EKSTRA
MENÜ

Merkel

Merkel ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Merkel haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 13.178 Merkel haberi bulunmuştur.

Merkel Haberleri

Lavrovdan flaş açıklama: Ukraynanın yok olması ile sonuçlanabilir

Lavrov'dan flaş açıklama: Ukrayna'nın yok olması ile sonuçlanabilir

Rusya ile Ukrayna arasında Donbas gerilimi yükseliyor. Lavrov, "Doğu Ukrayna'da yeni bir savaş başlatma çabaları Ukrayna'nın yok olması ile sonuçlanabilir" dedi. Kremlin Sözcüsü Peskov, geçtiğimiz saatlerde yaptığı açıklamada Rusya'nın, sınırları boyunca NATO'nun askeri faaliyetlerini artırması nedeniyle güvenliğini sağlamak amacıyla önlem aldığını belirtti. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'den Rusya'ya cevap gecikmedi.

1.04.2021Dünya
Son dakika: DSÖden Avrupaya tepki: Bu yavaşlık kabul edilemez

Son dakika: DSÖ'den Avrupa'ya tepki: Bu yavaşlık kabul edilemez!

AFP'nin son dakika olarak geçtiği habere göre Dünya Sağlık Örgütü flaş bir açıklama yaptı. Avrupa'daki aşılama sürecinin yavaşlığının 'kabul edilemez' olduğu bildirildi.

1.04.2021Dünya
Uğur Şahin uyardı: Stok yapmayın, aşı yapın

Uğur Şahin uyardı: Stok yapmayın, aşı yapın

BioNTech şirketinin kurucusu ve CEO’su Uğur Şahin, Avrupa’da artan vakalara işaret ederek eldeki aşıların kullanılması uyarısı yaptı. Almanya ve Avrupa’da yeni kısıtlamaların devreye girmesi gerektiğini söyleyen Şahin, aksi halde yazın daha sert bir kapanmanın gerekebileceğini söyledi.

1.04.2021Dünya
Virüs gecikmeleri affetmiyor

Virüs gecikmeleri affetmiyor

Almanya’da Baden-Württemberg Eyaleti Başbakanı Winfried Kretschmann ve Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder, diğer 14 eyaletin başbakanlarına yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının üçüncü dalgasıyla mücadelede sert tedbirlerin uygulanması çağrısı yaptı.

31.03.2021Avrupa
Putin, Ukraynayı çatışmaları kışkırtmakla suçladı

Putin, Ukrayna'yı çatışmaları kışkırtmakla suçladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'yı Rusya yanlısı ayrılıkçılara yönelik silahlı çatışmayı kışkırtmakla ve daha önce yapılan anlaşmaları yerine getirmemekle suçladı.

31.03.2021Dünya
Merkel, CDU/CSU’lu başbakan istemiyor mu

Merkel, CDU/CSU’lu başbakan istemiyor mu?

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Kovid-19’a karşı mücadelede başarılı olunabilmesi için hükümetin hayata geçirdiği kısıtlamalara yeteri kadar sahip çıkmadığı gerekçesiyle CDU Genel Başkanı ve Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Başbakanı Armin Laschet’e sitem etmesi, “Başbakan Merkel, Birlik Partili başbakan istemiyor mu?” yorumlarına yol açtı.

31.03.2021Avrupa
Almanya’da AstraZeneca ikilemi

Almanya’da AstraZeneca ikilemi

AstraZeneca’nın 60 yaş altındakilere istisnalar dışında durdurulması nedeniyle Almanya’da yine aşı kaosu başladı. İlk AstraZeneca aşısını yaptıranların ikinci aşıyı yaptırıp yaptıramayacakları belirsiz. Alınan yeni karar Almanya’da aşı kampanyasının bir kez daha ağır darbe alacağı yorumlarına neden oldu.

31.03.2021Avrupa
Skandal üstüne skandal

Skandal üstüne skandal

Almanya, 26 Eylül’de genel seçimlerin de yapılacağı ‘süper seçim yılı’na skandallarla girdi. Ülke genelinde insanlar Kovid-19 belasıyla boğuşurken, koalisyon hükümetinin büyük kanadını oluşturan Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partili (CDU/CSU) bazı milletvekillerinin işi ticarete döktüğü ortaya çıktı.

31.03.2021Avrupa
Liderlerden uluslararası pandemi anlaşması çağrısı ABD ve Çin mektubu imzalamadı

Liderlerden uluslararası pandemi anlaşması çağrısı! ABD ve Çin mektubu imzalamadı

Aralarında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel'in de olduğu 24 lider ile Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünyanın gelecekte karşılaşabileceği yeni salgın hastalıklara hazır olabilmek için uluslararası bir anlaşma imzalanması çağrısında bulundu.

31.03.2021Dünya
Aşı krizi büyüyor: AB liderlerinden Putine telefon

Aşı krizi büyüyor: AB liderlerinden Putin'e telefon

Üçüncü dalgayı yaşayan Avrupa'da aşı krizi büyüyor. İngiliz yapımı AstraZeneca aşısı tartışmaları sürerken AB liderleri Putin'i arayarak yeni bir aşı diplomasisi başlattı

31.03.2021Dünya
Korona Almanya’da federalizmi tartışmaya açtı

Korona Almanya’da federalizmi tartışmaya açtı

Almanya’da salgınla mücadelede her eyaletin farklı görüşte olması ve ortak karar almada zorlanılması üzerine eyalet sistemine olan güven azaldı. Yapılan bir ankete göre, Almanların üçte ikisi federalizmin korona kriziyle mücadeleye zarar verdiğini düşündüğünü ortaya koydu.

31.03.2021Dünya
Almanyadan AstraZeneca aşısı kararı

Almanya'dan AstraZeneca aşısı kararı

Oxford Üniversitesinin AstraZeneca ile geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının, Almanya genelinde sadece 60 yaş üstü kişilerde kullanılması tavsiyesinde bulunuldu.

30.03.2021Dünya
Putin, Merkel ve Macron ile çevrim içi görüşme yaptı

Putin, Merkel ve Macron ile çevrim içi görüşme yaptı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile güncel uluslararası ve bölgesel konuları görüştü.

30.03.2021Dünya
Avrupa’nın umudu hızlı test

Avrupa’nın umudu hızlı test

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarına ilişkin tedarik sorunlarının yanı sıra ‘adil dağıtım’ tartışmalarının da yaşandığı Avrupa’da, virüsün yayılmasını önlemek için kısa sürede sonuçlanan testler yaygınlaştırılırken, bunların yaşamın birçok alanında zorunlu hale getirilmesi hedefleniyor.

30.03.2021Avrupa
Federalizm salgınla mücadeleye zarar mı veriyor

Federalizm salgınla mücadeleye zarar mı veriyor?

Almanya’da korona kriziyle mücadelede her eyaletin farklı görüşte olması ve ortak karar almada zorlanılması üzerine eyalet sistemine olan güven azaldı. Yapılan bir ankete göre Almanların üçte ikisinin federalizmin korona kriziyle mücadeleye zarar verdiğini düşündüğü ortaya çıktı.

30.03.2021Avrupa
Laschet’den ‘Evde kalalım’ çağrısı

Laschet’den ‘Evde kalalım’ çağrısı

CDU Genel Başkanı Armin Laschet, üçüncü dalga tehlikesine karşı “Evde Kalın” çağrısı yaparken diğer yandan başbakan Angela Merkel ile eyalet başbakanlarının videokonferans yöntemiyle yaptıkları görüşmelere son verilmesini istedi.

29.03.2021Avrupa

Eyaletlere seslendi: ‘Aldığımız kararları uygulayın’

ARD televizyonunda yayınlanan ‘Anne Will’ adlı programa katılan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kovid-19 salgınındaki üçüncü dalgayı kırmak için eyalet başbakanlarıyla mart başında alınan kararların etkili ve hızlı şekilde uygulanması gerektiğini söyledi:

29.03.2021Avrupa
Serap Güler’i çamur da durduramadı

Serap Güler’i çamur da durduramadı

Geçen hafta cumartesi günü Kuzey Ren Vestfalya (KRV-NRW) eyaletinin en yoğun nüfuslu Köln kenti 4’üncü seçim bölgesinde Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlere katılacak adayları yarıştı. Köln-Mülheim-Lewerkusen bölgesinden 4 adaydan biri Türkiye kökenli Serap Güler’di.

29.03.2021Avrupa
Almanya Başbakanı Merkelden Kovid-19 çağrısı

Almanya Başbakanı Merkel'den Kovid-19 çağrısı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, eyalet başbakanlarından yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede kararlaştırılan tedbirleri uygulamalarını istedi.

29.03.2021Dünya
Sputnik V’ye acil onay istediler: Başımızın çaresine bakmalıyız

Sputnik V’ye acil onay istediler: Başımızın çaresine bakmalıyız!

Bavyera ve Thüringen eyaletlerinin başbakanları korona ile mücadele için Rus aşısına acilen ihtiyaç olduğunu söyledi. Bavyera Başbakanı Markus Söder, “AB içinde sorun çıkarsa başımızın çaresine bakmalıyız” dedi.

28.03.2021Avrupa
Almanyadan flaş koronavirüs açıklaması

Almanya'dan flaş koronavirüs açıklaması

Almanya Başbakanlık Dairesi Başkanı Helge Braun, koronavirüs pandemisi ve aşılar ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

28.03.2021Dünya
Berlin, tedbirleri artırdı

Berlin, tedbirleri artırdı

Artan yeni korona vaka sayısı siyasileri giderek endişelendiriyor. Paskalya tatilini uzatarak sert önlemler alan Başbakan Angela Merkel, daha sonra hata yaptığını belirterek özür diledikten sonra ek tatil günlerini iptal etmişti. Ancak Berlin, diğer eyaletlerden farklı olarak ek önlemler alan ilk eyalet oldu.

28.03.2021Avrupa
Hessende Amatör Lig maçları sonlandırıldı

Hessen'de Amatör Lig maçları sonlandırıldı

Hessen'de pandemi süreci gerekçe gösterilerek amatör futbol ligleri tatil edildi. Hessen amatör liglerinde şampiyon, üst liglere çıkma, alt liglere düşmeler olmayacak. Daha üst liglerle ilgili kararın üst kurullarla birlikte verileceği açıklandı.

28.03.2021Avrupa
Almanyada son 24 saatte 20 bin 472 Kovid-19 vakası belirlendi

Almanya'da son 24 saatte 20 bin 472 Kovid-19 vakası belirlendi

Almanya’da yeni tip koronavirüs salgınında son 24 saatte 20 bin 472 yeni vaka tespit edildi, toplam can kaybı 75 bin 780'e çıktı.

27.03.2021Dünya
Yalnız Merkel mi hata yaptı

Yalnız Merkel mi hata yaptı?

Almanya’da Kovid-19’la mücadelede başarılı olabilmek amacıyla hayata geçirilen kısıtlamaları yeniden değerlendirmek için hafta başında Başbakan Angela Merkel, eyalet başbakanları ile video konferans yöntemiyle bir görüşme yaptı.

27.03.2021Avrupa
AB zirvesinden Türkiye için 5 olumlu, 5 olumsuz mesaj

AB zirvesinden Türkiye için 5 olumlu, 5 olumsuz mesaj

AB liderlerinin videokonferans yöntemiyle yaptığı zirveden Türkiye için hem olumlu hem de olumsuz mesajlar çıktı. AB, mülteci desteğinin sürmesi, Türkiye ile diyaloğun geliştirilmesi, gümrük birliğinin güncellenmesi gibi konularda pozitif algılanabilecek açıklamalarda bulundu

27.03.2021Dünya
Son dakika haberi: ABD Başkanı Joe Bidendan Cumhurbaşkanı Erdoğana davet

Son dakika haberi: ABD Başkanı Joe Biden'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a davet!

Son dakika haberi... ABD Başkanı Joe Biden, aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da olduğu 40 dünya liderini 22-23 Nisan'da çevrim içi iklim zirvesine davet etti. Biden, çevrim içi iklim zirvesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderdiği mektuba "Sayın Cumhurbaşkanı" hitabıyla başladı ve "Size ve Türkiye Cumhuriyeti halkına en iyi dileklerimi iletiyorum." ifadelerine yer verdi.

26.03.2021Gündem
Koronavirüs salgını kontrolden çıkıyor... Almanyadan korkutan açıklama

Koronavirüs salgını kontrolden çıkıyor... Almanya'dan korkutan açıklama

Salgında alınan tüm tedbirlere rağmen zor günler geçiren Almanya’dan kritik Kovid-19 açıklaması geldi. Uzmanlar günlük vaka sayısı 100 bini bulabilir diyerek durumun vahametini ortaya koydu.

26.03.2021Dünya
‘Günlük vaka sayısı 100 bini bulabilir’

‘Günlük vaka sayısı 100 bini bulabilir’

Birçok ülkede olduğu gibi Almanya’da da koronavirüs salgınında vaka ve can kayıplarındaki artış sürüyor. Robert Koch Enstitüsü Başkanı Lothar H. Wieler, basın mensuplarına yaptığı açıklamada salgında virüsün yayılmasının engellenmesi gerektiğini vurgulayarak, “Günlük vaka sayısı 100 bini bulabilir” ifadelerini kullandı.

26.03.2021Avrupa
Son dakika: Aşı krizi büyüyor: Fransadan İngiltereye şantaj suçlaması

Son dakika: Aşı krizi büyüyor: Fransa'dan İngiltere'ye 'şantaj' suçlaması

AB ülkeleri ve İngiltere arasında yaşanan Kovid-19 aşılarıyla ilgili kriz büyüyor. Fransa'dan İngiltere'ye 'şantaj' suçlaması geldi.

26.03.2021Dünya
Vegan Attila’dan savcıya alaycı yanıt: Sizin için üzgünüm...

Vegan Attila’dan savcıya alaycı yanıt: Sizin için üzgünüm...

Almanya’da korona karşıtı gösterilerde başı çeken ve halkı kışkırtma suçlamasıyla hakkında soruşturma yürütülen Attila Hildmann, kaçtığı Türkiye’den, savcıya alaycı mesaj gönderdi.

26.03.2021Avrupa
Türkiye ile diyaloğu geliştirmeliyiz

Türkiye ile diyaloğu geliştirmeliyiz

AB liderler zirvesi öncesinde dün Alman Parlamentosu’nda konuşan Başbakan Merkel, AB ile Türkiye arasında diyalogun sürdürülmesinin iki tarafın da yararına olduğunu söyledi. Türkiye’de Berlin nüfusu kadar mülteci olduğunu söyleyen Merkel, göç mutabakatının genişletilmesini istediklerini de belirtti.

26.03.2021Dünya
Angela Merkel: Türkiye ile her düzeyde temaslara ihtiyacımız var

Angela Merkel: 'Türkiye ile her düzeyde temaslara ihtiyacımız var'

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile her düzeyde temasta olmaya ihtiyaç duyduklarını söyledi.

25.03.2021Dünya
AB Liderler Zirvesi başladı

AB Liderler Zirvesi başladı

AB liderleri, Kovid-19 salgını, aşılama çalışmaları, Türkiye, ABD ve Rusya ile ilişkiler ve ekonomi konularını görüşmek üzere video konferans düzenliyor.

25.03.2021Dünya
Almanyada Kovid-19 vaka sayısı 2 milyon 700 bini geçti

Almanya'da Kovid-19 vaka sayısı 2 milyon 700 bini geçti

Robert Koch Enstitüsü tarafından yapılan açıklamaya göre, ülkede Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı son 24 saatte 22 bin 657 arttı. Böylelikle toplam vaka sayısı 2 milyon 713 bin 180'e yükseldi.

25.03.2021Dünya
Türkiye ile diyaloğu geliştirmeliyiz

Türkiye ile diyaloğu geliştirmeliyiz

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında diyaloğun sürdürülmesinin ve geliştirilmesinin iki tarafın da yararına olduğunu söyledi.

25.03.2021Avrupa
Merkelden Türkiye açıklaması

Merkel'den Türkiye açıklaması

Almanya Başbakanı Merkel, "Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de gerilimi azalttığını gösteren işaretler var" dedi.

25.03.2021Haber
Merkelden flaş Türkiye açıklaması

Merkel'den flaş Türkiye açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’nin sadece bir NATO ortağı ve müttefiki değil, Avrupa Birliği’nin dış sınırında ikinci en kalabalık nüfusa sahip ülke olarak stratejik öneme sahip olduğunu söyledi.

25.03.2021Dünya
Son dakika haberi: MHP Lideri Devlet Bahçeliden çok sert tepki: Kirli ve sipariş haberler Türkiye aleyhtarlığının tescilidir

Son dakika haberi: MHP Lideri Devlet Bahçeli'den çok sert tepki: Kirli ve sipariş haberler Türkiye aleyhtarlığının tescilidir

Son dakika haberi: MHP lideri Devlet Bahçeli, Alman yayın kuruluşunun servis ettiği haber sonrası Twitter'dan çok sert mesajlar verdi. Bahçeli, "15 Temmuz öncesi PKK’lı canileri, 15 Temmuz sonrası FETÖ’cü hainleri ve kanun kaçağı casusları bağrına basan Almanya bizden ne istiyor? Neyin hesabını sormak için kuyruğa giriyor? Deutsche Welle’den servis edilen kirli ve sipariş haberler Türkiye aleyhtarlığının tescilidir." ifadelerini kullandı.

24.03.2021Gündem
‘Hata yaptım’ dedi, halktan af diledi

‘Hata yaptım’ dedi, halktan af diledi

Almanya’da Başbakanı Angela Merkel, tabandan, muhalefetin yanı sıra hükümet partilerinden ve kiliselerden gelen yoğun eleştiriler üzerine Hıristiyan aleminin en kutsal yortusu olan Paskalya günlerinde hayata geçirilen kısıtlamaları geri almak zorunda kaldı.

24.03.2021Avrupa
Almanyada Kovid-19dan ölenlerin sayısı 75 bini geçti

Almanya'da Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 75 bini geçti

Almanya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 75 bini aştı.

24.03.2021Dünya
Merkelden koronavirüs adımı: Acil toplantıya çağırdı

Merkel'den koronavirüs adımı: Acil toplantıya çağırdı

Almanya Başbakanı Merkel çarşamba günü koronavirüs nedeniyle acil bir toplantı yapacak. Merkel, ayrıca Paskalya Bayramı sürecinde alınacak Kovid-19 tedbirleri konusunda geri adım attı

24.03.2021Dünya
Merkel’e AB mesajı, Draghi’ye tebrik

Merkel’e AB mesajı, Draghi’ye tebrik

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Almanya Başbakanı Angela Merkel’le dün gerçekleştirdiği videokonferans görüşmesinde, Almanya ve Avrupa Birliği (AB) ile ilişkiler ve bölgesel meseleler ele alındı.

24.03.2021Gündem
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğandan diplomasi trafiği

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan diplomasi trafiği!

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan AK Parti'nin 7. Olağan Büyük Kongresi'nden önce peş peşe kritik görüşmeler... Cumhurbaşkanı Erdoğan önce İtalya Başbakanı Draghi ile telefonda, ardından da Almanya Başbakanı Merkel ile video-konferans yöntemiyle görüştü.

23.03.2021Dünya
İngiltere - AB krizi büyüyor: Merkelden flaş sözler

İngiltere - AB krizi büyüyor: Merkel'den flaş sözler!

İngiltere - AB krizinde ipler iyice gerildi. Merkel'den, Ursula von der Leyen’in ‘tedarik yasağı’ önerisine destek geldi. Merkel İngiltere ve AB arasında yaşanan aşı krizini "AstraZeneca ile bir sorunumuz var" sözleriyle değerlendirdi.

23.03.2021Dünya
Korona toplantılarını ‘ti’ye alan tweet’ine rekor beğeni geldi

Korona toplantılarını ‘ti’ye alan tweet’ine rekor beğeni geldi

Korona döneminde sosyal medyayı daha sık kullanmaya başlayan ve toplantılarda ‘Candy Crush’ oynadığını açıklayan Thüringen Eyaleti Başbakanı Bodo Ramelow yine attığı esprili bir tweet’le gündeme geldi.

23.03.2021Avrupa

Yazar Sonuçları

Alman siyasetinin yükseleni Yeşiller

Almanya’daki Yeşiller Partisi, 1980’lerin başında marjinal bir parti olarak yola çıktı. İlk seçimde ancak yüzde 1.5 oy alabildiler. Üç yıl sonra yapılan erken seçimde ise oylarını yüzde 5.6’ya çıkartıp 27 vekil ile meclise girmeyi başardılar. 1985’e gelindiğinde, Hessen Eyaleti’nde koalisyon ortağı olup Eyalet Çevre Bakanlığı koltuğuna sahip oldular.

31.03.2021

Kaygıların arkası

AB Zirvesi sonrası liderlerin Türkiye’ye yönelik açıklamaları dikkat çekici...

27.03.2021

Türkiye kazık yiyor

İngiltere’den yurtdışına seyahat kısıtlamalarının kalkacağına ilişkin açıklamalar üzerine Türkiye’ye rezervasyonlar arttı, artmaya da devam edecek.

26.03.2021

Türkiye zeytinyağında büyüyor

Son yıllarda Türkiye genelinde zeytinyağında markalaşma ve coğrafi işaretli zeytinyağı sayısı giderek artıyor. Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan onay alan marka sayısı 23 Mart 2021 itibariyle 688’e, coğrafi işaretli zeytinyağı sayısı ise 16’ya ulaştı.

25.03.2021