EKSTRA
MENÜ

Meslek Seçimi

Meslek Seçimi haberleri sayfasında güncel ve son dakika Meslek Seçimi hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 1.973 Meslek Seçimi haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Meslek Seçimi Haberleri

Bilişimde işgücü açığı artıyor

Bilişimde işgücü açığı artıyor

Üretim, perakende, satış ve dağıtım, turizm, gıda ve konfeksiyon, denizcilik, makine ve otomotiv gibi farklı sektörlerde hizmet veren 90 bine yakın aktif müşteriye hizmet sunan Logo Yazılım, bilişim alanında kalifiye istihdam sağlamak için Logo Akademi ile gençlere eğitim veriyor. Logo Akademi Müdürü Zafer Yıldnırım, “Önümüzdeki yıllarda işe alınacak kişi sayısı 10 bine yakın. Firmalar, en çok yazılım uzmanlarını ve teknoloji satışında uzman kişileri arıyor” diyor.

Bir sınıf istedi, Vali tüm öğrencileri gönderdi

Bir sınıf istedi, Vali tüm öğrencileri gönderdi

Tunceli Valisi ve Belediye Başkan vekili Tuncay Sonel’in okul ziyaretinde bir sınıf öğrenci, üniversite tercihlerine yardımcı olması amacıyla İstanbul'a gitmek istediğini söyledi. Vali Sonel ise bunu büyük bir projeye dönüştürerek kentteki tüm lise son sınıf öğrencilerini İstanbul ve İzmir'e gönderdi.

12.12.2017Gündem
Biraz uyku, tek istediğim buydu...

Biraz uyku, tek istediğim buydu...

Kral ve Rüyayiyen ürkütücü bozkırdan çıkıp Uykucular Ülkesi’ne dönebilecek mi?

16.11.2017Kitap Sanat
Yaratıcılığınızı kullanarak para kazanabileceğiniz meslekler

Yaratıcılığınızı kullanarak para kazanabileceğiniz meslekler

Eğer yaratıcılığınız ve yeteneğiniz varsa bu mesleklerden birini yaparak kolayca para kazanmaya başlayabilirsiniz.

1.11.2017Kobi
Geleceğin mesleklerine hazırlanın

Geleceğin mesleklerine hazırlanın!

Uzmanlar, günümüzün yeni mesleklerinin de bilişim ve teknoloji ile doğrudan bağlantılı olarak şekillendiğini vurgulayarak ek kontenjan tercihinde bulunacak olan öğrencilerin bunu dikkate almasının hem kendi gelecekleri hem de küresel kalkınma ve refah için önemli olduğuna dikkat çekiyor.

25.08.2017Kampüs
Oyuncak ve oyunlar  yeteneği ele veriyor

Oyuncak ve oyunlar yeteneği ele veriyor

İlgi alanlarınız ve hobileriniz, öz yeteneklerinizin neler olduğuyla ilgili önemli ipuçları veriyor. Çocukluk yıllarınızdan beri değerlendirilmeyi bekleyen gizli potansiyelinizi teşhis etmek için geçmişinizi mercek altına alabilirsiniz. Aynı yöntemle çocuğunuzun doğal yeteneklerini keşfetmeniz de mümkün.

20.08.2017Magazin
Bu soruları yanıtlamadan mesleğini seçme

Bu soruları yanıtlamadan mesleğini seçme

Lisede, ortalama 75 yıllık hayatımızın henüz ilk çeyreğini bile tamamlamış olmuyoruz. Fakat bu dönemde hayatımızın en kritik kararlarından birini veriyor, gelecek 50 yılda yapacağımız işi seçiyoruz. ‘Nasıl-Yapılır’ platformu ‘WikiHow’ meslek seçimi yapmadan önce kendinize sormanız gereken sekiz soruyu sıralıyor. Bunlara yanıt vermeden ömrünüzü geçireceğiniz mesleği seçmeyin.

25.07.2017Eğitim
296 bin aday kariyerini bu testle belirledi

296 bin aday kariyerini bu testle belirledi

Üniversite tercihlerinde son iki güne girildi. Tercih yapmak isteyen adaylar, Üsküdar Üniversitesi Altunizade Yerleşkesi’nde devam eden Tercih ve Tanıtım Günleri’ne yoğun ilgi gösteriyor. Meslek seçimi konusunda henüz karar veremeyenler ise üniversitenin sunduğu Kariyer Testi’ni uyguluyor. 2015’ten bu yana uygulanan Kariyer Testi’ni 296 bin aday çözerken; son bir ayda 26 bin 500 aday kariyerine bu testle yön verdi.

25.07.2017Kampüs
Kariyer planında üç adım

Kariyer planında üç adım

Meslek seçimi, hayattaki en önemli kararlardan biri. Bu seçimin yapıldığı lise döneminin de yaşamdaki en kritik aşamalardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, lise yıllarında üniversite sınavına hazırlanan ve yoğun bir çalışma temposu içine giren gençler, meslek seçimi kararının nasıl verileceği ve bu sürece yönelik bir planın nasıl yapılacağı gibi konularda bilgi sahibi olmadıklarında, bu önemli kararı verirken sorun yaşıyorlar.

24.07.2017Eğitim
Bilişimde en çok aranan yazılımcı

Bilişimde en çok aranan yazılımcı

Bilişim Teknolojileri Meslek Seçimi ve Ücretler araştırmasına göre, Türkiye’de bilişim sektöründe en çok aranan ve gelecek vaad eden meslek yazılım mühendisliği oldu. Araştırmaya göre, her yıl %3 ila 4 artan sektörel istihdama rağmen temel sorun, nitelikli üniversite mezunu ve kalifiye ara eleman bulmadaki zorluk.

20.07.2017Ekonomi
LYS 2017 tercih robotu nasıl kullanılır LYSde doğru tercih için Uzmana Sorun

LYS 2017 tercih robotu nasıl kullanılır? LYS'de doğru tercih için Uzmana Sor'un

LYS 2017 tercih başvurularının başlamasına çok az bir zaman kaldı, araştırmalar hızlandı. Bu süreci en doğru şekilde gerçekleştirmek isteyen üniversite adayları oluşabilecek risklerin önüne geçebilmek içi tercih robotlarından yardım alıyor. Dilerseniz YÖK'ün hazırlamış olduğu ATLAS tercih robotundan dilerseniz de Uzmana Sor sayfamızdan yardım alarak tercihlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İşte LYS 2017 tercihlerin fayda sağlayacak uygulamalar!

17.07.2017Eğitim
Mesleğinizi seçmeden kendinizi tanıyın

Mesleğinizi seçmeden kendinizi tanıyın

İnsanlığın hayatı boyunca verdiği en önemli kararlardan birisi, mesleğini ya da onu bir mesleğe götürecek eğitim programını seçmesi. Çünkü bu tür kararlar, sonuçları itibariyle bireyin bütün yaşamını etkileme potansiyeline sahip. İşte size doğru tercihler yapmak için birkaç ipucu.

17.07.2017Eğitim
LYS’de başarı sınırına dikkat

LYS’de başarı sınırına dikkat

Meslek seçimi insanın hayatında yaptığı en önemli seçimlerden biri. Aynı zamanda karmaşık bir problem. Bireyin bir mesleğe ilgi duyması, yetenek, ilgi ve değerleriyle birlikte başka faktörler tarafında da etkileniyor. Adayların, bu süreçte çok dikkatli düşünmesi, kılavuzu iyi incelemesi gerekiyor.

17.07.2017Eğitim
Tercihlerde rehberlik önemli

Tercihlerde rehberlik önemli!

LYS sonuçlarının 11 Temmuz Salı günü açıklanmasıyla tercih maratonu da başlayacak. Hayatlarının en önemli kararını verecek adaylar 18 Temmuz – 26 Temmuz 2017 tarihleri arasında istedikleri bölüm ve üniversite için resmi tercihlerini yapacak. Üsküdar Üniversitesi, bu önemli dönemeçte adayları yalnız bırakmıyor. Çok sayıda uzman tercihlerinde adaylara yol gösterecek.

6.07.2017Kampüs
Uzmanlar uyarıyor: Son karar adayın olmalı

Uzmanlar uyarıyor: Son karar adayın olmalı!

Üniversite maratonunda sınavlar geride kaldı. Şimdi yeni bir süreç başlıyor. 11 Temmuz’da sonuçların açıklanmasıyla adaylar için tercih maratonu başlayacak. Uzmanlar ise bu dönemin sınavlar kadar önemli olduğunu hatırlatıyor ve uyarıyor. Kişinin önce kendisini çok iyi tanıması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, ilgi, yetenek ve kişilik özellikleri doğrultusunda tercihlerin yapılması gerektiğini hatırlatıyor. İşte uzmanların mutlu olabileceğiniz tercih için önerileri…

21.06.2017Kampüs
Oğlum kasap olacak

Oğlum kasap olacak

Kaya Çilingiroğlu, oğlu Kaya ile Bodrum Yakamoz Restoran çıkışı görüntülendi.

20.06.2017Magazin
Hatıralarla, sanatla, duyguyla örülü bir köprü: Hayat Pastanesi

Hatıralarla, sanatla, duyguyla örülü bir köprü: Hayat Pastanesi

Çiğdem Sezer’in kaleme aldığı ‘Hayat Pastanesi’ benliğini bulma yolundaki bir gençle birlikte okuru da hafıza tramvayına davet ediyor. Sanat müziğinin yankılandığı, Cahit Külebi’den, Cemal Süreya’dan dizelerin gezindiği bir yol önümüzdeki...

11.05.2017Kitap Sanat
Geleceğiniz için bu 7 beceriyi geliştirin

Geleceğiniz için bu 7 beceriyi geliştirin

Değişimin hızlı yaşandığı 21’inci yüzyılda gençlerde aranan beceriler de farklılaşıyor. Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sami Gülgöz, gelecekte gençlerin sahip olması gereken yedi ana beceriyi ‘adaptasyon, yaratıcı düşünme, çözüm odaklılık, bilgiye erişebilme ve kullanabilme, İngilizce, teknolojiyi kullanma ile girişimci ruh’ olarak sıralıyor.

30.04.2017Eğitim
Yöneticilerden liselilere kariyer tüyoları: Önce kendinizi tanıyın

Yöneticilerden liselilere kariyer tüyoları: Önce kendinizi tanıyın

Üniversitenin kariyerde çok önemli bir yer tuttuğu söyleniyor. Ancak lise de en az onun kadar önemli. Çünkü bu dönemde gelecek 50 yıldaki kariyerinizin en sağlam sütunlarını inşa etmeye başlıyorsunuz. YGS ve LYS’ye sıra gelmeden önce kendinize şu soruları sorun: “Ne yapmaktan mutlu oluyorum?”, “Kendimi nerede hayal ediyorum?”. Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin insan kaynakları direktörleri lisede kariyer yapmanın sırlarını anlatıyor.

30.04.2017Eğitim
Ebeveynin hayali çocuğun mesleği olmasın

Ebeveynin hayali çocuğun mesleği olmasın

Uzman Psikolog Ayşen Kayahan, ebeveynlere çocuklarına yaptıkları kariyer yönlendirmeleri konusunda tavsiyelerde bulundu.

12.04.2017Cocuk
‘Ülkem adına hiç yapılmayanı yapmak mutluluk verici’

‘Ülkem adına hiç yapılmayanı yapmak mutluluk verici’

17 yaşındaki lise öğrencisi İbrahim Ahmed Acar, Yıldızlar ve Gençler Dünya Şampiyonası’nda aldığı galibiyetle Türkiye’ye eskrimde ilk dünya şampiyonluğunu kazandıran sporcu olarak tarihe geçti. Genç şampiyon, “Ülkem adına hiç yapılmayanı yapmak gerçekten de mutluluk verici” diyor.

5.04.2017Eğitim
Liseliler meslekleri ve üniversiteleri tanıdı

Liseliler meslekleri ve üniversiteleri tanıdı

Özel bir lisenin öğrencileri, kariyer hayatlarını doğru planlamaları için meslek grubu çalışanlarıyla bir araya geldi. Öğrenciler, kendilerine uygun meslekleri o sektörde çalışanlardan öğrenme ve seçecekleri üniversiteleri yakından tanıma fırsatı yakaladı.

1.04.2017Eğitim

Yazar Sonuçları

Sessiz ve görünmeyen gençler

Geçtiğimiz günlerde, Gençlik ve Spor Bakanlığı desteği ile yapılan “Sessiz ve Görünmeyen Gençler Araştırması” sonuçlarının paylaşıldığı bir toplantıya katıldım.

22.12.2017

Yeni kampüs yok ama...

Öğrenci merkezli bir anlayışla 20 yıl önce sektöre adım atan ve bu alanda rol model olma misyonuyla hareket eden Işıkkent Eğitim Kampüsü, tek noktada anaokulundan lise sona kadar kesintisiz eğitim imkanı sunuyor. Kurum, yeni kampüsler açmak yerine eğitim kalitesini artıracak yatırımlara odaklandı.

7.12.2017

Öz saygısı gelişmiş çocuk nasıl yetiştirilir?

Çocuk, bebeklik ve ergenlik dönemi arasındaki insan olarak tanımlanmaktadır. Peki biz toplum olarak çocuk kelimesinden ne anlıyoruz?

26.11.2017
Acaba ne olsa Hangi meslek

Acaba ne olsa? Hangi meslek?

İşte tam da bu mesele meslek seçimi. Hayat memat meselesi bazı ailelerde.

14.07.2017