günlerinin ikinci video röportajını Sandra Oh ile yaptım. 10 yıl boyunca doktor rolünde oynadığı “Grey’s Anatomy”nin ardından “Killing Eve” ile seyirci karşısına çıkan oyuncu, dünyanın koronavirüsle mücadelesi hakkında şu yorumu yaptı: “Batıda bireysel ihtiyaçlar daha önemli. Doğu kültürü ise bireyselliğin değil birliğin sembolü. Farklı mantaliteler, sorunu ele almada etkili olabilir.”

26.04.2020Magazin
CHPli Özelden Soma uyarısı

CHP'li Özel'den Soma uyarısı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, daha önce maden faciası ile gündeme gelen Soma’da koronavirüs testi pozitif çıkan vakaların hızla arttığını söyledi.

26.04.2020Gündem
Meslek lisesinde üretilen video laringoskop cihazı tanıtıldı

Meslek lisesinde üretilen 'video laringoskop' cihazı tanıtıldı

MEB'in koronavirüsle mücadelede yerli üretimi artırmak için yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları sonucu üretilen 'video laringoskop' cihazı tanıtıldı.

25.04.2020Eğitim
Rasim Öztekin, İsmail Dümbüllünün kavuğunu bu yıl devredecek

Rasim Öztekin, İsmail Dümbüllü'nün kavuğunu bu yıl devredecek

Oyuncu Rasim Öztekin, Hülya Koçyiğit'in sunumuyla yarın TRT 2 ekranlarında yayınlanacak "Film Gibi Hayatlar" programında, İsmail Dümbüllü'nün kavuğunu bu yıl devredeceğini açıkladı

25.04.2020Keyif
TİKAdan Moldovaya Kovid-19 ile mücadelede destek

TİKA'dan Moldova'ya Kovid-19 ile mücadelede destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında Moldova'ya tıbbi malzeme yardımında bulundu.

24.04.2020Dünya
Çevre Kısa Film Festivalinden çocuklara özel gösterim

Çevre Kısa Film Festivali'nden çocuklara özel gösterim

Bakırköy Belediyesi, Bakırköylü Sanatçılar Derneği (BASAD), Çevre Film ve İstanbul Kültür Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu işbirliği ile düzenlenen Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali kapsamında çocuklara yönelik filmler gösterime açıldı.

24.04.2020Keyif
Almanya ‘sosyal vicdanı’nı kaybetti

Almanya ‘sosyal vicdanı’nı kaybetti!

Almanya’da siyasetin sosyal vicdanı olarak tanınan ve en sevilen eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Norbert Blüm 84 yaşında hayatını kaybetti.

24.04.2020Avrupa
Meslek liselerinden entübasyonu kolaylaştıran cihaz

Meslek liselerinden entübasyonu kolaylaştıran cihaz

MEB koronavirüs pandemisiyle mücadelede yerli üretimi artırmak için yürüttüğü AR-GE çalışmaları sonucu İstanbul Sancaktepe Eyüp Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bu kez hem entübasyon operasyonunu kolaylaştıran hem de sağlıkçıları hastaya müdahale sırasında koruyan video laringoskop cihazı üretildi.

24.04.2020Eğitim
Akademisyenin bilim misyoneri olması lazım

Akademisyenin bilim misyoneri olması lazım

MEF Üniversitesitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut, gençlerin yetkinliklerinin geliştirilmesi ve geleceğe hazırlanması konusunda en fazla çaba gösteren akademisyenlerden biri.

24.04.2020Eğitim
Evden çalışanlar için egzersiz yazılımı geliştirildi

Evden çalışanlar için egzersiz yazılımı geliştirildi

İş sağlığı ve güvenliği sektörü kuruluşu TürkGüven'in Üst Yöneticisi (CEO) Alp Timurhan Çevik, masa başında uzun saatler boyunca çalışanlara yönelik egzersiz yazılımı Pergono'yu geliştirdiklerini belirterek, "Tamamı fizyoterapistler tarafından tasarlanan egzersiz hareketlerini içeren yazılım, bilgisayara yüklendikten sonra egzersiz saati geldiğinde otomatik aktive oluyor ve kullanıcıyı egzersiz hareketleri ile yönlendiriyor." dedi.

24.04.2020Teknoloji
700 bin Euro’luk ‘hibe’ vurgunu

700 bin Euro’luk ‘hibe’ vurgunu

Berlin’de iş yerlerinin kapanması sonrasında devletin işletmelere verdiği hibeye dolandırıcılar da başvuru yapmaya başladı. Polisin verdiği bilgiye göre şimdiye kadar 100 haksız başvurunun yapıldığı belirlendi. Toplam haksız yere alınan para miktarı da 700 bin Euro’yu buldu.

24.04.2020Avrupa
IBM, ücretsiz dijital eğitim platformunu Türkiyede kullanıma sundu

IBM, ücretsiz dijital eğitim platformunu Türkiye'de kullanıma sundu

IBM, gençleri ve eğitimcileri siber güvenlik, yapay zeka ve bulut bilişimin yanı sıra, özgeçmiş yazma ve mülakat gerçekleştirme gibi profesyonel beceriler konusunda bilgilendirmek amacıyla, ücretsiz bir dijital eğitim deneyimi platformu olan Open P-TECH'i Türkiye'de kullanıma sunduğunu duyurdu.

24.04.2020Teknoloji
‘Yalnız Değilsiniz’ deyip kapılarını 7 gün açık tutuyorlar

‘Yalnız Değilsiniz’ deyip kapılarını 7 gün açık tutuyorlar

Londra’daki Britanya Alevi Federasyonu hayırseverlerin destekleriyle 23 Mart’tan itibaren ihtiyaç sahibi yaşlılara evsizlere gıda yardımı yapıyor. Federasyon ‘Yalnız Değilsiniz’ diyerek kapılarını haftanın yedi günü açık tutuyor.

24.04.2020Avrupa
Her yaştan ‘YouTuber’ vergi ödeyecek

Her yaştan ‘YouTuber’ vergi ödeyecek

Koronavirüs günlerinde sanal dünyaya ilgi biraz daha arttı. Gelir İdaresi Başkanlığı gelir uzmanları İhsan Durlanık ve Naci Yıldırım, YouTuber’ların vergilendirilmesini mercek altına aldı.

24.04.2020Ekonomi
Ercan Saatçi: Karakışlar geçirip pes etmemiş bir adamım

Ercan Saatçi: Karakışlar geçirip pes etmemiş bir adamım

90’larda Türkçe pop müziğe damga vuran isimlerden biriydi. Sonra aniden ‘popstar’lığı elinin tersiyle itti. “Ben mahalle çocuğuyum. İlham kaynağım hep insanlar oldu. Toplumdan izole halde gizemli yaşamak hiç bana göre değildi” diyor. Ercan Saatçi yıllar sonra tekrar yorumladığı ‘Kara Kışlar’ şarkısıyla karşımızda. Onunla müzik sektörünü ve hayatını konuştuk.

MSÜ sınavı ne zaman MSÜ sınavına kaç gün kaldı

MSÜ sınavı ne zaman? MSÜ sınavına kaç gün kaldı?

Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı'na (2020-MSÜ) girmek isteyen adaylar, son günlerde araştırmalarına hız verdi. Harp Okullarına ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına yerleşmede uygulanan Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2020-MSÜ) yakın zaman sonra ÖSYM tarafından organize edilecek. Peki, MSÜ sınavı ne zaman? MSÜ sınavına kaç gün kaldı?

23.04.2020Gündem
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan anlattı: İl il, mesleklere göre normale dönüş

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan anlattı: İl il, mesleklere göre normale dönüş

Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin MYK toplantısında Ramazan Bayramı sonrasında normalleşmenin nasıl olacağını anlattı. Buna göre bir yandan koronavirüsle mücadele sürerken kademe kademe rahatlama il il ve meslek gruplarına göre planlanacak.

23.04.2020Gündem
Webex kullanımı iki katına çıktı, 14 milyar dakikayı buldu

Webex kullanımı iki katına çıktı, 14 milyar dakikayı buldu

Tüm dünyanın çevirim içi olduğu bu dönemde, Cisco’nun video konferans uygulaması Webex, sadece bir günde, salgın öncesindeki en yoğun günlerin ortalamasının iki katından fazla toplantıya ev sahipliği yaptı. Mart ayındaki toplam toplantı süresi, şubat rakamlarının iki katının üzerine çıktı ve 14 milyar dakikayı buldu. Cisco da kötü niyetli aktörlerin fırsat olarak değerlendireceği böylesi bir süreçte, güvenliği sağlamak için çok ayaklı bir strateji hayata geçiriyor

23.04.2020Teknoloji
Son dakika haberler... Okullar ne zaman açılacak Milli Eğitim Bakanından dikkat çeken sözler

Son dakika haberler... Okullar ne zaman açılacak? Milli Eğitim Bakanı'ndan dikkat çeken sözler

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 'Okullar ne zaman açılacak' sorusuna yanıt verdi. Bakanı Selçuk, ''Mayıs-Haziran ve Eylül-Ekim için yoğun bir çalışmamız var. Temmuz ve Ağustos için bir planlama yok'' ifadelerini kullandı. Selçuk, LGS tarihinin ertelenmesinin söz konusu olmadığı belirtti.

22.04.2020Gündem
Şirketler yazılımcıları aldıkları puana göre seçebilecek

Şirketler yazılımcıları aldıkları puana göre seçebilecek

İşverenler, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hayata geçirilen "1 Milyon Yazılımcı Projesi"nde kimin, hangi eğitimi, kaç puanla bitirdiğini görüp, kendilerine en uygun adayı seçebilecek.

22.04.2020Teknoloji
Meslek liselerinin son üretimi... O varsa nefes almak daha güvenli

Meslek liselerinin son üretimi... O varsa nefes almak daha güvenli

MEB, meslek liselerinde üretilen ürünlerin çeşitliliğini artırıyor. Meslek liseleri pandemi sürecinde dezenfektanda maskeye pek çok ihtiyaç maddesini başarıyla üretiyor. Bu eğitim kurumları bununla da kalmayıp geçtiğimiz günlerde cerrahi ve N95 standardında maske makinesi ile solunum cihazı üretmeyi de başardı. Bir müjdeli haber de İstanbul Arnavutköy İbrahim Özaydın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden geldi. Elektrik-Elektronik Teknolojisi alanı öğretmenleri tarafından 'Ultraviyole-C (UVC) Hava Sterilizasyon Cihazı' üretildi.

22.04.2020Eğitim
Ebeler Haftası ne zaman

Ebeler Haftası ne zaman?

Tarihin en eski mesleklerinden biri olan ebelik, sağlıklı birey, aile ve toplumun oluşmasında çok önemli bir yere sahiptir. Yeni bir canlının dünyaya gelmesine yardımcı olan, doğum ağrısı çeken bir annenin acılarını dindiren, ebelere özel Ebeler Haftası her yıl aynı tarihler arasında kutlanıyor. Peki, Ebeler Haftası ne zaman?

22.04.2020Gündem
Basketbolda akademi dönemi

Basketbolda 'akademi' dönemi

Türkiye Basketbol Federasyonu uzun zamandır üstünde çalıştığı dev projeyi hayata geçirdi.

22.04.2020Basketbol
Dün çocuktuk bugün bilim insanı

Dün çocuktuk bugün bilim insanı

Bir grup bilim insanı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamak için ‘Bilim Hareketi’ adında bir inisiyatif oluşturdu. Twitter’da ‘23 Nisan Bilim Hareketi’ hashtag’ini oluşturan akademisyenler ve öğrenciler çocukluk halleriyle şimdiki fotoğraflarını bir arada paylaşıyorlar.

22.04.2020Gündem
Microsoft Teams uygulaması ne kadar güvenilir

Microsoft Teams uygulaması ne kadar güvenilir?

Evden çalışma ve uzaktan eğitim hiç olmadığı kadar yaygınlaşırken bu hizmetleri sağlayan platformların güvenilirliği de önem kazanmaya başladı. Bugün ön saflarda çalışan sağlık ekipleri, öğretmenler, hükümet yetkilileri, veri analistleri ve daha birçok meslek çalışanı Teams kullanıyor. Giderek artan kullanıma bağlı olarak Microsoft, Teams özelinde sunduğu güvenlik prensiplerini ve uygulamalarını paylaştı.

22.04.2020Teknoloji

Yazar Sonuçları

Aman doktor canım doktor

Fedakâr doktorlarımız bu ramazanda başımızın ‘daha da’ tacı. Doktor, hekim veya tabip bizim için aynı değerli mesleği ifade eder. Oysa bu kelimelerden birisinin özel bir anlamı daha var...

28.04.2020

Veteriner hekim varsa sağlık var

Bir ‘Dünya Veteriner Hekimler Günü’nü daha geride bıraktık. Hasta sahiplerimizden gelen ince mesajlar, açıklamalar, tebrik mesajları bir yanda hekimleri kendi politikalarının tarafı yapmaya çalışanlar bir yanda. Bahsettiğimiz sahipsiz hayvanlarla ilgili politikalar. Yıllardır süregelen sahipsiz hayvanlar sorununa ‘hiç ilgileri olmamasına rağmen’ serbest veteriner hekimler dahil edilmeye çalışılıyor. Hatta durum sosyal linçe kadar varıyor.

28.04.2020

Osmanlı'da eve teslim

Salgının etkileri nedeniyle son dönemde ‘online market alışverişi’ 3 katına çıktı! Üstelik bunların yüzde 45’i ilk defa sipariş verenler. Aslında evden alışveriş çok eski bir alışkanlık. Osmanlı ramazanlarında da sıklıkla ‘kapıdan alışveriş’ yapılırdı.

27.04.2020

Geleneksel medyasız olmuyor olmayacak

 KORONA salgınının başladığı ilk günlerde “Bilime, doktorlara ve medyaya olan güven artar” diye yazmıştım.

26.04.2020

Medikal diziler ekipmanlarını hastanelere bağışlasın

Karantina günlerinin ikinci video röportajını Sandra Oh ile yaptım. 10 yıl boyunca doktor rolünde oynadığı “Grey’s Anatomy”nin ardından “Killing Eve” ile seyirci karşısına çıkan oyuncu, dünyanın koronavirüsle mücadelesi hakkında şu yorumu yaptı: “Batıda bireysel ihtiyaçlar daha önemli. Doğu kültürü ise bireyselliğin değil birliğin sembolü. Farklı mantaliteler, sorunu ele almada etkili olabilir.”

26.04.2020

Gelecek vaat eden mimarlar

BİR tasarım yapmak ve bunun hayata geçmesi fikri onları hep heyecanlandırır.

25.04.2020

Eğitimli olmak şiddete engel değil

4 yıllık eşimden şiddet gördüm. Şiddete eğilimli olan kişi, eğitimle, meslek sahibi olmakla değişmiyor. Bir kere eli dayağa alıştı mı, mutlaka bunu sürdürüyor...

25.04.2020