EKSTRA
MENÜ

Mera

Mera haberleri sayfasında güncel ve son dakika Mera hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 1.797 Mera haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Mera Haberleri

Bakan Pakdemirli: Çiftçimizin alın teri karşılıksız kalmayacak

Bakan Pakdemirli: Çiftçimizin alın teri karşılıksız kalmayacak

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, çiftçilere seslenerek, "Çiftçimizin, yani sizlerin alın teri karşılıksız kalmayacak, mahsuller maliyetlerin üzerinde değer bulacaktır." dedi.

22.10.2021Ekonomi
Avrupayı alarma geçiren tehlike her 5 kuştan biri yok olabilir

Avrupa'yı alarma geçiren tehlike! her 5 kuştan biri yok olabilir

Kuşların tehlike kategorilerini belirleyen ve neden yok olduklarını ortaya koyan Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi güncellendi.

15.10.2021Dünya
Yunanistan, Fransa için Afrikaya asker gönderme ihtimalini tartışıyor

Yunanistan, Fransa için Afrika'ya asker gönderme ihtimalini tartışıyor

Yunanistan'da, Fransa ile 28 Eylül'de imzalanan ve iki ülke arasında savunma, dış politika ve silahlanma alanlarında iş birliği öngören anlaşma ile ortaya çıkan Yunan askerlerinin Afrika'da görev alması ihtimali tartışılıyor.

12.10.2021Dünya
10 yıl daha altın çıkaracak

10 yıl daha altın çıkaracak

Anagold'un, Türkiye’nin en büyük ikinci altın madeni olan Erzincan İliç’in Çöpler köyünde ikinci kez kapasite artışı için yaptığı ÇED başvurusu onaylandı. Böylece firma, en az 10 yıl daha Çöpler’den altın, bakır, gümüş çıkaracak.

12.10.2021Ekonomi
Deve Kuşu Nedir, Ne Yer Ve Nasıl Beslenir Deve Kuşu Neden Uçamaz Ve Ne Kadar Yumurtlar Özellikleri Hakkında Bilgi

Deve Kuşu Nedir, Ne Yer Ve Nasıl Beslenir? Deve Kuşu Neden Uçamaz Ve Ne Kadar Yumurtlar Özellikleri Hakkında Bilgi

Devekuşu dünyanın en özel ve aynı zamanda koruma altında olan kuş türleri içerisinde yer almaktadır. Diğer kuş türlerine göre ayrıca daha büyük bir yapıya sahip olduğunu ifade etmek mümkün. Peki deve kuşu nedir, ne yer ve nasıl beslenir? Deve kuşu neden uçamaz ve ne kadar yumurtlar özellikleri hakkında bilgileri derledik.

7.10.2021Araştırma
Şampiyonların elit tayları satışa sunulacak

Şampiyonların elit tayları satışa sunulacak

Anadolu Tarım İşletmesi Müdürlüğünde doğumlarından itibaren özenle yetiştirilerek satışa sunulacak 18 baş tayın, geleceğin şampiyonları olması bekleniyor.

25.09.2021Ekonomi
25 Mart hangi burç ve burcu ne 25 Mart tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

25 Mart hangi burç ve burcu ne? 25 Mart tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Burçların nitelikleri insanların en fazla merak ettiği konular arasında bulunmaktadır. Bu nedenle de konu ile alakalı devamlı araştırma yapmaktadırlar. Kişiler doğum tarihlerine bakarak hangi burca ait olduklarını oldukça rahat bir şekilde öğrenebilmektedir. Mera edilen bir başka konu da 25 Mart tarihinin hangi burca ait olduğu konusudur. 25 Mart tarihinin hangi burcu kapsadığını, söz konusu olan burcun genel özelliklerini, 25 Mart'ta tarihte yaşanmış olan olayları ve bu tarih içerisinde doğan ünlüleri derledik.

6.09.2021Burçlar
Mera ıslahı hizmeti alınacak

Mera ıslahı hizmeti alınacak

Sivas Orman İşletme Müdürlüğü mera ıslahı hizmeti alacak.

6.09.2021Ekonomi
Son dakika: Bakan Pakdemirli duyurdu: Yangın desteklerinin ayrıntıları belli oldu

Son dakika: Bakan Pakdemirli duyurdu: Yangın desteklerinin ayrıntıları belli oldu!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, orman yangınlarından zarar gören vatandaşlara verilecek desteklere ilişkin açıklamada bulundu. Pakdemirli yangınlarda telef olan küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar ile zarar gören avı kovanlarının hibe olarak karşılanacağını belirtirken hasar tespit çalışmalarının sonlandığını ifade ederek yapılacak ödemelere ilişkin ayrıntıları açıkladı.

11.08.2021Gündem
Türkiyede 2003ten bu yana 5,4 milyar fidan toprakla buluşturuldu

Türkiye'de 2003'ten bu yana 5,4 milyar fidan toprakla buluşturuldu

Türkiye'de 2003'ten bu yana 5 milyar 400 milyon 324 bin 442 fidan toprakla buluşturulurken, yaklaşık 5 milyon 486 bin 40 hektar alan da ağaçlandırıldı.

6.08.2021Ekonomi
Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi kapsamında altyapı çalışmaları Bulgaristan sınırına yaklaştı

"Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi" kapsamında altyapı çalışmaları Bulgaristan sınırına yaklaştı

Türkiye'nin Avrupa ülkeleriyle yüksek standartlı demir yolu bağlantısını sağlayacak "Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi" kapsamında inşası süren Çerkezköy-Kapıkule hattındaki çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Halkalı-Kapıkule arasında yük trenleri için seyahat süresinin 8 saatten 3,5 saate, yolcu trenleri için ise 3,5 saatten 1 saat 35 dakikaya inecek.

22.07.2021Haber
Çalışmalar tüm hızıyla sürüyor Seyahat süresi 8 saatten 3,5 saate düşecek

Çalışmalar tüm hızıyla sürüyor! Seyahat süresi 8 saatten 3,5 saate düşecek

Türkiye'nin Avrupa ülkeleriyle yüksek standartlı demir yolu bağlantısını sağlayacak "Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi" kapsamında inşası süren Çerkezköy-Kapıkule hattındaki çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Halkalı-Kapıkule arasında yük trenleri için seyahat süresinin 8 saatten 3,5 saate, yolcu trenleri için ise 3,5 saatten 1 saat 35 dakikaya inecek.

22.07.2021Ekonomi
Miri Arazi Nedir, Kaça Ayrılır Ve Bölümleri Nelerdir Miri Arazi Çeşitleri Ve Özellikleri

Miri Arazi Nedir, Kaça Ayrılır Ve Bölümleri Nelerdir? Miri Arazi Çeşitleri Ve Özellikleri

Devlet hazinesine ait olan tüm topraklara miri arazi ismi verilir. Osmanlı ve Selçuklu dönemlerinde kullanılmaya başlayan bu kelime, günümüzde "devlet arazisi" ismi ile de bilinir. Miri kelimesinin sözlük anlamı ise, "hükümetin ve hazinenin malı olan" olarak bilinir. Miri arazilerin mülkiyeti devletin kendisine aittir. Miri arazi nedir, kaça ayrılır ve bölümleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Araştırma
Konya Valiliğinden ırkçı saldırı şeklinde yansıtılan olaya ilişkin açıklama

Konya Valiliğinden "ırkçı saldırı" şeklinde yansıtılan olaya ilişkin açıklama

Konya Valiliğince, bazı sosyal medya platformları ile haber sitelerinde "Konya'da ırkçı saldırı" başlığıyla lanse edilen olayda, söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

21.07.2021Gündem
Son dakika... Rizede sel felaketi... Cumhurbaşkanı Erdoğan: O bölgeler afet bölgesi olacak

Son dakika... Rize'de sel felaketi... Cumhurbaşkanı Erdoğan: O bölgeler afet bölgesi olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Erzurum Şehir Hastanesi, İl Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası, Canlı Hayvan Pazarı ile Yapımı Tamamlanan Diğer Projelerin Açılış Töreni'nde açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bir Rizeli hemşeriniz olarak, büyük bir felaketi Rize'de yaşadık. Bakan arkadaşlarımızın çok büyük felakete maruz kalan yerlerin afet bölgesi ilan edilmesi noktasında bizden beklentileri oldu. Oraların yapılacak çalışmayla afet bölgesi ilan edilmesi konusunda kendilerine bu haberi verelim dedim. O bölgeler afet bölgesi olacak ve yapacağımız ilk kabine toplantısında da bunu teminat altına alacağız" dedi.

17.07.2021Ekonomi
Mardinde iki ailenin mera kavgası Baba öldü, oğlu yaralı

Mardin'de iki ailenin mera kavgası! Baba öldü, oğlu yaralı

Mardin'in Dargeçit ilçesinde mera anlaşmazlığı nedeniyle iki aile arasında çıkan silahlı kavgada Hayrettin Yeşilmen (41) hayatını kaybetti, oğlu Fahrettin Yeşilmen yaralandı.

28.06.2021Gündem
Silaj Nedir Ve Nasıl Yapılır Silaj Önemi, Yararları Ve Tarihçesi

Silaj Nedir Ve Nasıl Yapılır? Silaj Önemi, Yararları Ve Tarihçesi

Silaj kelimesinin kökeni İngilizcede silage sözcüğünden gelmektedir. Kelimenin Türkçe karşılığı ise bekletilerek mayalanan hayvan yemi demektir. İngilizcede silo silindir şeklinde tahıl deposu kelimesinden alıntıdır. Ek getirilerek kelime türemiştir. Dilimizde de silaj sözcüğüyle kullanılmaktadır. Hayvan besleme ve çiftçilik sektöründe yer almaktadır. Sizler için bilgilendirici şekilde detaylıca silaj nedir, nasıl yapılır, önemi nedir, yararları nelerdir ve tarihçesi konularını derledik.

27.06.2021Araştırma
Hayvancılık işletmelerine yönelik yatırımlar hibeyle desteklenecek

Hayvancılık işletmelerine yönelik yatırımlar hibeyle desteklenecek

Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerine yönelik yatırımlara yüzde 50 hibe ödemesi yapılacak.

25.06.2021Ekonomi
Bakan Pakdemirli: Kuraklıkla mücadele ediyoruz

Bakan Pakdemirli: Kuraklıkla mücadele ediyoruz

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tunceli’ye yaptığı ziyarette, kuraklıkla mücadeleye değinerek, "Ülkemizde kuraklıkla mücadele ediyoruz. Tunceli’de de benzer durum söz konusu. Özellikle sonbahar dönemi için hibe tohum projesi de başlatıyor olacağız Tunceli özelinde. Ormancılık alanında 580 bin fidan dikeceğiz. Ama Tunceli’de 2 milyona yakın fidan üreteceğiz" dedi.

23.06.2021Ekonomi
9.8 milyon hektarda kuraklığa karşı çalışma

9.8 milyon hektarda kuraklığa karşı çalışma

Tarım ve Orman Bakanlığı, çölleşme ve kuraklığın olumsuz etkilerini en aza indirmek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

17.06.2021Ekonomi
Bakanlık çölleşme ve kuraklıkla mücadele çalışmalarını aralıksız sürdürüyor

Bakanlık çölleşme ve kuraklıkla mücadele çalışmalarını aralıksız sürdürüyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, çölleşme ve kuraklığın olumsuz etkilerini en aza indirmek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

16.06.2021Ekonomi
Burdur Gölü alg patlaması nedeniyle değişti... Açıklama geldi...

Burdur Gölü alg patlaması nedeniyle değişti... Açıklama geldi...

Burdur Gölü'nün rengi son günlerde alg patlaması nedeniyle değişti. Gölde inceleme yapan Prof. Dr. İskender Gülle, bu durumun mikroskobik organizmalardan kaynaklandığını ve 15 gün içinde tamamen geçeceğini belirtti.

14.06.2021Gündem
En doğal yayla Didingola

En doğal yayla Didingola

Karadeniz’de haziran ayıyla birlikte yaylalara göç de başladı. Bölgede yüzlerce yayla var. Ama ne yazık ki birçoğu betona ve yoğun yapılaşmaya teslim olmuş durumda. Ancak az sayıda olsa da geleneksel mimari yapının bozulmadığı, kadimden beri süregelen yayla kültürünün her yönüyle yaşatıldığı yerler de var. Örneğin Didingola. Bir diğer adıyla ‘Büyük Yayla’.

13.06.2021Seyahat
Mera Nedir Ve Özellikleri Nelerdir Coğrafyada Mera Alanı Hakkında Bilgiler

Mera Nedir Ve Özellikleri Nelerdir? Coğrafya'da Mera Alanı Hakkında Bilgiler

Mera günlük yaşamın içinde sıklıkla duyduğumuz kelimelerden biridir. Ancak bu kelimenin neyi ifade ettiğini bilmeyen insanların sayısı oldukça fazladır. Bu bakımdan sizin için Mera nedir ve özellikleri nelerdir? Coğrafyada mera alanı hakkında bilgiler konu başlıklarını derledik.

9.06.2021Araştırma
Mera ıslahı yaptırılacak

Mera ıslahı yaptırılacak

Orman Bölge Müdürlüğü’nce Artvin Merkez İlçesi Yukarı Maden Köyü Yaylası Mera Islahı yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecek.

3.06.2021Ekonomi
Mera, yaylak ve kışlaklar kiraya verilecek

Mera, yaylak ve kışlaklar kiraya verilecek

Tunceli Mera Komisyonu Başkanlığı Tunceli ilçeleri ve bunlara bağlı belde ve köylerde bulunan ihtiyaç fazlası mera, yaylak ve kışlakları pazarlık usulü ile kiraya verecek.

2.06.2021Ekonomi
Teşvikler ve tarımsal üretime dönüşlerle hayvan varlığı artıyor

Teşvikler ve tarımsal üretime dönüşlerle hayvan varlığı artıyor

Verimli meralarıyla tarım ve hayvancılığın yaygın yapıldığı Erzurum'da son yıllarda besiciler ile çiftçilere verilen desteklerle hayvan varlığı sayısında artış sağlandı.

31.05.2021Ekonomi
Meclis’te HSK seçimi

Meclis’te HSK seçimi

TBMM Genel Kurulu, bu hafta Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) 7 yeni üyesini seçecek.

24.05.2021Gündem
Isparta yemekleri - Ispartada ne yenir ve neyi meşhur Isparta mutfağı yemeklerinin isimleri ve listesi

Isparta yemekleri - Isparta'da ne yenir ve neyi meşhur? Isparta mutfağı yemeklerinin isimleri ve listesi

Isparta ilini her yıl birçok kişi ziyaret etmektedir. Bu durumun temelinden biri de oldukça lezzetli yemekleri olmaktadır. Bu nedenle pek çok kişi tarafından Isparta yemekleri - Isparta'da ne yenir ve neyi meşhur? Isparta mutfağı yemeklerinin isimleri ve listesi Gibi sorular bulunmaktadır. Bu ve benzeri soruların cevabını sizler için derledik.

6.05.2021Lezizz
Bitkisel üretimde Cumhuriyet tarihinin rekoru geldi

Bitkisel üretimde Cumhuriyet tarihinin rekoru geldi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, geçen yıl bitkisel üretimde verimli bir sezonu geride bıraktıklarını belirterek, "Meteorolojik kuraklığa rağmen toplam bitkisel üretimimiz, 2020’de 9 milyon ton artışla 126 milyon tona yükselerek, Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı" dedi.

3.05.2021Ekonomi
Tarım ve Orman Bakanlığı, sağladığı desteklerle organik üretim ve tüketimi artırıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, sağladığı desteklerle organik üretim ve tüketimi artırıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, sektörün önünü açan yasal mevzuat düzenlemeleri ve destekleme uygulamalarıyla organik üretim ve tüketimi artırıyor.

21.04.2021Ekonomi
Mahalle olan köylerden kırsal başvurusu

Mahalle olan köylerden kırsal başvurusu

Büyükşehirlerdeki köylerin mahalleye dönüşmesi sonrasında vatandaşlar tarım ve hayvancılıkta sıkıntı yaşadı. Büyükşehir belediyelerinde mahallelerin kırsal ve kentsel olarak yeniden yapılandırılması için yasa değişikliği yapıldı. Şimdi mahalle olan köyler, ‘kırsal’ olmak için başvuracak.

16.04.2021Ekonomi
Tek işletme içinde kuaför ve güzellik merkezi olan işletmeler Kovid-19 tedbirleri kapsamında kapatılacak mı İşte gelen açıklama

Tek işletme içinde kuaför ve güzellik merkezi olan işletmeler Kovid-19 tedbirleri kapsamında kapatılacak mı? İşte gelen açıklama

Aynı zamanda kuaför ve güzellik merkezi/salonu hizmeti sunan iş yerleri ne şekilde çalışacaktır? sorusunun cevabı artan koronavirüs vakalarının ardından alınan önlemler ile mera konusu olmuştu. Bu şekilde çalışan işletmelerin, çalışmalarına nasıl devam edeceği hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı.. İşte kuaför ve güzellik merkezi olan işletmeler için verilen karar

15.04.2021Gündem
Erzurumdaki Kuş Cenneti, Milli Park ilan edilmeli

'Erzurum'daki Kuş Cenneti, Milli Park ilan edilmeli'

ERZURUM Şehir ve Kültür Araştırmaları Derneği (ŞEHİRDER) Başkanı Murat Ertaş, göç yolu üzerinde bulunan Erzurum Sazlığı'ndaki Kuş Cenneti'nin milli park ilan edilmesini istedi.

7.04.2021Gündem
Turizmi Teşvik Kanunu komisyonda kabul edildi

Turizmi Teşvik Kanunu komisyonda kabul edildi

Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda kabul edildi

6.04.2021Gündem
Bakan Pakdemirli: Tarımsal hasılamız, cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı

Bakan Pakdemirli: Tarımsal hasılamız, cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarım ve gıda ürünleri ihracatının yüzde 5 artışla 20,7 milyar dolara ulaştığını belirterek, ”2020’de yüzde 4,8 büyüyen tarım, son 3 yıldaki en yüksek büyüme rakamına ulaştı. Tarımsal hasılamız ise önceki yıla göre yüzde 20 artarak, 333,3 milyar liraya yükseldi ve cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı" dedi.

6.04.2021Ekonomi
Burdur Gölünde şaşırtan alg patlaması

Burdur Gölü'nde şaşırtan alg patlaması

Burdur Gölü'nde tek hücreli yeşil alg patlaması sonucu suyun rengi, yeşilimsi ve kahverengi görünüm aldı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İskender Gülle, bu durumun olumsuzluk içermediğini söyledi.

5.04.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Örnek ve rekor gelir

Geçen hafta CHP, belediyelerini İstanbul’da görücüye çıkardı. Bunlar arasında, örnek tarım ve hayvancılık yatırımlarında rekor gelir elde etti. Bu rakamın 25 kat artarak 187 milyon TL’ye ulaştığını öğrenmek diğer başkanlar gibi bizi de şaşırttı.

8.10.2021

Gravyer ve kavılca peşinde Kars...

Kars’ı birçok kez ziyaret ettim; bu kez gidiş amacım bölgenin antik buğdayı kavılca. Kavılcanın yanına tabii ki gravyeri, kazı ve diğer lezzetleri de ekledim, en iyilerinden Kars lezzet önerileri hazırladım.

15.08.2021

‘Yangın tehlikesi var’ tabelasıyla orman korunmuyor

Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği orman yangınları ile ilgili açıklamasında yapılması gerekenleri sıralıyor:

6.08.2021

Antikor mu T hücresi mi

Pandemi sayesinde çok şükür neredeyse hepimiz birer bağışıklık uzmanı (!) olduk.

10.07.2021

Şimdi de mera mı?

Ormanlar, yaylalar, bağlar, bahçeler bitti şimdi sıra meralara geldi galiba!

18.06.2021

Mezarlık yolları ilgi bekliyor

Okurlarımızdan Nükhet Ortanca: “Ailemizde büyük olarak bir tek ben kaldım. En son geçtiğimiz ay ablam vefat etti. Diğer aile fertlerim gibi onun da defni Hamitler Kent Mezarlığı’na yapıldı.

5.06.2021

Turizmciden turistik belediyelere ‘ayar’

YENİ sezon için kimi turizmci umutlu, kimi endişeli, kimi de temkinli. Bir yansıma örneğinden söz edeceğim. Destination İzmir Başkanı Bülent Tercan, Ege Bölgesi’ndeki turizm ilçelerinin belediyelerini, sezon hazırlığına çağıran bir açıklama yapmış. İçeriğe bakınca biraz “ayar” havası var sanki.

18.05.2021

Bursa turizminde bir başka alternatif durak Uluabat Köyü & Lopodium Kalesi

Önceki gün şehrin batısına, Uluabat- Lopodium kalesine gittim... Yaşadığımız şehrin her tarafı güzel doğa ve tarih dolu. Birçok kez yanından geçip, mola vermediğiniz sadece Ulubatlı Hasan‘ın heykeli ve belki de büyük ekmek fırını tabelası ile hatırladığınız mütevazı yerleşim aslında içinde birçok hikaye barındıran, duvarları günümüze kadar ulaşan kalesi ve tarihi yapıları ile ilgi bekleyen cennet bir yerleşim.

16.05.2021

Bayram ikramiyesi konusunda tüm merak edilenler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilere ödenen biner liralık bayram ikramiyesinde enflasyon oranında artış yapılacağını ve ilk ikramiyenin mayıs ayının başında ödeneceğini, Kurban Bayramı ödemesini ise temmuz ayının ortasına doğru gerçekleşeceğini açıkladı.

15.04.2021

Hangisi daha önemli? Gençler ormanlar gelecek

Siyasetin toz duman gündemi arasında, aslında uzun uzun konuşulması gereken iki yasa, TBMM’de pek de dikkat çekmeden ele alındı: Güvenlik soruşturması ve turizm teşvik düzenlemeleri. İki yasada da tartışmalı bazı bölümler rötuşlandı. Ancak, Turizm Teşvik Teklifi, hâlâ ciddi sıkıntılar içeriyor.

10.04.2021