EKSTRA
MENÜ

Merkel

Merkel ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Merkel haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 13.184 Merkel haberi bulunmuştur.

Merkel Haberleri

Almanyada Kovid-19dan ölenlerin sayısı 75 bini geçti

Almanya'da Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 75 bini geçti

Almanya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 75 bini aştı.

24.03.2021Dünya
Merkelden koronavirüs adımı: Acil toplantıya çağırdı

Merkel'den koronavirüs adımı: Acil toplantıya çağırdı

Almanya Başbakanı Merkel çarşamba günü koronavirüs nedeniyle acil bir toplantı yapacak. Merkel, ayrıca Paskalya Bayramı sürecinde alınacak Kovid-19 tedbirleri konusunda geri adım attı

24.03.2021Dünya
Merkel’e AB mesajı, Draghi’ye tebrik

Merkel’e AB mesajı, Draghi’ye tebrik

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Almanya Başbakanı Angela Merkel’le dün gerçekleştirdiği videokonferans görüşmesinde, Almanya ve Avrupa Birliği (AB) ile ilişkiler ve bölgesel meseleler ele alındı.

24.03.2021Gündem
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğandan diplomasi trafiği

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan diplomasi trafiği!

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan AK Parti'nin 7. Olağan Büyük Kongresi'nden önce peş peşe kritik görüşmeler... Cumhurbaşkanı Erdoğan önce İtalya Başbakanı Draghi ile telefonda, ardından da Almanya Başbakanı Merkel ile video-konferans yöntemiyle görüştü.

23.03.2021Dünya
İngiltere - AB krizi büyüyor: Merkelden flaş sözler

İngiltere - AB krizi büyüyor: Merkel'den flaş sözler!

İngiltere - AB krizinde ipler iyice gerildi. Merkel'den, Ursula von der Leyen’in ‘tedarik yasağı’ önerisine destek geldi. Merkel İngiltere ve AB arasında yaşanan aşı krizini "AstraZeneca ile bir sorunumuz var" sözleriyle değerlendirdi.

23.03.2021Dünya
Korona toplantılarını ‘ti’ye alan tweet’ine rekor beğeni geldi

Korona toplantılarını ‘ti’ye alan tweet’ine rekor beğeni geldi

Korona döneminde sosyal medyayı daha sık kullanmaya başlayan ve toplantılarda ‘Candy Crush’ oynadığını açıklayan Thüringen Eyaleti Başbakanı Bodo Ramelow yine attığı esprili bir tweet’le gündeme geldi.

23.03.2021Avrupa
Almanyada Kovid-19 kaynaklı ölümler 75 bin sınırına ulaştı

Almanya'da Kovid-19 kaynaklı ölümler 75 bin sınırına ulaştı

Almanya'da 7 milyon 650 bin kişiye Kovid-19 aşısının ilk dozu, 3 milyon 500 bin kişiye de ikinci dozu yapıldı.

23.03.2021Dünya
Paskalya’da herkes evde

Paskalya’da herkes evde

Başbakan Angela Merkel ve eyalet başbakanları arasında yapılan korona zirvesinde, salgın başladığından bu yana en radikal kararlar alındı. Video konferans yöntemiyle yapılan ve yaklaşık 11 saat süren toplantıda 28 Mart’a kadar geçerli olan kısıtlamalar 18 Nisan’a kadar uzatılması kararlaştırıldı.

23.03.2021Avrupa
Almanyadan yeni koronavirüs adımı

Almanya'dan yeni koronavirüs adımı

Almanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında 28 Mart’ta kadar geçerli olan tedbirler sertleştirilerek 18 Nisan’da kadar uzatıldı.

23.03.2021Dünya
AstraZeneca’ya güven azaldı

AstraZeneca’ya güven azaldı

Kanda pıhtılaşmaya neden olduğu iddiasıyla birçok Avrupa ülkesinde geçici olarak durdurulduktan sonra Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) tavsiyesiyle yeniden yapılmaya başlanan AstraZeneca aşısına halkın güveni azaldı.

22.03.2021Avrupa
Hollanda skandal falan tanımadı

Hollanda skandal falan tanımadı

83.2 milyon nüfuslu Almanya’da şimdiye kadar 2 milyon 680 bine yakın kişi Kovid-19’a yakalandı. Koronavirüs belası Almanya’da 75 bin 300’ün üzerinden can aldı. Başlangıçta bu belaya karşı çok başarılı bir mücadele veren Alman hükümeti, sonradan kelimenin tam anlamıyla çuvalladı. Özellikle de aşı tedarikinde.

22.03.2021Avrupa
‘Tüm içten yanmalılar yasaklansın’

‘Tüm içten yanmalılar yasaklansın’

İçten yanmalı araçların en büyük merkezlerinden olan Almanya’da radikal bir öneri gündeme geldi. Çevre örgütleri tarafından, “Hibritler dahil, tüm içten yanmalıların 2030 yılına kadar üretimine son verilsin” önerisi getirildi.

22.03.2021Ekonomi
Siyasilerden AstraZeneca için ‘örnek olalım’ çalışması

Siyasilerden AstraZeneca için ‘örnek olalım’ çalışması

Aşılamadan sonra kan pıhtılaşması olduğu iddialarıyla geçici olarak durdurulan AstraZeneca aşısına karşı ilgiyi artırmak için siyasiler imaj desteği veriyor.

21.03.2021Avrupa
Kısıtlamalarda karar günü

Kısıtlamalarda karar günü

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve eyalet başbakanları bir araya gelerek kısıtlamaların geleceğini masaya yatıracak. Ancak artan vaka sayıları doğrultusunda Alman doktorlar birliği kısıtlamaların uzatılmasını ve sert tedbirler alınmasını istiyor.

21.03.2021Avrupa
‘BioNTech’i tercih ederim’

‘BioNTech’i tercih ederim’

Almanya, koronavirüs salgınına karşı her kentte kurulan aşı merkezleri üzerinden devam eden aşılama işlemlerini, nisan ayından itibaren doktor muayenehanelerinde de uygulanmaya başlayacağını duyurdu. Eyalet başbakanlarıyla video konferans aracılığıyla gerçekleşen toplantı sonrasında açıklama yapan Başbakan Angela Merkel, Paskalya tatilinin ardından ülke genelinde aile hekimlerinde de aşı yapılacağını açıkladı.

21.03.2021Avrupa
Son dakika: Avrupa sokakları karıştı Kovid-19 protestolarına polis müdahale etti

Son dakika: Avrupa sokakları karıştı! Kovid-19 protestolarına polis müdahale etti

Dünyayı dize getiren koronavirüs salgınında aşılama çalışmaları hızla devam ettirilse de vaka ve ölüm sayıları artmaya devam ediyor. Bu sayılar arttıkça ve mutasyonlu virüs korkusu büyüdükçe önlemler de yeniden sıkılaştırılmaya başladı. Öte yandan Avrupa halkları artık önlemleri protesto etmek için sokaklara döküldü.

20.03.2021Dünya
Dünya sizinle gurur duyuyor

Dünya sizinle gurur duyuyor

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs belasından kurtulmak için ilk etkili aşıyı bulan Almanya’nın Mainz kentindeki BioNThech şirketinin kurucuları Türkiye kökenli Dr. Özlem Türeci ile eşi Prof. Dr. Uğur Şahin, dün (cuma) Berlin’de Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından ‘Yıldızlı Federal Liyakat Nişanı’ ile ödüllendirildi.

20.03.2021Avrupa
Şahin ve Türeci’ye büyük onur nişanı

Şahin ve Türeci’ye büyük onur nişanı

Koronavirüse karşı aşıyı geliştiren BioNTech şirketinin kurucu ortakları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye, Almanya’nın en büyük devlet nişanı olan Yıldızlı Federal Liyakat Nişanı verildi.

20.03.2021Dünya
Türk bilim insanlarına büyük onur

Türk bilim insanlarına büyük onur

Koronavirüse karşı ilk aşıyı bulan BioNTech’in kurucuları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Uğur Şahin’e Almanya’nın en üst düzey devlet madalyası olan Liyakat Nişanı veriliyor.

19.03.2021Haber
Prof. Şahin ve Dr. Türeciye Almanya’nın en büyük onur ödülü

Prof. Şahin ve Dr. Türeci'ye Almanya’nın en büyük onur ödülü

Koronavirüsüne karşı geliştirdikleri aşıyla milyarlarca insana umut olan BioNTech kurucu ortakları Prof. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’ye Almanya’nın en büyük devlet nişanı olan ‘Yıldızlı Federal Liyakat Nişanı’ verildi. Nişanı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı Bellevue’de düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier takdim etti.

19.03.2021Avrupa
Son dakika: Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeciye Liyakat Nişanı

Son dakika: Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci'ye Liyakat Nişanı!

Koronavirüse karşı ilk aşıyı bulan BioNTech’in kurucuları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Uğur Şahin’e Almanya’nın en üst düzey devlet madalyası olan Liyakat Nişanı verildi. Törende Almanya cumhurbaşkanı ve başbakanı da hazır bulundu.

19.03.2021Dünya
Brent petrolün varili 62,66 dolar

Brent petrolün varili 62,66 dolar

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 62,66 dolardan işlem görüyor.

19.03.2021Ekonomi
Diyarbakır’daki annelerle görüştü

Diyarbakır’daki annelerle görüştü

Almanya’da terör örgütü PKK tarafından kaçırılan Nilüfer T.’nin annesi Maide T., kızına kavuşmak için Başbakanlık önünde yaptığı eylemine devam etti.

17.03.2021Avrupa
Almanya’da son 24 saatte 249 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

Almanya’da son 24 saatte 249 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

Almanya’da dün 83,7 olan haftalık 100 bin kişide görülen yeni vaka sayısı bugün 86,2'ye yükseldi.

17.03.2021Dünya
Kısıtlamalar 1 ay daha uzayabilir

Kısıtlamalar 1 ay daha uzayabilir

Aşılamada ABD ve İngiltere’nin gerisinde kalan Almanya’da, Robert Koch Enstitüsü (RKI) ve virologların uyarıları üzerine Başbakan Merkel’in eyalet başbakanlarıyla pazartesi yapacağı toplantıda kısıtlamaların geleceği konuşulacak.

17.03.2021Avrupa
Eski kaleleri CDU’nun üstüne çöktü

Eski kaleleri CDU’nun üstüne çöktü

Baden Württemberg ve Rheinland Pfalz eyaletleri eskiden Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) kalesiydi. Baden Württemberg’de Gerhard Müller (1953-1958), Kurt Georg Kiesinger (1958-1966), Hans Filbinger (1966-1978), Lothar Spaeth (1978-1991), Erwin Teufel (1991-2005), Günther H. Oettinger (2005-2010), Stephan Mappus (2010-2011) yıllarında eyalet başbakanı olarak görev yaptı. Hepsi de CDU’luydu.

17.03.2021Avrupa
Aşı zirvesi ertelendi

Aşı zirvesi ertelendi

AstraZeneca aşısının durdurulması üzerine yarın Başbakan Angela Merkel ve eyalet başbakanları arasında yapılması planlanan aşı zirvesi de ertelendi.

16.03.2021Avrupa
Ellerinde katillerin fotoğraflarıyla kin kustular

Ellerinde katillerin fotoğraflarıyla kin kustular

Almanya’da yaşayan bir grup Ermeni ve PKK yandaşları, Berlin’de düzenledikleri yürüyüşte yine kin ve nefret kustu. Önce CDU Genel Merkezi’ne yürüyen göstericiler, adından Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği’nin önüne gitti. Ellerinde bebek katili Öcalan’ın fotoğraflarını tutan göstericiler, Mehmed Talat Paşa’nın katilini ise ‘kahraman!’ ilan ettiler.

16.03.2021Avrupa
Mülteci sözleşmesi için görüşmeler başladı

Mülteci sözleşmesi için görüşmeler başladı

Almanya’da Handelsblatt gazetesinin haberine göre Ankara ve Berlin, Türkiye-AB arasında 5 yıldır yürürlükte olan mülteci anlaşmasının yeniden gözden geçirildiği müzakerelere başladı.

15.03.2021Avrupa
Merkel: Hepimiz Almanyayız

Merkel: Hepimiz Almanya'yız

Bu hafta salı günü 13. Uyum Zirvesi düzenlendi Berlin’de. Ev sahibi yine Başbakan Angela Merkel’di. Daha önceki yıllarda Başbakanlık binasındaki dev oturum salonunda düzenlendiği halde, 13. Uyum Zirvesi, geçen yıl olduğu gibi bu yıl yine koronavirüs belası yüzünden dijital ortamda yapıldı.

13.03.2021Avrupa
Sürpriz aşı zirvesi

Sürpriz aşı zirvesi

Başbakan Angela Merkel, nisan ayından itibaren muayenehanelerde aşı kampanyasının başlaması için 17 Mart Çarşamba günü eyalet başbakanlarıyla bir araya gelerek bir ‘Aşı zirvesi’ düzenleyecek.

12.03.2021Avrupa
Son dakika... Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Mısırla diplomatik düzeyde temaslarımız başladı

Son dakika... Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Mısır'la diplomatik düzeyde temaslarımız başladı

Son dakika haberine göre Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Mısır ilişkilerinin yeniden tesis edilmesinin ilişkilerde 2013'ten bu yana süren kopukluk nedeniyle zaman aldığını ve her iki tarafın da normalleşme için herhangi bir ön koşul öne sürmediğini belirterek, "Mısır ile hem istihbarat düzeyinde hem de dışişleri bakanlıkları düzeyinde temaslarımız var. Diplomatik düzeyde temaslarımız başladı." dedi. Bakan Çavuşoğlu, "Suudi Arabistan'la ilişkilerimizin düzelmemesi için sebep yok. Olumlu adım atarsa biz de atarız. Aynı şey BAE için de geçerli" dedi.

12.03.2021Gündem
Yaz tatili muamması

Yaz tatili muamması!

AB ülkeleri dijital aşı pasaportu konusunda anlaştı, ancak artan vakalar ve mutasyonlu virüs nedeniyle yaz tatilinde normal seyahatin yapılıp yapılmayacağın henüz netlik kazanmadı.

11.03.2021Avrupa
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, AB liderlerinin dış politika başdanışmanları ile görüştü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, AB liderlerinin dış politika başdanışmanları ile görüştü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Avrupa Birliği (AB) liderlerinin dış politika başdanışmanları ile bir araya geldi.

11.03.2021Gündem
Goril bebeğe ‘Tilla’ adı verildi

Goril bebeğe ‘Tilla’ adı verildi

16 yıl aradan sonra Berlin Hayvanat Bahçesi’nde dünyaya gelen goril bebeğe sosyal medyadan gelen öneriler üzerine Tilla ismi verildi.

11.03.2021Avrupa
‘Zor geçecek 3-4 ayımız var. Sonra...’

‘Zor geçecek 3-4 ayımız var. Sonra...’

Almanya Başbakanı Angela Merkel, koronavirüse karşı yapılan aşılamanın etkilerinin 3-4 ayın ardından görüleceğini ve sonrasının çok daha iyi olacağını belirtti.

11.03.2021Avrupa
Merkel: Aşının etkileri 3-4 ay sonra görülecek

Merkel: Aşının etkileri 3-4 ay sonra görülecek

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı yapılan aşılamanın etkilerinin 3-4 ayın ardından görüleceğini ve sonrasının çok daha iyi olacağını belirtti.

10.03.2021Dünya
Son dakika: Çelik, Yunanistana Bunları not ediyoruz dedi ve... Karşılığını sahada vereceğiz

Son dakika: Çelik, Yunanistan'a 'Bunları not ediyoruz' dedi ve... 'Karşılığını sahada vereceğiz'

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti MYK toplantısı sonrası gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Çelik, Arap Birliği'nin Türkiye karşıtı bildirisini Yunanistan'ın olumlu karşılamasına sert tepki göstererek, "Dostluk adı altında Türkiye'ye husumet formu organize etmeye çalışıyorlar. Bunu da not ediyoruz. Yunan Dışişleri Bakanı Kahire'ye gitti. Yunanistan'ın bu faaliyetini de not ediyoruz. Gerekli şekillerde ve gerekli şartlarda sahada karşılığını vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. " ifadelerini kullandı

9.03.2021Gündem
Türklere ırkçı saldırı sorusu sorulduğunda... Merkelden özeleştiri geldi

Türklere ırkçı saldırı sorusu sorulduğunda... Merkel'den özeleştiri geldi!

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkedeki ırkçı saldırılar nedeniyle bir Türk kökenlinin Almanya’da hüsnükabul gördüğüne ve eşit fırsatlara sahip olduğuna inanmasının kolay olmadığını söyledi.

9.03.2021Dünya
13. Milli Uyum Zirvesi yapıldı: Daha çok işimiz var

13. Milli Uyum Zirvesi yapıldı: Daha çok işimiz var

Bu yıl korona salgını nedeniyle dijital ortamda gerçekeleşen 13. Uyum Zirvesi Başbakan Angela Merkel başkanlığında yapıldı. Zirveye, federal ve eyalet temsilcilerinin yanı sıra ekonomi, kültür, medya ve spor branşlarından gelen sivil toplum temsilcileriyle göçmen dernek temsilcilerinden oluşan yaklaşık 120 kişi katıldı.

9.03.2021Avrupa
Maske yolsuzluğu Almanya’yı salladı

Maske yolsuzluğu Almanya’yı salladı

Almanya’da resmi kurumlara tıbbi maske satan şirketlere arabuluculuk yapıp, komisyon aldığı ortaya çıkan Hıristiyan Demokrat Partili (CDU) muhafazakâr milletvekili Nikolas Löbel, artan baskılara dayanamayıp istifa etti.

9.03.2021Dünya
Dünya genelinde son yıllarda kadın liderler ve yöneticilerin sayısı arttı

Dünya genelinde son yıllarda kadın liderler ve yöneticilerin sayısı arttı

1960 ile 2021 yıllarında 58 ülke belli aralıklarla bir kadın tarafından yönetildi, son 50 yılda 13 ülkenin birden fazla kadın lideri oldu.

8.03.2021Ekonomi
Milyonlarca insan bir doza bile muhtaç ama... Almanyada O aşıyı olmam şoku

Milyonlarca insan bir doza bile muhtaç ama... Almanya'da 'O aşıyı olmam' şoku!

Koronavirüs aşıları dünyadaki ekonomik ve sosyal adaletsizlikleri net bir biçimde ortaya koymaya devam ediyor. 120’den fazla ülkede milyonlarca insan bir doz aşıya bile muhtaç haldeyken, Almanya’da beğenilmeyen aşılar depolarda yığılmış halde bekliyor.

8.03.2021Dünya
Salgına rağmen ‘Türk Pazarı’nda yüzler hep gülüyor

Salgına rağmen ‘Türk Pazarı’nda yüzler hep gülüyor

Berlin’de turistik gezilerin rotası içinde yer alan, Başbakan Angela Merkel’in yanı sıra pek çok siyasi liderin geçmiş dönemlerde uğrayıp, vatandaşlarla sohbet ettiği Kreuzberg-Maybachufer’daki ‘Türk Pazarı’, samimi ve güler yüzlü hizmet anlayışıyla çalışmaya devam ediyor. Berlin Eyalet Senatosu’nun karantina uygulamaları kapsamında, Türk Pazarı’nda gıda ve hijyen ürünlerinin satışına izin çıkarken, yaklaşık 300 olan tezgâh kapasitesi ise 30’a düşürüldü. Pazarda maskesiz çalışanlara 2 hafta çalışma yasağı getirilirken, tezgâhlar arasındaki mesafe ise zabıtalar tarafından dikkatle takip ediliyor.

8.03.2021Avrupa
‘Kadınlar da erkekler kadar kazanabilmeli’

‘Kadınlar da erkekler kadar kazanabilmeli’

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yayınladığı video mesajında, aynı iş alanında çalışan kadın ve erkeklerin aynı maaşı alması gerektiğini söyledi. Merkel, salgın nedeniyle geçtiğimiz dönemlerde sorun olarak aşıldığına inanılan klasik kadın-erkek rol modeline dönülmemesi uyarısında da bulundu.

7.03.2021Avrupa
Maskeye arabuluculuk, oyları düşürdü

Maskeye arabuluculuk, oyları düşürdü

Almanya’da Kovid-19’la mücadelede başarılı olunması için hayata geçirilen kısıtlamalar, en çok koalisyonun büyük ortağı CDU’yu vurdu. Özellikle aşı tedarikinde geç kalınmasının ve hızlı test tartışmalarının faturasının CDU’lu Başbakan Angela Merkel ile Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn’a kesildiği, bu yüzden de muhafazakâr kanadın ciddi bir oy kaybı yaşadığı belirtildi.

7.03.2021Avrupa
Merkel’le aynı fikirdeyiz

Merkel’le aynı fikirdeyiz

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Kovid-19 aşıları konusunda Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir görüşme gerçekleştirdiğini bildirdi.

7.03.2021Avrupa

Yazar Sonuçları

Dünyanın en başarılı başbakanı geçen pazar niye 'çuvalladı'

Bugün dünyanın herhangi bir yerinde uluslararası meselelerle biraz ilgisi olan bir insana sorsanız:

17.03.2021

Enseyi asla karartmayalım

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan haklı olarak “Mutasyon ve salgının inişli çıkışlı rakam ve görüntüleri bizi karar almada zorluyor ama yine de bütün şartları zorlayarak aldığımız son kararların arkasında durmaya gayret edeceğiz” şeklinde özetleyebileceğimiz bir açıklama yaptı.

15.03.2021

Turizmin ilacı COVID aşısı

SALGIN teraziye benziyor. Kontrollü de olsa gevşeme başlayınca ekonomi canlanıyor, bir kefe ağır basıyor ama diğer kefe, yani vaka sayısı hemen artıyor. Bu bizde de böyle, Avrupa’da da öyle. Angela Merkel, “Mart sonuna kadar gevşetmeyelim. Dişimizi biraz daha sıkalım” dedi ama dinletemedi. Almanya’daki gazeteci dostumla konuşuyorum. Gevşeme ekonomiyi canlandırmış ama vaka sayıları artıyormuş. Mesela Avusturya da gevşetti ama orada da durum aynı. Avusturya Sağlık Bakanı mütemadiyen “Bir ayağım frende” diyor. 

11.03.2021